#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/12/2009 08:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η μυστική διπλωματία της Ντόρας

Του Δημήτρη Μπεκιάρη



 Η αποκάλυψη της εφημερίδας «Το Έθνος» περί της υποχώρησης της κας Ντόρας Μπακογιάννη από την εθνική κόκκινη γραμμή στο ζήτημα της ονομασίας της πΓΔΜ όταν ήταν υπουργός Εξωτερικών (όπως αποκαλύπτει έγγραφο της ελληνικής πρεσβείας στο Παρίσι) αποδεικνύει ότι η πρώην πολιτική προϊσταμένη στο νεοκλασικό της Βασιλίσσης Σοφίας άσκησε για άλλη μια φορά μυστική διπλωματία, όπως είχε πράξει τον Μάιο του 2008 αναγνωρίζοντας de facto το Κοσσυφοπέδιο, ως ανεξάρτητο κράτος.

Στην περίπτωση του «άγνωστου διαλόγου» με τον υπουργό Εξωτερικών της πΓΔΜ και μετά την άσκηση του δικαιώματος της αρνησικυρίας στη Σύνοδο του ΝΑΤΟ στο Βουκουρέστι τον Απρίλιο 2008, η υπουργός Εξωτερικών κα Ντόρα Μπακογιάννη εμφάνισε πρωτοφανή και προκλητική υποχωρητικότητα σε ένα από τα πλέον «καυτά» μέτωπα της ελληνικής διπλωματίας: το ζήτημα της ονομασίας της πΓΔΜ. Το απόρρητο έγγραφο της πρεσβείας της Ελλάδας στο Παρίσι πιστοποιεί όλα όσα πολλοί υποψιάζονταν, αλλά λίγοι τολμούσαν να αναδείξουν ή να καταγγείλουν. Δεν χωρούν αμφιβολίες, σήμερα, σχετικά με τους λόγους που η ελληνική διπλωματία υπήρξε επί της ουσίας ανεπαρκής και ελλειμματική. Η κα Μπακογιάννη κατά τη διάρκεια της συνάντησης που είχε με τον κ. Μιλόσοσκι στο Παρίσι τον Σεπτέμβριο του 2008  παρέλειψε το «erga omnes» από τη συζήτησή της, διαβεβαίωσε την πλευρά της πΓΔΜ ότι «ότι «η ελληνική πλευρά δεν ασχολείται με το Σκοπιανό Σύνταγμα», πρότεινε τον όρο Μακεντόνσκι (στην Κυριλλική)  αναγνωρίζοντας επί της ουσίας «Μακεδονική ταυτότητα, εθνότητα και γλώσσα», ενώ δήλωσε ενώπιον του υπουργού Εξωτερικών της πΓΔΜ ότι «Η ιστορία της Μακεδονίας είναι θέμα που ανήκει στο παρελθόν». Στην ουσία, όμως, είχε ανοίξει ο δρόμος για την υποβολή της πρότασης Νίμιτς, που ακολούθησε στις 8 Οκτωβρίου του 2008 και την οποία η κα Μπακογιάννη είχε αποδεχτεί ως διαπραγματευτική βάση. Εξάλλου λίγα 24ωρα μετά την συνάντηση με τον κ. Μιλόσοσκι η πρώην υπουργός Εξωτερικών είχε συναντήσεις τόσο με τον ειδικό διαμεσολαβητή των Ηνωμένων Εθνών κ. Μάθιου Νίμιτς, όσο και με την Αμερικανίδα υπουργό Εξωτερικών κα Κοντολίζα Ράις.

Δεν πρόκειται, όμως, για την μοναδική περίπτωση στην οποία η κα Ντόρα Μπακογιάννη άσκησε μυστική διπλωματία, ως υπουργός Εξωτερικών, εκθέτοντας την χώρα. Τον Μάιο του 2008 είχε συναντηθεί με τον αποκαλούμενο πρωθυπουργό του Κοσσυφοπεδίου Σκεντέρ Χουσενί στο περιθώριο της διαβαλκανικής συνόδου που είχε πραγματοποιηθεί τότε στο Πομόριε της Βουλγαρίας, αναγνωρίζοντας επί της ουσίας την κυβέρνηση της αποσχισμένης σερβικής επαρχίας, χωρίς επίσημα η Ελλάδα να έχει τοποθετηθεί επί του ζητήματος της αναγνώρισης του κρατιδίου.

 Τότε ο πρώην πρωθυπουργός της Ελλάδας κος Κώστας Καραμανλής προσπαθούσε να καταστήσει δηλωτικό προς όλες τις κατευθύνσεις ότι η Ελλάδα δεν βιαζόταν να αναγνωρίσει το Κοσσυφοπέδιο ως ανεξάρτητη κρατική υπόσταση. Στο θέμα είχαν δώσει εξαιρετικά μεγάλη έκταση τα Κοσσοβάρικα ΜΜΕ και στην διαδικτυακή έκδοση της Balkans Insight είχαν δημοσιευτεί φωτογραφίες από τη συνάντηση. Η ζημιά, και τότε, για τα ελληνικά εθνικά θέματα ήταν μεγάλη, αφού η πρώην Ελληνίδα υπουργός Εξωτερικών αναγνώριζε την παράνομη και μονομερή ανεξαρτητοποίηση ενός κρατιδίου, η οποία συνιστούσε «κακό προηγούμενο για το Κυπριακό».

