12/11/2009 13:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η περίπτωση Βενιζέλου επαναλαμβάνεται: Η διαπλοκή με τη Ντόρα, το διαδίκτυο με τον Αντώνη



Παρακολουθώντας κάποιος τα τεκταινόμενα στο εσωτερικό της ΝΔ μέσα από μια συγκριτική προσέγγιση μεταξύ των "παραδοσιακών" μέσων ενημέρωσης και του διαδικτύου, νομίζω ότι δεν θα δυσκολευτεί καθόλου να διακρίνει την τεράστια διαφορά στην αντίληψη των πραγμάτων μεταξύ αυτών των δύο χώρων. Για παράδειγμα, όποιος είδε χθες πόση χολή έχυνε (ακόμα και απροκάλυπτα) ο κ. Πρετεντέρης εναντίον του κ. Αβραμόπουλου, τον οποίο "φιλοξενούσε" στο λεγόμενο δελτίο ειδήσεων του Mega, για την επιλογή του δεύτερου να στηρίξει τον Αντώνη Σαμαρά στην κούρσα για την αρχηγία της ΝΔ, θα νόμιζε ότι ζούσε σε διαφορετικό πλανήτη αν παράλληλα άνοιγε την οθόνη του υπολογιστή του και έβλεπε ποιο είναι το κυρίαρχο κλίμα μεταξύ των bloggers και των ενεργών σχολιαστών τους.

Από ό,τι φαίνεται, ο κ. Πρετεντέρης ουδέν εδιδάχθη από το πάθημα του ιδίου και των εργοδοτών του το 2007. Παρά τη μανιασμένη, σε βαθμό υστερίας, στήριξη που προσέφεραν στον Ευάγγελο Βενιζέλο, αρχηγός του ΠΑΣΟΚ επανεκλέχτηκε άνετα ο Γ. Παπανδρέου. Ήταν η εποχή που το blogging, η πολιτική "ζύμωση" και η έκφραση των μαζών μέσω του διαδικτύου είχαν αρχίσει να πατούν γερά στα πόδια τους και στη χώρα μας. Ουδέν εδιδάχθη όμως ο κ. Πρετεντέρης και από το παράδειγμα του Ομπάμα, πέρυσι. Μολονότι τα "παραδοσιακά μέσα" των ΗΠΑ έσπρωχναν -μέχρι ενός σημείου- με χέρια και με πόδια τη Χίλλαρυ Κλίντον για το χρίσμα (και την εκλογή Προέδρου των ΗΠΑ), τελικός νικητής βγήκε εκείνος που κατάφερε να εμπνεύσει εμπιστοσύνη στην κρίσιμη μάζα των bloggers, αλλά και των απλών χρηστών του διαδικτύου.

Χρειάζεται να τριτώσει -με την περίπτωση Σαμαρά- το πράγμα για τον κ. Πρετεντέρη (και τους εργοδότες του, βεβαίως-βεβαίως) προκειμένου να καταλάβουν σε πόση αναντιστοιχία με την κοινή γνώμη βρίσκονται, και ότι τα μέσα "Τους" απέχουν πλέον πολύ από το να ασκούν την επιρροή που είχαν συνηθίσει;

Αυριανιστής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. herbie avatar
    herbie 12/11/2009 13:45:53

    Ενδιαφέρον.
    http://www.nylon.gr/politics/%CF%83%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%AC%CF%82-%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%AC%CE%BC%CE%B1/

  2. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 12/11/2009 13:51:54

    Ορίστε Ντόρα, σου κάναμε και κυβέρνηση. Να ζήσεις να την χαρείς:

    Πρωθυπουργός και Υπουργός Εξωτερικών: Ντόρα Μπακογιάννη
    Αντιπρόεδρος: Βαγγέλης Μεϊμαράκης.
    Υπουργός παρά τω Πρωθυπουργώ: Δημήτρης Ζαφειριάδης

    Υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών : Μιχάλης Χριστοφοράκος
    Υπουργός Γεωργίας: Κώστας Κιλτίδης.
    Υπουργός Δημόσιας Τάξης: Γιώργος Καρατζαφέρης.
    Υπουργός Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης: Ψυχραιμία.
    Υπουργός Εθνικής Αμυνας : Αχμέτ Ιλχάν
    Υπουργός Παιδείας : Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης.
    Υπουργός Υγείας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων: Βασίλης Μαγγίνας
    Υπουργός Δικαιοσύνης : Πέτρος Μαντούβαλος
    Υπουργός Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων: Στέφανος Μάνος
    Υπουργός Τουρισμού: Χρήστος Καραβέλας
    Υπουργός Μεταφορών, Επικοινωνιών και Τεχνολογίας.: Κυριάκος Μητσοτάκης
    Υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας: Γιώργος Βουλγαράκης.
    Υπουργός Πολιτισμού : Γεράσιμος Γιακουμάτος
    Υπουργός Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής: Θόδωρος Χαριτόπουλος
    Υπουργός Τύπου και Πληροφοριών : Νίκος Χατζηνικολάου

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Kώστας Θ. 12/11/2009 14:26:34

      Ξεχασες Παυλιδη,Έβερτ και δημαρχοκουνέλα Νικήτα.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ ΓΙΑΝΝΗΣ 12/11/2009 15:20:58

        Θα μπορούσε να βάλει το Νικήτα Υπουργό Εσωτερικών, τον Παυλίδη Υπουργό Αιγαίου και τον Έβερτ υποψήφιο Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Kώστας Θ. 12/11/2009 15:14:45

      Κα-τα-πλη-κτι-κό!

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Kώστας Θ. 12/11/2009 15:19:03

      FactorX, πρέπει να το ανεβάσεις!

    • papapolitik avatar
      papapolitik @ Kώστας Θ. 12/11/2009 17:09:18

      Δεν ειμαι φανατικος αλλα στηριζω Ντορα. Αυτο με την κυβερνηση ειναι ωραιο, fun, διασκεδαστικο !! Ο Κωστας εχει χιουμορ ! Βγαλτε και μια καλη κυβερνηση Σαμαρα αντιστοιχα

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Kώστας Θ. 16/11/2009 22:22:14

      ΞΕΧΑΣΕΣ ΤΟΝ ΤΣΙΡΙΔΑ!!! ΤΟΝ ΑΔΩΝΗ!!!!
      ΔΕΝ ΠΕΡΙΣΕΥΕΙ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ;;;
      ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ;;
      ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ;;
      ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ;;;
      ΚΡΙΜΑ!!!!!

  3. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 12/11/2009 14:13:52

    Μιας και η σύγκριση με Βενιζέλο και μιας και ο Κώστας προβλέπει το μέλλον (τέλεια η σύνθεση, ο Νικήτας δε χωρούσε,ε, και τον κράτησες για χρυσή εφεδρεία ...) κοιτάω λίγο το παρελθόν στην άλλη όχθη και λέω να "αναρτήσω" κάτι παλιότερο που έγραψα ιδιωτικά, μήπως και κάποιες αντιστοιχίες είναι χρήσιμες:

    "... Και ο Ευάγγελος Βενιζέλος έσπευσε να καθίσει πρώτος μπροστά στον αργαλειό. Μίλησε με τη γνωστή του ρητορεία για τη σημασία της ήττας. Την πικρή της γεύση, την απογοήτευση και το σοκ. Τα ΜΜΕ από δίπλα για τους δικούς τους λόγους ασχολήθηκαν μέχρις εξαντλήσεως με τον ηττημένο. Η μόνιμη μαγεία του «μέσου». Δε θέλει νικητές, δεν έχει τίποτε να πει γι’ αυτούς. Δε γοητεύεται από τις επιτυχίες, ούτε γοητεύει προβάλλοντάς τις. Αντίθετα μαγεύει και μαγεύεται από την αποτυχία: είτε παράγοντας πολιτικά μελό είτε φλυαρώντας ανερμάτιστα για τη σφαγή των τεθνεόντων, είτε ναρκισσευόμενο μονίμως ως δήθεν ουδέτερος παρατηρητής.

    Και με το ένστικτο του κατέχοντος ακολούθησε ασθμαίνων αλλά - ω της εκπλήξεως στο σωστό timing - και ο Γιώργος Παπανδρέου. Εξευμενίζοντας την ήττα μέσω της αναγωγής της σε κάτι άλλο και μεταλλάσσοντας τον προβληματισμό πάνω στην αξιολόγηση και την ερμηνεία της σε μια πρόσκληση για το αναγκαίο αυτομαστίγωμα. Τυχαία ή όχι ο Γ.Π. μίλησε έτσι στην ψυχή του ηττημένου.

