10/05/2009 23:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η οικολογία είναι στάση ζωής

Η οικολογία είναι  στάση ζωής και δεν είναι λογικό από τη μία να διαδηλώνουμε για να κλείσει ένα εργοστάσιο, που εκλύει «φονικά» αέρια για το όζον της ατμόσφαιρας και από την άλλη να κηρύττουμε έναν «χημικό πόλεμο» -μέσα στο σπίτι μας-, στο όνομα της καθαριότητας ή να ρυπαίνουμε τις θάλασσες μας στο όνομα μιας αστραφτερής πλύσης.

Διαβάστε περισσότερα εδώ: Χημικός πόλεμος... μέσα στο σπίτι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tiramola avatar
    tiramola 10/05/2009 23:35:28

    Δεν είναι τόσο σχετικό με το ποστ αλλά όπως όλοι γνωρίζετε φέτος είχαμε πολλές βροχές με αποτέλεσμα μεγάλη βλάστηση.
    Πήγα στα ορεινά σήμερα να μαζέψω ρίγανη.
    Μολόχες , τσουκνίδες , μουχρίτσες , μαργαρίτες γιαδουράγκαθα κλπ ξεπέρασαν σε πολλές περιπτώσεις το 1,5 m.
    Όλα αυτά τώρα αρχίζουν να ξεραίνονται.
    Έχει συσσωρευτεί πολύ κάυσιμη ύλη.
    Ελπίζω να υπάρχει ένας σχεδιασμός πρόληψης πυρκαγιών για τους δύσκολους καλοκαιρινόυς μήνες που έρχονται και να εφαρμοστεί όσο είναι δυνατόν στην πράξη.
    Διαφορετικά ο θεός να βάλει το χέρι του που λένε...

  2. kanis avatar
    kanis 11/05/2009 01:27:16

    Κι η Ορθοδοξία είναι στάση ζωής, αλλά το παραδικαστικό, πίσω από λιβανιστήρια κι εξαπτέρυγα, στήθηκε!

  3. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 11/05/2009 10:10:56

    Κι από την όψιμη ανακάλυψη της...Οικολογίας που έγινε μόδα και υστερία ζουν επίσης πολλά άτομα κι άλλα τόσα "παραμάγαζα"

  4. kanis avatar
    kanis 11/05/2009 11:52:38

    Ασε που η ..Οικολογία είναι η καλύτερη προβιά, για διεκδικήσεις δασικών εκτάσεων

  5. σκέψεις avatar
    σκέψεις 11/05/2009 15:36:41

    καλή είναι η οικολογία, δεν είναι κακός ο σεβασμός στο περιβάλλον αρκεί να μη γινόμαστε υστερικοί.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/05/2009 16:16:26

    Για αυτό ψήφισα κάποτε τους "ορνιθολόγους ανταλλακτικούς" ή κάπως έτσι.....

  7. niva avatar