#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/09/2010 23:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η νίκη του Ερντογάν τον κατατάσσει μετά τον Ατατατούρκ





Η χθεσινή επικράτηση του Τούρκου πρωθυπουργού Recep Tayyip Erdogan, αποτελεί τη τέταρτη νίκη του σε εθνικές εκλογές. Έχει κερδίσει δυο φορές  σε γενικές εκλογές και δυο φορές σε δημοψηφίσματα.  Πρόκειται για «κλασικό» νικητή.

Η τελευταία του νίκη του επιτρέπει, μέσω των συνταγματικών μεταρρυθμίσεων που επικυρώθηκαν από αυτήν, να ελέγχει τους δυο βασικούς πυλώνες του κοσμικού κράτους, το δικαστικό σώμα και τον στρατό.

Το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος αποτελεί μεγάλη νίκη για την ιδεολογία του Erdogan. Δύσκολα μπορούμε να φανταστούμε στο εξής, κάποια απόπειρα στρατιωτικού πραξικοπήματος, μιας και με βάση τις νέες ρυθμίσεις οι ένοχοι θα δικάζονται από τα πολιτικά δικαστήρια. Επίσης δεν πρόκειται να ξαναδούμε τα δικαστήρια να απαγορεύουν κάποιο συγκεκριμένο πολιτικό κόμμα, όπως έκαναν στο παρελθόν.

Ο πρωθυπουργός πρέπει να είναι πολύ ικανοποιημένος με τον εαυτό του. Έκανε τη χώρα του πλουσιότερη, σταθερότερη, και ισχυρότερη στα πλαίσια της  διεθνούς κοινότητας. Την ίδια ώρα που την έκανε πιο δημοκρατική και πιο θρησκευόμενη. Αν κερδίσει και τις εκλογές του Ιουλίου του 2011, και μάλλον έτσι φαίνεται αν κρίνουμε από τα χθεσινά αποτελέσματα, τότε θα είναι ο μόνος πολιτικός μετά τον Kemal Ataturk, με τόση επιρροή, και τόση κυβερνητική θητεία.

Οι μεταρρυθμίσεις του ανατρέπουν οκτώ δεκαετίες κυβερνητικά προωθούμενης κοσμικής ιδεολογίας, αντικαθιστώντας την με ένα νέο «δόγμα» που θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε ως «Ερντογανισμό». Και ένας ηγέτης δεν αποκτά τον δικό του «ισμό»,αν απλά ακολουθεί στα βήματα των προκατόχων του.

Πολλοί στο εξωτερικό, αλλά και μέσα στη Τουρκία, βρίσκουν πως η μεταστροφή της χώρας προς τη θρησκεία και προς ανατολάς, είναι ανησυχητική. Όμως για τη πλειονότητα των Τούρκων, η χώρα τους έγινε πιο δημοκρατική και πιο ανθρώπινη.

Η κοσμική ελίτ της Τουρκίας, που επικεντρώνεται στις ένοπλες δυνάμεις, στα πανεπιστήμια και στις επιχειρήσεις,  θα συνεχίσει να μισεί τον Erdogan. Όμως η περιφέρεια, που είναι πιο φτωχή και πιο θρησκευόμενη, τον λατρεύει. Ο πρωθυπουργός έχει βοηθήσει τους περιθωριοποιημένους, και ως αντάλλαγμα αυτοί του προσφέρουν αιώνια αφοσίωση.

Κάποιοι φόβοι πως η χώρα θα μετατραπεί σε ένα είδος ιρανικής ισλαμικής δημοκρατίας, δεν ευσταθούν. Η υποστήριξη της οποίας χαίρει ο πρωθυπουργός, δεν είναι αποτέλεσμα μόνο της ιδεολογίας, αλλά και του εκσυγχρονισμού και της ευμάρειας που αυτός επέφερε...