    - Ως μπαρουτοκαπνισμένος «αδικηθείς» από τη συγκυρία εμφανίστηκε ως το απόλυτο σύμβολο με το οποίο θα έπρεπε να ταυτιστεί η ηττημένη συλλογικότητα του ΠΑΣΟΚ.

    - Ως «ώριμος» περισσότερο από ποτέ προσέγγισε με τον ιδανικότερο τρόπο τη σήψη του κόμματος. Ταυτίστηκε μαζί της!

    - Ως καταδιωκόμενος «διαφωτισμένος» έστησε το απόλυτο προφίλ του ηττημένου από συμφέροντα, αδικίες, σκληρότητα, υπονόμευση και δε συμμαζεύεται.

    - Ως εκπεσών «μεσσίας» του 100% επεδίωξε να αναβαθμιστεί στην κολυμβήθρα της δημοψηφισματικής επιβεβαίωσης του 50%.

    Η μαγεία της ήττας εκφράστηκε έτσι μέσα σε λίγες μόνο μέρες με μια αυξανόμενη επάρκεια . Σχεδόν με τελειότητα!

    Ό,τι και να κάνει ο Ευάγγελος Βενιζέλος δεν αρκεί πλέον. Γιατί η μαγεία της ήττας για να απομαγευτεί πρέπει πρώτα να χωνευτεί και να ικανοποιήσει επαρκώς τον ηττημένο. Μαζοχιστικά και με την ελπίδα μιας λύτρωσης βασανιστικής και, ποιος ξέρει, ίσως «αναγκαίας»..."

  4. περαστικός avatar
    περαστικός 12/11/2009 14:15:59

    Υπουργός Συκοφαντίας: Μανώλης Βασιλάκης

  5. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 12/11/2009 14:24:46

    Δεν νομιζω οτι υπαρχει συγκριση:

    Ο Παπανδρεου αρχικα ειχε απο πισω το ονομα, το λαικο ΠΑΣΟΚ που εδινε μαχη επιβιωσης -και ηξερε να του βαζει ορια οπως ηδη εδειξε- καιιδως τους Αμερικανους που εχουν επενδυσει πολλα σε αυτον.

    Οσαμαρας δεν υπαρχει στα ΜΜΕ,ο Παπανδρεου υπηρχε. Ασε που ολο αυτο με τη στηριξη Βενιζεκου πολυ αρχικα μπορει να ηταν ενας συνδυασμενος εκβιασμος ΜΜΕ - ΗΠΑ για να γινει αλοιφη ο παπανδρεου στα χερια τους.

    Καποια ΜΜΕ αρχικα υποστηριξαν Βενιζελο, διοτι πιστεψαν οτι το καραβακι βουλιαξε. Οταν ειδαν οτι το καραβακι ηθελε ντε και καλα Παπανδρεου,οτι ο Βενιζελος ειχε παθει κριση αρχομανιας και οτι το παλιο και το μεταμοντερνο ΠΑΣΟΚ στηριζε Γιώργο και στην ... Αμερικη να το πηγαινε, αλλαξαν ροτα. Και,ισως ,ηταν κι ενα μαθημα για το Γιωργο: οτι ειναι αναλωσιμος και οτι η Αμερικη βιαζεται, αλλα οχι τοσο ωστε να εκτεθει κιολας (σε αυτο ισως φανηκαν η θελησαν να φανουν αλαζονες). Να μην ξεχναμε, δε, οτι τοτε ακομα ειχε Μπους και δεν τα πολυ- πηγαινε καλα μαζι τους.

    Εδω, θα παλεψουν μεχρι το τελος και μετα θα γλειφουν εκει που εφτυναν.

    Ο παπανδρεου ξερει οτι χωρις τη στηριξη τους δεν υπαρχει παρα μονο στο ΠΑΣΟΚ. Πηρε το 2009 οτι και το 2004 που εχασε. Δηλαδη, ξαναεχασε ουσιαστικα, αφου η τοσο μεγαλη αποχη ειναι προσωρινη-πλασματικη. Το ξερει για αυτο παει να περασει οτι μπορει, αλλα φοβαται. Και για αυτο δεν τον γλειφουν, συναλλασονται, με τη γνωση οτι παραμενει αποτυχημενος εκλογικα.