 Διαβάστε επίσης: http://www.diplomatia.gr/index.php?module=column&clid=9&aid=829

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anetos avatar
    anetos 09/12/2009 08:14:04

    και το ερωτημα ? Ο κος "Προθυπουργος" γιατι την διατηρουσε σε αυτη την θεση ?

    το λιγοτερο αφελης το περισσοτερο συνενοχος !

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ anetos 09/12/2009 17:03:54

      Γιατί τους φίλους τους έχεις κοντά, αλλά τους εχθρούς εγγύτερα.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ anetos 09/12/2009 21:18:58

      o κύριος πρωθυπουργός κρίθηκε (απόλυτα θετικά) από το αποτέλεσμα.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/12/2009 08:23:51

    ΘΑ τα λυσει ολα ο ΓΑΠΠ τωρα δεν αγχωνομαι καθολου. Εχει καιτον Παγκαλο συντοφο και φιλο... ολα μια χαρα...

    εε ρε βρεγμενη σανιδα.. πλατσ πλατσ

    ΠΠ

  3. vas avatar
    vas 09/12/2009 08:44:15

    αν και δεν την συμπαθώ δεν μπορώ να πιστέψω πώς έτσι αβασάνιστα
    -μιά πολιτικός κάνει του κεφαλιού της
    -δεν έχει συμβούλους διπλωμάτες
    -δεν ενημερώνει τον προθυπουργό και το υπουργικό συμβούλιο
    -είναι λιγότερο έλληνας από εμάς και απο αυτούς που την κράζουνε

    τώρα γιατί τόσο μανία με το συγκεκριμένο πρόσωπο είναι αντικείμενο ερεύνης τι κρίβεται στ βάθος

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ vas 09/12/2009 08:47:48

      δεν κανεις μια επιστολη απορια σου στο ΕΘΝΟΣ να σ λυσει την απορια ??

      ΠΠ

    • Ι.Κ. avatar
      Ι.Κ. @ vas 09/12/2009 10:33:26

      Ξέρω τι πρέπει να κάνει ένας σωστός και τίμιος πολιτικός, όχι η κόρη του Μητσοτάκη. Αυτή για να γίνει πρωθυπουργός με την υποστήριξη των Αμερικάνων θα πουλούσε και τον πατέρα της...

      Ναι η κυρά Ντόρα είχε συμβούλους... τον κανακάρη της!!!! Αυτόν που ήθελε να κατεβάσει υποψήφιο στην Ευρυτανία (να έχουμε 3 Μητσοτάκηδες στη Βουλή!!!) αλλά έκανε πίσω διότι είδε ότι όντας μονοεδρική περιφέρεια θα την έπερνε το ΠΑΣΟΚ οπότε ο μπούλης θα ξεκινούσε την πολιτική του καριέρα πέρνοντας τον πούλο!!!

      Γιατί να ενημερώσει τον πρωθυπουργό; Ξερεις κανέναν ρουφιάνο που πρώτα ενημερώνει για την ρουφιανιά του και μετά την κάνει; Χαζή είναι να τους δώσει την ευκαιρία να την σταματήσουν; Πρώτα κάνει κανείς την βρωμοδουλειά, φέρνει τους από πάνω προ τετελεσμένου γεγονότος και μετά μοιράζεται μαζί τους το πολιτικό κόστος. Αλλωστε εκ τον υστρέρων τι να έκανε ο Καραμανλής; Να βγει να πεί είμαι μαλ.... διόρισα υπουργο εξωτερικών μια ρουφιάνα;

      Οσο για το "είναι λιγότερο έλληνας...", καλά ρε φίλε που ζεις;;;; Δεν αντέχω πια να ακούω την ίδια βλακώδη καραμέλα που πετάνε κάτι γλειώδεις "δημοσιογράφοι" της ΕΡΤ και του Mega και κάτι φλούφληδες των Βορείων προαστίων που ενημερώνονται για τα Εθνικά θέματα από την ...Espresso.
      Ναι, η κυρά Ντόρα είναι λιγότερο Ελληνίδα, για την ακρίβεια δεν είναι καθόλου Ελληνίδα όπως δείχνουν τα έργα της και τα αποδεικτικά στοιχεία που προκύπτουν συνεχώς για τον βίο και την πολιτεία της.
      Αυτό το "Ολοι το ίδιο Ελληνες είμαστε, κανείς δεν είναι πιο πατριώτης από τον άλλο" και ανάλογες μαλ.... θα πρέπει να κοπούν πια διότι έχουν ξεφτυλιστεί ως επιχειρήματα (δες παράδειγμα την κυρά Ντόρα). Πότε στην ιστορία όλοι οι Ελληνες ήταν το ίδιο πατριώτες και αγαποπούσανε όλοι το ίδιο την Ελλάδα;

      - Στη μάχη των Θερμοπυλών ο ρουφιάνος Εφιάλτης ήταν το ίδιο πατριώτης με τον Λεωνίδα;

      - Στην πολιορκία της Κωνσταντινούπολης o ρουφιάνος που άνοιξε την κερκόπορτα στους Τούρκους ήταν το ίδιο πατριώτης με τον Κωνσταντίνο Παλαιολόγο που σκοτώθηκε πολεμώντας πάνω στα κάστρα;