Αυτό που πρέπει τώρα να κάνει, αν θέλει να δικαιολογήσει τον «ισμό» που προσαρτήθηκε στο όνομά του,  είναι να δημιουργήσει ένα κουρδικό κράτος, ή τουλάχιστον να αναγνωρίσει τους Κούρδους της χώρας του ως εθνική μειονότητα. Ο ίδιος είναι ώριμος για κάτι τέτοιο, όμως η Τουρκία δεν είναι. Χρειάζεται μια ακόμη θητεία, για να φέρει σε πέρας τη κουρδική του αποστολή. Και αν κερδίσει τον επόμενο Ιούνιο, η επιτυχία του θα καταστήσει τα παραπάνω μια πολύ σοβαρή πιθανότητα.

Haaretz.com



ΣΧΟΛΙΑ

  1. η Dimi avatar
    η Dimi 14/09/2010 00:05:09

    "Μια πεινασμένη κότα φαντάζεται τον εαυτό της σε μια δεξαμενή από σιτάρι
    (συμπέρασμα: Όταν βρίσκεσαι σε ανάγκη, τα πάντα μοιάζουν χρήσιμα)..

    ~Aç tavuk kendini buğday ambarında görür.

    • Νταγιάν avatar
      Νταγιάν @ η Dimi 14/09/2010 12:25:03

      Το ελληνικό -ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται- δεν σου κάνει; Εσύ η πολύ ευλαβής είσαι ή πολύ αγράμματη. Αλλιώς δεν εξηγειται.

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/09/2010 00:09:35

    Το ότι το δημοσίευμα είναι της Haaretz λέει πολλά.

    • Maya avatar
      Maya @ αλλενάκι 14/09/2010 11:17:09

      @αλλενάκι

      Καλημέρα, τι θεωρείς ότι λέει;

      Οι στρατιωτικοί είναι οι κατ' εξοχήν υπέρμαχοι της στενής συνεργασίας μεταξύ των δύο χωρών. Σε αντίθεση με τους ισλαμιστές του AKP που θέλουν πλήρη απομάκρυνση από το Ισραήλ όπως και τις ΗΠΑ.

      Η Jerusalem Post σήμερα αφήνει να εννοηθεί πως το χάσμα θα μεγαλώσει.
      "Turks show support for AKP policies, including distancing Ankara from Israel and clipping the wings of the generally secular, pro-Israel army." (http://www.jpost.com/ArtsAndCulture/Entertainment/Article.aspx?id=187995)

    • Νταγιάν avatar
      Νταγιάν @ αλλενάκι 14/09/2010 13:44:46

      Και ο αινσταιν εβραίος ήταν; Δεν θα τον παίξουμε;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Νταγιάν 14/09/2010 13:54:45

        Και εβραίος και ελαφρώς κουμμούνι, κατά πώς φαίνεται.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Νταγιάν 14/09/2010 13:55:42

        Νταγιάν, διάβασε τι απαντώ στη Maya.

      • Νταγιάν avatar
        Νταγιάν @ Νταγιάν 14/09/2010 13:58:25

        ΤΘείς, μήπως τον μπερεδεύεις με τον Μάρξ;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Νταγιάν 14/09/2010 14:01:00

        Νταγιά, ο Μάρξ δεν ήταν "ελαφρώς" (χα, χα) κουμμούνι.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 14/09/2010 13:53:20

      Maya, τώρα είδα την απάντησή σου, δεν το βρήκα αρνητικό το δημοσίευμα, δεδομένης της έντασης μεταξύ τους τελευταία.

  3. loretta avatar
    loretta 14/09/2010 00:14:04

    τι να πεις για μια χωρα που ακομα και τωρα το 2010 ολες οι ξενογλωσσες ταινιες τους στον κινηματογραφο και στην τηλεοραση.....ΜΕΤΑΓΛΩΤΙΖΟΝΤΑΙ...

    υποτιτλοι? ουτε για συζητηση αφου πρεπει να ξερεις να διαβαζεις.....

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ loretta 14/09/2010 00:15:38

      Το ίδιο δεν γίνεται και στην Γαλλία, Ελβετία, Γερμανία, Αυστρία;

      • loretta avatar
        loretta @ Strange Attractor 14/09/2010 00:23:06

        Αγαπητε strange...

        ναι γινεται αλλα για τελειως διαφορετικους...λογους....στην τουρκια...το μεγαλυτερο ποσοσοστο των τουρκων ειναι illiterate μεχρι τριτη δημοτικου και αν...και φυσικα να μην ξεχνας και την λογοκρισια που εχουν..

