#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/07/2013 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η μισή Ελλάδα βλέπει το… επαναστατικό πρόγραμμα της ΕΡΤ κι η Αθήνα κοιμάται



Για την υπόθεση της ΕΡΤ, πώς έκλεισε, γιατί και ο τρόπος με τον οποίο επελέγη το μαύρο, έχουν καταναλωθεί άπειρες ώρες. Καθένας έχει μια άποψη σεβαστή αλλά πάμε παρακάτω και λέμε το εξής.

Σχεδόν 1,5 μήνας από τότε που η κυβέρνηση έκλεισε την ΕΡΤ κι αυτή συνεχίζει να λειτουργεί. Όχι ως Δημόσια Τηλεόραση, όπως ανέβηκε πριν μερικές μέρες στις οθόνες μας με Γεωργία Βασιλειάδου και ντοκιμαντέρ. Μιλάμε για την πραγματική ΕΡΤ, αυτή που ελέγχουν οι συνδικαλιστές της ΠΟΣΠΕΡΤ και την οποία έχουν μετατρέψει σε κανάλι αυτοδιαχειριζόμενο το οποίο κάθε μέρα συκοφαντεί την κυβέρνηση.

Δεν ξέρουμε αν οι «κοιμισμένοι» των Αθηνών έχουν καταλάβει τίποτε, αλλά η ΕΡΤ των απολυμένων εργαζόμενων λειτουργεί κανονικά. Από τη Λαμία και πάνω όλοι βλέπουν κανονικά ΕΡΤ, ΝΕΤ και ΕΡΤ-3, σαν μην έχει γίνει τίποτε. Με κανονικές ειδήσεις αλλά και με όλο το πρόγραμμα του «αγώνα» των απολυμένων. Με ζωντανές μεταδόσεις των συναυλιών συμπαράστασης, με το ντοκιμαντέρ του Γ. Αυγερόπουλου από την ημέρα ανακοίνωσης του «λουκέτου», με εικόνες από φτωχούς ανθρώπους να ζητιανεύουν στους δρόμους, με πολίτες και εργαζόμενους μέσα από το Ραδιομέγαρο να τραγουδάνε «Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις» και «Της Δικαιοσύνης Ήλιε Νοητέ».

Με τίτλους στις οθόνες όπως «το χαμένο σήμα της Δημοκρατίας», «34η ημέρα από τότε που το ΣτΕ είπε να ανοίξει ξανά η ΕΡΤ» ή ακόμη με αγωνιστικά συνθήματα όπως «φιμώνουν τη Δημοκρατία» και άλλα τέτοια.

Η μισή Ελλάδα βλέπει το… επαναστατικό πρόγραμμα της ΕΡΤ κι εμείς στην Αθήνα κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου. Κανονική πλύση εγκεφάλου στη μισή Ελλάδα με τα μηχανήματα που ανήκουν στο δημόσιο αλλά στην πρωτεύουσα «αγρόν αγοράζουν».

Ξέρει άραγε ο πολυπράγμων Παντελής Καψής ότι π.χ. στο Βόλο οι πολίτες βλέπουν κανονικά την ΕΡΤ και διαμορφώνουν την άποψη ότι κάποια «Χούντα» που κυβερνά επέβαλε το κλείσιμο του καναλιού; Ξέρει ότι από την κατάληψη της Μεσογείων, αλλά και από τη Θεσσαλονίκη μεταδίδεται πρόγραμμα που κατά κύριο λόγο συκοφαντεί την κυβέρνηση για την απόφαση που πήρε; Κι ενώ στην Αθήνα νομίζουμε ότι έκλεισε η ΕΡΤ και δεν άνοιξε ρουθούνι στο μεγαλύτερο μέρος της υπόλοιπης Ελλάδας βρίζουν το Σαμαρά, τον Κεδίκογλου και όλη την κυβέρνηση επειδή «φίμωσε» τη δημοκρατία.

Επί 1,5 μήνα τώρα βλέπουν κόκκινες σημαίες να κυματίζουν, δακρυσμένους εργαζόμενους να ουρλιάζουν, ακούνε διάφορες απόψεις ειδικών, ηθοποιών, ανθρώπων της Τέχνης και των Γραμμάτων, αλλά και ξένων να καταδικάζουν την κυβερνητική απόφαση.