      - Στην Επανάσταση του 21 αυτοί που προπαγάνδιζαν στον λαό να προσκυνήσει τον Ιμπραήμ ήταν το ίδιο πατριώτες με τον Γέρο του Μωριά που γυρνούσε εξαγριωμένος τα χωριά διατάζοντας "φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους" για να κάνει σήμερα εσένα Ελεύθερο Ανθρωπο ;

      - Στην Εθνική Αντίσταση οι ρουφιάνοι με τις μαύρες κουκούλες που κατέδιδαν αγωνιστές για εκτέλεση από τους Ναζί ήταν το ίδιο πατριώτες με τους αντάρτες στα βουνά (αντάρτες όλων των πολιτικών αποχρώσεων) ή με τους Ελληνες πολεμιστές στη Μέση Ανατολή;

      - Στην Εποποιία του΄ΟΧΙ το 40 η Σοφία Βέμπο γυρνούσε τα στρατιωτικά νοσοκομεία του μετώπου δίνοντας κουράγιο στους τραυματίες πολεμιστές. Εκεί είδε έναν που είχε χάσει και τα 2 του μάτια και ο οποίος εκλαιγε απαρηγόρητα πίσω από τις γάζες που κάλυπταν τις πληγές των ματιών του. Οταν η Βέμπω τον πλησίασε της είπε: Σοφία, δεν κλαίω που έχασα τα μάτια μου. Κλαίω που δεν έχω άλλα δύο να δώσω για την Πατρίδα!!! Αυτός ο άνθρωπος είναι το ίδιο πατριώτης με κάτι σκουλίκια εκεί στον ΣΥΡΙΖΑ που πρόσφατα έγραφαν ότι το 40 πολεμήσαμε διότι ήμασταν ...εθνικιστές και ότι το σωστό θα ήταν να προσκυνήσουμε τον εχθρό παραδίνοντάς τους την πατρίδα μας σαν ευτελές οικόπεδο;

      Επομένως ας πάψουν κάποτε αυτά τα φτηνιάρικα κλισέ "Ολοι είμαστε το ίδιο πατριώτες", "Κανείς δεν είναι πιο πατριώτης από τον άλλο" κλπ Αυτά δεν ίσχυσαν ποτέ, σε καμμία φάση της ιστορίας οποιουδήποτε λαού. Πάντα υπήρχαν και οι ρουφιάνοι, οι προδότες, οι προσκυνημένοι, τα γιουσουφάκια των ξένων, και φυσικά τέτοιοι υπάρχουν και σήμερα και διστυχώς έχουν κάνει την ρουφιανιά... life style. Ετσι κατορθώνουν να πέρνουν με το μέρος τους τουλάχιστον τους φελούς.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ Ι.Κ. 09/12/2009 13:35:17

        Έτσι ακριβώς! Γεια στο στόμα σου!

      • loretta avatar
        loretta @ Ι.Κ. 09/12/2009 15:34:44

        Αγαπητε φιλε φιλη...που ησουν τοσο καιρο??

        ΣΩΣΤΟΣ!!

        • Ι.Κ. avatar
          Ι.Κ. @ loretta 09/12/2009 17:05:05

          Εκεί έξω... ήμουν, όπως όλοι, αγωνιώντας για την κατάντια στην οποία οδηγεί την πατρίδα μου ένας συρφετός από ξεπουλημένα και γελεία πολιτικά και δημοσιογραφικά κοπρόσκυλα, και μάλιστα χωρίς καμμιά αντίσταση. Αλλά, μέχρι εδώ!!! Ηδη βλέπω ότι το ...υποβόσκον σιωπηλό υφαίστειο έχει αρχίσει τις προσεισμικές δονήσεις... Κάτι έχει αρχίσει να αλλάζει... Οπως έγραψε πρόσφατα σε ένα θαυμάσιο άρθρο του ο Φαήλος Κρανιδιώτης:

          Οι Έλληνες επέστρεψαν!!!

          (Ι.Κ. = Ιάσων Κιανός)

      • kanis avatar
        kanis @ Ι.Κ. 09/12/2009 15:43:11

        Οι αληθινοί πατριώτες έχουν θυμώσει πια με τους "πρετεντερισμούς" και επιτέλους μιλάνε και διεκδικούνε!!!

      • Tasos avatar
        Tasos @ Ι.Κ. 09/12/2009 16:13:21

        ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΦΙΛΕ!!!

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ vas 09/12/2009 15:46:55

      Η δίψα για να αναρριχηθεί κάποιος στα σκαλοπάτια της εξουσίας είναι αμείλικτη σε ορισμένους ανθρώπους.

      Το χειρότερο δεν είναι όσοι έχουν αυτοί την συμπεριφορά αλλά αυτοί που τους ακολουθούν εκεί πρέπει να εστιαστεί ο προβληματισμός.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ vas 10/12/2009 10:12:34

      Μην την αντιπαθείς τόσο πολύ.Δες την και με λίγη συμπάθεια...

