#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/05/2013 12:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η νέα σημαία του ελληνικού Τουρισμού



«Πώς μπόρεσα να ζήσω 49 χρόνια σε αυτόν τον πλανήτη χωρίς να έχω επισκεφθεί ως τώρα τα ελληνικά νησιά; Είναι πανέμορφα! Yassou Mykonos θα επιστρέψω».

Δεν τα είπε κανένας… Ελληναράς που δε βλέπει τίποτε μπροστά του παρά μόνο τη χώρα τους. Τα έγραψε ο διάσημος σταρ του Χόλιγουντ, ο βραβευμένος με Οσκαρ Αυστραλός ηθοποιός Ράσελ Κρόου που έζησε τον ελληνικό του μύθο στο Αιγαίο.

Κι αυτά ακριβώς τα λόγια πρέπει να πάρουμε και να κάνουμε σημαία του τουρισμού μας. Η Ελλάδα, το λένε όλοι, είναι από τα ομορφότερα οικόπεδα του πλανήτη. Οποιος έρχεται μια φορά στα μέρη μας μαγεύεται από την ομορφιά της, αυτή που εμείς θεωρούμε δεδομένη. Κι όμως, άνθρωποι πάμπλουτοι και κοσμοταξιδεμένοι όπως ο Κρόου μένουν έκπληκτοι μπροστά σ’ αυτό που βλέπουν. Φανταστείτε, ο ηθοποιός μίλησε έτσι για τη Μύκονο. Που να πήγαινε στη Σαντορίνη ή σε άλλα νησιά του Αιγαίου.

Για να αποδειχθεί άλλη μια φορά ότι πρέπει τον τουρισμό μας να τον διαφυλάξουμε ως κόρην οφθαλμού. Τι δάνεια, Μνημόνια, ομόλογα και πράσινα άλογα. Από τη βαριά βιομηχανία της χώρας, τον τουρισμό θα βγούμε από την κρίση. Ας μην αφήσουμε να πάει χαμένη η ευκαιρία ότι φέτος θα έρθουν 17 εκατ. ξένοι επισκέπτες. Ας τους κάνουμε 20 και 25 εκατ. τους τουρίστες, με καλές υπηρεσίες, χαμόγελο και την αθάνατη ελληνική φιλοξενία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lichnee avatar
    Lichnee 22/05/2013 12:27:33

    "Δεν τα είπε κανένας… Ελληναράς που δε βλέπει τίποτε μπροστά του παρά μόνο τη χώρα τους. "
    Η χολή,χολή ακόμα και εδώ,ακόμα και τώρα...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Lichnee 22/05/2013 12:46:41

      Ούτε στο lifo τέτοια χολή...

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Lichnee 22/05/2013 14:08:54

      ειρωνικά το γράφει ο άνθρωπος

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ ΣΤΕΛΙΟΣ 22/05/2013 20:35:58

        Ναι,το είδαμε...
        Μόνο που η μόνη ειρωνεία στο άρθρο είναι ο ...Ελληναράς!

  2. cgh avatar
    cgh 22/05/2013 12:31:38

    Γκρινια @ Russel Crowe: τωρα που το εμαθες πηγαινε οποτε θες αλλα μην λες οτι εισαι εσυ γιατι οποτε παει κανενας διασημος στα ξενοδοχεια τους ανεβαζουν 20ευρω τις τιμες και αν ρωτησεις γιατι τοσα ρε παιδια σου απαντουν εδω εχει κοιμηθει ο ταδε η δεινα και ο ετσι.ελπιζω να αλλαζουν σεντονια.

  3. Γιάννης avatar
    Γιάννης 22/05/2013 13:04:47

    Στον Ράσελ Κρόου χρειάστηκαν 49 χρόνια μέχρι να επισκεφτεί τη Μύκονο, σε μας τους Έλληνες χρειάζονται 49 χρόνια δουλειάς για να μπορέσουμε να μαζέψουμε τα λεφτά που απαιτούνται για να περάσουμε μια εβδομάδα στο νησί του ανέμου.

