#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/10/2012 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ξεφτίλα της Αριστεράς του ΣΥΡΙΖΑ

[caption id="attachment_186444" align="alignnone" width="600" caption="Φωτο: antinews"][/caption]

Ευτυχώς Γρηγόρη Λαμπράκη, έφυγες νωρίς και δεν είδες την ξεφτίλα της Αριστεράς του ΣΥΡΙΖΑ. Όταν ο Λαμπράκης έκανε διαδήλωση σείονταν η Θεσσαλονίκη. Μέρες τώρα ο Τσίπρας μιλά για ειρηνικό παλλαϊκό ξεσηκωμό κατά της κυβέρνησης και του Μνημονίου και το μόνο που κατάφερε ήταν να μαζέψει τον Τάσο Κουράκη με πέντε – έξι άλλους, να σηκώσουν ένα πανό και να προσπαθήσουν να διαλύσουν τη μαθητική παρέλαση.

Αποδοκιμάστηκαν από γονείς και μαθητές, απομονώθηκαν και όλα έληξαν ομαλά. Αυτή ήταν η παλλαϊκή εξέγερση του κ. Τσίπρα; Έτσι θα χτυπήσει το Μνημόνιο η αντιπολίτευση; Αν δε μπορεί αυτή τη χρονική στιγμή να εξεγείρει τα πλήθη και να μαζέψει μερικές χιλιάδες αντί για λίγους γραφικούς βαψομαλλιάδες, τότε τι να πει κανείς.

Η ξεφτίλα της Αριστεράς που αντιπροσωπεύει ο ΣΥΡΙΖΑ είναι πλέον γεγονός. Περιμένουμε από τους αυτόκλητους σωτήρες και αντιμνημονιακούς από τον καναπέ κάτι καλύτερο για τη χώρα.

Αμ, κύριε Τσίπρα, όταν μιλάς για αγώνες στο πεζοδρόμιο πρέπει να μπορείς να σηκώσεις και τα τσιμέντα. Ειρηνικές διαμαρτυρίες του καφενείου δε γίνονται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. giannis avatar
    giannis 28/10/2012 08:38:36

    ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ?

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ giannis 28/10/2012 09:15:02

      Θα περιμενειειειειειει...παραπολυ για να γινει κυβερνηση ο Συριζα τοσο πολυ μεχρι ν'ασπρισουν τα μαλλια του Τσιπρα αν του εχουν μεινει μεχρι τοτε !

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Ραβινος 28/10/2012 09:16:54

        EYΧΗ ???? Κάθε Κυριακή πιάνουν άραγε οι ευχές σας Ραβίνε μου;;

      • Γιάννης Κιαπέκος avatar
        Γιάννης Κιαπέκος @ Ραβινος 28/10/2012 11:20:05

        Αφού είσαι τόσο σίγουρος γιατί δε βάζουμε κάνα στοιχηματάκι ότι θα είναι πρωθυπουργός μέσα στο 2013!

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Γιάννης Κιαπέκος 28/10/2012 12:49:01

          Γιάννης Κιαπέκο,

          ῎Αν τό ἐπιθυμεῖ ἡ μαμά (USA) ὅλα εἶναι πιθανά. :D

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Γιάννης Κιαπέκος 28/10/2012 21:58:56

          Ξέρεις, ο Αλή πασάς είχε ρωτήσει τον άγιο Κοσμά τον Αιτωλό αν θα πάει ποτέ στην Πόλη (σουλτάνος δηλαδή), και ο πατρο-Κοσμάς του είπε:
          Θα πας, αλλά με κόκκινα τα γένια.
          Πράγματι, πήγε το κομμένο κεφάλι του στην Πόλη, μέσα σε ένα σακι με άχυρα, το έτος 1822...
          Ο Τσίπρας θα γίνει ίσως πρωθυπουργός.
          Το θέμα είναι ΠΩΣ θα φύγει από την πρωθυπουργία.
          Και για τον Αλή Πασά το θέμα ήταν ΠΩΣ πήγε στην Πόλη....