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/12/2009 09:10:54

    Oι αναγνωρισεις κρατων γινονται με επισημες ανακοινωσεις ,ανοιγμα πρεσβειων κλπ.Ανεπισημες συναντησεις δε σημαινουν τιποτα.Εκεινο που κρυβεται σε βαθος ειναι οτι ο εκδοτης της μεγαλης Σοβιετικης Εγκυκλοπαιδειας δεν θελει να γινεται καμμια κινηση απο το ελληνικο ΥΠΕΞ που ενοχλει τη Μοσχα οπως μια συναντηση με τους αμερικανοελεγχομενους Αλβανους.

    • kanis avatar
      kanis @ ψυχραιμια 09/12/2009 09:32:43

      Οταν η εν λόγω εφημερίδα στήριζε Σουφλιά και Ντόρα, δεν σας ενοχλούσε όμως; Δεν σας ενοχλούσε, όταν έγραφε αλλούτερα για τον Καραμανλή.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ kanis 09/12/2009 10:00:44

        Ειχα ποτε εγω επαινεσει τη συγκεκριμενη εφημεριδα;

        • kanis avatar
          kanis @ ψυχραιμια 09/12/2009 10:31:27

          Η Ντόρα δεν γευμάτιζε με τον εν λόγω εκδότη, αν δεν σφάλλω; Αυτό το γεγονός δε σε ενοχλούσε!

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ψυχραιμια 09/12/2009 10:42:44

          ΔΕν μπορω να εγκρινω ή να κατακρινω συναντησεις του καθενος.Ολο το συγκεκριμενο συγκροτημα το θεωρω παλαιοπασοκ του αισχιστου ειδους.

        • kanis avatar
          kanis @ ψυχραιμια 09/12/2009 10:56:23

          Το "παλαιοπασόκ" κυριαρχούσε το 89, τότε που ο εκδότης του έδινε το τελικό χτύπημα κι η νεαρά -τότε- Ντόρα ξεκινούσε την πολιτική της καρριέρα και τα σχετικά γεύματα, προς την κατάκτηση της αρχηγίας της ΝΔ.

          Φτάσαμε, κατεβαίνω...

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ψυχραιμια 09/12/2009 11:19:01

          Ειπαμε,παλαιοπασοκ ειναι η ιδεολογια του αλλα Σοβιετικος πρακτορας ηταν.Αφου δοθηκε εντολη να γινει συγκυβερνηση το 89 τι θα εκανε αυτος;

        • kanis avatar
          kanis @ ψυχραιμια 09/12/2009 12:36:31

          Ψυχραιμία
          Από ποιόν "δόθηκε" εντολή, όπως λες;
          Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς!

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ψυχραιμια 09/12/2009 12:43:41

          Απο το Μιχαηλ Γκορμπατσωφ.Το Μαρτιο του 1989 οι Μπους - Γκορμπατσωφ συναντηθηκαν στη Μαλτα και αποφασισαν την καταρρευση της Α.Ευρωπης και την ακυρωση της συμφωνιας της Γιαλτας.
          Η μπαλα πηρε και την Ελλαδα.

        • kanis avatar
          kanis @ ψυχραιμια 09/12/2009 12:56:45

          Ετσι ξεκίνησε, λοιπόν, η φιλία του εκδότη με την οικογένεια Μητσοτάκη;

      • kanis avatar
        kanis @ kanis 09/12/2009 10:57:01

        χαιρετισμούς στον φατφατ

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ψυχραιμια 09/12/2009 09:40:38

      Έχετε πρόβλημα που το Έθνος δεν είναι υπό τον απόλυτο έλεγχό σας Ψυχραιμία, ε; Που περιέθαλψε το Δελαστίκ μετά το άρθρο του "οι Αμερικανοί αναδιατάσσουν τους πράκτορές τους στον τύπο". Καλά, μην ανησυχείς, μπορεί κάποτε να καταφέρετε να το ελέγξετε και αυτό.

      Αν πρόσεξες όμως μιλάει για de facto αναγνώριση και όχι de jure. Όσο και να τσουβαλιάζεις, αυτό δεν αλλάζει. Μόνη λύση η κλασική τακτική διαστρέβλωσης της είδησης. Αλλά τώρα πια είναι πολύ προφανές.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ Επώνυμος 09/12/2009 12:54:43

        Πολύ σωστά! Έψαξα να βρω το λινκ με το άρθρο του Πριν, αλλά δεν λειτουργεί, το βρήκα αλλού και το κάνω paste.

        Διασπορά πρακτόρων
        Αναδιατάσσουν τους πράκτορες τους στα ελληνικά ΜΜΕ οι Αμερικανοί, τοποθετώντας τους σε θέσεις κλειδιά τηλεοπτικών σταθμών και πρωτίστως εφημερίδων σ' αυτή τη φάση. Τους μετακινούν μεθοδικά από το ένα έντυπο στο άλλο, επιδιώκοντας να μεγιστοποιήσουν τις δυνατότητες προβολής των αμερικανικών θέσεων. Έχοντας πλέον συνειδητοποιήσει ότι οι σχέσεις τους με ορισμένους εκδότες δεν αρκούν για να τους διασφαλίσουν το πέρασμα της αμερικανικής γραμμής και των αρχών που σταδιακά θα διαμορφώσουν μια ελληνική κοινή γνώμη ευνοϊκή προς τις ΗΠΑ, οι Αμερικανοί ασχολούνται μεθοδικά με το να διασπείρουν τους πράκτορές τους στον ευρύτερο δυνατό αριθμό εντύπων, αποφεύγοντας άχρηστες υπερσυγκεντρώσεις ανθρώπων τους σε ορισμένα έντυπα, όσο σημαντικά και αν είναι αυτά.

