#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/04/2010 17:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η παγίδα που επιχειρούν να στήσουν στον Σαμαρά ο Μητσοτάκης και το ΠΑΣΟΚ



Την περασμένη Κυριακή η κα. Μπακογιάννη, έκανε μια ..δυναμική εμφάνιση με άρθρο στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ και συνέντευξη στη REALNEWS.

Χθες, έστειλε,  επιστολή της προς τον κ. Τασιούλα,  ζητώντας  έκτακτη σύγκληση της Κ.Ο.  για να συζητήσουν για την οικονομία λες και η Ν.Δ. είναι κυβέρνηση!

Ο κ. Κυριάκος Μητσοτάκης, εδώ και μέρες ξημεροβραδιάζεται στα κανάλια και τα ραδιόφωνα επιχειρηματολογώντας   (όχι και με ιδιαίτερη ικανότητα θα λέγαμε οι …κακεντρεχείς) υπέρ του ΔΝΤ.

Και χθες το βράδυ, βγήκε να «καθαρίσει το παιχνίδι» ο πάτερ φαμίλιας! Ο κ. Κωνσταντίνος Μητσοτάκης, αυτοπροσώπως!  Στο Μεγάλο Κανάλι παρακαλώ!

Kαι τι ζήτησε; Να στηρίξει η Νέα Δημοκρατία τα μέτρα του κ. Παπανδρέου για να «σωθεί η Ελλάς»!

Ο κ. Μητσοτάκης, ενδιαφέρεται περισσότερο για το μέλλον της θυγατρός του και καλά κάνει!  Άλλωστε κάθε πατέρας θέλει το καλό των παιδιών του! Μην είμαστε και άδικοι!

Λοιπόν, για να το σοβαρέψουμε: Ο Μητσοτάκης θέτει το εξής δίλημμα στον Αντώνη Σαμαρά:

 1. Στηρίζεις  τα μέτρα, οπότε  καθίστασαι  συνυπεύθυνος. Δεν αποκομίζεις κανένα πολιτικό όφελος. Εξαγριώνεις και τη βάση σου. Τα ποσοστά σου συρρικνώνονται. Στην πρώτη ευκαιρία, σε αμφισβητούμε. Αργότερα σε ανατρέπουμε.

2. Αν δεν στηρίξεις τα μέτρα, είσαι ανεύθυνος και οδηγείς τη χώρα στην πτώχευση. Φέρεις και το βάρος της ευθύνης!  Το σύστημα σου χρεώνει την κρίση και δεν σ΄ αφήνει να σηκώσεις κεφάλι!

3. Ο κ. Μητσοτάκης επιχειρεί ένα πρόβλημα του κ. Παπανδρέου, να το  αναδείξει σε πρόβλημα του κ. Σαμαρά!

 Με άλλα λόγια, η γριά αλεπού της πολιτικής,  στήνει ένα παιχνίδι το οποίο στη θεωρία των παιγνίων λέγεται win-win. Στο χωριό μου,  μικροί το λέγαμε και τα μονά και τα ζυγά δικά μου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. stel avatar
    stel 30/04/2010 17:08:26

    Αυτό είναι που λένε "και εσύ στον κόσμο σου". Φακτωρα το χεχείλωσες!

  2. GreenHordes avatar
    GreenHordes 30/04/2010 17:14:51

    Απλά τα πράγματα αν πει ναι στο ΔΝΤ μαζί με το γιωργάκη πάει άκλαυτος μαζί του.

  3. ataktos avatar
    ataktos 30/04/2010 17:19:53

    «Εαν δεν εγονάτιζε η καμήλα δεν την εφορτώνανε».

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/04/2010 17:20:16

    Η αρνητική στάση του Σαμαρά μέχρι τώρα είναι που προσανατολίζει τον Παπανδρέου να πάει προς κύρωση τελικά με απλή πλειοψηφία, όπως γράψατε σε προηγούμενο.
    Ένα το κρατούμενο.

