#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/06/2013 11:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η νύχτα της… Αγίου Κωνσταντίνου



Οι 24 ώρες που απειλούν να τινάξουν στον αέρα τη ΔΗΜΑΡ, θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν οι χθεσινές ενώ και η σημερινή συνεδρίαση δεν αποκλείεται να βγάλει παραιτήσεις και διασπάσεις. Το κλίμα είναι εξαιρετικά φορτισμένο αφού η επιλογή της ρήξης από τον Φ. Κουβέλη έχει προκαλέσει πολιτική θύελλα στο κόμμα.

Σύμφωνα με πληροφορίες, οι Ανδρέας Παπαδόπουλος, Β. Οικονόμου, Γρ. Ψαριανός, Σπ. Λυκούδης, Δ. Χατζησωκράτης πνέουν μένεα κατά του προέδρου τους με τον οποίο είχαν πολύ στενή συνεργασία. Το ίδιο συμβαίνει και με λιγότερο προβεβλημένα στελέχη του οργανωτικού όπως οι κ. Στ. Λιβαδάς και Γ. Αντωνίου που βρίσκονται με το ένα πόδι έξω από την Αγίου Κωνσταντίνου.

Οι μόνοι σκληροπυρηνικοί που ήθελαν σύγκρουση με τον Αντ. Σαμαρά είναι όπως φαίνεται ο κ. Αντώνης Μανιτάκης και η υφυπουργός Υγείας, Φ. Σκοπούλη ενώ σιωπά προς το παρόν ο Αντ. Ρουπακιώτης. Στη χθεσινή συνεδρίαση μάλιστα η κ. Σκοπούλη φέρεται να ζήτησε από τον Φ. Κουβέλη να επιμείνει στη διάρρηξη των σχέσεών του με τον Αντ. Σαμαρά. Ο Μανιτάκης λοιπόν και η Σκοπούλη με το μηδενικό έργο στην κυβέρνηση, με εμφανείς προσπάθειες να σαμποτάρουν κάθε προσπάθεια που γινόταν έβγαλαν… γλώσσα. Θεμιτό να έχουν διαφορετική άποψη, αλλά αν είχαν πάθει… ιλαρά στην κυβέρνηση ας αποχωρούσαν. Καλύτερες υπηρεσίες θα προσέφεραν στον τόπο.

Κατά άλλες πληροφορίες, στην απόφαση του Φ. Κουβέλη να αλλάξει γραμμή για την ΕΡΤ, να ακυρώσει την αρχική συμφωνία και να πάει με πρόταση επαναπρόσληψης όλων των εργαζόμενων, κύριο ρόλο έπαιξε ο δημοσιογράφος Παναγιώτης Παναγιώτου. Ο γνωστός Παν – Παν, αρθρογράφος στο Έθνος και παλαιός πρόεδρος της ΕΡΤ επί ΠΑΣΟΚ.

Λέγεται ότι έξω από την αίθουσα που έγινε χθες η συνεδρίαση και ο κ. Κουβέλης άλλαξε στάση, ακούστηκαν βαριές κουβέντες ενώ οι δημοσιογράφοι που τηλεφωνούσαν σε κορυφαίους της ΔΗΜΑΡ άκουγαν εμβρόντητοι ύβρεις κατά του προέδρου για την απόφασή του να θέσει σε κίνδυνο τη χώρα.

Σήμερα η ΔΗΜΑΡ έχει νέα συνεδρίαση όπου και θα εκτιμηθεί η στάση που τηρήθηκε, υπό το βάρος των γεγονότων και φυσικά της σκληρής κριτικής που δέχεται από τους πάντες ο Φ. Κουβέλης. Κάποιες πληροφορίες αναφέρουν ότι το διάγγελμα Σαμαρά και το προσκλητήριο Βενιζέλου να επιστρέψουν στην κυβέρνηση μπορεί να λειτουργήσει υπέρ όσων λειτουργούν με ψύχραιμο τρόπο. Όχι ότι θα επιστρέψουν με στελέχη στην κυβέρνηση αλλά τουλάχιστον με διακριτική στήριξη στη Βουλή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kotstak avatar
    kotstak 21/06/2013 11:49:02

    Ο κύριος Κουβέλης πρέπει να μας εξηγήσει για πιο λόγο στηρίζει με τόσο πάθος αυτήν την “σάπια” ΕΡΤ που δεν προσέφερε τίποτα στους πολίτες.
    Όταν ένας οργανισμός δεν κάνει καλά τη δουλεία του, το ένα πρόβλημα – το μικρό- είναι ότι τα λεφτά μας πάνε στράφι.
    Ο κύριος Κουβέλης - και πολλοί άλλοι - αγνοούν το μεγάλο πρόβλημα, που είναι, ότι, από την κακή λειτουργία αυτού του οργανισμού μειώνεται ο παραγόμενος πλούτος.