        Το γεγονός ότι το σύνολο σχεδόν των μεγάλων ελληνικών εφημερίδων πολιτικής επιρροής έχει περιέλθει σε φάση «τέλους εποχής» λόγω εξάντλησης των βιολογικών ορίων των περισσότερων παραδοσιακών εκδοτών και λόγω υπέρογκων χρεών, διευκολύνει τα μέγιστα τα σχέδια των Αμερικανών.

        Αλλαγές κυοφορούνται και στο ιδιοκτησιακό καθεστώς πολλών ΜΜΕ. Κυκλοφορούν ήδη αρκετές φήμες και πληροφορίες για μυστηριώδεις υπεράκτιες εταιρείες που γίνονται κάτοχοι αξιόλογων ποσοστών του μετοχικού κεφαλαίου εταιρειών που κατέχουν ΜΜΕ. Η ουσία είναι πως ο αμερικανικός έλεγχος επί ελληνικών μέσων ενημέρωσης ουδέποτε ήταν τόσο ισχυρός όσο σήμερα, αν πιστέψει κανείς τα όσα λέγονται. Πρόκειται για εξέλιξη με μοιραίες πολιτικές επιπτώσεις.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 09/12/2009 13:11:11

          Δεν ξέρω άλλη τέτοια περίπτωση εκδίωξης δημοσιογράφου. Η ΕΣΣΔ, αν τον χρηματοδοτούσε, είχε πάψει να τον χρηματοδοτεί προ πολλού. Ο Καρκαγιάννης συνειδητά διαστρέβλωσε αυτά που έγραψε ο Δελαστίκ στο Πριν και θεώρησε ότι "υπερσυγκέντρωση πρακτόρων" συνέβαινε στην Καθημερινή. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι εννοούσε το Βήμα, από το οποίο έφευγαν για αλλού τότε διάφοροι (μεταξύ των οποίων ο Παπαχελάς στην Καθημερινή).

          Ξαναδιαβάζοντας πάντως το άρθρο του Πριν δυόμιση χρόνια μετά μου κάνει εντύπωση πόσο επίκαιρο είναι σήμερα, ειδικά για τα οικονομικά προβλήματα των παραδοσιακών συγκροτημάτων και για τις εξαγορές μεριδίων στο χώρο του τύπου. Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σε όλα οι Αμερικανοί από πίσω, αλλά ποτέ δεν μπορεί να ξέρει κανείς.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Επώνυμος 10/12/2009 03:18:02

        !!
        ...λαός που έχει μνήμη, έχει μέλλον, :)

  5. Pyros avatar
    Pyros 09/12/2009 09:44:31

    Ti eiches Gianni mou, ti eicha panta. Diladi, me to shedio Annan ke tin antipiravliki aspida den energise antitheta me tis theseis Karamanli?

  6. Pyros avatar
    Pyros 09/12/2009 09:50:10

    Δηλαδή με το Σχέδιο Αννάν και την αντιπυραυλική ασπίδα δεν ενήργησε αντίθετα με τις θέσεις Καραμανλή; Η ίδια ήταν πάντα, Τα ελληνικά συμφέροντα τα έβλεπε ακριβώς όπως ήθελε η αμερικανική διπλωματία

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Pyros 09/12/2009 10:03:36

      Στο σχεδιο Αναν δεν ειχε καμμια θεση αντιθετη με του Καραμανλη.Αλλωστε τοτε ηταν δημαρχος.Η δηλωση περι αντιπυραυλικης ασπιδας εγινε σε συμφωνια με τον Καραμανλη.Αν δε συμφωνουσε θα το ελεγε.

      • Τηλέμαχος avatar
        Τηλέμαχος @ ψυχραιμια 09/12/2009 10:16:38

        Επιμένεις σε μία ανακρίβεια για το Σχέδιο Ανάν

        Στα έχω ξαναπεί εδώ http://www.antinews.gr/?p=25106
        και εδώ http://www.antinews.gr/?p=15510

        Ξαναδιάβασέ τα

        Να συμπληρώσω κάτι σχετικό με τη σύσκεψη για το Σχέδιο Ανάν. Ο ΓΑΠ είπε ότι ο ΚΚ έλεγε ΝΑΙ μέσα και τα μασούσε έξω.

        Το θέμα δεν είναι τι έλεγε μέσα (που κανείς δεν το ξέρει με βεβαιότητα). Το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη σύνοδος των αρχηγών έγινε εκείνη την ημέρα που έγινε.

        Θυμίζω.

        Επιστρέφουν από Ελβετία λίγο πριν των Βαΐων

        Ο Τάσσος προγραμματίζει για διάγγελμα τη Μεγάλη Τετάρτη.

        (όλοι ξέρουν πως διάκειται αρνητικά στο σχέδιο αλλά κανείς δεν ξέρει τι ακριβώς και κυρίως πώς θα το πει. Ο ΚΚ γνωρίζει καλύτερα από όλους τι και πόσο έντονα θα τα πει. Είτε για πατριωτικούς λόγους, είτε για λόγους κόμπλεξ να μην θέλει να επηρεάσει την τύχη της Κύπρου όπως ο θείος του, αφήνει το πεδίο ελεύθερο στον Τάσσο να παίξει μπάλλα και να καλλιεργήσει το κλίμα που θέλει).

