10/10/2009 15:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η μυστική συμφωνία για τα Ίμια: Είχαν δεχθεί να «γκριζάρουν»



Γράφει το orfni.blogspot.com: Για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ από το 1996 πληροφορούμαστε επίσημα από τις ΗΠΑ ότι την εποχή εκείνη ο διαπραγματευτής μας για την κρίση των Ιμίων Θ. Πάγκαλος, ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ να "γκριζάρει" τα ΙΜΙΑ και να αποδεχθεί ότι ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΠΟΤΕ τα ελληνικά πλοία, στρατεύματα και η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ στα ΙΜΙΑ!

Το "θανάσιμο μυστικό" κρατούνταν ως επτασφράγιστο μυστικό μέχρι τώρα, γιατί μας λέγανε φύγαμε και πήραμε τη σημαία μας ΑΠΛΑ για να εκτονωθεί η κρίση και ότι μπορούμε ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ να ξαναπάμε στρατό ή σημαία γιατί οι δυο αυτές νησίδες(βράχια) είναι ελληνικές όπως ήταν μέχρι την κρίση του 1996. ΤΩΡΑ πληροφορούμαστε ότι ο Θ.Πάγκαλος μαζί με τον Κ.Σημίτη - ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΟΣΑ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΗΠΑ - συμφώνησαν να φύγουμε από τα ΙΜΙΑ και να τερματιστεί η κρίση, υπό την προϋπόθεση ότι ΔΕΝ θα ξαναγυρίσουμε ΠΟΤΕ στα ΙΜΙΑ!

 Τα αποσπάσματα που παραθέτουμε - και προέρχονται από τα έγγραφα που έχουν στο βιβλίο τους οι Μιχ.Ιγνατίου και Α.Ελλις και θα τα παρουσιάσουν το μεσημέρι της Δευτέρας στο σύνολο τους - είναι συγκλονιστικά και οπωσδήποτε ΑΠΑΙΤΟΥΝ απαντήσεις από ΟΛΟΥΣ τους εμπλεκόμενους. Δεχθήκαμε το "γκριζάρισμα" των Ιμίων; Και εκείνης της περιοχής του Αιγαίου;

Και όπως επίσης θα παρατηρήσετε στο έγγραφο που αποκαλύπτουμε οι Αμερικανοί ενώ δέχονται την Καλόλιμνο ως ελληνικό νησί για τα ΙΜΙΑ αναφέρουν και την τουρκική ονομασία Kardak γράφοντας της νησίδες με δυο ονομασίες δηλαδή ότι είναι μια "γκρίζα περιοχή" (αμφισβητούμενης κυριότητας και κυριαρχίας και επομένως κανείς δεν πλησιάζει εκεί μέχρι να λυθεί το "πρόβλημα").

 

Συμφώνησαν τότε οι Σημίτης-Πάγκαλος και ΟΛΟΙ οι άλλοι εμπλεκόμενοι σε κάτι τέτοιο; Ασφαλώς περιμένουμε όλοι με ενδιαφέρον την απάντηση τους. Επίσης χαρακτηριστική ήταν και η πρώτη αντίδραση της Ουάσιγκτον, λίγο μετά τις συναντήσεις που είχε ο Αμερικανός πρέσβης στην Αθήνα Τόμας Νάιλς με τον Θόδωρο Πάγκαλο και τον Γεράσιμο Αρσένη. Σε τηλεγράφημα που στέλνει ο Νάιλς στο Στέιτ Ντιπάρτμεντ το βράδυ της 29ης Ιανουαρίου, αναφέρει: «Αυτή η ελληνοτουρκική αψιμαχία με αντικείμενο ένα ακατοίκητο κομμάτι γης, έκτασης ίσως δύο οικοδομικών τετραγώνων, εμφανίζει στοιχεία κωμικής όπερας... Είναι προφανές ότι θα προτιμούσαμε να μην εμπλακούμε στη διαφορά αυτή, αλλά από την πείρα μας γνωρίζουμε ότι ίσως να μην έχουμε αυτή την επιλογή. Επομένως, πιστεύω ότι πρέπει να εξετάσουμε το ιστορικό αρχείο στον βαθμό που το επιτρέπουν οι πληροφορίες μας, προκειμένου να καθορίσουμε το διεθνές καθεστώς των Ιμίων, καθώς είναι πιθανό σε κάποια στιγμή να χρειαστεί να πάρουμε θέση σχετικά με τα νόμιμα δικαιώματα στην υπόθεση αυτή». Άλλα τηλεγραφήματα που εστάλησαν στις 30 Ιανουαρίου, χαρακτήριζαν τη διαφορά «γελοία», ενώ σημείωναν ότι η επιθετικότητα που επέδειξαν οι δυο πλευρές τις έκανε να μοιάζουν με «σκυλιά που γρυλίζουν».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/10/2009 15:33:27

