#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/05/2010 19:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η μοναδική ευκαιρία του Σαμαρά



Όλες οι ανυπόληπτες φυλλάδες της Κυριακής εκτός από τα dvd και τα χαϊμαλιά για την κακή τύχη πουλάνε σήμερα και προβλέψεις για την στάση του Σαμαρά.

Διαβάζω, για παράδειγμα, ότι επειδή «η ΝΔ είναι σοβαρό κόμμα εξουσίας» και δεν μπορεί συνεπώς να τρέχει στους δρόμους, ενώ από την άλλη ο Σαμαράς «δεν μπορεί να κάνει την επανάσταση πριν από την Αλέκα Παπαρήγα», «ο κύβος ερρίφθη» και η στάση της ΝΔ στο ΔΝΤ θα είναι «ναι» και υπερψήφιση των μέτρων.

Φυσικά ο Σαμαράς δεν έχει πει τίποτα ακόμα για τα μέτρα – περιμένει να τα δει. Και όλοι γνωρίζουν ότι αντιτάχθηκε από νωρίς και εγκαίρως στο ΔΝΤ. Όλα αυτά τα διαδίδουν οι εκπρόσωποι του παλαιοκομματικού έρματος που  περιτριγυρίζουν τον Σαμαρά προσπαθώντας να διασωθούν από την λαίλαπα που έρχεται.

Και επειδή οι συγγραφείς της Αραβαντινού …συγνώμην των εφημερίδων ήθελα να πω γνωρίζουν ότι ο Σαμαράς θα κάνει στο τέλος αυτό που ο ίδιος νομίζει καλύτερο για την πατρίδα και τον λαό της, του πετάνε την μολότοφ: «Ποιος εγγυάται ότι η ΝΔ δεν θα έχει διαρροές… Ότι η Ντόρα Μπακογιάννη και ίσως τρεις τέσσερις άλλοι βουλευτές δεν θα πειθαρχήσουν σε μια απόφαση καταψήφισης των μέτρων…» και έτσι «να διασπαστεί η παράταξη, ενώ σε λίγο μπορεί να διεκδικεί την εξουσία»;

Χα χα χααααααα...

Απειλή το θεωρούν αυτό; Χάρη μεγάλη θα κάνουν στον Σαμαρά που περιμένει πως και πώς να του πετάξουν το γάντι να το σηκώσει.

Κατά τα άλλα, γνωρίζουμε ότι η στάση απέναντι σε ένα  τόσο καθοριστικό για το μέλλον του τόπου ζήτημα δεν είναι εύκολη υπόθεση. Πρέπει να τα σταθμίσει όλα ο Σαμαράς πριν βγει και μιλήσει στο λαό. Για παράδειγμα, οι περισσότεροι, η πολύ μεγάλη πλειοψηφία, των αναγνωστών μας λένε ΟΧΙ. Τι θα γίνει όμως στην υποθετική περίπτωση που η Βουλή απορρίψει τα μέτρα; Είναι βέβαιο ότι η χώρα θα κατεβάσει ρολά την επόμενη ημέρα. Και είναι εξίσου βέβαιο ότι ο κόσμος που δεν έχει ακόμα νοιώσει στο πετσί του τι σημαίνει ΔΝΤ θα το χρεώσει αυτό σε εκείνον που θα θεωρήσει υπεύθυνο για την καταψήφιση

Αυτό το ερώτημα το θέτει ο «ρεαλιστής» εαυτός μου.

Ο άλλος μου εαυτός όμως, εκείνος που κατέβηκε σήμερα στο δρόμο μαζί με χιλιάδες άλλους μου  λέει άλλα:

Ο Σαμαράς έχει μια πρώτης τάξης ευκαιρία να κάνει την έξοδό του από το κάδρο της μεταπολιτευτικής παρακμής και να αναδειχθεί σε εθνικό ηγέτη. Εκφράζοντας τις αγωνίες και τις επιθυμίες του λαού θα πιστωθεί αυτός την οργή κατά της Κυβέρνησης - ακόμα και αν στην αρχή τον «κράξουν» για ανευθυνότητα. Δύσκολα  θα έχει άλλη τέτοια ευκαιρία.

Και ας σημειωθεί το εξής: Κυρίαρχος είναι όποιος επιβάλλει τη θέλησή του. Εάν ο Σαμαράς δεν ενδώσει θα είναι κυρίαρχος.

Και όπως έχω ξαναπεί  πολλές φορές «what we do in life echoes in  eternity»

FactorX

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 01/05/2010 19:09:20

    Ο Σαμαράς χθες, ζήτησε από τον Παπούλια σύγκλιση του συμβουλίου των πολιτικών αρχηγών, πριν την ανακοίνωση των νέων μέτρων και πριν την είσπραξη της πρώτης δόσης από τον μηχανισμό στήριξης. Ο Πρόεδρος της ...Δημοκρατίας του έκανε παραινέσεις για ...συναίνεση μεταξύ των αρχηγών των κομμάτων,μη ξεχνώντας τις κομματικές του καταβολές, ενώ ο άλλος, που παριστάνει τον ...Πρωθυπουργό,είπε ότι η συνάντηση των αρχηγών των κομμάτων,υπό τον Πρόεδρο, θα γίνει την Τετάρτη, όταν όλα θα έχουν τελειώσει. Ταρατατζούμ!!!! Το κακό είναι ότι ο Αντώνης,όλη αυτή την φαρσοκωμωδία, την άφησε αναπάντητη, ενώ όλοι ελπίζαμε ότι θα απαιτούσε τουλάχιστον η προσφυγή στον μηχανισμό ...στήριξης,ή αλλιώς στις δυνάμεις κατοχής,να περάσει πρώτα από την βουλή, ή θα ζητούσε δημοψήφισμα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΙΩΝΑΣ 02/05/2010 01:58:07

      Αν η συνάντηση γίνει μετά τη λήψη των μέτρων, πρέπει να αρνηθεί τη συμμετοχή του.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 02/05/2010 02:00:29

        Ο Πρόεδρος άραγε θυμάται τί έγινε εχθές?
        Αργεί πολύ.

  2. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 01/05/2010 19:09:53

    Ολοι Φακτορα ειμαστε με τον δευτερο εαυτο σου, η χωρα χρειαζεται αυτη την κρισιμη στιγμη εναν εθνικο ηγετη. Μακαρι να τον εχουμε τις αμεσως επομενες ημερες.

    • tzager avatar
      tzager @ xenitemenos21 01/05/2010 19:39:42

      Όχι Φάκτωρα δεν είμαστε όλοι μαζί σου και σεν έχουμε όλοι δύο εαυτούς!

      • popolaros avatar
        popolaros @ tzager 01/05/2010 20:33:45

        βρε αααιιι στην μινεσότα.

  3. ΚΡΙΟΣ avatar
    ΚΡΙΟΣ 01/05/2010 19:11:33

    ΟΧΙ στο σχέδιο του ΔΝΤ γιατί είναι πρωτίστως αντιαναπτυξιακό.
    ΟΧΙ στο σχέδιο του ΔΝΤ γιατί δεν δίνει καμιά ελπίδα, καταδικάζει το λαό στην ένδεια και ευνοεί αυτούς που ΚΛΕΨΑΝΕ όλα τα προηγούμενα χρόνια.

    Το ίδιο σχέδιο με ένα αναπτυξιακό πλαίσιο θα ήταν συζητήσιμο, ίσως και αναγκαίο.

    Αν συνοδεύοταν και από εσωτερική "κάθαρση" ίσως απαραίτητο.

    ΑΥΤΟ το σχέδιο όμως έτσι όπως είναι σκοτώνει μια γενιά.

    ΑΝΤΩΝΗ μην συναινέσεις στο έγκλημα.
    ΑΝΤΩΝΗ δώσε μας την ελπίδα
    ΑΝΤΩΝΗ δείξε μας τον δρόμο.

  4. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 01/05/2010 19:14:27

    Σωστο! Αν θελει να ειναι η πρωτη μεταπολιτευτικη μορφη αυτο πρεπει να κανει!!Ηδη προ των πυλων τα παπαγαλακια πιπιλιζουν για νεο κομα επιχειρηματιων που θα μας ξανασωσουν κι αλλα τετοια ομορφα...Λογικα πρεπει αν παει στη συσκεψη των πολιτικων αρχηγων υπο το προεδρο της Δημοκρατιας και αναχωρισει αμεσα αφου ενημερωθει καταγγελοντας την και αμεσα μετα να κανει τη ρηξη με το χθες. Ρηξη ουσιας ομως. Οχι μονο φρασεων, αλλα και πραξεων

  5. o eaytos mou avatar
    o eaytos mou 01/05/2010 19:16:53

    Αν είναι Ελληνας Χριστιανος δεν θα ενδώσει!! Για να δούμε, περιμένουμε τα καλύτερα απο τον Αντωνάκη..

  6. HOOLIGAN avatar
    HOOLIGAN 01/05/2010 19:19:04

    ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΟΧΙ . Η ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΔΕΛΤΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ . ΑΝΤΩΝΗ ΠΕΣ ΟΧΙ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΜΑΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΕΛΠΙΔΑΣ

  7. Φελάχος avatar
    Φελάχος 01/05/2010 19:20:47

    «Αν δεν κάτσω να με βιάσουν πώς θα μείνω έγκυος και πώς θα γίνω μάνα αφού με έχουν φυλακίσει και δεν έχω τη δυνατότητα να επιλέξω σύζυγο;»

    Έτσι μοιάζει το ψευτοδίλημμα: «Τι θα γίνει όμως στην υποθετική περίπτωση που η Βουλή απορρίψει τα μέτρα; »
    Θα φυγουμε από το ευρώ, θα αναδιαπραγματευτούμε το χρέος και θα κάνουμε ότι έκαναν οι αργεντίνοι.

    http://www.larisaportal.gr/diafora/argentina.php

    Αν ο Σαμαράς συναινέσει στα κατοχικά μέτρα , τότε διαψεύδει τον εαυτό του και επιβεβαιώνει τις θεωρίες Μητσοτάκη για τα συμβάντα του 1993 και την πτώση της ΝΔ. Και μπαίνει κι αυτός στη λίστα των εχθρών μας.

  8. Iούλιος avatar
    Iούλιος 01/05/2010 19:22:53

    ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΑΔΕΡΦΙΑ!!!!!!!
    Η χώρα πρέπει να σημαιοστολιστεί. Η χώρα πρέπει να φορέσει τα γιορτινά της για την ημέρα της ανακοίνωσης της υπογραφής της συμφωνίας με το ΔΝΤ.

    Η χώρα πρέπει να φορέσει τα γιορτινά της για να σταλεί ένα ισχυρότατο μήνυμα ανεξαρτησίας ενάντια σε αυτούς τους έσχατους.

    Για να τονιστεί και να εμπεδωθεί σε όλους του ΔΝΤαριους και άλλους το μη διαπραγματεύσιμο της εθνικής μας ανεξαρτησίας πέρα από λεγόμενα των κυβερνώντων.

    Για να γίνει αντιληπτή παντού η ισχύς της λαϊκής κυριαρχίας.

    Να σταλεί το μήνυμα ότι ο απόλυτος κυρίαρχος εδώ κάτω είναι ο Ελληνικός Λαός.

    Η χώρα πρέπει να φορέσει τα γιορτινά της και να ομορφύνει για να υποδεχτούμε τα μουσαιφιριά που μας κουβάλησε το αφεντικό.

    Και με αυτή την σοφή κίνηση να γίνει το πρώτο βήμα προς την κοινωνική απελευθέρωση του Ελληνικού Λαού από κληρονόμους και δυναστείες από τους πρίγκιπες και τις αυλές τους.

    Η χώρα πρέπει να σημαιοστολιστεί την Κυριακή από το πρωί και για μια εβδομάδα. Και αυτός ο Σημαιοστολισμός πρέπει να γίνει παγκόσμια είδηση.

    Ακόμη και για το χαβαλέ μας. Γιατί απλά μπορούμε και γουστάρουμε να το κάνουμε.

    Βγάλτε την σημαία στο Μπαλκόνι λοιπόν και Διαδώστε το.
    ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΨΗΛΑ!!!!!!!!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Iούλιος 01/05/2010 19:26:16

      Μονίμως εκεί είναι...
      Καλό μήνα, αδερφέ.
      Καλό κουράγιο.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Iούλιος 01/05/2010 20:36:35

      Σωστός.

  9. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 01/05/2010 19:23:34

    Αντώνη Σαμαρά,

    ΑΝΟΙΚΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΑΠΟ ΜΙΑ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΗ ΦΩΝΗ

    Εμείς που στις 29 Νοέμβρη, σ΄ακολουθήσαμε στο ταξίδι που μας υποσχέθηκες, που βάλαμε πλάτη για να αντιμετωπίσεις θαρετά Λαιστρυγόνες και Κύκλωπες, που καιροφυλακτούσαν κι ακόμη καιροφυλακτούν, εμείς εδώ στα σύνορα της νησιωτικής Ελλάδας που αντιμετωπίζουμε με θάρρος τις γραμμές -όσες κι αν είναι αυτές- που κάθε φορά επιχειρούν να βάλουν στο Αιγαίο οι υπερατλαντικοί και μη νυν διοκητές μας για την πολυπόθητη μοιρασιά, εμείς που ακολουθήσαμε αυτή την έρμη παράταξη και στις καλές μέρες αλλά και στα πέτρινα χρόνια, που θυσιάσαμε σταδιοδρομίες λαμπρές για τα πιστεύω μας, ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΘΥΛΑΚΩΣΑΜΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΔΡΑΧΜΗ, ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ,το οποίο δεν δουλέψαμε, που εκπληρώσαμε στο ακέραιο όλες τις ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ, πληρώνοντας φόρους αδιαμαρτύρητα,ΕΜΕΙΣ που αντιστεκόμαστε -πληρώνοντας το ανάλογο τίμημα- πατριωτικά,

    ΕΜΕΙΣ φίλε Αντώνη, είμαστε έτοιμοι να σε στηρίξουμε και αύριο στο ΟΧΙ που θα πρέπει να πείς στις άνομες βουλές του δυνάστη μας. Εμείς θα είμαστε η βακτηρία σου στον πόλεμο που θα σου ασκήσουν για την αρνητική σου στάση στο ΔΝΤ, η πανοπλία σου στο αγώνα. Και είναι ξέρεις αγώνας ιερός , αγώνας για επιβίωση του Ελληνισμού.
    Οι καιροί ου μενετοί.
    Η Ιστορία θα γράψει με χρυσά γράμματα το ΟΧΙ που θα πείς ή θα σε ρίξει εκεί που βρίσκονται οι Εφιάλτες της.

    Εξάλλου, "κι αν είναι να πεθάνουμε για την Ελλάδα, θεία είν΄η δάφνη. Μια φορά κανείς πεθαίνει" κατά τον ποιητή. ΄Οπου "πεθαίνει" διάβαζε σήμερα "αντιστέκεται", "ΟΧΙ"......

  10. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 01/05/2010 19:24:14

    Ήρθε η ώρα να πούμε όλοι μας μεγάλα ΟΧΙ.

  11. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 01/05/2010 19:24:27

    Ελπίζω και εύχομαι να αρπάξει την ευκαιρία και να μην αφήσει τα τραίνα να περνούν...
    Φοβάμαι , ότι δεν θα έχει άλλη.
    Εδώ που φθάσαμε,πρέπει κάποιος να ανοίξει την πόρτα του φρενοκομείου...
    Το θέμα είναι ποιος θα ακολουθήσει και θα προσπαθήσει να βάλει μυαλό στους τρελλούς...

  12. Παπούα avatar
    Παπούα 01/05/2010 19:27:23

    http://www.youtube.com/watch?v=niqrjP1VDeY

  13. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 01/05/2010 19:29:53

    Πρόταση προς Αντώνη Σαμαρά. Ψήφος κατά συνείδηση.

    Για όσους έχουν γνωρίσει κατά το παρελθόν τον σημερινό Πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας, Αντώνη Σαμαρά, γνωρίζουν πολύ καλά τα δημοκρατικά του αισθήματα και τα δημοκρατικά του αντανακλαστικά.
    Γνωρίζουν επίσης ότι η ψυχή του Αντώνη Σαμαρά είναι αντίθετη με αυτή την συμφωνία που έκανε το ΠΑΣΟΚ και ο Γ. Παπανδρέου με το ΔΝΤ. Την πιο επαίσχυντη συμφωνία που έχει συνάψει ποτέ το ελληνικό κράτος από της απελευθερώσεως από τους Τούρκους. Άλλωστε ο ίδιος ο Αντώνης Σαμαράς, από την αρχή είχε δηλώσει δημόσια ότι ήταν αντίθετος με την ανάμειξη του ΔΝΤ, γιατί γνώριζε τι σημαίνει ΔΝΤ.
    Φανταζόμαστε τις πιέσεις που ασκούνται στον Αντώνη Σαμαρά για πολιτικό καθωσπρεπισμό και δήθεν πολιτική σωφροσύνη. Ήδη ακούσαμε χθες τον ίδιο τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, να το ζητάει. Ακούσαμε προχθές τον επίτιμο πρόεδρο της ΝΔ τον κ. Μητσοτάκη και τις προάλλες τα παιδιά του να το ζητάνε. Ακούμε και διαβάζουμε συνεχώς ολόκληρο το μηχανισμό της οικογενειοκρατίας στην Ελλάδα, αλλά και τα ΜΜΕ της κρατικοδίαιτης άρχουσας τάξης να το ζητάνε.
    Επί της ουσίας τι ζητάνε;
    Ζητάνε να συναινέσει ο Αντώνης Σαμαράς ώστε να υποστεί ο λαός τις θυσίες, αρκεί να μην πάθει το παραμικρό το απόλυτα υπεύθυνο πολιτικό σύστημα και οι υπεύθυνοι πολιτικοί.
    Ζητάνε να περάσει το πολιτικοοικονομικό κατεστημένο την κρίση, χωρίς να υποστεί το παραμικρό φορτώνοντας στις πλάτες του λαού τα δικά του λάθη, τις παρανομίες και τη διασπάθιση του Δημοσίου Χρήματος.
    Οι πιέσεις που ασκούνται φανταζόμαστε ότι είναι πολλές και επίμονες. Ίσως και οι δήθεν υποσχέσεις πολλές.
    Εμείς προτείνουμε στον Αντώνη Σαμαρά να πάει στη Βουλή και αφού ασκήσει δριμεία κριτική στην κυβέρνηση, αλλά και σε ολόκληρο το πολιτικό σύστημα για την κατάντια που έχουν φέρει τη χώρα, να ζητήσει από τους βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας να ψηφίσουν κατά συνείδηση, χωρίς καμία απολύτως επίπτωση εξ αυτής και μόνο της ψήφου.
    Δεν θα πρέπει να φυλακίσει ούτε τον ίδιο του τον εαυτό σε μια ψήφο που δεν θέλει, άλλωστε ο ίδιος από την αρχή ήταν αντίθετος με την ανάμειξη του ΔΝΤ, ούτε εκείνους εκ των βουλευτών της Νέας Δημοκρατίας που θέλουν να ψηφίσουν κατά της συμφωνίας.
    Εξάλλου, έχουμε και εμείς οι πολίτες το απόλυτο δικαίωμα, αφού δεν συμμετέχουμε έστω με κάποιο δημοψήφισμα, τουλάχιστον να πληροφορηθούμε τι ακριβώς βούλονται οι βουλευτές μας για μας και να τους αξιολογήσουμε κατάλληλα όταν έρθει η ώρα.
    Αντώνη Σαμαρά, τώρα ελεύθερη κατά συνείδηση ψήφο.
    Κάτι τέτοιο ουδόλως αναιρεί την ηγεσία σου στο κόμμα. Απεναντίας καλείς τους υπεύθυνους βουλευτές που εξάλλου δεν παρήγαγες ούτε ζύμωσες εσύ, αλλά τους πήρες προίκα, να λάβουν υπεύθυνη απόφαση.
    Αντώνη Σαμαρά,
    Μην φορτωθείς έναν σταυρό που δεν έχει φτιαχτεί για σένα.
    Η χώρα θέλει επιτέλους να ακουμπήσει σε κάτι νέο και ελπιδοφόρο.
    Μην παραδίδεις αυτές τις ελπίδες σε άλλους.

    http://hassapis-peter.blogspot.com/2010/05/blog-post_01.html

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 01/05/2010 19:36:14

      Κύριε Χασάπη, αυτό το είχα προτείνει και εγώ προ ημερών σε σχόλιό μου εδώ. Δηλαδή, να αφεθούν οι βουλευτές της ΝΔ να ψηφίσουν κατά συνείδηση.
      Επί τέλους, οι βουλευτές ονομάζονται έτσι επειδή βουλευονται, έχουν πολιτική σκέψη και δρουν πολιτικά, αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους έναντι της χώρας και των πολιτών (θεωρητικά τουλάχιστον).

