#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/01/2014 13:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η οικογενειοκρατία επιστρέφει δριμύτερη στη ΝΔ



Στις 29 Νοεμβρίου 2009 σταθήκαμε συν γυναιξί και τέκνοις από το πρωί στις κάλπες για να καταδικάσουμε την οικογενειοκρατία στη ΝΔ και να εκλέξουμε τον Αντώνη Σαμαρά που τόσες ελπίδες μας είχε δημιουργήσει.

Τι τα θυμήθηκα αυτά κυριακάτικα; Επειδή όπως πληροφορούμε η συγκεκριμένη οικογενειοκρατία Μητσοτάκη-Μπακογιάννη όχι μόνο ζει και βασιλεύει αλλά επεκτείνεται συνεχώς.

Παράδειγμα πρώτον: Διαβάζω ότι η κ. Ντόρα προβληματίζεται αν θα είναι επικεφαλής στο ευρωψηφοδέλτιο ή αν θα πάει για Επίτροπος στις Βρυξέλλες. ΤΙ θα πει "προβληματίζεται" ; Ποιος της έδωσε το δικαίωμα να "προβληματίζεται"; Μαντρί της είναι η ΝΔ και κάνει ότι θέλει το ... 1% του λαού; Εμάς μας ρώτησε κανένας αν θέλουμε να την βλέπουμε;

Παράδειγμα δεύτερον:  Μαθαίνω  ότι ο λόγος που επελέγει ο  κ. Κώστας Μπακογιάννης για υποψήφιος περιφερειάρχης Στερεάς Ελλάδας, ήταν  η πρωτιά του στις μετρήσεις που έκαναν στη Συγγρού. Είναι επίσης σαφές ότι αν νικήσει στις εκλογές θα του ανοίξει διάπλατος και ο δρόμος προς την κομματική ηγεσία .

Αλήθεια ποιος έκανε τις μετρήσεις αυτές; Και ποιοι ήταν οι αντίπαλοί του στις συγκεκριμένες μετρήσεις; O κ. Φουφουτόπουλος και ο κ. Αδιαφορόπουλος; Για να μην υπάρχει σύγχυση καλό είναι στη Συγγρού να αποκαλύψουν τα ονόματα των αντιπάλων του γιατί οι κακές γλώσσες λένε ότι τον επέβαλε ο κ. Παπαμιμίκος λόγω της στενής φιλίας τους. Άλλωστε, ο γραμματέας της ΝΔ, ποτέ δεν έχει κρύψει τα θερμά συναισθήματά του  για την Αγία Οικογένεια.

Παράδειγμα Τρίτον: Η επέλαση της Αγίας Οικογένειας δεν σταματάει στην πολιτική, αλλά επεκτείνεται και στις επιχειρήσεις. Όπως διαβάζουμε στον Τύπο ο ΟΠΑΠ προσέλαβε την εταιρεία της κας Αλεξίας Μπακογιάννη ως σύμβουλο επικοινωνίας και  marketing. Να του λέει δηλαδή, σε απλά ελληνικά, πως και που να μοιράσει την τεράστια διαφημιστική πίτα του οργανισμού και να κάνει παιχνίδι για την Αγία Οικογένεια.

Κατόπιν αυτών βρίσκομαι σε σύγχυση. Τι έκανα εκείνο το πρωί της 29/11/2009; Ψήφισα υπέρ ή κατά της οικογενειοκρατίας;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κωστας avatar
    Κωστας 12/01/2014 14:34:07

    Χαχαχαχαχα....ελα φακτορα ολα αλλαζουν.Και αν μπει επικεφαλης του ευρωψηφοδελτιου η ντορα τι θα κανεις ? Δεν θα την ψηφισεις ? Τελικα το χρημα παντα μεταξυ τους θα το μοιραζουν ολα τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε.Οσο για τον Παπαμιμικο ας κοιταξει προσεκτικα τις δημοσκοπησεις να δει ποσο αποδοχη εχει στις ηλικιες 18-45 το κομμα.

    • factorx avatar
      factorx @ Κωστας 12/01/2014 16:25:30

      Θα βάλω "under construction", πας στοίχημα;

      • Κωστας avatar
        Κωστας @ factorx 12/01/2014 19:03:54

        Σχεδιο να την ξεφορτωθουμε απο τα ποδια μας θα ειναι οποτε ας την ψηφισουμε .

