Η ξεφτίλα της Ελλάδας λέγεται Τσίπρας
06/08/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ξεφτίλα της Ελλάδας λέγεται Τσίπρας

Τι ζούμε στη χώρα αυτή και τι άλλο θα ζήσουμε

Τι ζούμε Θεέ μου. Ο νόμιμα εκλεγμένος πρωθυπουργός, ο λαοπρόβλητος Τσίπρας να είναι όμηρος του κάθε παλαβού ή παλαβής μέσα στο κόμμα του, την ίδια στιγμή που η χώρα πνέει τα λοίσθια.

Στην πιο κρίσιμη στιγμή για τη χώρα με την οικονομία να βρίσκεται σε οριακό σημείο ο πρωθυπουργός εμφανίζεται μοιραίος κι άβουλος σε σημείο που ουσιαστικά να λοιδωρείται από τους δικούς του.

Ο Λαφαζάνης του στέλνει φιρμάνι ότι δεν πρόκειται να ψηφίσει το τρίτο μνημόνιο, εκβιάζοντάς τον ουσιαστικά και βγάζοντάς του τη γλώσσα. Και δεν τον πετάει έξω με τις κλωτσιές.

Η δε Κωνσταντοπούλου λέει ότι «δεν υπάρχει συμφωνία γιατί ο πρωθυπουργός… εκβιάζεται». Είναι τρελό: η Ζωή ουσιαστικά χαρακτηρίζει τον αρχηγό του κράτους ένα ανόητο και άβουλο ανθρωπάκι που το εκβιάζουν και αυτό δε μπορεί να κάνει τίποτε. Δεν καταλαβαίνει, δεν ξέρει τι του γίνεται, είναι άσχετος; Η Ζωή απεφάνθη ότι ο Τσίπρας που τον συνδέει μαζί του σχέση συντροφικότητας, είναι κατ’ ουσίαν ένα όργανο που δέχεται εκβιασμό και δεν αντιδρά. Όσα έχει πει για κατάρρευση της χώρας αν δεν υπάρξει συμφωνία, για επιστροφή στη δραχμή που θα διαλύσει τα εισοδήματα των πολιτών, για πλήρη φτωχοποίηση της Ελλάδας η Ζωή δεν τα άκουσε αλλά έβγαλε το συμπέρασμα ότι ο πρωθυπουργός είναι άσχετος και η συμφωνία δεν ισχύει αφού εκβιάζεται.

Κι όμως, ο ισχυρότερος Έλληνας της χώρας δεν τολμά να την πετάξει κι αυτήν έξω με τις κλωτσιές. Κάθεται και την ακούει, κάθεται και την κοιτά και σαν παιδαρέλι περιμένει το επόμενο χτύπημα. Κι όλο αυτό το ονομάζουν «διαφορετικότητα της Αριστεράς» οι…επικοινωνιολόγοι του ΣΥΡΙΖΑ.

Μα δεν ντρέπεστε ρε ξεφτίλες που παίζετε θέατρο στις πλάτες του κόσμου ο οποίος αγωνιά για την επόμενη ημέρα, για τη ζωή του. Ο λαός με την ανάσα κομμένη προσπαθεί να σχεδιάσει τη ζωή του και ο Αλέξης παίζει τις κουμπάρες με τη δική του Ζωή. Και όμως, οι ψηφοφόροι αυτό το… εναλλακτικό πολιτικό προσωπικό το θεωρούν φυσιολογικό επειδή κάηκαν με το προηγούμενο σύστημα. Επιλέγουν να έχουν έναν πρωθυπουργό της σφαλιάρας επειδή δεν του άρεσαν οι προηγούμενοι πρωθυπουργοί. Είναι κι αυτό σύμπτωμα της απαξίας του πολιτικού συστήματος και της κοινωνίας, να έχεις το αρχηγό του κράτους, τον στρατηγό την ώρα της μάχης να τον υπονομεύουν οι στρατιώτες του κι αυτός να κάθεται και να τους κοιτά σα χάνος περιμένοντας απλά την καταστροφή, την ήττα.

Εδώ δεν υπάρχουν δεξιοί ή αριστεροί. Δεν έχει να κάνει με το τι πιστεύει κάποιος ή τι ψηφίζει. Έχει να κάνει με το πώς θέλει την πατρίδα του και ποιοι θα φέρουν ένα νέο όραμα για τους πολίτες. Εντάξει, δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή εναλλακτική. Δεν υπάρχουν ηγέτες και ως διάδοχοι πλασάρονται ο Λαπαβίτσας, ο Βαρουφάκης ή ο Βαγγέλας και ο Κυριάκος με την Ντόρα.

Αντί όμως ο κόσμος να ψάξει να βρει ή να δημιουργήσει νέους ανθρώπους που με την προσφορά και την αυτοθυσία τους θα βγάλουν την Ελλάδα από το τέλμα, βολεύονται με τον Τσίπρα. Όχι απλά με τις μετριότητες αλλά με τους απίθανους, τους κλόουν της πολιτικής, κάποιους που σίγουρα δεν θα ήταν ούτε διαχειριστές της πολυκατοικίας τους σε άλλες εποχές. Που ο Καραμανλής ο κανονικός ή ο Ανδρέας θα τους είχαν για να αγοράζουν καραμέλες. Που ακόμη και ο Σημίτης ή ο Καραμανλής ο άλλος φαντάζουν ως κορυφαίες προσωπικότητες. Και που ο Σαμαράς με τα λάθη του και τις επιλογές του παρ’ όλα αυτά απέχει έτη φωτός από αυτούς τους ουτιδανούς.