    Καλα νεα. Ο Παγκαλος και ο Σημιτης τωρα θα πρεπει να κανουν σαματα γ αυτα τα κακοηθη ψεματα των Αμερικανων. !! Να στειλουν τον ΓΑΠΠ να τσαμπουκαλευτει με τον Ομπαμα και να ζητησει τα ρεστα για την πατριδα και τους 2 αμεμπτους και συκοφαντηθεντες συντροφους του !!!

    Ποιος ρεπορτερ θα ρωτησει Παγκαλο γι αυτο το δημοσιευμα να εχουμε λαιβ δηλωσεις... τυπου "με γ@μιεσαι κ εσυ πρωι πρωι"?? Το φιλτατο Σημιτη?

    Θελω επισημες δηλωσεις τους. :) :) μονον ετσι θα ολπισει ο ΓΑΠΠ να παει απεναντι να το λυσει το θεμα.

    Αν δεν γινει τπτ σημαινει απλα οτι το δημοδιευμα ειναι αληθεινο οποτε και παλι εχουμε προβλημα με τον αντιπροεδρο της κυβερνησης και τον Υπ Εξ/ων.

    Τελικα στα Ιμια βαζουμε Ελληνικη σημαια? Παμε για μπανιο και ψαρεμα ? Αυτο να μας το απαντησει ο καθ υλην αρμοδιος ΥΠΕΞ.

    ΠΠ

    • ataktos avatar
      ataktos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/10/2009 16:01:54

      Αγαπητέ ΠΠ είδες ποτέ γαϊδουριά να ντρέπονται ,εγώ πάντως όχι.

  2. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 10/10/2009 16:12:53

    Γιατί υποψιάζομαι ότι στο ποστ αυτό θα έχουμε ηχηρές ....απουσίες?
    (Πολυπραγμόνων σχολιαστών εννοώ)...

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/10/2009 16:15:47

    δεν θέλω να κάνω τον ξερόλα, αλλά όπως αναφέρεται στην ανάρτηση είχα ακούσει ότι ήταν η συμφωνία status quo ante. "Status quo ante". Όπου ante αναφέρεται στην όποια αρχή του επεισοδίου, που ομολογώ δεν θυμάμαι ποιός πρωτοπήγε και έγινε θέμα... Ωστόσο, για να μην ξεχνάμε, τα κανάλια έδειχναν τον στόλο να φεύγει από την Σαλαμίνα, και ...συνωστισμό (!) στα Ίμια.

    Βάζαμε σημαία στα Ίμια; Πηγαίναμε για ψάρεμα; Για βοσκή, ξέρω πηγαίναμε. Εδώ στις Βόρειες Κυκλάδες με τα καμώματα της διακομματικής Ελληνικής πολιτείας πάνε να ερημοποιήσουν...

  4. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 10/10/2009 16:19:54

    Μα ακριβώς αυτό είναι το θέμα. Μόνο σε status quo ante δεν πήγαμε!

