#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/01/2010 08:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ολέθρια για τον Γιώργο σχέση του Μιχάλη με την Άννα



Η Κοζάνη φημίζεται για την... τυρόπιτά της και τον κρόκο. Από χθες Παρασκευή, όμως, θα είναι γνωστή και για την πόλη που προκάλεσε τον πρώτο νευρικό κλονισμό της νέας κυβέρνησης. Άννα Διαμαντοπούλου και Γιώργος Παπακωνσταντίνου κατάγονται κι οι δύο από αυτήν την πόλη της Μακεδονίας και λες και ήταν συνεννοημένοι, αποφάσισαν να εκθέσουν ανεπανόρθωτα τον πρωθυπουργό και να θολώσουν τη λαμπρή εικόνα της κυβερνητικής παράταξης προτού κλείσουν οι πρώτες 100 ημέρες.

Η Άννα Διαμαντοπούλου με την επιστολή της για να μπει τάξη στο κέντρο της Αθήνας προκάλεσε την μήνιν του συναδέλφου της, Μ. Χρυσοχοϊδη. Οι πληροφορίες μας για την αντίδραση του υπουργού Προστασίας του Πολίτη κάνουν λόγο για χρησιμοποίηση όχι και τόσο κόσμιων εκφράσεων για την Κοζανίτισσα «μπουρλοτιέρισσα». Το τι της έσουρε πίσω από τις πόρτες δε λέγεται, αναφέρουν κακές γλώσσες. Τώρα γιατί το έκανε αυτό η υπουργός Παιδείας δεν είναι δύσκολο να το βρει κανείς. Επειδή, όπως γράψαμε και οι δυο διεκδικούν την υποψηφιότητα του ΠΑΣΟΚ για τον Δήμο Αθήνας και επειδή  και οι δύο διεκδικούν πρωτοκαθεδρία στη μετά Παπανδρέου εποχή.

Το σίγουρο είναι ότι ο πρωθυπουργός δεν θα είναι καθόλου ευχαριστημένος από το μέτωπο που έχει ανοίξει και το οποίο δεν είναι το μοναδικό. Για φανταστείτε τον κ. Χρυσοχοϊδη να στέλνει επιστολές, ή να κάνει δηλώσεις για τα κολέγια και τις Πανελλαδικές. Θα γίνει το έλα να δεις.

Ο έτερος Κοζανίτης, ο κ. Γ. Παπακωνσταντίνου, αποφάσισε να περάσει νύχτα την τροπολογία για τις γονικές παροχές και τους φόρους σε ποτά, τσιγάρα, προκαλώντας ουσιαστικά πλήγμα στην αξιοπιστία του ίδιου του Πρωθυπουργού. Ο χειρισμός της υπόθεσης δείχνει έναν άνευ προηγουμένου ερασιτεχνισμό. Ακόμη και η Νέα Δημοκρατία, που έβαζε τροπολογίες τη νύχτα σε άσχετα νομοσχέδια, καλύτερα τα «πάσαρε» στον κόσμο. Και να σκεφτείτε ότι ειδικά για τις γονικές παροχές μπορεί το όφελος να είναι μεγάλο και για τα έσοδα του κράτους αλλά και για την αναδιανομή του εισοδήματος αφού οι έχοντες θα πληρώσουν.

Ακόμη και η εξήγηση που δόθηκε, ότι το έκαναν για να σταματήσουν μαζικά συμβόλαια γονικών παροχών, δεν έχει καμιά λογική. Τρεις μήνες στις εφορίες γινόταν χαμός κυρίως από ιδιοκτήτες μεγάλων περιουσιών, τώρα ξύπνησαν στο υπουργείο Οικονομικών;

Εν πάσει περιπτώσει, η κυβέρνηση έγινε... κοζανίτικη σαλάτα και τρέχουν τώρα να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ssd avatar
    ssd 09/01/2010 09:05:49

    Η τυρόπιτα που λες είναι το κιχι.
    Επίσης η Κοζάνη είναι γνωστή και για τις ούρδες που βγάζει και οι δυο υπουργοί που αναφέρεις στο άρθρο είναι χαρακτηριστικά δείγματα ούρδες και ανάλατες μάλιστα.