Γι’ αυτό λέμε: «τι ζούμε στη χώρα αυτή και τι άλλο θα ζήσουμε». Θα προλάβουμε ή ο Αλέξης και η παλιοπαρέα που από τελευταίοι έγιναν πρώτοι θα καταφέρουν να φέρουν σε πέρας την αποστολή τους. Δηλαδή τη διάλυση της χώρας;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δεξιος   αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 05/08/2015 23:06:00

    Τωρα πια ας περιμενουμε την ωρα της εκτελεσης μας.Ισως βρεθει καποιος να την καθυστερησει,αλλοιως αυτη η σελιδα της νεοτερης ιστοριας της πατριδας μας ,ισως η πιο μαυρη μετα την μεταπολιτευση,θα πρεπει να σκιστει απο το βιβλιο για να μην μας σιχαθουν οι αλλες γενιες,επειδη σταθηκαμε αβουλοι,κιοτηδες,μοιρολατρες,και αφιονισμενοι απο εναν απιθανο καταληψια που ισοπεδωσε τα παντα σε 6 μηνες.ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ.

    • Εγώ avatar
      Εγώ @ δεξιος αγωνιστης 07/08/2015 09:24:20

      6 Μήνες !! Έχει ακόμα δρόμο ... αφού οι Έλληνες ακόμα κατεβάζουν σανό

  2. SKAIs avatar
    SKAIs 05/08/2015 23:21:12

    Αφού λένε ότι αν κάνουν σύντομα εκλογές θα τις ξανακερδίσουν και μάλιστα με αυτοδυναμία, γιατί δεν υπάρχει εναλλακτική. Μα αν η κοινωνία προκρίνει αυτούς, αν η πλειοψηφία προτιμά αυτούς, η διάλυση της χώρας θα είναι η δημοκρατική επιλογή της. Εμείς οι υπολοιποι είμαστε υποχρεωμένοι να ακολουθήσουμε, γιατί δεν υπάρχει τρόπος αντίδρασης. Στη συνέχεια η χώρα θα πρέπει να στηριχτεί επάνω μας για να ανακάμψει. Αυτό θα έχει και ένα θετικό: όλοι αυτοί οι ολίγιστοι και τιποτένιοι θα εξαφανιστούν από προσώπου γης και έτσι τα παιδιά μας θα ζήσουν σε μια πραγματικά φιλελεύθερη Ελλάδα.

  3. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 05/08/2015 23:51:59

    "Στρατηγική με τακτικούς ελιγμούς, είναι ο πιό σίγουρος δρόμος για τη Νίκη. Τακτικοί ελιγμοί χωρίς Στρατηγική, είναι ο θόρυβος πριν την ήττα". ~Sun Tzu: Κινέζος στρατηγός, συγγραφέας: "H Τέχνη του Πολέμου", 5ος π.Χ. αιώνας

  4. Σόλοικος avatar
    Σόλοικος 06/08/2015 00:39:54

    O κ. Τσίπρας και οι συν αυτω είναι οι χρήσιμοι ηλίθιοι των γεωστρατηγικών στόχων της αμερικάνικης επιρροής, με προκάλυμμα την αριστερή ιδεολογία του, για να μην δημιουργούνται επικίνδυνοι εσωτερικοί κλυδωνισμοί. Όλοι οι συνεργάτες του είναι αμερικανοθρεμμένοι και έχουν την από την Ουάσιγκτον έξωθεν καλή μαρτυρία. Κατά τον χρόνο της διαπραγμάτευσης για την επίτευξη της συμφωνίας με τους Ευρωπαίους μεγαλύτερη αγωνία είχε ο Λευκός Οίκος παρά η Ελληνική κυβέρνηση, που αδιαφορεί γιατί πετάει με αυτόματο πιλότο. Τα βαθύτερα αίτια της σημερινής ελληνικής τραγωδίας δεν ψηλαφούνται ευδιάκριτα και είναι απροσδιόριστα. Ο ΣΥΡΙΖΑ παίζει το ρόλο του μεσάζοντα στα εξωθούμενα σχέδια καταστροφής της χώρας, κατέχοντας την εξουσία. Όταν θα λήξει ο χρόνος της εντεταλμένης αποστολής του θα καταρρεύσει στα εξ ων συνετέθη.

    • δεξιος   αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ Σόλοικος 06/08/2015 00:44:52

      Ο Παπανδρεου επαιξε παρομοιο ρολο εναντια στην πατριδα μας πριν απ αυτον τον προδοτη,ομως ολα ξεχαστηκαν και τωρα με θρασσος περισσο εφτιαξε νεο κομμα και πηρε και αρκετες ψηφους.Η ιστορια επαναλαμβανεται λοιπον.Μηπως νοσει βαρεια ο λαος και δεν υπαρχει φαρμακο?