    Αναλογως, οταν βρηκαν τον πατερα του μποσικο, το 89, τσινισαν μεχρι που εγινε το δικο τους και κατοπιν τον αποθεωσαν.

    Ο σαμαρας, τους εχει ισως λιγοτερη αναγκη. Ειναι μεγαλη επιτυχια, χωρις ονομα να τα καταφερει. Και θα τον γλειψουν, οταν ερθει η ωρα. Το θεμα ειναι να εχει τη δυνατοτητα να μιλησει στο λαο χωρις να εχει αναγκη τους σαλιαρηδες.

    Ακριβως διοτι του λειπει το ονομα κι ο λαος διψαει για μια συμβολικη καταρχην αλλαγη της ζωης του.

    Αυτη η ελλειψη ονοματοςσε μια χωρα που εχει αναγκη να ξαναγινει αυτοδημιουργητη ειναι το πλεονεκτημα του Σαμαρα.

  6. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 12/11/2009 14:35:41

    Ο σαμαρας, με στοιχειωδη κοινη λογικη και με απλο λογο, χωρις ομως τοση συναισθηματικη εξαρση, μπορει να διαλυσει αυτο το προσωρινο ΠΑΣΟΚ του Παπανδρεου και να το βαλει σε τροχια ανανεωσης.

    Ο σαμαρας, με τα λαθη του και τις αφτιασιδωτες αδυναμιες του, ειναι πολυ περισσοτερο ενας απο εμας -απο οτι ο παπαναδρεου.

    ο παπαναδρεου, ο "νιος" της ελληνικης πολιτικης αλλοτε, εχει ξεθωριασει.

    οι διεθνιστικες ιδεες του αποδεικνυονται διακοσμητικες και οι θεωρητικοι υποστηρικτες του ξινοι σε εναν κοσμο οπου η ζεστασια και η ανθρωπια,η ανοιχτη αγκαλια προςτην ανθρωποτητα περνουν μεσα απο την ενθυμηση των ζεστων ριζων ενος λαου και οχι απο την απεμποληση τους, το σφιχτο ευρωπαικο "κλιμα" και τις ευχαριστες για το κεφαλαιο, (δηθεν) μεταμαρξιστικες αναλυσεις ερασιτεχνων ιστορικων, δημιουργηματων του ΠΑΣΟΚ, τυπου κυριας Δραγωνα και Ρεπουση.

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ Giorgos_T 12/11/2009 17:48:32

      Και όταν γραφω ερασιτέχνες, δεν υπαινισσομαι αναγκαστικατην ελλειψη πτυχιου (η κ. Ρεπουση ειναι οντως ιστορικος) αλλα κυριως την ελλειψη επαγγελματισμου και τεκμηριωσης, που ΔΕΝ δικαιολογει η ελλειψη πτυχιου (οχι μονο ιστοριας) στην κ. Δραγωνα

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ Giorgos_T 12/11/2009 17:52:52

        Πτυχίο γαλλικής φιλολογίας και διδακτορικό στην παιδαγωγική της Ιστορίας. Ιστορικός ΔΕΝ είναι.

        • Giorgos_T avatar
          Giorgos_T @ Blimblomblim 13/11/2009 00:18:54

          ΕΙΝΑΙ Ιστορικος

          http://users.auth.gr/~marrep/PS_REPOUSI/index_el.html

          α) Doctorat Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
          (β) DEA Πολιτικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
          (γ) DEA Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
          (δ) Maitrise Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris IV, Sorbonne
          (ε) Πτυχίο Ιστορίας, Φιλοσοφική Σχολή, Πανεπιστήμιο Αθηνών
          (στ) Πτυχίο Γαλλικής Φιλολογίας, Φιλοσοφική Σχολή, Πανεπιστήμιο Αθηνών


          ΑΚΡΙΒΩΣ επειδη τα εχει αυτα, δεν δικαιολογειται να γραφει αυτα που εγραψε. Αλλα, ειπαμε, αλλο τα μοντελα καποιων "προοδευτικων του γραφειου", αλλο η ζωη, οι ψυχες και τα πεζοδρομια.