    • ANTIGONI avatar
      ANTIGONI @ ssd 09/01/2010 09:48:55

      Η Κοζάνη είναι πολύ γνωστή για τις διονυσιακές απόκριες της και το σκωπτικό χιούμορ των κατοικων της , που τους αρέσει να κασμερεύουν ...

    • Orestios avatar
      Orestios @ ssd 09/01/2010 12:41:29

      Ούρδα is the best!

  2. μαρικα avatar
    μαρικα 09/01/2010 10:04:21

    ουρδες; τι ειναι ουρδες; μαλον μπουρδες θα ενοεις.Μονο που Κοζανη και περιχωρα ειναι πολυ αραια.

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 09/01/2010 11:06:30

    Αποκτήσαμε δηλαδή και δεύτερο Γιωργάκη; Είχαμε έναν, τον Παπανδρέου, αποκτήσαμε και τον Παπακωνσταντίνου; Και τώρα, όταν θα λέμε Γιωργάκη, πώς θα ξεχωρίζουμε σε ποιον αναφερόμαστε. Πρόβλημα, φίλοι, πρόβλημα.

  4. ak avatar
    ak 09/01/2010 11:09:09

    Μήπως οι κ.κ. πολιτικοί όλων των παρατάξεων έκαναν ήδη γονικές παροχές στα παιδιά τους και αφού αυτοί <>είπανε <>?Ιδού κύριοι των ΜΜΕ ψάχτε και βγάλτε στην επιφάνεια όσους πολιτικούς το έκαναν (και μην πείτε προσωπικά δεδομένα γιατί οι αναγνώστες του "antinews")δεν τρώμε κουτόχορτο!

  5. ak avatar
    ak 09/01/2010 11:13:01

    Μήπως οι κ.κ. πολιτικοί όλων των παρατάξεων έκαναν ήδη γονικές παροχές στα παιδιά τους και αφού αυτοί τακτοποιήθηκαν,είπανε πάμε να τα πάρουμε από τους χαχόλους που μας ταίζουν?Ιδού κύριοι των ΜΜΕ ψάχτε και βγάλτε στην επιφάνεια όσους πολιτικούς το έκαναν (και μην πείτε προσωπικά δεδομένα γιατί οι αναγνώστες του “antinews”)δεν τρώμε κουτόχορτο!

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 09/01/2010 11:14:51

    Τώρα, να σας πω την αλήθεια, γιατί εγώ νομίζω ότι ποτέ δεν θα το έκανε αυτό ο Παπακωνσταντίνου χωρίς την έγκριση Γιωργάκη (του κανονικού Γιωργάκη);

    Λέτε αυτό με το "εξετέθη ο πρωθυπουργός" να είναι διαρροή του Μαξίμου για να προστατευθεί ο απροστάτευτος και αβοήθητος πρωθυπουργός μας;

    Θα θέλατε να το ψάχνατε, Φάκτορες; Μια απλή υποψία είναι, τίποτε παραπάνω.

  7. aris53m avatar
    aris53m 09/01/2010 11:23:58

    Η Κοζάνη φημίζεται για την… τυρόπιτά της και τον κρόκο.

    Τραγικό λάθος, ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΟΦΟΥΛΑΡ

  8. Νικόλας avatar
    Νικόλας 09/01/2010 12:15:33

    Της Κοζάνης!!!

  9. Στέργιος avatar
    Στέργιος 09/01/2010 12:41:06

    Από πού κι ως πού είναι Κοζανίτες οι κκ. Διαμαντοπούλου και Παπακωνσταντίνου;

    Η κ. Διαμαντοπούλου γεννήθηκε στην Κοζάνη, αλλά από την τρυφερή ηλικία των 9 ετών (δηλαδή, εδώ και 42 χρόνια) διαμένει σε άλλες πόλεις τής Ελλάδας. Ήταν βουλευτής Κοζάνης επί σειρά ετών, κάτι που φαντάζομαι πως σημαίνει ότι πέρασε αρκετά υποχρεωτικά Σαββατοκύριακα στην Κοζάνη, αλλά με την πρώτη ευκαιρία επέλεξε να προδώσει τους ψηφοφόρους που την εμπιστεύονταν και να πολιτευτεί στην Αθήνα.