        Έρχεται η Μ. Τετάρτη και πρώτος παίρνει επίσημη θέση ο ΓΑΠ σε συνεδρίαση μαζί με τον Σημίτη και όλα τα μεγάλα ονόματα του ΠΑΣΟΚ. Βγαίνει δημόσια 2 ώρες πριν το διάγγελμα του Τάσσου και τον καλεί στο “μεγάλο και πατριωτικό ΝΑΙ”(!)

        Κατόπιν το συγκλονιστικό διάγγελμα του Τάσσου.

        Ακολουθεί η ΠΓ του ΑΚΕΛ με το ΝΑΙ κατά πλειοψηφία την επομένη. Διαβουλεύσεις επειδή το κλίμα είναι αντίθετο στους ψηφοφόρους του. Ο ΣΥΝ του Κωνσταντόπουλου δηλώνει ΝΑΙ για “συμπαράσταση στους Κύπριους ομοιδεάτες”.

        Περνάνε οι μέρες, και οι πάντες κατηγορούν τον ΚΚ ότι δεν παίρνει θέση και παίζει κατενάτσιο. Το ΚΚΕ δηλώνει ΟΧΙ.

        Γίνεται η σύνοδος μία εβδομάδα μετά το διάγγελμα και αφού έχουν εκφραστεί δημοσίως όλες οι πλευρές (ΔΗΣΥ – ΝΑΙ, ΑΚΕΛ μετά από παλινωδίες “Οχι, για να τσιμεντώσουμε το ΝΑΙ”, Βασιλείου ΝΑΙ, ΔΗΚΟ-ΕΔΕΚ-οικολόγοι Κύπρου ΟΧΙ) εκτός από την κυβέρνηση.

        Βρισκόμαστε Τετάρτη βράδυ, 10 μέρες πριν το δημοψήφισμα και το κλίμα στην Κύπρο έχει διαμορφωθεί οριστικά υπέρ του ΟΧΙ

        Ο Καραμανλής στην ανακοίνωση μετά τη σύνοδο είναι ο τελευταίος που παίρνει θέση και δεν αναφέρει ούτε τη λέξη ναι, ούτε τη λέξη όχι. Σε κάποια αποστροφή λέει ότι “τα θετικά μπορεί να ειπωθεί ότι υπερτερούν των αρνητικών”. Αυτό εκλαμβάνεται από τον τύπο ως ΝΑΙ.

        Ούτε μισή ώρα μετά την ανακοίνωση του ΚΚ, βγάζει ανακοίνωση το State Department και χαιρετίζει που ο Έλληνας πρωθυπουργός “βρίσκει θετικά στοιχεία στο σχέδιο Ανάν”.

        Προφανώς η ακριβής έκφραση του ΚΚ είχε γίνει αντικείμενο διαπραγμάτευσης με την ελληνική πλευρά να επιμένει στην μη καθαρότητα της άποψης (και ταυτόχρονα παίζοντας καθυστέρηση) και την αμερικανική πλευρά να επιμένει έστω σε “περισσότερα θετικά από αρνητικά” ώστε να εκλάβει την ανακοίνωση ως ΝΑΙ.

        Εντωμεταξύ, η Αμερική τρώει ένα στραπάτσο στον ΟΗΕ, όλο δικό της. Προωθεί το σχέδιο Ανάν ως ψήφισμα στο ΣΑ του ΟΗΕ και με ψήφους 14 υπέρ και 1 ΒΕΤΟ (της Ρωσίας), απορρίπτεται! Θυμίζω ότι επρόκειτο για το τρίτο μόλις βέτο της Ρωσίας μετά το 1990. Ένα από τα δύο προηγούμενα ήτανε πάλι για την Κύπρο και το δεύτερο για τη Βοσνία.

        Προφανώς υπήρξε συνενόηση Τάσσου-ΚΚ-Ρωσίας. Οι Αμερικάνοι μιλούσαν στο τηλέφωνο σχεδόν αποκλειστικά με τον Χριστόφια τότε. Τον Παπαδόπουλο δεν ήθελαν ούτε να τον δουν.

        Διάφορα άρθρα αλλά και το κλίμα εκείνης της εποχής μπορείτε να δείτε στη σελίδα http://www.oxistosxedioanan.com

      • Pyros avatar
        Pyros @ ψυχραιμια 09/12/2009 10:22:48

        Έγώ τη θυμάμαι να λέει στην τηλεόραση ότι στηρίζει το σχέδιο Αννάν. Ο ΚΚ κράτησε καθαρά ουδέτερη θέση και κατακρίθηκε γιαυτό από τα ξένα ΜΜΕ. Δεν είναι αυτό αντίθεση; Επίσης θυμάμαι ότι ο Πούτιν κατά την επίσκεψή του στην Αθήνα απαίτησε να μήν είναι δίπλα του η ΥΠΕΞ, ούτε σε φωτογραφία, λόγω των δηλώσεών της για την ασπίδα, και το πέτυχε. Δυστυχώς για την ίδια, αυτή η στάση της δε ξεχνιέται.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Pyros 09/12/2009 10:27:56

          ΔΕν ηταν ουδετερη θεση του Καραμανλη.Ηταν ναι χωρις πιεση προς τους Κυπριους.Εαν οι ξενοι δυσαρεστηθηκαν δεν το εδειξαν,εγινε θερμα δεκτος απο τον Μπους αργοτερα στην Αμερικη.