          και αλλο ο τουρκικος, ο αγγλικος και ο αμερικανικος ιμπεριαλισμος. που μπορει να κανει ... μια χαψια τα απεγκεφαλισμενα παιδακια που θα νομιζουν, μεταξυ αλλων, οτι η προσφυγια ειναι συνωστισμος στην παραλια της Σμυρνης

          Συνωστισμος, σαν να λεμε, παιδακι μου,

          συνωστισμος στο Χαρι Ποτερ και στο The Athens Mall.

          Αν δεν ηθελαν να επηρεασουν τα παιδια, ας ελεγαν "φοβηθηκαν", "τρομαξαν" ή, εστω, να μην ελεγαν τιποτα. Και να το διδασκαν του χρονου.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Blimblomblim 13/11/2009 00:44:32

          Γιώργο είχα την εντύπωση πως είναι μια αραχνιασμένη ταγαροσπασίκλω, μέχρι που είδα την φωτογράφηση που της έκαναν στο Ε της Κυριακάτικης και κατάλαβα γιατί έγραψε αυτό το βιβλίο, δεν χρειάστηκε καν να διαβάσω την συνέντευξή της...

        • antiathlitikos avatar
          antiathlitikos @ Blimblomblim 13/11/2009 10:11:32

          Όπα ΒΚΣ! Κι εγώ νόμιζα ότι την έκρινες για τις απόψεις της και συμφώνησες με το Γιώργο.

          Αλλά φαίνεται ότι προτιμούσες τη σπασικλιά, το ταγάρι και την ασχήμια από τη φωτογράφησή της στο ... Playboy. Τέτοια συμπλέγματα έχεις για τις ωραίες γυναίκες; Τότε βγάλε ένα ανέκδοτο για ξανθιές που να ταιριάζει γάντι στη Ρεπούση και ξεμπέρδευε. Θα είναι και πιο αποτελεσματικό σε ευρύτατο κοινό, φίλε μου!

  7. Mara avatar
    Mara 12/11/2009 15:04:40

    Ο Αβραμόπουλος χθές στο MEGA, "έγραψε" στο τέλος, όταν είπε στον Πρετεντέρη, "έτσι κουνούσατε το κεφάλι σας και για το Βενιζέλο αλλά το ΠΑΣΟΚ βγήκε ενωμένο και δυνατό" και με άλλον αρχηγό από αυτόν που στήριζε με λύσσα ο συγκεκριμένος δημοσιογράφος.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Mara 12/11/2009 15:09:11

      Τα όρια του "συγκεκριμένου δημοπσιογράφου" είναι σαφή και ξεκάθαρα: η μηχανορραφία, η συκοφαντία και -κυρίως- ο εξυπνακισμός. Πέραν αυτών, πίσσα σκοτάδι. Οπότε, μη νομίζεις ότι το 'χε και σε τίποτε ο Αβραμόπουλος να τον βάλει στη θέση του.

  8. Mara avatar
    Mara 12/11/2009 15:04:43

    Ο Αβραμόπουλος χθές στο MEGA, "έγραψε" στο τέλος, όταν είπε στον Πρετεντέρη, "έτσι κουνούσατε το κεφάλι σας και για το Βενιζέλο αλλά το ΠΑΣΟΚ βγήκε ενωμένο και δυνατό" και με άλλον αρχηγό από αυτόν που στήριζε με λύσσα ο συγκεκριμένος δημοσιογράφος.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Mara 12/11/2009 15:13:04

      Τελικα ο Αβραμο λειτουργει καλυτερα οταν τον πιεζουν. Όταν τον λιβανιζουν, τον βαριεμαι αφορητα.

  9. crunch avatar
    crunch 12/11/2009 15:48:15

    Μια σημείωση: στην Αμερική τα μέσα ΔΕΝ υποστήριζαν τη Χίλαρυ έναντι του Ομπάμα. Το αντίθετο, σε βαθμό που η Χίλαρυ είπε κάποια στιγμή σε δημοσιογράφους "μήπως θα τον ρωτήσετε αν θέλει κ'άλλο μαξιλάρι στην καρέκλα του;"... Να ξέρουμε τι λέμε

  10. nikolas avatar
    nikolas 12/11/2009 15:49:12

    @ΓΙΑΝΝΗΣ
    ΣΩΣΤΌ ΑΥΤΌ
    ΜΉΠΩΣ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΠΙΈΖΟΥΝ ΤΟΝ ΑΒΡΑΜΟ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ
    ΈΣΚΙΣΕ ΛΈΜΕ !!

