#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/08/2010 13:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η νέα ΝΔ δεν έχει ενοχές για το παρελθόν



Ως ένα ακόμα βήμα για την απεμπλοκή της Ν.Δ. από το παρελθόν και τα βαρίδια του ερμηνεύεται η χθεσινή δήλωση του Αντώνη Σαμαρά στο Ρέθυμνο. «Είναι καιρός να προχωρήσετε μπροστά και να μην έχετε ενοχές για τα πεντέμιση χρόνια διακυβέρνησης της Νέας Δημοκρατίας» είπε μεταξύ άλλων ο πρόεδρος της ΝΔ στα στελέχη της στη ΝΟΔΕ Ρεθύμνου.

Το νόημα της δήλωσης είναι σαφές:

Πρώτον: Η  νέα Νέα Δημοκρατία δεν έχει ενοχές για το παρελθόν όχι μόνο επειδή η νέα ηγεσίαςτης δεν εμπλέκεται πουθενά στα πεπραγμένα του παρελθόντος, αλλά και επειδή η βάση της ΝΔ καταδίκασε τις συμπεριφορές του παρελθόντος στις εσωκομματικές εκλογές της 29ης Νοεμβρίου 2009. Άλλωστε η νέα δήλωση Σαμαρά έρχεται μετά την αναφορά του, την Πέμπτη, στην Μυτιλήνη στα «βαρίδια» της παράταξης για τα οποία το ΠΑΣΟΚ κάνει …χάρη στη ΝΔ επειδή με τις εξεταστικές την βοηθά να απαλλαγεί από αυτά.

Δεύτερον: Η ΝΔ θα κινηθεί μόνο με το βλέμμα στο αύριο, πράγμα που αποτελεί επίσης προαναγγελία της απόφασης του Σαμαρά να θέσει οριστικό  τέλος στην εσωστρέφεια και με τις κατάλληλες οργανωτικές αλλαγές (τον Σεπτέμβριο)  να προχωρήσει στην εκλαΐκευση της πολιτικής του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 02/08/2010 14:06:14

    Ο Σαμαρας να μην εχει ενοχες.Οι υπολοιποι που ανακατευτηκαν δεν καταλαβαινω γιατι να μην εχουν,τι σοι μαγκια ειναι αυτη;
    Οπως φαινεται παρακαμπτεται το θεμα του ξεδιαλεγματος,για καποιους λογους...
    Η φωτο με την κοπελια ειναι για να βοηθησει;

  2. takis avatar
    takis 02/08/2010 14:14:46

    ''...επειδή η νέα ηγεσίας της δεν εμπλέκεται πουθενά στα πεπραγμένα του παρελθόντος...''. Τι θέλει να πει ο ποιητής? Που πήγε η γραμμή περί'' σκευωρίας και στοχοποίησης απο το ΠΑΣΟΚ''?

    Μην αλλάζετε γραμμές συνέχεια, ζαλιζόμαστε...

    Αντώνη, μείνε σταθερός στην γραμμή των εκκαθαρίσεων με το βρώμικο παρελθόν και δεν θα μετανιώσεις...

  3. ΝΕΜΕΣΙΣ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ avatar
    ΝΕΜΕΣΙΣ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ 02/08/2010 14:24:55

    Ποιος πιστευεις ή εχει πληροφοριες οτι θα εχουμε αυτο το χρονο εκλογες ;
    Εκτος βεβαια απο τις δημοτικες-νομαρχιακες

    • man8os avatar
      man8os @ ΝΕΜΕΣΙΣ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ 02/08/2010 15:10:45

      Εγω

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ ΝΕΜΕΣΙΣ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ 02/08/2010 16:36:36

      Κι εγώ ! Θα γίνουν εκλογές για να ξαναβγει ο γιωργάκης και να λάβει νέα πνοή αναβάζοντας ταχύτητα το έργο ξεκληρίσματος του ελληνισμού εκποίησης της χώρας.

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ ΝΕΜΕΣΙΣ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ 02/08/2010 18:05:39

      Και εγώ πιστεύω στο ενδεχόμενο αλλά δεν μπορώ να καταλήξω αν συμφωνώ ή όχι.Και πολύ περισσότερο δε ξέρω αν η ΝΔ μπορεί να κατέβει στις εκλογές με προοπτική νίκης.Το Σαμαρά πάντως τον βλέπω οπαδό της πολιτικής του ώριμου φρούτου.

  4. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 02/08/2010 15:12:22

    Γιατί άλλξες την αρχική φωτογραφία; Ο ΓΑΠ είναι μες στα γυμναστήρια, τα γούστα και τα μωρά στις παραλίες και ο δικός μας μόνο με μουστακαλήδες. Δεν πάμε μπροστά έτσι. Στην Ελλάδα δυστυχώς όλα είναι επικοινωνία, δηλαδή φιγούρα και από ουσία μηδέν. Για το συμφέρον του κόμματος, το τονίζω δε αυτό το τελευταίο, να επανέλθει η αρχική φωτογραφία.

