#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/11/2009 18:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ομάδα των γιάπηδων δεν τραβάει και επιστρέφει το … «σύστημα Σημίτη»

 



Ούτε 50 ημέρες δεν πέρασαν από τη νίκη του ΠΑΣΟΚ και κάποιοι, κυρίως ο Γ. Παπανδρέου, κατάλαβαν ότι με μαθητευόμενους μάγους στην οικονομία και τις αγορές δουλειά δε γίνεται. Κοίταξε ο πρωθυπουργός τον «πάγκο» που έχει και τι λέτε ότι είδε. Ότι στον οικονομικό τομέα όλα τα μεγάλα κεφάλια που μπορούν να βγάλουν τη χώρα από το αδιέξοδο που έχει περιέλθει, ανήκουν στο σύστημα Σημίτη. Διαβάστε για να καταλάβετε:

 Κορυφαίος σύμβουλος του πρωθυπουργού επί οικονομικών θεμάτων και εγκατεστημένος μόνιμα στο Μαξίμου είναι ο Κώστας Θέος, ο οποίος ήταν πρώην γενικός γραμματέας επενδύσεων και ανάπτυξης στο υπουργείο Οικονομικών.

Επικεφαλής του Συμβουλίου Οικονομικών Εμπειρογνωμόνων ορίστηκε πρόσφατα ο κ. Γιώργος Ζανιάς ο οποίος το 2001 – 2004 ήταν γενικός γραμματέας του υπ. Οικονομικών

Νέος γενικός γραμματέας του κ. Παπακωνσταντίνου ορίστηκε ο Ηλίας Πλασκωβίτης ο οποίος έχει διατελέσει Γενικός Γραμματέας Επενδύσεων και Ανάπτυξης στο Υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών (1993-1998).

Για τη θέση του επικεφαλής του πρώην ΣΔΟΕ ακούγεται το όνομα του κ. Μπατζελή ο οποίος ήταν και παλαιότερα στο πόστο αυτό. Επίσης, ο Χριστόφορος Σαρδελής, πρώην επικεφαλής του ΟΔΔΗΧ επί Σημίτη ακούγεται για κάποια σημαντική θέση.

Στους ανθρώπους που πίνει νερό στο όνομά τους ο πρωθυπουργός συγκαταλέγεται ο Γιάννης Στουρνάρας, στενός συνεργάτης του Γιάννου Παπαντωνίου και ο άνθρωπος που όπως όλοι λένε «έβαλε την Ελλάδα στην ΟΝΕ». Τον επιστημονικό διευθυντή του ΙΟΒΕ ο κ. Παπανδρέου τον συμβουλεύεται τακτικά για την οικονομική πολιτική.

Στην Εθνική τράπεζα πρόεδρος θα τοποθετηθεί ο Βασίλης Ράπανος, άνθρωπος του σημιτικού συστήματος, πρώην πρόεδρος του ΣΟΕ. Καλός γνώστης των οικονομικών και με πολύ καλές σχέσεις με δημοσιογράφους και συγκροτήματα.

Διευθύνων σύμβουλος θα οριστεί ο κ. Απόστολος Ταμβακάκης, ο οποίος έχει περάσει από την Κτηματική τράπεζα, πρώην υποδιοικητής της Εθνικής επί ΠΑΣΟΚ, γενικά άνθρωπος που θεωρείται ίσως ο πιο «πράσινος» τραπεζίτης. Αλλά για τον κ. Ταμβακάκη θα σας πούμε σε άλλο άρθρο.

Το θέμα είναι ότι ο Γ. Παπανδρέου βλέπει ότι η ομάδα των γιάπι και των καθηγητών χωρίς καμιά εμπειρία που διάλεξε εξ αρχής δεν τραβάει. Η οικονομία στο χάλι που βρίσκεται θέλει ανθρώπους της «πιάτσας» του… οικονομικού πεζοδρομίου, οπότε αυτοί που έφτιαξαν τον Σημίτη, την πρώτη τετραετία γιατί την επόμενη τα έκαναν μαντάρα, ξαναμπαίνουν στο παιχνίδι.

Λέτε να τα δει σκούρα ο Παπανδρέου και να ξαναφωνάξει Σημίτη, Γιάννο και Χριστοδουλάκη για να τον σώσουν; Θα έχει πολύ πλάκα…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 28/11/2009 18:58:18

    Eδώ ακόμα δεν έχουν βρει ΓΓ σε 50 μέρες κατα τα άλλα το πρόγραμμα των 100 ημερών τους έλειπε.