    Μωρέ αν μείνουμε στα Ιμια μόνο καλά είναι...
    Στο ΕΠΟΜΕΝΟ πατατράκ να δούμε πόσο στραπάτσο έχουμε να φάμε...

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/10/2009 16:51:41

    Θα προτρέξω με λίγη δόση υπερβολής. Έχει πολλά νησιά στο Αιγαίο. Η ζωή σε αυτά είναι δύσκολη και παρδοσιακά ο κόσμος είτε μετανάστευε, είτε πήγαινε σε καράβια, είτε ερχόταν στην Αθήνα για οικοδομή. Το μοντέλλο του παραθερισμού και της Μυκόνου τελειώνει με την ύφεση. Οι μόνοι που θα μπορούν να βγάζουν μεροκάματο θα είναι οι αλλοδαποί που έχουν πάει στα νησιά και έχουν υποκαταστήσεις τους δικούς μας φτωχούς της δεκαετίας του '50. Οι δικοί μας ή έχουν φύγει, ή;...

    Αυτό που θέλω να πω, το Αθηναϊκό κράτος και οι Αθηναίοι Έλληνες, καλά κάνουn και ανησυχούν για το Αιγαίο. Η Ικαρία ή η Σύμη δεν πρόκειται να θέλουν να σηκώσουν Τουρκική σημαία. Αλλά βάλτε το στο fast forward. Με τι θα μοιάζουν τα σημερινά νησιά μας σε 10 χρόνια; Σε 20; Σε 50; Και τι θα λένε τότε οι συνεχιστές του blogging;

    Δεν φοβάμαι για το Αιγαίο όσο ζουν Έλληνες εκεί. Αλλά για πόσο ακόμα;

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ archaeopteryx 10/10/2009 18:40:12

      για μερικά στρέμματα κάνεις έτσι;

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Κασσάνδρα 10/10/2009 18:42:30

        αστειεύεσαι; για μισό τετραγωνικό βράχια μπορεί να γίνει έγκλημα... αλλά πρέπει να έχει ανθρώπους, εκεί, με τηλεενδιαφέρον δεν βγαίνει...

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 10/10/2009 19:05:09

          Μα το πρόβλημα δεν είναι εκεί, στα Ιμια ή σε όποιο άλλο νησί ενδεχομένως στο μέλλον καταντήσει βοσκότοπος.Είναι στην συμφωνία κάτω από το τραπέζι που υποστηρίζει η κυβέρνηση των ΗΠΑ ότι έχει γίνει του φεύγω και δεν ξαναπάω.
          Το αν ερημώσει ή όχι κάποιο νησί αν γεμίσει ή όχι λαθρομετανάστες είναι θέμα ικανοτήτων και πολιτικών των πολιτικών μας.
          Η σιωπηρή αποδοχή όμως της άρνησης μη άσκησης κυριαρχικών δικαιωμάτων είναι άλλη ιστορία. Όχι μόνο γιατί οδηγείς σε στρατηγική ήττα και καταστείς τις διεκδικήσεις γεγονός δημιουργώντας προηγούμενο, αλλά το αποδέχεσαι κιόλας.
          Τι θα γίνει αν αύριο η απόσυρση και μη ενόχληση γίνει και αλλού;
          Συμφωνώ ότι η έναρξη της ιστορίας για τα κατσίκια ήταν και θα είναι γελοία. Οταν όμως αποφασίζεις να κλιμακώσεις το παιχνίδι έχεις ευθύνες:

          -για την απόφαση
          -για την κλιμάκωση
          -για τις στρατηγικές που ακολουθείς
          -για το αποτέλεσμα

          και για να το πω μπακάλικα δεν κατεβαίνεις στο γήπεδο να παίξεις μπάλλα όταν έχεις αποφασίσει ότι ότι και να γίνει το 30' θα "πάθεις" κράμπα, αλλά ,μετά θα βγεις να φωνάζεις για τους υπόλοιπους 10 και τον διαιτητή.... κουτοπονηριές....