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ ΒΙΣ 29/10/2012 11:35:35

            Το πως θα φύγει ο Τσίπρας από την πρωθυπουργία λίγο με απασχολεί εκείνο το οποίο με ενδιαφέρει είναι πως θα είναι η χώρα μετά τη διοίκηση του Τσίπρα.

  2. ΑΙΑΣ ΤΕΛΑΜΩΝΙΟΣ avatar
    ΑΙΑΣ ΤΕΛΑΜΩΝΙΟΣ 28/10/2012 09:11:40

    Δηλαδή εσείς πανηγυρίζετε που τα "μοσχάρια" πηγαίνουν χωρίς διαμαρτυρία στη σφαγή?

  3. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 28/10/2012 09:20:11

    '' Η ξεφτίλα της Αριστεράς που αντιπροσωπεύει ο ΣΥΡΙΖΑ ...''

    Έτσι μπράβο. 'Αλλο ΑΡΙΣΤΕΡΑ και άλλο Σύριζα. Ας μην ξεχνάμε οτι ποσοστά 4-5% συγκέντρωνε, πριν να τα κάνουνε όλα φρίκη οι χρεοκοπημένοι πολιτικάντηδες-προδότες-ανίκανοι διαχειριστάδες ΣημιτοΚωστακηδοΠαπαδημοΓάπηδες....

  4. Δαναός avatar
    Δαναός 28/10/2012 10:03:05

    Θαυμάστε τον! Δοξάστε τον!Σαν δε ντρέπονται μέρα που είναι!
    28η Οκτωβρίου: Ο πόλεμος που τελικά δεν ήταν "τρικούβερτο γλέντι"