      • ambrosiac avatar
        ambrosiac @ Μάρκο Τ 02/05/2010 10:21:29

        Θα ηθελα να δω και τους βουλευτες του ΠΑΣΟΚ να ψηφιζουν κατα συνειδηση.

        (Σε καποιο αλλο, παραλληλο Συμπαν)

    • effie B. avatar
      effie B. @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 01/05/2010 19:53:35

      Ετσι ακριβως! Ονομαστικη ψηφος, κατα συνειδηση, χωρις κομματικη πειθαρχεια και δεσμευση!

    • popolaros avatar
      popolaros @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 01/05/2010 20:42:18

      Ναι Ονομαστικη ψηφος.
      Να φανούν οι δοσίλογοι και να έχουν την τύχη του κακλαμάνη σήμερα.

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 01/05/2010 20:54:29

      Να ενώσουμε όλοι τις φωνές μας από δω με κάποιο τρόπο, να φθάσει ετούτο το μήνυμα στον Σαμαρά, να ανδρώσει την αντίθεσή του και να τους αφήσει ελεύθερους να φηφίσουν κατά συνείδηση.

      Επιτέλους ήρθε η στιγμή να ξαναπάρει η συνείδηση τη θέση που της ανήκει στο ιστορικό γίγνεσθαι των πολιτικών υποκειμένων.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 02/05/2010 02:02:15

      Δεν συμφωνώ. Όχι ψήφος κατά συνείδηση. Αρνητική ψήφος κατά του ΔΝΤ σε γραμμή κομματική. Αν η Ντόρα και οι λοιποί ψηφίσουν "ναι", τότε τους διαγράφει κατευθείαν και τους στέλνει στον κάλαθο των αχρήστων της ιστορίας.

      Δεν είναι βουλευτής ο Αντώνης, είναι αρχηγός κόμματος. Δεν μπορεί να αφήσει να περάσει αυτό το έγκλημα. Πρέπει να πει όχι, για να πει όχι, για να μην περάσει. ΔΕΝ χάλασε ο κόσμος αν δεν περάσει. Θα χαλάσει ο κόσμος αν περάσει. Θα επιταχύνει μια ήδη πολύ πιθανή χρεωκοπία.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 02/05/2010 02:23:10

      Ρε συ Πέτρο Χασάπη, συγγνώμη και για τον τρόπο που σου απευθύνομαι, αλλά θέλω να σου το πω αυτό: Μια χαρά τα έλεγες όσα έλεγες μέχρι πρόσφατα. Από τότε που έκανες εκείνη την ομιλία στο προσυνέδριο της ΝΔ έχω την εντύπωση ότι λίγο μεταλλάχθηκες. Έχασες εκείνη τη φρεσκάδα του blogger, δεν ξέρω πώς να σου το πω αλλιώς. Πρόσεξέ το. Το να μπει ο άνθρωπος στη λούμπα του να κάνει χρήση του δικαιώματος του εκλέγεσθαι τον καταστρέφει ως προσωπικότητα. Πρόσεξέ το, σου το λέω με πολλή εκτίμηση.

      • ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
        ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ @ Επώνυμος 02/05/2010 10:16:49

        Φίλε επώνυμε,

        Σε πληροφορώ ότι δεν έχω καμία απολύτως σχέση με αυτό που λες "εκλέγεσθαι".
        Όχι φίλε μου. Το να είναι κανείς βουλευτής σε αυτό το πολιτικό σύστημα της Κοινοβουλευτικής Δημοκρατίας, είναι ΚΑΤΑΝΤΙΑ και εγώ δεν θέλω να έχω καμία σχέση με αυτό.
        Εκείνο που εγώ θέλω είναι να αλλάξουμε το πολιτικό σύστημα.
        Θα ήθελα να γνώριζα αν συμφωνείς με αυτό.
        Πράγματι πήγα και μίλησα στο Προσυνέδριο στο Ναύπλιο, αλλά πήγα και είπα αυτό ακριβώς και το οποίο κανείς δεν τολμάει να πει, ούτε έχει πει.
        http://hassapis-peter.blogspot.com/2010/04/bloggers_20.html

        Μόνο ο Σαμαράς μιλάει για πολιτικό σύστημα που καταρρέει, κανείς άλλος.

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 02/05/2010 13:54:08

      Συμφωνώ με τον Πέτρο Χασάπη, ψήφος κατά συνείδηση αρκεί όμως ο Σαμαράς να πει ότι αντιτίθεται στα μέτρα και να φανεί τί ο ίδιος ψηφίζει με ονομαστική ψηφοφορία. Έτσι θα φανεί και ποιοί συντάσσονται μαζί του και ποιοί όχι. Χθες είχα γράψει σε σχόλιο σε άρθρο του Κ. Ροδινού ότι ο Σαμαράς πρέπει να ζητήσει να γίνουν δύο ψηφοφρίες, μία ως προς την ενργοποίηση του μηχανισμού και μια δεύτερη ως προς το πακέτο μέτρων που προτείνει η κυβέρνηση (κατ' επιταγή του ΔΝΤ στο οποίο έχει παρδοθεί). Στην πρώτη να ψηφίσει ναι ΜΟΝΟ επί της αρχής με την επισήμανση ότι ήταν εξαρχής αντίθετος με την ενεργοποίηση του μηχανισμού και την εμπλοκή του ΔΝΤ αλλά τώρα το κάνει με γνώμονα το αδιέξοδο της κρίσης δανεισμού που μας οδήγησε με αποκλειστική του ευθύνη ο Παπανδρέου. Στη δεύτερη ψηφοφορία (για το νέο πακέτο μέτρων που μόλις ανακοίνωσε ο Παπακωνσταντίνου) να ψηφίσει απερίφραστα ΟΧΙ.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 02/05/2010 14:33:50

      Για ένα εθνικο θέμα δεν ψηφίζεις κατά συνείδηση. Δεν αποφασίζομε για το πλάτος των πεζοδρομίων μ αυτόν το νόμο, αλλά το μέλλον της χώρας για τουλάχιστον 10 χρόνια( κι ας λένε για 3).

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/05/2010 19:31:18

    OXI σε ψευδεπίγραφα διλήμματα
    ΟΧΙ σε στημένες επιλογές "τι προτιμάς; Την Πόρτα ή την Κουρτίνα;"
    ΟΧΙ στην παραδοχή ότι είμαστε ηλίθιοι
    ΟΧΙ στην επικρότηση της αποχάυνωση

    Το Πασόκ επέλεξε, με δόλο ή από βλακεία, την αδράνεια και την αντίφαση 7 μηνών διακυβέρνησης. Το Πασόκ υποκρίθηκε ότι θα διοικήσει και δεν θέλησε να διοικήσει. Το Πασόκ κορόϊδεψε τον κόσμο με ψεύτικες υποσχέσεις.

    Το Πασόκ τώρα ζητάει την επίσημη παράδοση 5-6 Υπουργείων του σε ξένους. Αυτό δεν τίθεται σαν ερώτημα προς έγκριση σε "Βουλή", αφού αναιρεί την λέξη "Βουλή". "Βουλή" να ανακυρήσσει ανεξαρτησία, το καταλαβαίνω. Βουλή να την αποτάσσεται (δεν είμαι Ιστορικός) πρέπει να είναι πρωτοφανές. Το Πασόκ έχει την πλειοψηφία (μέχρι τώρα). Είμαι περίεργος να δω τι θα πουνε οι βουλευτές του.

    Δεν χρειάζεται καν σκέψη ή επιχειρηματολογία. Εγώ είμαι με την Πηνελόπη Δέλτα.

    • popolaros avatar
      popolaros @ archaeopteryx 01/05/2010 20:44:27

      Τι θα πουν οι βολευτές του Αρχαίε ?
      Τους είδαμε τους λακέδες προχθές στην Κ.Ο.
      Παλαμακιστές οι άθλιοι...μην χάσουν την κουτάλα.
      Γουδή.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ popolaros 01/05/2010 21:05:38

        να τους δω όταν η κουτάλα μεταμορφωθεί σε αγγούρι. Να τους δω...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ popolaros 02/05/2010 02:04:04

        Χεστήκαμε για το τι θα πουν οι βουλευτές του. Όσοι ζωντανοί, που έλεγε κι ο Ίων Δραγούμης. Η Ιστορία δεν περιμένει. Εδώ στρατολογούμε τους "δικούς" μας αυτή τη στιγμή. Όσους έχουν αγωνστικό φρόνημα. Αν λακίσουν οι βουλευτές του, να μην είναι πια βουλευτές του.

  15. sawas avatar
    sawas 01/05/2010 19:37:12

    ΟΧΙ και απο μενα...

  16. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 01/05/2010 19:41:30

    Να κάνω μόνο μία σημείωση.
    Εκτός από τον κύριο Σαμαρά, έχω την εντύπωση , ότι η άλλη ελπίδα μας είναι η Ελληνική δικαιοσύνη. Σε μία σωστή Δημοκρατία, η δικαιοσύνη είναι το τελευταίο καταφύγιο όλων των πολιτών.
    Είναι καιρός νομίζω να φανεί αν υπάρχει και κανένας ξεχωριστός άνθρωπος. Κάποιος ξεχωριστός δικαστής, γιατί πολύ αμφιβάλλω, αν όλα όσα επακολουθούν είναι όλα νόμιμα...Επιτέλους δεν έχουμε πουθενά αλλού να στραφούμε. Αν και τώρα η Ελληνική δικαιοσύνη δεν ανέβει στο ύψος των περιστάσεων, λυπάμαι αλλά δεν έχουμε απολύτως καμμία ελπίδα. Ο φτωχός δεν έχει τίποτα και από πουθενά να περιμένει. Η προστασία της Ελληνικής δικαιοσύνης, τώρα περισσότερο από ποτέ, πρέπει να είναι ισχυρή. Το πολιτικό σύστημα απέτυχε, παταγωδώς. Η δικαιοσύνη είναι το τελευταίο οχυρό.

    • Tassos avatar
      Tassos @ ΒΡΑΧΟΣ 01/05/2010 20:52:37

      Φίλε η ελληνική δικαιοσύνη είναι ο ορισμός της σαπίλας, της εξάρτησης από τα κόμματα και της αναποτελεσματικότητας. Η κατάντια της κοινωνίας μας ΞΕΚΙΝΗΣΕ από την μόλυνση που υπέστη η δικαιοσύνη από το ΠΑΣΟΚ και επιδεινώθηκε με τα χρόνια. Ανθρωπάκια χωρίς κανένα έρμα είναι...

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ Tassos 01/05/2010 21:47:37

        Κι όμως ΤΑΣΣΟ, παρά την όποια σαπίλα, που υπάρχει παντού άλλωστε, δεν την έχουν βάλει ακόμη στο χέρι, όσο θα ήθελαν τουλάχιστον. Γι'αυτό τα χει πάρει έτσι ο Καστανίδης και μιλάει όπως μιλάει. Δε νομίσω ότι η ελληνική δικαιοσύνη είναι τόσο διεφθαρμένη, είναι όμως φοβισμένη. Ποιός να τα βάλει με το θεριό; Στο παρελθόν όσοι δοκίμασαν δε είχαν και πολύ καλό τέλος.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 02/05/2010 09:04:13

      Δεν μιλώ για την πλειοψηφία της σαπίλας. Μιλώ για την μειοψηφία των πραγματικών δικαστών που τιμουν τους όρκους τους.Μερικοί φθάνουν...

  17. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 01/05/2010 19:41:48

    Che fece .... il gran rifiuto
    Κωνσταντίνος Καβάφης


    Σὲ μερικοὺς ἀνθρώπους ἔρχεται μιὰ μέρα

    ποῦ πρέπει τὸ μεγάλο Ναὶ ἢ τὸ μεγάλο τὸ Ὄχι

    νὰ ποῦνε. Φανερώνεται ἀμέσως ὅποιος τόχει

    ἕτοιμο μέσα του τὸ Ναί, καὶ λέγοντας τὸ πέρα

    πηγαίνει στὴν τιμὴ καὶ στὴν πεποίθησί του.

    Ὁ ἀρνηθεὶς δὲν μετανοιώνει. Ἂν ρωτιοῦνταν πάλι,

    ὄχι θὰ ξαναέλεγε. Κι ὅμως τὸν καταβάλλει

    ἐκεῖνο τ’ ὄχι — τὸ σωστὸ — εἰς ὅλην τὴν ζωή του.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ Κάποιος. 01/05/2010 21:18:26

      φαντάσου να έχει ήδη πει μια φορά τ 'Οχι το σωστό...

  18. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 01/05/2010 19:49:13

    Εαν ο σαμαρας πει οχι οι αμερικανοι θα τον τελειωσουν (πολιτικα) με συνοπτικες διαδικασιες και φυσικα δεν θα δει ποτε την πρωθυπουργια.

    Μερικοι νομιζουν ακομη οτι η Ελλας ειναι ανεξαρτητο κρατος με ελευθερους πολιτες και οχι ραγιαδες.

    Εδω καταργουν ακομα και τις ενοπλες δυναμεις της χωρας και καποιοι περιμενουν γαλαζιους μεσσιες!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Επαγρυπνών 02/05/2010 02:07:45

      Καταρχάς οι Αμερικανοί δεν καίγονται και τόσο πολύ για αυτή την ιστορία, όπως καιγόταν με τους αγωγούς. Δεύτερον, το Σαμαρά τον βγάλαμε για να λέει όχι στους Αμερικανούς. Αν εσύ θέλεις να λέμε ναι στους Αμερικανούς, πέσε και κοιμήσου. Θα επαγρυπνήσουμε εμείς.

  19. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 01/05/2010 19:49:23

    Το πρόβλημα του χρέους και τα γενικότερα προβλήματα που υπάρχουν στην οικονομία της χώρας έχουν να κάνουν κυρίως με την αναπτυξιακή στρατηγική που υιοθετήθηκε εδώ και πολλά χρόνια από την ελληνική επιχειρηματική- τραπεζική ελίτ, η διεθνής οικονομική κρίση και τα επακόλουθα της ( μείωση της ροής κεφαλαίων, διάρθρωση της παραγωγής και η αδυναμία της να εξυπηρετήσει τις εγχώριες ανάγκες κ.α) ήταν φυσικό κάποια στιγμή να δημιουργήσουν προβλήματα στην εξυπηρέτηση του εξωτερικού χρέους και γενικότερα στην οικονομία.
    κατά πολλούς η κατάσταση είναι οριακή κατά τη γνώμη μου δεν είναι!
    η ενεργοποίηση του λεγόμενου και μηχανισμού στήριξης δεν θα αλλάξει το παραγωγικό μοντέλο της χώρας προς το καλύτερο, θα του δώσει μια παράταση ζωής 3 χρόνων και θα εξυπηρετήσει τα δάνεια του παρελθόντος, έτσι στο τέλος της τριετίας θα είμαστε στην ίδια ίσως και χειρότερη κατάσταση,
    επειδή:
    -το κράτος θα συνεχίσει, εξαιτίας των μεγάλων περικοπών να είναι αναποτελεσματικό,
    -ο τραπεζικός τομέας δεν θα έχει την δυνατότητα να στηρίξει την εγχώρια αναπτυξιακή διαδικασία, επομένως η χώρα θα αυξήσει την εξάρτηση της από τις εισαγωγές με ότι αυτό συνεπάγεται για το ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών.


    -η μεσαία τάξη, οι χαμηλόμισθοι, οι συνταξιούχοι, οι άνεργοι κ.α δεν θα έχουν την οικονομική δυνατότητα, επειδή θα περιοριστούν στα απολύτως αναγκαία να στηρίξουν μέσω της κατανάλωσης την εγχωρία αγορά, αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα μεταξύ άλλων την οικονομική εξόντωση της μικρομεσαίας επιχείρησης και την μεγάλη μείωση των φορολογικών εσόδων.

    -δυνατότητα επενδύσεων θα έχουν μόνο ξένα ιδιωτικά κεφάλαια, ως γνωστό όμως τα ξένα κεφάλαια παίρνουν χωρίς να αφήνουν τίποτα στη χώρα,
    όπως και το φθηνό αλλοδαπό εργατικό δυναμικό που βρίσκεται στη χώρα

    - η μεγάλη μείωση του αριθμού των αυτοαπασχολούμενων, οι απολύσεις, η αύξηση της υποαπασχόλησης, η ανεργία, κ.α θα αυξήσουν σημαντικά το μέσο ποσοστό φτώχειας, η χώρα μας θα μετεξελιχθεί σε «γκέτο φτώχειας» της ΕΕ.

    κ.α.


    *Η εντολή που έδωσε ο ελληνικός λαός στην κυβέρνηση τείχε διαφορετικό περιεχόμενο, το μοναδικό που έχει σήμερα δικαίωμα να κάνει η κυβέρνηση είναι να προχωρήσει άμεσα σε διάλυση της Βουλής και την προκήρυξη εκλογών ,
    η μορφή των οικονομικών μέτρων είναι σημαντικός λόγος, η απόφαση ανήκει στο λαό,
    κατά τη γνώμη μου η ΝΔ πρέπει να ζητήσει εθνικές εκλογές,

  20. TORA avatar
    TORA 01/05/2010 19:53:24

    «Η αποστολή των ελίτ είναι να αντιμετωπίζουν τον κίνδυνο. Αν όχι, δεν έχουν λόγο ύπαρξης» Cristian Frémont

  21. Γιάννης avatar
    Γιάννης 01/05/2010 20:00:22

    "Μάθε: η προκοπή δεν είναι για τους δούλους -
    κι όσο θέν οι δούλοι αφέντη ας έχουν
    τον αφέντη κάθε πλούτου κι ομορφιάς.
    Μάθε: η προκοπή για τους ελεύτερους!"