        στην γαλλια στην ελβετια κ.α. χωρες δεν γινεται γιαυτους του λογους...

      • tiramola avatar
        tiramola @ Strange Attractor 14/09/2010 00:31:42

        Αγράμματοι μέχρι τρίτη δημοτικού η πλειοψηφία των Τούρκων?
        Έχεις διαβάσει κάποια έρευνα ή απλώς γράφεις στο βρόντο?

      • loretta avatar
        loretta @ Strange Attractor 14/09/2010 00:36:12

        προφανως τιραμολα το εχω διαβασει και το εχω ζησει απο τα ταξιδια μου στην τουρκια.

        κατι αλλο???

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 14/09/2010 00:38:38

        Μη μαλώνετε.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Strange Attractor 14/09/2010 09:57:30

        "Η αγραμματοσύνη πάντα οδηγεί στο θρησκευτικό φανατισμό ή και στη σκέτη “ευλάβεια”. Το βλέπουμε και στα δικά μας."

        Γιά να εμπεδώσω την δογματική αντίληψη:

        Οποιος στην Ελλάδα είναι "Ευλαβής", είναι a priori αγράμματος που πάντα οδηγείται στον θρησκευτικό φανατισμό. Ενώ, οι Αθεοι-Ασεβείς, που στηλιτεύουν τους "Eυλαβείς-Φανατικούς-Αγράμματους" είναι οι φιλειρηνικοί "Σοφοί" που κατέκλυσαν το σύμπαν.

        Εγώ πάντως στοιχηματίζω, ότι ακόμα κι εσύ, ο Σοφός-Αθεος-Ασεβής, πιστεύεις στην Απιστία σου.

        Conditio sine quibus non, αγαπητέ.
        η Dimi

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ loretta 14/09/2010 00:17:00

      Loretta, το αυτόν ισχύσει σε πάμπολλες χώρες της Ευρώπης (Ισπανία, Γερμανία, Ιταλία, Πολωνία κ.ο.κ.).Ατυχές το παράδειγμα.

      • loretta avatar
        loretta @ Γιάννης 14/09/2010 00:24:09

        Γιαννη....

        καθολου ατυχες το παραδειγμα...αν κρινεις για ποιους λογους γινεται στην Τουρκια.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ loretta 14/09/2010 00:30:00

      H λογοκρισία μπορεί να επιβληθεί κάλιστα στους υποτίτλους. Σε ό,τι αφορά τους αριθμούς για τον αναλφαβητισμό σίγουρα, είναι σίγουρα υψηλός στην Νοτιοανατολική Ανατολία αλλά και χαμηλός στις δυτικές επαρχίες και τα μεγάλα αστικά κέντρα. Η δε μεταγλωτισση είναι συνήθεια για το κοινό σε πολλές χώρες και δεν αλλάζει από τη μια μέρα στην άλλη.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης 14/09/2010 00:37:57

        Η αγραμματοσύνη πάντα οδηγεί στο θρησκευτικό φανατισμό ή και στη σκέτη "ευλάβεια". Το βλέπουμε και στα δικά μας.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Γιάννης 14/09/2010 00:51:51

        Strange η αγραμματοσύνη οδηγεί στην άγνοια και καθιστά τον άνθρωπο πιο ευάλωτο σε κάθε είδους "φανατισμό".
        Κατ' αναλογία η γνώση και η μόρφωση σου ανοίγουν τα μάτια και αυξάνουν τις πιθανότητες να ΜΗΝ πέσεις θύμα κακοπροαίρετων.

        Τι σχέση έχει η ευλάβεια με την αγραμματοσύνη;;
        Όλοι οι αγράμματοι δλδ είναι ευλαβείς ή μήπως οι ενγράμματοι δεν μπορούν να είναι ευλαβείς;;
        Ή μήπως όλοι οι ηλίθιοι/βλάκες/αγράμματοι είναι θρησκευτικά φανατισμένοι;;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης 14/09/2010 00:57:15