    Κατα τα άλλα χορούς και γλέντια στο Αγ. Δομίνικο το ΓΑΠ 150 χιλιάρικα λογαριασμός και εδώ πάμε για πτώχευση...

  2. trochalos avatar
    trochalos 28/11/2009 19:09:54

    Κασσάνδρα λίγο υπομονή,σε λίγο καιρό μας βλέπω κατά Μαξίμου μεριά,κάτσε και θα δεις,ας ξεχάσουμε τις τριετίες και τις διετίες.Εδώ 50 μέρες και τα έχουν κάνει μπάχαλο. Ο πρωθυπουργός μιλάει πάντα από το...... Ζάππειο,και όχι από τον Αγιο Δομίνικο.

  3. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 28/11/2009 19:21:50

    To συστημα Σημιτη ειναι σιγουρο οτι θα ξαναπαρει θεση στα πραγματα της οικονομιας αργα ή γρηγορα.Και αυτο θα ερθει απο την πιεση της αγορας και κυριως της χρηματοπιστωτικης που θα ηθελε να ξαναζησει, τις χρυσες μερες γι αυτην, της πρωτης τετραετιας Σημιτη. Τοτε που ανδρωθηκε ουσιαστικα η τραπεζικη αγορα στην Ελλαδα με τον πυρετο του χρηματιστηριου.Δεν ειναι τυχαιο οτι αρκετα χρυσα παιδια που πινουν τον καφε τους στην Πλατεια, ελεγαν προεκλογικα οτι με το Πασοκ επι Σημιτη εγινε η Αθηνα ενα μικρο CITY.Βεβαια χρυσες δουλειες θα κανουν αυτοι.Γιατι οι υπολοιποι απο οτι φαινεται, κλαφτα Χαραλαμπε..

  4. tiramola avatar
    tiramola 28/11/2009 19:27:41

    Μην φτιάχνετε σενάρια ρε σύντροφοι...
    Θα αργήσει πολύ να έρθει η σειρά σας , αν θα έρθει με τη μορφή που έχετε στο κεφάλι σας...
    Ρίξατε το καράβι στα βράχια και ζητάτε τα ρέστα από το σωστικό συνεργείο.
    Τι να κάνεις ρε τρόχαλε στο Μαξίμου?
    Κοινωνικό φιλελευθερισμό ή μήπως ριζοσπαστικό?
    Χαχαχα

    • firfirikos avatar
      firfirikos @ tiramola 28/11/2009 19:36:30

      Αυτούς τους πήρε 5,5 χρόνια για να τα κάνουν σκατά.
      Εσάς 50 μέρες !!!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 28/11/2009 19:49:11

      εξελικτικά και μόνο, μάλλον θα χρεωκοπήσετε την χώρα ή θα την βάλετε σε αναγκαστικη διαχείριση. Θα ξεπουλήσετε κάθε δημόσια έκταση σε πράσινους μεταπράττες, και θα ροκανίσετε την ΕΤΕ πρός όφελος του καρτέλ των ιδιωτικών. Μέτρα.

      • tiramola avatar
        tiramola @ archaeopteryx 28/11/2009 19:58:59

        Αρχαίε φίλε μου είμαι πολύ αισιόδοξος και με καλή διάθεση παρόλο που από το πρωί κτένιζα ελαιόδενδρα μέσα στην καταπράσινη φύση!
        Και καλά οι άλλοι οι ...ποδοσφαιρόφιλοι αλλά να διαψευστείς και συ κρίμα είναι...
        Βάστα καμιά πισινή , ξέρω τι σου λέω...

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ tiramola 28/11/2009 20:18:49

          περίμενε να δεις τις αγορές την Δευτέρα...

        • tiramola avatar
          tiramola @ tiramola 28/11/2009 20:23:15

          Να μην σου πω που τις γράφω τις αγορές...

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ tiramola 28/11/2009 21:38:08

          σίγουρα σε καλύτερο μέρος από που σε έχουν αυτές γραμμένο. Και όχι μόνο εσένα, ατυχώς, και εμένα και τον εργοδότη σου και τον οδοντογιατρό σου... Ελπίζω κάποιος Αραβας να μας λυπηθεί και να αγοράσει το Ντουμπάϊ. Εκτός αν πάει ο μέγας Ταμβακάκης μαζί σου, να το σώσετε. Ξέρετε εσείς...