    Του Νάσου Θεοδωρίδη* στην Αυγή
    69 χρόνια μετά την τραγωδία του θανάτου και της αναπηρίας δεκάδων χιλιάδων φαντάρων, έχει έρθει η ώρα για μια ψύχραιμη ιστορική αποτίμηση που να απαντάει στο ερώτημα αν τελικά βγήκε κερδισμένη η ελληνική κοινωνία από μια εξ αντικειμένου σύμπλευση με το φασιστικό καθεστώς Μεταξά στην οποία οδηγήθηκε από τον εθνικιστικό παροξυσμό της εποχής, προκειμένου να αποτραπεί η απλή διέλευση ενός άλλου φασιστικού στρατού, με μόνο επιχείρημα ότι ο δεύτερος στρατός ήταν «ξένος» (αλλά εξίσου φασιστικός). Υποστηρίζω ότι η εμπλοκή της Ελλάδας σε αυτό το σφαγείο θα έπρεπε να είχε αποφευχθεί. Η 28η Οκτωβρίου δεν σήμαινε ούτε την «ενότητα» ούτε «το μεγαλείο του έθνους», αλλά την είσοδο της Ελλάδας σε ένα παγκόσμιο ιμπεριαλιστικό πόλεμο.
    Η άγρια σύγκρουση που ξετυλίχτηκε πάνω στα βουνά της Ηπείρου και της Αλβανίας έδειξε ανάγλυφα την ταξική της φύση. Στις πρώτες γραμμές φτωχοί άνθρωποι, πέθαιναν από τη γάγγραινα, έλιωναν από την ψείρα, περίμεναν απελπισμένα τροφή. Πιο πίσω οι αξιωματικοί με τις ορντινάντσες τους έδιναν τις διαταγές. Και ακόμα πιο πίσω, στα πολυτελή ξενοδοχεία της Αθήνας, ο αρχιστράτηγος Παπάγος και το επιτελείο της «Αυτού Μεγαλειότητας»...
    Υπάρχουν πολλοί μύθοι για τον ελληνοϊταλικό πόλεμο. Ο πρώτος είναι ότι οι φαντάροι μας με εφ’ όπλου λόγχη στείλανε τους δειλούς εχθρούς στα βάθη της Αλβανίας. Η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική. Ο ελληνικός στρατός ήταν προετοιμασμένος γι’ αυτή τη σύγκρουση. Ήδη από την άνοιξη1939 το Γενικό Επιτελείο Στρατού είχε καταστρώσει ανάλογα σχέδια. Και από τον Ιούνη 1940 ο ελληνικός στρατός βρισκόταν ουσιαστικά σε κατάσταση «μυστικής επιστράτευσης». Στα σχολικά βιβλία και στα πατριωτικά αφιερώματα η «θέληση» και το «φρόνημα» ήταν ο αποφασιστικός παράγοντας για το «έπος της Αλβανίας». Η αλήθεια είναι ότι ήταν η μορφολογία του εδάφους, το βεβιασμένο της ιταλικής επίθεσης -με όλες τις δυσκολίες ανεφοδιασμού από τα ακατάλληλα λιμάνια της Αλβανίας- και μια πολύ ισχυρή ελληνική στρατιωτική μηχανή.
    Επίσης αποκρύπτεται ότι υπήρχαν πολλοί που αρνούνταν να υποταχτούν σε αυτήν τη χαρούμενη εικόνα της “εθνικής πανστρατιάς”. Δεν είναι τυχαίο ότι ο Θ. Χατζής, μετέπειτα γραμματέας του ΕΑΜ αναφέρει στις αναμνήσεις του ότι στις αρχές Νοέμβρη εκτελέστηκαν επί λιποταξία τέσσερις φαντάροι του συντάγματός του, επειδή είχαν λείψει μόνο μια μέρα και ξαναγύρισαν: «Απογοήτευση και πένθος έπεσε στο Σύνταγμα. Στην πορεία μάθαμε πως και σε άλλα Συντάγματα έγιναν παρόμοιες δίκες για μικρές πειθαρχικές παραβάσεις και επακολούθησαν διαδοχικές εκτελέσεις, κατά περίεργη ‘συγκυρία’ μόνο Μακεδόνων που μιλούσαν τη σλαβική γλώσσα και όλοι τους σχεδόν ήταν χαρακτηρισμένοι ‘βουλγαροκομμουνιστές’”.
    Ήταν και κάτι άλλο που ερέθιζε τους φαντάρους. Οι καλαμαράδες της Αθήνας παρουσίαζαν τον πόλεμο σαν τρικούβερτο γλέντι με χαρές και τραγούδια για τους Έλληνες φαντάρους. Κρύβανε την πραγματικότητα. Συνήθως στα αφιερώματα για την 28η Οκτωβρίου, βλέπουμε επίκαιρα της εποχής με τα πλήθη ενθουσιασμένα να χαιρετάνε εκείνους που φεύγουν για το μέτωπο. Πράγματι, κάθε φορά που αρχίζει ένας τέτοιος πόλεμος, η πλειοψηφία παρασύρεται από ένα κύμα εθνικισμού και πολεμόχαρων αισθημάτων. Όμως, καθώς περνούν οι μέρες, φανερώνεται όχι μόνο η φρίκη του πολέμου αλλά και ποιος την πληρώνει, οπότε οι διαθέσεις αλλάζουν.
    Ο Δ. Λουκάτος καταγράφει αυτή την αλλαγή στο ημερολόγιο που κρατούσε και έχει δημοσιευτεί με τίτλο «Οπλίτης στο Αλβανικό Μέτωπο Ημερολογιακές Σημειώσεις 1940-'41»: «Ένα περίεργοπράγμα. Κανείς απ΄ όλους τους ‘Εμπέδους’ δεν θέλει να φύγει για το Μέτωπο. Όλοι θα ‘τανε ευτυχείς αν τους κρατούσανε εδώ. Πού είναι λοιπόν τα φανταχτερά λόγια 'οι φαντάροι μας αδημονούν να μεταβούν εις την πρώτην γραμμήν;'».
    * Ο Νάσος Θεοδωρίδης είναι μέλος του ΣΥΝ και της Αντιεθνικιστικής Κίνησης

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Δαναός 28/10/2012 10:42:44

      Έχει περάσει με διάφορα ονόματα από την ιστορία.
      Κάποτε λεγόταν Εφιάλτης, αργότερα Πήλιος Γούσης, σήμερα μάλλον τον λένε Νάσο ....