  5. deltaplus avatar
    deltaplus 06/08/2015 01:18:06

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ ΣΥΚΑ ΣΥΚΑ!! Συγχαρητηρια!!!καιρος ηταν να πει καποιος τα πραγματα με τ'ονομα τους......γιατι τραβαμε μεγαλη ταλαιπωρια απο την αποφραδα 25η Ιανουαριου.

  6. Σόλοικος avatar
    Σόλοικος 06/08/2015 01:44:21

    Οι αξιακές καταβολές της κοινωνίας μας πολτοποιήθηκαν μέσα στην τραγική επιδείνωση των οικονομικών μεγεθών κάθε οικογένειας. Οι δημόσιοι υπάλληλοι με την βεβαιότητά τους προσδιορίζουν με την ψήφο τους μαζί με τους ανέργους το εκλογικό αποτέλεσμα. Κανείς δεν μπορεί να ελπίζει σε βελτίωση ώστε και να έχει λόγο και κίνητρο να πολεμήσει για την ανάδειξη των πολιτικών και κοινωνικών αξιών σε μια κοινωνία ευνομούμενη, γιατί έχει χαθεί η ελπίδα. Έτσι ο κάθε τυχάρπαστος, που οι Αμερικανοί «φίλοι» μας θα θεωρούν ότι εξυπηρετεί καλλίτερα τα γεωστρατηγικά και οικονομικά συμφέροντά τους στην Ελλάδα θα βαπτίζεται πρώτα πρωθυπουργός στον Λευκό Οίκο και μετά θα μας φυτεύεται κυβερνήτης στην Ελλάδα. Για να ρίχνεται στάχτη στα μάτια και για να υπάρχει εκτόνωση της λαϊκής οργής, για λίγο διάστημα θα γίνεται με την ανοχή τους πρωθυπουργός και κανένας φιλοευρωπαϊστής πολιτικός υπό προθεσμία όμως, που πάλι οι Αμερικανοί θα καθορίζουν. Ιστορικά το γαϊτανάκι της πολιτικής με τον τρόπο αυτό μέχρι τώρα πλέχθηκε και με τον ίδιο τρόπο και με ασήμαντες διαφοροποιήσεις κατά καιρούς θα συνεχίζεται να περιπλέκεται. Είμαστε κράτος χωρίς εθνική και εδαφική κυριαρχία και ανεξαρτησία και χωρίς λαϊκή κυριαρχία, που τελεί αδιάκοπα υπό την επιτήρηση ξένων μηχανισμών ελέγχου και επιβολής απόλυτης και αμιγούς οικονομικής κατοχής σε βάρος του και του λαού του.

    • δεξιος   αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ Σόλοικος 06/08/2015 10:00:03

      Πραγματι ετσι εχουν τα πραγματα,γι αυτο οποιος σηκωσει κεφαλι εναντια στην αμερικη και ειναι πατριωτης πρεπει να χαθει απο τον πολιτικο χαρτη.Επιτελους δικαιωνεται αυτος που το εκανε.

    • Εγώ avatar
      Εγώ @ Σόλοικος 07/08/2015 09:33:13

      Γιαυτό επιβάλετε να πουλήσουμε κάθε κρατική εταιρία να μην έχει πια πελάτες το κράτος. Και τα ταμεία να γίνουν ιδιωτικά να τελειώνουμε πια.

  7. Κανένας avatar
    Κανένας 06/08/2015 02:17:27

    Δεν γίνεται να διώξει Ζωή/Λαφαζάνη/Αριστερή πλατφόρμα από το κόμμα, διότι αν το κάνει γίνεται αυτομάτως μονοδιάστατο, χάνει το διπολικό χαρακτήρα του δηλ. μνημόνιο από τη μία, επαναστατική αριστερά απ' την άλλη. Οπότε γίνεται άλλη μια ΔΗΜΑΡ ή ΠΑΣΟΚ κινδυνεύοντας να καταστραφεί. Αφήνοντας λοιπόν τους άλλους να πουλάνε παραμύθι στο λαό περί αγωνιστών, μαχητών κλπ κλπ κρατάνε ψήφους στο καλάθι. Θέατρο παίζουν στο ΣΥΡΙΖΑ, αλλά δυστυχώς τη παράσταση τη πληρώνουμε εμείς με το ζόρι.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Κανένας 06/08/2015 11:32:53

      H βασική διαφορά με ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ όμως,είναι ότι ο ΣΥΡΙΖΑ κυβερνά ως πρώτο κόμμα. Έτσι λοιπόν επιβάλλεται να διώξει όλους όσους στέκονται εμπόδια στη διάσωση όχι του κόμματός τους,αλλά της ίδιας της Χώρας.

