#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/12/2009 16:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η περίοδος του ΣΥΝ για μένα ολοκληρώθηκε, λέει ο Αλαβάνος



Στον ΙΟ της Κ.Ελευθεροτυπίας έδωσε τη πρώτη συνέντευξή του ο Αλέκος Αλαβάνος, μετά την ταραχώδη πορεία του μέσα στο όργανα του ΣΥΝ και του ΣΥΡΙΖΑ.

Εν μέσω των αντιδάσεων από την Ανανωτική Πτέρυγα για την υπονόμευση του ΣΥΝ, τονίζει πως γίνεται ανοικτή συζήτηση για πρωτοφανή μέτρα ενάντια στον κόσμο της εργασίας και ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ δεν έχουν προκηρύξει καν μια προειδοποιητική απεργία. Ακόμα και στον ΣΥΡΙΖΑ το σκέφτονται. Πιστεύω με σαφήνεια ότι το «άρθρο 16» των ημερών που έρχονται είναι το Σύμφωνο Σταθερότητας και η Συνθήκη του Μάαστριχτ σε σχέση ακριβώς με την επερχόμενη έκρηξη του κόσμου της εργασίας και της ανεργίας.

Παράλληλα υπογραμμίζει πως Η Ελλάδα γίνεται το θύμα της εκδικητικής μανίας των αγορών, όλων αυτών των αμαρτωλών στελεχών των χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων και των Βρυξελλών που βρίσκονταν μπροστά στο απόσπασμα πριν από μερικούς μήνες.

Η επιστροφή του Αλαβάνου αναμένεται δυναμική τη νέα χρονιά με διάφορους τρόπους.

Έχοντας πολλές φορές θέσει (και θα συνεχίσει να θέτει) σε κίνδυνο το εγχείρημα του ΣΥΡΙΖΑ αλλά και την ισορροπία του ΣΥΝ.

Όπως είπε "η γενιά του δεν έχει πει τη τελευταία λέξη"..

http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=113842

ΣΧΟΛΙΑ

  1. syn avatar
    syn 20/12/2009 19:27:53

    η γενιά σου και οι προήγουμενες κάτι ήττες μας αφήνουν παρακαταθήκη, άσε μας λοιπόν να προχωρήσουμε κι ας ηττηθούμε και εμείς. δικιά μας θα είναι η ήττα.

  2. Marianthe avatar
    Marianthe 20/12/2009 21:03:21

    Στον ΙΟ…..
    Εγώ τους «δογματικούς» ψηφίζω τα τελευταία χρόνια, αυτό θα συνεχίσω να κάνω στο ορατό μέλλον…..κι από πίττα που δεν τρως τι σε νοιάζει κι αν καεί….
    Αλλά πάλι, πολύ «χοντρή» είναι αυτή η ιστορία, πολύ στημένη….και πάει πολύ πέρα από «αντεκδικήσεις».

  3. periergos avatar
    periergos 20/12/2009 21:06:44

    Οταν μας αφησει ησυχους η γενια του Αλαβανου μπορει και η Ελλαδα να αρχισει να μοιαζει με την Ευρωπη.

  4. anthropos avatar
    anthropos 20/12/2009 21:06:58

    «Ο Ήσυχος Αμερικανός». Πολύ διδακτικό το μυθιστόρημα του Γκρ. Γκρην. Και η ταινία το πιάνει το νόημα.

  5. Y. avatar
    Y. 20/12/2009 21:25:01

    Μια απάντηση από τους πλέον επαΐοντες, σε ερώτηση.
    Όλη η Ανανωτική Πτέρυγα του ΣΥΝ, συμμερίζεται τα του Γουσέτη?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Y. 20/12/2009 21:35:50

      Οχι,ο Γουσετης ειναι ακραιος.Υπαρχει ποικιλια παραλλαγων.