    Ο Σαμαράς δεν πρέπει να δείξει ΚΑΜΙΑ αμφιταλάντευση.
    Πρέπει να κρατήσει σε αυτή τη γραμμή συνέχεια, χωρίς κανένα φόβο.
    Εχει πει ΟΧΙ στο ΔΝΤ έχει αναπτύξει και προτάσεις.

    Από τη δική του και μόνο στάση εξαρτάται το αν ο Παπανδρέου συνεχίσει τον εκβιασμό με τα 3/5.
    Αν ο Παπανδρέου τον δει να αμφιταλαντεύεται θα εκβιάσει ξανά με τα 3/5.

    Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι αν τελικά αποφασίσει η κυβέρνηση κύρωση με τα 3/5 ο Σαμαράς και πάλι πρέπει να το ΚΑΤΑΨΗΦΙΣΕΙ.
    Να μη φοβάται.
    Αφού θα πεινάσουμε που θα πεινάσουμε, ας γίνει αυτό χωρίς ΞΕΝΟΥΣ ΔΥΝΑΣΤΕΣ τουλάχιστον.

    ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.

    • GreenHordes avatar
      GreenHordes @ αλλενάκι 30/04/2010 17:32:50

      Κατι καλύτερο, να πει ότι εδώ που φτάσαμε με την διατήρηση του ταξιδιοτικότερου δεν υπάρχει άλλη λύση, από εκει και πέρα εμείς δεν μπορούμε να συναινέσουμε σε αυτά τα εξοντωτικά μέτρα

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ GreenHordes 30/04/2010 17:40:47

        Ακριβώς.
        Θα εκφράσει την συντριπτική πλειοψηφία του Ελληνικού λαού, είτε κυττάζουν αριστερά είτε κυττάζουν δεξιά.

        Αν ο Σαμαράς πει ΝΑΙ στα μέτρα θα αυτοκτονεί πολιτικά.

        ΝΑ ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.

  5. apis22 avatar
    apis22 30/04/2010 17:23:14

    Η έκφραση "δις υπουργό σε κυβερνήσεις που δεν έβγαλε άχνα όσο καθόταν στην καρέκλα και έτρωγε" αποτελεί συκοφαντία. Αγγίζει δε τα όρια της γελοιότητας.

    • Ωκεανός avatar
      Ωκεανός @ apis22 30/04/2010 17:28:53

      Η γελοιότητα είναι οτι αντί να πετάξουν στην πυρά όλους τούς υπουργούς των τελευταίων 35 χρόνων,συνεχίζουμε και τούς χειροκροτάμε.

  6. Ωκεανός avatar
    Ωκεανός 30/04/2010 17:26:16

    Ποιές δικές μας δυνάμεις.....;;;;;;;;;;;;;;;
    Εννοείς την δύναμη της αρπαχτής,της κλεψιάς,των "δικών μας παιδιών";
    Για κάντο λιανά.Που θα βρούμε δανεικά να γλυτώσουμε την πτώχευση μέχρι να μπεί(απο τούς ξένους φυσικά γιατί εμείς απλά θα ξανακλέψουμε)σε σειρά η χώρα;
    Μιλάτε χωρίς να σκέφτεστε.Με τις δικές μας δυνάμεις...ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑ
    Μήπως τελικά δεν αξίζουμε να σωθούμε σαν χώρα;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Ωκεανός 30/04/2010 17:31:43

      ΟΙ ΒΡΕΓΜΕΝΟΙ ΔΕ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΗ ΒΡΟΧΗ.

      Δεν περνά ούτε ο ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ σας ούτε η προσπάθεια να δημιουργήσετε συνενόχους και να περάσετε με το στανιό το μοτίβο ότι όλοι οι Έλληνες είναι διεφθαρμένοι και όλοι έκλεβαν.