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Δαναός 28/10/2012 11:18:14

      Νομιζω οτι ενα τετοιο ....αριστουργημα, αξιζει να γινει ενα ξεχωριστο ''θεμα'' στο αντινιουζ. Για να μη ξεχνιομαστε...

    • arcane avatar
      arcane @ Δαναός 28/10/2012 11:25:10

      Αυτόν θα τον είχει στείλει ο Στάλιν στη Σιβηρία.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Δαναός 28/10/2012 12:23:24

      Αυτός μάλλον νομίζει ότι ισχύει ακόμη το Σύμφωνο Μολότωφ-Ρίμπεντροππ.
      Πολύ κρύο πράγμα το να δηλώνεις "αριστερός" αλλά να μην είσαι αντιφασίστας....

  5. takis avatar
    takis 28/10/2012 10:20:59

    δεν εφυγε τον δολοφονησαν και οι απογονοι αυτων που τον δολοφονησαν μας κυβερνουν τωρα

  6. AIK avatar
    AIK 28/10/2012 10:57:35

    Καϋμενε Λαμπράκη. Ακόμα και εκείνος του οποίου ήσουν υφηγητής δεν θα πίστευε ότι αριστερά είναι τόσο προδοτική. Το ξέρουμε βέβαια πάρα πολλοί και το λέγαμε , αλλά ποιός μας άκουγε χρόνια τώρα.
    Ας είναι καλά η ελαφροδεξιά που σε επικαλείται ακόμα
    Παιδιά δεν βάζετε και καμμιά ανάρτηση για τον Μπελογιάννη;;;

  7. DexMax avatar
    DexMax 28/10/2012 10:59:28

    Ευτυχώς ο κόσμος αντέδρασε σε αυτό το αίσχος που επιχείρησαν οι Συριζαίοι και τους αποδοκίμασε έντονα...

    • arcane avatar
      arcane @ DexMax 28/10/2012 11:23:54

      Ποιός κόσμος; Αφού ο κόσμος δεν είχε δικαίωμα να πλησιάσει τη παρέλαση. Πρώτη φορά βλέπω το κράτος να διοργανώνει παρέλαση με προσκλήσεις! Μπροστά σε αυτή τη ξεφτίλα, ότι και να κάνει ο Τσίπρας είναι το πολύ πταίσμα.

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 28/10/2012 11:34:45

    “Η ψήφος είναι πιό δυνατή από τη σφαίρα. Με τη σφαίρα μπορεί να σκοτώσεις τον εχθρό σου. Με τη ψήφο μπορεί να σκοτώσεις το μέλλον των παιδιών σου."
    ~Aβραάμ Λίνκολν, o δολοφονηθείς με σφαίρα 16ος Πρόεδρος των ΗΠΑ (1861-1865)

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ η Dimi 28/10/2012 11:48:53

      Καλημέρα Dimi. Χρόνια πολλά!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Δαναός 28/10/2012 15:25:05

        Δαναέ, που με θυμήθηκες, Θερμά Ευχαριστώ!
        μ' αυτό το μικρό, αλλά τεράστιο ποίημα,
        που πάρα πολύ αγαπώ:

        “Στον δάσκαλο... Κωστής Παλαμάς!
        Σμίλεψε πάλι, δάσκαλε, ψυχές!
        Κι ότι σ' απόμεινε ακόμη στη ζωή σου,
        Μην τ' αρνηθείς! Θυσίασέ το ως τη
        στερνή πνοή σου!
        Χτισ' το Παλάτι, Δάσκαλε Σοφέ!

        Κι αν λίγη δύναμη μεσ' το κορμί σου
        μένει,
        Μην κουρασθείς. Είν' η ψυχή σου
        ατσαλωμένη!
        Θέμελα βάλε τώρα πιό βαθειά,
        Ο πόλεμος να μη μπορεί να τα
        γκρεμίσει.

