#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/01/2011 11:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η πιο γνήσια Επανάσταση, είναι η αφύπνιση των συνειδήσεων



Κάποτε σύμβολο της Επανάστασης ήταν η υψωμένη γροθιά!

Σήμερα, εργαλείο της Επανάστασης που έρχεται θα είναι το τεντωμένο δάχτυλο…

Δεν χρειάζεται να πυρπολεί ο όχλος κτίρια και αυτοκίνητα. Δεν χρειάζεται να φωνάζει ρυθμικά συνθήματα. Δεν χρειάζεται να βιοπραγεί και να προπηλακίζει.

Αρκεί να εντοπίσει αυτούς που τόσα χρόνια κορόιδευαν τον κόσμο, τον παραπληροφορούσαν και τον χειραγωγούσαν.

Να τους εντοπίσει και να τους δείχνει με το δάχτυλο…

-- Θυμάστε όλους εκείνους, που προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι, αν δεν περάσει το Σχέδιο Ανάν, η Κύπρος, τάχα, «θα καταστραφεί»;

Θυμάστε όλους εκείνους που κατακεραύνωναν τον αείμνηστο Πρόεδρο της Κύπρου Τάσο Παπαδόπουλο, ο οποίος, μόνος τότε, έμεινε όρθιος και είπε το μεγάλο ΌΧΙ; Τους θυμάστε όλους αυτούς;

Δείξτε τους με το δάχτυλο!

-- Θυμάστε όλους εκείνους που υπερασπίζονταν με πάθος το διαβόητο εκείνο βιβλίο Ιστορίας για την Έκτη Δημοτικού, που κατέγραφε τη σφαγή ως… «συνωστισμό των προσφύγων» στη φλεγόμενη Σμύρνη το 1922;

Θυμάστε που κατήγγελλαν όσους διαφωνούσαν ως «αθεράπευτους εθνικιστές»;

Θυμάστε που ολόκληρος ο Ελληνικός λαός είχε τότε αγανακτήσει κι εκείνοι το χαβά τους; Τους θυμάστε όλους αυτούς;

Δείξτε τους με το δάχτυλο!

-- Θυμάστε όλους αυτούς που έσπευδαν να χαρακτηρίσουν ως «ρατσιστή» όποιον μιλούσε για λαθρομετανάστες και εξέφραζε την άποψη ότι η Ελλάδα δεν αντέχει άλλο την ανεξέλεγκτη εισβολή ξένων;

Τώρα βέβαια, αρκετοί από δαύτους θυμήθηκαν ότι υπάρχει λαθρομετανάστευση και χτίζουν… φράχτες για να την αντιμετωπίσουν. Αφού προηγουμένως έφτιαξαν και στήριξαν νόμους που προσελκύουν μαζικά καινούργιους λαθρομετανάστες! Τους θυμάστε όλους αυτούς;

Δείξτε τους με το δάχτυλο!

-- Θυμάστε όλους εκείνους που όταν βρίσκονταν στην Αντιπολίτευση υπερασπίζονταν με πάθος όλα τα «κεκτημένα» των συντεχνιών του Δημοσίου; Και σήμερα ανακαλύπτουν πως όλα εκείνα τα «ιερά δικαιώματα» είναι στην πραγματικότητα …«σκανδαλώδη προνόμια» και ισοπεδώνουν πλέον δικαίους και αδίκους! Τους θυμάστε;

Δείξτε τους με το δάχτυλο!

-- Θυμάστε όλους εκείνους που υποστήριζαν πως όταν θα μπούμε στο ευρώ ο φθηνός δανεισμός θα δημιουργήσει νέα επίπεδα ευημερίας και ανάπτυξης;

Όταν τόλμαγες να ψελλίσεις ότι η υψηλή ισοτιμία με την οποία μπαίναμε τότε στο ευρώ θα υπονομεύσει την ανταγωνιστικότητα της Ελλάδας, σε έλεγαν επικίνδυνο «ευρω-σκεπτικιστή»! Το θυμάστε;

Όταν τόλμαγες να υποστηρίξεις τότε, ότι εύκολος δανεισμός χωρίς ανταγωνιστικότητα μπορούσε να οδηγήσει σε θανάσιμο υπερδανεισμό της χώρας, σε κατήγγελλαν ως «εχθρό της Ευρώπης»! Τους θυμάστε όλους αυτούς;

Δείξτε τους με το δάχτυλο!