    Κωστής Παλαμάς

    ΟΧΙ στην υποδούλωση της χώρας

    Οι μεγάλοι ΗΓΕΤΕΣ πάνε κόντρα στο ρεύμα, κόντρα στην πολιτική ορθότητα.
    Βγαίνουν μπροστά και χαράζουν νέους δρόμους.
    Αν ο Αντώνης συμβιβαστεί τὠρα για να "έρθει η σειρά του" μετά, όταν θα έρθει εκείνη η ώρα θα είναι ηγέτης υπό κηδεμονία. Δεν μπορεί να ακυρώσει την κινηματική διαδικασία που τον έφερε στην ηγεσία της ΝΔ.
    Η ορθή πολιτική θέση είναι ΟΧΙ!

  22. nasos avatar
    nasos 01/05/2010 20:03:44

    Οι φυλλάδες που τώρα χύνουν κροκοδείλια δάκρυα για την φτώχεια που θα φέρει το ΔΝΤ είναι εξίσου υπέυθυνες με τους πολιτικούς
    όλες οι μεγαλοφυλλάδες-Βήμα,Ελευθεροτυπία,Έθνος,Καθημερινή κλπ κλπ- είναι θεμέλιοι λίθοι του Συστήματος της διαφθοράς και της διαπλοκής που δημιούργησε το χρέος των 300 δισ και οδήγησε το ΔΝΤ.
    Σήμερα προπηλάκισαν τον Κακλαμάνη,αύριο έχουν σειρά οι Ντερμπετέρηδες

  23. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 01/05/2010 20:06:48

    "Οι ιδέες δεν μπορούν να φυλακιστούν. Η ιστορία αποδυκνύει οτι ο λογοκριτής και ο ιεροεξεταστής πάντα χάνουν. ΤΟ ΜΟΝΟ ΟΠΛΟ ΚΑΤΑ ΚΑΚΩΝ ΙΔΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΙΔΕΕΣ"
    ALFRED GRISWOLD (Aμερικανός ιστορικός)

  24. Κομοτηνη avatar
    Κομοτηνη 01/05/2010 20:11:50

    Και αααααααααα
    και ουυυυυυυυ
    και εξω το ΔουΝουΤου

    Κινητοποιήστε την Νεολαία
    Δώστε ελπίδα στο λαό
    οτι υπάρχει μια νέα γενιά που αγωνίζεται

  25. nov11 avatar
    nov11 01/05/2010 20:16:24

    Αν ο Σαμαράς πει ΝΑΙ κοιτάζοντας την τροχιά που διέγραψε η δεξιά δεν θα είναι εκπληξη.Δεν μένει παρά να κάνουν συγκυβέρνηση με ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ οδηγώντας το ΛΑΟ στη λαιμητόμο.Κι αυτός θα πει μια από τα ίδια του σάπιου συστήματος.
    Αν πει ΟΧΙ θα είναι μια κάθετη διαχωριστική τομή από αυτούς που είναι απέναντι από το λαό και ο οποίος υφίσταται επιλογές που δεν ψήφισε(ας κατέβαζε τους αμερικανούς συμβούλους του να δει τι θα έπερνε...τα @@@@ του) και όχι μόνο δεν φταίει αλλά τον αναγκάζουν σε δουλεία που φαίνεται ξεκάθαρα από τα μέτρα του ιδιωτικού τομέα από τα οποία δεν κερδίζει ΤΙΠΟΤΑ το κράτος παρά μόνο ΦΟΡΟ οι δυνάστες.Ταυτόχρονα παράγουν προιοντα με μεγαλυτερο ΚΕΡΔΟΣ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΡΑΓΙΑΔΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ.
    ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΣΥΡΕΤΑΙ ΑΛΥΣΟΔΕΣΜΙΟΣ Ο ΛΑΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΤΗΣ ΝΤΟΠΙΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΣΤΑΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΙΔΙΩΤΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΟΥΝ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΗΦΘΟΥΝ ΥΠ'ΟΨΙΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ....βλπ.ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ,ΧΙΛΗ,ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ.
    Η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΕΔΡΩΝ ΤΩΝ ΣΕΒ(Ή ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΩΝ ΚΛΠ.) ΩΣ ΑΡΧΗΓΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ Η ΕΠΙΒΟΛΗ ΤΩΝ ΗΓΕΤΩΝ ΤΥΠΟΥ ΜΠΕΡΛΟΥΣΚΟΝΙ Ή ΧΟΥΝΤΑΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ!

  26. sawas avatar
    sawas 01/05/2010 20:20:43

    Ο Ρήγας tο εβαλε το λιθαρακι του, καιρος να βαλουμε και εμεις το δικο μας...

    http://www.youtube.com/watch?v=78OcEBJPmgM&feature=player_embedded#!

  27. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/05/2010 20:31:56

    Εγώ αγαπητέ Φάκτορα έχω ένα εαυτό και μια γνώμη γιατί δεν μιλάμε για τα λεφτά μιλάμε για την κηδεμονία της χώρας.
    Θα χρεωθεί το ΟΧΙ εναντίον της σύνεσης; Μα αυτή η χώρα από τα ΟΧΙ της σύνεσης υπάρχει.
    Από τη Φωτιά και τσεκούρι, από τον Μακεδονικό αγώνα, από τον Θέρισο, από το ΟΧΙ του 1940, η χώρα αυτή μόνο τότε μεγαλούργησε όταν έγραψε στον ..."μπούτσο της" την σύνεση.
    Να συμφωνήσει σε τι;
    Στη 10 χρονη οικονομική κατοχή της χώρας;
    Στη "συζήτηση" με τους πολιτικούς αρχηγούς ΑΦΟΥ η συμφωνία έχει υπογραφεί;
    Στη μείωση του μισθού των γονιών μας;
    Εγώ χάνω τα δώρα και μπορώ αν διαφωνώ πχ να παραιτηθώ από το Δημόσιο, ο γέρος με το νέο ΛΑΦΚΑ και τα δώρα ή στα παιδιά μου αύριο τι θα πω; Οτι έδειξα σύνεση;
    Στο να καταστεί η Βουλή των Ελλήνων σε μηχανισμό επικύρωσης των εντολών της τρόικας;

    ΟΧΙ, ας πτωχεύσουμε λοιπόν, γιατί εγώ μεγάλωσα μαθαίνοντας ότι η χώρα μου δεν έχει αρχές τη σύνεση για την επιβίωση, αλλά γαλουχήθηκα με διδαχές ότι το να πεθαίνεις ελεύθερος είναι σημαντικότερο από το να σέρνεσαι χορτάτος.
    Όποιος χαϊδεύει την κοιλιά του ας θυμηθεί ότι υπήρξε γενιά που πέθαινε της πείνας και "σάλταρε" στο θάνατο για να μην είναι χορτάτη υπό σύνεση.

    Ονομαστική ψηφοφορία λοιπόν Αντώνη Σαμαρά την Τετάρτη και μαχαίρι σε όποιον πει ΝΑΙ στη σύνεση, διαφορετικά κρίμα ας έβγαινε η Ντόρα που έχει σύνεση.

    Εμείς επιλέξαμε, είμαστε μαζί σου, σειρά σου.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ο Ιθαγενής 02/05/2010 02:12:41

      Ρε συ Ιθαγενή, πολλές φορές έχω διαφωνήσει με αυτά που γράφεις, αλλά τώρα μένω με το στόμα ανοιχτό! Σπάνια έχω διαβάσει κάτι καλύτερο από αυτό που έγραψες! Respekt, που θα έλεγαν και οι φίλοι μας οι Γερμανοί!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Επώνυμος 02/05/2010 10:50:10

        ...δεν κάνει να μιλάς σε Καλαβρυτινό για Γερμανούς ;-)


        ως βουνίσιοι ξέρουμε 2 πράγματα:

        -να λέμε την γνώμη μας,
        -να μην κάνουμε κωλοτούμπες

        διαφορετικά σε παίρνει ο κατήφορος και αν σε πάρει ο κατήφορος στη πλαγιά σπας τα μούτρα σου, οπότε καλύτερα να τα σπας αγωνιζόμενος παρά σερνάμενος...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 02/05/2010 02:16:08

      !!!!!!!!!!!
      Ιλλιγιώδης ο πατριωτισμός σου Ιθαγενή.
      Συμφωνώ σε όλα.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Ο Ιθαγενής 02/05/2010 10:42:31

      Οσφραίνομαι αέρα βουνού...γουστάρω.

  28. Κώστας avatar
    Κώστας 01/05/2010 20:35:12

    Να αναλάβω τον άχαρο ρόλο της αντίθετης άποψης...
    Να ξεχωρίσουμε καταρχήν τα θέματα:
    1. Το τι λέει η πλευρά Μητσοτάκη, με αφήνει ως προς την ουσία του θέματος αδιάφορο. Μόνο στο εσωκομματικό πρίσμα έχουν σημασία αυτές οι δηλώσεις. Πρόκειται περί αναξιόπιστων(πατέρας και θυγάτηρ) και λόχου υπόνομευσης, ο οποίος θα πρέπει ούτως ή άλλως να απομονωθεί και να εξοστρακισθεί.
    Από κει και πέρα η στάση μας δεν πρέπει να ετεροκαθορίζεται(με βάση δηλαδή το τι λέει ο παρηκμασμένος Μητσοτάκης και η δολοπλόκος κόρη του). Εχουμε δικό μας μυαλό ο καθένας και η κάθε γνώμη είναι σεβαστή.

    2.Επί της ουσίας του θέματος:
    Νομίζω η "ρεαλιστική πλευρά" του άρθρου τα είπε όλα:"Τι θα γίνει όμως στην υποθετική περίπτωση που η Βουλή απορρίψει τα μέτρα; Είναι βέβαιο ότι η χώρα θα κατεβάσει ρολά την επόμενη ημέρα. "
    Δεδομένο πως η επονείδιστη προσφυγή στο ΔΝΤ είναι άθλιο αποκλειστικό επίτευγμα του ΓΑΠ.
    Δεδομένο πως τα μέτρα είναι κοινωνικά άδικα και επαχθέστατα.
    Δεδομένος ο κίνδυνος της μακροχρόνιας ύφεσης.

    Αλλά εξίσου δεδομένο είναι και το γεγονός πως η χώρα έχει αποκλεισθεί από τις αγορές. Δεν υπάρχει εναλλακτική πηγή χρηματοδότησης αυτή τη στιγμή που μιλάμε, σήμερα 1/5. Αν υπάρχει να την ακούσουμε.Μόνο ο εφιάλτης της χρεοκοπίας μας αναμένει.
    Δέχομαι ως ισχυρό το επιχείρημα "η αντιπολίτευση γιατί να μοιρασθεί το έγκλημα του ΓΑΠ; Ας πει όχι και ας τα λουστεί ο ΓΑΠ μόνος του".
    Όμως είναι γεγονός πως η χώρα μπήκε σε καινούρια φάση. Την πλέον δυσάρεστη της μεταπολίτευσης. Η Αξιωματική Αντιπολίτευση οφείλει να ψηφίζει και να αποφασίζει ως σαν να ήταν κυβέρνηση. Κατά συνέπεια ένα ΟΧΙ είναι στείρο αν δε συνοδεύεται από υπόδειξη πηγής εξευρέσης χρημάτων σήμερα, τον Μάιο.
    Το ΔΝΤ δεν ήρθε για να εξυγιάνει τη χώρα. Μέλημα του είναι να την κάνει αξιόχρεη. Να εξασφαλίσει δηλάδη πως δεν θα χάσει τα λεφτά του. Γι'αυτό προβαίνει σε προκρούστιες λύσεις. Ο ΓΑΠ πολιτικά αναξιόπιστος και ανίκανος δεν μπορεί να εξασφαλίσει πλαίσο αναπτυξιακό, που είναι η τελευταία ελπίδα της οικονομίας. Ο Αντώνης μπορεί. Αφού καταγγείλει την ολέθρια πολιτική ΓΑΠ, αφού αφοπλίσει εσωτερικούς και εξωτερικούς εχθρούς αναγνωρίζοντας την αδίρητη σημερινή πραγματικότητα που δυστυχώς επιβάλλει την προσφυγή στο μηχανισμό, μόνο αυτός μπορεί να δώσει κατευθύνσεις και στρατηγικές τόνωσης της οικονομίας, ώστε σε λίγα χρόνια να ξαναδούμε φως αποτινάσσοντας την κηδεμονία.

    Η θέση του Αντώνη είναι δύσκολη. Προσωπικά θα στηρίξω όποια θέση και αν πάρει, γιατί του έχω εμπιστοσύνη. Θέλω όμως να παρακαλέσω να ανατρέξουμε λίγο στον Δηλιγιάννη. Πρόκειται για δημοκόπο που πήγαινε πάντα μαζί με το ρεύμα. Η πολιτική του ολέθρια. Σήμερα είναι συνώνυμος του πολιτικαντισμού.
    Αντίθετα Βενιζέλος και Κωνσταντίνος Καραμανλής δεν υποτάχθηκαν ποτέ σε πλειοψηφίες της στιγμής, αντίθετα τις διαμόρφωσαν. Γι'αυτό έμειναν μεγάλοι ακόμη και αν ήταν σφόδρα αντιδημοφιλείς προς στιγμή.

    ΥΓ:Σέβομαι απόλυτα τους διαδηλωτές. Επειδη όμως ο Αντώνης είχε κάνει λόγο για Ιδεολογική Μάχη πριν και πάνω από όλα, αρνούμαι να διαδηλώσω μέσα από τα μπλοκ του ΣΥΡΙΖΑ. Διότι πέραν του κοινού αντιπαπανδρεισμού μας, μάς χωρίζει άβυσσος. Μας χωρίζει το σχέδιο Αναν, οι πολυπολυτισμικές τους αγκυλώσεις, "το χάιδεμα αυτιών" που κάνουν στους τραμπούκους των Εξαρχείων, το νομοσχέδιο πολιτογράφησης αλλοδαπών και τόσα άλλα. Για τους αυτούς λόγους αρνούμαι να διαδηλώσω στο μπλοκ των Οικολόγων Εναλλάκτικών(είδα φωτογραφία σε άλλο ποστ...).Για το ΠΑΜΕ και την "είμαι περήφανη που έκλεισε η Πειραική Πατραική" Λιάνα και το σταλινικό απολίθωμα της Αλέκας τι να πω; Σέβομαι κάποια πράγματα, αλλά με χωρίζει άβυσσος.
    Αρνούμαι να διαδήλώσω στα μπλοκ της ΓΣΕΕ. Γιατί αν και αναγνωρίζω τον θεσμικό τους ρόλο δεν βρίσκουν ακόμη και τώρα μία λέξη καταδίκης του εξοργιστικού αριθμού των Δημοσίων Υπαλλήλων που συνέβαλε στο γονάτισμα της χώρας. Μακάρι να μορούσαμε να συνεχίσουμε έτσι και κανείς να μην χάσει τη δουλειά του, ακόμη και αν διορίστηκε μέσω του φαύλου πολιτικού συστήματος. Μόνο που δε γίνεται...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Κώστας 01/05/2010 20:42:22

      -Κόψε όλα τα επιδόματα των ΔΥ, μισθός ότι ορίζει ο 3205 (μόνο οι ΔΙΒΕΤ ΔΕΤΕ ΒΟΥΛΗ ΧΗΜΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ θα φωνάζουν δεν ίναι οι πραιτοριανοί η χώρα)
      -Κόψε το επίδομα άδειας από τους συνταξιούχους
      -Μία σύνταξη σε κάθε Ελληνα (μόνο οι πολιτικοί θα φωνάζουν()
      -Διασταύρωσε για τα τελευταία 10 χρόνια Ε1 με Ε9 και καταθέσεις με άμεση δήμευση περιουσιών και κατάσχεση καταθέσεων στους λαδιάρηδες...

      Δεν χρειάζεσαι ούτε μέτρα ούτε δάνεια σε μια χώρα 368 δις € καταθέσεων για 35 δις ούτε το 10% δεν είναι.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Ο Ιθαγενής 02/05/2010 02:26:25

        Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα παιδιά. Οι καταθέσεις μας είναι ήδη δανεισμένες και δεν γίνεται να τις ξαναδανειστεί το κράτος. Αφήστε δε το κύμα φυγής που θα προκαλέσει μια τέτοια ενέργεια. Αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα, θα τα είχε καταφέρει κι ο Γιωργάκης. Με κάτι τέτοια είχε πιστέψει ότι "λεφτά υπάρχουν". Δεν υπάρχουν. Ή τουλάχιστον, δεν είναι τόσο εύκολο να βρεθούν (αν και πράγματι υπάρχουν). Μην κάνετε το ίδιο λάθος με το Γιωργάκη.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ Ο Ιθαγενής 02/05/2010 14:52:13

        Καλά, δεν ισχύει ότι " είναι βέβαιο ότι η χώρα θα κατεβάσει ρολά την επόμενη ημέρα, ” αν δεν επικυρώσουμε τη συμφωνία με το ΔΝΤ. Πόθεν προκύπτει αυτό;
        Υπάρχει ανάλογο προηγούμενο που να το στηρίζει; Εξ όσων γνωρίζω όχι.
        Αλλά και πάλι το ΠΑΣΟΚ έχει διακυρήξει ότι θα υπερψηφίσει τη συμφωνία. Οπότε πως προκύπτει η πιθανότητα απόρριψης;
        Λοιπόν, ας αφήσουμε τις απολυτοτητες και τις θεωρίες περί αδιεξοδων για το ΠΑΣΟΚ και εμείς ας συλλογιζόμαστε με τη λογική.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Κώστας 01/05/2010 20:51:50

      Συμφωνω και το εχω γραψει και σε αλλο ποστ.Η ιστορια ευθυνης της παραταξης κλινει προς το ΝΑΙ.
      Ωστοσο θεωρω οτι δεν πρεπει να τεθει ζητημα κομματικης πειθαρχιας.
      Ειναι θεμα συνειδησης.Ο Σαμαρας πρεπει να πει ΝΑΙ,να αποδωσει στο λογο του την ευθυνη αποκλειστικα στο ΠΑΣΟΚ και να δηλωσει οτι οποιος βουλευτης ψηφισει ΟΧΙ εχει αυτο το δικαιωμα.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ ψυχραιμια 01/05/2010 20:58:12

        ΝΑΙ σε τι;
        Στη μετατροπή της Βουλής σε μηχανισμό επικύρωσης οδηγιών της τρόικας;

        ΟΧΙ και όποιος πει ΝΑΙ στον υπό κηδεμονία πρωθυπουργό ας πάει μαζί του.

        Μιλάμε για εθνική κυριαρχία όχι για τα €

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ψυχραιμια 01/05/2010 20:58:59

        Ἢ ευθύνη της παράταξης είναι να μην απαντά σε ερωτήματα μαϊμού. Δεν συναινείς στο να σου σκοτώσουν τα παιδιά σου. Αν γίνει συμβιβάζεσαι ή προασμόζεσαι στο γεγονός, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν συναινείς. Συγγνώμη για το "παράδειγμα", αλλά καταλαβάινεις τι λέω.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ψυχραιμια 01/05/2010 21:02:53

        εξ άλλου βρα ψυχραιμία τι Ναι να πεις? Έχουν βουλευτική πλειοψηφία, θα είναι απείρως διασκεδαστικό να τους βλέπω να ψηφίζουν. Άσε τα Utube που θα παίζουν για χρόνια. Δεν είμαι έμπειρος περί τα κομματικά, εγώ θα έλεγα, "Το ερώτημα που θέσατε δεν με αφορά, πρόσφατη είναι η εντολή σας, αν θέλετε νέα εντολή ΙΔΟΥ Η ΡΟΔΟΣ ΙΔΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΔΗΜΑ".

