#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/01/2013 16:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η παράταξη της ΝΔ πλήρωσε, με βαρύ φόρο αίματος, την τρομοκρατία κ. Γλέζο

 (Όταν η ανοησία δεν έχει όρια)



Άκουσα σήμερα τον Μανώλη Γλέζο να λέει ότι την επίθεση με καλάσνικοφ εναντίον των γραφείων της ΝΔ την έκαναν «φίλιες προς τη Ν.Δ. παρακρατκές οργανώσεις».

Όταν αυτά τα λέει ο Γλέζος, με τη γνωστή διαδρομή, τότε δεν υπάρχει ελπίδα να κερδίσεις τον πόλεμο εναντίον της βίας.

Να υποθέσω ό,τι…φίλιες προς τη Νέα Δημοκρατία παρακρατικές οργανώσεις εκτέλεσαν τον Τζώρτζη Αθανασιάδη, τον Μομφεράτο, τον Παύλο Μπακογιάννη, επιτέθηκαν στον Παλαιοκρασσά, πυροβόλησαν τον  Λευτέρη Παπαδημητρίου, έβαλαν βόμβες σε συγκεντρώσεις της ΝΔ, δολοφόνησαν εισαγγελείς κ.λ.π.

Περισσότερη σοβαρότητα δεν βλάπτει….

Η παράταξη της ΝΔ πλήρωσε, με βαρύ φόρο αίματος, την τρομοκρατία.

Βαρύτερα, από οποιονδήποτε άλλο πολιτικό χώρο.

Αυτό να μην το ξεχνάει κανένας.

Και να προσέχει τι λέει….

Και τα περί «φίλιων παρακρατικών οργανώσεων» είναι ανοησίες.

Να μη πώ ότι πρόκειται και για μια επαίσχυντη προσπάθεια να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.

Ένας από τους λόγους που η τρομοκρατία βρήκε πρόσφορο έδαφος στην  χώρα μας είναι γιατί ποτέ δεν καταδικάστηκε με τρόπο απόλυτο και κατηγορηματικό από κάποιες δυνάμεις της Αριστεράς.

Χώρια που μερικοί  εύρισκαν και τρόπους να τη δικαιολογούν…

 

Για να τελειώνουμε.

Η επίθεση στα γραφεία της ΝΔ, βλάπτει πρωτίστως την εικόνα της χώρας στο εξωτερικό.

Όποιοι το έκαναν θέλουν το κακό της Ελλάδος και την αποτυχία της κυβέρνησης.

Όποιος αμφιβάλλει δεν έχει παρά να διαβάσει τα πρωτοσέλιδα του ξένου τύπου.

 

Από ένα πρεσβύτερο της πολιτικής θα περίμενε κανένας αυτή την ώρα, νηφαλιότητα και όχι επιπόλαιες διαπιστώσεις.

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Jim Bim avatar
    Jim Bim 14/01/2013 17:00:51

    Η αριστερόστροφη Τρομοκρατία και χρήση βίας είναι προοδευτική έκφραση της κοινωνίας ..... και άλλα τέτοια ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ !!!!

    ΟΤΙ ΣΠΕΡΝΕΙΣ ΘΕΡΙΖΕΙΣ ....

  2. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 14/01/2013 17:04:38

    ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΤΟΝ.....ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ.......ΤΑ ΖΩΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.....ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΝΙΑ.....ΠΟΣΟ ΑΝ ΕΙΣΑΙ 100 ΠΑΡΑ....

  3. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 14/01/2013 17:27:31

    αν συνεχισει αυτο το βιολι να δουμε τις τουριστικες κρατησεις για το καλοκαιρι που θα βρεθουν και φυσικα μπαρμπα γλεζο την ευνοει την κυβερνηση να μειωθουν τα εσοδα απο τον τουρισμο .

  4. Ρηνα avatar
    Ρηνα 14/01/2013 17:45:01

    Να αναφερω και τον συχωρεμενο τον Βρανοπουλο της ΕΤΕ.

  5. Inno avatar
    Inno 14/01/2013 18:04:22

    KP καλύτερα να απαντάς εσύ στον συριζα γιατί ο Κεδίδκογλου σε λίγο θα το γυρίσει σε προσωπικό του θέμα!!!

  6. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 14/01/2013 18:13:01

    Καλά μιλάνε και στο κόμμα που στηρίζει ενεργά κατηγορούμενους της 17Ν και τους εγκωμιάζει ως κοινωνικούς αγωνιστές και επαναστάτες; Στο κόμμα που συγγενείς στλεεχών του έχουν πάει μέσα για ληστείες με πυροβολισμούς; Στο κόμμα που συνιστώσες και βουλευτές του μιλάνε για βία και ανατροπές και αποκηρύσσουν το σύνταγμα και τη δημοκρατία; Τελικά κοντράρονται άνετα με τη ΧΑ για το ποιος έχει απομακρυνθεί περισσότερο από τη λογική και τη δημοκρατία...

  7. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 14/01/2013 18:18:56

    Και μόνο η φωτογραφία πάντως είναι Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ!

