04/12/2010 00:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η «ντροπή» στα αμερικάνικα πως λέγεται;

Πως λέγεται στα… αμερικάνικα η λέξη «ντροπή»; Γιατί ίσως μόνο έτσι καταλάβει ο κ. Παπανδρέου τι λέει και τι κάνει σ’ αυτή τη χώρα. Επειδή αν γνώριζε την έννοιά της δε θα έβγαινε χθες μετά το υπουργικό συμβούίο να ανακοινώσει ότι κόβονται τα πολυτεκνικά επιδόματα για όσους έχουν εισόδημα πάνω από 40.000 ευρώ με την αιτιολογία ότι κάποιοι τα έπαιρναν αλλά είχαν εισόδημα 100.000 ευρώ.

Δηλαδή είναι το ίδιο αυτός που δηλώνει 100.000 με αυτόν που δηλώνει ούτε τα μισά; Και είναι πλούσιος κάποιος με 4,5 παιδιά που δουλεύει ο ίδιος και η γυναίκα του και συγκεντρώνουν 41.000 ευρώ; Είναι πολλά χρήματα για τον κ. Παπανδρέου ώστε να βγει μια πολυμελής οικογένεια;

Να δούμε πώς θα βγουν έξω στον κόσμο αυτοί οι άνθρωποι που δεν έχουν έλεος ούτε σταματημό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 04/12/2010 01:51:41

    ....shame on you georgie porgie!!

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ loretta 04/12/2010 18:58:48

      kiss the girls and make 'em cry...

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ tsilivithras 04/12/2010 19:01:40

        Aυτό είναι ντροπή από...... ερωτική απογοήτευση ρε Τσίλι!!

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ παγωτατζής 04/12/2010 19:11:32

          No...just a song.

          http://www.youtube.com/watch?v=IEnRAeHtogk

  2. petros avatar
    petros 04/12/2010 02:03:48

    Ντρέπομαι για τον Έλληνα πρωθυπουργό και την κουστωδία του.
    Η Ελλάδα θα σβήσει δημογραφικά σε 10 χρόνια, αφού κατάργησε όλα τα κίνητρα για τους Πολύτεκνους και τους Τρίτεκνους. Οικογένειες με 1 και 2 παιδιά δεν τα βγάζουν πέρα, ακόμα και με εισοδήματα 50.000 ευρώ, γιατί το κάθε παιδί έχει πολλά έξοδα ( φροντιστήρια, ρούχα, ξένες γλώσσες κλπ ). Πόσω μάλλον οικογένειες με 3 παιδιά, με 5 ή 6 ή και 10 !
    Είναι φανερό ότι το σχέδιο είναι καλά οργανωμένο. Καλά μελετημένο.
    Προσπαθούν να ισοπεδώσουν τα πάντα, ενώ εκείνοι εισπράττουν υψηλότατους μισθούς και επιδόματα και εξεταστικές και εκτός έδρας, πάνω από 150.000 ευρώ ετησίως, χώρια τα άλλα έσοδα από άλλες πηγές ( πχ ενοίκια από ακίνητα ).
    Η ΝΔ αν δεν αντιδράσει δυναμικά για να προστατέψει τους Τρίτεκνους και τους Πολύτεκνους που στέλνει στον Καιάδα η κυβέρνηση δεν θα έχει πολιτικό μέλλον. Σήμερα κιόλας... Που είναι οι Τρίτεκνοι και οι Πολύτεκνοι που στήριξαν ΠΑΣΟΚ ; Που είναι οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι που είναι μέλη του ΠΑΣΟΚ ; Θα παραμείνουν μέλη στο κόμμα που τους διαλύει ;

  3. Orestios avatar
    Orestios 04/12/2010 02:12:25

    Οι άνθρωποι πλέον είναι ελεεινοί.
    Τιμωρούν όσους κάνουν πολλά παιδιά.
    Τέτοιο μίσος είναι πρωτόγνωρο.