        Ζηήτησε ο Τρικούπης συναίνεση για να πει το δυστυχώς επτωχέυσαμεν; Καιρός είναι να σφίξει κανένας κ__λος στην παιδική χαρά, δεν νομίζεις;

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ψυχραιμια 01/05/2010 21:03:50

        συγγνώμη, "βρε". Άλλαξα πληκτρολόγιο και ζορίζομαι.

      • Orestios avatar
        Orestios @ ψυχραιμια 02/05/2010 01:54:41

        Έτσι είναι Αρχαίε.
        Με αυτόν τον τρόπο διαλύεται δια παντός η δήθεν "πολιτική οξύνοια" μιας οικογένειας Παρασίτων, που πάντα τσιμπούσε στα διλήματα του ΠΑΣΟΚ, και πάντα τα υποστήριζε κατά περίεργο τρόπο. Εκθέτονται ανεπανόρθωτα στον κόσμο της ΝΔ και αποκαλύπτεται ο ρόλος τους.
        Το όφελος του Σαμαρά είναι τεράστιο και το μπαλάκι του διλήματος βαραίνει το ΠΑΣΟΚ πια.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κώστας 02/05/2010 02:20:18

      Συγγνώμη, αλλά η χώρα μέχρι πριν από έναν μόλις μήνα ήταν αξιόχρεη. Στις 29 Μαρτίου υπερκάλυψε έκδοση 7ετών ομολόγων. Τι άλλαξε από τότε, που δεν μπορεί να ξαναλλάξει σήμερα και μέχρι τις 19 Μαϊου; Έγιναν χειρότερα τα οικονομικά μας από τις 29 Μαρτίου μέχρι σήμερα;

      Μην μπαίνεις σε τεχνητά διλήμματα. Η εξήγηση για αυτό που συμβαίνει μπορεί να είναι μόνον τα εξής δύο: Ή ο ΓΑΠ είναι τόσο μα τόσο ανόητος που δεν ξέρει να ξεχωρίσει δυο γαϊδάρων άχυρα, ή είναι ξεπουλημένος στους διεθνείς "κερδοσκόπους", απλός υπάλληλος της Νέας Τάξης.

      Η χώρα ΕΙΝΑΙ αξιόχρεη. Και αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να πει το μεγάλο ΟΧΙ ο Σαμαράς χωρίς ψήφους κατά συνείδηση και λοιπές ανοησίες.

      Αφήστε, φίλοι, που αν επιτρέψει "ψήφο κατά συνείδηση", αμφιβάλλετε ότι οι Μητσοτάκηδες θα σπεύσουν να του φορτώσουν ως αμφισβήτηση όσους ψηφίσουν υπέρ του ΔΝΤ και ως νίκη εσωκομματική δική τους; Δεν γίνεται κατά συνείδηση, δεν είναι παίξε γέλασε εδώ, έχει να κάνει με καθάρματα, διεθνή και εντόπια.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 02/05/2010 02:27:23

        Τα κατακάθια της πολιτικής ζωής θα κάνουν ότι μπορούν να στηρίξουν τον ανυπόληπτο πρωθυπουργό. Ταυτίζονται ιδεολογικά με τον αμοραλισμό και τον οπορτουνισμό.

  29. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 01/05/2010 20:38:29

    Συμφωνούμε. Άλλο φτωχός, άλλο δούλος.

  30. Petros avatar
    Petros 01/05/2010 20:42:47

    Στείλτε όλοι ένα βροντερό όχι στο mail του Προέδρου.
    http://www.samarasantonis.gr/index.php?id=198

  31. piraxtiri avatar
    piraxtiri 01/05/2010 20:45:01

    Αν δεν ανακοινωθουν ταυτοχρονα μετρα αναπτυξης,σοβαρα και ουσιωδη που να δινουν προοπτικη επενδυτικης ανακαμψης,δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να περασουν τα μετρα του ΔΝΤ.Απλα θα δωσουν μια παραταση 3 χρονων για να παρουν τα χρηματα τους οι δανειστες της χωρας μας και μετα ΤΕΛΟΣ. Απλα το χρεος μας θα γινει 450 δις και θα χρωκοπησουμε με αυτο το ποσο στις πλατες μας

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ piraxtiri 01/05/2010 20:48:58

      μέτρα ανάπτυξης;
      μέτρα διαχείρισης του δανείου με επιχορηγήσεις και επιδοτήσεις μπορεί να δεις από το ΠΑΣΟΚ, τίποτα άλλο....

  32. tzager avatar
    tzager 01/05/2010 20:52:22

    popolare,

    ο λαός λέει σοφά: "όποιος είναι έξω απ'το χορό πολλά τραγούδια ξέρει".

    Κάντε και καμιά απεργία πείνας κατ'οίκον, εκεί κοντά στους υπολογιστές σας...

    • popolaros avatar
      popolaros @ tzager 01/05/2010 21:17:54

      Πες χαιρετίσματα στον αθανασάκη...εκεί στην ιπποκράτους.
      ...και ανοίξτε κανένα παράθυρο...ντουμάνιασε ο όροφος.

      • tzager avatar
        tzager @ popolaros 01/05/2010 22:16:13

        Στη Ρηγίλλης ετοιμάζεστε για tea party movement..;

        Πιείτε το τσαγάκι σας και ανατρέξτε στα χρόνια τα παλιά...

        Όνειρα γλυκά!

  33. popolaros avatar
    popolaros 01/05/2010 21:06:49

    Το σχέδιο του Jeffrey για την αναβάθμιση των λαθραίων και την παράλληλη καταβάθρωση των Ελλήνων...συνεχίζεται...όσο του επιτρέπουμε ΕΜΕΙΣ!!!
    Επί 7 μήνες μας εξαπατούν ανά 24 ώρες.
    Και είναι και προκλητικοί οι άθλιοι απατεώνες.

    Το τι θα κάνει ο Αντώνης είναι ένα ερώτημα.
    Όπως και το τι δεν έχει κάνει μέχρι τώρα...είναι και αυτό ένα ερώτημα.

    Αντώνη έχεις μόνο λίγες ώρες για να αποφασίσεις με ποιούς θα πας.
    Με τον λαό ή με τα σαλόνια.

    Αλλιώς σε βλέπω και εσένα,πριν την ώρα σου, ΑΝΤΩΝάκη όπως ΓΙΩΡΓάκη.

  34. donaE avatar
    donaE 01/05/2010 21:08:21

    Μοναδικη,οπως το λετε...

  35. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 01/05/2010 21:08:37

    Αρχαιοπτέρυγα είσαι αστέρι! τόσες ώρες το παίδευα να καταλάβω τα του Παπούλια... έτσι ακριβώς είναι! να αποποιηθεί το ηλίθιο αίτημα της συναίνεσης, να μην παίξει καθόλου στο γήπεδό τους! να τους αλλάξει γήπεδο! εκεί να δούμε τίνος μάνα κολυμπούμε!! (ιδιωματισμός καμπίσιος γιαννιώτικος)

  36. Aggelos avatar
    Aggelos 01/05/2010 21:10:40

    τολμαει ο Σαμαρας να μιλησει για καταργηση μισθων στη βουλη?16 μισθους παιρνουν..
    εχει τα κοτσια?

  37. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 01/05/2010 21:11:27

    συμπλήρωμα στον Ιθαγενή:
    εισέπραξε άμεσα το ΦΠΑ απ όσους τον έχουν εισπράξει και δεν τον έχουν αποδώσει
    εισέπραξε τις ασφαλιστικές εισφορές απ όλα τα λαμόγια που δεν τις έχουν αποδώσει
    ας πληρώσουν επιτέλους όσοι έχουν Mercendes τις δόσεις τους και τη βενζίνη από την τσέπη τους και όχι από την οικογενεική εταιρεία τους

  38. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 01/05/2010 21:12:02

    Στο λεγομενο εφιαλτικο σεναριο, που κατεβαζει ρολα το κρατος, τι εχουμε να χασουμε εκτος απ την εξαρτηση και τη φτωχεια μας? Μηπως τωρα απολυοντας Δ.Υ. που ειναι εν δυναμει πελατες του ιδ. τομεα υπαρχει περιπτωσει ζωης η αναπτυξης του ιδ. τομεα ? Ποιοι θα ειναι πελατες του? Ο Δντης του ΔΝΤ ρωτησε εκεινον τον πανεξυπνο Παπακωνσταντινου "τι αλλο εχετε" ? Κι ο Παπ ειπε τα ασημικα....
    Ε ρε Σαυλοκ
    Δεν εχουμε να χασουμε τιποτε περισσοτερο απ τη σκλαβια μας. Στο κατω κατω θα ειμαστε φτωχοι με τη θεληση μας κι οχι ραγιαδες και υποτελεις και να λεμε και ευχαριστω στο "απανεμο λιμανι" που ο gap ονομασε το ΔΝΤ.
    αν οχι τωρα ποτε ?

  39. nov11 avatar
    nov11 01/05/2010 21:12:17

    Οι μεσοβέζικες λύσεις δεν εκτιμώνται από τους απολυμένους ή τη χαμένη εθνική κυριαρχία.Οι εποχές ζητούν ξεκάθαρες λύσεις.
    Αυτές οι τακτικές παραπέμπουν στο καρφιτσωμένο χαμόγελο του κάδρου της οικογένειας των Δρακουμέλ.

  40. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 01/05/2010 21:14:15

    ρε παιδιά με μπερδέψατε.
    εντάξει ας πούμε ότι η Ελληνική Βουλή ψηφίζει ΟΧΙ. Μετά τί γίνεται;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Βρασίδας 01/05/2010 21:20:03

      Να πάρουμε τα μέτρα εμείς που πρέπει έχοντας υπόψη ότι μιλάμε για ανθρώπους και τις ζωές τους, όχι για νούμερα.
      Ας αγωνιστούμε και ας πέσουμε στον γκρεμό, όχι να πηδήξουμε εθελοντικά μόνοι μας πρώτοι.
      Κηδεμόνες έχουν ή οι ανήλικοι ή οι πνευματικά ανεπαρκείς.

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ Βρασίδας 01/05/2010 21:20:52

      στάση πληρωμών, απολύσεις αναγκαστικές, όσοι ρεμπεσκέδες δεν απολυθούν θα μάθουν να δουλεύουν και δουλειά στα χωράφια και ξενητειά. ξέρουμε από αυτά ακόμα, μπας και σωθούν τα παιδιά μας που δεν τα ζήσαν και είναι αμάθητα και τα προορίζουν για δέκα γενιές να τους δουλεύουν είλωτες για να μοιράζονται τα μπόνους τους οι γκολντμανσάξητες. επιτέλους αυτή η παράνοια ας λάβει τέλος.
      Δεν ξοφλάμε με τα 120 του ΔΝΤ, βάζουμε υποθήκη την δημόσια υπηρεσία και σε δέκα χρόνια θα την κάνουμε την στάση πληρωμών. ε, ας την κάνουμε σήμερα να τελειώσουμε. για να έχουν σε δέκα χρόνια τα παιδιά μας δουλειές να ζήσουν σαν άνθρωποι!

      • Β.Κ.Σ. avatar
        Β.Κ.Σ. @ Β.Κ.Σ. 01/05/2010 21:22:29

        τη δημόσια περιουσία (με τη τσατίλα μου!)

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Β.Κ.Σ. 01/05/2010 21:22:38

        είδες; καλύτερα να αγωνίζεσαι και να πέσεις παρά να πέσεις για να μην αγωνιστείς

      • Β.Κ.Σ. avatar
        Β.Κ.Σ. @ Β.Κ.Σ. 01/05/2010 23:13:12

        Iθαγενή μου υπάρχει και καλύτερο, την Δευτέρα το πρωϊ πάει ο Προβόπουλος και παίζει όσα έχουμε και δεν έχουμε στην χρεωκοπία της Ελλάδας, την Τετάρτη οι βουλευτές ψηφίζουν ΟΧΙ, και την Πέμπτη κηρύττουμε στάση πληρωμών και κάνουμε ταμείο.... αλλά για να τα κάνεις αυτά χρειάζεται μπρίκια (συγνώμη αντινιούς, δεν θέλω να γράψω γκατς) και από αυτά δεν υπάρχουν σήμερα στο Ελλαδιστάν.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Βρασίδας 01/05/2010 21:21:08

      Μετά εάν θέλει ο Jeffrey μπορεί να βρεί τα 9δις για τις 19 Μαίου..από εκεί που του είχαν προσφέρει προ μηνών και είπε όχι.

      Αλλά είναι 'κακές' χώρες και δεν αφήνουν τα αμερικανάκια, για αυτό βιάστηκε να μας φορέσει το ΔΝΤ.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ popolaros 01/05/2010 21:26:03

        Εξάλλου τα 300 δις ομολόγων χρέους είναι πολύ καλά διασπαρμένα χρονικά σε ορίζοντα 30ετίας και λήγουν το 2040 !!!
        σύμφωνα με το γράφημα που παρουσίασε σήμερα η (αυριανή) Καθημερινή, υπάρχει στο διαδίκτυο.

      • popolaros avatar
        popolaros @ popolaros 01/05/2010 21:32:30

        Η απόφαση του jeffrey να μας χώσει στο αμερικανοκρατούμενο ΔΝΤ, ήταν για γεωπολιτικούς και όχι οικονομικούς λόγους.
        Την βγάζαμε με ήπια μέτρα,όπως και οι άλλες χώρες του νότου.
        Αλλά ο Jeffrey είχε συμβόλαια.

      • anonymous avatar
        anonymous @ popolaros 01/05/2010 22:24:06

        Ορίστε το λινκ του γραφήματος. Δε μπορώ να πιστέψω ότι αδυνατούμε να καλύψουμε 20 δις το χρόνο σε δόσεις δανείων.

        http://wwk.kathimerini.gr/kathnews/graph/02-05-10/s3.pdf

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ popolaros 01/05/2010 22:32:24

        το λέμε από το πρωί το χρέος αυτό ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ και το γράφημα το αποδεικνύει

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Βρασίδας 01/05/2010 21:22:29

      Τι σημαινει τι γινεται;
      Τι φοβοι ειναι αυτοι;
      Το ζωνάρι θα αποκτησει τρυπες ειτε υπο ΔΝΤ ειτε εκτος ΔΝΤ, και η Ελλαδα θα ειναι φτωχη για ενα διαστημα, αλλά ΕΛΕΥΘΕΡΗ.

      Μπορεί να επιστρέψουμε στη δραχμή; Μπορεί.
      Όμως χώρες που ΤΥΠΩΝΟΥΝ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΠΤΩΧΕΥΟΥΝ.
      Απλά πληθωρίζονται.

      Και το κυριότερο: δεν θα έχουμε φόβο να ξυπνήσουμε μια μέρα ως ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ, για να παραφράσουμε τον Τασσο Παπαδόπουλο.

      • popolaros avatar
        popolaros @ αλλενάκι 01/05/2010 21:26:00

        ναι υπάρχει και η δραχμή στο τέλος-τέλος.

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ αλλενάκι 01/05/2010 21:57:10

        Αυτό αλλενάκι ξαναπές το.... αν και ο φόβος μένει, οι πιθανότητες μειώνονται :)

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 01/05/2010 22:33:21

        Skeptiki μου, είμαστε όλοι σκεφτικοι και σκεφτικές σήμερα ...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ αλλενάκι 01/05/2010 22:37:49

        μα όλες οι κινήσεις τους μέχρι σήμερα δείχνουν ότι μάλλον δεν θέλουν. Κέρδισαν τις εκλογές για προσκυνήσουν. Είδες πουθενά διαχείριση; Ή προσπάθεια διαχείρισης; Ξαναρωτάω: Φαύλοι ή βλάκες (ή τους έβαλα άγριο χέρι κάτι σαράφηδες και μανάβηδες που δηλώνουν τραπεζίτες, και μπαίνουμε στο ΔΝΤ για να μην χάσει την αξιπιστια της η Τράπεζα που δεν σου δίνει λεφτά να πας να τα σηκώσεις.

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ αλλενάκι 01/05/2010 23:09:47

        Φαύλοι ή βλάκες? Νομίζω το πρώτο τόσο βλάκες δύσκολο, ένας δεν έχει λίγο μυαλό? Πιό καλή δικαιολογία είναι το χρήμα, κι η βλακεία έχει τα όριά της... κι ας λέει ο Αινστάιν... πχ οι βλάκες δεν αυτοκτονούν .... αλλιώς θα είχαμε γεμίσει πτώματα. Θα ήμουν σίγουρη αλλά δεν καταλαβαίνω... κανείς δεν θέλει να διαψεύδεται εν ψυχρώ 10 λεπτά μετά το επίσημο διάγγελμά του όσο φαύλος κι αν είναι ειδικά αν έτρεχε στις βαρκούλες του Καστελόριζου... γιατί η Μέρκελ διέψευσε εν ψυχρώ τον άρχοντά μας... είδα τη δήλωσή της στo ιντερνετ μιά ώρα μετά το διάγγελμα... τι ταχύτητα είναι αυτή? τι έπαιξε? Μου έχει μείνει η απορία

      • Orestios avatar
        Orestios @ αλλενάκι 01/05/2010 23:22:35

        Συμφωνώ με Αρχαίο και αλλενάκι.

  41. Νίκος avatar
    Νίκος 01/05/2010 21:24:03

    Μιλησες ΠαραγονταΧ.
    Εύγε!
    Και, αν μου επιτρεπεις, μια διορθωση, μιας και τα Αγγλικα εμφανιζονται πλεον σαν ψωρα στο λογο μας. Το σωστο ειναι "what we do echoes in eternity". To the δειχνει οτι σκεφτεσαι Ελληνικα αλλα προτιμας να μας το πεις Αγγλιστι.

    Ο,τι κανουμε αντηχει στην αιωνιοτητα.
    Να, πιο ωραιο ακουγεται στα Ελληνικα.

  42. Orestios avatar
    Orestios 01/05/2010 21:30:31

    Όλες οι πατσαβουροφυλλάδες προσπαθούν να καταστήσουν τον Σαμαρά αναξιόπιστο με ένα ψευτοδίλλημα που στο κάτω κάτω της γραφής δεν αφορά τον Σαμαρά.
    Το δίλημμα αυτό αφορά την κοινωνία. Σε εκείνη πρέπει να γινει το ερώτημα.
    Το GAP πλέον αναζητά στήριγμα από την αξιωματική αντιπολίτευση γιατί έχασε το στήριγμα στην κοινωνία. Δεν τολμά να θέσει το δίλημμα αυτό στους Έλληνες.
    Δεν έχει την λαϊκή εντολή πια και κρύβεται.
    Οι πατσαβουροφυλλάδες τον καλύπτουν κατηγορώντας τον Σαμαρά. Ο Σαμαράς έχει μιλήσει στο παρελθόν. Τώρα οφείλουν να ρωτήσουν τους Έλληνες αν θέλουν το ΔΝΤ.