    Ο κ. Παπακωνσταντίνου δεν είχε ποτέ του καμμία σχέση με την Κοζάνη, πέρα από την απώτερη οικογενειακή καταγωγή.

    Αναρωτιέμαι... η εντοπιότητα είναι τίτλος τιμής, όπως στην περίπτωση τής κ. Διαμαντοπούλου, ή κληρονομική πάθηση, όπως στην περίπτωση τού κ. Παπακωνσταντίνου;

    Η εντοπιότητα δεν συμπεριλαμβάνει ζύμωση με την ντόπια κοινωνία και ταύτιση με τα συμφέροντά της;

    Ας πούμε ότι η μάνα μου με γέννησε στη Μπανγκόκ, επειδή εκεί έκανε στάση το αεροπλάνο από την Αυστραλία για Ελλάδα. Γίνομαι αυτόματα Ταϊλανδός;

    Ας πούμε ότι ο πατέρας μου κατάγεται από το τρίγωνο τού ΈΒρου, μια περιοχή όπου δεν έχω πατήσει το πόδι μου ποτέ... Μου δίνει αυτό δικαίωμα να κατεβώ υποψήφιος βουλευτής Έβρου;

    Πρέπει κάποτε να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους. Οι κκ. Διαμαντοπούλου και Παπακωνσταντίνου είναι ΑΘΗΝΑΙΟΙ γιατί έτσι επέλεξαν (για την πρώτη) ή γιατί εκεί έζησαν τη ζωή τους (για τον δεύτερο). Και κυρίως, επειδή στην Αθήνα βρίσκονται τα συμφέροντά τους και εκεί κάνουν σχέδια για το προσωπικό και οικογενειακό μέλλον τους.

    Καιρός να σταματήσει η αποικιοκρατική αντιμετώπιση της υπόλοιπης Ελλάδας από τα κόμματα... Βρίσκω έναν πολιτευτή με απώτερη καταγωγή από το μέρος Χ, και ΤΣΟΥΠ! τον κατεβάζω υποψήφιο βουλευτή στον νομό Χ με δόξα και τιμή.

    Έτσι δεν την πατάμε κι εμείς εδώ στη Θεσσαλονίκη, όπου όχι μόνο μας κότσαραν τον Αθηναίο Κωστάκη Καραμανλή για υποψήφιο βουλευτή, που πρώτη φορά είδε τη Θεσσαλονίκη στα 31 του, αλλά γενικά, διάφορους άσχετους, για να μην πούμε για τους περισσότερους πολιτικούς αρχηγούς που συνήθως κατεβαίνουν ΚΑΙ στην Α' Θεσσαλονίκης, και παίρνουν την έδρα τους από εδώ χωρίς σταυρό.

  10. ssd avatar
    ssd 09/01/2010 12:49:22

    Πλάκα πλάκα σούρδος υπουργός οικονομικών,δεν θα τον πάρει κανείς δεκάρα τσακιστή,"έχει τουν αργύρ' συνεχώς άρρουστο" που λένε και στην Κοζάνη..

    • aris53m avatar
      aris53m @ ssd 09/01/2010 13:22:59

      στην Κοζάνη επίσης λένε "ιιιιι χμένο σκλί". 'Ετσι γα να τα λέμε όλα δηλαδή....

  11. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 09/01/2010 12:52:31

    Καλές οι πλάκες αλλά για σκεφτείτε και τους επαγγελματίες που περιμένουν να καταλάβουν τι θα κάνουν με τις δουλιές τους. Είμαστε με τα καλά μας η τρελλαθήκαμε τελείως? Και μετά μας φταίνε οι κοινοτικοί, οι ιμπεριαλιστές, οι ξένοι και άλλες τέτοιες μπαρούφες. Μήπως η Ελλάδα έχει μετατραπεί σε χώρα κρατικοδίαιτων που έχουν εξασφαλισμένη την θεσούλα τους και το μόνο που κάνουν είναι πλακίτσες ? Σοβαρευτείτε σύντροφοι...