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ Y. 22/12/2009 12:10:04

      Όχι μόνον η "ανανεωτική" πτέρυγα,
      αλλά όλες οι συνιστώσες της Νατοικής "αριστεράς"
      δείχνουν να συμμερίζονται τα του Πήλιου Γούση!

      • Y. avatar
        Y. @ Beyond The Stars 22/12/2009 12:29:06

        Όπου Πήλιος Γούσης, ίσον Γουσέτης?

  6. Orestios avatar
    Orestios 20/12/2009 22:41:16

    Καιρός να πάει και αυτός στο ΠΑΣΟΚ δαφνοστεφανομένος. Παρείχε άριστες υπηρεσίες πριν ένα έτος.

    • pampam avatar
      pampam @ Orestios 20/12/2009 23:43:26

      Μάλλον δε θα πάει στο ΠΑΣΟΚ….Άλλη δουλειά τον βάζουν να στήσει: Σφήνα ανάμεσα σε Συνασπισμό και ΚΚΕ, με στόχο και τους δύο.

  7. FRIJOS avatar
    FRIJOS 20/12/2009 23:03:05

    ΑΛΑΒΑΝΕ ΠΕΣ ΑΛΕΥΡΙ. Ο ΚΟΡΟΒΕΣΗΣ ΣΕ ΓΥΡΕΥΕΙ .ΜΑΣ ΕΣΩΣΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΝΕΡΓΟΥΜΕΝΟ . ΟΠΩΣ Η ΜΑΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΟΜΟΡΦΟ ΣΤΟΜΑ , Ο ΜΠΙΣΤΗΣ Ο ΡΟΒΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΤΗΣ ΝΑΤΟΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ . ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΕΣΕΝΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΚΙΣΤΑΝΑ ΤΑ ΑΦΓΑΝΑ ΤΑ ΑΦΡΙΚΑΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΕΡΕΣ ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ ΛΟΓΩ ΠΑΠΑΡΟΥΝΑΣ .ΓΙΑΤΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΥΜΙΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΚΟΥΚΟΥΛΑ, ΠΡΕΖΑ ,ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΛΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΛΙΚΟ ΑΝΘΕΛΛΙΝΙΣΜΟ .ΜΑΣ ΕΦΑΓΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΑ ΕΥΡΟΥΛΑΚΙΑ ΜΑΣ . ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ. ΣΤΟΝ ΑΓΥΡΙΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟΥΧΕ ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΤΑΡΑ .

    • man8os avatar
      man8os @ FRIJOS 20/12/2009 23:05:21

      Τους θελει για το μεταλειο του και τους προαγωγους του. Ειναι πολυ σκοτεινα τα κηνητρα του Αλαβανου... Η ποιο αθλια μορφη της εκμεταλευσης...

    • ΙΑΝΟΣ avatar
      ΙΑΝΟΣ @ FRIJOS 20/12/2009 23:25:01

      ΣΩΣΤΟΣ !!!!ΑΡΙΣΤΑ !!!

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ FRIJOS 21/12/2009 00:29:43

      Αλαβάνος, ο άνθρωπος που ήθελε να γίνει ο Πολ Ποτ της Ελλάδας. Ο μεγαλύτερος προαγωγός της πολιτικής αλητείας.

    • μη παραγωγος avatar
      μη παραγωγος @ FRIJOS 21/12/2009 01:41:12

      ΕΛΕΟΣ και πολυέλαιος βρε Frijos και λοιπαι αφασικαι δυνάμεις!

      - Για ολα τα στραβα και τα αναποδα
      της υποτελούς αφασικής νεοελληνικης κοινωνιας,
      του χαχολισμού,
      της αρπαχτης,
      της τράπρεζας,
      της προχειρότητας,
      του σουσουδισμού
      του κομμωτηριου,
      του φραπε και του καναπε
      φταιει o Aλαβάνος και η αριστερα!

      • αποκατάσταση avatar
        αποκατάσταση @ μη παραγωγος 22/12/2009 09:35:41

        Ναι.