        Σκάψε βαθειά. Τι κι' αν πολλοί σ’
        έχουνε λησμονήσει;
        Θα θυμηθούνε κάποτε κι αυτοί
        τα βάρη που κρατάς σαν Άτλαντας
        στην πλάτη,
        Υπομονή! Χτίζε, Σοφέ, της Κοινωνίας
        το Παλάτι !”

        Θάρρος, Δάσκαλε Δαναέ!
        Θα τον περάσουμε κι αυτόν τον κάβο..

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ η Dimi 28/10/2012 16:51:06

          Απ' τα αγαπημένα μου! Σ' ευχαριστώ!

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ Δαναός 28/10/2012 17:37:06

            !!!

  9. Α avatar
    Α 28/10/2012 11:43:12

    Άνθρωποι που δεν τιμούν την ιστορία της ίδιας της χώρας που τους γέννησε.
    Γελοιοποιήθηκαν με τα καραγκιοζιλίκια τους...
    Αυτοί δεν μπορούν να εκτιμήσουν όλα όσα τους παραδώθηκαν έτοιμα, μετά από τον πατριωτικό αγώνα του Ελληνισμού, που πολέμησε, που φύλαξε Θερμοπύλες!
    Αυτοί που σήμερα ασχημονούν, ασελγώντας πάνω στην ιστορία και τις αξίες ενός Έθνους, θέλουν να είναι οι ¨σωτήρες¨ του Ελληνικού λαού, τσαλαπατώντας κάθε αξία, κάθε ιστορική μνήμη, προβάλλοντας μια άλλη εικόνα για την Ελλάδα.
    Μια εικόνα προς τα μέσα και προς τα έξω, που δεν μας τιμά καθόλου.
    Την πατρίδα και την Ελλάδα, την φαντάζονται μέσα στα διεστραμμένα όνειρά τους σαν τον ¨διεθνή Γκάγκστερ¨ και τρομοκράτη.
    Ξεχνούν όμως ότι σ΄αυτή τη χώρα γεννήθηκε και διαθόθηκε σ΄όλο τον κόσμα η μεγάλη αξία της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ και της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ.

    • αδεσποτος avatar
      αδεσποτος @ Α 28/10/2012 14:42:40

      Ποια εικόνα μας ντροπιάζει περισσότερο ; τα καραγκιοζλίκια όπως λες των διαμαρτυρομένων η η σιδερόφραχτες παρελάσεις και η εικόνα της πολιτικής ηγεσίας να προστατεύεται από χιλιάδες αστυνομικούς και οπλισμένους στρατιώτες από τον εχθρό λαό;