      Θεωρώ δε ΕΠΟΝΕΙΔΙΣΤΟ το γεγονός ότι ΠΑΜΠΛΟΥΤΟΙ πολιτικοί από οποιο πολιτικό χώρο έχουν τό ΘΡΑΣΟΣ και μας κουνάνε το δάχτυλο για πολλοστή φορά από τηλεοράσεως και μας εκβιάζουν να σκύψουμε το κεφάλι και να δεχθούμε να μειωθούν μισθοί και συντάξεις των 1000 και των 800 και των 400 ευρώ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ αλλενάκι 30/04/2010 17:46:28

        Τζάγκερ, το τέλος των Μητσοτάκηδων πλησιάζει.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 30/04/2010 17:47:59

        Εξ ιδίων κρίνετε τα αλλότρια προφανώς.

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 30/04/2010 17:28:34

    Ωκεανέ,
    Πριν μιλήσεις να ρωτάς.
    Ο Σαμαράς διετέλεσε υπουργός Οικονομικών στην Κυβέρνηση Τζαννετάκη και διαχειρίστηκε μια οικονομία,κληρονομιά του "Τσοβόλα δώστα όλα!"
    Και άφησε έργο.
    Διετέλεσε Υπουργός Εξωτερικών στην Κυβέρνηση Μητσοτάκη και τα βρόντηξε γιατί διαφώνησε σ' ένα θέμα αρχής.
    Εγινε υπουργός Πολιτισμού στην Κυβέρνηση Καραμανλή και οργάνωσε τα πιό λιτά και λαμπρά εγκαίνια του νέου Μουσείου της Ακροπόλεως.
    Εκανε και άλλα, που δεν είναι της παρούσης.

    • Ωκεανός avatar
      Ωκεανός @ Κώστας Ροδινός 30/04/2010 17:30:33

      Βεβαίως και άφησε έργο.
      Το βλέπουμε σήμερα.

    • Ωκεανός avatar
      Ωκεανός @ Κώστας Ροδινός 30/04/2010 17:32:11

      Δεν μας είπες για το έργο που άφησε σαν υπουργός εξωτερικών.............

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Ωκεανός 30/04/2010 21:10:36

        Άφησε πίσω του την υπόθεση της Μακεδονίας ΟΡΘΙΑ! Την ώρα που πήγαινε ο Εφιάλτης να την ξεπουλήσει. Χωρίς το Σαμαράς η ταυτότητα της Μακεδονίας, της ελληνικής Μακεδονίας, θα είχε χαριστεί στους Σκοπιανούς, με αντάλλαγμα τη δυνατότητα του Μητσοτάκη να πουλάει πετρέλαιο στα Σκόπια με το φίλο του το Μαμιδάκη.

        Έχετε ρε το θράσος και μιλάτε! Πολύ θράσος!

        • Orestios avatar
          Orestios @ Επώνυμος 30/04/2010 23:34:27

          Έτσι είναι. Έτοιμος ήταν ο Μητσοτάκης να την πουλήσει. Και ευτυχώς κάποιος ήταν πατριώτης και σταμάτησε την προδοσία.

        • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
          MΑΝΩΛΗΣ Μ @ Επώνυμος 02/05/2010 02:04:51

          Φίλος Μαμιδάκης ... μήπως και αφανής εταίρος;

    • GreenHordes avatar
      GreenHordes @ Κώστας Ροδινός 30/04/2010 17:38:35

      Ασε μας ρε ωκεανέ που το βλέπεις σήμερα.

      Τσούζει πολλούς ο Σαμαράς.

    • loretta avatar
      loretta @ Κώστας Ροδινός 30/04/2010 21:04:30

      Αγαπητε Ωκεανε μηπως χαθηκες στην μετραφραση???

      ενημερωσου καλυτερα....

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κώστας Ροδινός 30/04/2010 21:08:53

      Και με ελάχιστο κόστος, το 1/3 του αρχικού προϋπολογισμού τα εγκαίνια του Μουσείου. Από τα 6 εκατομμύρια, στα 2.