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ αποκατάσταση 22/12/2009 09:41:59

          Πέρα από την πλάκα διότι τέτοια γελοία ερωτήματα που στόχο έχουν τον αποπροσανατολισμό έτσι πρέπει να απαντώνται, με αστείο τρόπο. Ο Αλαβάνος σαν πολιτικός έχει βάλει και αυτός το λιθαράκι του με τον τρόπο του στη νεοελληνική μιζέρια χωρίς φυσικά να ευθύνεται για όλα τα στραβά αλλά αυτό δεν τον κάνει και καθόλου ένοχο για να ξηγιόμαστε.
          Εξάλλου και αυτοί που υποδαυλίζουν και οι επαγγελματίες αρνητές είναι μέρος του προβλήματος.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ μη παραγωγος 22/12/2009 09:37:41

        Ναι.

  8. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 20/12/2009 23:40:15

    “η γενιά του δεν έχει πει τη τελευταία λέξη”

    ξου ρε

    • pampam avatar
      pampam @ «Κασσάνδρα» 20/12/2009 23:45:37

      Αυτό ξαναπέστο !

  9. pampam avatar
    pampam 21/12/2009 06:19:59

    Όταν η «νατοϊκή αριστερά» (εύστοχο!) του Σχεδίου Ανάν, της ρεπουσικής «Οθωμανικής Διοίκησης», των ιογενών Σερβοφάγων και του σουσουδισμού του ινστιτούτου «Πουλαντζά» ξαφνικά ανακαλύπτει το …..Μάαστριχτ –τότε κάτι πολύ βρώμικο πάει να στηθεί.
    Κανείς δεν δικαιούται να είναι αφελής (ή να τον παριστάνει) τώρα πια…

  10. anthropos avatar
    anthropos 21/12/2009 06:42:53

    Βρε καλώς το το παιδί….
    Τι ρόλο θέλΟΥΝ να παίξει πάλι ο μαέστρος του αποπροσανατολισμού, ο διοικητής της νεοταξικής ιδεολογικής αστυνομίας και ηγέτης της «νατοϊκής αριστεράς»…

  11. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 22/12/2009 10:45:09

    «νατοϊκή αριστερά" και αντινατοική δεξιά!
    Έλα νινί στον τόπο σου κι έφθασες στην πατούσα!
    Τι μέλλει ακροάσθαι έτι!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Sic transit gloria mundi 22/12/2009 10:51:57

      Τι να κανουμε,στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα.Εγω εχω επιμεινει οτι ο Αλαβανος εκανε οσα εκανε περυσι το Δεκεμβρη οχι επειδη ειναι "νατοικος αριστερος" αλλα επειδη ειναι κανονικος κομμουνιστης οπως και εκεινοι που εκαναν τον αλλο Δεκεμβρη το 1944.
      Το ερωτημα ομως ειναι αν ειναι καλυτερα για τον Αλαβανο και το κομμα του να κοιμουνται οι οπαδοι της ΝΔ με τα περι νατοικης αριστερας ή να πιστεψουν εμενα.Αυτο ομολογω οτι δεν το ξερω.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ψυχραιμια 22/12/2009 10:56:39

        Το πρώτο. Έτσι διαβρώνουν το σύστημα από μέσα.
        Το "στενό κόμμα" του Αλαβάνου εννοείται, οι σταλινομαοικοί.

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 22/12/2009 12:14:10

          Μόλις γίνουν όλοι οι νεοδημοκράτες αντινατοικοί, θ' αρχίσει η αντιιμπεριαλιστική επανάσταση.
          Keep searching a Greek Chavez dressed in blue.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ ψυχραιμια 22/12/2009 11:16:16

        Οι κανονικοί κομμουνιστές, που έμειναν στο ΚΚΕ, είχαν άλλη στάση στα επεισόδια.

