22/10/2008 21:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ομιλία του κ. Ρουσόπουλου στην Βουλή

Απόντος του Πρωθυπουργού, ο οποίος δεν πήγε στην Βουλή για να τον ακούσει και με λίγους βουλευτές της ΝΔ παρόντες, ο κ. Ρουσόπουλος επιχείρησε απόψε να απαντήσει στις κατηγορίες σε βάρους του, εξαπολύοντας δριμύτατη προσωπική Έκανε λόγο για «καταιγίδα συκοφαντίας» κατά του προσώπου του και πρόσθεσε ότι «πρόσκαιρα, αβάσιμα, και αθεμελίωτα ποινικοποιούνται οι ανθρώπινες σχέσεις». Αναφερόμενος στα όσα του καταλογίζει το ΠΑΣΟΚ ζητώντας τη σύσταση Προανακριτικής Επιτροπής σημείωσε πως «ουδέποτε μέχρι σήμερα υπήρξε αίτημα παραπομπής υπουργού με μοναδικό στοιχείο την περιρρέουσα ατμόσφαιρα». Κανένα πραγματικό δεδομένο δεν συνηγορεί υπέρ των θέσεων του ΠΑΣΟΚ, πρόσθεσε, αναφέροντας πως τα επιχειρήματά του είναι καταφανώς αστήρικτα τόσο για τον ίδιο όσο και για τους κυρίους Δούκα και Μπασιάκο. Υποστήριξε τέλος πως ο στόχος της επίθεσης εναντίον του είναι η ΝΔ και η κυβέρνηση και στο βάθος ο πρωθυπουργός.

Λόγω του ότι είναι το κεντρικό πρόσωπο της υπόθεσης και ουκ ολίγες οι τοποθετήσεις μας εναντίον του, παραθέτουμε στη συνέχεια χαρακτηριστικά αποσπάσματα από την ομιλία του και θα συνεχίσουμε με τις δικές μας απόψεις

«...κ. Παπανδρέου γεννηθήκατε γιος ισχυρού πολιτικού, κ. Παπανδρέου γεννήθηκα γιος ταχυδρόμου. Άφησαν την δημοσιογραφία μετά από 20 χρόνια για να είμαι στην πολιτική. Έκανα λάθη αλλά ποτέ παράνομη πράξη, γιατί σέβομαι το κόμμα την κυβέρνηση, την λαϊκή εντολή και τους δρόμους. Οι προσωπικές δοκιμασίες έχουν μικρή σημασία στο κοινό καλό. Η ανοχή δεν σημαίνει και ενοχή. Σημαίνει ευπρέπεια και διαφορετική φιλοσοφία ζωής. Σημαίνει σεβασμός στον ρόλο που μου ανέθεσε ο... πρωθυπουργός. Δεν μετέτρεψα ούτε για μια στιγμή το βήμα της κυβέρνησης σε προσωπικό μου βήμα. Δεν ανησυχώ για τίποτα. Ότι έχω πετύχει στην ζωή μου είναι καρπός της εργασίας μου και μόνο. Δεν ανησυχώ απέναντι σε κάθε κατασκευή και δολιότητα. Δεν ανησυχώ γιατί στηρίζω την ζωή μου σε πραγματικές αξίες και όχι όπως εσείς. Δεν ανησύχησα όταν βρέθηκε η οικογένεια μου στο στόχαστρο από άθλιους και ανόητους και τότε δε μιλήσατε. Σας ζητάω την υπερψήφιση για την πρόταση της εξεταστικής επιτροπής»

Με συνδέει το ΠΑΣΟΚ ως ηθικό αυτουργό. Είμαι στόχος μια πρωτοφανούς πολιτικής επίθεσης και κανιβαλισμού. εν μπορεί να ποινικοποιεί τις ανθρώπινες σχέσεις χωρίς ούτε μια απόδειξη. Ουδέποτε μέχρι σήμερα δεν παραπέμφθηκε υπουργός από το 1847 με μοναδικό στοιχείο την περιρρέουσα ατμόσφαιρα. Η αόριστη κατηγορία μετατρέπει την πολιτική ζωή του τόπου σε ζούγκλα. Ο νόμος απαιτεί παραλείψεις και ποιες μου καταλογίζουν; Το μόνο που μου είναι η σχέση μου με τον ηγούμενο Εφραίμ που υπήρχε πριν μπω στην πολιτική. Και να μην τους γνώριζα πάλι θα τους μιλούσα όπως κάνω και με άλλους μοναχούς μονών. Σημασία έχει τι απαντώ εγώ και όχι τι μου λένε. Πόσοι είπατε ότι δεν δέχομαι συνάντηση με μοναχό, πόσοι υπουργοί σας έγιναν ευεργέτες τις μονής και πόσοι πήγαν στον Βατοπέδι; Πόσοι είπατε όχι σε οποιοδήποτε ραντεβού σας ζήτησαν;....»