      • περαστικός avatar
        περαστικός @ ψυχραιμια 09/12/2009 11:30:04

        Έχει επαναληφθεί το θέμα. Ο Καραμανλής είπε εμμέσως πλην σαφώς όχι. Μην τα διαστρεβλώνεις. Η ουδέτερη δήλωσή του την τελευταία στιγμή. Δηλαδή αφού είχαν λάβει θέση όλοι οι υπόλοιποι φορείς, που ούτε και εκεί δεν υποστήριξε καμία θέση αλλά μίλησε αυστηρά ουδέτερα, αν συνυπολογίσεις τις πιέσεις έδειχνε καθαρά αρνητική στάση.

        Η καλύτερη και πλέον αδιαμφισβήτητη απόδειξη της διαφοράς στην προσέγγιση της Ντόρας από τον Καραμανλή στο Σχέδιο Ανάν ήρθε λίγες ημέρες πριν την ανάληψη του Υπουργείου Εξωτερικών από την Μπακογιάννη. Τότε, όταν ακόμη φημολογείτο, οι Κύπριοι αντιδρούσαν επισήμως στην προοπτική αυτή.

        http://www.paron.gr/v3/new.php?id=3920&colid=37&catid=34&dt=2009-09-13

        Τι άλλην χρείαν αποδείξεων θέλεις;

  7. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 09/12/2009 10:30:58

    Καμία σοβαρή ανάλυση δεν μπορεί να γίνει εάν δεν συμφωνούμε σε επίπεδο πραγματικών δεδομένων.
    Ας αποδεχθούμε αυτό που όλοι ξέρουμε.
    Ότι δηλαδή η Ντόρα και ο Γιωργάκης είναι οι κατ'εξοχήν άνθρωποι των αμερικάνων στην Ελληνική ζωή τα τελευταία 15 χρόνια.
    Συζητήσεις σε οποιαδήποτε άλλη βάση είναι διαστρεβλωτικά σενάρια που δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.
    Τα πράγματα είναι πιό απλά από όσο φαντάζονται μερικοί.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ελεύθερος 09/12/2009 10:48:32

      Ναι αλλα ξερεις τι κανεις τωρα;Κανεις ληψη του ζητουμενου οποτε πραγματι δεν μπορει να γινει κουβεντα.Και να σου πω και κατι-θα την πατησεις ως κομμα ασχημα.Διοτι εσυ μπορει να δυσφημισες ενα στελεχος του ως ανθρωπο των Αμερικανων αλλα οι πασοκοι δεν δεχονται καθολου οτι ο ΓΑΠ ειναι ανθρωπος των Αμερικανων.Αρα μονο τον εαυτο σου πυροβολεις γιατι η λογικη αυτη μονο στο χωρο της ΝΔ περναει.

      • ελεύθερος avatar
        ελεύθερος @ ψυχραιμια 09/12/2009 11:25:31

        Άκου φιλαράκι, σε κάθε κουβέντα πρέπει να υπάρχει ένα επίπεδο. Εάν μπούμε στη λογική "50 δισ. μύγες τρώνε σκατά, άς φάμε και εμείς σκατά" απλά δεν μπορούμε να συζητήσουμε.
        Τό τί παραδεχονται και τί όχι οι πασόκοι για το Γιωργάκη, ποσώς με αφορά.
        Όλοι εξάλλου ξέρουμε ότι το πασόκ βγήκε κυβέρνηση γιατί ο Καραμανλής είπε την κλασσική πιά μαλακία, ότι θα "παγώσουμε τους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων", για κανένα άλλο λόγο.
        Νομίζεις ο απλός οπαδός του πασόκ δεν μπορεί να καταλάβει γιατί ο Γιωργάκης έλεγε ναί στο σχέδιο ανάν (και τόσα άλλα);
        Απλά στην προκείμενη περίπτωση οι κεντρώοι ψήφισαν πασόκ για να γλυτώσουν "τα παγώματα" του Καραμανλή.
        Έβαλαν την τσέπη πάνω από τα εθνικά θέματα (αυτή τη φορά), όχι βέβαια ότι γλύτωσαν το πάγωμα, έρχεται και σύντομα.

        • Ψώνιο avatar
          Ψώνιο @ ελεύθερος 09/12/2009 11:31:51

          Δηλαδή δεν είναι ουσιαστικά παγωμένοι οι μισθοί των ΔΥ εδώ και χρόνια; Τον καραμανλή περίμεναν να τους παγώσει; Για αυτό έχασε τις εκλογές; Αλήθεια;

        • ελεύθερος avatar
          ελεύθερος @ ελεύθερος 09/12/2009 13:01:19

          Αλήθεια.
          Κοίτα τί θα πάθει ο Γιωργάκης στις δημοτικές του χρόνου.

  8. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 09/12/2009 10:44:51

    Η τρελοδημαρχέσσα της Αθηνας βγηκε πρωι σημερα στον Παπαδακη και ειπε πως θα ξανακατεβει για δημαρχος της Αθηνας ακομη κι αν η ΝΔ κατεβασει άλλον υποψηφιο. Με λιγο λογια εκβιαζει το Σαμαρά. Προσωπικα, προτιμω να χασουμε το δημο της Αθηνας ως ΝΔ πρωτη φορα μετα απο 24 χρονια πρα να ξαναβγει ο Κακλαμανης.