        Κάθε αριστερός "φτιάχνεται" όταν βλέπει διαδηλώσεις και καταστροφές στους δρόμους, διότι σκέφτεται ότι "αυτό είναι, ήρθε η σοσιαλιστική επανάσταση" και, βέβαια, κανείς δεν λέει ότι ο Αλαβάνος και οι λοιποί είναι εγκάθετοι για να εξυπηρετήσουν τα νατοϊκά συμφέροντα. Τα νατοϊκά συμφέροντα τα εξυπηρετούν άθελά τους και το μόνο που γίνεται από τους ξένους είναι η υποκίνηση μέσα από τους μηχανισμούς που διαθέτουν στις συγκεκριμένες ομάδες κρούσης. Οι μηχανισμοί αυτοί δεν είναι καινούργιοι, υπάρχουν και χτίζονται από τη μεταπολίτευση και μετά.

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ Blimblomblim 22/12/2009 11:25:58

          Οι νατοικοί θέλουν να αποσταθεροποιήσουν το αστικό κράτος μιας χώρας-μέλους; Τόσο τρελλοί; Κομμάτι μαζοχιστική διαστροφή μου θυμίζει.
          Ή μήπως είναι αλήθεια, είμαστε η μικρή εναπομένουσα Σοβιετία - και μας κάνουν "πορτοκαλί επανάσταση";

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 22/12/2009 11:43:39

          Δεν έχουν τη δύναμη οι μπάχαλοι να επιβάλουν μη αστικό κράτος και το ξέρουν οι ξένοι. Μηχανισμός κρούσης είναι μόνον και στο "διά ταύτα" θα ενεργοποιηθούν άλλοι μηχανισμοί.

          Δεν είναι αρχάριοι στις αποσταθεροποιήσεις, τόσες και τόσες έκαναν τα τελευταία χρόνια.

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ Blimblomblim 22/12/2009 12:03:40

          Φίλε Blimblomblim,
          Μην είμαστε Λίβανος; Ουκρανία; Γεωργία; Λιβερία; Άλλη τέτοια χώρα, όπου, υποτίθεται, οι ΗΠΑ αποσταθεροποίησαν μή φιλικά καθεστώτα;
          Όχι, χώρα της ΕΕ και ΟΝΕ είμαστε, με σταθερό, πολύ σταθερό φιλοδυτικό πολιτικό σύστημα. Πιστά φιλοδυτικό. Βρέξει χιονίσει "ανήκομεν εις την Δύσιν". Με ΝΔ ή με ΠΑΣΟΚ, αυτό δεν αλλάζει, δεν πρόκειται. Ευτυχώς.
          Τα λοιπά, φαντασιώσεις, φήμες, ρητορείες δια το πόπολο. Να θυμηθούμε τα παλαιοπασοκικά "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ..";
          Επομένως, ποίος ο λόγος;

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 22/12/2009 12:15:10

          Δεν είμαστε απόλυτα ελεγχόμενοι, δυστυχώς γι' αυτούς, και το μαγαζί είναι γωνία. Και υπάρχει πάντα και το πολύ σημαντικό γι' αυτούς θέμα της Κύπρου.

          Το πόσο γωνία είναι το μαγαζί αποδείχθηκε στο ζήτημα των αγωγών, που προκάλεσε και την "εξέγερση" του Δεκεμβρίου.

          Χθες πέθανε ο Λαμπράκης, ο άνθρωπος που κανόνιζε πάρα μα πάρα πολλά σε αυτή τη χώρα. Για πες μου τώρα εσύ, πώς εξηγείς το editorial της ναυαρχίδας του στις 29 Ιουνίου 2007, την επομένη της υπογραφής της συμφωνίας με τον Πούτιν, όπου έλεγε ότι το παιχνίδι είναι μεγάλο και η χώρα μας μικρή και δεν ξέρει και δεν μπορεί να το παίξει και τα πολιτικά αντίποινα θα είναι πολλά και αμείλικτα;

          Πες μου λοιπόν εσύ τι πολιτικά αντίποινα κατά του Καραμανλή είχαμε από τότε. Άλλα, εκτός από τη δεδομένη αμερικανική υποστήριξη στα Σκόπια και στην Τουρκία. Ή τα έγραφε αυτά στον αέρα η ναυαρχίδα του Λαμπράκη;

          Είπαμε να αποφεύγουμε τη συνωμοσιολογία, αλλά δεν θα βιάσουμε και τη λογική μας για τα προφανή.