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ tiramola 28/11/2009 21:13:12

      Κοίτα τα χάλια του ΓΑΠ που μου ήθελε τον Αγιο Δομίνικο και άσε τα υπόλοιπα... και κοίτα το σολια-λιστικό φιλελευθερισμό και τις κατα φαντασίαν αριστερές πράσινες σοσιαλιστικές επενδύσεις.

  5. dimitris avatar
    dimitris 28/11/2009 19:42:26

    Επιστρέφει και ο Γιαννίτσης στα Ελληνικά Πετρέλαια. Τουλάχιστο αυτός είναι καθαρος και ικανος.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ dimitris 28/11/2009 21:40:02

      Ο Γιαννίτσης είναι καθαρός και ικανός, αλλά τα Πετρέλαια (και κατα τα αινόμενα η Ελλάδα όλη) του Λάτση είναι. Επί τίνος ανδρώθηκε ο Λάτσης στην Ελλάδα; Επί Σημίτη.

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/11/2009 19:54:32

    Πιστευω οτι ο Παπανδρεου περιμενει τις εξελιξεις στη ΝΔ.Αλλη πολιτικη θα ασκησει αν βγει η Ντορα και αλλη αν βγει ο Σαμαρας.
    Η Ντορα θα θεσει αμεσα ζητημα προσαρμογης στην ΟΝΕ και θα εχει τη στηριξη του γαλλογερμανικου αξονα στην πιεση "η αλλαζετε ή βουλιαζετε" ενω θα προσφερει στηριξη σε μετρα λιτοτητας.Αν ο ΓΑΠ αρνηθει να τα παρει ας βρει λεφτα απο τον Ομπαμα.Τρισε και Αλμουνια δε δινουν.Ισως τοτε επανελθουν οι σημιτικοι.
    Με Σαμαρα -τρια πουλακια καθονται-δεν υπαρχει αξιοπιστη εναλλακτικη οποτε κοινη γαρ η τυχη και το μελλον αορατο.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ψυχραιμια 28/11/2009 20:01:16

      Προφανώς σού τηλεφώνησε ο Τρισέ για να σε ενημερώσει ότι η Ντόρα είναι η μόνη αξιόπιστη εναλλακτική.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Προφήτης 28/11/2009 20:14:58

        Ρε Προφήτη είναι τελειωμένοι οι Τρισέδες και οι Αλ-μούμιες.
        Μην ασχολείσαι με φαντάσματα...
        Τους έχει γραμμένους ο Παπανδρέου όλους αυτούς!
        Θα τον προσκυνήσουν όπου νάναι...
        Αλλά και σύ ρε παίδαρε Lou Reed στα νιάτα σου και τώρα δεξιούρα?
        Πως τα κατάφερες έτσι?

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ tiramola 28/11/2009 20:34:28

          Lou Reed ever, φίλε μου.
          Που πας με τους γιάπηδες και τα αμερικανάκια;
          Αυτοί, αν τους ρωτήσεις πόσα κοκοράκια πρέπει να έχεις για τις 32 κοτούλες σου θα σου απαντήσουν "47".

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ψυχραιμια 28/11/2009 20:03:03

      Αλλά αποδεικνύεις και την ευθεία γραμμή που συνδέει Μητσοτάκη-Σημίτη.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Προφήτης 28/11/2009 20:10:17

        Και που ειναι η μονη ρεαλιστικη αν θελουμε να μιλαμε για συγχρονη Ελλαδα.
        Τωρα αν θελουμε να εχουμε κυβερνηση την πρασινη αναπτυξη και αντιπολιτευση το δακρυ του εθναρχη οπως παει να γινει θα ειμαστε ολοι ψυχικα ικανοποιημενοι μεχρι να ελθει ο λογαριασμος.

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ ψυχραιμια 28/11/2009 20:38:12

          Είναι τόσο ρεαλιστική που κατέρρευσε σε 3 χρόνια (1996-99), χρειάστηκε μια εκλογική νοθεία για να συντηρηθεί και άφησε τα αποκαΐδια στους επόμενους.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ ψυχραιμια 28/11/2009 20:56:21

          Ρεαλισμός η μεγαλύτερη μάσα που έπεσε ποτέ στην Ελλάδα από συστάσως του ελληνικού κράτους! Που ξεπέρασε ακόμη και τη μάσα του Μητσοτάκη! Που κατέστρεψε τους Έλληνες στο χρηματιστήριο! Πράγματι. Είναι η μόνη ρεαλιστικά μακιαβελλική που δεν δείχνει κανένα σεβασμό σε τίποτα. Η μόνη ρεαλιστικά αδίστακτη που θα καταφέρει να γεμίσει τις τσέπες των επιτήδειων με κάθε τρόπο, με άλλοθι το μισογέμισμα των κρατικών ταμείων.