  11. varvara avatar
    varvara 12/11/2009 16:35:49

    Den exoun tin idia poreia o Benizelos kai h Dora...sas exei tuflosei toso polu h prokatalipsi pou den vlepetai mprosta sas...

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ varvara 12/11/2009 16:43:02

      Εδώ όμως σου απαντούμε κατευθείαν, δεν είναι Ναυτεμπορική, κοπελιά.

      Φυσικά και δεν είναι ίδια η πορείς. Ο Βενιζέλος πήρε κι ένα 38%. Η Ντόρα ούτε αυτό δεν θα πάρει.

    • loretta avatar
      loretta @ varvara 12/11/2009 18:44:51

      απαντησε μου σε παρακαλω πως βλεπεις την δηλωση της θεοδωρας οτι προτιθεται να αλλαξει και το ονομα και το εμβλημα του ΚΟΜΜΑΤΟΣ αν χρειαστει..!!

      • Ανδρέας avatar
        Ανδρέας @ loretta 12/11/2009 23:43:20

        loretta, αυτό δεν το είπε και ο Αβραμόπουλος; Για αλλαγή ονόματος δεν μίλησε και αυτός σε συνέντευξη που έδωσε πριν αποσύρει την υποψηφιότητά του στον Κωττάκη στο ΝΕΤ; Εκτός και αν δεν το είπε αυτό στο συνεταιράκι του τον Σαμαρά. Αλλά ξέχασα. Το είπε ο «μέγας» πλέον Αβραμόπουλος. Όχι ο σφολιάτας όπως τον χαρακτήριζε ο Τράγκας εδώ και καιρό πριν συνεταιριστεί με κ. Σαμαρά. Οπότε δεν έχει κανένα πρόβλημα να το πάρει (και) αυτό πίσω ως γνωστός κολοτούμπας που είναι. Υπομονή μέχρι τις 29. Είναι πολύ όμορφο να κάνετε όνειρα εσείς οι νοσταλγοί του παρελθόντος και της πολιτικής άνοιξης.

        • Giorgos_T avatar
          Giorgos_T @ Ανδρέας 13/11/2009 00:42:15

          Χωρις καμμια διαθεση προσωπικης αντιπαραθεσης με κανεναν

          Η κ. Μητσοτακη με ποιον τροπο ειναι το μέλλον;

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ varvara 13/11/2009 00:57:27

      Σωστα, διαφερουν. Εχεις δικιο.

      Το ερωτημα ειναι, ειναι συγκρισιμοι σε ηθικη ποιοτητα;

      (θα παραβλεψω οτι ο βενιζελος δεν στηριζοταν απο την πιο διαχρονικα ανθεκτικη και πολυτεκνη πολιτικη δυναστεια της χωρας)

      και θα ρωτησω: με επιχειρηματα,

      σε τι ειναι καλυτερη η κ. Μητσοτακη και σε τι ο Βενιζελος αν αποφασισουμε να τους συγκρινουμε

      σε προσωπικη ηθικη
      σε ηθικους ενδοιασμους
      σε καπηλεια ονοματων και ιδεων
      σε μορφωση και πειρα
      σε εξυπηρετηση συμφεροντων
      σε σχεσεις με τη διαπλοκη
      σε ευκαιριακες συμμαχιες
      σε ηγεμονισμο
      σε αρριβισμο
      σε πατριωτισμο

      Και ας υποθεσουμε οτι η κ. Μητσοτακη βγαινει καλυτερη. θα ειναι τοσο καλυτερη, συνολικα και στα επι μερους -σε σχεση παντα με τον κ. βενιζελο- οσο π.χ. ο κ. Σαμαρας;

      και αν ναι , γιατι και σε ποιους τομεις;

      (συγγνωμη για το φαινομενικα αυστηρο του λογου, δεν θελω να γινομαι αγενης, απλα ειμαι θετικος επιστημονας και θετω με καποια σειρα τα ερωτηματα, αν θες τα αλλαζω

      Πες μου, αν σφαλλω και που ).