          ΥΓ

          Σε ένα αγώνα φίλε μου ή θα νικήσεις ή θα χάσεις ή θα φέρεις ισοπαλία και αναλύεις τις τακτικές και το αποτέλεσμα.
          Όταν όμως αποδέχεσαι τον αγώνα δεν μπορείς να αμφισβητείς το ...γήπεδο, που κάποιοι (...που συνέβη) είναι έτοιμοι να το ποτίσουν με αίμα.

      • Vachus avatar
        Vachus @ Κασσάνδρα 10/10/2009 19:07:49

        Tα πετρέλαια από κάτω δεν τα σκέφτεσαι;

  6. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 10/10/2009 18:39:08

    Οι ευεργέτες του Έθνους που πανηγύριζαν και ευχαρίστησαν κιόλας.

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/10/2009 19:19:53

    Κατ αρχην τα στρεατευματα εκει ησαν παρανομα γιατι υποτιθεται οτι ολα τα Δωδεκανησα ειναι αποστρατιωτικοποιημενη ζωνη.
    Η σημαια βεβαια δεν ειναι,εξ ου και ολη η φασαρια γιαυτην.Απλως επικυρωνεται με εγγραφα οτι τα Ιμια ειναι no man's land.Αυτο βεβαια ειναι προφανες στην πραξη αφου δεν επιτρεπεται η προσεγγιση (ουτε για παρτυ οπως ηθελε η Κανελλη).Τα Ιμια ειναι επισημα γκριζα ζωνη.
    Παρατηρηστε επισης οτι το βιβλιο ενω ηταν ετοιμο δεν βγηκε για μηνες πριν τις εκλογες για να μην ευνοηθει η ΝΔ.

    • Πονοκέφαλος avatar
      Πονοκέφαλος @ ψυχραιμια 10/10/2009 19:35:43

      Να μην ευνοηθεί η ΝΔ. Μάλιστα. Για να μη χαλαστεί το ΠΑΣΟΚ, δηλαδή. Και τώρα δεν θα χαλαστεί ο αντιπρόεδρος Πάγκαλος, επιλογή του ΓΑΠ;

      Όσο για τις ζώνες, άσε. Από συμφωνίες και αμοιβαιότητες, έχουμε να μετράμε κι εμείς. Δεν σημαίνει πως θα καθόμαστε να μας Γ****** κι από πάνω, επειδή έτσι είχε συμφωνηθεί. Τυχαία μάζευαν στη Σμύρνη το στράτευμά τους οι Τούρκοι, ε; Για να μην τους επιτεθεί η Βραζιλία;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Πονοκέφαλος 10/10/2009 19:43:02

        Τωρα οι εκλογες εχουν γινει με μεγαλη νικη του ΠΑΣΟΚ.
        Ο αντιπροεδρος θα μεινει στη θεση του οσο τον θελει ο ΓΑΠ που ειναι πληρως κυριαρχος.

        • Πονοκέφαλος avatar
          Πονοκέφαλος @ ψυχραιμια 11/10/2009 03:04:45

          Μέγκα, Έθνος, Μπόμπολας, Λιβάνης, Ιγνατίου, λένε κάτι; Όλοι δεξιοί;

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ψυχραιμια 12/10/2009 11:04:20

          Ασφαλως οχι.Οι προαναφερομενοι ανηκουν στο κλαμπ του "πατριωτικου" (και εργολαβικου) ΠΑΣΟΚ.Ειχαν ετοιμο το βιβλιο,δεν το εβγαλαν μεχρι τις εκλογες και τωρα που η ΝΔ ειναι σε κατασταση αφασιας το βγαζουν για να κερδισουν ποντους στο εσωτερικο του συστηματος εξουσιας.
          Αυτη τη χρονικη στιγμη οτι και να βγει δεν αλλαζει τιποτα.