Για να υπάρξει Ελευθερία, σε ανελεύθερο καθεστώς, χρειάζεται Επανάσταση.

Για να υπάρξει Δικαιοσύνη, εκεί που βασιλεύει η αδικία, χρειάζεται Επανάσταση.

Για να υπάρξει Ελπίδα, εκεί που κυριαρχεί η γενικευμένη απόγνωση, χρειάζεται Επανάσταση.

Όμως, πριν από κάθε Κοινωνική Επανάσταση, χρειάζεται αφύπνιση των συνειδήσεων.

Να γνωρίζουμε όλοι ποιοι, πότε και πώς τρομοκρατούσαν, φίμωναν και περιθωριοποίησαν όσους προσπαθούσαν να ειδοποιήσουν για τα δεινά που έρχονταν.

Να γνωρίζουν κι οι ίδιοι ότι τους ξέρουμε. Ότι δεν ξεχάστηκαν τα καμώματά τους. Ούτε συγχωρέθηκαν…

Σε ένα τυραννικό καθεστώς οι δυνάστες επιβάλλονται με τον τρόμο και τη βία.

Σε ένα σύγχρονο καθεστώς «χειραγωγούμενης δημοκρατίας», όπως αυτό που γνωρίσαμε τα τελευταία χρόνια, οι δυνάστες επιβλήθηκαν με την ιδεολογική τρομοκρατία της «πολιτικής ορθότητας». Και με το «αζημίωτο» της διαπλοκής…

Συκοφαντούσαν τους αντιπάλους τους. Τους εξοβέλιζαν από το δημόσιο διάλογο, τους απέκλειαν από το δημόσιο βήμα, τους στιγμάτιζαν ως «ακραίους» και «γραφικούς». Τους φίμωναν και τους διέσυραν…

Σήμερα προσπαθούν να τα ξεχάσουν όλα αυτά.

Αρκεί μόνο να τους δείξουμε ότι θυμόμαστε πολύ καλά ποιοι είναι, τι έκαναν και τι έλεγαν όλα αυτά τα χρόνια, για να στιγματιστούν μια και καλή δικαίως, όπως εκείνοι στιγμάτιζαν τόσα χρόνια αδίκως.

Δεν χρειάζεται βία. Αρκεί ο δίκαιος στιγματισμός τους!

Όχι για τις απόψεις τους. Αλλά για την ιδεολογική τρομοκρατία που επέβαλαν, επί χρόνια, σε όσους είχαν αντίθετες απόψεις.

Δεν είναι κακό να έχει λάθος άποψη. Είναι, όμως, έγκλημα να φιμώνεις και να στιγματίζεις κάθε διαφορετική άποψη.

Κι αυτό το έγκλημα δεν πρέπει απλώς να τιμωρηθεί. Πρέπει να ξεριζωθεί οριστικά για να υπάρξει αληθινή Δημοκρατία.

Δείξτε τους, λοιπόν, με το δάχτυλο!

Η πιο γνήσια Επανάσταση, είναι η αφύπνιση των συνειδήσεων.

Και οι συνειδήσεις αφυπνίζονται όταν παραμερίζεται ο φόβος και αποκαθίσταται το αίσθημα δικαίου.

Δείξτε τους με το δάχτυλο! Για να καταλάβουν όλοι ότι η συνείδηση του Έλληνα αφυπνίζεται και το δίκαιο αποκαθίσταται.

Ένας να τους δείξει με το δάχτυλο, είναι αμελητέα «όχληση».

Εκατό να τους δείξουν με το δάχτυλο, είναι βαριά κατηγορία.

Χίλιοι να τους δείξουν με το δάχτυλο, είναι τελεσίδικη καταδίκη!

Η μεταπολίτευση του 1974 πέτυχε γιατί απέκλεισε τους χουντικούς και τις απόψεις τους.

