01/07/2009 12:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η νέα ηγεσία της Δικαιοσύνης

 Τη νέα ηγεσία της Δικαιοσύνης αποφάσισε σήμερα το υπουργικό συμβούλιο, ύστερα από εισήγηση του υπουργού Δικαιοσύνης Ν. Δένδια.

Ο Ιωάννης Τέντες διαδέχεται τον Γιώργο Σανιδά στη θέση του εισαγγελέα του Αρείου Πάγου.

Πρόεδρος του Αρείου Πάγου αναλαμβάνει ο Γεώργιος Καλαμίδας και πρόεδρος του Συμβουλίου της Επικρατείας ο Παναγιώτης Πικραμένος.

Αντιπρόεδροι του Αρείου Πάγου αναλαμβάνουν οι Αρεοπαγίτες Διονύσης Γιαννακόπουλος, Μίμης Γραμματικούδης, Δημήτρης Πατινίδης και Θεοδώρα Γκορίνη.

Αντιπρόεδροι του Συμβουλίου της Επικρατείας οι σύμβουλοι Φιλοκτήμων Αρναούτογλου, Νίκος Σακελλαρίου, Δημήτρης Πετρούλιας και Αθανάσιος Ράντος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. palios avatar
    palios 01/07/2009 12:47:55

    Έχασε δηλαδή ο Μητσοτάκης που ζητούσε απο το Καραμανλή να μπει στη θεσή του Σανιδά ο Φούκας. Έβαλε δηλαδή και ένα γκολ ο Κωστάκης. Προβλέπω να γίνεται χαμός με την Μήζενς

  2. αντί avatar
    αντί 01/07/2009 12:48:07

    Μου αρέσει πολύ σε αυτή τη χώρα η διάκριση των εξουσιών!

  3. Naruto avatar
    Naruto 01/07/2009 12:54:22

    @2 και η ανεξαρτησια τους.

  4. Μουτς avatar
    Μουτς 01/07/2009 13:09:08

    ...
    Έβαλε δηλαδή και ένα γκολ ο Κωστάκης.
    ...

    Εντεκάδα έφτιαξε, το γκολ μπαίνει όταν αρχίσει το ματς!

  5. ataktos avatar
    ataktos 01/07/2009 13:19:42

    Και πάνω απ όλα η «υπευθυνότητα» που τους διακρίνει ...

  6. qez avatar
    qez 01/07/2009 14:01:35

    Ο Τέντες τυγχάνει ένας από τους πιο καταρτισμένους Αεροπαγίτες, πράγμα όχι σύνηθες στις μέρες μας.
    Και συνήθως οι ικανοί δικαστικοί είναι και λιγότερο ευάλωτοι.

  7. baroulko avatar
    baroulko 01/07/2009 15:47:27

    Παιδιά αργήσατε!! Ακόμα δεν διάβασα κάτι για τα παραπάνω ονόματα, τι πάθατε;
    Άντε βγάλετε λίγη χολή !

  8. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 02/07/2009 01:07:13

    Αν ο Καραμανλης τους την "εφερε", μπραβο του. Κι' αυτο θα ειναι το πρωτο βημα για το τελικο ξεπαστρεμα, να ξεβρωμισει, ρε παιδια, απο τη μια πλευρα ο τοπος. Οποτε θα ερθει η σειρα και της αλλης πλευρας, δεν μπορουν πια τα καθικια και οι αρχικλεφταραιοι να μας το παιζουν "ομορφοι κι' ωραιοι". Και, ποιος ξερει, παρα τα τερτιπια, μπορει να ανοιξει και η αλλη μεγαλη πορτα, εκει στα δυτικα προαστια. Τιποτε δεν αποκλειεται, αλλωστε, η ζωη ειναι ροδα που γυριζει και μια εισαι επανω, και την αλλη κατω...