  2. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 12/01/2014 14:41:21

    Εδώ πήρε τηλέφωνο η Μέρκελ τον επίτιμο για τα χρόνια πολλά....Μάλλον το 2014 θα μας έχει πολλές εκπλήξεις πολιτικές, με ολική επαναφορά της Αγίας οικογένειας στο πολιτικό σκηνικό.....Ας προβληματιστούν στο Μαξίμου, και καλό θα ήταν να κάνουν και καμία....μεταρρύθμιση σοβαρή στο υδροκέφαλο κράτος γιατί τα ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΤΡΕΧΟΥΝ και ο χρόνος δεν περιμένει.

  3. θηραία avatar
    θηραία 12/01/2014 14:50:51

    Παράδειγμα τέταρτο : Ο Κυριάκος αποφασίζει ποιοί θα απολυθούν, αλλά και ποιοί θα προσληφθούν. Οι οικογένειες των προσληφθέντων να μην πίνουν νερό μετά στο όνομα της οικογένειάς του; ....τα αντικειμενικα κριτήρια μας φάγανε!

    Παράδειγμα πέμπτο : Η ΔΤ είτε μέσω δράσης, είτε μέσω δημαρ, είτε μέσω ελιάς, ήδη αποτελείται από φίλα προσκείμενους στην αγία οικογένεια. Ολοι συμφωνούν, ότι όσοι είναι εκτός αυτών των αποχρώσεων, ούτε απέξω δεν περνάνε κι ας έχουν όλα τα εχέγγυα και την πείρα στα περί της δημόσιας τηλεόρασης. Αν όμως είναι προσκυνητές της αγίας οικογένειας κάνουνε ότι θέλουν, ακόμη κι αν είναι ηλεκτολόγοι-μηχανολόγοι-χρηματιστές!

    ...εκείνο το πρωί χαράματα στήθηκα στην ουρά, με την ελπίδα, ότι θα γίνει η υπέρβαση, και τα παιδιά μου θα ζήσουν έξω από τον ιστό της αράχνης..., που τόσο περίτεχνα, σιωπηλά κι ύπουλα στήνεται ξανά!

  4. Αντιγραικύλος avatar
    Αντιγραικύλος 12/01/2014 14:56:13

    ''Είναι επίσης σαφές ότι αν νικήσει στις εκλογές (o Μπακογιάννης) θα του ανοίξει διάπλατος και ο δρόμος προς την κομματική ηγεσία .''

    Ο Χριστός κι η Παναγία..!!

    Από το 2009, ο Πρόεδρος δεν εκλέγεται από τη βάση..;;
    Ή έχω χάσει επεισόδια..;;

    • factorx avatar
      factorx @ Αντιγραικύλος 12/01/2014 15:16:06

      Ναι

      • Αγρότης avatar
        Αγρότης @ factorx 12/01/2014 15:53:36

        Ναι στην πρώτη ή την δεύτερη ερώτηση;

        • factorx avatar
          factorx @ Αγρότης 12/01/2014 16:26:19

          Στα επεισόδια

      • Αντιγραικύλος avatar
        Αντιγραικύλος @ factorx 12/01/2014 16:03:49

        Καλησπέρα..
        Ρητορική ήταν η ερώτηση..

        Η βάση, όταν χρειαστεί, δηλαδή σε 5-6 χρόνια, τον έχει έτοιμο τον επόμενο Πρόεδρο..

        • dim avatar
          dim @ Αντιγραικύλος 12/01/2014 17:32:50

          Ξέρεις από τώρα ποιον θέλει η βάση για επόμενο αρχηγό? 5-6 χρόνια είναι μεγάλο διάστημα δεν νομίζεις, για τέτοιες προβλέψεις?

          • Αντιγραικύλος avatar
            Αντιγραικύλος @ dim 12/01/2014 18:02:14

            Πως το λέει η παροιμία για των φρονίμων τα παιδιά..;

        • ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΜΠΡΟΥΤΑΣ avatar
          ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΜΠΡΟΥΤΑΣ @ Αντιγραικύλος 12/01/2014 20:06:03

          ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ "ΣΕ 5-6 ΧΡΟΝΙΑ" ΕΓΡΑΨΕΣ.....ΠΑΡ΄ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ.....
          ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΕΣ ΚΑΙ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ 5-6 ΜΗΝΕΣ ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΚΑΛΩ.....