    Επειδή δε ουδέν κακόν αμιγές καλού, εκτιμώ ότι τα αξιόλογα και ικανά στελέχη του Κουβέλη δε θα τον ακολουθήσουν στον "κατήφορο" που πήρε.
    Εκτιμώ ότι θα δημιουργηθεί μια νέα ομάδα σοβαρών αριστερών πολιτικών η οποία θα συνενωθεί με άλλους σοβαρούς αριστερούς πολιτικούς και θα δημιουργηθεί ένας νέος πόλος από σοβαρούς ανθρώπους.

    Το αριστερός ή δεξιός σε λίγο θα ενδιαφέρει ελάχιστους.
    Το διλλήματα θα είναι άλλα:
    Τον Σοβαρό ή τον τσαρλατάνο;
    Τον Ευφυή ή τον “αργόστροφο”;
    Μεταρρυθμίσεις και μικρότερο δημόσιο ή “παρασιτοκρατία” και “χθες”;

  2. victoria (true) avatar
    victoria (true) 21/06/2013 11:49:14

    Διεθνιστική αριστερά: λόγια, φανφάρες, καταγγελτικός λόγος χωρίς πρωτοβουλίες ή έργο και ακόμα και στην κυβέρνηση κάνουν διαπιστώσεις.

  3. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 21/06/2013 12:14:52

    Προηγήθηκε βέβαια (κανονικά...) η νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου:
    Μόλις "την έκανε" ο Αλεξέι Μίλλερ (ελληνιστί "μυλωνάς"), με το σακκί αλεύρι (δηλ. ρούβλια) ριγμένο στον ώμο, αμέσως οι "παπικότεροι του Πάπα" ξέσπασαν στους "Ουγενότους" της ΕΡΤ.
    Μετά, "Μέδικοι, Ανζού και Βουρβώνοι" γίνανε μαλλιά κουβάρια. Από τα στρατεύματα της Αγ. Κωνσταντίνου υψώθηκε το λάβαρο "Εν τούτω Νίκα".
    Τη συνέχεια θα την γράψει η ιστορία, μόνον λίγη υπομονή παρακαλώ...

    • Πυθία avatar
      Πυθία @ Uncle Stgm 21/06/2013 13:47:29

      Την καλησπέρα μου αγαπητέ Θείε !

  4. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 21/06/2013 12:24:16

    Είναι αλήθεια ότι υπάρχουν συμπαθείς προσωπικότητες εντός της ΔΗΜΑΡ και εύχομαι να δείξουν υπευθυνότητα και να το στρίψουν λίγο πιο δεξιά. Τους έχει ανάγκη ο τόπος και η εθνική προσπάθεια. Εάν το τολμήσουν θεωρώ ότι θα είναι από τα πρωτοκλασάτα μέλη μιας μελλοντικής σοβαρής σοσιαλδημοκρατικής παράταξης. Όσοι παραμείνουν στο παλιό αριστερό σκηνικό το μόνο που θα κληρονομήσουν θα είναι η υπεράσπιση του παλιού ένοχου κατεστημένου. Είναι η ευκαιρία σας. Επαναστατήστε υπέρ της κυβέρνησης.

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ MantisKalhas 21/06/2013 13:10:24

      για νέους γεωργιαδηδες ψάχνεις? μην ανησυχείς υπάρχουν παντού. κυρίως εκεί που υπάρχει το μέλι.
      με τις κολοτούμπες που κάνουν μερικοί σε λίγο θα παρουσιαστεί και ο ευάγγελος σαν συμπαθής αγωνιστής πατριώτης.
      τα λαμόγια κύριε πρόεδρε τα βάζεις φυλακή όχι σε υπουργείο

      • Πυθία avatar
        Πυθία @ Kostas nikolaou 21/06/2013 13:49:24

        Τι σε λίγο κ.Κώστα μας; Η γιαγιά μου, αντάρτισσα στα νιάτα της, έχει ήδη αρχίσει να τον βρίσκει ....γοητευτικό, κομψό και αξιαγάπητο! :-)