          Η μόνη ρεαλιστική πολιτική είναι εντιμότητα παντού. Αυτή που μόνον ένας αποφασισμένος έντιμος σαν τον Αντώνη μπορεί να προσφέρει. Έχεις κάθε αξιοπιστία Ψυχραιμία, για να μπορείς να πετάς αδέξια κλισέ στο πόπολο. Ευτυχώς σε έχουμε πάρει χαμπάρι σε όλη την έκταση της πεμπτοφαλαγγίτικης προπαγάνδας σου.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ ψυχραιμια 28/11/2009 21:04:33

          Έχεις χάσει κάθε αξιοπιστία, εννοώ.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ψυχραιμια 28/11/2009 20:15:43

      όλα αυτά σου τα είπε η ίδια πως θα τα κάνει ιδιωτικώς; και καταλάβαινε ακριβώς τί έλεγε; δηλαδή την προσαρμογή στην ΟΝΕ την αποκωδικοποιεί αντιληπτικώς; άσε μας μωρέ ψυχραιμία! με αυτά σου επαναφέρεις και τον άλλον στην φυσική του κυνική κατάσταση και ούτε ν΄ αγιάσει για λίγο δεν μπορεί... :Ρ

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ ψυχραιμια 28/11/2009 20:16:29

      Αλμούνια δεν υπάρχει πια. Ολι Ρεν.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ ψυχραιμια 28/11/2009 21:09:03

      αυτά είναι επιεικώς παπατζηλίκια που λες ψυχραιμία

      ψυχραιμία για να αντέξεις.

  7. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 28/11/2009 19:56:27

    Γιατί τάχα δεν ήταν αναμενόμενη η επιστροφή στο "σύστημα Σημίτη". Είναι ό,τι καλύτερο έχει να παρουσιάσει το ΠΑΣΟΚ εξ άλλου και ο ΓΑΠ εξάρτημα του ηταν.
    Την αισιοδοξία ορισμένων για σύντομη επανάκαμψη και επιστροφή δεν την συμμερίζομαι ,άρα ο tiramola μπορεί να χαίρεται και να αισιοδοξεί.
    Ομως tiramola φίλε μου ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα? Οτι το καράβι πήγαινε στα βράχια και ο μεν ένας έλεγε "ελάτε να του αλλάξουμε ρότα επειγόντως" ο δε άλλος προσπαθούσε να μας πείσει ότι αρμενίζουμε μεσοπέλαγα ( ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!)
    Και ακόμα χειρότερο πρόβλημα είναι ότι φοβάμαι πως τώρα προσπαθεί να αποτρέψει την πορεία προς τα βράχια με λάθος τρόπο.

  8. Kefalonia press avatar
    Kefalonia press 28/11/2009 19:56:39

    Φανατικός ΠΑΣΟΚος έλεγε σήμερα στα στέκια του Αργοστολιού "Η ΝΔ έκανε πρωθυπουργό τον Γιωργάκη και το ΠΑΣΟΚ θα τον στείλει σπίτι του"

  9. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 28/11/2009 20:18:15

    Ας κανουε καποτε αυτη τη χωρα να δουλεψει και αφηστε τα εμεις και εσεις !!
    Εχω βαρεθει να ακουω για τη ΝΔ και την εκλογολογια της.... ουτε εθνικες εκλογες να ηταν. Με αυτα που ολοι βλεπουμε βλεπω τη ΝΔ να χαντακωνεται και να δειχνει το ασχημο της εαυτο.
    Τι με ενδιαφερει εμενα ποιος ειναι με ποιον στην ΝΔ και ποιος θα βγει αυριο.
    Αυο που με ενδιαφερει ειναι να αρχισει να δουλευει αυτος ο τοπος
    Αμαν πια

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Crash&Burn 28/11/2009 20:23:09

      Δεν αφορα τη ΝΔ αυτο εδω και δυο μηνες (το αν δουλευει αυτος ο τοπος.)
      Εχει δικαιωμα στην αντιπολιτευση να συζητησει τα παντα-η κυβερνηση κυβερνα.