          • Αντιγραικύλος avatar
            Αντιγραικύλος @ ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΜΠΡΟΥΤΑΣ 13/01/2014 01:17:30

            Δεν μπερδεύτηκα..

  5. δημης avatar
    δημης 12/01/2014 14:59:03

    ΓΙΑΤΙ;;;;;;;;;;;
    ΕΦΥΓΕ ΠΟΤΕ;;;;;;;;;;;;

  6. Πτήση avatar
    Πτήση 12/01/2014 15:37:06

    '' Εμάς μας ρώτησε κανένας αν θέλουμε να την βλέπουμε;''
    Χαχαχα! Και χαζός είναι να μας ρωτήσει;
    '' Κατόπιν αυτών βρίσκομαι σε σύγχυση. Τι έκανα εκείνο το πρωί της 29/11/2009; Ψήφισα υπέρ ή κατά της οικογενειοκρατίας;
    Αφιερωμένη, η γνωστή διαχρονική (εκ δικτατορίας) μαντινάδα :
    ''Μαθές δεν εματάγινε τέτοιο κουτί ρημάδι, να ρίχνεις ΟΧΙ το πρωϊ, να βγαίνει ΝΑΙ το βράδι...''

    • factorx avatar
      factorx @ Πτήση 12/01/2014 16:26:48

      Καλό, τεράστιε

      • Πτήση avatar
        Πτήση @ factorx 12/01/2014 17:44:31

        Η πτήση / τεράστιΑ :-)

    • δημης avatar
      δημης @ Πτήση 13/01/2014 01:18:20

      ++++++++++
      "ηβραδυνή "......Χριστοδούλου ο Τολμήσας.

  7. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 12/01/2014 16:36:38

    Ο Μισέλ που θα πάει;
    Προτείνω να αναλάβει την εποπτεία του Δημοσίου στις ασφάλειες αυτοκινήτων.

  8. occultist avatar
    occultist 12/01/2014 17:10:28

    Δηλαδή εάν εκλεγεί περιφερειάρχης ο Μπακογιάννης, θα πανηγυρίζει η Ν.Δ ότι εκείνη πήρε την περιφέρεια;;; Κούνια που τους κούνιαγιε, εκεί στην Συγγρού.
    Υ.Γ Ορισμένοι σχολιαστές επιρρίπτουν ευθύνες στο εκλογικό σώμα για την ποιότητα των πολιτικών. Ας μου υποδείξουν τι να κάνω αν στο ευρωψηφοδέλτιο της Ν.Δ μπεί επικεφαλής η Ντόρα. Να το ρίξω με μισή καρδιά και να την έχω να κοκορεύεται στα κανάλια και να μου κουνά το δάκτυλο, ή να να μη ψηφίσω Ν.Δ;;;;;; Το αυτό ισχύει για τον υιόν Μπακογιάννη. Τελικά δεν φταίνε οι εκλογείς, αλλά οι επιλέγοντες τους εκλεγόμενους.

    • Φάλτσο αηδόνι avatar
      Φάλτσο αηδόνι @ occultist 12/01/2014 18:08:49

      Τις πιό πολλές φορές ....το μενού, είναι για κλάματα. Δεν έχετε καθόλου άδικο. Ό,τι και να διαλέξει κανείς, άνοστο και αλλοιωμένο.

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ occultist 12/01/2014 19:25:03

      Φταίνε, φταίνε και οι πολίτες μέλη των κομμάτων που ακλουθούν σαν τα προβατάκια τον κάθε ΑΡΧΗΓΟ και δεν απαιτούν εκλογή των υποψηφίων βουλευτών από την βάση (δηλ. από τα μέλη του κόμματος σε τοπική η νομαρχιακή οργάνωση). Τ α λέω χρόνια, αλλά όλο δικαιολογίες ακούω για το κάνε υπομονή και από του χρόνου θα το φέρουμε το θέμα για συζήτηση γιατί τώρα είναι δύσκολα τα πράγματα για την κυβέρνηση και την χώρα.