  5. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 21/06/2013 12:28:54

    Αυτός ο Μίλλερ αποδείχθηκε τελικά Γιόχαν Κρόιφ και Βάσιας Χατζηπαναγής σε συσκευασία του ενός.
    Την έκανε την "οπισθοφυλακή" μας ένα πράγμα κουλουβάχατο.
    Έχει και κάτι από τον άλλο Ολλανδό, τον Άριεν Ρόμπεν: Μπαίνει από δεξιά, τριπλάρει με το αριστερό και σουτάρει από το κέντρο.
    Ήταν επόμενο, που μέχρι και ο Αλέφαντος έκανε πολιτικές δηλώσεις.

  6. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 21/06/2013 12:32:07

    Νίκος Αλέφαντος στο sportdog:
    "Πες μας ρε Τσίπρα την αλήθεια και άσε τα παραμύθια!"
    h**p://www.sportdog.gr/article/175978/pes-mas-re-tsipra-tin-alitheia-kai-ase-ta-paramythia

  7. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 21/06/2013 12:42:50

    Γιατί λέτε ότι η Σκοπούλη είχε μηδενικό έργο στην κυβέρνηση; Αφού αποφάσισε προχθές μόλις να μην περνούν από καραντίνα για λοιμώδη νοσήματα οι λαθρομετανάστες, διότι δεν είναι "πολιτικώς ορθόν"....Και κατήργησε τη σχετική διάταξη Λοβέρδου....

    • Πυθία avatar
      Πυθία @ ΒΙΣ 21/06/2013 13:51:51

      Σαν τον Λοβέρδο, άλλος κανείς!!! Καιρός ν΄αποκατασταθεί, τώρα που έχει πέσει και στα γόνατα ο ένδοξος....

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ Πυθία 21/06/2013 14:16:20

        Are you talking to me???!!

        • MAYRO XABIARI avatar
          MAYRO XABIARI @ MAYRO XABIARI 21/06/2013 14:17:14

          Μάλλον πήγαινε στο παρακάτω σχόλιο...

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΒΙΣ 21/06/2013 13:57:17

      Τό ἔκανε γιά νά μήν καθυστερεῖ ἡ διαδικασία ἐπαναπατρισμοῦ τους...

  8. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 21/06/2013 13:28:24

    Λύγισαν κάτω από το βάρος των ευθυνών. Πιθανό να νομίζουν ότι τώρα θα αρχίσει η δημοσκοπική τους άνοδος, αλλά αναρωτιέμαι γιατί να ψηφίσει κάποιος τώρα τη ΔΗΜΑΡ; Αν διαφωνεί με τις επιλογές και την ανάγκη ύπαρξης της τρικομματικής, το πιθανότερο είναι να πάει στο ΣΥΡΙΖΑ, αν συμφωνεί, στο ΠΑΣΟΚ. Τι θα διαφοροποιεί τη ΔΗΜΑΡ από τους ανταγωνιστές της; Θα τραβήξει αυτούς που λένε: ναι μεν αλλά, και μέσα κι έξω και υπέρ και κατά; θα μου πείτε στο Ελλάντα ζούμε, όλα πιθανά είναι με τους Έλληνες ψηφοφόρους, σάμπως ξέρουν τι θέλουν οι περισσότεροι;

    • Πυθία avatar
      Πυθία @ MAYRO XABIARI 21/06/2013 14:03:34

      Τι έγινε σύντροφοι; Είπα περισσότερα από το ...ανεκτό; :-)

    • Πυθία avatar
      Πυθία @ MAYRO XABIARI 21/06/2013 14:04:01

      Λύγισαν. Λύγισαν. Ξέρετε πόσα κιλά …”ευθύνης” χρειάζονται, για να ανεβάζεις την ανεργία συνεχώς …μεταρρυθμίζοντας, αναπτυσσόμενος και κολυμπώντας ταυτοχρόνως στην τρελή επιτυχία;
      Μιλάμε είναι αβάσταχτη η…ευθύνη!!! Όποιος αντέξει.
      Ευτυχώς τώρα όμως τις τύχες μας, τις ανέλαβε και επισήμως ο φερέγγυος Βαγγέλης κι όλα θα πάνε κατ΄ευχήν. Κοιμηθείτε ήσυχα. Η επιτυχία μας είναι πλέον μονόδρομος.