    • GLAD avatar
      GLAD @ Γεώργιος Τ. 15/01/2013 16:45:44

      Και ειδικά η προς τα δεξιά του γνωστού bine.

  8. Φελίζα avatar
    Φελίζα 14/01/2013 18:26:16

    ΚΡ ,"Πολλοῖς ἡ γλῶσσα προτρέχει τῆς διανοίας" . Αφού συνέβει στον κ.Γλέζο φανταστείτε τι θα γίνει αν πάρουν σειρά άλλοι από το ΣΥΡΙΖΑ, τους οποίους για καλή μας τύχη έχουν χαθεί το τελευταίο διάστημα.

  9. pipis avatar
    pipis 14/01/2013 18:26:23

    Το πρόβλημα με τη δήλωση του Γλέζου δεν είναι τόσο αυτό που λέει αλλά αυτό που αφήνει να εννοηθεί. Πως υπήρχε και η περίπτωση δηλαδή η τρομοκρατία να εξυπηρετούσε τους σκοπούς της Αριστεράς. Πέφτει δηλαδή στην παγίδα να απολογείται για όλα αυτά που προσάπτουν διάφοροι εδώ και χρόνια στους αριστερούς.

    Την τρομοκρατία την καταδικάζεις απόλυτα κι απερίφραστα. Αν προσπαθείς να την εκλογικεύσεις, πως η μεν μας βολεύει αλλά η δε όχι καθότι αποσπά την προσοχή από άλλα καίρια ζητήματα, τότε κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς στην καλύτερη περίπτωση βλάκας και στη χειρότερη υποστηρικτής.

    Κρίμα για τον κ. Γλέζο με την ιστορία που έχει να ολισθαίνει στην γραφικότητα.

  10. dim avatar
    dim 14/01/2013 18:31:15

    Υπερασπιστές της 17Ν σε δικαστήρια, βουλευτής που αυτοαποκαλείται αναρχικός, βουλευτής που απειλεί ότι θα λιντσαριστούν οι κυβερνώντες, 3 παιδιά τριών πρωτοκλασάτων βουλευτών σε παράνομες και εγκληματικές πράξεις (καταδίκη για ληστεία με βαρύ οπλισμό και χειροβομβίδες, σύλληψη για κατοχή μολότοφ, και σύλληψη για εμπόριο όπλων και ναρκωτικών), καταλήψεις, Υπατίες, βίλες, κάλυψη κουκουλοφόρων και στήριξη τους με το κλασικό: Πιάνεται κάποιος με μολότοφ και κουκούλα, και βγαίνει αμέσως Σκουρλέτης - Μπαλάφας και λοιποί με το κλασικό "Τα παιδιά (!!) τους φταίξανε, δε κοιτάνε που ο κόσμος πεινάει με τη καταστροφική πολιτική κλπ κλπ κλπ (και ακολουθεί το γνωστό λογύδριο περι πολιτικής βίας και άδικων μέτρων που κάνει τα «παιδιά» να διαμαρτύρονται και να αναζητούν το δίκιο τους)" και μετά διαβάζω εδώ μέσα διάφορους υπερασπιστές τους που διαμαρτύρονται όταν τους αποκαλεί κάποιος άκρο....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ dim 14/01/2013 18:43:28

      Και μετά απορείς που κάποιοι δεν πιστεύουν πως μας ψεκάζουν για να κοιμόμαστε όρθιοι. Αφού οι περισσότεροι αυτό το σύμπτωμα εμφανίζουμε με βάση την απάθεια και τη δυσκολία ανάλυσης των γεγονότων με όχημα την πρόσφατη ιστορία...

  11. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 14/01/2013 18:38:42

    Επιμένω δείτε την συντόμευση και ανδείξτε τη γιατί θα την σβήσουν και από το youtube .... και μετά θα ανατρέχετε στα χαλκευμένα αρχεία του περισσού .....

    http://www.youtube.com/watch?v=xB1jHhU2OZQ&feature=player_detailpage

  12. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 14/01/2013 19:14:14

    Την τρομοκρατία την γέννησε το ΠΑΣΟΚ και η αριστερά και την ανέθρεψε η ΝΔ..Μόνο όταν κάποιο κόμμα είναι πίσω από τους εκτελεστές επιβιώνει η τρομοκρατία .Άξιων απορίας δεν είναι ότι από όλη την Ευρώπη μόνο στην Ελλάδα έχουμε τρομοκράτες???.Και αυτό γιατί???.Απλή είναι η εξήγηση,όλοι οι αριστεροί πολιτικοί και οι ίδιοι δικηγόροι είναι υπερασπιστές τους.

  13. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 14/01/2013 19:54:52

    Κώστα, πιστεύω πως η τακτική των επιθέσεων εναντίον του ΣΥΡΙΖΑ από τη ΝΔ είναι λανθασμένη και φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα. Ο πόλεμος ανακοινώσεων είναι φθοροποιός. Το πρόβλημα με τον κ. Γλέζο και τους περισσότερους έιναι ότι κατά την εσωτερική πολιτική αντιπαραθεση αγνοούν τους κινδύνους στους οποίους εκθέτουν την Ελλάδα από άσπονδους φίλους και συμμάχους.