  9. panos avatar
    panos 12/01/2014 17:53:31

    ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΩΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΧΥΡΗ ΕΝΤΟΛΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΣ ΕΝΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟ (ΣΤΑΘΜΟ) ΝΑ "ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ" ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΑΠΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΚΑΙ ΚΛΠ ; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΓΙΩΡΓΑΚΗ;

  10. aris. Aold avatar
    aris. Aold 12/01/2014 19:20:13

    Τελικά όλοι οι κομπλεξικοί και αντικοινωνικοί σε αυτό το site έχουμε μαζευτεί.

    Εδώ οι άνθρωποι δεν έχουν να πληρώσουν 400 ευρώ διατροφή τον μήνα και εμείς σχολιάζουμε ότι πλούτισαν από την πολιτική.

    Ας σώσουμε τις ψυχές μας για τις συκοφαντίες που έχετε και έχουμε γράψει και ας κάνουμε έρανο για να τσοντάρουμε τον Κώστα να μην ξευτιλίζεται.

  11. Aris1 avatar
    Aris1 12/01/2014 19:21:26

    Eγώ πάντως σας είχα εγκαίρως προειδοποιήσει οτι ακόμα κι αν ο Τσίπρας δεν αλλάξει τίποτε και ακολουθήσει κατα γράμμα την πολιτική Σαμαρά=Τρόικα, η εκλογή του ως Πρωθυπουργού θα τερματίσει την "κληρονομική Δημοκρατία" στην Ελλάδα με τις 3 οικογένειες που εναλάσσονται στην εξουσία...Θα αφαιρέσει την κουτάλα απ' αυτούς που την έχουν 40 χρόνια τώρα πάντα οι ίδιοι και θα έχει το ελαφρυντικό του πρότερον εντίμου βίου. Αν κάνει και κάτι παραπάνω απο αυτά, ευπρόσδεκτο...

  12. Γιαδικιάρογλου avatar
    Γιαδικιάρογλου 12/01/2014 19:34:40

    Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι σίγουρα κάποια στιγμή θα απαλλαγούμε από την τρόϊκα και το μνημόνιο, αλλά -μετά λύπης μου- από τη δυναστεία, ποτέ.

  13. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 12/01/2014 19:40:56

    Οι εκλογές φτάνουν. Έχουμε την ευκαιρία να δείξουμε ότι είμαστε Πολίτες
    κι όχι λαομάζα.
    Αν έστω και μέρος, σημαντικό, όμως, των ψηφοφόρων συμπεριφερθεί ως λαομάζα,
    τότε είμαστε άξιοι της τύχης μας.
    Η Εξουσία ξέρει να ικανοποιεί... τα βίτζια του μαζοχιστή - ατομικά και συλλογικά ως λαομάζα.

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ Μανιάτης 12/01/2014 20:36:11

      Αγαπητε Μανιατη,
      Αν περιμενεις μεχρι την ωρα των εκλογων, παει το πουλακι, εχει πεταξει, γιατι οι πολιτικοι αρχηγοι με τους αυλικους τους λενε οπως ελεγαν και οι Αδελφοι Λαμπροπουλοι: "Διαλεγουμε εμεις πριν απο εσας, για εσας". Δες τι γραφω πιο πανω.

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Agrofylakas 12/01/2014 22:46:56

        Ωραίο!!!

  14. ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ avatar
    ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 12/01/2014 20:00:01

    Ο Σαμαράς είχε μια μεγάλη ευκαιρία το Νοέμβριο του 2009 να διαλύσει την παρηκμασμένη ΝΔ και να ιδρύσει ενα αληθινό , πατριωτικό και λαικό κόμμα. Αντι γι αυτού προτίμησε να συμπορευθεί με τα σαπάκια της πολιτικής. Δυστυχώς αυτό θα το πληρώσει ακριβά και μεις μαζί του.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 12/01/2014 23:41:30

      Δηλαδή αν δεν ψήφιζαν 15% Καμμένο και ΧΑ και είχε διαφορά σίγουρη έστω και 4-5% από το Σύριζα θα έπαιρνε πίσω τη Μπακογιάννη;

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 12/01/2014 23:54:13

      Οποιοι θελετε ένα : ''αληθινο, πατριωτικο, λαικο'' κομμα, δεν σας εμποδιζει κανεις να το ιδρυσετε...!!!!!!

