#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/12/2009 20:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η οικονομία μετρά μέρες. Η κυβέρνηση;

 

Είναι αλήθεια πως ισχυρά «γρανάζια» του εκσυγχρονιστικού συστήματος έχουν ήδη πλαισιώσει το νέο σύστημα ΠΑΣΟΚ.

Είναι αυτοί οι άνθρωποι που (όπως τονίζει και πρώην υπουργός Οικονομίας) ξέρουν να «κάνουν τη δουλειά»  Για αυτό και βρέθηκαν εκεί.

Τώρα βέβαια «ποια δουλειά» ακριβώς έκαναν τα προηγούμενα χρόνια είναι σε όλους μας γνωστό.

Από την άλλη αυτό που δεν είναι ιδιαιτέρως γνωστό, είναι πως αρκετοί από αυτούς αλλά και πολλοί άλλοι που συναποτελούν το Σημιτικό-Εκσυγχρονιστικό «μπλοκ» σε κατ΄ιδίαν συζητήσεις, υπογραμμίζουν πως «…η οικονομία μετρά μέρες…».

Σε κάθε περίπτωση αυτοί οι οικονομολόγοι ξέρουν και δε μιλούν στη τύχη.

Το θέμα είναι εάν εκτός από την οικονομία…μετρά μέρες και η..κυβέρνηση.

Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ λίγες οι ..60 μέρες διακυβέρνησης για να προσφύγει κάποιος στο Πρόεδρο της Δημοκρατίας.. όπως τονίζουν φίλοι και γνωστοί.

 H οικονομία και η κοινωνία δεν αντέχουν άλλους αποτυχημένους…

(http://www.antinews.gr/?p=26989) 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 09/12/2009 21:03:26

    Ωραία. Βάζεις κάποιους για να σώσουν την κατάσταση και σου χαλάνε κι άλλο το κλίμα. Πάρτον στο γάμο σου να σου πει και του χρόνου!

    Θα μπορούσαμε να πούμε ότι αυτό οφείλεται στον απίστευτο ερασιτεχνισμό αυτής της κυβέρνησης. Αλλά επειδή οι άνθρωποι αυτοί "ξέρουν τι κάνουν", τέτοιου είδους κουβέντες είναι ύποπτες για συμμετοχή όσων τις λένε στο κερδοσκοπικό παιχνίδι.

  2. nemo avatar
    nemo 09/12/2009 22:20:58

    ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΧΝΗ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ!!

  3. polyfhmos avatar
    polyfhmos 09/12/2009 22:28:33

    Ναι αλλά μην ξεχνάτε τον ολέθριο ρόλο αυτού που τελειώνει σε ούκης. Ποιανού κοπέλια ειναι οι νέες διοικησεις των τραπεζών. Όσο για τον Παπακωνσταντίνου ...τι περιμένατε δηλαδή. ΚΑΤΩ ΟΛΟΙ ΤΩΡΑ.

    ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΩΝ ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΤΟΝ Κ ΣΤΕΦΑΝΟΠΟΥΛΟ Κ Αναπληρωτή τον Παπαδήμο.

    Αυτό το λαμόγιο του Βήματος με το εμετικό του γλείψιμο για τους κλεπτοκράτες του Σημίτη τα γύρισε πάλι σήμερα η μου φαίνεται?

  4. Orestios avatar
    Orestios 09/12/2009 22:35:17

    Αυτοί που υφάρπαξαν την εξουσία με άθλιες μεθόδους και χρησιμοποιόντας πληθώρα ψευδών θα την παραδώσουν υπό την λαϊκή κατακραυγή. Το λαδάκι της κυβέρνησης των αποτυχημένων τελειώνει.

    • polyfhmos avatar
      polyfhmos @ Orestios 09/12/2009 22:59:01

      Εχεις απόλυτο δίκηο, αν και είναι πολλά τα λεφτά (χ)Άρη

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Orestios 10/12/2009 09:45:43

      Δηλαδή ειλικρινά πιστεύεις εσύ οτι θα περνούσαμε καλύτερα σήμερα με τον Καραμανλή άν παρέμενε πρωθυπουργός?

      • Orestios avatar
        Orestios @ Κεραυνός 10/12/2009 16:50:24

        Πότε επιτέλους θα πείς την άποψή σου επί του πραγματικού και δεν θα καταφεύγεις σε υποθετικά σενάρια, για να δικαιολογήσεις την ανυπαρξία επιχειρημάτων?

        • Κεραυνός avatar
          Κεραυνός @ Orestios 10/12/2009 20:13:52

          Περιμένω τα δικά σου μηδενικά επιχειρήματα λοιπόν, ποιός και γιατί υφάρπαξε την εξουσία με άθλιες μεθόδους?
          Μήν λέμε και οτι θέλουμε!

  5. maxitis avatar
    maxitis 10/12/2009 00:51:04

    θα έπρεπε να είμαστε αφελείς για να ποτέψουμε ότι Παπακωνσταντίνου και Κατσέλη θα σώσουν την οικονομία. Απλή φοροεπιδρομή με επίφαση μείωσης δαπανών και κανένα ουσιαστικό κίνητρο ανταγωνστικότητας και ανάπτυξης. Βοήθεια μας!!

  6. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 10/12/2009 09:01:30

    Οι πραγματικοί τρομοκράτες είναι τα παπαγαλάκια στα μίντια,φοβηθείτε για να δεχθείτε αδιαμαρτύρητα την κοινωνική βαρβαρότητα που την παρουσιάζουν σαν φυσικό φαινόμενο,αυτό κάνουν και στρώνουν τον δρόμο στην κυβέρνηση, τον ΣΕΒ κλπ ..Υ.Γ 1 Τι έγινε ρε παιδιά το ιρλανδικό θαύμα με το οποίο μας
    έπρηζαν οι παπαγάλοι τόσο καιρό για να μας δείξουν τα ωφέλη του καπιταλισμού της νέας εποχής και διαχρονικής κοπής βεβαίως βεβαίως ?
    Υ.Γ 2 Να αλλάξει ο τρομονόμος και να μπούν μέσα οι παπαγάλοι …