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ Πυθία 21/06/2013 14:52:43

        Εγώ είμαι πρακτικός άνθρωπος, όσο δεν ακούω εναλλακτική, συμπεραίνω ότι δεν υπάρχει. Όλα τα άλλα είναι η μπάλα στην εξέδρα, ωραία λόγια, ασκήσεις πληκτρολογίου.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ MAYRO XABIARI 21/06/2013 14:24:31

      Στη χώρα του Μπεκενμπάουερ και των άλλων Μύλλερ (όχι του Αλεξέϊ, τον γερο-Γκέρντ και τον πιτσιρικά Τόμας εννοώ), το νέο "σύστημα" που διαφαίνεται το λένε wechselnde Μehrheiten - εναλλασσόμενες κυβερνητικές πλειοψηφίες...
      Πάει το 4-2-1, τώρα 40 προπονητές προτιμούν 4-3-3-1...
      Μαντέψτε σε ποιά θέση της σύνθεσης θα παίξει ποιός...

  9. johnie xl avatar
    johnie xl 21/06/2013 13:33:59

    Τους απλούς εργαζόμενους στηρίζει kotstak .Όχι την σάπια ΕΡΤ.Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν είναι χαρούμενοι με την απόλυση απλών ανθρώπων των 700-1000 ευρώ.

  10. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 21/06/2013 13:38:37

    Αναρωτιέμαι τι πολιτική τύχη πιστεύουν πως μπορούν να έχουν με μια τέτοια στάση. Φύγανε από το ΣΥΡΙΖΑ ως υπεύθυνη αριστερά και γιατί όχι και κυβερνώσα αριστερά. Και τώρα υπαναχωρούν χαριν της ΕΡΤ. Μα στο ρόλο αυτό ο γνήσιος είναι ο Αλέξης. Μπορούν να τον ανταγωνιστούν; Όποιος θέλει άθικτη ΕΡΤ έχει τον ΣΥΡΙΖΑ, ο οποίος παρελαύνει 10 μέρες τώρα αποκλειστικά από την καταληφθείσα "Δημόσια" Τηλεόραση. Γιατί να αφήσουν το πρωτότυπο και να κοιτάξουν το κακέκτυπο, σ΄αυτή την περίπτωση, που είναι η ΔΗΜΑΡ. Πολύ αυτοκτονικό για να είναι ο βασικός λόγος αποχώρησης. Αλλά και αν άλλοι είναι οι λόγοι (δεν βγαίνει το πρόγραμμα, να μη χρεωθούν νέα μέτρα κ.λ.π.) μα και τότε - αν τα πράγματα πάρουν μια τέτοια τροπή- πάλι ο ΣΥΡΙΖΑ θα είναι ο δικαιωμένος "υποδοχέας".
    Εκτός αν ......

  11. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 21/06/2013 13:47:28

    Γάτα πάντως ο Βενιζέλος. Αφού συναντήθηκε και ξανασυναντήθηκς με τον κυρ- Φώτη και διαβεβαίωσε ότι πάνε πακέτο και αν αποχωρήσει η ΔΗΜΑΡ θα αποχωρήσει και το ΠΑΣΟΚ, τον έστειλε αδιάβαστο τον Κουβέλη.

    • Πυθία avatar
      Πυθία @ Νίκος Α 21/06/2013 13:53:19

      Όχι απλά γάτα, γάτα λυράτη!!

      • GO avatar
        GO @ Πυθία 21/06/2013 15:00:34

        Τι σημαίνει "γάτα λυράτη";
        Γάτα που παίζει λύρα; Κρητικιά; Ποντιακή; Τι;

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ GO 21/06/2013 22:46:56

          Ὅταν νιαουρίζει σάν τό κούρδισμα τῆς λύρας.

          • GO avatar
            GO @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 22/06/2013 22:59:22

            Παντού αλλού, θέλει να έχει τον τελευταίο λόγο. Εδώ, που έκανε την πατάτα, το αποφεύγει.