  12. ataktos avatar
    ataktos 09/01/2010 13:00:16

    Αφού από εδώ ξεκινά το Νέο ΦΑΓΟΠΟΤΙ
    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=16&artId=308522&dt=09/01/2010

    • Le canard avatar
      Le canard @ ataktos 09/01/2010 14:10:28

      Καλά, είναι και η Αννούλα, αλλά είναι και ο Χρυσοχοΐδης... Στη φωτογραφία που ανάρτησες Φάκτορ, το μόνο που λείπει είναι να βάλει και το χέρι μέσα από το σακάκι (στο ύψος του στομαχιού) σαν τον Ναπολέοντα!

  13. Orestios avatar
    Orestios 09/01/2010 13:47:19

    Ποιλος από τους 2 θα φύγει πρώτος?

  14. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 09/01/2010 14:20:10

    Η Αννούλα δεν θα έκανε τέτοιες κινήσεις, αν δεν ήταν σίγουρη ότι μπορεί να βασίζεται σε στήριξη από "ντόπια και ξένα κέντρα".

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Επώνυμος 09/01/2010 14:27:03

      Αρα μηπως σε καποια "κεντρα" δεν αρεσει καθολου η εισβολη μεσανατολιτων μουσουλμανων -και αντιαμερικανων βεβαιως-στην Ελλαδα και η Αννουλα χτυπαει συναγερμο ενω ειναι αλλα "κεντρα" αυτα που θελουν την εισβολη καπου στις ερημους της Αραβιας;
      Kαι αρα μηπως αυτοι που διευκολυνουν την εισβολη και κανουν και πορειες σε μερικες πρεσβειες και οχι αλλες ειναι απολυτως συνεπεις και αλλοι ειναι οι μπερδεμενοι;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 09/01/2010 15:22:51

        Ψυχραιμία, η γνώμη μου είναι το διεθνές παρακράτος που αποκαλούμε σχηματικά "Νέα Τάξη" χρησιμοποιεί την Αμερική και την κυβέρνησή της για να περνάει την πολιτική της για την υφήλιο. Είμαι βέβαιος ότι τα πραγματικά συμφέροντα του αμερικανικού έθνους είναι αντίθετα από τις πολιτικές που προωθεί η κυβέρνησή του. Με τρόμο διαπίστωσε στις 9/11 (για να το γράψω αμερικάνικα) η επίσημη Αμερική ότι το Ισλάμ είναι εχθρός και όχι φίλος. Οι πολιτικές υπονόμευσης, όμως, της εθνικής ταυτότητας στην Ευρώπη, συνεχίστηκαν, τόσο από κεκτημένη ταχύτητα, όσο και επειδή εξακολουθούν με αυτές να εξυπηρετούνται τα συμφέροντα των πολυεθνικών. Φθηνή εργατική δύναμη, υπονόμευση της κοινωνικής και εθνικής συνοχής, αύξηση του πληθυσμού και άρα των καταναλωτών σε μια υπογεννητική Ευρώπη κλπ.

        Πολιτικά, η Αμερική δεν έχει κανένα συμφέρον από την εισβολή των λαθρομεταναστών. Οικονομικά και πολιτικά, έχουν συμφέρον οι πολυεθνικές της. Όπως οικονομικά και πολιτικά είχαν συμφέρον οι πολυεθνικές της από τη GATT και την συνακόλουθη ολική σχεδόν αποβιομηχάνιση της άλλοτε κραταιότερης βιομηχανικά χώρας του πλανήτη. Είναι πραγματικά κρίμα για όλους μας που οι κυβερνήσεις των Η.Π.Α. είναι τόσο, μα τόσο κατευθυνόμενες.

  15. Underdog avatar
    Underdog 09/01/2010 15:08:32

    Πάντως ο πίνακας στο φόντο είναι Κωνσταντίνος Παρθένης

    • Orestios avatar
      Orestios @ Underdog 09/01/2010 15:11:16

      Τουλάχιστον ο πίνακας στο φόντο έχει ένα .....pedigree. Μην ρωτήσετε όμως για το pedigree της μουτσούνας, που βλέπετε. Άστα και χέστα, όπως διαπιστώνετε.

  16. Dimi avatar
    Dimi 09/01/2010 16:00:09

    Η γλώσσα του σώματος του κυρίου Χρυσοχοϊδη: "L'Etat c'est Moi"

    • Νικόλας avatar