  8. Spiros avatar
    Spiros 30/04/2010 17:29:21

    Αυτα ειναι παραμυθια για παιδια. Ποτε ο Σαμαρας αποφασισε να παει κοντρα στους εργοδοτες του τον ΣΕΒ και αλλους, οταν ηταν στο Harvard? Υπαλληλος της ταξης του ειναι και μ'αυτην θα παει. Κατα τ'αλλα εσεις προσπαθειστε να ξεκαθαρισετε με ποιους πατε και ποιους αφηνετε. Αριστεροδεξια φιλοσοφια υπαρχει μονο στον εγκεφαλο μιας διχασμενης προσωπικοτητας

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ Spiros 30/04/2010 17:41:46

      Όλα είναι μια λεπτή ισορροπία τι περιμένεις ποτέ να βγει αναρχικός για πρωθυπουργός για να ξεπατώσει το κακό κεφάλαιο; Την καλύτερη δυνατή λύση επιλέγεις.

  9. Με απλή πλειοψηφία τα μέτρα από την Βουλή; avatar
    Με απλή πλειοψηφία τα μέτρα από την Βουλή; 30/04/2010 17:31:00

    Ένα θερμό ευχαριστώ στον επίτιμο πρόεδρο της ΝΔ, που χθες με απάλλαξε από οποιαδήποτε αμφιβολία.

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Με απλή πλειοψηφία τα μέτρα από την Βουλή; 30/04/2010 21:30:49

      Αυτό ήταν δικό μου, κατά λάθος μου βγήκαν έτσι τα σχόλια.

  10. Orestios avatar
    Orestios 30/04/2010 17:33:28

    Εκδίωξκη της οικογένειας Μητσοτάκη στο ΠΑΣΟΚ. Στον φυσικό τους χώρο.
    Τα έχει βρεί σκούρα η σοσιαλιστική νεοφιλελεύθερη παρεούλα. Προσπαθεί να σώσει το τομάρι της και να παγιδεύσει τον Σαμαρά.
    Ρευστοποίησέ τους τώρα Αντώνη.
    Ο πανικός τους πλέον δεν κρύβεται.

    • tzager avatar
      tzager @ Orestios 30/04/2010 17:46:33

      Σιγά! Σιγά και προσεκτικά! Μη τους χτυπήσετε πολύ..!

      • Orestios avatar
        Orestios @ tzager 30/04/2010 17:48:39

        Τα ράματα είναι έτοιμα.
        Το Μητσοτακέϊκο θα κάνει παρέα με Μάνο, Αδριανόπουλο και Καρατζαφέρη στο ΠΑΣΟΚ ενάντια σε όλους τους Έλληνες.
        Η ΝΔ θα ανακουφιστεί από το όνειδος της διαπλοκής και της ατιμίας που έφερε αυτή η οικογένεια

  11. GreenHordes avatar
    GreenHordes 30/04/2010 17:35:04

    Ειδικά το Μητσοτακέικο είναι 100% βέβαιο ότι ασχολείται με το Σαμαρά και αυτή είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για άλλα κόλπα όποια και να είναι η στάση του Σαμαρά που το χειρότερο που μπορεί να κάνει είναι να συναινέσει.

  12. GreenHordes avatar
    GreenHordes 30/04/2010 17:37:20

    Ναι δεν μιλούσε μόνο που αποχώρησε ακόμα και από το κόμμα του για φαντάσου δεν μιλούσε.

  13. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 30/04/2010 17:42:55

    Αλλενακι, οχι μονον χωρις τους ξενους, αλλα και τους ντοποιους δυναστες.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ xenitemenos21 30/04/2010 17:47:04

      Αν κατορθώσουμε και σηκώσουμε το ανάστημα τώρα θα έρθει και η σειρά των τοποτηρητών.

      Ο πόλεμος αυτός διεξήχθη μέχρι σήμερα στο επίπεδο της ψυχολογίας.

      Αν μας νικήσουν με το φόβο δεν έχουμε ελπίδα για το αύριο.

      Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΣΒΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΡΤΗ.

  14. tzager avatar
    tzager 30/04/2010 17:43:53

    Να πας στη πλατεία Κλαυθμώνος να χύσεις αστείρευτα δάκρυα, δάκρυα που δεν έχυνες τόσα χρόνια ρεμούλας και αρπαχτής γιατί σε βόλευε!