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Νίκος Α 21/06/2013 14:28:50

      O Βενιζέλος είναι έξυπνος και εντελώς μακιαβελικός. Ο κυρ Φώτης δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα μαζί του. Μάλλον δίκιο είχαν στον ΣΥΝ, που δεν τον ψήφισαν για αρχηγό, αλλά προτίμησαν τον Τσίπρα.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Νίκος Α 21/06/2013 14:33:10

      Άν αποχωρούσε και το ΠΑΣΟΚ, θα είχαμε σίγουρα εκλογές τώρα.
      Κανείς δεν θέλει να μπεί το γκόλ τώρα, και να το πνίξουν όλοι μαζί το κουνέλι. Ούτε η ΔΗΜΑΡ - ακόμη και άν σκέπτεται αντιστροφή συμμαχιών χρειάζεται λίγο χρόνο.
      Ούτε κάν ο ΣΥΡΙΖΑ - θέλει πρώτα να ολοκληρώσει την "επανίδρυσή" του με το Συνέδριο.
      Προφανώς ο κυρ Φώτης "ψώνισε" τον κυρ Βαγγέλη: Κατάλαβε ότι σαν καλός τερματοφύλακας που είναι, θα πέσει στη σωστή γωνία και θα το πιάσει το πέναλτυ.
      Και σούταρε εκ του ασφαλούς στη γωνία που έπεφτε ο αίλουρος Βαγγέλης.

      • Κασσάνδρα avatar
        Κασσάνδρα @ Uncle Stgm 21/06/2013 18:26:33

        Λίγο σεβασμό στους τερματοφύλακες! Θα σας μηνύσουν για συκοφαντική δυσφήμιση του κλάδου!

    • Μara(old) avatar
      Μara(old) @ Νίκος Α 21/06/2013 16:13:19

      Τί να κάνει και ο Ευάγγελος?
      Μπρός γκρεμός... και πίσω ρέμα...
      Ε... προτίμησε το ρέμα.

  12. Hawk avatar
    Hawk 21/06/2013 14:55:17

    Εγώ πιστεύω ότι είναι άδικα τα βέλη κατά του κυρ Φώτη, και αδελφοί μου θα έπρεπε να βλέπετε ότι ο άνθρωπος δέχτηκε αδιαμαρτύρητα να σύρει τον σταυρό του μαρτυρίου μόνος του!! Το παίγνιο έχει στηθεί άψογα και μπράβο και πάλι μπράβο στον δημιουργό του.. Τι έρχονται και μας λένε όλοι λοιπόν, ότι ο Κουβέλης τα τίναξε όλα στον αέρα για χάριν της ΕΡΤ! Και γιατί παρακαλώ ψήφισε το 30 μνημόνιο και όλα τα άλλα τα ωραία που έχουν περάσει από την Βουλή? Τι έγινε ξαφνικά, ανεστήθει μέσα του ο Λένιν? Οχι βεβαίως. Ο μπάρμπα φώτης έπρεπε (δέχτηκε) να θυσιαστεί στην παρούσα φάση και να μπει στην θερμοκοιτίδα ώστε να ανακάμψει και να μπορέσει να μπει στην Βουλή στις επόμενες εκλογές (όποτε γίνουν), ώστε να παράσχει τις υπηρεσίες του και πάλιν εφ' όσον του ζητηθούν. Και για πόσους λόγους είναι χρήσιμος ο κύριος Φώτης εκτός κυβερνήσεως? Η συνέχεια στο επόμενο........ Προφανώς ο μπάρμπα Φώτης από αύριο θα ζωστεί τα άρματά του και θα βγει στην αντίσταση, συγνώμη αντιπολίτευση ήθελα να πω..... Εξάλλου και ο πρόεδρος της Δημοκρατίας αν δε κάνω λάθος και αυτός στην αντίσταση ήταν.....

    • Hawk avatar
      Hawk @ Hawk 21/06/2013 14:58:18

      Απ΄ότι διαβάζουμε πρώτη θα σύρει τον χορό (όχι βεβαίως του Ζαλόγγου) η κυρία Ρεπούση, παρακαλώ όχι βαρύ οπλισμό για τις κυρίες ...

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Hawk 21/06/2013 15:05:58

        To UZI είναι ελαφρό, εύχρηστο, αξιόπιστο, δύσκολα μπλοκάρει.
        Μη φωνάζουν όμως μετά πάλι ορισμένοι, εναντίον των κυριών που θα τα χειρίζονται, για "αντεθνική συμπεριφορά" εξαιτίας της προέλευσης του οπλισμού - ήμαρτον Κύριε ,παραλίγο να πώ το όνομα της χώρας ευτυχώς κρατήθηκα.