    • kanis avatar
      kanis @ Crash&Burn 28/11/2009 21:04:35

      Αν δεν το έχεις καταλάβει, αύριο έχουμε Δημοψήφισμα

      - Θάρρος ή θράσσος ;
      - Πατριωτισμός ή ενδοτισμός ;
      - Εντιμότητα ή λαμογιά ;
      - Δημοκρατία ή φεουδαρχία ;
      - Γνώση ή σκοταδισμός ;

      Αύριο, επιλέγουμε στάση ζωής για μας και τα παιδιά μας!

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/11/2009 21:08:08

    Γιατί Ψυχραιμία υποβιβάζεις τον εαυτό σου έτσι με σχόλια β' κατηγορίας; Αυτά να μην είχες και την εμμονή σου με την αριστερά συλλήβδην οριζοντίως καθέτως και διαγωνίως.

  11. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 28/11/2009 21:21:14

    Γιατί να μην καλέσει την dream team που μας έβαλε στην ΟΝΕ; Έτσι κι αλλιώς λίγοι έχουν αντιληφθεί ότι η Ελλάδα μπήκε στην ΟΝΕ όχι χάρη στη ουσιαστική βελτίωση της πραγματικής οικονομίας της, που θα άντεχε στο χρόνο, αλλά χάρη στην έξυπνη διαχείριση των εθνικών λογαριασμών της. Ασκώντας δηλαδή τη λεγόμενη 'δημιουργική λογιστική' (creative accounting). Ήρθε μετά και η επόμενη κυβέρνηση που αποδείχθηκε ανεπαρκής και ακατάλληλη για τη διαχείριση της κατάστασης, συν τη διεθνή οικονομική κρίση, και να 'μαστε στα χάλια μας σήμερα.

  12. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 28/11/2009 21:22:31

    Σχεδιο Αντι-κραχ ετοιμαζει λεει το οικονομικο επιτελειο για να σωσει τη χωρα.Καλα κυριοι που τα πουλατε αυτα.Που αν οντως κινδυνευει αυτη τη στιγμη η χωρα θα την σωσετε εσεις που ουτε για διαχειριστες σε πολυκατοικια δεν κανετε;Που παραδωσατε ελλειμα 165 εκ ευρω το 2004, μετα απο 11 χρονια συνεχομενης διακυβερνησης;Που πηρατε το ελλειμα απο το 26% σαν ποσοστο του ΑΕΠ το 81 και το παραδωσατε στο 100% το 2004.Σαν δεν ντρεπεστε .

  13. Στέργιος avatar
    Στέργιος 28/11/2009 21:52:20

    Το καταλαβαίνει ο ΓΑΠ ότι δεν τραβάει η κυβέρνησή του;

    Ο ΚΚ δεν το καταλάβαινε γιατί δεν έβγαινε από το playroom στη Ραφήνα.

    Ο ΓΑΠ μάλλον δεν το καταλαβαίνει γιατί δεν βρίσκεται ποτέ στην Ελλάδα.

  14. trochalos avatar
    trochalos 28/11/2009 23:43:55

    Αφήστε τον άνθρωπο να κάνει την δουλειά του.Μου αρέσει να ξαναψηφίσω σύντομα.Οι μέρες του Γιωργάκη μετά την Δευτέρα έχουν ημερομηνία λήξεις
    Τώρα που πήγε στον Santo Dominico,μπορει να έκλεισε εργασία και σπίτι για μόνιμη εγκατάσταση.

  15. Κώστας Μπ. avatar
    Κώστας Μπ. 29/11/2009 01:03:54

    Το LA GRANDE BOUFFE (1973) αποδίδει πλήρως τα έργα και τις ημέρες του Ραφηνάτου και των παρατρεχάμενων αδελφών του ελέους που θα μας έσωζαν και μας οδήγησαν στην καταστροφή πλουτίζοντας οι ίδιοι.

    Πως να πείσει τώρα η Ντόρα ή ο Σαμαράς για κεντροδεξιές όταν όλοι γνωρίζουμε ότι το μεγάλο έπαθλο είναι αρχικά το ταμείο του κόμματος και στη συνέχεια η μαρμίτα του κρατικού κορβανά.

    Το μεγάλο πρόβλημα της ΝΔ δεν είναι το ΠΑΣΟΚ αλλά η διαμάχη αυτών που μείνανε στην απέξω με αυτούς που αρπάξανε και είναι οι δεύτεροι αρκετές χιλιάδες (στις μαζώξεις στις επαρχιακές πόλεις οι κρατικοδίαιτοι γελοίοι είναι στην πρώτη σειρά).