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/08/2015 06:11:28

    @ Σόλοικος Ο ίδιος ο Τσίπρας αμφιβάλλω αν πήγε άλλη φορά στην Αμερική απ ότι πριν 2 χρόνια και δεν είδε κανένα. Όλα τα στελέχη που τον περιβάλλουν είναι προιόντα του ΚΚΕ από το οποίο διεσπάσθησαν το 1991 και ήσαν πιστοί ακόλουθοι της Μόσχας.Πολλοί είναι ακόμη σαν τον Λαφαζάνη ή τον Κοτζιά. Με κατηγορίες προς την αντίθετη γεωπολιτική κατεύθυνση από την οποία πάντοτε εξηρτάτο και ακολουθούσε η ελληνική αριστερά απλώς βρίσκεσαι σε σύγχυση για τα γενόμενα.Σε όλη αυτή την ιστορία επιδίωξη της Αμερικής ήταν να μείνει η Ελλάδα στην ευρωζώνη για να μη διαταραχθεί η ενότητα του ΝΑΤΟ. Αλλά δεν μπορούν να επιβάλλουν στους άλλους συμμάχους τους όρους με τους οποίους θα δανείσουν την Ελλάδα.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ψυχραιμια 07/08/2015 00:42:22

      και “αμερικανοτραφής” με την κλασσική έννοια να μην είναι.. η ουσία σ’αυτά που λέει ο Σόλοικος παραμένει ακέραια άλλωστε με όρους Αριστερά /Δεξιά / Αμερικάνοι / ΚΚΕ / Ρωσία..και Παλάτι δεν περιγράφεται αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα (και κατ’επέκταση) Θα πείς μα δεν είναι αριστεροί Τσίπρας & σια .. μπορεί και να είναι αλλά θα μπορουσαν να είναι και οτιδήποτε άλλο .. Ταοιστές, δωδεκαθειστές δεν έχει σημασία ..τον ρόλο θα τον έπαιζε ο χρήσιμος ηλίθιος (αν και στο συριζα διαθέτουν και βέρους εθνομηδενιστές) Η Αριστερά ανήκει στο τζουράσικ πάρκ ..δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο.. μόνο σε μας απέκτησε ρόλο..γιατί? γιατί απλά χρειάζεται κάποιος να κάνει την βρωμοδουλειά.. η Ελλάδα μπορούσε να σταθεροποιηθεί σε ντε-τέ, πριν απο έναν ακριβώς χρόνο (χωρίς 1 ευρώ έξτρα), αλλά προφανώς οι μάκρο-σχεδιασμοι είναι διαφορετικοί - το αν θα υπάρχει Ελλήνικό κράτος στο τέλος της διαδρομής και σε τι μορφή θα το δούμε (δεν είμαι πολυ αισιόδοξος) - οπως σου έγραψα και χθές .. οι δυνάμεις παίζουν χωρίς αντίπαλο .. εχουν εξουδετερωθεί και οι τελευταίοι θύλακες στο εσωτερικό πολιτικό σκηνικό απ’όπου θα μπορούσε να ακουστεί έστω μια φωνή λογικής και εθνικής αυτοσυντήρησης

  9. Eva avatar
    Eva 06/08/2015 08:38:45

    Εδω ο κοσμος χανεται, κι αυτοι ταχαμ τσακωνονται... αλλα στηριζονται, Ασε που αφηνουν αθωες ψυχες στην μοιρα τους (μονο σαν πελατες οι μεταναστες ειναι καλοι κυρια υπουργε μου???)

  10. Eva avatar
    Eva 06/08/2015 08:53:35

    Η πιο μεγαλη ξεφτιλα ομως ειναι οι φωνες που δεν ακουγονται απο την αντιπολιτευση.

  11. ΑΡΧΗΓΕΤΗΣ avatar
    ΑΡΧΗΓΕΤΗΣ 06/08/2015 09:26:03

    Είναι απόλυτα στο χέρι της αντιπολιτευσεως να στείλει στον αγύριστο άμεσα όλο αυτό τον γελοίο αλλά και επικίνδυνο θίασο προτού διαλυθεί εντελώς η Χώρα και η Κοινωνία ΜΗ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ! Γιατί δεν το πράττει;;;;;;;;;;;; Μήπως δεν έχει τα gutts;;;;;;

    • δεξιος   αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ ΑΡΧΗΓΕΤΗΣ 06/08/2015 10:28:13

      Φυσικα και δεν τα εχει.Τωρα αληθεια αναρωτιεσθε? Δεν το βλεπετε απ την ωρα που εφυγε ο ΑΣ και εμειναν πισω οι ταβερνιαρηδες και τωρα που θα γυρισουν πισω και οι ντιντιδες,ποιος και που να βρεθουν τα κοτσια?Ενας τα ειχε και τον αναγκασαν ντοπιοι ΕΦΙΑΛΤΕΣ και ξενοι αγυρτες να φυγει αηδιασμενος.Προς τι λοιπον η ερωτηση?

      • ΑΡΧΗΓΕΤΗΣ avatar
        ΑΡΧΗΓΕΤΗΣ @ δεξιος αγωνιστης 06/08/2015 11:09:14

        Συμφωνώ με την μπακλαβαδο φλουφλαρια! Εμείς η βασις αυτης της πάλαι ποτέ Μεγαλης Παρατάξεως τι κάνουμε.;;;;;;;;;;; Χνάρια π

      • ΑΡΧΗΓΕΤΗΣ avatar
        ΑΡΧΗΓΕΤΗΣ @ δεξιος αγωνιστης 06/08/2015 14:11:02

        Συμφωνώ, Εμείς ως παραδοσιακή βασις αυτης της πάλαι ποτέ Μεγαλης Παρατάξεως τι κανουμε;;;;;;;;;

        • δεξιος αγωνιστης avatar
          δεξιος αγωνιστης @ ΑΡΧΗΓΕΤΗΣ 06/08/2015 17:19:12

          Θα δειξει ο χρονος τι πρεπει να κανουμε.Και κυριως οτι ειναι, να το κανουμε μονοι μας χωρις προσμονη βοηθων και σωτηρων.Η ανοχη μας στερευει,η απογοητευση περισσεψε,ο νεος ηλιος της παραταξης πρεπει να ανατειλλει.