Στη συνέχεια ανάφερε τα εξής ποσά που έδωσε το ΠΑΣΟΚ στη Μονή Βατοπεδίου: 1997 - Λαλιώτης 50 εκ, 1999 - Κ. Βρετός 441 εκ, 1999 - Μαγκριώτης 70 εκ, 2001 - Τριαρίδης 1εκ ευρώ, 1999 - Πάχτας 996 εκ δρχ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. osaperas avatar
    osaperas 22/10/2008 21:18:20

    Εαν είναι "μειονέκτημα" για τον Παπανδρέου ή καταγωγή του, δεν είναι το ίδιο για τον Καραμανλή;

  2. Keep Talking avatar
    Keep Talking 22/10/2008 21:26:16

    και εγω παιδι λαϊκατζή ειμαι, δουλευω σκληρα και θελω να υπουργοποιηθω ΚΛΑΨ ! ξερεις κανεις το κινητο του Θοδωρη για να μου δωσει καμμια συμβουλη;

  3. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 22/10/2008 21:26:44

    Να του παρουμε ενα ματι, να μην τον ματιασουμε σε περιπτωση που δεν πιανουν οι ευλογιες του ΕΦραιμ..

    Παντως οπως ειπα το πρωι, στοιχεια για Ρουσοπουλο δεν υπαρχουν ! Μου πε, σου πας, ακουσα, τον ειδα με κεινον παρεα, ... ποινικες ευθυνες=0.

    Βιαστηκαν ολοι και εχασαν την ευκαιρια να βρουν την ακρη.

    ΠΠ

  4. Xase avatar
    Xase 22/10/2008 21:46:55

    Το αστειο του πραγματος ειναι οτι θα βγει και λαδι. Ουτε ποινικες , ουτε καν πολιτικες ευθυνες θα του καταλογιστουν και η υποθεση θα παει οπως πολλες αλλες στο αρχειο. Δεν ξερω αν αυτο σκοπιμα πηρε αυτον τον δρομο και αν οι εισαγγελεις που παραιτηθηκαν ηταν μεσα σε καποιο κολπο αλλα στην Ελλαδα ολα να τα περιμενεις. Μεσα σε ολα τα σκανδαλα που καλυφτηκαν τα τελευταια χρονια θα ειναι και αυτο ενα.
    Και τι εγινε;;;;;

  5. thanos avatar
    thanos 22/10/2008 21:53:37

    3-PORTA PORTA
    October 22nd, 2008 at 9:26 pm


    Τρεις μαρτυριες τον καινε 1)Ο Δεσποτης της Ξανθης 2)Ο Πρωην Δημαρχος της Ξανθης 3) Ο Οδηγος που τους κυκλοφορουσε στν Αθηνα σε Υπουργεια,σε σπιτια και αρπαζε πολλα το αυτι του, απο διαλογους μεταξυ Εφραιμ και Αρσενιου.

  6. daris avatar
    daris 22/10/2008 21:57:21

    ΖΗΤΗΤΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!!! Μνημειωδης ο λογος του ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ στη Βουλη των Ελληνων.Μεστος πολιτικος λογος και ουσια.

  7. thanos avatar
    thanos 22/10/2008 22:08:26

    ....Στη συνέχεια ανάφερε τα εξής ποσά που έδωσε το ΠΑΣΟΚ στη Μονή Βατοπεδίου: 1997 - Λαλιώτης 50 εκ, 1999 - Κ. Βρετός 441 εκ, 1999 - Μαγκριώτης 70 εκ, 2001 - Τριαρίδης 1εκ ευρώ, 1999 - Πάχτας 996 εκ δρχ.

    Ανεφερε ο φουκαρας, ο γιος του ταχυδρο μου, ποσα απο επιδοτησεις της Κυβερνησης και της ΕΕ..στο Βατοπεδιο, ολα σε Εκατ(Δεν το ανεφερε οτι ηταν σε δρχ).Εκτως το ποσον του Παχτα, ειπε μονο σε δρχ. Αλλα δεν μας ειπε εαν ο Εφραιμ σε ανταλλαγη τους μοιρασε οικοπεδα.