Η νέα μεταπολίτευση θα επιτύχει αποκλείοντας του «παπαγάλους» την «πολιτικής ορθότητας».

Δεν είναι λιοντάρια για να τους «πιάσει» το σπαθί.

Είναι κοριοί και χρειάζονται «εντομοκτόνο».

Το καλύτερο εντομοκτόνο για τέτοια παράσιτα είναι ο δίκαιος στιγματισμός. Δείξτε τους με το δάχτυλο.

Δεν χρειάζεται υψωμένη γροθιά.

Αρκεί το τεντωμένο δάχτυλο.

ΝΖ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παγγαίος avatar
    Παγγαίος 16/01/2011 11:36:23

    Θυμάστε όλους αυτούς που σου έταζαν λαγούς με πετραχήλια και όταν εξελέγησαν έκαναν ακριβώς το αντίθετο;
    Θυμάστε όλους αυτούς που μιλούν αλζονικά και εξευτελιστικά για κάθε τι το ελληνικό΄

    ΒΑΛΤΕ ΤΟΥΣ ΔΑΚΤΥΛΟ!!
    ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΥΣΤΗΡΟ!!!

  2. φωτεινη avatar
    φωτεινη 16/01/2011 12:00:06

    ναι αρκει ενα δακτυλο,στη σκανδαλη.!!!!!!!

  3. Rote Fahne avatar
    Rote Fahne 16/01/2011 12:00:57

    θυμαστε ολους αυτους που οταν μας εβαλαν στην Ε>Ο>Κ μας ελεγαν οτι θα φαμε με χρυσα κουταλια.
    Εννοουσαν βεβαια τον εαυτο τους.
    ΔΙΕΞΤΕ ΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ.

    • JOHN avatar
      JOHN @ Rote Fahne 16/01/2011 13:11:20

      Ωραιο το αρθρο,γιατι απεικωνιζει τη σωστη διασταση του προβληματος,γιατι εαν δεν αφυπνιστουμε σημερα,σιγουρα θα¨πεθανουμε¨αυριο!

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/01/2011 13:16:40

    Μια χαρα τα γραφεις ΝΖ.
    Οταν δειχνουν τα δαχτυλα αλλα δεν γνωριζει το ενα το αλλο οι δαχτυλοδεικτουμενοι ειναι ασφαλεις.
    Οσο τα ΜΜΕ ειναι εξαρτημενα αμεσα απο την καθε εξουσια ( διαφημιση ) και εμεσα απο τις Τραπεζες του συστηματος που τα δανειζουν... δεν θα υπαρξουν ποτε!! δαχτυλα ΜΜΕ. Χωρις ΜΜΕ δαχτυλα κατ ΕΠΕΝΑΛΗΨΗΝ... οχι μια στη χαση μια στη φεξη και ενδιαμεσα η σταχτη του καθε Γκλετσου και της κατσαρολας τρομοκρατισσας... ΟΙ ΔΑΧΤΥΛΟΔΕΙΚΤΟΥΜΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΣ !!!

    Εκτος εαν τα Δαχτυλα οπως τα περιγραφεις γινουν μυνησεις και αγωγες απο εμας το σκεπτομενο λαο, και βγουν στο κλαρι.

    ΠΠ

  5. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 16/01/2011 13:19:25

    Πριν με βρίσει κάποιος, διαβάζοντας το παρακάτω άρθρο.

    Εστω ότι είμαι ΝΔ από το...μαιευτήριο, και κάποιος μου θέτει το παρακάτω ερώτημα, τί απαντάω;

    Καλά τα λόγια για επαναφορά, κι ο Πάνος έχει αποδείξει το φρόνημα του με τις εκπομπές που έκανε στα μαύρα Σημιτικά χρόνια, που οτιδήποτε "μη εκσυχρονιστικό" χλευαζόταν".
    Σήμερα; Δεν έμαθαν τίποτα; Ο Μεσαίος χώρος πεθανε, που είναι ο νέος;
    Ακόμη κι αν είναι νωρίς, για πιο δυναμική αντιπολίτευση, δεν θα έπρεπε αυτή η ιδεολογική ανανέωση της ΝΔ, εκτός από Πρόσωπα, να ειναι και..."ιδεολογική";

    Συνέδρια, ομιλίες, δημόσιος διάλογος, εφημερίδες (έστω μόνο στις φίλιες), άρθρα, εκτός από το αντινιουζ που έχει μια μεστή άποψη δεν βλέπω να κινείται τίποτα!