          • ΑΡΧΗΓΕΤΗΣ avatar
            ΑΡΧΗΓΕΤΗΣ @ δεξιος αγωνιστης 06/08/2015 21:12:20

            Πάραυτα. !!!!!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΑΡΧΗΓΕΤΗΣ 06/08/2015 11:36:55

      Το θέμα δεν είναι μόνο γιατί δεν τους στέλνει στον αγύριστο,αλλά αν μπορεί να τους στείλει μόνιμα κι όχι προσωρινά...

  12. Εστω και avatar
    Εστω και 06/08/2015 10:49:53

    Καταλαβετε το ολοι,αν δεν ξεσηκωθει η δεξια πλατφορμα της ΑΙΜΟΡΡΑΓΟΥΣΑΣ ΝΔ το εθνος θα χαθει.Ξυπνηστε οσο εχουμε χρονο.Μην αφηνετε την πατριδα στα χερια των επιορκων πολιτικων και των ξενων εχθρων του εθνους.Αν τωρα πεσει η ΕΛΛΑΔΑ δεν θα ξανασηκωθει ποτε. Εστω και μονη γιατι ειμαι γυναικα και οχι ανδρας οπως ισως θα νομιζετε, δεν θ αφησω να γινει.Δεν πολεμησε αδικα ο πατερας μου 17 χρονων εθελοντης στον πολεμο του 40.Παντα μου ελεγε οταν ημουν παιδι.Η χειροτερη στιγμη στην ζωη μου ηταν οταν βγηκαμε απο το οχυρο του Ρουπελ με την συνθηκολογηση και ειδαμε απεξω τους γερμανους να χαιρετουν στρατιωτικα.Καλλιτερα να ειχα πεθανει εκει μεσα.Μην το ξαναζησει αυτο η ΕΛΛΑΔΑ μου ελεγε.Δεν το αξιζει.Αυτη η εικονα με κυνηγαει σαν φαντασμα.Θ αφησετε λοιπον συμπατριωτες να το ξαναζησουμε?

  13. sender avatar
    sender 06/08/2015 12:47:35

    Η εφαρμογή μνημονίων,όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό,γίνεται δια της ''σαλαμοποιήσεως''(!).Και είναι μονόδρομος(το ρέμα εμπρός).Η εναλλακτική είναι ο γκρεμός του Λαφαζάνη.Ολοι οι πρώην,νυν και επόμενοι πρωθυπουργοί,το γνωρίζουν,γνωρίζουν επίσης τις επιπτώσεις των αρνήσεών τους.Ο Τσίπρας δεν γνώριζε ,αλλά έμαθε γρήγορα,μετά από πανάκριβα φροντιστήρια.Κόβουν ένα κομματάκι μνημονίου,όσο τους ανέχεται ο λαός και μετά,με προσχήματα,αποχωρούν και γίνονται..Σφίγγες!Ολοι δουλεύουν όλους.Και ο λαός το γνωρίζει,αλλά το έχει ανάγκη να δείχνει κάπου-κάπου ότι επαναστατεί και αντιστέκεται.Θέλει να πιστεύει ότι του επιτρέπεται να επιλέγει και να διαμορφώνει τη ζωή του.Αλλά,όπως ένας καταδικος,επιλέγει το χειρότερο,έτσι για να τελειώνει πιο σύντομα το μαρτύριό του.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ sender 06/08/2015 15:11:55

      Σε πέντε γραμμές τα είπες όλα αγαπητέ φίλε sender!!! Τα σέβη μου.

      • sender avatar
        sender @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 06/08/2015 15:42:53

        Ευχαριστώ αγαπητέ Κυθήριε.Να είσαι πάντα καλά.

    • George N avatar
      George N @ sender 06/08/2015 16:34:27

      Τα μνημόνια είναι απόδειξη δύο πραγμάτων: A. Της απόφασης όλης της υφηλίου να μην χρηματοδοτεί ελληνικά κρατικά πρωτογενή ελλείμματα για μισθούς και συντάξεις. Β. Της απόφασης της Ελλάδας να μην διερευνήσει την εναλλακτική της αύξησης της παραγωγής της και τις αλλαγές που αυτό θα επέφερε. Το πρώτο δεν είναι μαρτύριο αλλά αναγκαιότητα και το δεύτερο είναι επιλογή ενός λαού που και επιτρέπεται και επιλέγεται αλλά και γίνεται εδώ και 5 χρόνια ενώ θα συνεχίσει για ακόμα 3. Το ζητούμενο δεν ήταν η έξοδος από τα μνημόνια αλλά η μη υλοποίηση των αλλαγών (ή ο μετριασμός τους). Υπό αυτή την έννοια ο λαός και επέλεξε αλλά και διαμόρφωσε την ζωή του. Οχι θεωρητικά αλλά πραγματικά.