  14. loula avatar
    loula 14/01/2013 19:57:00

    Δεν τον φωναζαν τυχαια "τιμιο ξυλο" οι συντροφοι του, τι λεμε τωρα....

  15. xbab avatar
    xbab 14/01/2013 22:31:46

    Σεις καλά τα λέτε...αλλά δεν βρίσκεται κανείς με καθαρό μυαλό και γλώσσα να τα πει εκεί που πρέπει. Στη βουλή, στην τηλεόραση, στο ραδιόφωνο.
    Βεβαίως έχει θύματα τη ΝΔ. Και ΜΟΝΟ η ΝΔ.
    Αυτό και μόνο πρέπει να το προβάλλει ως επιχείρημα η ΝΔ.
    Και κάποιος πρέπει να βάλει στη θέση τους τους πρωταγωνιστές του θεάτρου Σκιών, αυτούς τους αεροψεκασμένους γιατί πολύ ζορίζονται, απειλούν και κουνούν το δάχτυλο.
    Και μην τα περιμένουν όλα από τον Γεωργιάδη...

  16. Λύκος avatar
    Λύκος 14/01/2013 23:04:28

    Όλοι βολεύονται να λένε για παρακράτος. Απαλύνει τις τύψεις, διώχνει τις ευθύνες. Πολύ της μόδας γενικά. Λες και η άκρα αριστερά έχει τις καλύτερες συμπάθειες για το κράτος.

  17. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 15/01/2013 01:32:04

    Ο «τσύριος Μανώλης», (αχ που είσαι βρε Αείμνηστε Λογοθετίδη) υπέστη τέτοια μετάλλαξη που αδιαφορεί πλέον (αν δεν ξεχνά για αυτονόητους λόγους) πως "τα στερνά τιμούν τα πρώτα"!
    Ειλικρινά κρίμα! Αγαπητέ μου Κ.Ρ. φαίνεται πως η νηφαλιότητα προαπαιτεί το βγάλσιμο των χρωματιστών γυαλιών, κάτι που αδυνατούν να κάνουν οι «ποτισμένοι» ως το μεδούλι τους.

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/01/2013 02:15:56

    Μισα λογια ειναι αυτα.Η ΝΔ πληρωσε βαρυ τιμημα αλλα γιατι;Διοτι οι τρομοκρατες ειχαν την ιδεολογια του Γλεζου.Οι τρομοκρατες ησαν κομμουνιστες.
    Εαν η ΝΔ ντρεπεται να κατονομασει την ιδεολογια των τρομοκρατων τοτε να παψει τα παραπονα.

  19. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/01/2013 02:22:05

    Βαζεις τη γνωστη φωτογραφια της 17Ν που εχει ενα οπλο,τρεις ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ (Μαρξ,Βελουχιωτης,Γκεβαρα) και ενα ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ συμβολο (το κιτρινο αστερι στη κοκκινη σημαια) αλλά το μονο που λεμε ειναι οτι η ΝΔ ειχε θυματα.
    Ναι ειχε.Από ΠΟΙΟΥΣ;Tι ειναι αυτες οι φατσες που δειχνουν την ιδεολογια της 17Ν;
    Θα μου πεις δεν φταις εσυ.Η ΝΔ και τα θυματα αγωνισθηκαν να πεισουν οτι η 17Ν δεν εκανε πολιτικα αδικηματα - λες και σκοτωνε για λογους ζηλοτυπιας - και ο σεβομενος τους αγωνες της αριστερας Καραμανλης εκλεισε το φακελο και δεν τον ξανανοιξε και απαγορευσει καθε συζητηση για την ιδεολογια των τρομοκρατων.
    Ε, τοτε να μη παραπονιεται κιολας για το Γλεζο.Αυτοι του εδωσαν αερα.

  20. Πέτρόπουλος avatar
    Πέτρόπουλος 15/01/2013 20:14:51

    Αυτός που κατέβασε την "κατεβασμένη" σημαία των Γερμανών;
    Λίγο ψάξιμο στις μαρτυρίες (αντιφάσεις Σάντα με τον οποίο δεν μιλούσε για μισό αιώνα) και ιστορικές αναφορές αρκεί.

    «ο κ. Γλέζος ευρισκόμενος εις την Μόσχαν δια την παραλάβει το Βραβείου Λένιν εξεφράσθη επίσης υπέρ της λύσεως του προβλήματος των Μακεδονικών μειονοτήτων δια διαπραγματεύσεων, διετύπωσε δε την ελπίδα ότι τριμερείς βαλκανικαί διαπραγματεύσεις θα επέτρεπον εις δεδομένην στιγμήν την ίδρυσιν μιας αυτονόμου Μακεδονίας».

    Λίγο google ...υπάρχει πολύ υλικό.... Γιώργος Θαλάσσης και Κατερίνα...Μεγάλε Ανεμοδουρά.

    Έχουμε φάει παραμύθι από τους αριστερούς .....