      • Α avatar
        Α @ αδεσποτος 28/10/2012 17:58:55

        Αν θέλετε, μην κατεβάζετε το επίπεδο και μην υποτιμάτε την νοημοσύνη μας.
        Ακόμη δόξα τω θεώ, το μυαλό μας δεν έχει πέσει σε αδράνεια, όλα μπορεί να μας τα πήρε το φαύλο ¨σύστημα¨ , αλλά ένα δεν μπορεί να μας πάρει. Την ικανότητα να σκεφτόμαστε και να σκεφτόμαστε σωστά.
        Θα σας απευθύνω ένα ερώτημα.
        Αυτή τη μέρα της Εθνικής εορτής διάλεξε ο ΣΥΡΙΖΑ, για να κάνει τις πορείες διαμαρτυρίας; Χάθηκαν οι μέρες;
        Ακόμη και σε καιρό πολεμικών συρράξεων, γίνεται ανακωχή σε μέρες εορτών.
        Εδώ ο αντίπαλος είναι τόσο πια τερατώδης, ώστε ούτε μια μέρα δεν δικαιούται ο λαός ν΄αποτίσει φόρο τιμής στους προγόνους του;
        Ποιος είναι ο αντίπαλος που με τόσο μένος μάχεται ο ΣΥΡΙΖΑ; Είναι ο Σαμαράς, το μνημόνιο, η τρόϊκα, η Μέρκελ κλπ.;
        Θα σας πω εγώ κι΄αν θέλετε το δέχεστε ή όχι.
        Αντίπαλος του ΣΥΡΙΖΑ, είναι η σύμπνοια και η κονωνική συνοχή. Αυτήν θέλει να διαταράξει και μάλιστα σε μέρα Εθνικής επετείου.
        Εμεις όμως, που θέλουμε η πατρίδα μας να κρατηθεί όρθια σ΄αυτούς τους δύσκολους καιρούς, έχουμε ως αντίπαλο όλους όσους δεν σέβονται την ιστορία, όσους πουλάνε λαϊκισμό και κορώνες χωρίς αντίκρυσμα, όλους όσους αμαυρώνουν την εικόνα της ΕΛΛΑΔΑΣ, στο εξωτερικό και στο εσωτερικό.
        Ποια νομίζετε θα ήταν η διεθνής γνώμη, αν σήμερα γινόντουσαν έκτροπα, θα είχαν σε υπόληψη μια χώρα κι΄ένα κράτος που ζητάει την βοήθειά τους για να ορθοποδήσει;
        Απαντήστε εσείς.

        • Α avatar
          Α @ Α 28/10/2012 23:09:21

          * αντίκρισμα (το σωστό)

  10. Πάνος avatar
    Πάνος 28/10/2012 11:56:34

    Η σημερινή φωτογραφία με οπλισμένους φαντάρους μπροστά από τα ΜΑΤ είναι όλα τα λεφτά...Αν αυτό δεν είναι ο ορισμός της Χούντας, τότε δεν ξέρω τι είναι;
    Πάντως φταίει και ο λαός γι' αυτό. Όταν κολώνει να βγάλει πρώτο κόμμα το ΣΥΡΙΖΑ, έστω για να ταρακουνήσει το σύστημα, τότε πώς θα βγει έξω να αντιμετωπίσει δακρυγόνα, ΜΑΤ, ασφαλίτες και πλέον οπλισμένο στρατό;

    Καλή λευτεριά
    Πάνος

  11. giannis avatar
    giannis 28/10/2012 12:11:59

    OTAN Ο ΣΥΡΙΖΑ ΘΑ ΜΑΣ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΤΗ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΗ ΜΕΙΩΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.

  12. chris avatar
    chris 28/10/2012 13:00:49

    Σας επιασε ολους η αγαπη για την αριστερα βλεπω

  13. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 28/10/2012 14:11:45

    Για να λέμε την αλήθεια , η αριστερά δεν κυβέρνησε....... το αποφεύγει τεχνειέντως.
    Η κατάντια ωφείλεται ΚΥΡΙΩΣ στη δεξιά που έφερε στην εξουσία τα λοιγούρια του λαοπλάνου Α.Π. με την ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ της.

  14. πολίτης avatar
    πολίτης 28/10/2012 14:46:50

    Ξεφτίλα ο Σύριζα; Τότε το σουρεάλ σκηνικό μιας παρέλασης σε άδειους δρόμους τι είναι;
    Οι αξιωματικοί στην εξέδρα των επισήμων δεν έδειχναν να αισθάνονται άνετα.
    Ωραίο ηθικό για το στράτευμα.
    Όσο για την Αριστερά του Σύριζα, ελπίζω να την συγκρίνετε έστω και αρνητικά με το ΚΚΕ, γιατί αν εννοείτε Αριστερά το κυβερνητικό συνεταιράκι, παρακαλώ να προσέχετε τους χαρακτηρισμούς σας. Εμείς δε σας βρίσαμε.