        • tiramola avatar
          tiramola @ Blimblomblim 22/12/2009 12:20:58

          "Το πόσο γωνία είναι το μαγαζί αποδείχθηκε στο ζήτημα των αγωγών, που προκάλεσε και την “εξέγερση” του Δεκεμβρίου."

          BLIMBLOM τον Κορκονέα ποιός τον έβαλε να πυροβολήσει?
          Η σι άι έι??????????????

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Blimblomblim 22/12/2009 12:32:03

          tiramola μην κανεις τετοιες ερωτησεις γιατι μπορει να παρεις την απαντηση "αυτοι που τον προσελαβαν" και να παει αλλου-χα-χα.
          Αλλωστε απο οσα εγιναν δεν ωφεληθηκε ο ΣΥΝ.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Blimblomblim 22/12/2009 12:35:07

          τιραμόλα, δεν ξέρω τον κύριο αυτόν, αλλά έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι και εγώ για πολλά. Αν έχεις παιδιά στην Ελλάδα, θα πρέπει να αναρωτιέσαι και εσύ...

  12. tiramola avatar
    tiramola 22/12/2009 12:13:46

    Αντιαμερικανοί στα γεράματα σύντροφοι δεξιοί?
    Έξω οι βάσεις του θανάτου και αγώνας ενάντια στον ιμπεριαλισμό?

    ΡΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ!!!!!

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ tiramola 22/12/2009 12:16:23

      Ενώ εσείς στα γεράματα γίνατε ξαφνικά φιλοαμερικανοί.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Blimblomblim 22/12/2009 12:28:31

        Σου εχει περασει ποτε απο το νου οτι μπορει καποιος να ειναι αντιεθνικιστης και ταυτοχρονα αντιαμερικανος;Γιατι τα συνδεεις παντα αυτα (οχι μονο εσυ βεβαια).Η αριστερα παντα ειχε αντιεθνικιστικη παραδοση απο την εκστρατεια της Μ.Ασιας μεχρι το μακεδονικο.Γιατι να μη συνεχιζουν καποιοι αυτη την παραδοση;
        Επειδη εσυ τωρα ως δεξιος δυσφορεις με τους Αμερικανους λογω Σκοπιων δε σημαινει οτι καποιοι που ησαν παντα με τα Σκοπια-απο την εποχη που ηταν κομμουνιστες εκει-πηγαν με τους Αμερικανους.
        Αυτοι παντα στο μακεδονικο τα ιδια ελεγαν.
        Η συγχυση που επικρατει σε πολλους στη ΝΔ στη πραγματικοτητα διευκολυνει τα δραση των αντιπαλων.

        • Y. avatar
          Y. @ ψυχραιμια 22/12/2009 12:39:06

          Αν αντί “αντιεθνικιστής”, λέγαμε “αντεθνικός”, τα λοιπά του σχολιασμού παραμένουν τα ίδια?

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ψυχραιμια 22/12/2009 13:05:47

          Υ μπορεις να πεις οτι θελεις.Η ουσια ειναι αυτη που σου ειπα.Πολλοι οπαδοι της ΝΔ εχουν αποπροσανατολισθει και δεν διακρινουν καθαρα τους στοχους των αλλων κομματων.

        • Y. avatar
          Y. @ ψυχραιμια 22/12/2009 13:26:32

          Ψυχραιμία, η ερώτησή μου είχε να κάνει κυρίως στην αποσαφήνιση των όρων “εθνικό”, και “εθνικιστικό” (από ιδεολογική γωνία θεώρησης), μιας και αυτό θα είναι, κάποια αφετηρία για την ανάλυση ακι συμπεράσματα των παραπέρα.