  15. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 30/04/2010 17:44:51

    Η κακοπιστία και η άγνοια είναι αήττητες!

  16. Orestios avatar
    Orestios 30/04/2010 17:45:36

    Το ίδιο και ο Σαμαράς είναι σταθερός και πιστός.
    Η προσπάθεια των Μητσοτάκηδων , αυτής της παραφυάδας του ΠΑΣΟΚ, είναι να τον κάνουν να φανεί αναξιόπιστος και να χάσει την πίστη του.
    Με λάθος άνθρωπο τα βάλατε.
    Τα βάλατε με όλους τους φιλελεύθερους Έλληνες.

  17. tzager avatar
    tzager 30/04/2010 17:53:43

    Οrestie,

    το τέλος του υπαρκτού πολιτικού συστήματος πλησιάζει!

    Τη ΝΔούλα που ήξερες να τη ξεχάσεις. Και όχι μόνο...

    • Orestios avatar
      Orestios @ tzager 30/04/2010 23:32:31

      Μάλλον θέλεις να πεις πως την ξέχασε η οικογένεια Μητσοτάκη τα τελευταία 20 χρόνια. Αυτό είναι γνωστό. Καλό κουράγιο Μητσοτάκια.

  18. PamizensSOK avatar
    PamizensSOK 30/04/2010 17:53:49

    O Σαμαρας αφησε εργο ??
    ΜΑ φυσικα το ΖΟΥΜΕ !!!!

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ PamizensSOK 30/04/2010 18:41:35

      Καλά βρε παιδιά μην κάνετε έτσι. Ο,τι και να πείτε ο Σαμαράς έφυγε εγκαίρως τότε επί διακυβέρνησης Μητσοτάκη, πριν τον κάνει συνένοχο ο Μητσοτάκης στα δόλια εθνικά του σχέδια.

      Εξάλλου, το ΠΑΣΟΚ είναι το μόνο κόμμα που παραδέχθηκε ότι δέχθηκε μίζα (από τη Ζήμενς)! Ιδού το έργο που ψάχνεις!

  19. Tassos avatar
    Tassos 30/04/2010 17:58:30

    Πανικός στο Μητσοτακέϊκο απ'ότι βλέπω. Πολύ άσχημο πράγμα να συνειδητοποιείς ότι υπάρχουν και πολιτικοί που θα μείνουν στην Ιστορία για την τιμιότητα και την καθαρότητά τους και όχι γιατί σαν απατεώνες χωρίς να έχουν δουλέψει ΠΟΤΕ στην ζωή τους είναι από τους πιο πλούσιους πολιτικούς και είναι χωμένοι ΣΕ ΟΤΙ ΠΙΟ ΒΡΩΜΕΡΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ έχει ταλανίσει την πολιτική ζωή του τόπου. Και σαν πολιτικοί πέρασαν οι Μητσοτάκηδες στο πάνθεον της ασημαντότητας. Μας είχε σπάσει τα @@ ο πάτερ φαμίλιας με τις αποκρατικοποιήσεις και την μόνη που έκανε ήταν να πουλήσει στην μαφία τα τσιμέντα Χαλκίδας! Ομοιος στον όμοιο και η κοπριά στα λάχανα...

  20. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 30/04/2010 18:36:42

    Ας αρχίσει από τον Γιωργάκη και τον φίλο του Τρεπεκλή με το C41
    Από τον Σημίτη και τον Τσουκάτο και το Χρηματιστήριο και τις υπερτιμολογήσεις των Ολυμπιακών έργων.
    Απο τον Γιάννο από τον Τσοχατζόπουλο και τις προμήθειες στα εξοπλιστικά (μπαταρισμένες φρεγάτες). Από τον Λαλιώτη και τα λεφτά που χάθηκαν στο Κτηματολόγιο (Αεροδρόμιος Ελ Βενιζέλος κλπ.κλπ.). Τώρα ένας Ωκεανός είναι, Ωκεανέ μου, για να σου απαριθμήσω τα λεφτά που φαγώθηκαν από όλους αυτούς.....