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Orestios 04/12/2010 02:48:55

      Ορέστιε, οι έλληνες που κάνουν πολλά παιδιά, καθυστερούν την επίτευξη του διακαούς πόθου του ΓΑΠ, που είναι η μετατροπή της κοινωνίας μας σε πολυπολιτισμική. Δεν πρέπει ο άνθρωπος να πάρει μέτρα αποτρεπτικά;

  4. sawas avatar
    sawas 04/12/2010 02:19:53

    Για ΟΛΗ την αντιπολίτευση το ΠΑΣΟΚ είναι πλέον «πεδίον δόξης λαμπρό».

    Τέτοιες πάσες για εύκολο σκοράρισμα απλά ………….δεν υπάρχουν!!!

    Τώρα πλέον δεν κρίνεται το ΠΑΣΟΚ ή η πολιτική του (πλέον τα περιμένουμε όλα), αλλά η αντιπολίτευση. Μείζων-ελάσσων, ελάχιστη σημασία έχει.

    Μένει να δούμε ποιος θα σκοράρει περισσότερο.

    …όμως θα δούμε?????

  5. Σημαιοφόρος avatar
    Σημαιοφόρος 04/12/2010 02:38:39

    Το διαδίκτυο βρίθει από στείρες αντιπαραθέσεις σε τριτεύοντα θέματα. Εδώ καίγεται το σπίτι μας και πάλι θα χάσουμε φαιά ουσία άσκοπα.
    Συνέλληνες αντισταθείτε στον πειρασμό κοκορομαχιών. Απαν το πολιτικό σύστημα φταίει για την κατάντια μας. Σκεφθείτε πώς μπορούμε να το ανατρέψουμε για να βγουν στο προσκήνιο άτομα με αξίες και ιδανικά. Μην σπαταλάτε τον χρόνο σας δεξιά κι αριστερά σκούζοντας.

  6. hope avatar
    hope 04/12/2010 03:24:18

    Εγώ διαφωνώ. Έχει παραγίνει το κακό με τους πολύτεκνους. Τα τελευταία χρόνια με τους υπέροχους νόμους που πλασαραν οι κυβερνώντες ζούσαν πλουσιοπάροχα.Κουράστηκα να τους βλέπω με φοβερά αυτοκίνητα. Κουράστηκα να βλεπω τα παιδιά τους να μπαίνουν στο δημόσιο με λιγότερα μόρια, καθώς και να μπαίνουν στις πανελλήνιες εξετάσεις με λιγότερα επίσης μόρια. ( με γελοία μόρια).
    Ναί κύριοι, πολλά λεφτά. Μια μεγάλη αισχροκέρδεια υπήρξε και υπάρχει γύρω απο τους πολύτεκνους.50.000 εισόδημα και δεν τα βγάζουν πέρα;;; Μία ερώτηση : Eνας που είναι ορφανός και ζεί μονο με την μητέρα του ή τον πατέρα του με εισόδημα 12,000 τι να κάνει;;; να πεθάνει;;
    Μην τρελαθούμε ΄τελείως. Έχουν πέσει τρελά λεφτά.
    Ναι, ok έχει πέσει τρέλα με το ΔΝΤ. Αλλά μην χαζέψουμε τελείως. Η χώρα έχει πρόβλημα. Τους ανέργους ;;;; αυτοί δεν έχουν ψυχούλα;;

    ΥΓ.Είμαι ελεύθερος άνθρωπος και λέω την γνώμη μου. Έτσι μεγάλωσα.

    • hope avatar
      hope @ hope 04/12/2010 03:40:31

      Για το ΕΚΑΣ;;; χάνουν γριούλες το ΕΚΑΣ!!!! ΕΛΕΟΣ.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ hope 04/12/2010 12:03:51

      Ξέχασες να τραβήξεις το καζανάκι.