    Ο Μιχελάκης αναλαμβάνει, άδειο μαγαζί κι μάλιστα, μόνο γωνία δεν μπορεί να χαρακτηριστεί.

    Μήπως η εσωστρέφεια, που όλοι θέλουν να αποφύγουν είναι ήδη εδώ, απλώς δεν το λέμε με το όνομα της, μήπως και την εξορκίσουμε, όπως με την "επάρατο νόσο";

    hassapis-peter.blogspot.com/2011/01/blog-post_8560.html


    Είτε οι δημοσκοπήσεις είναι ψεύτικες, είτε η ΝΔ έχει πρόβλημα.


    Δεν ξέρουμε πως σκέφτεστε εσείς φίλοι μας, αλλά η δική μας λογική δεν μπορεί να καταλήξει σε άλλο συμπέρασμα. Ειδικότερα, αυτό το Σαββατοκύριακο, παρουσιάστηκαν κάποιες δημοσκοπήσεις οι οποίες εμφανίζουν τη διαφορά μεταξύ ΠΑΣΟΚ και Νέας Δημοκρατίας, από περίπου 4% μέχρι περίπου 8% υπέρ του ΠΑΣΟΚ, με το κοινό χαρακτηριστικό όλων να είναι ότι εμφανίζουν τη Νέα Δημοκρατία κολλημένη κοντά στο 20%.

    Πως είναι δυνατόν να επιβραβεύεται το ΠΑΣΟΚ από το λαό, όταν.....
    αποδεδειγμένα τον εξαπάτησε πολιτικά για να αναλάβει την εξουσία και επί 15,5 μήνες μέχρι τώρα έχει βαλθεί να διαλύσει και να εξαθλιώσει την κοινωνία, υπέρ των τοκογλύφων και των οικονομικά ισχυρών του κρατικοδίαιτου συστήματος, καταπατώντας το υπάρχον κοινωνικό συμβόλαιο;; Όσο και να είναι ισχυρή η προπαγάνδα του Συστήματος ΠΑΣΟΚ, όσο και αν έχει περάσει στις συνειδήσεις το μήνυμα «μνημόνιο ή πτώχευση», δεν είναι λογικό να συνεχίσει να επιβραβεύεται το ΠΑΣΟΚ. Εκτός πια και αν δεν υπάρχει πραγματικά εναλλακτική λύση;;

    Με δεδομένο μάλιστα, ότι στις πρόσφατες περιφερειακές εκλογές η διαφορά περιορίστηκε στον πρώτο γύρο κοντά στο 2%, με τη Νέα Δημοκρατία να έρχεται πρώτη σε 33 νομούς και με δεδομένο ότι η κυβέρνηση αποδείχτηκε ότι για μια ακόμα φορά εξαπάτησε το εκλογικό σώμα, υποσχόμενη ότι δεν πρόκειται να ληφθούν άλλα μέτρα, τότε λογικά σκεπτόμενοι, θα έπρεπε η διαφορά, όχι απλά να έχει εκμηδενιστεί, αλλά να είναι πλέον υπέρ της Νέας Δημοκρατίας. Δεν χωράει στη λογική μας ότι, παρ’ όλα αυτά που συνέβησαν μετά τις αυτοδιοικητικές εκλογές και άλλα χειρότερα που πρόκειται να συμβούν, ο λαός επιβραβεύει και από πάνω την κυβέρνηση, αυξάνοντας τη διαφορά υπέρ της!!!