        Τσιλιβήθρα μη μου βάζεις παράδοξα τύπου Επιμενίδη: «Επιμενίδης έφα: Πας Κρης ψεύστης. Αλλά Επιμενίδης, Κρής», που Βασάνισε γενεές φιλοσόφων. Ένας μάλιστα, ο Φιλητάς, πέθανε από τον καημό του που δεν μπορούσε να το λύσει.
        Αυτό που λέω είναι ότι όσο λιγότερα γνωρίζεις τόσο πιο ευάλωτος σε θρησκοληψίες είσαι. Άρα, τόσο πιο "ευλαβής". Έβαλα ξανά εισαγωγικά αν πρόσεξες.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Γιάννης 14/09/2010 01:07:00

        Καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοείς και όχι δεν παίζω με τις λέξεις βραδιάτικα.

        Απλά...με ενοχλεί που και που.Όχι συχνά αλλά που και που.
        Και γενικά αυτή η ταύτιση και το υποννοούμενο του χαμηλού μορφωτικού επιπέδου με την θρησκεία.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Γιάννης 14/09/2010 14:01:02

        "Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι"...

  4. loretta avatar
    loretta 14/09/2010 00:34:31

    .....παντως δεν ειναι τυχαιο....οτι παραμενει υψηλο το ποσοστο αναφαλβιτισμου......και προσανατολισμου στον θρησκευτικο φανατισμο...

    και μην ξεχνας οτι η μεγαλυτερη παραπλανηση των μαζων ειναι τα ΜΜΕ...

    το ζουμε εδω....που υποτιθετε οτι ειμαστε...Πολιτισμενη χωρα...αναθεμα μας.

  5. neotera avatar
    neotera 14/09/2010 10:48:47

    Κατατοπιστικό το δημοσίευμα και σε στρωτά ελληνικά. Το πολιτισμικό Γκουλαχ των ημερών μας είναι η ειδικού τύπου αγραμματοσύνη που επιβάλεται στους νέους κυρίως από τα κανάλια. Από καιρό, η τηλεόραση, όχι μόνο έχει μεγαλύτερο ρόλο στον πολιτισμό από τα σχολεία, αλλά επηρεάζει το περιεχόμενο της παιδείας στις χαμηλές τουλάχιστον βαθμίδες... Οσο για την ευλάβεια και τη θρησκεία, αρκεί κανείς τι έκαναν οι τηλεκανίβαλοι στους παπάδες προ πενταετίας όταν συντεταγμένα τους επιτέθηκαν. Τότε οι ξενοκίνητοι "νταβάδες" έπιτέλεσαν την ιδιότυπη "Κάθαρση" στην εκκλησία της Ελλάδος μέσω τηλεοπτικής εκστρατείας, προϊόν της οποίας είναι η κοινωνικοπολιτική της εξουδετέρωση και το χρίσμα του αρχιεπισκόπου σε "αμερικάνο" τράγο, τον σιωπηρό Τζερώνυμο, το φιλαράκι του γιωργάκη... ))

  6. neotera avatar
    neotera 14/09/2010 10:52:28

    ...αρκεί κανείς ΝΑ ΔΕΙ..., βεβαια. Σόρρυ εγκαίν ! ))

  7. Lewnidas avatar
    Lewnidas 14/09/2010 11:57:15

    να γινει σαν το ιραν μπορει?
    δεν μπορουν να μας κανουν καλητερη χαρη. θελω μουλαδες και σαρια στην τουρκια.

    1τον) θα εχουν εμφυλιο
    2τον) θα σταματησουν να εχουν την υποστηριξη των εβραιοαμερικανων.

    και εαν το 2ρο με διπλωματια πισω απο τις κουρτινες μπορουν να το μετατρεψουν σε συν το 1το δυσκολα θα το γλυτωσουν. ηδη εχουν προβληματα κατα το ραμαζανι (οπου οι κεμαλιστες δεν νυστευουν). εχουν προβλημα με την εφες (την μπυρα) και το ρακι.

    Η νικη του ερντογαν σημαινει και το τελος της τουρκιας οπως την ξεραμε.επειδη ο κεμαλ πηρε ενα συνοθυλευμα και το εκανε λαο (με τις γνωστες πρακτικες) ο ερντογαν θα παρει εναν εθνος και θα προσπαθησει να το κανει μια θρησκευτικη και γλωσσολογικη ενωση. θα πρεπει τοτε να δει τι θα κανει με τους αθεους(κεμαλιστες) και με τους Αλεβιτες. οπως ξερουμε το ισλαμ δεν ειναι πολυ ανεκτικο με τους απιστους.