  13. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 22/12/2009 12:22:25

    Είπαμε και το επαληθεύω, έχω μπερδευτεί εντελώς. Έπαθα vertigo μάλλον, όπως οι πιλότοι. Το πάνω το βλέπω κάτω και το κάτω πάνω. Τα δεξιά είναι αριστερά και τούμπαλιν. Θάλασσα στα Τρίκαλα.
    Σε τέτοιες συνθήκες δεν εμπιστεύεσαι αυτό που βλέπεις, μόνον τα όργανα.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Sic transit gloria mundi 22/12/2009 12:40:47

      Είναι πολλά χρόνια αυτή η δεξιά βιόλα της συνομωσιολογίας , είναι στο DNA τους φαίνεται...
      Πρώτα είχαμε τον κομμουνιστικό κίνδυνο από Βορρά , ανήκωμεν εις την Δύση κλπ...
      Μετά την περεστρόικα της κόκα κόλα αλλάξαμε στρατόπεδο...
      Αν δεν συμβαίνει τίποτε από όλα αυτά τότε είναι ο Σόρος από πίσω..
      πίσω από την 17Ν ήταν πασόκοι και πάει λέγοντας...
      Η ουσία είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία!
      Μόνο ένας δεξιός πατριώτης μπορεί να αντιμετωπίσει όλους τους κινδύνους από όπου και να προέρχονται , ανατολικά , δυτικά , βόρεια , νότια ακόμα και από τον αστερισμό της Ανδρομέδας....

      • Ένας Τυχαίος avatar
        Ένας Τυχαίος @ tiramola 22/12/2009 12:46:44

        tiramola μια που σε βρήκα στη γνωστή σου διάθεση και επειδή σε ψάχνω γιατί θέλω τα "φώτα" σου, μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ν" ΑΠΕΙΛΕΙΤΑΙ Η ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ, όπως μας έχει διαβεβαιώσει ο ίδιος ο ΓΑΠ, στις προθέσεις του οποίου πιστεύεις;

        Μη νομίσεις ότι η ερώτηση είναι εκτός θέματος, εντός είναι!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 22/12/2009 12:49:28

        δεν νομίζω ότι είπε τυχαία ο ΓΑΠ το "απειλείται η εθνική κυριαρχία". Ίσως τον έκαναν νταντά που το είπε, αλλά δεν το είπε τυχαία. Πιστέυω ότι έχει την ίδια σκατοπίεση που είχε και ο ΚΚ.

        • Ένας Τυχαίος avatar
          Ένας Τυχαίος @ archaeopteryx 22/12/2009 13:05:18

          Νομίζω ότι ήταν σχεδιασμένο να το πεί κατόπιν εκλογών.
          Το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι πως συμβαίνει αυτό ενώ υπάρχουν λεφτά!

          Σκέψου, ο συνδιασμός υπάρχουν λεφτά & εθνική κυριαρχία δεν είναι το πρόβλημα που απαιτεί λύση;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ tiramola 22/12/2009 13:01:46

        Παντως τον ορο ¨"ντοπια και ξενα κεντρα αποφασεων" δεν τον ειπε δεξιος.Ουτε για "αμερικανονατοικα σεναρια" ουτε για "δεσμα που χαλκευσε ο ιμπεριαλισμος" και αλλα πολλα.

  14. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 22/12/2009 12:25:44

    Χαχα. Εδώ γίναμε "δεξιοί" στα γεράματα. Το παραμύθι του αντι-αμερικανισμού δε, το πήραμε "έτοιμο" από τους ανανήψαντες προοδευτικούς που του οφείλουν
    πάρα πολλά, αν όχι όλα.