  43. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/05/2010 21:30:57

    Πριν τοποθετηθείτε σε Ναι, Όχι κλπ, σας θερμοπαρακαλώ, μελετήστε το βίντεο. Εξαιρετικά αφιερωμένο σε όλους όσους ανέχονται αρλουμποαιτήματαμ και σε κάθε ψηφοφόρο και βολευτή του Πασόκ.

    http://www.youtube.com/watch?v=pRJZPVRkct8

    • popolaros avatar
      popolaros @ archaeopteryx 01/05/2010 21:37:18

      αχ βρε αρχαίε..τι μας θυμίζεις.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 01/05/2010 21:50:52

      Κι ενώ είπαν τόσα ψέματα κατηγορούν τους Έλληνες ως φταίχτες.
      Καταλαβαίνεται για πόσο ανήθικους ανθρώπους πρόκειται?

    • sawas avatar
      sawas @ archaeopteryx 01/05/2010 21:50:54

      Aυτο αρχαιε ειναι η πολυ μικρη κορυφη του παγοβουνου!!!

      Εδω ειναι το παγοβουνο...

      http://www.youtube.com/watch?v=sz2xLzaaugM

  44. Πεινασμένη Αλεπού avatar
    Πεινασμένη Αλεπού 01/05/2010 21:31:25

    Φίλε Αντώνη (εγώ σε θεωρώ φίλο εύχομαι και εσύ το ίδιο) είναι κάποιες στιγμές που πρέπει να αποφασίσεις με ποιούς θα πας (800000+ εγγεγραμμένοι και δεν ξέρω πόσοι άλλοι) και ποιούς θα αφήσεις (συμφοιτητές και ομοτράπεζους διαφόρων λεσχών)μίλα απλά και ξεκάθαρα το έχει ανάγκη η πατρίδα μας αυτή την στιγμή....

    Υ.Γ.Καλύτερα πεινασμένη Αλεπού παρά χορτάτο Πτώμα

  45. popolaros avatar
    popolaros 01/05/2010 21:42:22

    Αντώνη άκου τη συμβουλή του φάκτορα.
    Πες ένα Μεγάλο και Οργισμένο ΟΧΙ!!

    ...και εάν η ντορίτσα και μερικοί άλλοι ψηφίσουν ΝΑΙ, τότε τους διαγράφεις άμεσα και τους στέλνεις στην νεοφιλελεύθερη παρέα του Jeffrey,Καρατζαφέρ και Δρακουμέλ.
    Βγες μπροστά και ξεκόλλα από αυτά τα ρετάλια μια και έξω.

    • tzager avatar
      tzager @ popolaros 01/05/2010 22:30:00

      Ξεκόλλα το μυαλό σου, popolare.

      Δηλαδή ο Αντωνάκης θα πάει με την Αλέκα και τον Αlexis;

      Ωραίο παρεάκι! Εναλλακτικό..!

      • Orestios avatar
        Orestios @ tzager 02/05/2010 00:57:59

        Είσαι διχαστικός τη στιγμή που οι Έλληνες είναι ενωμένοι.
        Αυτό θέλει το ΠΑΣΟΚ? Να διχάσει τους Έλληνες?

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ tzager 02/05/2010 02:37:11

        Κλασική τακτική το τσουβάλιασμα. Είσαι πατριώτης; Ε, τότε είσαι χρυσαυγίτης. Λες όχι στο ΔΝΤ; Ε, τότε είσαι με την Αλέκα. Δεν πιάνει, είναι πολύ παλιό.

        Φαίνονται όσοι το λένε από άποψη και όσοι το λένε επειδή τους βάλανε να το λένε. Κι αν σκεφτούμε τι έχουν κάνει οι Αλαφούζοι για να μπούμε στο ΔΝΤ, καταλαβαίνουμε ότι ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΚΟ ΕΧΕΙ Η ΦΑΒΑ ΜΕ ΤΟ ΔΝΤ.

        Το μόνο που τους νοιάζει είναι να μην υπάρχει αντίσταση. Γι' αυτό θέλουν το Σαμαρά να πει ναι. Για να τον εξουδετερώσουν.

        Τύχη αγαθή το έφερε για τον Αντώνη, η πολιτική του επιβίωση να εξαρτάται με το να ταυτιστεί πολιτικά με τη σωτηρία της χώρας.

  46. CHEMICAL YOUTH avatar
    CHEMICAL YOUTH 01/05/2010 21:53:53

    Δυστυχώς είμαι απαισιόδοξος για τη στάση του Σαμαρά. Για να πει όχι πρέπει να προσφέρει μία ξεκάθαρη αντιπρόταση και η μόνη που υπάρχει είναι επιστροφή στη δραχμή. Με τη δραμή θα ματώσουμε, αλλά σε 5, 7, 10 χρόνια θα βγούμε από το τούνελ. Και με τη δραχμή θα ματώσουμε όλοι, και η ελίτ, γιατί δεν θα μπορεί να παίζει τα παιχνίδια της με την ΕΕ, το ΔΝΤ και τις τράπεζες. Ενώ με το ΔΝΤ, τα τζάκια και οι παρατρεχέμενοι θα ζήσουν τη χρυσή δεκαετία τους.
    Γι αυτό αφήστε τους νοικοκύρηδες να είναι συνετοί, να αναθεματίζουν το ΔΝΤ και τον ΓΑΠ, αλλά να μη βλέπουν καμία εναλλακτική λύση. Η λύση είναι αναδιάρθρωση χρέους, εθνικό νόμισμα και εθνικά σχεδιασμένη οικονομική πολιτική. Αυτό πρέπει να μην το κρύβουν όσοι λένε στον κόσμο να κατέβει στους δρόμους. Και πάνω απ' όλα οι αποφάσεις να παίρνονται από την ελληνική βουλή. Γι' αυτό μην ντρέπεστε να αναμειχθείτε με το σύριζα, το ΚΚΕ, την Αδεδυ ή τους αξιωματικούς ανάλογα με τα ιδεολογικά κολλήματα. Ας πάρει ο λαός το τιμόνι στα χέρια του και ας αποφασίσει αυτός πως θα προχωρήσει με ποιο μοντέλο θα βγεί από την κρίση. Ας δρέψει τους καρπούς ή ας πληρώσει τα λάθη των επιλογών του. Όχι όμως το 90-95% να γίνουν δουλοπάροικοι και το 5-10% να γίνουν οι επιστάτες τους.

    Όποιος ψηφίσει ναι θα γίνει επιστάτης στο φέουδο της παγκόσμιας τράπεζας. Αν έχει τέτοια φιλοδοξία ο Σαμαράς και ο κάθε βουλευτής ας ψηφίσει ναι. Αλλά δεν εγγυώμαι ότι θα είμαστε καλοί δουλοπάροικοι...

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ CHEMICAL YOUTH 01/05/2010 22:01:59

      Και με ποιούς λεβέντες θα γίνει η σωστή εθνική οικονομική πολιτική? Γιατί δεν βλέπω κανένα στον ορίζοντα.... Τόσα χρόνια ένας δεν βρέθηκε... σε κανένα κόμμα.... όλοι καλά περνάγανε...

      • CHEMICAL YOUTH avatar
        CHEMICAL YOUTH @ skeptiki 01/05/2010 22:23:08

        Με όποιους αποφασίσουμε. Η ευημερία θα εξαρτάται από την ψήφο μας και τη δουλειά μας. Αν είναι κακής ποιότητας έχουμε άσχημα αποτελέσματα. Αλλά δεν θα εξαρτώμαστε από τα σχέδια και τη μεγαλοθυμία των κηδεμόνων.

        Και κάτι ακόμα. Μη νόμιζεις ότι είμαστε σε τόσο δύσκολη θέση. Αν υπογράψουμε με το ΔΝΤ σε 2-3 χρόνια θα καταλάβουμε τι σημαίνει πραγματικά να είσαι με την πλάτη στον τοίχο.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ CHEMICAL YOUTH 02/05/2010 02:45:18

      Υπάρχει και η λύση της εσωτερικής υποτίμησης. Μας το είπε ο Στρος-Καν, αλλά δεν χρειάζεται να ματώσουμε για να το πετύχουμε. Ούτε να μπούμε στο ΔΝΤ. Πλήρες πάγωμα των μισθών για πέντε-δέκα χρόνια. Και όταν λέμε των μισθών, εννοούμε των κατώτατων μισθών, γιατί αν δουλεύεις παραπάνω ή καλύτερα, θα πληρώνεσαι παραπάνω ή καλύτερα, χωρίς να χρειάζεται να το επιβάλλει κάποιο κράτος ή κάποια τεχνητά υψηλή συλλογική σύμβαση, που δεν θα έχει επαφή με την πραγματικότητα. Σύνταξη στα 65 ή στα 67 για όλους, ΑΜΕΣΑ. Αντί να μειώσουμε το εισόδημά μας και το εισόδημα των συνταξιούχων μας, θα δουλέψουμε λίγο παραπάνω. Οι νέοι που δεν θα γίνουν Δ.Υ. καλά θα κάνουν να κοιτάξουν να ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ, αντί να έχουν ως όνειρο το βόλεμα. Κατάργηση κάθε επιδότησης και επιχορήγησης. Επιχειρήσεις μόνον με ιδιωτικά χρήματα. Επιπλέον δανεισμός του δημοσίου για να ξοφλήσει ΑΜΕΣΑ όλα τα χρέη στην αγορά και να ανασάνει η οικονομία, να σωθούν οι τράπεζες, να πληρωθούν χρέη. Τιτλοποίηση μέρους του μισθού για τους Δ.Υ. σε ομόλογα μέχρι του ποσού που χρειάζεται για να γίνει πλεονασματικός ο προϋπολογισμός μας. Αν γίνει πλεονασματικός νωρίτερα, τα παίρνουν πίσω αμέσως. Και λοιπά και λοιπά.

      Δεν είναι από κόμπλεξ που λέω να την πληρώσουν οι Δ.Υ., αλλά επειδή αυτούς πληρώνει το κρατικό ταμείο, αναγκαστικά αυτοί θα πληρώσουν περισσότερα σπασμένα του εργοδότη τους.

      Αντί να καθόμαστε να κλαίμε τη μοίρα μας και να αφήνουμε τον ΓΑΠ να συκοφαντεί τη χώρα καθόμαστε με ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ τρόπο και αποφασίζουμε τι πρέπει να κόψουμε και από πού και πώς, για να μπορέσουμε να κάνουμε πλεονασματικό προϋπολογισμό. Τότε θα παρακαλάνε να μας δανείσουν. Θα το δείτε. Αν γίνει φυσικά, διότι με το ΓΑΠ κυβέρνηση, δεν θα το δούμε ποτέ, θα δούμε το ΔΝΤ.

  47. πολίτης avatar
    πολίτης 01/05/2010 21:59:50

    Να ζητήσει δημοψήφισμα, ο ΓΑΠ θα αρνηθεί και μετά να πει ότι πιστεύει πως ο λαός δε θέλει τη συμφωνία, άρα ψηφίζει όχι, αφού επισημάνει ότι το δάνειο είναι ενυπόθηκο και θέτει σε κίνδυνο την ίδια την ακεραιότητα της χώρα. Να απαιτήσει τη δημοσιοποίηση όλων των όρων της συμφωνίας.
    Είναι φρικτή η προπαγάνδα, στα κανάλια δεν το λένε καν δάνειο, το λένε βοήθεια και κόσμος πιστεύει ότι είναι επιδότηση.
    Ακόμη και να στο άμεσο μέλλον το ΟΧΙ θα έχει κάποιο πολιτικό κόστος, στο μέλλον ο κόσμος θα στραφεί εναντίον εκείνου που θα έχει απέναντί του.
    Αλλά γιατί τα συζητάμε όλα αυτά; Τελικα΄με ποια διαδικασία θα το φέρει στη Βουλή ο ΓΑΠ; Λέτε να ρισκάρει να μην περάσει η συμφωνία;

    • Orestios avatar
      Orestios @ πολίτης 01/05/2010 23:01:44

      Μα αυτό είναι το θέμα πολίτη. Για να μην τεθεί το ερώτημα για δημοψήφισμα γίνεται προσπάθεια να γίνει πρόβλημα της αξιωματικής αντιπολίτευσης ένα ψευτοδίλλημα. Και ευτυχώς που αυτή η προβοκάτσια από τους Μητσοτάκηδες, που υπηρετούν το ΠΑΣΟΚ, θα καταρρεύσει.
      Δεν τολμούν να το θέσουν το ερώτημα στον Ελληνικό λαό γιατί ξέρουν ότι θα πεί ΟΧΙ. Κόλπο είναι και θα γυρίσει μπούμερανγκ στους πονηρούς.
      Μητσοτάκηδες και σία, υπονομεύουν τον λαό μαζί με το ΠΑΣΟΚ για να φάνε κι άλλο.

  48. popolaros avatar
    popolaros 01/05/2010 22:03:27

    ΠΑΡΟΝ 2/5/2010 σελ.2 (σημερινή)
    -------
    Σε μια από τις πρώτες συναντήσεις του με τους Μπαρόζο και Γιούνκερ, σύμφωνα με ακριβείς πληροφορίες, ο κ.Παπανδρέου τους είπε μεταξύ άλλων ότι "οι Έλληνες είναι κλέφτες και απατεώνες"!
    Οι ευρωπαίοι αξιωματούχοι έμειναν άναυδοι, καθώς ήταν η πρώτη φορά που άκουγαν τον πρωθυπουργό μιας χώρας να αποκαλεί με τόσο βαρείς χαρακτηρισμούς τους συμπατριώτες του.
    -------

    Ο διπρόσωπος, αφού εξαπάτησε τον ελληνικό λαό για να κλέψει την εξουσία...μας αποκαλεί ΕΜΑΣ κλέφτες!!!!!!

    • evro avatar
      evro @ popolaros 01/05/2010 22:09:41

      ποιους συμπατριωτες του? αυτη η οικογενεια δε μας θεωρει συμπατριωτες της εξ ου και το σαδιστικο δουλεμα απο μερους της

      το μενος της θα ηρεμησει μονο οταν μας εχουν κοψει σε λουριδες

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ popolaros 01/05/2010 22:31:31

      Δεν είναι μυστικό αυτό. Παντού μας βρίζει, εδώ και καιρό. Σου παραθέτω αποσπάσματα από τη συνέντευξη στο Spiegel το Φεβρουάριο του 2010 και σκέψου αν επιτρέπεται να τα λέει αυτά, ακόμη και αν ισχύουν, αρχηγός κράτους που θέλει να ζητήσει λεφτά. Προχθές ακόμη άκουγα σε δελτίο ειδήσεων έναν πράσινο μισθοφόρο να λέει ότι οι Πορτογάλοι έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα από εμάς, γιατί ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ. Σα να λέμε, εμείς έχουμε καταθέσεις (από κλοπές προφανώς), άρα μπορούμε να «σηκώσουμε» τα μέτρα.
      Spiegel: Πώς είστε τόσο σίγουρος ότι θα μπορέσετε να δαμάσετε μόνος σας αυτή την κρίση; Οι στόχοι σας είναι τρομερά φιλόδοξοι. Καμιά χώρα μέχρι τώρα δεν κατόρθωσε κάτι παρόμοιο.
      Παπανδρέου: Δεν πιστεύω ότι είναι σωστό αυτό. Η Γερμανία είχε πολύ φιλόδοξους στόχους και τους πέτυχε...
      Spiegel: ...ναι, αλλά η Γερμανία δεν ήταν αναγκασμένη να μειώσει μέσα σε τρία χρόνια το δημοσιονομικό της έλλειμμα από 12,7 σε 3% του ΑΕΠ.
      Παπανδρέου: Αυτό είναι πράγματι δύσκολο. Αλλά γνωρίζουμε ότι αυτό ακριβώς πρέπει να κάνουμε. Και με τα μέτρα που προτείναμε, θα τα καταφέρουμε. Κοιτάξτε: Αν το κράτος μας λειτουργούσε καλά, τα περιθώρια για περικοπές θα ήταν λίγα. ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΤΟΣΗ ΣΠΑΤΑΛΗ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ
      Spiegel: Πείτε μας ένα παράδειγμα.
      Παπανδρέου: ΣΕ ΠΕΡΣΙΝΗ ΤΟΥ ΕΡΕΥΝΑ Ο ΟΟΣΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΑ. Διαπίστωσε ότι θα μπορούσαμε να εξοικονομήσουμε το 30% των δαπανών, κι αυτό είναι τεράστιο ποσό. Τα νοσοκομεία είχαν πέρσι έλλειμμα 7 δισεκατομμύρια ευρώ. Φανταστείτε πόσο απίστευτα μεγάλο ποσό μπορούμε να γλιτώσουμε και μόνο με το να εγκαταστήσουμε ηλεκτρονικούς υπολογιστές στις κλινικές, δεδομένου ότι μέχρι τώρα υπάρχει ανεπαρκής έλεγχος στις προμήθειες φαρμάκων και υλικού. Στη Γερμανία μια ενδοστεφανιαία πρόθεση για εγχείρηση καρδιάς κοστίζει γύρω στα 500 ευρώ, ενώ σε μας μεταξύ 2000 και 2500 ευρώ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΦΤΑΙΕΙ Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ
      Spiegel: Γιατί το ελληνικό κράτος λειτουργεί τόσο άσχημα;
      Παπανδρέου: ΔΥΣΤΥΧΩΣ, Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΔΕΔΟΜΕΝΗ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ. Το πολιτικό μας σύστημα υποθάλπει την ευνοιοκρατία και τη σπατάλη. Αυτό έχει υποσκάψει το κράτος δικαίου και την εμπιστοσύνη στη λειτουργία της πολιτείας. Μία από τις συνέπειες είναι και το να μην πληρώνουν πολλοί πολίτες τους φόρους τους.
      Spiegel: Όλα αυτά ακούγονται βεβαίως καλά, αλλά πώς θα αντιμετωπίσετε τη διαφθορά, την ευνοιοκρατία και τη μαύρη εργασία, που είναι βαθιά ριζωμένες στην κοινωνία; Μπορεί να γίνει αυτό με πολιτικά μέτρα;
      Παπανδρέου: Όχι μόνο. Πολιτική σημαίνει επίσης να διαπαιδαγωγείς τους ανθρώπους. Έχει σημασία να μιλήσουμε ανοιχτά με τους συμπατριώτες μας, να τους πούμε ποια προβλήματα έχουμε και ότι εμείς πρέπει κάτι να αλλάξουμε. ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΙ Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΚΟ.
      Spiegel: Πιστεύετε πραγματικά ότι μπορείτε να διαπαιδαγωγήσετε τους πολίτες σας να μη λαδώνουν πια;
      Παπανδρέου: Χρειαζόμαστε και καθαρά λόγια και συγκεκριμένα μέτρα. Θα δημοσιοποιούμε στο διαδίκτυο, για παράδειγμα, όλους τους κρατικούς διαγωνισμούς και τις συμβάσεις. Κι έτσι θα γίνουμε η χώρα με τη μεγαλύτερη διαφάνεια στην Ευρώπη. Από κακό παράδειγμα θέλουμε να γίνουμε πρότυπο.
      ...........................................
      Spiegel: Πώς θέλετε, λόγου χάριν, να υποχρεώσετε πλούσιους αθηναίους γιατρούς να πληρώσουν επιτέλους τους φόρους τους και να μην εισπράττουν πλέον παράνομα χρήματα, το λεγόμενο ΦΑΚΕΛΑΚΙ;
      Παπανδρέου: ΒΛΕΠΩ ΤΗ ΜΑΘΑΤΕ, ΛΟΙΠΟΝ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΕΞΗ. ΠΡΑΓΜΑΤΙ, ΕΛΕΓΞΑΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ, ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΜΟΛΙΣ 10.000 ΕΥΡΩ ΕΤΗΣΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ. ΑΥΤΟ ΣΟΚΑΡΕΙ. ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΘΑ ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ. Οι ασθενείς τους θα πρέπει να παίρνουν αποδείξεις, επειδή τα ποσά τους θα εκπίπτουν από το φόρο. Χρειαζόμαστε αλλαγή συνείδησης. Για αυτό και δημοσιεύσαμε ενδεικτικά στο διαδίκτυο ορισμένες από αυτές τις φορολογικές δηλώσεις. Εάν λοιπόν γείτονες και ασθενείς βλέπουν πώς ζουν αυτοί οι άνθρωποι, θα μπορούν στο μέλλον να θέτουν σχετικά ερωτήματα.
      Spiegel: Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι το 1/4 όλων των ελλήνων εργαζομένων απασχολείται στο Δημόσιο. Ο δημόσιος τομέας είναι εκρηκτικά διογκωμένος. Τί μπορείτε να κάνετε για αυτό;
      Παπανδρέου: ΣΕ ΜΑΣ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΕ ΣΑΣ Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΥΡΕΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (ARBEITSAMT). ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΕΥΝΟΙΟΚΡΑΤΙΑ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΔΙΟΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ Η ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΑΝ. Θα πρέπει να επαναφέρουμε την αρχή της αξιοκρατίας. Στο μέλλον το κράτος θα διορίζει μόνο υποψήφιους που θα περνάνε αυστηρές εξετάσεις. Επιπλέον θα καλύπτεται μόνο μία από πέντε εκκενούμενες θέσεις Ήδη φέτος καταργήσαμε 30.000 έως 40.000 θέσεις εργασίας ορισμένου χρόνου.
      .........................................
      Spiegel: Τα 2/3 των Ελλήνων υποστηρίζουν – σύμφωνα με δημοσκοπήσεις – τα μέτρα λιτότητας. Η δημοτικότητά σας είναι υψηλή και το ΠΑΣΟΚ βρίσκεται αυτή τη στιγμή στο 48%, ισχυρό όσο ποτέ άλλοτε κατά τις τελευταίες δεκαετίες.
      Παπανδρέου: Αυτό δείχνει τη βούληση των Ελλήνων να ακολουθήσουν νέους δρόμους. Είναι κι ένα μήνυμα προς την Ευρώπη. Η Ελλάδα διαθέτει πολλές δυνατότητες, για παράδειγμα, όσον αφορά την πράσινη ενέργεια. ΌΤΑΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΦΘΟΡΑ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ.
      ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!!!!!!!!
      Spiegel: Η αποστολή που έχετε μπροστά σας είναι πολύ βαριά. Αισθάνεστε σαν τον Σίσυφο, που προσπαθεί να ανεβάσει το βράχο στο βουνό, ή σαν τον Ηρακλή, που καθαρίζει έναν σταύλο;
      Παπανδρέου: Δεν αισθάνομαι σαν τον Σίσυφο. Άλλωστε, αυτό δεν μου ταιριάζει. Πρόκειται ασφαλώς για ηράκλειο έργο. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΜΩΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΟΔΥΣΣΕΙΑ: Ξέρουμε ότι θα φτάσουμε, ότι το ταξίδι θα είναι δύσκολο και στο δρόμο θα μας περιμένουν πολλές εκπλήξεις. Στον Όμηρο, οι ταξιδιώτες μεταβάλλονται κατά τη διάρκεια του ταξιδιού. Γιατί είναι κάτι παραπάνω από ένα ταξίδι, είναι μια μεταμόρφωση. Κι εμείς θα είμαστε διαφορετικοί όταν φτάσουμε στο τέρμα.
      ΧΑ ΧΑ ΧΑ, τελικά την είχε μελετήσει καλά την Οδύσσεια ο πρωθυπουργός για να τη βάλει μπρος.