      • hope avatar
        hope @ Αρματιστής 04/12/2010 12:07:56

        Είμαι κάπου λάθος φίλε μου;;;; εσύ δεν ζείς ελλάδα;

        • Αρματιστής avatar
          Αρματιστής @ hope 04/12/2010 12:43:57

          Δεν είσαι απλώς λάθος, αλλά βρίσκεσαι εκτός τόπου και χρόνου. Δεν ξέρεις που βρίσκεσαι και που πατάς.

          Και στο λέγω εγώ, ένας πολύτεκνος. Το μεγαλύτερο πρόβλημα της Ελλάδας είναι το δημογραφικό. Αν δεν το γνωρίζεις ψάξε στο διαδίκτυο να μάθεις. Εδώ και πολλά χρόνια οι γενήσεις είναι λιγότερες από τους θανάτους. Ήδη είμαστε μια χώρα γερόντων.

          Γνωρίζεις πως μεγαλώνουν τέσσερα παιδιά; Ξέρεις τι θυσίες απαιτούνται; Ξέρεις πόσοι είναι οι πολύτεκνοι που έχουν εισόδημα πάνω από 40.000 και βρήκε ο Παπακωνσταντίνου και ο ΓΑΠ το τρόπο να κάνουν οικονομίες; Γνωρίζεις κανένα πλούσιο πολύτεκνο; Σε πείραξε ότι τα παιδιά των πολυτέκνων έχουν κάποια προτίμηση στα πανεπιστήμια και στις προσλήψεις και ότι το κράτος τους δίνει το δυνατότητα να πάρουν αφορολόγητο αυτοκίνητο μέχρι 2.000 κυβικά και δεν βλέπεις τι γίνεται γύρω σου;

          Τι να πω; Δεν έχεις καταλάβει τίποτε για το πως μπαίνουν κάποιοι άλλοι στα πανεπιστήμια από την πίσω πόρτα ή πως οι αποτυχόντες των πανελληνιών γίνονται γιατροί, δάσκαλοι κλπ στην αλλοδαπή; Δεν έχεις αντιληφθεί πως γίνονται οι διορισμοί στο δημόσιο; Τι ΑΣΕΠ και πράσινα άλογα... Η κόρη μου παντρεμένη και με παιδί, με μόρια, με προυπηρεσία, 33 ετών, δεν έχει μπορέσει να διοριστεί στο δημόσιο. Δεν σε ενδιαφέρει που ένα σωρό αλήτες και κλέφτες χρησιμοποιούν στόλους πανάκριβων αυτοκινήτων και δεν καταδέχονται να κάνουν φορολογική δήλωση; Δεν σε ενοχλεί που ο ΓΑΠ τα αρπάζει από τους μη έχοντες και αφήνει τους έχοντες στο απυρόβλητο;

          Μόνο και μόνο ότι κάποιος κάνει 4 παιδιά και πολλοί άλλοι περισσότερα, θα έπρεπε η πολιτεία να βρίσκει τρόπους να τους βοηθά και να τους αμοίβει, ανεξάρτητα από εισοδηματικά κριτήρια. Οι άνθρωποι αυτοί θα έπρεπε να προβάλονται στη κοινωνία και να αποτελούν παράδειγμα. Χρειάζονται πολύ γεναία μέτρα για να αντιμετωπιστεί το δημογραφικό. Δυστυχώς όμως και εσύ ανήκεις σε αυτούς όπως και ο ΓΑΠ που δεν μπορούν να το καταλάβουν.

          Και πως μπορείς και αντιλαμβάνεσαι ένα ζευγάρι που έχουν δύο παιδιά, που εργάζονται και οι δύο και παίρνουν από 30.000 ο καθένας, να παίρνουν και οι δύο οικογενειακό επίδομα; Μήπως ανήκεις σε μια τέτοια κατηγορία;

          Στα λέω εγώ που τα παιδιά μου είναι όλα πλέον αποκατεστημένα.

          Δυστυχώς φθάσαμε στο σημείο που η αμετροέπεια δεν γνωρίζει όρια....

