#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/08/2010 16:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η μόνη επένδυση στην Θεσσαλία στους δέκα μήνες Παπανδρέου ήταν…



Ενώ κόβουν το νερό  του Αχελώου και σταματούν τα έργα.

Στήνουν ορυχεία με λιγνίτη στην Ελλασόνα

Καταστρέφουν την βαμβακοκαλλιέργεια, τα σιτηρά, τα καλαμπόκια.

Δεν πληρώνουν τους αγρότες για την Νιτρορυπανση.

Δεν στηρίζουν το εισοδημά τους ακόμη και όταν απεργούν.

Αναστατώνουν το κοσμάκη με τις γεωτρήσεις και απειλες για πρόστιμα κατακαλόκαιρο.

Αυξήθηκε η ανεργία στο 31% στην Θεσσαλία.

Έβαλαν έξι εφτα διόδια κατά μήκος της Θεσσαλίας που  για  ένα  χειμώνα ηταν κομμένη στα δύο στα Τέμπη.

Έσβησαν τις παραλίες της Λάρισας  από τους  χάρτες του ΕΟΤ  εδώ:  ΛΑΡΙΣΑ.

Ενώ Απειλούνται οι μεσογειακοί αγωνες που τους θέλουν  στην Αθήνα

Θα πρέπει να αναφερθεί ότι  η μόνη επένδυση  που παρατηρήθηκε  στην Θεσσαλία επί Παπανδρέου με Φ. Σαχινίδη Υφ.  Οικονομικών  ήταν τα εγκαίνια ενός Μπορδέλου απο την Τζούλια…

Τυχαίο; Δεν νομίζω! Οι άνθρωποι βλέπουν Μπροστά έχουν όραμα…

Μοιάζει αυτοί που μιλούν με την Αθήνα τακτικότατα ή είναι Υπουργοί της κυβέρνησης να μην πολύ  ασχολούνται με την περιοχή την οποία εκλέγονται…Ίσως όμως κάποιοι στην Αθήνα δεν γουστάρουν την Θεσσαλία…

http://papaioannou.wordpress.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επικούρειος avatar
    Επικούρειος 06/08/2010 16:34:28

    There is a house in New Orleans,
    They call the Rising Sun,
    And it's been the ruin of many-a-poor boy,
    And God I know I'm one.

    My mother was a tailor,
    She sewed my new bluejeans,
    My father was a gamblin man,
    Down in New Orleans.

    Now the only thing a gambler needs,
    Is a suitcase and a trunk,
    And the only time he's satisfied,
    Is when he's on-a-drunk.

    Oh mother tell your children,
    Not to do what I have done:
    To spend your lifes in sin and misery,
    In the house of the Rising Sun.

    Well I got one foot on the platform,
    The other foot on the train,
    I'm going back to New Orleans,
    To wear that ball and chain.

    Well, there is a house in New Orleans,
    They call the Rising Sun,
    And it's been the ruin of many-a-poor boy,
    And God I know I'm one.

  2. Orestios avatar
    Orestios 06/08/2010 16:59:33

    Επιτέλους! Η "πράσινη ανάπτυξη" έφτασε στην Θεσσαλία!
    Η κυβέρνηση μεριμνά ώστε όλοι να γευτούν τους καρπούς της κοπιώδους κλοπής του εισοδήματος των Ελλήνων.

  3. trellakias avatar
    trellakias 06/08/2010 17:06:12

    Πατριώτη, το κουρμί στην μερσέντα είναι ούλα τα λεφτά! Χέστη την πράσνη ανάπτυξη, του θέμα είναι του κουρμί!!!!!!!!!!!!! Αχ

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ trellakias 06/08/2010 20:33:21

      τζούλια είναι αν δεν κάνω λάθος...

  4. donaE avatar
    donaE 06/08/2010 18:03:06

    Και υποσχεσεις για φωτοβολταικα επισης...
    Α,να δουμε τι θα κανουν με τις αγροτικες επιδοτησεις το χειμωνα.

  5. perifanos deksios avatar
    perifanos deksios 06/08/2010 18:21:04

    To μοναδικό έργο στη Θεσσαλία αυτή τη στιγμή στη Θεσσαλία είναι το γήπεδο της ΑΕΛ που κατασκευάζεται με ιδιωτικά κεφάλαια..Η κατάσταση στη Λάρισα και γενικότερα στον κάμπο είναι τραγική..Τα πράγματα στην αγροτιά από το κακό στο χειρότερο..Ποιά Μπατζελή και ποιά Μπιρμπίλη?? Ανύπαρκτες και επικίνδυνες..

  6. neotera avatar
    neotera 06/08/2010 19:13:34

    Λες να καταστρέφουν επίτηδες ?

  7. KNWD avatar
    KNWD 06/08/2010 19:21:23

    Το ιστορικό για το λιγνιτικό κοίτασμα της Ελασσόνας και η Κυβέρνηση της ΝΔ

    Την παραχώρηση σε τρίτους, των δικαιωμάτων για την εκμετάλλευση των λιγνιτικών κοιτασμάτων της Δράμας, της Ελασσόνας, της Βεύης και της Βεγόρας, είχε προτείνει από το 2008 στην Κομισιόν, η ίδια η ελληνική κυβέρνηση, απαντώντας στην Επιτροπή που την κατηγορούσε ότι ακολουθεί προνομιακή μεταχείριση της ΔΕΗ. Βάσει των προτάσεων της Ελλάδας τις οποίες επικαλείται τώρα και η Κομισιόν- οι ανταγωνιστές της ΔΕΗ θα διαθέτουν δυνητικά πρόσβαση στο 40% περίπου του συνόλου των εκμεταλλεύσιμων ελληνικών κοιτασμάτων λιγνίτη.

    h**p://ra64.wordpress.com/2010/08/04/lignitis-3/

  8. Roulis avatar
    Roulis 07/08/2010 15:33:23

    Τα νερα του Αχελωου δεν θα προσφερουν τιποτα στην Θεσσαλια.Να ενημερωθειτε απο τις μελετες που εχουν γινει και να μαθετε γιατι τελικα η Ε.Ε. σταματησε τη χρηματοδοτηση για την εκτροπη!Επισης,αν ο Αχελωος εκτραπει προς τη Θεσσαλια θα καταστραφει ολοκληρος ο αγροτικος πληθυσμος της Αιτ/νιας γιατι δεν θα εχει νερο για να ποτισει τα χωραφια του,αλλα και μοναδικο οικοσυστημα που υποστηριζει ολοκληρο το νομο για την περιβαλλοντικη επιβιωση του.