    Πάντως εκείνο που προκαλεί εντύπωση στον κόσμο είναι, αφενός η μη αντίδραση της Νέας Δημοκρατίας εναντίον των εταιριών δημοσκοπήσεων, παρά μόνο μια χλιαρή προσπάθεια για ερμηνεία τους και αφετέρου η μη σθεναρή επιδίωξη πτώσης της κυβέρνησης και διενέργειας εκλογών. Ο απλός πολίτης αναρωτιέται: Αφού έχει η Νέα Δημοκρατία καλύτερη λύση για τα συμφέροντα του ελληνικού λαού, γιατί τότε δεν ζητάει απομάκρυνση της κυβέρνησης και διενέργεια εκλογών για να εφαρμόσει τη δική της καλύτερη λύση;; Θα πρέπει να αντιληφθούν εκεί στη Νέα Δημοκρατία πως η ένδειξη αδυναμίας και απροθυμίας ανάληψης κυβερνητικών ευθυνών αποστρέφει και απομακρύνει το λαό από το κόμμα.

    Εμείς πιστεύουμε και το έχουμε επισημάνει κατ’ επανάληψη, πως αν καταφέρει το ΠΑΣΟΚ να καβατζάρει το δύσκολο έτος 2011, τότε η κατάσταση θα παγιωθεί στις σήμερα εξεγερμένες λαϊκές συνειδήσεις και το «ώριμο φρούτο» θα μείνει στερεωμένο πάνω στο κλωνάρι του για πολλά χρόνια.

  6. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 16/01/2011 13:20:59

    Βαρέθηκα, κουράστηκα, απελπίστηκα να είμαι "μόνος" μου.

    Βοήθα Παναγιά μου, βάλε και εσύ ένα... δάκτυλο !

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/01/2011 13:23:28

    Συμφωνώ ότι είναι κοριοί που χρειάζονται εντομοκτόνο. Η συνείδηση είναι αυτό που χρειάζεται για να ξεπεραστεί ο φόβος.

    Δείξτε τους με το δάκτυλο, δείξτε τις απάτες τους και δώστε τους το δάκτυλο.

    (έχω κάτι εικόνες με εντομοκτόνο "ούστ"...)

  8. donaE avatar
    donaE 16/01/2011 13:30:05

    Σε λαθος λειτουργια αναφερεστε.Για ποιες συνειδησεις μιλατε,αυτες που αντικατασταθηκαν απο τα μπουκωμενα στοματα; (Οσοι μεινανε εκτος γευματος απλως πλεον αηδιασανε).

    • anonymous avatar
      anonymous @ donaE 16/01/2011 22:59:02

      Περί αυτού ακριβώς πρόκειται διαχρονικά. Από τη γενιά του 114 κι εντεύθεν.
      Η όλη φασαρία στην Ελλάδα γινόταν πάντοτε για να πάρουν το κράτος στα χέρια τους, να δουλεύουν τα κορόιδα να πληρώνουν φόρους και να τους μασάνε όλοι αυτοί οι μαφιόζοι.
      Αυτή τη στιγμή ο Έλληνας κατά κεφαλήν πληρώνει 1000 Ευρώ το χρόνο παραπάνω φόρους από το Γερμανό. Δεν εννοώ μόνο το φόρο εισοδήματος αλλά όλα τα έσοδα του κράτους είτε τα λένε φόρους είτε τέλη είτε οτιδήποτε άλλο.
      Παρόλα αυτά όλοι αυτοί οι μαφιόζοι μας λένε φοροκλέφτες, είναι αδίστακτοι κι επιδιώκουν να αρπάξουν ακόμη περισσότερα λεφτά για να κάνουν μεγαλύτερες μπάζες. Αυτοί είναι λοιπόν οι άνθρωποι που μας περιτριγυρίζουν. Ανήθικοι που το μόνο που κοιτάνε είναι η τσέπη τους. Τίποτε άλλο.

  9. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 17/01/2011 10:59:56

    Πολύ καλό το άρθρο σου ΝΖ, όπως πάντα ορμητικός, έχεις δίκιο χρειαζόμαστε ελευθερία, δικαιοσύνη, ελπίδα. Ελπίδα μας έδωσες μόλις τώρα,διαβάζοντας το άρθρο σου μου ήρθε στο μυαλό το "Σώπα όπου νάναι θα σημάνουν οι καμπάνες
    Αυτό το χώμα είναι δικό τους και δικό μας......δεν μπορεί κανείς να μας το πάρει"