#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/05/2010 12:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η νεότερη Ελλάδα σε δυο φωτογραφίες







ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 25/05/2010 12:21:59

    (Πήραμε την πρώτη από το http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx)

  2. μαρκος avatar
    μαρκος 25/05/2010 12:28:33

    Τι σχέση έχει ο Νταλάρας με την πολιτική, την σύζυγο βουλευτίνα, και τον κο Ραγκόυση;

    Η σύζυγος Νταλάρα βουλευτίνα είναι αδελφή του κου Ραγκούση;

    Έχω μπερδευτεί με τις συγγένειες! Βοηθήστε με!

    • Asterips avatar
      Asterips @ μαρκος 25/05/2010 14:51:28

      Ξαδελφάκια.

    • netakias.wordpress.com avatar
      netakias.wordpress.com @ μαρκος 27/05/2010 11:48:56

      Η μουσική

      Παρότι σκωπτικό σε πρώτη ανάγνωση, το σχόλιο θα μπορούσε να αναφέρεται και στο... μουσικό DNA του νέου γραμματέα του ΠΑΣΟΚ, καθότι η ξαδέλφη του είναι η γυναίκα του Γιώργου Νταλάρα. Η Αννα Νταλάρα που εσχάτως επιμένει να την αναφέρουν ως «Αννα Ραγκούση Νταλάρα» (όχι γιατί απεδείχθη πως η λέξη «Ραγκούση» φέρνει γούρι, αλλά για να τη βρουν οι ψηφοφόροι στη λίστα αν κατέβει στις εκλογές), είναι κόρη του στρατηγού Ραγκούση, του ξαδέλφου της γυναίκας του Τζαννή Τζαννετάκη - και άρα, ο κ. Γιάννης Ραγκούσης είναι συγγενής με τον Τζαννή Τζαννετάκη! Αυτή η (σκοτεινή σοσιαλιστικώς) λεπτομέρεια θα πρέπει να απετέλεσε «κρυφό χαρτί» για τον νέο γραμματέα του ΠΑΣΟΚ όταν πήγε να ζητήσει τη γυναίκα του σε γάμο. Ο πεθερός του βλέπετε, ο κυρ Παντελής Ρούσσος που οι παλιοί Παριανοί τον θυμούνται μεσ’ το ταξί του να κάνει πολιτική κατήχηση στους τουρίστες, έχει σημαντικές ομοιότητες με την εμβληματική φυσιογνωμία του Παπαγιαννόπουλου στην ταινία που φωνάζει με τη μαγκούρα «Γκό-ρτζος! Γκό-ρτζος!». Μόνο που στην πραγματική ζωή ο κυρ Παντελής αντί να φωνάζει «Πα-παν-δρέ-ου!», φώναζε «Κα-ρα-μαν-λής!» - ήταν βλέπετε κομματάρχης της δεξιάς στον Κώστο. Κι αν τότε δυσανασχέτησε που η κόρη του η Κατερίνα του έφερε γαμπρό πιο πράσινο κι απ’ το Πίσω Λιβάδι την Aνοιξη, τώρα ο κυρ Παντελής λέει «και πού να τον δείτε το Γιάννη σε λίγα χρόνια!». Προφανώς, προσβλέπει κι αυτός στο «Γρήγορα ναι. Πρόχειρα, όχι»!

      Από την Καθημερινή!

  3. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/05/2010 12:33:27

    Τι συνδέει τις δυό φωτογραφίες;;;; Μα τί άλλο μικρά μου;;;Η αυθόρμητη,καλοπροαίρετη κι αγνή καθημερινή μάχη,εν ονόματι του Λαού,γιά τον Λαό,αλλά χωρίς τον Λαό.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/05/2010 12:35:22

      Από τους "φίλους του Λαού".

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Orestios 25/05/2010 12:45:51

        For sure.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 25/05/2010 12:48:04

        Κι όπως είπε κάποτε ο σχολιαστής Σπύρος, αυτοί είναι κοντά στο Λαό, ποτέ εκ του Λαού. Μην λερωθούν κιόλας.

  4. Γιαννης avatar
    Γιαννης 25/05/2010 13:01:22

    Λειπουν δυο ακομα φωτογραφιες πιστεω για να συμπληρωθει η τετρας!!!!!η μια ειναι η περιφημη φωτο του Κοκκαλη με τον Χριστοφορακο και η αλλη ειναι παλι του Κοκκαλη μαζι με τον Λουβαρη που διαφημιζανε το νεο κινητο της Ζημενς!!!!!!!Βρειτε τις φωτο και ανεβαστε τις αν μπορειτε.
    Η 5 φωτο προεραιτικα ειναι η παρουσια του Κοκκαλη στην ομιλια του Πασοκ στη Θεσσαλονικη.
    Εκει κλεινει η σαπιλα της δεκαετιας 1994-2004.

  5. Hase avatar
    Hase 25/05/2010 13:27:12

    Το αηδονακι της βουλης, με το αηδονακι του παλκου διπλα διπλα με τα κουμπαρακια.

  6. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 25/05/2010 13:28:38

    Ο κομψός κύριος με το παλαιομοδίτικο υπογένειον, πίσω στο πορτραίτο, είπε κάποτε "ένα ψέμα που επαναμβάνεται συχνά, μετατρέπεται σε αλήθεια". Που να ψάχνουμε ποιά η αλήθεια και "ποιοί οι φίλοι του λαού", τώρα!

  7. GreenHorses avatar
    GreenHorses 25/05/2010 14:08:27

    Αφού δεν έπεσε το κάδρο να του πλακώσει τότε αυτά τραβάμε σήμερα.