    • Orestios avatar
      Orestios @ popolaros 01/05/2010 23:20:48

      Πολίτη είναι ντροπή η κορυφή του παγόβουνου της διαφθοράς, που ακούει στο όνομα GAP, να μιλά τόσο υποτιμητικά για τους Έλληνες και κάποιοι φανατισμένοι να τον θεωρούν θεό ακόμα.

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ Orestios 01/05/2010 23:56:11

        Εμένα μου λες! Κράτησα αυτό το άρθρο, ως μνημείο προδοσίας από αρχηγό κράτους.

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ Orestios 01/05/2010 23:57:27

        Και το πιο γελοίο ήταν ότι μετά τα έβαζαν με τους Γερμανούς που μας έβριζαν! Ενώ λίγες μέρες πριν μας είχε "κάψει" ο ίδιος π πρωθυπουργός!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 02/05/2010 00:58:55

        Πράγματι. Ο αμοραλισμός του GAP είναι μνημειώδης. Το ίδιο και ο ανθελληνισμός του.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Orestios 02/05/2010 02:48:00

        Κάπου είχα διαβάσει ότι πασοκικό στέλεχος είχε σοκαριστεί από το πόσο πολύ ΗΔΟΝΙΖΟΝΤΑΝ ο ΓΑΠ και ο Παπακ να συκοφαντούν τη χώρα στο εξωτερικό.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ popolaros 02/05/2010 09:17:03

      Δεν είμαστε συμπατριώτες με αυτό το πλάσμα...
      Δεν είναι διπρόσωπος
      Εγώ λέω με τα λίγα ελληνικά που έμαθα στο σχολείο ότι , ότι κάνει λέγεται προδοσία...

  49. mitikas avatar
    mitikas 01/05/2010 22:11:30

    Το αγαπημένο του Προέδρου:my way...είναι έως τώρα συνεπής...θα είναι έως το τέλος.

  50. mara avatar
    mara 01/05/2010 22:11:42

    Τον Αντώνη τον πιστέψαμε και τον στηρίξαμε για να πεί τα μεγάλα ΟΧΙ!!!
    Αν θέλαμε φρόνιμο.... αρχηγό να περιμένει στην σειρά για πρωθυπουργός, καθόμασταν στα σπίτια μας και "απολαμβάναμε" την Ντορίτσα που είναι αντιπροσωπευτικότατο δείγμα τέτοιου πολιτικού.
    Ο Σαμαράς είναι η τελευταία μας ελπίδα δεν πιστεύω ότι θα υποκύψει.
    Θέλω την ημέρα της ψηφοφορίας ο λόγος του να γράψει ΙΣΤΟΡΙΑ.
    Θέλω να τα δώσει όλα και να τους ξεφτιλίσει.
    Θέλω να καταγραφεί στην συνείδηση του κόσμου ως μεγάλος εθνικός ηγέτης.
    Να μην φοβάται τίποτα!!!
    Ο Θεός θα τον βοηθήσει και θα τα φέρει έτσι, που όσα εμπόδια και αν προσπαθήσουν να του φέρουν, όσο και αν τον πολεμήσουν, θα κυβερνήσει πολύ σύντομα την Ελλάδα.
    Τις ώρες αυτές που τα σκέφτεται και τα ζυγίζει, να μην ξεχνάει ότι και εμείς από την πλευρά μας δεχόμαστε πιέσεις, αλλά αντιστεκόμαστε χωρίς φόβο, με θάρρος, παρά τις ανησυχίες μας για το αύριο.
    Έχουμε οικογένειες, παιδιά, ηλικιωμένους γονείς που φροντίζουμε, αλλά δεν το βάζουμε κάτω (...και εδώ που τα λέμε Αντωνάκη... εμείς θα τα τραβήξουμε όλα)
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΜΩΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΙ!!!!
    ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΠΡΟΧΩΡΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ... ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ!!!!

    • tzager avatar
      tzager @ mara 01/05/2010 22:24:47

      Αποφασισμένοι για ποιό πράγμα, mara;

      Για πρωινή γυμναστική στο Σύνταγμα κάθε πρωί;

      Tη Τετάρτη θα το πάρεις το μάθημά σου παρακολουθώντας το Σαμαρά στη Βουλή παρά τις κορώνες να στηρίζει το σχέδιο.

      Το βραδάκι θέλω να δώ τι θα λέτε...

      'Πιέστηκε έντονα ο καημένος ο Αντώνης'...

      • Βρασίδας avatar
        Βρασίδας @ tzager 01/05/2010 22:37:22

        Μην είσαι αφελής.
        Το αγγούρι που μας ετοιμάζουν απευθύνεται στη μεσαία τάξη και κάτω.
        Το πιο σωστό νομίζω είναι η διαπραγμάτευση των όρων του ΔΝΤ.
        Να αγγίξει όλους αλλά σύμφωνα με τη συμμετοχή τους στο σημερινό κατάντημα της χώρας. Δε θα αντέξω να ξαναδώ το ίδιο σενάριο να πληρώνουν τη νύφη οι μικροί και οι κυρίως υπεύθυνοι - δεν εννοώ κόμματα αλλά ομάδες- συντεχνίες- να συνεχίζουν να βρίσκονται στο απυρόβλητο και στον αφρό.
        Καί όταν το αντιληφθείς αυτό θα συνηδητοποιήσεις ότι ήσουν ο αφελής της παρέας.

      • mitikas avatar
        mitikas @ tzager 01/05/2010 22:44:04

        Μακάρι την τελική απόφαση να είχε ο Αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολείτευσης.Σήμερα ο goalkeaper είναι ο Γ.Α.Π.Ο Αντώνης Σαμαράς θα είναι εδώ με υψηλό φρόνημα...το έχει αποδείξει...

      • mara avatar
        mara @ tzager 01/05/2010 23:23:36

        Trager

        Kαλά... ότι είσαι της σχολής "Γιατί χαίρεται ο κόσμος και χαμογελά πατέρα"? το έχουμε καταλάβει όλοι εδω μέσα.
        Έχεις... αγωνία όμως τί θα κάνει ο Αντώνης, έτσι????
        Καίγεσαι και φαίνεται.
        Τρελλαίνεσαι και μόνο στην ιδέα ότι ο Σαμαράς μπορεί να ανακυρηχθεί σε εθνικό ηγέτη και ο γιός της Τσάντ να ψάχνει από τώρα, το μέσο που θα φύγει.....

      • tina avatar
        tina @ tzager 01/05/2010 23:59:19

        Σχολιάζω σπάνια.Προτιμώ να διαβάζω,να ενημερώνομαι και μετά να διαμορφώνω άποψη.Ανήκω στους μετριοπαθείς αν το κατάλαβες.Επειδή εδώ μας προεκυψες πρόσφατα,να σου πω ότι κανα δυο σχόλια δικά σου ακόμα να δω και έχω γίνει ταλιμπάν.Και κερατάς και δαρμένος πάει πολύ.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ tzager 02/05/2010 02:49:35

        Κι εσύ των ψυχολογικών επιχειρήσεων είσαι; Τείνω να πιστέψω ότι η πρεσβεία έχει συγκεκριμένο συμφέρον να υποταχθούμε στο ΔΝΤ. Τελικά Φάκτορα, ίσως πράγματι έχουμε Νέα Γιάλτα. Αλλά τώρα θα πρέπει να μας ρωτήσουν κιόλας, στη Βουλή, οπότε αυτό κάνει τα πράγματα για τη νέα μοιρασιά κομματάκι πιο δύσκολα.

  51. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 01/05/2010 22:25:43

    Αυτό που πρέπει να αντιληφθεί ο Σαμαράς και όλοι μας είναι ότι έχει διαμορφωθεί μία win- win κατάσταση για τον Σαμαρά και τον Ελληνισμό: 1. Εάν αρνηθεί, θα πιστωθεί την οργή και με την ταχύτητα των εξελίξεων θα έρθει στα πράγματα δίνοντας τέλος στο καθεστώς ΓΑΠ 2. Εάν δει ότι επιβάλλεται το ΝΑΙ, να το κάνει ζητώντας ανταλλάγματα, κάνοντάς το δημόσια και να το επαναλάβει από το βήμα του Κοινοβουλίου τη μέρα της κρίσιμης και ονομαστικής- το τονίζω- ψηφοφορίας. Ανταλλάγματα που ούτε λεφτά κοστίζουν αλλά και ελπιδοφόρα για την δοκιμαζόμενη κοινωνία θα είναι, ενώ ο Σαμαράς θα αναδεικνύεται σε εθνικό ηγέτη συνεπή με τις ιδέες του: Ο Σαμαράς να ζητήσει αναστολή εφαρμογής του Λαθρονομοσχεδίου, εφαρμογή που έχει και μεγάλο οικονομικό κόστος. Με ποια δικαιολογία να αρνηθεί ο ΓΑΠ; Ο ίδιος αναφώνησε χθες ότι προέχει η επιβίωση του Έθνους; Εθνική ομοψυχία δεν ζητά; Δεν έχει ανάγκη την κοινωνική ειρήνη; Είναι μοναδική ευκαιρία να εκτεθεί στα μάτια όλων. Οι μετανάστες τώρα ούτως ή άλλως λόγω του εκρύθμου θα λουφάξουν. Έχουν αντιληφθεί ότι αυτές τις μέρες πρόκειται για αυστηρά οικογενειακή υπόθεση. Επίσης ο Σαμαράς να ζητήσει συμμετοχή στη διαχείριση της εξωτερικής πολιτικής. Άλλωστε οι περισσότεροι ψηφίσαμε Σαμαρά για τις θέσεις του στα εθνικά θέματα. Αυτόματα θα δείξει στο ΓΑΠ ότι αυτός είναι ο ρυθμιστής γιατί με τις προτάσεις του μπορεί να εξασφαλίσει εθνική ομοψυχία. 3. Ακόμα και αν ο ΓΑΠ αρνηθεί και ο Σαμαράς αναγκαστεί από τις συνθήκες να πει ΝΑΙ με το να έχει ζητήσει δημόσια την ανάκληση του Λαθρονομοσχεδίου και τη διαφάνεια στην εξωτερική πολιτική θα έχει επιτύχει να φέρει στο προσκήνιο της πολιτικής αντιπαράθεσης μετά από χρόνια τα εθνικά θέματα και το κυριότερο: ΝΑ συνδέσει την κρίση όχι με την οικονομία αλλά με τη γεωπολιτική, να γίνει εθνικός ηγέτης ενώ ο ΓΑΠ ο Εφίαλτης της Ελλάδας και του Ελληνισμού.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Bodinus1576 01/05/2010 23:34:59

      Aυτο ειναι μια καλη ιδεα.Το ειχα προτεινει για την περιπτωση που ζητηθει κυβερνηση συνασπισμου αλλα ισως να μπορει να γινει και για το ΔΝΤ.Με αυτο τον ελιγμο ικανοποιει και ενα μεγαλο αριθμο συντηρητικων της ΝΔ που δε θελουν αναταραχη αλλα ουτε και τους λαθρομεταναστες.
      Να θεσει ορο για να ψηφισει τα μετρα δεσμευση του ΓΑΠ οτι θα καταργησει το λαθρονομοσχεδιο,αλλιως ας προχωρησει ο ΓΑΠ μονος του σε ολα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Bodinus1576 02/05/2010 02:51:40

      Δεν συμφωνώ. Όχι σε όλα. Έτσι κι αλλιώς, αυτή η κυβέρνηση των ανδρείκελων δεν θα κρατήσει πολύ. Το λαθρονομοσχέδιο θα το ακυρώσει ο Αντώνης μόλις γίνει κυβέρνηση. Το ΔΝΤ είναι εξίσου σοβαρό με το λαθρονομοσχέδιο, γιατί σημαίνει κατοχή της χώρας επ' αόριστον. Ακριβώς δηλαδή ότι σημαίνει και το λαθρονομοσχέδιο.

  52. πολίτης avatar
    πολίτης 01/05/2010 22:32:38

    Σωστό αυτό με το ομόλογο δεκαετίας.

  53. ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΑΚΑΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΑΚΑΣ 01/05/2010 22:37:43

    ΑΝΤΩΝΗ ΠΕΣ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΒΡΟΝΤΕΡΟ ΟΧΙ ΣΤΟ Δ.Ν.Τ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΝΤΟΠΙΟΥΣ ΛΑΚΕΔΕΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ. ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ.

  54. blue nile avatar
    blue nile 01/05/2010 22:40:45

    Χίλιες φορές η χρεωκοπία παρά το ΔΝΤ που η παρουσία του δεν θα λύσει κανένα πρόβλημα. Η πιθανότητα να βρεθούν τα εκατομμύρια που χρειάζεται να πληρώσουμε σε τρία χρόνια είναι πολύ κοντά στο μηδέν...το μόνο που θα καταφέρει το παξκέτο στήριξης είναι να εξαντλήσει οικονομικά το λαό και μέσω των απαραίτήτων εγγυήσεων που θα ζητήσουν οι δανειστές μας θα εκποιηθεί η όποια πλουτοπαραγωγική πηγή της χώρας με ολέθρια αποτελέσματα για το μέλλον. Προσέξτε το ΔΝΤ θα διαταράξει τις εργασιακές σχέσεις σε όφελος των εργοδοτών και ύστερα θα έρθει να αγοράσει κοψοχρονιά δηλαδή να γίνει το ίδιο εργοδότης με κατηργημένα όλα τα εργασιακά δικαιώματα των πολιτών...
    Το μόνο που θα σώσει το ΔΝΤ είναι το τραπεζικό σύστημα εγχώριο και ευρωπαικό...αν και για το εγχώριο δεν έχει σιγουρευτεί τίποτα ακόμα. Υπ'αυτές τις συνθήκες η χρεωκοπία δεν φαίνεται και τόσο κακή λύση...
    Βέβαια χίλιες φορές καλύτερα θα ήταν μια διαφορετική αντίδραση από τη προσφυγή, η απόσπαση χαμηλότοκου δανείου από Ρωσία ή από Κίνα και η έκδοση λαικού ομολόγου ως υγιής και εγκαιροφλεγής αντίδραση στην κρίση. Αυτά σε πρώτο χρόνο, ύστερα χρειάζονται ασφαλώς και άλλα μέτρα και αλλαγή νοοτροπίας.
    Υποχρέωση του Σαμαρά είναι να βροντοφωνάξει ένα τεράστιο ΟΧΙ στην λύση του ΔΝΤ που επιφέρει τη ΔΙΑΛΥΣΗ κάθε ελπίδας για ένα καλύτερο αύριο.
    Σε κόντρα των καρεκλοκένταυρων των χρυσοκάνθαρων και των ακόλουθων του εκσυγχρονιστικού μειοδοτισμού που έφεραν τη χώρα σε αυτό το χάλι και δεν διαστάζουν να την οδηγήσουν σε ακόμα χειρότερο.

  55. nina avatar
    nina 01/05/2010 22:49:04

    αν δεν κατεβάσει τον κόσμο στο δρόμο, ανήκει στην ίδια κατηγορία με τούς υπολοιπους. άντε ¨κυριακή κοντή γιορτή ¨που λέει και ο λαός

  56. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/05/2010 23:06:19

    Διαβάσατε σήμερα τη συνέντευξη του αχαμνού λογιστάκου στην Καθημερινή;

    Ίδιο ακριβώς θράσος με εκείνο του Μητσοτάκη προ μηνών: ισχυρίστηκε κι εκείνος ότι επί των ημερών του έγινε... συνετή διαχείριση των δημοσίων οικονομικών!