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 22/05/2013 13:05:48

    Τι λέτε ρε παιδιά!
    Είπε ο Ρ. Κροόυ τέτοια λόγια?
    Έχουμε την "έξωθεν καλή μαρτυρία"?

    • GO avatar
      GO @ εναςάσχετος 23/05/2013 07:44:27

      Αν αναλογιστείς ότι ο τουρισμός στην Ελλάδα μας, πήρε φόρα, περί τα τέλη της δεκαετίας του '50, μετά από σχετική προώθηση της ταινίας "Boy on a dolphin" (Ελληνικός τίτλος "Το παιδί και το δελφίνι") με τους Alan Ladd, Clifton Webb, Sophia Loren και Αλέξη Μινωτή, που γυρίστηκε στην 'Υδρα, θα αναθεωρήσεις.

      • GO avatar
        GO @ GO 23/05/2013 08:07:06

        Υποψήφιο Oscar μουσικής το 1958, το soundtrack της ταινίας.
        Η υπέροχη μουσική του Τάκη Μωράκη.

        • GO avatar
          GO @ GO 23/05/2013 08:53:32

          Βέβαια, το Oscar μουσικής κερδήθηκε το 1960 με τα "Παιδιά του Πειραιά" του Μάνου Χατζηδάκι, της ταινίας "Ποτέ την Κυριακή" με πρωταγωνίστρια τη Μελίνα Μερκούρη.
          Υπέροχοι διαφημιστές της Ελλάδας και οι δυό τους.
          Περαιτέρω ανάπτυξη του τουρισμού μας και μάλιστα από τουρίστες ισχυρού πορτοφολίου.

          Με αυτά τα τρία σχόλια, θέλω να πω ότι ο τουρισμός μας έχει την απόλυτη ανάγκη αυτής της προώθησης, από προσωπικότητες της διεθνούς showbiz.

  5. metanastis avatar
    metanastis 22/05/2013 13:06:28

    @cgh
    Χαχαχα. Πολύ καλό! Το έπαθα πρόπερσι στο Γαλαξίδι. Μου είπαν στη ρεσεψιόν: "Ξέρετε εδώ έμεινε ο αδερφός του..." Και μετά ελπίζουμε για τουρισμό της προκοπής.

  6. mara Μ avatar
    mara Μ 22/05/2013 13:26:34

    "Ως κόρη οφθαλμού να διαφυλάξουμε". Πως; Προσφέροντας νησιά για διακομιστικά κέντρα; ή ρισκάροντας με καταστροφή τουριστικών προορισμών για
    "επενδύσεις" ξένων συμφερόντων;
    Μάλλον βάζουμε τα χέρια μας και βγάζουμε τα μάτια μας.

  7. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 22/05/2013 13:59:55

    Κάθε ἐργαζόμενος στὸν τομέα τοῦ τουρισμοῦ ποὺ ἀντιμετωπίζει τοὺς ξένους τουρίστες ὡς κορόϊδα γιὰ ἀρπαχτὴ (μὲ ὑπερχρεώσεις, φρικτὰ κάκιστες ὑπηρεσίες κλπ) θὰ πρέπει νὰ θεωρεῖται ἐθνικὸς Ἐφιάλτης. Ἂν γίνει κτῆμα τοῦ λαοῦ τὸ ὅτι ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΑ καὶ λειτουργήσει ὡς πίεση στοὺς ἐπιρρεπεῖς, κάτι γίνεται...

    Οἱ καλὲς φῆμες ἐξαπλώνονται. Οἱ κακὲς ὅμως ἐξαπλώνονται μὲ τὴν ταχύτητα τοῦ φωτός.

  8. B.K.Σιάπκα avatar
    B.K.Σιάπκα 22/05/2013 18:36:51

    Όποιος επιτρέπει στον εαυτό του να χρησιμοποιεί την έκφραση Ελληναράς θέτει σε ψυχοφθόρα δοκιμασία τον αυτοσεβασμό του και την αυτοσυνειδησία του...
    Και δεν είναι εποχές για τραύματα στην ψυχή μας... δεν έχουμε πλέον αυτή την πολυτέλεια.