  9. blue nile avatar
    blue nile 09/12/2009 11:41:44

    Διατυπώνω τις παρακάτω προτάσεις.

    1) Η Μπακογιάννη ήταν σεσημασμένη υποστηρήκτρια του σχεδίου Ανάν. Από την άλλη ο Καραμανλής φαινόταν να συμφωνεί με το εν λόγω σχέδιο αλλά ουσιαστικά κινήθηκε σε απορριπτική κατεύθυνση.
    2) Η Μπακογιάννη όντως συνάντησε τον Κοσσοβάρο υπουργό σε χρονική στιγμή που ήταν άκρως επιζήμια για τα εθνικά θέματα.
    3) Η δήλωση της περί αντιπυραυλικής προστασίας ήταν τουλάχιστον ατυχής, περιφρονητικής προς τη Ρώσικη πλευρά που μας συμπεριλάμβανε σε σημαντικά δίκτυα αγωγών και εξωφρενικά εναρμονισμένης με τα κελεύσματα των ΗΠΑ.
    4) Στη συνάντηση που είχε με τον Μιλοσόσκι στο Παρίσι ουσιαστικά διαχώρισε η στάση της από το βέτο κάνοντας σημαντικές παραχωρήσεις στους Σκοπιανούς. Ουσιαστικά αποδείχθηκε άξια συνεχίστρια του έργου του πατέρα της που κατάφερε να ξεπουλήσει το όνομα Μακεδονία στους Σκοπιανούς.

    Η αλήθεια των παραπάνω προτάσεων είναι αδιαμφισβήτητη. Αποδείξεις υπάρχουν πάμπολλες. Όποιος δεν συμφωνεί πρόβλημα του.

    Η Μπακογιάννη και όλο το Μητσοτακέικο αποτελούν τρισμέγιστη πληγή. Τόσο για το κόμμα όσο και για τη χώρα. Είναι εθνικό καθήκον του Σαμαρά η μεθόδευση σταδιακής αποχώρησης τους από τη ΝΔ και επακόλουθη περιθωριοποίηση τους στη πολιτική σκηνή γενικότερα.

    Σε περίπτωση που ο Σαμαράς δεν το κάνει θα φέρει πελώρια ευθύνη. Ίσως ακόμα μεγαλύτερη και από τις ευθύνες του Μητσοτακέκικου.

  10. fatfat avatar
    fatfat 09/12/2009 12:24:43

    @ kanis.....ανταποδίδω τα χαιρετίσματα και ελπίζω να είσαι καλά.

    • kanis avatar
      kanis @ fatfat 09/12/2009 16:16:43

      Μια χαρά...σε ευχαριστώ!

      Θα είχαν ενδιαφέρον οι απόψεις σου για την κατάντια της Αθήνας, με ένα δήμαρχο που την πνίγει στα σκουπίδια, τη βρώμησε με αφίσες του Λυκαβητού, που εξάντλησε την ισχύ του μόνο σε τηλεφωνήματα στήριξης Ντόρας στα εσωκομματικά κι έχει το θράσσος, να θέτει ερήμην όλων εκ νέου υποψηφιότητα για τη Δημαρχία της Αθήνας!!!

      Ποιός κώδικας ευγένειας, πολιτισμού, δημοκρατίας του παρέχει τέτοια επιτρεπτότητα, κατά τη γνώμη ενός διακριτικού ανθρώπου σαν κι εσένα;

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/12/2009 13:00:39

    Αλλες μεγαλες δυναμεις δεν εχουν πρακτορες στην Ελλαδα;
    Ο συγκεκριμενος ηταν δημοσιογραφος προπαγανδιστης που ακολουθουσε το σοβιετικο στρατο κατοχης στο Αφγανισταν τη δεκαετια του 80 και δημοσιευε λυρικες περιγραφες για την απελευθερωτικη δραση του στο Ριζοσπαστη.Το Εθνος βεβαια τοτε ειχε περισσοτερα αρθρα της Πραβδα και απο το Ριζοσπαστη.

  12. ενας ψηφοφορος avatar
    ενας ψηφοφορος 09/12/2009 18:22:41

    ειναι γνωστον τοις πασι οτι η Ντορακλα εκανε βαθεια υποκλιση σε οποιονδηποτε ειχε εστω και ενα απολ αμερικανικο διαβατηριο..

    γιαυτο ειναι πια η ιδια history...

  13. stelios avatar
    stelios 09/12/2009 20:51:11

    Να μην παραλειψουμε την σταση της στην εισβολη του Σακασβιλι που ηταν πιο καταπτυστη και απο της Κοντολιζας.

  14. πρώτα η ελλάδα avatar
    πρώτα η ελλάδα 10/12/2009 09:53:31

    Καμμία διαπραγμάτευση με τους σλάβους της Βαρδαρίας.
    Η λέξη Μακεδονία και η ιστορία της είναι 100% Ελληνική.
    Θα το ξανασυζητήσουμε το θέμα σε 100 χρόνια, λοιπόν.
    Φαινόμαστε να βιαζόμαστε;