    Πάντως, πρέπει να το παραδεχθείς ότι ΟΠΟΤΕ ΕΧΑΣΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.

    Και ότι και να κάνετε, όπως το ΟΧΙ στο Σχέδιο Ανάν και στο Βουκουρέστι το είπε ο Καραμανλής έτσι και το ΝΑΙ στο Σχέδιο Ανάν και το ΔΝΤ (και γενικά το ξεπούλημα της κατακαημένης πατρίδας) το είπε ο Γιώργος Geoffrey Παπανδρέου. Ετσι θα τους καταγράψει και τους δύο η Ιστορία αγαπητέ. Τα άλλα είναι φληναφήματα για να νιώθουν καλά οι οπαδοί του ΠΑΣΟΚ........

  21. νεόπτωχος avatar
    νεόπτωχος 30/04/2010 18:53:52

    Ωκεανέ, μάλλον έχετε φουρτουνιάσει εκεί στο μητσοτακέϊκο και έχετε χάσει κάθε μέτρο.
    Η μανία σας να υποβαθμίσετε, με νύχια και με δόντια τη νέα Νέα Δημοκρατία, σας έχει κάνει γραφικούς, χρησιμοποιώντας από λεκτικές υπερβολές έως χειρότερα ψέματα και από αυτά του Γιωργάκη (και το τελευταίο λέει πολλά).
    Είναι γνωστό, βέβαια, ότι οι απελπισμένοιάνθρωποι κάνουν απελπισμένα πράγματα, αλλά εσείς της Αγίας Οικογένειας το έχετε παρακάνει αδελφάκι μου.
    Μετά το συνέδριο της Νέας Δημοκρατίας (που νομοτελειακά θα σας παρατήσουν και τα κανάλια) θα ψάχνεστε αλλά θα είναι αργά.
    Ούτε ο Καρατζαφέρης δεν θα σας θέλει.
    Το μέλλον σας προοιωνίζεται σαν του Γιωργάκη, σκοτεινό και άραχνο.

  22. provato avatar
    provato 30/04/2010 19:24:46

    Αυτό είναι το colpo grosso του συστήματος εξουσίας (που εκφράζεται την δεδομένη στιγμή πολιτικά από ΠΑΣΟΚ - Μητσοτάκη μαζί με μέρος της ΝΔ και Καρατζαφέρη) και στοχεύει όχι μόνο τον Σαμαρά, αλλά γενικά θα επιχειρήσει την συκοφάντηση κάθε πιθανής αντίδρασης στην δοτή ΄΄λύση΄΄ του μηχανισμού και στις εξαρτήσεις – δεινά (βλέπε κέρδη για κάποιους όπως στην κατοχή) που αυτή θα φέρει. Τα τσοντοκάναλα και οι αναληταράδες ήδη έβαλαν εμπρός τους μηχανισμούς προπαγάνδας. Μάλλον στις επόμενες ημέρες θα γίνουμε μάρτυρες μιας άνευ προηγουμένου πόλωσης εστιασμένης αποκλειστικά στον παραμορφωτικό δίπολο ΄΄σωτηρία - καταστροφή΄΄ της πατρίδας (παρτίδας θα είναι για αυτούς...) . Η προπαγάνδα τους θα λειτουργεί παράλληλα με την αξιωματική παραδοχή ότι ΄΄δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική λύση΄΄.
    Ήδη στην επαρχία που ζω, αρκετοί άνθρωποι που ενημερώνονται μόνο από TV θεωρούν ΄΄καλό΄΄ τον μηχανισμό γιατί ΄΄θα νοικοκυρέψει το κράτος΄΄ και ΚΥΡΙΩΣ γιατί θα μας δώσει ΄΄τα λεφτά που χρειαζόμαστε΄΄ και έτσι θα πληρωθούν τις συντάξεις τους που τώρα απειλούνται κτλ.
    Ο ΄΄γνώριμος΄΄ μηχανισμός των ΜΜΕ-πολιτικών-επιχειρηματιών, γνωστός και ως διαπλοκή, έχει ξεκινήσει τον ΥΣΤΑΤΟ ίσως αγώνα του. Χρειάζονται τα λεφτά από ΔΝΤ-ΕΕ ΤΩΡΑ, περισσότερο από ποτέ άλλοτε, από αυτά θα ΄΄φάνε΄΄ άλλωστε. Είναι θέμα ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ τους. Εξάλλου κάποιοι απο αυτούς θα παίξουν και τον ρόλο του ΄΄τοποτηρητή΄΄ (τόσο στον πολιτικό , όσο και στον επιχειρηματικό κόσμο) στην μετά ΔΝΤ εποχή. Με τα λεφτά του μηχανισμού αγοράζουν πιθανά και πολύτιμο χρόνο ώστε να αντιμετωπίσουν από καλύτερη θέση την επαπειλούμενη κοινωνική έκρηξη.