  15. Evro-skeptikos avatar
    Evro-skeptikos 28/10/2012 17:17:08

    Κατοχή έχουμε παιδιά. Δεν είναι εύκολες οι εξεγέρσεις... Τα κατοχικά τάγματα ασφαλείας είχαν ζωσει όλη την περίμετρο της παρέλασης. Οταν όμως ενωθούν οι δυνάμεις της πατριωτικής αριστεράς, της λαϊκής δεξιάς και των εθνικιστών της ΧΑ (άσχετα αν προσωπικά μου κάθονται στο λαιμό οι τελευταιοι) τα πράγματα θα αλλάξουν. Να δούμε αν αυτό θα γίνει όταν οι τοποτηρητες των κατοχικών δυνάμεων φέρουν για ψήφιση τον ειδικό λογαριασμό που θα παρέχει τη διαχείριση των φορολογικών εσόδων στην τροικα για να αποπληρωνονται τα δάνεια. Ισως τότε ξυπνήσουν μερικοί, αν και ενδεχομένως να είναι αργά...

  16. panos avatar
    panos 28/10/2012 18:26:55

    Η ξεφτιλα των ακρων ειτε λεγεται Συριζα ειτε λεγεται Χρυση αυγη.

    • καφετζης avatar
      καφετζης @ panos 28/10/2012 18:43:36

      To ξερεις το ανεκδοτο με τις φουσκαλες του καφε ; "Ουτε αριστερα, ουτε δεξηα, τσακ στη μεση" ; Εκει μαλλον ονειρευεσαι εσυ να βρεθεις.

      • panos avatar
        panos @ καφετζης 29/10/2012 11:17:20

        δεξηα.................................τσακ

  17. μαρια νμ avatar
    μαρια νμ 28/10/2012 18:36:40

    Τέτοια χολή για τους ανθρώπους της Αριστεράς που τολμούν να ελπίζουν και να ονειρεύονται ένα καλύτερο κόσμο?
    Ναι , μπορεί στην πεζή εποχή μας πολλοί να είναι του καναπέ αλλά μην ξεγελιέστε.Τραβήξτε το σκοινί και θα δείτε ποια είναι η Αριστερά.
    Θυμηθείτε τα λόγια του Αλμοδοβάρ.

  18. astir avatar
    astir 28/10/2012 23:43:51

    ο θειος του αλεξη πραγματικος κ Μπομπολας τι λεει ?γιατι κρυβετε τοσο καιρο οτι ειναι θειος του ξεσκεπαστε τον κι αλλο

  19. Γιαννης Κ avatar
    Γιαννης Κ 29/10/2012 02:00:02

    Τολματε και μιλατε για χολη εσεις οι αναρχοσυριζαιοι νεοκομμουνιστες? Πριονοκορδελα θα μας περασετε αμα κακη τη μοιρα σκαρφαλωσετε στην εξουσια Τα ονειρα τα δικα σας ειναι εφιαλτες για τη μεγαλη πλειοψηφια του Ελληνικου λαου.

  20. Γιωργος avatar
    Γιωργος 29/10/2012 12:38:36

    ρε παιδια μην τρελλαθουμε και τελειως.Τι νομιζετε οτι ειναι ο Συριζα??Προην πασοκοι ειναι που τωρα μετακομιζουν για ευνοητους λογους.Και μετακομισε και ο μηχανισμος του Π.Α.ΣΟΚ!Πως νομιζετε οτι πηρε 27%???Με τις κορωνες του Τσιπρα???Και αφου πηρε τοσους ψηφους,γιατι το ΚΚΕ κατεβαζει περισσοτερο κοσμο στο δρομο απο τους συριζαιους.Δεν υπαρχει Συριζα λοιπον κατα τη γνωμη μου.Υπαρχει ο αλλος πολος της αστικης διαχειρησης.Και να κανουμε και το σταυρο μας που υπαρχει,γιατι μετα ξερετε....Τα χειμερινα ανακτορα θα φανταζουν πλειμομπιλ για τους μπολσεβικους!!!