    Παρέθεσε μάλιστα και κάποιους αριθμούς που έδειχναν, λέει, την εκρηκτική οικονομική μεγέθυνση της περιόδου 1996-2004, "παραλείποντας" βέβαια να μας πει ότι όλα αυτά ήταν απότοκα της κατανάλωσης με δανεικά που οι ίδιοι του οι υπουργοί προέβαλαν ως το νέο εθνικό πρότυπο, καθώς και των έργων για την εθνική περιπέτεια του "Αθήνα 2004" στην οποία μας ενέπλεξε.

    Σα να μην ήταν εκείνος που συνέχισε τη γιγάντωση του δημοσίου τομέα.

    Σα να μην ήταν εκείνος που έδωσε εντολή στο Χριστοδουλάκη για παροχές σε χρήμα (αυξήσεις 10%, αν το ξεχάσατε) και σε είδος όταν έβλεπε ότι πλησίαζαν "οι τελευταίες μέρες της Πομπηίας".

    Σα να μην ήταν εκείνος που κραύγαζε "νικήσαμε" τη μαύρη μέρα που μας ανατέθηκαν οι λεγόμενοι "ολυμπιακοί αγώνες" (το μεγαλύτερο, κατά τη γνώμη μου, σκάνδαλο στην Ελλάδα μεταπολεμικά).

    Σα να μην ήταν εκείνος που ενέκρινε τα φαραωνικά σχέδια για το εν λόγω πανηγυράκι και που σφύριζε αδιάφορα στις τεράστιες υπερβάσεις των έργων προς χάριν των "εθνικών εργολάβων".

    Σα να μη βασίστηκε ποτέ, με τους παντοειδείς Τσουκατοπανταγιάδες, στο πελατειακό σύστημα των κολλητών και των μηχανισμών που τώρα κατηγορεί.

    Αλλά όταν ο ελληνικός λαός είναι ο μοναδικός λαός με μνήμη αμοιβάδας, γιατί να μην μπορούν και οι ένοχοι να εμφανίζονται ως κήνσορες και τιμητές;

    • tzager avatar
      tzager @ Αυριανιστής 01/05/2010 23:21:46

      Αγαπητέ Αυριανιστή,

      αν παίρνεις σύνταξη σήμερα αυτό κατέστη δυνατό εξ'αιτίας των ρυθμίσεων Σουφλιά-Σιούφα της κυβέρνησης Μητσοτάκη.

      Φαντάσου πως ήταν η κατάσταση μετά το φαγοπότι του '80...

      Είπαμε η πολύ αμοιβάδα βλάπτει...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tzager 01/05/2010 23:26:37

        Α, μάλιστα. Γι' αυτό Μητσοτάκης και Σημίτης πάνε χέρι-χέρι;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ tzager 02/05/2010 02:53:46

        Δηλαδή επειδή πάρθηκε ένα μέτρο διόρθωσης της κακής πορείας του συνταξιοδοτικού συστήματος, θα πρέπει να κάνουμε κατά τα άλλα ότι μας λένε; Δεν καθαγιάζονται για όλα τα άλλα. Και ο Ανδρέας αν ήταν κυβέρνηση (αυτός που τα κατέστρεψε όλα), δεν είχε άλλες επιλογές με το ασφαλιστικό.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αυριανιστής 01/05/2010 23:29:39

      Ο σημιτάκος κουνά το δακτυλάκι σαν νέος πατερούλης. Αντιμετωπίζει κάθε ψηφοφόρο του ΠΑΣΟΚ σαν άβουλο, ανώριμο και μειωμένης διανοητικής ικανότητας.
      Ευτυχώς ο τζάγκερ το επιβεβαιώνει και δικαιολογεί τον πατερναλιστικό ρόλο του Σημιτάκου αφ' ενός και τον ρόλο του γιαλαντζί ηγέτη στο GAP.

  57. tzager avatar
    tzager 01/05/2010 23:12:48

    Βρασίδα,

    είσαι αφελέστατος αν πιστεύεις ότι μία χώρα η οποία από μόνη της προστρέχει στο ΔΝΤ για να καλύψει τις τρέχουσες δανειακές της ανάγκες μπορεί να διαπραγματευτεί εκτενώς τους όρους του σχεδίου διάσωσης της.

    Δηλαδή φαντάσου να καίγεσαι για δάνειο και να πας στη τράπεζα και να βάλεις τους δικούς σου όρους για τα λεφτά που θα σου δανείσουν...

    Αυτός είναι ο ορισμός της αφέλειας, αν μη τι άλλο...

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ tzager 01/05/2010 23:16:04

      όχι φίλε, αν είσαι στόκος, πουλημένος, και άσχετος δεν διαπραγματεύεσαι. Τι από όλα είναι ο ΓΑΠ;

      • tzager avatar
        tzager @ yangoolas 01/05/2010 23:28:24

        Δε διαπραγματεύεται ο 'στόκος ΓΑΠ' ρε yangoola.

        Είπαμε ο ΓΑΠ είναι μόνο για τη μόστρα. Οι τεχνοκράτες τρώνε τη λάντζα.

        Απλά λέω ότι δεν έχεις περιθώρια διαπραγμάτευσης με τη πλάτη στον τοίχο. Αν δε γίνεται αντιληπτό τότε υπάρχει θέμα... θέμα ασχετοσύνης!

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ tzager 01/05/2010 23:18:56

      τζάγκερ εκ προοιμίου ΟΠΟΙΟΣ δανείζεται έχει ανάγκη. συνεπώς κατ΄ εσέ ουδείς δεν μπορεί να θέσει όρους. και τί γίνεται εάν πεις στην γιουρομπάνκ ξέρεις η μαρφιν μου πρότεινε 3% λιγότερο; δεν κάνει καμμία προσπάθεια να σε κρατήσει πελάτη της; (και μη μου πεις πως εάν ζητούσαμε να δανειστούμε από τους Κινέζους δεν θα είχαμε τα οφέλη μας....)

      • tzager avatar
        tzager @ Β.Κ.Σ. 01/05/2010 23:46:37

        We are in the eurozone,dear. Hello!

        Κατ'αρχήν δεν είσαι στη φάση που εκβιάζεις τη Eurobank ότι θα πας στη Πειραιώς. Είσαι σε μία τράπεζα και δε μπορείς να αποπληρώσεις το υπέρογκο δάνειο σου και ούτε καμία τράπεζα προτίθεται να σε δανείσει στο χάλι που είσαι. Άρα η τράπεζά σου θέτει τους όρους της και εσύ προσπαθείς να νοικοκυρέψεις τις οικονομικές σου υποχρεώσεις.

        Άσε τη κίνα και τη Ρωσία κατά μέρους! Επιλέξαμε να είμαστε στη ζώνη του ευρώ και στο πυρήνα της ΕΕ και δε μπορούμε να παίζουμε με εκβιασμούς του τύπου 'καλά, τότε θα πάω στους φίλους μου τους κινέζους'...

        Και πες ότι στα δίνουν οι Κινέζοι. Με τι ανταλάγματα;
        Δε φημίζονται για τη φιλανθρωπία τους πάντως...

      • yangoolas avatar
        yangoolas @ Β.Κ.Σ. 02/05/2010 01:07:57

        τι λες βρε μάστορα... Κάθε μέρα παζαρεύω τιμές για με δαύτους. Μπας και είσαι ο Στάλιν; Και εν πάσει περιπτώσει, μια από αυτές τις δύο να την αποφέυγεις, είναι έτοιμη να σκάσει. Άντε πιες μια φραπεδιά να καθαρίσει το κεφάλι σου.

        Είσαι και στον πυρήνα της ΕΕ τρομάρα σου, λούστρο.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Β.Κ.Σ. 02/05/2010 02:55:46

        Κανένας δεν μας απαγορεύει να δανειστούμε από τους Κινέζους ή από τους Ρώσους.

        Συγγνώμη, τι λέω. Υπάρχει κάποιος που μας απαγορεύει. Ο εργοδότης του tzager.

        Βρε φαίνεστε αμέσως από τις απόψεις σας βρε. Έτσι να πείτε στα αφεντικά.

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ tzager 01/05/2010 23:23:34

      να το πω αλλιώς.
      Αν προτείνουμε να μη θιγούν οι κλαδικές συμβάσεις και να εισπράξουμε όλα από όλους που χρωστάνε στο κράτος.
      Τί λες θα συμφωνούσαν ή όχι;

  58. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 01/05/2010 23:29:21

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ ΣΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΙΑΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΤΕΛΕΙΣ ΚΑΝΕΝΟΣ. ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΠΕΙΑ ΤΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΓΕΝΙΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΟΧΙ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ ΑΠΛΑ ΑΓΑΠΑΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΝ.

    • tzager avatar
      tzager @ Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 01/05/2010 23:54:08

      Καλά- καλά Ανώνυμε, πήγαινε κατ'ευθείαν Πνύκα!

      Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι θα μας σώσει ο Αριστοτέλης κι ο Πλάτωνας...

      Κανείς δε θέλει να μας καταργήσει. Να μας συμμορφώσουν θέλουν.

      Ώρα μας δε είναι..;

      • yangoolas avatar
        yangoolas @ tzager 02/05/2010 01:18:01

        γιουσουφάκι, ματς-μουτς-σλουρπ

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ tzager 02/05/2010 02:05:33

        Εὐτυχῶς πού καθαρίζεις ἐσύ γιά τόν ΓΑΠ!

  59. Dimi avatar
    Dimi 01/05/2010 23:35:44

    «Ευρώπη χωρίς την Ελλάδα, θα ήταν όπως ένα παιδί χωρίς Πιστοποιητικό Γεννήσεως.

    Η επίλυση της Ελληνικής κρίσης είναι ευθύνη της Eυρωζώνης και όχι του ΔΝΤ.

    Η επιφυλακτικότητα της Γερμανίας απέναντι στη Ελληνική κρίση δεν αποτελεί παρά μία από τις εμφανείς εκδηλώσεις της σημερινής διάσπασης των Ευρωπαϊκών κρατών. Εάν η ΕΕ δεν εκπλήρωσε το καθήκον της είναι γιατί δεν διαθέτει ηγέτες που να επενδύουν στην Ευρωπαϊκή προοπτική.»

    ~Valéry Giscard d'Estaing, πρώην Προέδρος της Γαλλικής Δημοκρατίας (1974-1981), σε ομιλία του στη Γενεύη 30/4/2010.

  60. sauraki avatar
    sauraki 01/05/2010 23:56:58

    αγαπητοί φίλοι ο Αντώνης δε θα συνενέσει. Γνωρίζει καλά πως στόχος του Παπανδρέου είναι η είσοδος του ΔΝΤ και των ΗΠΑ στην ευρωζώνη και άρα για να προχωρήσει το σχέδιο αυτό δε χρειάζεται το δικό του ΝΑΙ. Από εκεί και περα όλα αυτα που ακούγονται είναι ανυπόστατα. Άλλωστε μην ξεχνάτε πως είναι Πρόεδρος Βάσης και όχι κάποιου κλειστού συνεδρίου. Να είστε σίγουροι πως δε θέλει να αυτοκτονήσει πολιτικά.

  61. Ηλίας avatar
    Ηλίας 02/05/2010 00:19:12

    Τα έχω γράψει τόσες φορές εδω αλλά θα το ξαναπώ.
    ΝΑΙ στο ΔΝΤ και τα μέτρα που ΕΠΙΒΑΛΕΙ στον ελληνικό λαό σημαίνει ΣΥΝΕΝΟΧΗ και ΟΡΙΣΤΙΚΟ ΤΕΛΟΣ στο ωραίο παραμύθι που ξεκίνησε στις 29 Νοεμβρίου.
    Ούτε που θα ξαναασχοληθώ με τον Σαμαρά και τη ΝΔ και θα παρατήσω κάθε ελπίδα αλλαγής και προοπτικής για τον έρμο αυτόν τόπο.
    Η ευκαιρία που του παρουσιάζεται είναι ΙΣΤΟΡΙΚΗ και στη βουλή την τρίτη ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΣΕΙ ΟΜΙΛΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΝΗΜΟΝΕΥΕΤΑΙ ΓΙΑ ΓΕΝΝΕΕΣ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΩΣ ΜΝΗΜΕΙΟ ΟΜΙΛΙΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΑΝΔΡΑ ΜΕ ΑΡΧΕΣ, ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑ.

    • mara avatar
      mara @ Ηλίας 02/05/2010 01:00:03

      Σιγά-σιγά... Ηλία, γιατί ο Tzager θα πάθει απανωτά εγκεφαλικά....

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ mara 02/05/2010 02:56:43

        Καλό!

  62. Monocultural avatar
    Monocultural 02/05/2010 00:59:31

    Η γιούχα στον Κακλαμάνη άνοιξε τον δρόμο...Σαμαρά μην ακούς τα λαμόγια! Ασε να τρώνε τις ροχάλες οι ΝτοροΠαγκαλοι...

  63. george avatar
    george 02/05/2010 01:12:33

    Τον Σαμαρά διευκόλυνε ο ΓΑΠ με την ανοησία του να μην συγκαλέσει συμβούλιο αρχηγών πριν το τελικό ναι. Ενώ θα μπορούσε εύκολα να τους καλέσει (όλους μαζί ή έστω έναν-έναν) και να τους καταστήσει συμμέτοχους, διάλεξε να τους ενημερώσει μετά τις υπογραφές και την κατάθεση του νομοσχεδίου. Η άποψη μου είναι ότι το έκανε για καθαρά μικροπολιτικούς λόγους, να μην φανεί ότι σαίρνεται πίσω από την αντιπολίτευση. Έτσι όμως δίνει το άλλοθι στον Σαμαρά (και στους υπόλοιπους) να του πει ένα μεγαλοπρεπές όχι, μόνο και μόνο για αυτήν την υπεροπτική και αλλαζονική του συμπεριφορά.
    Αναφορικά δε με το πακέτο των μέτρων του ΔΝΤ και τη συμφωνία δανειοδότησης, αφού πρώτα τα δούμε σε όλη του την έκταση, η κριτική πρέπει να είναι επικεντρωμένη σε συγκεκριμένα σημεία (π.χ. συντάξεις, εγγυημένα δάνεια κλπ), εφόσον όμως υπάρχουν συγκεκριμένες αντιπροτάσεις. Κριτική βέβαια και μάλιστα αρκετή πρέπει να γίνει και στους λανθασμένους χειρισμούς και κυρίως στον πανικό της κυβέρνησης από τον Μάρτη και μετά η οποία μας οδήγησε στην αγκαλιά του ΔΝΤ.
    Από την άλλη πλευρά ο Σαμαράς πρέπει να προτείνει μέτρα αναπτυξιακά, να εμείνει σε αυτά και να δώσει ελπίδα για γρήγορη έξοδο από την κρίση και την επιτήρηση.
    Τέλος, το μόνο επιχείρημα υπέρ της ψήφισης είναι η ένδειξη σύμπνοιας σε μια ιδιαίτερα δύσκολη στιγμή. Με την κυβέρνηση όμως μακριά από συναινετικές διαδικασίες, χωρίς να ζητάει πραγματική βοήθεια, χωρίς διάθεση αυτοκριτικής, με αλλαζονική συμπεριφορά δύσκολα κάποιος θα δείξει διάθεση συγκατάβασης. Αντίστοιχα, τα επιχειρήματα εναντίον είναι αρκετά. Αλλαζονική συμπεριφορά, λάθος χειρισμοί, αδυναμία διαπραγμάτευσης, μέτρα άδικα, όλα συγκλίνουν προς μια καταψήφιση.

  64. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 02/05/2010 01:17:12

    Ἀν θέλουμε νά μήν εἴμαστε προτεκτοράτο,πρέπει νά πῆ ὁ Σαμαρᾶς ΟΧΙ,καί τοῦ ἔχω ἐμπιστοσύνη.Θά τό πῆ,καί θά εἴμαστε ὅλοι μαζί του.

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Kὀριννα 02/05/2010 01:33:31

      μάλλον σαν το ΟΧΙ του ΚΚ στο σχέδιο Ανάν το κόβω. Ναί μεν αλλά...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Βρασίδας 02/05/2010 02:58:34

        Δεν είναι ΚΚ ο Σαμαράς. Και δεν είναι και ώρα για τέτοια, είναι ώρα για ξεκάθαρες θέσεις. Εδώ παίζεται το αν θα γίνει κυβέρνηση αύριο ή αν θα γίνει συμμέτοχος στο έγκλημα, μέρος του παρηκμασμένου συστήματος που ήδη καταρρέει.

  65. netakias avatar
    netakias 02/05/2010 01:51:03

    Ο Αντώνης Σαμαράς
    ζήτησε έγκαιρα αυτή τη συνάντηση πριν οποιαδήποτε τελική συμφωνία και πριν από
    οποιαδήποτε ανακοίνωση προς το λαό των μέτρων ώστε να εκφέρουν οι πολιτικοί
    αρχηγοί τις απόψεις τους.Όμως ο κ. Παπανδρέου αγνόησε αυτή την πρωτοβουλία
    του Αντώνη Σαμαρά και προχώρησε μόνος του στη σύναψη της συμφωνίας με το
    ΔΝΤ.Αυτή λοιπόν είναι μια χρυσή ευκαιρία που δίνεται στον Αντώνη Σαμαρά να
    πει το μεγάλο ΟΧΙ στον εμπαιγμό τόσο του ίδιου και της Νέας Δημοκρατίας όσο και
    του λαού, από το ΠΑΣΟΚ και τον κ. Παπανδρέου.Υπάρχει άμεση ανάγκη για νέο
    Πολιτικό Σύστημα

  66. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 02/05/2010 03:08:53

    Αγαπητέ μου Φάκτορα,

    Απευθύνομαι στον "ρεαλιστή" εαυτό σου. Του απευθύνομαι με ρεαλιστικό τρόπο, εντελώς ρεαλιστικά επιχειρήματα.

    Αν η Βουλή καταψηφίσει τα μέτρα, τότε θα συμβούν τα εξής:

    α) Η Ελλάδα ίσως κηρύξει στάση πληρωμών έναντι των δανειστών της.
    β) Θα πέσει η κυβέρνηση Παπανδρέου (!)
    γ) Θα πρέπει να εξεταστούν άλλες εναλλακτικές, αποκλειομένης της επαναδιαπραγμάτευσης για λόγους προστασίας των ελληνικών τραπεζών (δηλαδή: της ελληνικής ιδιωτικής οικονομίας, που την κινούν οι τράπεζες).

    Λόγω του ότι αναπόφευκτα θα πρέπει να συμβεί το β, ο Αντώνης θα πρέπει ταυτόχρονα με την καταψήφιση του ΔΝΤ να ζητήσει και εκλογές. Η χώρα έτσι κι αλλιώς δεν έχει κυβέρνηση με λαϊκή εντολή για ΔΝΤ και τέτοιες ιστορίες. Αν γελούσαν κάποιοι με τον Καραμανλή το Σεπτέμβριο που ζήτησε την ψήφο του λαού με δύσκολο πρόγραμμα, σήμερα θα βγει στις επόμενες εκλογές αυτός που θα πείσει ότι έχει αντικειμενικά σωστό πρόγραμμα. Η ανοησία του ΓΑΠ κατά παράδοξο τρόπο προχωράει τη χώρα πολύ μπροστά σε επίπεδο πολιτικής ωρίμανσης. Η χώρα έρχεται αντιμέτωση κατάφατσα με το χειρότερό της εαυτό. Και τρομάζει.