    τελος κανεις τουρκος ισλαμιστης ή μη δεν θα ανεκτει πολλα πολλα με τους κουρδους.

    συμπερασματικα ο ερντογαν δεν λυνει το κυριο προβλημα της τουρκιας (το κουρδικο) και τις προσθετει κανα 2 ακομα.

    οσον μας αφορα: τπτ δεν θα αλλαξει. ισσα ισσα οσο θα μεγαλωνει το προβλημα τοσο θα γινεται ποιο ελκυστικο να στησουν καποιο επεισοδιο σε στυλ ημια ωστε να πληξει η μια πλευρα την αλλη.

  8. Νταγιάν avatar
    Νταγιάν 14/09/2010 12:11:32

    Αμφιβάλλει κανείς ότι η θρησκοληψία οδηγεί σε φανατισμό; Ή ότι η θρησκοληψία και η ευλάβεια αποτελούν μέρος της αγραμματοσύνης; Όσο πιο αμόρφωτος ο λαός τόσο οι μουλάδες, οι ραβίνοι και οι παπάδες κάνουν κουμάντο. Θρησκευτικός πόλεμος: Ο όρος και μόνο τα λέει όλα.

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 14/09/2010 13:41:19

    Δαγιαν, ΠΑραξενε κ.α., διαφωνω. Προφανως συγχεετε τον εκπαιδευση με την παιδεια εδω. Ξερω αγραμματους που δεν είναι φανατικοι και βεβαια βριθουν οι δυτικες κοινωνιες, και ειδικα η δικη μας εδω με τους μεταπρατες της σκεψης να ειναι "βασιλικοτεροι του βασιλεως", σε "ορθολογικο" ταλιμπανισμο και απολυτότητα. Δεν ξερω ποσοι πεθαναν απο τους κληρικαλιστικους πολεμους της Ευρώπης -πολλες εκαντονταδες χιλιαδες υποθετω- αλλα για σκεφτειτε ποσοι δολοφονηθηκαν απο τους "ορθολογιστες" μαρξιστες και τους Ναζι οι οποιοι, αν μη τι αλλο, εφαρμοζαν καθ' ολα ορθολογικες, επιστημονικες θεωριες; Για σκεφτειτε το...Και να θυμαστε οτι ο,τι ειναι λογικο δεν ειναι κατ' αναγκη και ορθολογικο και το αντιστροφο. Η σχεση αιτιου-αιτιατου δεν ειναι τοσο απλη οσο νομιζουμε στις πολυπλοκες κοινωνικες διεργασιες που προκαλουν τετοια φαινομενα.

  10. rage avatar
    rage 14/09/2010 13:47:08

    Όσο πιο αμόφωτος ο λαός, τόσο πιο υπομονετικός, μιας και τόσο πιο πολύ πιστεύει στη μετα θάνατον ζωή, έστω και υποσεινήδητα.

    Στο θέμα μας, πάντως δε νομίζω να διαφωνεί κανείς ότι ο Ερντογάν είναι μεγάλος ηγέτης, κάτι που εμείς όπως φαίνεται θα κάνουμε πολλές δεκαετίες ακόμα να δούμε. Προς το παρόν αρκούμαστε σε μπούληδες, πεντιά, και πάει λέγοντας...

    • Νταγιάν avatar
      Νταγιάν @ rage 14/09/2010 13:48:27

      Και στους παπάδες.

  11. Νταγιάν avatar
    Νταγιάν 14/09/2010 13:51:46

    Βλέπω εδω μεσα κατά καιρούς κάποιους και κυρίως κάποιες σχολιάστριες που πίσω από ένα δημοκρατικό facade, με την πρώτη ευκαιρία στάζουν χολή και βγάζουν ρατσισμό, φασισμό και άλλα πολλά. Μην το παίζετε κυρίες μου. Κάποιοι σας πήρανε πρέφα προ πολλού. Ηρεμείστε.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Νταγιάν 15/09/2010 12:59:12

      @ Νταγιάν

      Ο μισογύνης είναι τέρας μυθολογικόν, μισός γυναίκα και μισός
      άλλο πράμα, απερίγραπτης ασχήμιας και τελείως εξαγριωμένος με
      την κατάστασή του. ~(Από Εκθεση Γυμνασίου της Θεσπρωτίας, 1991)


      Xωρίς ψήγμα εκτίμησης.