    ΥΓ: Ίσως πλέον δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια για εμάς. Ας βγούμε στους δρόμους αρχής γενομένης από αύριο . Και ας καυτηριάζουμε τους αλήτες και την αλητεία όπου μπορούμε ανεξαρτήτα απο ταμπέλες κομματικές ή άλλης μορφής.

  23. JOHN avatar
    JOHN 30/04/2010 19:34:55

    Ολοι στο κολπο ειναι,και κομπαρσοι των ορεξεων της διεθνους μαφιας που κυβερναει το κοσμο.Μη μπαινουμε στη λογικη φταινε οι προηγουμενοι.Υπαρχει κριση του πολιτικου συστηματος,και δυτυχως οι ηγετισκοι των κοματων ειναι πολυ κατωτεροι των περιστασεων!

  24. gloup avatar
    gloup 30/04/2010 20:20:45

    Οιπατσαβούρες που μας κατέστρεψαν όσο πιο πολύ προσπαθούν να μειώσουν τον Σαμαρά τόσο τον δυναμώνουν. Ο,τι και να επιλέξει να κάνει ο Σαμαράς, αυτοί που τους έχει απομείνει τσίπα ξέρουν ότι είναι το ανθρωπίνως καλύτερο δυνατό για το κοινό συμφέρον.

  25. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 30/04/2010 20:47:07

    Βασικα υπαρχει ρελανσ! ΟΧΙ με προταση (βιωσιμη χειροπιαστη).

  26. GreenHorses avatar
    GreenHorses 30/04/2010 21:03:30

    Πάντως το είπε και ο ίδιος ο δράκουλας σε ερώτηση του τσίμα ότι αν υπάρξει συναίνεση για το ΔΝΤ θα πέσουν όλοι μαζί όπως την Ουγγαρία και παίρνει την απάντηση και τι έγινε ας εξαφανιστούν!

  27. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 30/04/2010 23:16:40

    Ο Αντώνης δεν θα μπορούσε ποτέ, να νομιμοποιήσει το ξεπούλημα της χώρας. Αν ήταν «ζεστοθεσούλης», δεν θα χρειαζόταν καθόλου να περάσει την πολύχρονη και επώδυνη πολιτική του απομόνωση! Θα παρίστανε τον Πόντιο Πιλάτο, κοινώς θα έκανε το κορόιδο, όταν ο επίτιμος με «ανεξήγητη» ευκολία παραχωρούσε ένα γεωγραφικό διαμέρισμα της Πατρίδας, τη Μακεδονία μας.
    Σήμερα όμως, με τις υπογραφές που θα πέσουν, παραχωρείται όλη η χώρα στους σύγχρονους δυνάστες της νέας τάξης. Είναι δε αναμφισβήτητο, πως όλοι αυτοί που αναφέρονται στο άρθρο, καθώς και οι παπαγάλοι τους στα ΜΜΕ θα τον στηλιτεύσουν, οποιαδήποτε στάση και να κρατήσει!
    Ας κάνει λοιπόν αυτό που του λέει η πατριωτική του συνείδηση και αυτό που θέλει η συντριπτική πλειονότητα του Ελληνικού λαού, για να μην χαθεί και η τελευταία ελπίδα, που μας κρατάει όρθιους!