          • hope avatar
            hope @ Αρματιστής 04/12/2010 13:01:04

            <>

            Δεν κατάλαβα το κράτος τι είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα υπέρ των πολυτέκνων;;
            Γνωρίζεις ότι σήμερα νέες κοπέλες καθηγήτριες κάνουν 4 και 5 παιδία για να διοριστούν στο σημόσιο;;
            Είναι ωραίο αυτό;;
            Κανένας με το σπαθί του λοιπόν;
            Είναι φυσιολογικό ένας καλος μαθητής να διαβάζει με τις ώρες να είναι απο φτωχή οικογένεια, να έχει όνειρα και τελικα εκει που θέλει να περάσει να του παίρνει την θέση ο πολύτεκνος με γελοία μόρια;;
            Τα παιδιά σου είναι αποκατεστημένα. Τα δικά μας ΟΧΙ. Βλεπεις δεν είχαμε πονηριά να κλαιγόμαστε!!!!

            Επαναλαμβάνω-- Ένας που ζεί μόνος με την μάνα του π.χ και είναι ορφανος. Η μάνα του με ετήσιο εισόδημα 10 η και 12.000, τι πρεπει να κάνει;;;;; να αυτοκτονήσει;;; να κάνει 7 παιδιά;;; τι προτείνεις;

          • hope avatar
            hope @ Αρματιστής 04/12/2010 13:03:21

            Φτάσαμε σε σημείο να απολογούμαστε, επειδή δεν είμαστε πολύτεκνοι;;;; ε, λοιπόν δεν κλαιγόμαστε.

          • hope avatar
            hope @ Αρματιστής 04/12/2010 13:05:05

            Πανελλήνιες με βαθμό 0,4??? πλακα μας κάνεις;;;;
            Στα καλύτερα πανεπιστήμια όλοι σας.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Αρματιστής 04/12/2010 13:24:33

            Ηope, μην ανησυχείς, η Νέα Τάξη ψηφίζει νόμους στις δυτικές χώρες π.χ. Αυστραλία, να απαγορευτεί η γέννηση πάνω από 1 παιδί γιατί αναπνεύουν και παράγουν αέρια που επιδεινώνουν το φαινόμενο του θερμοκηπίου.

            Σε λίγο θα κυνηγάνε τα δυτικά ζευγάρια επί ποινή θανάτου όπως γινόταν στην Κίνα.

            Αυτά που εφαρμόζoυν εδώ είναι soft genocide.
            Ξέρουν τι κάνουν.

            Αυτή τη στιγμή η αναλογία είναι εργάζεται 1 νέος Έλληνας και θρέφει 3 συνταξιούχους συν 4 εκ. λαθραίους που ζουν εις βάρος της χώρας και εις βάρος του νέου Ελληνα.
            Αν δεν αντιστραφεί η τάση αυτή η Ελλάδα έσβησε.
            Και αυτό θέλουν.

        • Αρματιστής avatar
          Αρματιστής @ hope 04/12/2010 14:00:36

          @ hope
          Τύπε είσαι πανάθλιος όταν γράφεις:
          "Τα παιδιά σου είναι αποκατεστημένα. Τα δικά μας ΟΧΙ. Βλεπεις δεν είχαμε πονηριά να κλαιγόμαστε!!!!"

          Και αυτό γιατί ούτε με ξέρεις και ούτε από τα γραφομένα μου δείχνω να είμαι κάποιος που κλαίγεται. Εσύ μάλλον είσαι κάποιος που κλαίγεται επειδή τα παιδιά του δεν πέρασαν στο πανεπιστήμιο, δεν προσλήφθηκαν στο δημόσιο και ακόμη δεν μπόρεσες να αγοράσεις δίλιτρο.

          Και εδώ τελείωσα μαζί σου. Κουβέντα επί ηλιθίων απόψεων δεν μπορεί να γίνει.