      Η Ελληνίδα Χριστιανή Ορθόδοξη
      Με Ενδοξους Προγόνους,
      Dimi

  12. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 14/09/2010 16:03:55

    παρακαλουνται θερμα ολοι οι ενταυθα αμνοι κατα την προγραμματισμενη
    προσελευση εις σφαγειον να ζητουν απο τους εντεταλμενους προς τον
    αυτον σκοπον την επιδειξη ταυτοτητος ητοι αν ο διεκπαιρεωτης τυχγανει
    ισλαμιστης/κεμαλιστης/αλεβιστης/λαζος κ.ο.κ
    καθε ολοκληρωση η οποια δεν συνεμορφωθη με το ανωτερω καθισταται
    ακυρη και θα επαναλαμβανεται συμφωνα με την ανωτερω διαταγη

  13. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 14/09/2010 17:39:40

    η εγκληματικη αμελεια οπως συμορφωθουν με την ανωτερω διαταγη του
    ιερου ΚΟΣΕΡ διαδικαστικου εκ μερους Ιωνων, Ποντιων, Κυπριων, Αρμενιων
    αποτελεσε αιτια δισπορας συκοφαντικων και ανυποστατων ισχυρισμων,
    και ετσι καθισταται επιτακτικη πλεον η πληρης συμμορφωση με το
    ανωτερω φιρμανι

    Σουλτανος της Νεας Πυλης Τουρκιας

  14. Νικόλας avatar
    Νικόλας 14/09/2010 18:09:21

    Χρειάστηκαν πάρα πολλά χρόνια πολέμων (μεταξύ και 2 παγκοσμίων) ώστε να σταματήσουν να είναι εχθρικές μεταξύ τους χώρες Γαλλία και Γερμανία...για να γίνουν τα σύνορα στο Ρήνο πέθαναν εκατομμύρια στρατιώτες και τώρα πας και τα περνάς χωρίς καν να δείξεις ένα έγγραφο...από το Στρασβούργο για να βρούμε LIDL παίρναμε το αστικό λεωφορείο και πηγαίναμε Γερμανία και το καταλαβαίναμε ότι είχαμε περάσει τα σύνορα επειδή οι αναγγελίες των στάσεων άλλαζαν στα γερμανικά!

    Θέλετε δεν θέλετε είμαστε καταδικασμένοι από την Ιστορία να είμαστε γείτονες με το συγκεκριμένο λαό από τον 10ο αιώνα...κάποια στιγμή όλα θα φτιάξουν!

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Νικόλας 14/09/2010 18:12:50

      Εδώ είναι Βαλκάνια φίλε... Αυτά δεν περνάνε! Για βρες δυο βαλκανικούς λαούς που να μην είναι έτοιμοι να χιμήξουν ο ένας στον άλλο?

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ (A)θανάσης 14/09/2010 18:17:52

        έτσι ήταν και στη δύση...νομίζεις πως οι σουηδοί τρέφουν και τα καλύτερα συναισθήματα για τους Δανούς...είχαν χορτάσει και αυτοί μεταξύ τους πολέμους με το κουτάλι και μιλάνε και σχεδόν την ίδια γλώσσα!

  15. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 14/09/2010 22:44:38

    ΟΦΙΣ ΣΕΝΤΕΡ

    ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΖΩΑ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ

    Εμφανισθησαν φαλτσολαλουντες κουκουβαγιες οι οποιες εμποδιζουν
    την ερωτικη προσεγγιση με σκοπο την εγγαμον συμβιωσιν μεταξυ
    των φιλοξενουμενων μου αιμοσταγων αμνων και αγαθοποιων λυκων για
    τον σκοπο αυτο κρινεται επιτακτικη η απομακρυνση των κακοηχων
    πτηνων εκ του δασους της επαγγελιας