  8. Ντροπή avatar
    Ντροπή 22/10/2008 22:23:15

    @porta porta
    "Βιαστηκαν ολοι και εχασαν την ευκαιρια να βρουν την ακρη."
    Δε νομίζω. Ο σκοπός επετεύχθη. Τον ντόρο τον κάναμε, τον Καραμανλή τον φθείραμε λίγο άκόμη. Όταν θα αποδειχθείο ότι όλα ήταν ψέματα, δεν θα μας πειράξει γιατί οι φυλλάδες μας θα έχουν βγάλει άλλα και κανείς δεν θα το θυμάται αυτό. Αυτός ηταν ο σκοπός μας, και όχι να πιάσουμε κανένα "φουκαρά;" δημόσιο λειτουργό της κτηματικής υπηρεσίας.
    ΣΚάνδαλο από το πουθενά,δεν ξανάγινε, κατόρθωμα
    Εύγε

  9. daris avatar
    daris 22/10/2008 22:45:43

    Ντροπή Says:"Σκάνδαλο από το πουθενά..." με ενα Υπουργο παρετημενο,και επιτρεψε μου ατιμασμενο(Βουλγαρακης),με δυο εισαγγελεις στο σπιτι τους,με ενα καλογερο να γραφει ολη μερα επιστολες,με ενα Προθυπουργο να χανει τα λογια του και τον Ρουσοπουλο να παιζει θεατρο στη Βουλη.Οντως ειναι μικροτερο αυτο το σκανδαλο απο το γεγονος οτι πιστευεις οτι δεν ειναι σκανδαλο!

  10. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 22/10/2008 22:58:56

    Στη συνέχεια ανάφερε τα εξής ποσά που έδωσε το ΠΑΣΟΚ στη Μονή Βατοπεδίου: 1997 - Λαλιώτης 50 εκ, 1999 - Κ. Βρετός 441 εκ, 1999 - Μαγκριώτης 70 εκ, 2001 - Τριαρίδης 1εκ ευρώ, 1999 - Πάχτας 996 εκ δρχ

    ΚΡΑΤΑΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΤΗ Η ΚΟΛΟΝΙΑ!!!

  11. Ντροπή avatar
    Ντροπή 22/10/2008 23:38:10

    @daris
    Μπορείς να δεις οτιδήποτε όπως το θες εσύ. Μπορείς να το αποδείξεις; Κι εγώ μπορώ να πω ότι είσαι ένα φανατικός κλαδικάρχης του ΠΑΣΟΚ. Μπορώ να το αποδείξω ?

  12. Ντροπή avatar
    Ντροπή 22/10/2008 23:39:54

    Περιρρεουσα ατμόσφαιρα ως αποδεικτικό στοιχείο. Αυτό κι αν ίναι φασισμός...

  13. rs avatar
    rs 23/10/2008 06:56:59

    Η δύναμη του Ρουσόπουλου είναι το "δίκτυο διοικητικής μέριμνας" που δημιούργησε και η εξουσία που άντλησε μέσ απο αυτό.
    Ξέρεις τι είναι να εμφανίζεται σαν εγγυητής στα ...δάνειά σου ένας Εφραίμ ή κάποιος μεγαλοπαράγων;
    Ενώ τον απλό πολίτη τον ξεβρακώνουν οι τράπεζες ο "γιός του ταχυδρόμου" πέρνει εκατοντάδες χιλιάδες. Με ποιά εγγύηση;
    Πάντως για ξεκάθαρες "ποινικές" ευθύνες δύσκολο το βλέπω.
    Όλη η υπόθεση θα περιορισθεί στις "ηθικές πολιτικές ευθύνες" που σε τελική ανάλυση είναι και ο στόχος όλων για να δείξουν οτι αυτοί είναι χειρότεροι που βγήκαν με τα λάβαρα της κάθαρσης.

  14. agramatos avatar
    agramatos 23/10/2008 14:08:02

    # Ντροπή Says:
    "Περιρρεουσα ατμόσφαιρα ως αποδεικτικό στοιχείο. Αυτό κι αν ίναι φασισμός…"

    Με το συμπάθειο αλλά δύο εισαγγελείς που παραιτούνται αφήνοντας αιχμές για πιέσεις και ευθύνες υπουργών δεν είναι ακριβώς περιρέουσα ατμόσφαιρα και μόνο. Ένας προϊστάμενος εισαγγελέας που πασχίζει να κρατήσει μια υπόθεση που βρωμάει από παντού μακρυά από τη Βουλή για να κερδίσει χρόνο (γιατί άραγε;) παραβιάζοντας στην ουσία το Σύνταγμα δεν είναι απλώς περιρρέουσα ατμόσφαιρα και σίγουρα δεν είναι φασισμός. Άλλωστε μια εξετασαστική επιτροπή είναι και αν ο πρωθυπουργεύων δεν έχει να κρύψει τίποτα, τότε δεν έχει και τίποτα να φοβηθεί.
    Α και για να μη χαίρονται οι ΠΑΣΟΚοι, με τα πάμπερς του Αντρέα και τα F-16 του Άκη - παντρεύομαι στο Παρίσι με λευκή λιμουζίνα - ακόμη δεν μάθαμε τι πραγματικά συνέβη.