          • Maximilien avatar
            Maximilien @ Αρματιστής 04/12/2010 14:04:19

            Μην του λες τέτοια γιατί μετά θα κολλήσει και σε σένα όπως και σε μένα και κάθε φορά που θα κάνεις ανάρτηση θα πετάγεται από κάτω και θα τρολάρει.

          • hope avatar
            hope @ Αρματιστής 04/12/2010 14:13:34

            Σου τα επιστρέφω.

          • hope avatar
            hope @ Αρματιστής 04/12/2010 14:15:05

            Πονάει η αλήθεια.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/12/2010 08:35:23

    Τι να τα κάνουμε τα Ελληνόπουλα; Να παίρνουν τις δουλειές από τους Πακιστανούς και τους Τσετσένους; Όλα κι όλα. Εδώ είναι Ελλάδα ρε.... Σπασίμπα.

    • hope avatar
      hope @ Strange Attractor 04/12/2010 11:46:33

      Στον κόσμο σου

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/12/2010 13:08:35

    Χάνεις στροφές κανονικά εσύ hope.
    Τρολάρεις κι αλλού;

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/12/2010 13:11:59

    Ηοpe, μακάρι να κάνουν 3 και 4 παιδιά, θάπρεπε να το θεωρείς ευλογία για τη χώρα μας, και ας έχουν ότι κίνητρα θέλουν.

    Η Ελλάδα ήταν χώρα πολυτέκνων μετά τον πόλεμο και ξαφνικά έπεσαν στα 2 παιδιά και τώρα στο κανένα!

    Δεν θα είχαμε ασφαλιστικό πρόβλημα αν δεν είχαμε αυτή την υπογεννητικότητα, ο δείκτης πρέπει να είναι 2,2 παιδιά και μείς είμαστε στο 1,4 ανά ζευγάρι.
    Τώρα ένας νέος εργάζεται για 3 συνταξιούχους!
    Αυτό είναι η ΜΙΣΗ ΜΑΣ ΧΡΕΩΣΗ ΣΤΟ ΔΝΤ!
    Το μισό δημόσιο χρέος μας είναι από το ασφαλιστικό ζήτημα.

    Στη ρΩσία ο Πούτιν δίνει 10000 ευρώ για το κάθε παιδί στα νέα ζευγάρια γιατί και εκεί αποδεκατίστηκαν λόγω υποσιτισμών και διαφόρων άλλων κακουχιών μετά τη πτώση του κομμουνισμού.

    • hope avatar
      hope @ αλλενάκι 04/12/2010 13:29:49

      Φιλανθρωπικό ίδρυμα!! Όχι ευχαριστώ

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 04/12/2010 13:33:31

      Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι με τη σημερινή υπογεννητικότητα, εσύ, το ένα παιδί, το μοναχοπαίδι, γίνεσαι το κάρο που σύρει 3 συνταξιούχους και αύριο θα σύρεις 4.

      Αυτό είναι το πραγματικό επαχθές βάρος που κληρονομεί η νέα γενιά.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 04/12/2010 13:34:21

      Φιλανθρωπικό ίδρυμα σε έκαναν ήδη παρά τη θέλησή σου, αλλά όχι για τους Έλληνες, παρά για 4 εκ. λαθραίους από όλες τις φυλές της γής!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 04/12/2010 13:36:51

      Οι πολιτικοί Ηοpe σκόπιμα έχουν ενσπείρει την τάση για να κάνουν οι Έλληνες μόνο 1 ή 2 μετά βίας, παιδιά.

      Αυτοί όμως κάνουν 4 και 5 παιδιά!!! για να έχουν ανταλλακτικά για τις δυναστείες τους.

      Για ψάξτο λίγο...

    • hope avatar
      hope @ αλλενάκι 04/12/2010 13:39:01

      Αλλενάκι, εγώ βλεπω οι πολύτεκνοι περνούσαν ζωή και κότα!!!!!
      Κάτσε τώρα. Ας κόψει κάτι και για αυτούς.
      Δεν με χαλάει καθόλου. Τα παλαιότερα χρόνια εκαναν παιδιά απο αγάπη και όχι να χωθούν στο δημόσιο. Εαν θελει το κράτος ας διώξει τους γυφτοπακιστανούς.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 04/12/2010 13:46:40

      Βλεπεις τα μεσαία εισοδήματα πολύτεκνων.