      • sender avatar
        sender @ George N 06/08/2015 19:55:27

        Ενα μαρτύριο,όπως και να το κάνουμε,το περνά ένα μεγάλο κομμάτι του λαού αυτού,που απασχολείται στον ιδιωτικό τομέα.Κι'επειδή όλα αλληλοσυνδέονται,θα υποφέρουν και αυτοί του δημοσίου τομέα.Για τα αίτια,συμφωνούμε.Κάτι όμως που δεν μπορώ να χωνέψω είναι τα μαύρα δισεκ.που υπεξαιρέθηκαν από τον δημόσιο κορβανά και ξενιτεύτηκαν.Αυτά θα μπορούσαν να καλύψουν και να προλάβουν πολλά από τα μέτρα των μνημονίων.Αλλά σχετικά,κάτι ψελλίζουν οι εκάστοτε κυβερνώντες και γρήγορα με επιτηδειότητα κάπου χάνονται στη μετάφραση.

      • Αχιλλεας Π. avatar
        Αχιλλεας Π. @ George N 07/08/2015 11:49:41

        Στην ουσια αγαπητε Τζωρτζ ταυτιζεσαι με τους αριστερους που πιστευουν οτι ΟΛΑ ειναι στο χερι της Δημοκρατικης πλειψηφιας του λαου.Οπως ο Τσιπρας καλη ωρα. Αφου ο λαος αποφασισε τερμα η λιτοτητα, η Πραγματικοτητα οφειλει να συμμορφωθει. Αν ο λαος αποφασισει πληρη αυτονομια με δικη μας παραγωγη, δεν θα ξανασκασει καμμια Lehman να τα σαρωσει ολα στο διαβα της...Απ' αυτο το πλευρο να κοιμαστε εσεις οι νεοφιλελεδες...

        • George N avatar
          George N @ Αχιλλεας Π. 07/08/2015 21:31:38

          Με έχουν κατηγορήσει για πολλά πράγματα Αχιλλέα αλλά για ταύτιση με την Αριστερά....πρώτη φορά! Με βραχυκύκλωσες :-)

  14. PayneK avatar
    PayneK 06/08/2015 13:01:29

    Nοσεί βαριά ο λαός..Αυτό είναι πλέον το αυταπόδεικτο της υπόθεσης, αλλά πρέπει να γίνει και σταδιακά η κοινή μας παραδοχή, δηλαδή απο ένα μεγάλο μέρος της Ελληνικής κοινωνίας για να ξεκινήσεις απο'κει έπειτα με στέρεες βάσεις..Κάθε άλλη ανάλυση είναι ελλιπής και αποτελέσματα δεν θα φέρει. Φάρμακο υπάρχει βέβαια, υπήρχε πάντα, ήταν και είναι μέσα στον καθένα μας η αναζήτηση της λύσης για κάθε μας πρόβλημα,αλλά αυτό απαιτούσε και λίγο σκέψη απο μέρους μας. Όμως ο "Ιατρός- πολιτικό προσωπικό" επαγγελματίες του είδους τους, εδώ και κάτι δεκαετίες παινεύοταν για το δικό τους μαγικό φάρμακο, κάτι ασπιρίνες δηλαδή με πολλές υποσχέσεις μαζί που τάχα μου θα θεράπευε μέχρι και τον καρκίνο... Και φτάσαμε έτσι στον Γενάρη στο "τελικό στάδιο" με τον λαό να αντιμετωπίζει σοβαρές επιπλοκές πλέον και χωρίς κάποιο ορατό αποτέλεσμα για τον ίδιο απ'τις "μη θεραπείες" που ελάμβανε. Μέσα σε αυτήν την ομαδική παράκρουση έσπευσε και ένας κομπογιαννίτης ερασιτέχνης "ιατρός" αλλά επαγγελματίας αριστερός "του μπάχαλου και της προσόδου" ονόματι Τσίπρας και αφού έταξε διπλή και τριπλή δόση ως ήταν απολύτως φυσικό για το ήθος του, πλειοδότησε σχεδόν στα πάντα και ανέλαβε τον μεγάλο ασθενή. Έξι μήνες μετά ο κόσμος όντας συνεπής όπως κάθε τέσσερα χρόνια έρχεται να πάρει έστω κάτι απ'τις ασπιρίνες του, αλλά εδώ θα συμβεί κάτι που θα τον ταρακουνήσει. Δεν θα υπάρξει ούτε καν αυτή η "μη θεραπεία" που συνήθιζε. Ευτυχώς η δυστυχώς για αυτόν και για όλους μας, δεν μπορείς να γνωρίζεις επακριβώς. Αλλά ένα είναι σίγουρο, οτι μπαίνουμε σε αχαρτογράφητα νερά όπου οι αλήθειες για τα πεπραγμένα μας θα έρθουν με ορμή πάνω μας..