  5. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 02/08/2010 15:16:14

    Δεν υπάρχουν ενοχές για τους αληθινούς Νεοδημοκράτες. Ένοχοι είναι οι αυτοαποκαλούμενοιδήθεν Νεοδημοκράτες που με τις πράξεις των πλούτισαν πρώτα απ'όλους τους εαυτούς τους και μετά έσπρωξαν στο χείλος του γκρεμού την παράταξη. Ο Σαμαράς δεν έχει ενοχές και δεν χρειάζεται κανένα από τους παληούς, μετριότατους και μόνο για τους "εαυτούληδες" των επικίνδυνους τυχοδιώκτες. Είναι όλοι τους γνωστοί σε κάθε ένα από μας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Νίκος Θ. 02/08/2010 16:22:23

      Συμφωνώ.

  6. ZARKO avatar
    ZARKO 02/08/2010 16:09:33

    Δεν έχει νόημα όλη αυτή η ιστορία περί μη ευθύνης του Σαμαρά. Αν μπορούσε πραγματικά να είναι ανεξάρτητος από κάθε είδους βαρίδια, ας έπαιρνε τα στελέχη της ΝΔ που θεωρούσε αυτός αμόλυντα και ας ίδρυε ένα άλλο κόμμα. Όσο θα θα σχετίζεται με το κόμμα της ΝΔ, και φυσικά με τα στελέχη της δεν μπορεί να θεωρείται ''άμοιρος'' ευθυνών.
    Το λέω αυτό γιατί προφανώς δεν θέλει να χάσει τους ψήφους εκείνων που στηρίζουν το κόμμα χωρίς λόγο και αιτία. Απλά γιατί έτσι έχουν μάθει. Κοινώς τα κομματόσκυλα.

    • Η εξέγερση της μεσαίας τάξης avatar
      Η εξέγερση της μεσαίας τάξης @ ZARKO 02/08/2010 18:32:55

      Ακραία λογική. ¨οταν εκλέγεσαι αρχηγός σε ένα κόμμα σέβεσαι και τις επιλογές του λαού της ΝΔ στην επιλογή προσόπων. Και κάτι ακόμα . Δεν υποδεικύεις κανένα ως βαρίδι αν δεν αποδειχθεί.

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ Η εξέγερση της μεσαίας τάξης 02/08/2010 19:06:03

        Η εξέγερση της μεσαίας τάξης @
        Δεν είπα να τους υποδείξει αλλά να τους παραμερίσει. Έτσι κι αλλιώς υπήρχε ένας μίνι διχασμός στον ''λαό της ΝΔ'' (άστοχος ο χαρακτηρισμός αν μου επιτρέπεις). Η πολιτική αλλαγή όταν συνίσταται σε αλλαγή ΄΄φρουράς΄΄ και όχι ιδεολογίας, ακόμα και οταν είναι εσωκομματικη, δεν οδηγεί σε μακροπρόθεσμες λύσεις. Θεωρώ ότι αν ο Σαμαράς δημιουργούσε έναν τρίτο πόλο θα μπορούσε να ενσωματώσει την μερίδα εκείνη του εκλογικού σώματος που στηρίζει στις εκλογές το ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα λόγω της φθοράς του εκαστοτε κυβερνόντος και βαθμηδόν να δημιουργούσε ένα πραγματτικό κόμμα ιδεολογίας και όχι μια από τα ίδια.

  7. no more mr. nice guy avatar
    no more mr. nice guy 02/08/2010 18:48:31

    σου λεει: "ο κοσμος ξεχασε το χρηματηστιριο-τον ακη και τον γιαννο.....γιατι να μη ξεχασει και το δικο μας παρελθον"..υψηλή πολιτική

  8. no more mr. nice guy avatar
    no more mr. nice guy 02/08/2010 18:54:05

    ρε ...ο τριτσης ειναι στη φωτο?

  9. stefanos avatar
    stefanos 02/08/2010 19:47:29

    Τι είπε μωρέ ο άνθρωπος στη Μυτιλήνη;
    "Δώστε την Ελλάδα μας πίσω"
    Ποιά Ελλάδα Αντωνάκι μου;
    Αυτουνού που κι εσυ συμφώνησες ότι απέτυχε;
    (χώρια τα σκάνδαλα)
    Τελικά να το θυμάστε: Θα πέσουν πολλά γέλια με το Αντωνάκι...
    Αν ο Καραμανλής κρύβεται φανερά,
    αυτός θα κρύβεται στα κρυφά!
    Αχου-ου-ου-ου... Αντωνάκι μου....

  10. stelakis avatar
    stelakis 02/08/2010 20:20:09

    Τι ενοχές να ΄χει, μήπως κατάλαβε γιατι έχασε. Η φιλοσοφία Παυλίδη ζεί και βασιλεύει στους νεοδημοκράτες.

  11. sovokai avatar
    sovokai 03/08/2010 11:23:32

    Ο Αντωνης γιατί να χει ενοχές; Φρεσκος στη πολιτική είναι από το λαό προέρχεται και το λαό εκφράζει.