      Υπάρχουν και πολλά χαμηλά εισοδήματα όμως.

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 04/12/2010 14:43:34

      Και από πότε είναι κακό να περνάει κάποιος καλά ακόμη κι αν έχει πολλά παιδιά?
      Πολύ μιζέρια βλέπω από τους υποστηρικτές του GAP.

  10. hope avatar
    hope 04/12/2010 13:12:20

    Δεν μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα. Μιλάνε και οι πολύτεκνοι πλέον. Τι να πούν και οι άνεργοι, Αλιμονό μας.

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/12/2010 13:12:33

    η υπογεννητικότητα δ

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 04/12/2010 13:13:13

      λάθος

  12. Minnie avatar
    Minnie 04/12/2010 13:54:58

    Οι ανθρωποι με πολλα παιδια ειναι αξιοθαυμαστοι για πολλους λογους περα απο την οικονομικη επιβαρυνση στην οποια καλουνται να αντεπεξελθουν.
    Νομιζω οτι καλως το κρατος τους στηριζει οπως μπορει.

    Απο την αλλη μερια, ειναι λογικο να μπαινει καποιο οριο στην καταβολη βοηθηματος αναλογα με τα περιουσιακα στοιχεια του πολυτεκνου.
    Χωρις την υπαρξη καποιου οριου, θα μπορουσε -για παραδειγμα- η Κα Μαριαννα Βαρδινογιαννη να ζητησει και να παρει ολα τα βοηθηματα και προνομια των πολυτεκνων.

    Καποιο οριο πρεπει να υπαρχει, δεν μπορει το κρατος να επαφιεται στην ευσυνειδησια του ευκαταστατου πολυτεκνου.
    Δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο νουμερο, οι 40-50 χιλιαδες κι'εμενα μου φαινονται ανεπαρκεις αλλα καποιο οριο πρεπει να υπαρξει.

    Μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι προσφατα ακουγοντας καποιον γνωστο μου να λεει οτι πηγε και εισεπραξε το ΕΚΑΣ την περασμενη χρονια, οπως και καθε προηγουμενη χρονια.
    Ο συγκεκριμενος εισπραττει ενοικια απο καμμια δεκαρια ακινητα, δηλωμενα κανονικα στην εφορια, αλλα, επειδη εισπραττει και μια γελοια συνταξη, το κρατος τον συμπεριλαμβανει στους δικαιουχους ΕΚΑΣ.
    Τι να πω γι'αυτον.... αλλα τι να πω και για ενα ανικανο κρατος που αδυνατει να πατησει ενα κουμπι και να δει οτι αυτος ο πολιτης κακως εισπραττει ΕΚΑΣ και να του αρνηθει την καταβολη και να του ζητησει πισω ολα τα αχρεωστητως καταβληθεντα των προηγουμενων ετων.

  13. Minnie avatar
    Minnie 04/12/2010 14:09:28

    @petros

    Γραφεις... "ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να ισοπεδώσουν τα πάντα..."

    Μονο εκει διαφωνω. Που την βλεπεις την προσπαθεια?
    Εγω βλεπω οτι πολυ χαλαρα, χαρουμενα και με αξιοσημειωτη ανεμελια μας ριχνουν στα μουτρα την μια σφαλιαρα μετα την αλλη και απο πανω μας ζητουν να τους δοξασουμε κιολας επειδη μας "σωζουν".

    Εχουμε κανει τ'αυτια μας χωνια ψαχνοντας για φωνες να μας στηριξουν αλλα επικρατει βαθεια του ταφου σιωπη.

    Ας το χωνεψουμε, ειμαστε μονοι μας.