  15. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 22/12/2009 13:01:18

    Ολα αυτά τα εθνικιστικά, αντιεθνικιστικά, αντιαμερικανικά κ.λ.π. αποτελούν μέρη ενός λεξιλογίου και μιας πρακτικής που έχει ως αποτέλεσμα δημιουργία αρνητικών συναισθημάτων και φυσικά μας βγάζουν εκτός στόχου.

    Την πατρίδα, τον τόπο που πατάμε και αναπνέουμε ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;

    Η ΦΙΛΟΠΑΤΡΙΑ είναι η κατάλληλη λέξη που περιέχει ενεργητικότητα, συλλογικότητα, μπορεί να γίνει το συστατικό ενότητας και δε δημιουργεί αρνητικά συναισθήματα διότι υποδηλώνει την ΑΓΑΠΗ για την ΠΑΤΡΙΔΑ.

    Τώρα τι σημαίνει αγάπη για την πατρίδα, δυστυχώς, είναι κάτι πολύ προσωπικό και όχι συλλογικό.

    Ελπίζω να μην συρθούμε σε "οποιασδήποτε μορφής πόλεμο".

  16. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 22/12/2009 13:23:29

    Δεν επικρατεί καμία σύγχυση στη ΝΔ, σε όσους σκεφτόμαστε με αυτόν τον τρόπο, εκτός από αυτή που προσπαθείς να δημιουργήσεις εσύ. Σου τα έχω εξηγήσει πολλές φορές.

    Πρώτα-πρώτα δεν υπάρχει κανένας αντιαμερικανισμός. Αντίδραση υπάρχει, και μόνον, απέναντι στις αρνητικές για τον Ελληνισμό πολιτικές των Η.Π.Α. στην Κύπρο, που έκαναν γαργάρα την εθνοκάθαρση (δεν διαφορά στο Κόσοβο), στο Αιγαίο, στη Θράκη, στο Σκοπιανό, στα ελληνοτουρκικά γενικότερα. Εσύ τι προτείνεις, να κάτσουμε να τα δεχτούμε αδιαμαρτύρητα όλα αυτά; Πώς τους περνάει έτσι το casus belli συμμάχου κατά συμμάχου; Δεν μπορεί εδώ να τηρηθεί πολιτική ίσων αποστάσεων.

    Σου έχω εξηγήσει επίσης τη διαφορά με τη Ρωσία: Μπορεί η Ρωσία παραδοσιακά να στηρίζει κάθε πανσλαβιστική έκφανση, όπως τον ψευδομακεδονισμό των Σκοπίων, όμως δεν το κάνει με τον ίδιο παρεμβατικό τρόπο, όπως οι Αμερικανοί. Και είναι το μόνο ζήτημα στο οποίο δεν συμπίπτουν τα συμφέροντά μας με τη Ρωσία. Ας μην ξεχνούμε το βέτο εις βάρος του σχεδίου Ανάν τον Απρίλιο του 2004, μόλις το δεύτερο μετά τη διάλυση της ΕΣΣΔ. Χώρια το σεβασμό που πάντοτε μας δείχνουν οι Ρώσοι που, αν εξαιρέσουμε την περίοδο της ΕΣΣΔ και το πλήρως υποταγμένο ΚΚΕ, παίζει μεγάλο ρόλο στον τρόπο που τους αντιμετωπίζουμε. Αυτό πάντοτε σε υπόβαθρο συμπόρευσης των συμφερότων μας με τη Ρωσία.

    Τέλος, εξακλουθείς να παραβλέπεις ότι οι αντιεθνικιστές δεν παίζουν συνειδητά το παιχνίδι των Αμερικανών, αλλά εν αγνοία τους. Κάπως έτσι την πάτησε κι ο εθνικισταράς Ιωαννίδης το 1974, που δούλεψε αν αγνοία του υπέρ των Τούρκων. Ξέρουν τι διαλέγουν οι υπερατλαντικοί σύμμαχοι για να προωθήσουν τις πολιτικές τους.