    Έντελώς ρεαλιστικά, η κατάσταση αυτή οφείλεται στον τρόπο που χειρίστηκε την οικονομία η κυβέρνηση ΓΑΠ. Η κατάσταση αυτή έχει, συνεπώς, μία θεραπεία και αυτή είναι η αλλαγή κυβέρνησης. Ο Σαμαράς πρέπει να το πει αυτό στη Βουλή, αν θέλει να είναι πειστικός στην άρνησή του. Να κατανομάσει τους υπεύθυνους που μας έφεραν ως εδώ και να αποδείξει με την ομιλία του ότι η χώρα μπορεί να καταφέρει και χωρίς το ΔΝΤ. Δίδοντας τη ρεαλιστική αντιπρόσταση. Που μπορεί να είναι και αυτή επώδυνη, αλλά θα την εφαρμόσει ο ελληνικός λαός μόνος του, με τη δική του θέληση, με τους δικούς του ηγέτες και όχι με την κατοχική κυβέρνηση του ΔΝΤ.

    Η ρεαλιστική αντιπρόταση, Φάκτορα, είναι η αλλαγή κυβέρνησης. Και αυτό είανι κάτι που κατά βάθος το ξέρουμε όλοι. Όσοι έχουν ομόλογά μας στα χέρια τους, στην περίπτωση που οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ τιμήσουν τον όρκο τους και καταψηφίσουν την υπαγωγή μας στο ΔΝΤ, ας μην ανησυχούν και πολύ. Μετά τις εκλογές και την εκλογή του Αντώνη, θα τα πάρουν τα λεφτά τους.

    Τόλμησε, Αντώνη. Όπως λέει και ο τίτλος της ανάρτησης, είναι η μοναδική σου ευκαιρία.

  67. Γιώργος avatar
    Γιώργος 02/05/2010 03:12:46

    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΕ ΤΟ "ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ", ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ...

    ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΣΑΝ ΤΟΝ...ΡΑΦΗΝΑΤΟ, ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΨΕΛΛΙΣΕ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ ΤΟ 2003 ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΤΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΑΝΕ ΜΑΝΙΑΤΙΚΟ ΟΙ...ΣΩΚΡΑΤΑΚΗΔΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ "ΕΠΕΣΕ" ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΡΕΖΙΛΙ ΤΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ.

    ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΣΤΑ DOWN TOY, O ΚΟΜΙΣΤΗΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑ ΟΤΙ Ο ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΘΟΔΩΡΟ ΕΙΧΑΝ ΣΚΟΠΟ ΝΑ "ΤΡΕΞΟΥΝ" ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟΥ(SIEMENS-INTRAKOM)...

    "ΠΑΡΕ ΤΩΡΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΤΗΣ ΝΤΡΟΠΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΝ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΤΟΝ...ΠΡΟΕΔΡΟ!
    ΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΕ ΤΟ...ΚΑΝΟ! ΕΔΩ Ο ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ ΕΚΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΘΑ ΚΩΛΩΣΟΥΜΕ"?

    Y.Γ. ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΗΣ ΙΝΤΡΑΛΟΤ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΑΠ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ???
    Υ.Γ1. ΘΑ ΚΛΗΘΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ Η ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΙΝΤΡΑKOM ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΤΗΣ SIEMENS???

  68. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 02/05/2010 03:23:50

    ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΣΥΣΣΩΜΗ Η ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΟΛΗ Η ΒΟΥΛΗ ΣΤΗ ΚΥΡΩΣΗ ΠΟΥ ΝΥΧΤΑ ΥΠΕΓΡΑΨΕ Ο ΓΑΠ ΚΙ Η ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΚΑΤΟΧΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΠ ΤΟ ΔΝΤ.Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΟ ΓΟΗΤΡΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΗ ΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ! Η ΤΩΡΑ Η ΠΟΤΕ!!! ΕΠΩΛΗΘΗ Η ΕΛΛΑΔΑ.....

  69. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 02/05/2010 09:16:05

    Τι θα γίνει αν πει ΟΧΙ ο Σαμαράς;

    Θα χρεοκοπήσουμε, θα πτωχεύσουμε, καταστραφήκαμε....φωνάζουν οι παπαγάλοι.

    Ας κατέβουμε λοιπόν στο επίπεδό τους αφού δεν κατανοούν ή συγκαλύπτουν ότι η συζήτηση δεν είναι για τα € αλλά ότι τίθεται η χώρα υπό Διεθνή Οικονομικό έλεγχο και κηδεμονία

    Ναι λοιπόν στην εγκατάσταση τοποτηρητών στην Ελλάδα.
    Ας ξεχάσουμε το χρέος (που είναι 300 δις €) και ας επικεντρωθούμε μόνο στο δάνειο της "βοήθειας" .
    Ο κ Καν δήλωσε ότι το ΔΝΤ δεν φεύγει αν δεν ξοφληθεί. Στους φίλους που λένε ΝΑΙ μπορούν να μου πουν πως θα επιστρέψουμε 120 δις € + τόκους σε 3 χρόνια; (με τα 300 δις € να τρέχουν παράλληλα)
    Για να πετύχεις Δημοσιονομική ισορροπία υπάρχουν δύο σχολές, ας το απλοποιήσω :

    1. Κέινς -> αύξηση Δ δαπανών για τόνωση ζήτησης κατανάλωσης παραγωγής οπότε η αύξηση του ΑΕΠ να επιφέρει και φορολογικά έσοδα
    2. Σικάγο -> μείωση Δ Δαπανών με μείωση φορολογίας για τόνωση παραγωγής ζήτησης κατανάλωσης οπότε η αύξηση του ΑΕΠ επιφέρει και φορολογικά έσοδα

    Εδώ έχουμε και μείωση του διαθέσιμου εισοδήματος και αύξηση φορολογίας, οπότε μείωση κατανάλωσης μείωση ζήτησης μείωση παραγωγής αύξηση ανεργίας κλπ κλπ κλπ σε ένα αέναο κύκλο ύφεσης.Ηδη έχουν μείωση 10% των εσόδων από καύσιμα κίνησης παρά τον ΦΠΑ και τον ειδικό φόρο που αυξήθηκε (ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ)
    Παραβλέπω το γεγονός ότι το ΔΝΤ όπου πήγε απέτυχε, εξαιρείται η Τουρκία...

    Θέτουν ορισμένοι δηλαδή, αποκρύπτοντας το θέμα της Εθνικής κυριαρχίας, θέμα συναίνεσης και σύνεσης από τον Σαμαρά.
    Συνένοχους θέλουν, εξασφάλιση άλλοθι, για τις αποφάσεις.
    Ακόμα και εκεί όμως λένε ψέματα.
    Τι θα γίνει την Τετάρτη; Η επικύρωση των μέτρων με νόμο για την εφαρμογή τους.Παραβλέπουν οι υποστηρικτές ή υποκρύπτουν ότι η ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΗΔΗ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ. τα διαδικαστικά μένουν.Να συμφωνήσει λοιπόν ο Σαμαράς σε τι; Να είναι η Βουλή γραφείο παραγωγής του γνησίου αντιγράφου;
    Ας πει ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ή ας αποχωρήσει, Η ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΗΔΗ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ.
    Ας το παραβλέψουμε και αυτό λένε για να έρθουν τα € γιατί θα κοπούν μισθοί συντάξεις κλπ
    Τώρα δεν θα περικοπούν; ή δεν θα ξανά περικοπούν; το ίδιο δεν είπαν πριν ένα μήνα; 3/3/2010 "δεν θα παρθούν άλλα μέτρα για φέτος" γιατί είχαν νέο σχέδιο το ΠΣΑ και το μόνο που πέτυχαν με το ΠΣΑ είναι να φτάσουμε στις 1.000 μονάδες βάσης.
    Ας συμφωνήσει λοιπόν ο ΣΑΜΑΡΑΣ στο ΝΑΙ. Έχουμε δεδομένα:

    με όλα τα μέτρα μαζεύουμε στην τριετία 26 δις € (αθροίστε απλά όσα ευελπιστεί να αθροίστε και προϋπολογίζει το ΥΠΟΙΟ).
    Εγώ συμφωνώ ως καλοπροαίρετος ότι για πρώτη φορά η χώρα θα πιάσει τα προϋπολογισθέντα.
    Ομως 28 δις € θέλουμε με το ίδιο ΑΕΠ που όλοι μας λένε ότι θα μειωθεί για να πιάσουμε το στόχο.

    Ο Σαμαράς λοιπόν μπορεί να πει:

    ΝΑΙ στο δούλεμα
    ΝΑΙ στα ψέματα
    ΝΑΙ στην παραχώρηση Εθνικής κυριαρχίας

    και να είναιο τέταρτος μετά τον ΓΑΠ, τον Καρατζαφέρη και τον Μητσοτάκη

    ή να πει ΟΧΙ

    Ο κάθε άνθρωπος λοιπόν κρίνετε από τις επιλογές του

    • mara avatar
      mara @ O Ιθαγενής 02/05/2010 10:05:11

      Μα φυσικά, εναγωνίως πιέζουν για συναίνεση τον Σαμαρά.
      Όλα ήταν άριστοτεχνικά...προσχεδιασμένα πολύ πριν τις βουλευτικές εκλογές του Οκτωβρίου.
      Θέλανε να κερδίσει το Πασόκ να βγεί ο Γιωργάκης πρωθυπουργός αλλά όχι με τόση μεγάλη διαφορά. Την διαφορά του 11% δεν την θέλανε γιατί ξέρανε τί θα ακολουθήσει.... και δεν θέλανε με καμμία δύναμη ο ΓΑΠ να σηκώσει όλο το βάρος.
      Θέλανε λοιπόν τα δύο μεγάλα κόμματα που είναι υπεύθυνα για την κατάσταση της οικονομίας και την κατρακύλα της χώρας, (ανεξάρτητα αν το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης έχει το Πασόκ που κυβέρνησε 20 χρόνια) να συναινέσουν, να τα βρούνε... και να μας τελειώσουνε... ΠΑΡΕΟΥΛΑ... για να μην έχει ο κόσμος εναλλακτική καμμία, για να μην έχουμε πού να στραφούμε, για να κάτσουμε και εμείς φρόνιμα...
      Για να γίνουν όμως όλα αυτά... βασική προυπόθεση ήταν να γίνει αρχηγός της Ν.Δ, ποιά άραγε...???? Φυσικά η κα Μητσοτάκη.. Εκεί τους "ξέφυγε" η κατάσταση... Η απρόβλεπτη τροπή που πήρε ο τρόπος εκλογής του Αρχηγού, έκανε την μεγάλη ανατροπή και ανέδειξε αρχηγό τον Αντώνη. Ο κόσμος πήρε την εκλογή στα χέρια του και τίναξε τα σχέδια τους στον αέρα....
      Τί καλά... που θα ήταν όλα αν είχε εκλεγεί η κυρία...???
      Αυτό που έπαθαν, ήταν ότι χειρότερο μπορούσαν να φανταστούν.
      Ένα κόσμο που του δόθηκε η ευκαιρία ξαφνικά, να δώσει την λύση χωρίς να έχουν προλάβει με τα ΜΜΕ που ελέγχουν, να μας βομβαρδίσουν σιγά-σιγά... με την προπαγάνδα τους υπέρ της λύσης που θέλανε.
      Δεν είχαν πλέον χρόνο... αυτό το ΞΑΦΝΙΚΑ.. τους μπουρδουκλωσε...
      Τα ΜΜΕ΄, δημοσκοπήσεις και όλο το σύστημα την "έριξαν" στην αρένα... απότομα και δυστυχώς γι΄αυτούς αλλά ευτυχώς για εμάς αποκαλύφθηκε η λύσσα τους.
      Τώρα λοιπόν φυσικά πιέζεται ο Σαμαράς να συναινέσει.
      Φυσικά πιέζεται να παίξει τον ρόλο που θα έπαιζε η κυρία....
      Αλλά... ΑΤΥΧΗΣΑΝΕ!!!!!
      ΘΕΕ ΜΟΥ!!! ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΑΣ ΜΙΣΟΥΝΕ!!!!
      ΘΕΕ ΜΟΥ!!! ΠΟΣΟ ΟΜΩΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙ΄ΑΥΤΟ.....

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ mara 02/05/2010 10:09:52

        έτσι είναι φτάνει μια στιγμή που ο καθένας πρέπει να διαλέξει πως θα σταθεί, όρθιος ή προσκυνημένος...

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ mara 02/05/2010 11:37:53

        Μπράβο αγαπητή mara! Το σχέδιο παράδοσης της Πατρίδας, συμπεριλάμβανε και την εκλογή της καλής και συναινετικής κόρης, στην ηγεσία της αξιωματικής αντιπολίτευσης! Δεν τους έκατσε και τώρα ασφαλώς στήνουν τις παγίδες τους στον ασυμβίβαστο Αντώνη!
        Η καλύτερη λύση γι αυτόν, για να τελειώνει και με τα εσωτερικά του κόμματος, είναι να μην ζητήσει απολύτως καμία κομματική πειθαρχία από τους βουλευτές του!
        Έτσι του δίνεται η χρυσή ευκαιρία και ο κόσμος να δει την ποιότητά του και ο ίδιος να ξέρει με ποιούς θα πορευτεί στο μέλλον. Πράγματι το μίσος τους είναι παράσημο για μας!

      • mara avatar
        mara @ mara 02/05/2010 13:31:49

        Αφροδίτη, είναι τόσο προβλέψιμοι πλέον, που αμφιβάλω αν το έχουν αντιληφθεί ακόμα.
        Λάθος λαό διαλέξανε για τα παιχνίδια τους...
        Πλησιάζει η ώρα που θα το διαπιστώσουνε.
        Πάλι από τούτο εδώ τον τόπο θα ξεκινήσουν όλα!!!!
        Αυτή είναι η μοίρα μας....

  70. VASILIS avatar
    VASILIS 02/05/2010 10:17:07

    Πρόεδρε η συναίνεση θα γίνει συνενοχή. Θυμίσου αν ποτέ το ΠΑΣΟΚ προσέφερε συναίνεση σε μέτρα που δε θα μας έφταναν εδώ. Προτείνω ψήφο ονομάστική και κατά συνείδηση διότι πρέπει να γνωρίζουμε πλέον ποιος πρεσβεύει τι.

  71. Εξτροπία avatar
    Εξτροπία 02/05/2010 10:22:59

    Η νέα μεταπολίτευση ξεκινά σήμερα! Όχι επί της αρχής σε Δ.Ν.Τ. και μίγμα μέτρων του!

  72. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 02/05/2010 10:29:42

    H μοναδική ευκαιρία του Αντώνη να καταδείξει την ποιοτική του διαφορά από τους «συνήθεις» σύγχρονους πολιτικούς, είναι τούτη η ώρα!
    Ένας αποδεδειγμένα επαναστάτης συνείδησης, δεν μπορεί παρά να τιμήσει το κόστος που υπέστη με την πολύχρονη καταδίκη του σε σιωπή, στα τέσσερα ντουβάρια του ιστορικού σπιτιού του! Και μόνο το ότι ζει και αναπνέει, εκεί που έζησε μια περήφανη Ελληνίδα με τα ούλα της, η Πηνελόπη Δέλτα και στο DNA του υπάρχει η σφραγίδα της, θαρρώ πως δεν έχει άλλες επιλογές.
    Είναι παραπάνω από βέβαιο, πως οι υπεύθυνοι αυτής της τραγωδίας περιμένουν ως μάννα εξ ουρανού την δική του συνηγορία! Στην αρχή θα «εξυμνήσουν» δήθεν την «υπεύθυνη» στάση του και στη συνέχεια θα τον δώσουν ως ανακόλουθο και ασυνεπή! Θα τον συγκρίνουν με την Ντόρα, την οποία θα παρουσιάζουν ότι έχει «σταθερές» και «ξεκάθαρες» απόψεις!
    Να μην ξεχνιέται το γεγονός, ότι μπροστά βρίσκεται το κρίσιμο συνέδριο του κόμματος και η οικογένεια με τα «αντικειμενικά» της ΜΜΕ, θα βομβαρδίζουν καθημερινά την κοινή γνώμη, αναδεικνύοντας αυτές τις «σοβαρές» διαφορές!
    Αντώνη μπροστά σου απλώνεται ένας μονόδρομος-λεωφόρος του ΟΧΙ! Αυτό περιμένουμε αυτοί που σε ξεχωρίζουμε από το βρώμικο πολιτικό κατεστημένο! Μη μας διαψεύσεις!

  73. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/05/2010 10:42:18

    ...και για να το πούμε και "μπακάλικα", να συμμετάσχει στο παιχνιδάκι η ΝΔ γιατί;

    Είχε καμία συμμετοχή; καμία ενημέρωση;
    Απλά ζητούν:

    μετά την συμφωνία που έχουν ΗΔΗ ΣΥΝΑΨΕΙ
    μετά τα μέτρα που θα ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ ΣΗΜΕΡΑ

    να πάμε σε συνάντηση αρχηγών και σε συζήτηση στη Βουλή, γιατί; για παροχή κατασκευασμένου άλλοθι;

    Αύριο πιστεύω ότι θα πρέπει να συγκληθούν τα αρμόδια όργανα του κόμματος, να μελετήσουν τα μέτρα, να καθορίσουν την στάση τους και να μιλήσει ο Σαμαράς την Τετάρτη στη Βουλή. Μετά με ονομαστική ψηφοφορία όποιοι θέλουν ας πουν ΝΑΙ.
    Η κυβέρνηση έχει 160 ψήφους, όποιος από τους κυρίους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ θέλει, μπορεί να επικυρώσει τη συμφωνία της παραχώρησης της χώρας υπό κηδεμονία.
    Τα πράγματα είναι απλά ο καθένας ας αναλάβει τις ιστορικές του ευθύνες.
    Σε όποιον δεν μπορεί να αναλάβει τις ευθύνες του ή να αντέξει το βάρος υπάρχει η παραίτηση.

  74. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 02/05/2010 12:53:47

    Αν ο Αντώνης συμφωνήσει στα μέτρα ΔΝΤ δεν θα γίνει ποτέ πρωθυπουργός. Απλά είναι τα πράγματα. Ελπίζω να δει τη φάκα και όχι μόνο το τυρί που του πετάνε Μητσοτακικοί και λοιπό βωθρο-σύστημα.

  75. Liar avatar
    Liar 02/05/2010 13:00:47

    Αντώνη,

    ξέρω τι σκέφτεσαι κοιτάζοντας έξω απ'το παράθυρο

    ένα σου ζητώ, μόλις στρέψεις το βλέμα σου πες ΟΧΙ.

    Χάρη θα στο χρωστάει η Πατρίδα.

  76. Ηλίας avatar
    Ηλίας 02/05/2010 13:03:43

    Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι ο Σαμαράς πρέπει να πει ΟΧΙ στην κηδεμονία της χώρας από το ΔΝΤ. Δεν είναι το θέμα μας αν τα επιμέρους μέτρα είναι στη σωστή κατεύθυνση ή όχι [που πάρα πολλά δεν είναι]. Το ΟΧΙ είναι στην απώλεια της εθνικής μας κυριαρχίας και την αντικατάσταση της εθνικής μας κυβέρνησης από έναν ξένο οργανισμό.

  77. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 02/05/2010 13:44:51