  14. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 05/12/2010 04:33:08

    Αγαπητή ¨Ανατολή¨ με συγκίνησαν τα λόγια και η ¨εκ βαθέων¨ , βιωματική σκέψη σου . Τα ίδια νοιώθουμε.

    Θέλω σε απάντηση να σου γράψω πολλά και έχω πολλά να πω σε σχέση με το σημαίνει ¨μονομάχος¨ χωρίς παρωπίδες στην ζωή. Για το τι σημαίνει προσωπική στάση και αξιοπρέπεια όταν ασχολείσαι με τα ¨κοινά¨.

    Ναι τον Αργύρη Σφουντούρη ( ορφανό παιδί από την σφαγή του Διστόμου που μεγάλωσε σε ορφανοτροφείο της Ελβετίας ) , ΠΟΥ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΙΧΕ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΓΡΑΠΤΑ ΠΩΣ Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΩΝ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΑΝ ¨-ΝΟΜΙΜΑ- ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΑΝΤΙΠΟΙΝΑ¨ , και τον μακαρίτη Γιάννη Σταμούλη τους γνώρισα , τους εκτίμησα και έχω συνεργαστεί μαζί τους.

    Η αξιοπρέπεια τους μου προκαλούσε αισθήματα αισιοδοξίας και ευθύνης για την παραπέρα δουλειά μου. Την ίδια εκτίμηση πιστεύω πως είχαν εκείνοι για μένα.

    Είναι όμως αργά , θα προσπαθήσω αύριο ...

    Παρακαλώ τον Φάκτορα να ανεβάσει το θέμα για λίγες ημέρες στην ¨κεντρική σελίδα¨ διότι υπάρχουν ακόμα πολλά που πρέπει να ειπωθούν...

    ¨Αναπολώ ακούσω , εάν υπάρχει η θέληση , η δυνατότητα και ο χρόνος , και την άποψη του αγαπητού συνομιλητή Φαήλου Κρανιδιώτη , όχι τόσο του ¨άλλου συμβούλου¨ , ο οποίος το 1972 έγραφε στον ¨Οικονομικό Ταχυδρόμο¨ πως ¨δεν πρέπει να επιβαρύνουμε την Γερμανία με τις ¨Επανορθώσεις¨ , διότι έχει ¨έξοδα¨ , δηλαδή οικονομικές υποχρεώσεις και δυσκολίες στην ενσωμάτωση της πρώην Ανατολικής Γερμανίας και...πρέπει να την βοηθήσουμε να δυναμώσει ώστε να παίξει τον καθοριστικό της ρόλο στην Ευρώπη-Ε.Ε. για την αντιμετώπιση των Η.Π.Α/Ρωσίας...¨.

    Και αύριο θα ήθελα να υπενθυμίσω ορισμένα γεγονότα και να απευθύνω φιλική έκκληση προς τον συγγενή της Πηνελόπης Δέλτα ( η οποία αυτοκτόνησε από ντροπή την ημέρα της εισόδου των Γερμανών στην Αθήνα , 27/4/1941 ) και πρόεδρο της Ν.Δ. κ. Αντώνη Σαμαρά.

    Θα ήθελα επίσης να κάνω και κάποιες επισημάνσεις σε αυτά που είπαν οι εκπρόσωποι της ¨πατριωτικής συμμαχίας¨ , κ.κ. Χ. Καστανίδης (ΠΑ.ΣΟ.Κ) και Α.Γεωργιάδης (ΛΑ.Ο.Σ) στη Βουλή (3/12) για την Γερμανία και τις Επανορθώσεις. Πιστεύω ότι ¨λάθος συναγερμός¨ , τίποτα δεν αλλάζει , επικρατεί και πάλι ο πολιτικός οπορτουνισμός .

    Προϋπόθεση βέβαια για να ειπωθούν όλα αυτά είναι να μην χαθεί για λίγα 24ώρα μέσα στην ¨δύνη τον γεγονότων και της ρέουσας πληροφόρησης¨ η δημοσίευση αυτή.