      Καντε το και καλη επιτυχια. Τη ΝΔ ΑΦΗΣΤΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΗ. Αν δεν σας αρεσει, σηκωθείτε και φυγετε, και ιδριστε ότι θελετε.

      Αντε βαρεθήκαμε τα ιδια και τα ιδια....

      • Γιάννης Αυλακιώτης avatar
        Γιάννης Αυλακιώτης @ Μικρασιάτης 13/01/2014 08:27:51

        μικρασιάτη μίλησες σωστά. βαρέθηκα να ακούω λαοπλάνους, πατριδοκάπηλους και γραφικούς σε αυτό το σάιτ να λένε τον πόνο τους που δεν πήραμε την Πόλη και την Αγιά Σοφιά.

  15. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 12/01/2014 20:05:57

    Έχουμε σκεφτεί πως την υποψηφιότητα Μπακογιάνννη μπορεί να την έχουν επιβάλλει "άλλοι";
    "Μα ποιός επιτέλους κυβερνά αυτή τη χώρα;"
    Να απαντήσω;
    Εδώ και 45 χρόνια την κυβερνούν οι Γερμανοί...
    Είχαμε μία μοναδική ευκαιρία με την κρίση να καθαρίσουμε και με τις 3 Άγιες Οικογένειες και τους πρίγκιπές τους.
    Θα παραμείνει μόνο μία. Αυτή θα έχει τον ΑΠΟΛΥΤΟ έλεγχο του παίγνιου. Χωρίς, δυστυχώς, αντιπάλους. Ο απόλυτος ΕΦΙΑΛΤΗΣ...
    Ο μικρός προορίζεται να κυβερνήσει.
    Και θα κυβερνήσει.
    Ελλάδα καληνύχτα για άλλα 50 χρόνια.

    • Άλφα avatar
      Άλφα @ Τί να λέμε; 12/01/2014 20:56:54

      ''Ο μικρός προορίζεται να κυβερνήσει. Και θα κυβερνήσει.''
      Δε νομίζω..... Θα μείνουν με τα σχέδια.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Τί να λέμε; 12/01/2014 23:41:58

      Βιάζεσαι...

      • Τί να λέμε; avatar
        Τί να λέμε; @ Γεώργιος Τ. 13/01/2014 13:23:22

        Το παιδί προωθείται...ΔΕΝ το βλέπετε;
        Εκπαιδεύεται σε "θέσεις εργασίας" το παλληκάρι για να προστεθεί στο "βιογραφικό" του...
        Κι εσείς κοιμηθείτε τον ύπνο του δικαίου...

  16. georgi0s avatar
    georgi0s 12/01/2014 21:14:15

    Φίλες και φίλοι(όπως πάντοτε άρχιζε τις προεκλογικές ομιλίες του ο ατσούμπαλος μπακαλομανάβης Μεϊμά και πρώην ανύπαρκτος ΥΕΘΑ), να είστε σίγουροι ότι με τα μέχρι τώρα διαφαινόμενα, το κόμμα του Mr Alexis θα πρωτεύσει στις επερχόμενες Εθνικές εκλογές(αν κι' εγώ έχω άλλη εντύπωση). Επειδή όμως δεν θα διαθέτει την απαιτούμενη πλειοψηφία θα αναγκαστεί να συμπράξει με τον Μεσσήνιο. Αυτό θα είναι και το τέλος του γιατί θα αναγκαστεί να συνεχίσει το trilateral έργο και έτσι θα υποστεί τις συνέπειες του λάθους του.
    Κατόπιν αυτού, το πολύ σε ένα χρόνο, επόμενη κυβέρνηση θα σχηματιστεί από τη ΧΑ ή το διάδοχο αυτής κόμμα.