    • κανενας avatar
      κανενας @ B.K.Σιάπκα 22/05/2013 23:41:50

      το ιδιο ισχυει και για τον ορο ''κουλτουριαρης''..το alter ego του ''Ελληναρα''..γιατι να το δεις ομως σαν τραυμα και οχι σαν μια αυθεντικη επικοδομητικη αυτοκριτικη? προσωπικα θαυμαζω τον ελληνικο λαο για την εφευρετικοτητα στον τροπο που χρησιμοποιει τους δυο αυτους ορους.. δεν ξερω αν υπαρχει σ'αλλη γλωσσα κατι αναλογο..δειχνει ακριβως αυτοσεβασμο, αυτοσυνειδησια κι ενα πνευμα σατυρας ασυλληπτης.
      Οσον αφορα τον τουρισμο εχουμε χιλια δυο στραβα-τραυματα που πρεπει ν'αλλαξουμε, αυτη ειναι η αληθεια. Φιλικα.

  9. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 22/05/2013 20:31:02

    Αποδειξεις του εκοβαν;

  10. Ραβινος avatar
    Ραβινος 22/05/2013 20:50:33

    Ειναι να μην πει κανενας καποιο καλο λογο για την Ελλαδα πεφτουν πανω του οι διαφοροι περιπλανομενοι ανα τα blogs μουτζουριδες να τον καψουν !Αμα εχεις τετοιους φιλους τι τους θελεις τους εχθρους !Πριν χρονια καποιος ονομαστος marketier -image maker Eλληναμερικανος νομιζω {δεν θυμαμαι το ονομα του } ειχε αναλαβει το project προβολης του τουρισμου που ειχε ο ΕΟΤ.Πηρε λοιπον καμια 10αρια συνεντευξεις απο διασημους ηθοποιους με φοντο τον ουρανο και την θαλασσα της χωρας μας και αρχισε τις προβολες ανα τον κοσμο και εγινε το ελα να δεις απο το τουριστικο ρευμα προς την χωρα μας .Τωρα ηρθε ενας διασημος ο Ράσελ Κρόου να πει καλο λογο κι εμεις τον πηραμε απο τα μουτρα μαζι με τις ελληναραδικες ειρωνειες μας .Αμ τετοιοι που ειμαστε τετοια μας πρεπουν !

  11. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 23/05/2013 00:50:47

    Κάθε είδηση,φωτό,σχόλιο που αναφερεται στην Ελλάδα βοηθάει.
    Την τελευταία εβδομαδα συζητώ συνεχώς για μια σκηνη του Τζανγκο,αυτής της ιδιοφυίας που λέγεται Ταραντίνο,που δείχνει μια φωτό της Ακρόπολης.Γιατί το έβαλε;Τί θελει να πει;
    Πάντως περισσότερο θα βοηθούσε σε μια απο τις τόσες εκπομπές μαγειρικής που προβάλλονται στο εξωτερικό να λέγανε ''ελαιόλαδο Ελλάδας''

    • Β.Κ.Σιάπκα avatar
      Β.Κ.Σιάπκα @ Μεγάλες στιγμές 23/05/2013 10:56:47

      Η φωτιά στην Ακρόπολη συμβολίζει την νίκη του Σκότους επί του Φωτός... (θά'θελαν..)

  12. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 24/05/2013 01:59:07

    Ο τουρισμος θελει και στηριξει απ το Κρατος.
    Ειναι τοσα πολλα που ειναι εφικτο να γινουν, και τοσα λιγα αυτα που τελικα γινονται. Βαριεται πια κανεις να τα γραφει...

  13. Mak avatar
    Mak 24/05/2013 10:27:18

    Σαν την Ελλάδα, τέτοιο χάλι, πουθενά
    Παναγιώτης Χατζηστεφάνου