  8. fantomas avatar
    fantomas 10/10/2009 19:28:01

    Αν θυμάμαι καλά …… γιατί εκείνη την εποχή δεν είχα άμεση πληροφόρηση , ο Πάγκαλος είχε κάνει πρόταση να σταλούν Α-7 και να βομβαρδίσουν τα Ίμια και να το εξαφανίσουν από το χάρτη !!!! Έτσι πίστευε ότι θα λυθεί το πρόβλημα !!!
    Θαυμάστε τον!!!

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ fantomas 11/10/2009 00:07:53

      Βαρυσήμαντη άποψη

  9. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 11/10/2009 00:14:42

    Εμείς πότε να τους κάνουμε remove δεν ξέρω... format c στους αμερικανοτσολιάδες.

  10. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 11/10/2009 00:27:41

    Το κοτετσι του Γιωργου πραγματι εχει πολυ ΜΕΓΑΛΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗ.

  11. parsifal avatar
    parsifal 11/10/2009 02:29:14

    Ο Πάγκαλος ειναι Πάγκαλος. Απεπειράθη να παίξει διεθνές παίγνιο ως "μεγάλος τραγουδιστής" αγνοών (ως μή οφειλε) την ποιότητα μηχανισμού που πλαισίωνε το εγχείρημα. Ρομαντικούς ερασιτέχνες και ευνούχους, αδιάφορους και απαίδευτους υπαλλήλους της "Υπηρεσίας". Τώρα για τα Ιμια...Να φταίει ο Πάγκαλος που δεν εκαμε πόλεμο η κάατι ναύρχοι που εγραψαν και βιβλίο και οι οποιοι εχοντες το γενικό πρόσταγμα στο πεδίο, με πλοία, ελικόπτερα Απάτσι (στη Κώ, λίγα μίλια πιο κάτω) εστειλαν το ρημάδι να κάμει νυκτερινή αναγνώριση και ζητούσαν εξουσιοδότηση για το αυτονόητο για κάθε στρατιωτικό : Σε περίπτωση καταλήψεως εθνικού εδάφους, καταστρέφεται η αιχμαλωτίζεται η εχθρική δύναμις και ΜΕΤΑ ...συζητούμε για...
    Ο αμετροεπής Πάγκαλος ειναι ευκολος και πρόσφορος στόχος. Με τι ποιότητα κράτους, Στρατού και κοινωνίας ο οποιος Πάγκαλος θα διαπραγματευθεί στα επόμενα Ιμια ?

  12. Hellenic avatar
    Hellenic 12/10/2009 10:24:31

    Η κριση των Ιμιων, ηταν ενα παιχνιδι που αναμφισβητητα το κερδισε η Τουρκια, αλλα και οι αυτοι που εχουν αμεσο λογο και επιρροη στο Αιγαιο σαν παγκοσμια δυναμη αλλα και την ικανοτητα ελεγχου των δυναμεων αμφοτερων, και της Τουρκιας και της Ελλαδας. Η Ελλαδα σαν χωρα φιλοδοξουσα τοτε να ενταχθει στο Ευρω και αρα στον σκληρο πυρηνα αποφασεων της Ευρωπαικης συμμαχιας, ισως να καταφερνε να ξεφευγε σταδιακα απο τον προαναφερομενο "σφιχτο" εναγκαλισμο. Η κριση των Ιμιων, και η διαμεσολαβηση που ακολουθησε, απλως διασφαλισε οτι η Ελλαδα θα παρεμενε για χρονια ακομα δεσμια του υπερατλαντικου ελεγχου. Οι συνεπειες της κρισης ακομα ειναι εμφανεις, και αν δεν αλλαξουν, θα υπονομευσουν εντελει ακομα και την ιδια την συμμετοχη της Ελλαδος στην Ευρωπαικη συμμαχια, εφοσον η τελευταια επιθυμει να ειναι ισοτιμο μελος αυτης.