    ΠΡΟΤΑΣΗ: Για να μην κάνουμε θανατηφόρα πειράματα σε βάρος της πατρίδας και του λαού, σας παρακαλώ να αρθείτε στο ύψος των περιστάσεων να, αναλογιστείτε τα τρία Ζάππεια και να ψηφίσετε από τώρα ΧΑ για να απαλλαγεί και να ξεβρωμίσει ο τόπος από τους κλέφτες, τους μασώνους, τις φαγάνες, τα τρωκτικά, τους Μητσοτακομπακογιάννηδες, τους αντίστοιχους Σαμαράδες τους ΓΑΠηδες, τους Τούρκογλου και όλους τους λοιπούς προδότες. Όσο αργείτε, ο χρόνος δουλεύει σε βάρος σας και θα αναγκαστείτε στο τέλος να ακολουθήσετε την οδό του αυτοχειριασμού.
    Όμως αναλογιστείτε και το άλλο: ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΙ ΣΑΣ ΦΤΑΙΜΕ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕΤΕ;

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ georgi0s 12/01/2014 23:11:09

      Tόν πρόλογο τί τόν ἤθελες;...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ georgi0s 12/01/2014 23:44:06

      Ελληνάρα μου ναοναζί που θα μας κάνεις και μαθήματα, δεν πας στο δημοτικό να ξαναδιαβάσεις ιστορία να δεις ποιος έσφαξε τους παπούδες μας και ποιοι τον θαυμάζουν μέχρι σήμερα και θες να τους ψηφίσουμε κιόλας; Δεν πάτε καθόλου καλά.

  17. panos avatar
    panos 12/01/2014 21:20:05

    Οσο σ' αυτη τη χωρα ψηφιζουν υπηκοοι και ιθαγενεις,θα παραμενουμε μπανανια και χαλιφατο..Οι καλπες ειναι μπροστα μας..αντε να σας δω ολους εσας τους διαμαρτυρομενους..

  18. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 12/01/2014 22:20:48

    Παράδειγμα τέταρτον: το Κέντρο Ελληνικού Πολιτισμού στο Παρίσι, διευθύνεται από την άλλη αδερφή, την φραγκοπαντρεμένη, φιλάνθρωπη μέσω Coffeeways, Αλεξάνδρα. Από όλους τους σπουδαίους, ή απλώς προβεβλημένους πνευματικούς ανθρώπους μας που μετοικούν εκεί, ο κλήρος έπεσε σ' αυτήν.

  19. Διομήδης avatar
    Διομήδης 13/01/2014 14:23:52

    Επειδή παρακολουθώ χρόνια τα πολιτικά δρώμενα, πρίν 15 μήνες έκανα αιτηση για την Συνταξιοδότηση (προσοχή ακόμα ουτε προσωρινή δεν πήρα) και έχω δεί στον Δημοσιο τομέα (Νοσοκομείο) ολη την υποκρισία των κομματικών. Δηλ. ανέβαινε ο ενας αλλά δεν πειραζε τους κομματικούς του αλλου Κόμματος, τα είχαν βρεί για ν'απομυζούν το μαγαζάκι. Φυσικά πάντα μπαλαντερ ήταν ή "Αριστερά του Ντόλτσε", με όλους καλά.
    Τωρα δηλ. περιμένετε εσεις, που απ'οτι καταλαβαίνω είσαστε κομματικοί, ο σκεπτόμενος πολίτης να σας ψηφίσει? Δεν σκέφτεστε οτι πιθανά χωρις να στραφεί σε ΧΑ και Λαφαζάνηδες να δώσει ψήφο σε πιο νορμάλ Πολιτικούς, Κεντρώους και μετριοπαθείς με κριτήριο την Επαγγελματική τους σταδιοδρομία και την κοινωνική τους προσφορά καί οχι σε παιδια του Κομματικού Σωλήνα (Παπαμιμήκους-συμπαθεστατος κατα τ'αλλα). Τουλάχιστον να υπάρχουν φωνές που να επισημαίνουν τα όργια στην Οικονομία και στους διορισμους και στις Μίζες κλπ κλπ Για να μήν έχει ο κάθε κομματικός το θράσος να διορίζει το παιδί του (βλέπε Πολύδωρας ) λέγοντας οτι έχει προσόντα. Γιατί βγήκαν να δούν των αλλων τα παιδιά αν έχουν προσόντα?
    Ολοι εμεις οι Μετριοπαθείς πολίτες ελπίζουμε κάποτε να φύγουμε απο το Τουρκομπαρόκ σύστημα και να πάμε σε κατι πιο Ευρωπαικό.