  21. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 30/10/2012 19:26:22

    Βλέπω τους συριζαίους να ετοιμάζονται να εξαπολύσουν στους δρόμους τα τάγματα εφόδου της Νέας Τάξης (αναρχικούς, αντιεξουσιαστές) το βράδυ των προσεχών εκλογών, για να γιορτάσουν τη νίκη τους με αλαλαγμούς χαράς. Και βλέπω ταυτόχρονα όσους πιστεύουν στα ιερά και τα όσια του ελληνισμού να παγώνουν με αυτή την προοπτική.
    Ας μην πανικοβάλλονται οι δεύτεροι και ας μη βιάζονται για επινίκια οι πρώτοι.
    Υπάρχουν πολλά αμυντικά αναχώματα (κοινώς «παλούκια») που πρέπει να υπερπηδήσει ο ΣΥΡΙΖΑ για να πάρει την πρωτιά. Και, από κει και πέρα, για να γίνει κυβέρνηση. Και, ως κυβέρνηση, για να κατακτήσει στ’ αλήθεια την ΕΞΟΥΣΙΑ και να την ασκήσει!...
    Ανάχωμα πρώτο: ο χρηματιστηριακός και τραπεζικός πανικός. Με το που θα σταθεροποιηθεί δημοσκοπικά ο ΣΥΡΙΖΑ ως πρώτο κόμμα, το χρηματιστήριο θα πιάσει πάτο, το χρήμα θα κάνει αμέσως φτερά για άλλους τόπους και το ευρώ θα καταντήσει μουσειακό είδος. Οπότε μέσα στο παραβάν, ποιος θα συνεχίσει τον «τσιπροχαβαλέ» και ποιος θα επιμείνει να το παίξει ιδανικός αυτόχειρας;
    Ανάχωμα δεύτερο: η έλλειψη συμμάχων. Με δεδομένο ότι αυτοδυναμία δεν πρόκειται να υπάρξει, ο ΣΥΡΙΖΑ θα χρειαστεί συμμάχους για να (συγ)κυβερνήσει. Ο βίος, όμως και η πολιτεία του τον έχουν ουσιαστικά οδηγήσει στην απομόνωση. Γύρω του υπάρχει μια πολιτική «καμένη γη». Ποιος θα δεχτεί να στηρίξει στην εξουσία ένα κόμμα, του οποίου οι θέσεις στο λαθρομεταναστευτικό, στο σκοπιανό, στα ελληνοτουρκικά, στα θέματα εκπαίδευσης και εθνικής συνείδησης της νεολαίας είναι σαφέστατα ανθελληνικές;
    Ανάχωμα τρίτο: η εύθραυστη εσωτερική συνοχή. Υπάρχουν πρόσωπα και συνιστώσες στο ΣΥΡΙΖΑ που δε βλέπουν την ώρα πότε να πιουν με το καλαμάκι το αίμα της αστικής τάξης και να περιποιηθούν με φωτιά και τσεκούρι όσους εναντιωθούν στο καθεστώς Πολ Ποτ που ονειρεύονται να εγκαθιδρύσουν. Αντίθετα, η ηγετική ομάδα που φοράει το προσωπείο της μετριοπάθειας θα προσπαθήσει να επιδείξει αυτοσυγκράτηση έστω και «προς το θεαθήναι». Οπότε οι τριγμοί στο εύθραυστο αυτό συνονθύλευμα είναι πολύ πιθανόν να οδηγήσουν σε πολυδιάσπαση.
    Ανάχωμα τέταρτο: η πιθανολογούμενη θεαματική άνοδος των ποσοστών της Χρυσής Αυγής. Πώς θα αντιμετωπίσει η κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ την καυτή πατάτα της σκληρής και μαχητικής αυτής οργάνωσης; Με τη μετωπική ρήξη, που μπορεί να οδηγήσει σε έναν μίνι εμφύλιο ή με την ανοχή, που θα εντείνει και θα πολλαπλασιάσει τις φυγόκεντρες εσωτερικές τάσεις; Σε κάθε περίπτωση, η συσπείρωση και η γιγάντωση των φιλήσυχων δημοκρατικών δυνάμεων που απεχθάνονται τις κοινωνικές περιπέτειες θα είναι ραγδαία.