  12. double trouble avatar
    double trouble 12/11/2009 18:36:58

    ο Ζορρο..τους εχει στο χερι και τους δυο...αν υπαρξει δευτερος γυρος...αφτος θα δωσει το δαχτυλιδι...

    • loretta avatar
      loretta @ double trouble 12/11/2009 18:42:44

      αν θες την γνωμη μου κακως ασχολουνται με την θεοδωρα...ο πανικας χριζει προσοχης.

      Με ενοχλει η διγλωσσία του .

      • Giorgos_T avatar
        Giorgos_T @ loretta 13/11/2009 00:28:59

        Ο πανικας θα σκεφτει απλα

        τον συμφερει να παει με τη Ντορα και να ευνουχιστει πολιτικα οταν η Ντορα θα πει "κατι σε μακεδονια" για το ονομα... ακομα και εαν πριν αυτη τον εχει για "σημαιοφορο" οσο θα ειναι αντιπολιτευση

        η να μεινει οντως στην προσπαθεια της υποθεσης του (εστω γραφικος) σε ενα κομμα που θα αντισταθει στην προκαθορισμενη εξελιξη;

        Ο ψωμιαδης καλειται να αποδειξει αν κανει -γραφικο εστω- πατριωτισμο η πατριδοκαπηλεια.

        θα φανει... ακομα και η σιωπη του θα ειναι υοπερ της κ. Μητσοτακη. Αν και, αν ειναι να στηριξει τον σαμαρα, καλο θα ηταν να το κανει διακριτικα, διοτι δεν εχει τη φημη και πολυ πετυχημενου ισορροπιστη και μετριοπαθους πολιτικου.

        Αν και πολυ αναρωτιεμαι αν αυτοι που καινε βιβλια και δεν μεταμελουνται εχουν και πολλη μεγαλυτερη σχεση με τον γνησιο πατριωτισμο απο οτι καποιες κυριες στο Υπουργειο Παιδει-άς της Αννας

  13. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 12/11/2009 20:04:50

    Loretta Συμφωνώ ! Φοβού τούς Δαναούς !!!

  14. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 12/11/2009 22:14:54

    ΛΩΡΕΤΑ. ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΛΑΓΟΣ !

  15. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 12/11/2009 23:48:15

    Απολαυστικός όσο ποτέ άλλοτε ο Αβραμόπουλος
    http://www.youtube.com/watch?v=Q79lEmWjLfQ

  16. tiramola avatar
    tiramola 13/11/2009 10:34:00

    Είναι πράγματι πολύ καλός στο επικοινωνιακό και γενικά σκίζει στην οθόνη.
    Είναι η άμυνα του και το σύνεφο προκειμένου να κρύψει την ανεπάρκεια του να διοικήσει με τον τραγικό απολογισμό του υπουργικού του έργου αφού επί των ημερών του όχι μόνο δεν βελτίωσε αλλά στην κυριολεξία διέλυσε το ΕΣΥ...
    Είναι κάτι ανάλογο με τον Κακλαμάνη όπου αφού έγινε υπουργός υγείας για ένα εξάμηνο και σε μία νύχτα έλυσε το πρόβλημα με τα ράτζα πήγε να γίνει δήμαρχος...
    Όλοι αυτοί οι τύποι υπάρχουν και επιβιώνουν όσο θα υπάρχουν πολίτες που η τηλεοπτική οθόνη θα τους μαγνητίζει.
    Το θέατρο της πολιτικής σε βάρος των πραγματικών προβλημάτων των πολιτών.
    Να τους χαίρεστε....

    • Ευτέρπη Πολυξένους avatar
      Ευτέρπη Πολυξένους @ tiramola 13/11/2009 10:41:42

      ενώ αν φορολογήσουμε πολύ τον κόσμο θα έχουμε δωρεάν ΕΣΥ, αλλά εσύ και εγώ θα πηγαίνουμε στην Αγγλία ή το Ωνάσειο. Όλα τα ζώα είναι ίσα, αλλά μερικά πιο ίσα από τα άλλα.