  15. λαέρτης avatar
    λαέρτης 06/08/2015 13:49:43

    Και λίγα λες αγαπητέ αρθρογράφεα!!!! (Ίσως τελικά τα επίθετα να υποκρύπτουν περισσότερα στοιχεία για την προσωπικότητα του ατόμου από όσο νομίζουμε....)

  16. Blue flag avatar
    Blue flag 06/08/2015 14:44:51

    ..... είμαστε λαός των άκρων? μας αρέσει να περπατάμε σε τεντωμένο σχτοινί? άγνοια κινδύνου? άγνοια γενικώτερα? ζαμανφουτισμός? επιπολαιότητα? πάντως μόνο μερικοί παρακολουθούν πραγματικά με κομμένη την ανάσα τα τεκτενόμενα και δεν έχουν δύναμη ούτε να ψελλίσουν κάτι.... οι " άλλοι " φαίνονται να το απολαμβάνουν.

  17. Γιώργος avatar
    Γιώργος 06/08/2015 15:47:53

    Αν δεν αντιδράσουμε στα αριστερά φασιστόμουτρα του φθόνου και της ισοπέδωσης θα είμαστε άξιοι της χειρότερης τύχης που γνώρισε ευρωπαϊκός λαός. Μόνο εάν ενωθούν οι δυνάμεις της αστικής φιλοευρωπαϊκής, κοινοβουλευτικής δημοκρατίας, με όλα τους τα λάθη, απέναντι στη λαίλαπα των ψυχασθενών εραστών της Β. Κορέας θα υπάρχει μέλλον. Διαφορετικά, ας αυτοκτονήσουμε μαζικά - αυτό μας πρέπει...

  18. Σόλοικος avatar
    Σόλοικος 06/08/2015 15:50:31

    Ερήμωση, ταπείνωση, καταστροφή, απόγνωση, κόλαση, οι άπλυτοι νίκησαν τους νοικοκυραίους, ο καγχασμός των ανόητων και των σχιζοφρενικών, Ελλάς στο μεγαλείο σου, ήρθε το βασίλεμά σου;......... Έτσι γίναμε. Ανέστιοι θεοί. Ανέστιοι θεοί ζητούνε στέγη, τους έδιωξε από τον Όλυμπο ο Δίας και η Νεφέλη, όπου ανθεί καλός καρπός καθένας αυτό θέλει, κανένας δεν τους ρώτησε, κανένα δεν τον μέλλει. Ερήμωση. --------------------------------------------- Άμα δεν έχετε θεούς τους λέει ο Ποσειδώνας, θα’ ρθουν χίλια κακά και ο Αρμαγεδδώνας, πάντα οι θεοί χρειάζονται στις δύσκολες τις ώρες, όταν θα πέφτουν κεραυνοί και θα ξεσπούν οι μπόρες, Ταπείνωση. --------------------------------------------- Ανέστιοι θεοί, γυρνούν στους δρόμους, ψάχνουνε φύλακες και αστυνόμους, ακούνε ανθρώπους,πιάνουν κουφάρια, μέσα στη σκόνη και στα ντουβάρια, βλέπουν την κόλαση. ---------------------------------------------------- Προβιά φοράνε και είναι λύκοι, βγάζουν κραυγές, γεμάτη φρίκη, πετάνε βέλη και όποιον πετύχει, γκρεμίζουν σπίτια, ρίχνουνε τείχη, γεμάτοι απόλαυση --------------------------------------------------- Τα σπίτια τους κατέστρεψαν, κάψαν τους ελαιώνες, τους μετανάστες φέρανε, τους φτιάξανε στρατώνες, μα οι θεοί που έκλαιγαν πως χάσανε τα σπίτια, αυτοί χειροκροτούσανε, πατώντας στα ερείπια. --------------------------------------------------- Αυτούς να εξημερώσουμε δεν γίνεται με μία, πολλά χρόνια προσπάθησε η Ήρα με το Δία, όσοι θεό δεν έχουνε είναι άγρια θηρία, γενναία και αν πολέμησαν και αν κούρσεψαν την Τροία, με μελανά τα χρώματα τους γράφει η ιστορία. -----------------------------------------------------

    • chessman avatar
      chessman @ Σόλοικος 06/08/2015 17:11:12

      Οι άπλυτοι νίκησαν τους νοικοκυραίους. Ακριβέστερη και συντομότερη περιγραφή του τι ζούμε σήμερα δεν θα μπορούσε να υπάρξει !

      • Eva avatar
        Eva @ chessman 06/08/2015 19:14:39

        Οι περισσοτεροι ομως, και οι χειροτεροι, ειναι οι πλυμμενοι. Με μπλε και πρασινους κοκκους.Και επιδομα εγκαιρης προσελευσης.

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Σόλοικος 06/08/2015 19:28:20

      Αγαπητέ Σόλοικε,
      Απίστευτης έμπνευσης το ποίημα που παρέθεσες !!!!
      Χαλάλι σου !!!

  19. Beerdigung avatar
    Beerdigung 06/08/2015 16:47:47

    Η ξεφτίλα της Ελλάδας λέγεται Τσίπρας: Συμφωνώ. Η ΝΔ όμως γιατί στηρίζει τον ξεφτιλισμένο; Θέλει δόση ξεφτίλας και αυτή; Το έχετε πάρει χαμπάρι ότι πάει για νούμερα ΘΑΣΟΚ η ΝΔούλα αν συνεχίσει έτσι;

    • Παράξενος avatar
      Παράξενος @ Beerdigung 07/08/2015 08:28:22

      Η ΝΔ δεν μπορεί να κανει σοβαρή αντιπολίτευση στο σύριζα όπως δεν έκανε και στο πασοκ. Ο λόγος είναι ότι τόσο το παλιό πασοκ όσο και το σύριζα είναι συνδεδεμένα με το τοτέμ της ελλάδας, την αριστερά. Κανείς δεν τολμάει δημόσια να τα βάλει με ένα τοτέμ, είτε είναι ξύλινο κατασκεύασμα για ινδιάνους είτε πολιτική ιδεολογία για βαλκάνιους ιθαγενείς. Αφού στην Eλλάδα απαγορεύεται να πεις δημόσια ότι η αριστερά είναι κάτι κακό (κι όχι ότι δεν εφαρμόστηκε σωστά και τέτοιες μπούρδες) είναι αδύνατο να κάνεις ουσιαστική κριτική σε οποιοδήποτε αριστερογενές κόμμα. Για αυτό ο κόσμος εξακολουθεί να στηρίζει σύριζα παρόλο που ξέρει ότι καταστρέφει την τσέπη του, έχει βρει πια τον πολιτικό του καθρέφτη και ούτως ή άλλως δεν έχει τις ψυχικές δυνάμεις να αντισταθεί στην πτώση του στον γκρεμό (αυτά κάνουν δεκαετίες τρυφηλότητας κι εθνομηδενισμού) Μόνο με οικονομικά κριτήρια δεν εξηγείται η ανθρώπινη συμπεριφορά.

  20. dexi_half avatar
    dexi_half 06/08/2015 21:07:43

    Μια χαρά την κάνει τη δουλειά του. 30-35 χιλιάδες λαθρομετανάστες περνάνε τα σύνορα κάθε βδομάδα.

  21. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 06/08/2015 21:35:00

    Κι ένας ένας οι παλιοί μεγάλοι μας αφήνουν... Κώστας Βίρβος 1926 - 6-8-2015. https://www.youtube.com/watch?v=a-xDLAM847o https://www.youtube.com/watch?v=ibQF0qCdoV8

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 06/08/2015 21:59:55

      Και γινόμαστε φτωχότεροι ....

  22. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 06/08/2015 22:15:43

    Είναι τέτοια η κατρακύλα των κομμάτων και των πολιτικών που σε σύντομο χρονικό διάστημα βλέπω να έρχεται πάλι καμιά βασιλεία, ώστε να γελάσει ο κάθε πικραμένος......Υ.Γ. για πολύ αργότερα το μόνο που απομένει θα είναι και ο στρατός....Κατάντιες για μια χώρα που από το 81 και μετά πορεύεται με σοβιετικές δομές και κάτι από κολομβιανές πρακτικές σε όλα τα επίπεδα.

    • George N avatar
      George N @ Φιλελεύθερος 07/08/2015 10:38:08

      Η δημοκρατία (έστω και με τυπικά μόνο χαρακτηριστικά) άντεξε την μετάβαση από τον πρώτο στον δεύτερο κόσμο. Το επόμενο σκαλοπάτι, που κατεβαίνουνε τώρα, είναι όμως ασύμβατο με αυτήν. Χρειάζεται εχθρό & δοξάστε με προστάτη του λαού....μετά πολλούς νέους εχθρούς και αυταρχισμό απαραίτητο για την άμυνα του λαού αλλά και για να συντριβούν τα...σκοτεινά σχέδια εναντίον του :-)

  23. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/08/2015 09:39:14

    @ Παράξενος Απαγορεύεται,γιατί απαγορεύεται; Στη ΝΔ δεν το έχει απαγορεύσει κανένας άλλος παρά ο καραμανλισμός και ο μεσαιοχωριτισμός.Εάν θυμάσαι ο Σαμαράς εξελέγη ακριβώς με πρόγραμμα όχι να ανακαταλάβει αμέσως την εξουσία αλλά να αλλάξει την ιδεολογία της ΝΔ.Βέβαια αυτό έγινε πριν το μνημόνιο όταν θεωρείτο δεδομένο ότι το Πασόκ του ΓΑΠ θα μακροημερεύσει.Το μνημόνιο ανέτρεψε τα πάντα. Η απαγόρευση κριτικής στην αριστερά ήρθη εκ των πραγμάτων από τον Τόμσεν και τον Σόιμπλε.Η μεταπολίτευση και η συνδεόμενη με αυτήν απαγόρευση πέθανε μαζί με το μνημόνιο.Όσο και να δοξολογείται η αριστερά στην Ελλάδα ιδιωτικοποιήσεις θα γίνονται λόγω μνημονίου.

    • ΑΡΧΗΓΕΤΗΣ avatar
      ΑΡΧΗΓΕΤΗΣ @ ψυχραιμια 07/08/2015 13:27:51

      Aριστερα! Το διηνεκές καρκινωμα της Ελλαδος που της τρώει τα σωθικά της.