Και στην Αθήνα τι κάνουν; Με τον αραμπά τους. Έφτιαξαν ένα υποτιθέμενο κανάλι που θυμίζει ΥΕΝΕΔ, ψήφισαν το νόμο και από Δευτέρα λένε ότι θα κάνουν προκηρύξεις για προσλήψεις. Μα πώς θα το κάνουν όταν από το… Πολυτεχνείο της Μεσογείων βγαίνει πρόγραμμα που βλέπει η μισή Ελλάδα; Έχουν αντιληφθεί τι συμβαίνει; Τους έχει ενημερώσει κανείς;

Πολύ φοβούμαστε πως όχι, και θα πάμε έτσι όλο το καλοκαίρι. Θα ξεκινήσουν και οι κυβερνητικοί βουλευτές για τους τόπους καταγωγής τους κι εκεί θα δουν κανονικά να εκπέμπει η ΕΡΤ και οι πολίτες να τους βρίζουν.

Το ένα λάθος διαδέχεται το άλλο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. {Α}θανάσης avatar
    {Α}θανάσης 21/07/2013 10:03:59

    Η πλάκα είναι πως την νέα ΥΕΝΕΔ (όπως έυστοχα ονομάζετε την ΔΤ) δεν την βλέπει ΚΑΝΕΝΑΣ!

    Το τραγικόν του χειρισμού όμως κυρίως αφορά το Ραδιόφωνο...
    Εκατομμύρια (στην κυριολεξία) άνθρωποι μεγάλωσαν και άκουγαν καθημερινά ΕΡΑ. Όλους αυτούς τους αγνόησε (και κυρίως τους αγνοεί ακόμα) ο Κεδίκογλου.
    Μαντέψτε όμως ποιός χρεώνεται το πολιτικό κόστος...

    • Mariana avatar
      Mariana @ {Α}θανάσης 21/07/2013 16:59:01

      Αφού είπαν ότι δεν τους ενδιαφέρει το πολιτικό κόστος. Μόνο η σωτηρία της χώρας!

  2. Ελλην (ο ανωφελης) avatar
    Ελλην (ο ανωφελης) 21/07/2013 10:30:56

    Εχετε δικηο σ' αυτο που λετε, οτι η ΕΡΤ εκπεμπει με μηχανηματα που ανηκουν στο ελληνικο δημοσιο και οχι στην ελληνικη κυβερνηση, η οποια πηρε αυτη την αποφαση χωρις να εχει την εγκριση ουτε του κοινοβουλιου (λεμε τωρα !) αλλα βεβαιως, ουτε του ελληνικου λαου που την ειχε ψηφισει επειδη πιστεψε οτι θα τηρησει ενα εντελως διαφορετικο κυβερνητικο προγραμμα. Οταν λοιπον με το καλο -και παρα πολυ συντομα- αυτο το ιδιοτυπο καθεστως χουντας με κοινοβουλευτικο μανδυα καταρρευσει, ενα απο τα πραγματα -ισως οχι το πιο σοβαρο, αλλα σιγουρα το πιο εντυπωσιακο απο συμβολικης πλευρας- που θα καταγραφει αναμεσα στα εγκληματα που εχει διαπραξει εναντιον του τοπου θα ειναι το κλεισιμο της ΕΡΤ. Να εισαστε σιγουροι οτι επι πολυ μεγαλο διαστημα ο κοσμος θα μιλαει γι αυτο και θα καγχαζει. Εκτος απο μερικους γερους και μερικους φανατικους οπαδους της εμφυλιοπολεμικης νοοτροπιας, δεν υπαρχει κανενας Ελληνας που να μην καταδικαζει αυτη την ακατανοητη ενεργεια στην οποια εσυραν καποιοι τον Σαμαρα. Ας προσεχε ποιους ανθρωπους εχει στο επιτελειο του. Οπως λενε ομως, "oποιος σπερνει ανεμους θεριζει θυελλες".

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 21/07/2013 10:33:12

    Υποθέτω ο,τι κανένας από τους...εμπνευστές αυτού του απίστευτου μπάχαλου δεν έχει φιλοτιμηθεί ακόμα να υποβάλλει την παραίτησή του.

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Κώστας Ροδινός 21/07/2013 10:55:50

      Σιγά μην παραιτηθούν, Κώστα. Είναι γλυκιά η καρέκλα -και η αλαζονία- της εξουσίας. Και οϋτε καν Ελληνική (ΕΔΤ) δεν την ονόμασαν. Η Ελλαδική προχειρότητα και τσαπατσουλιά στο μεγαλείο της.

  4. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 21/07/2013 10:33:49

    Τί έγινε? Ήρθε η ώρα να "μπουκάρουν" τα ΜΑΤ να τα κάνουν όλα λαμπόγυαλο? :D

    • sawas avatar
      sawas @ Ρύκιος 21/07/2013 11:31:46

      Έτσι, δόθηκε το σύνθημα!

    • yellow avatar
      yellow @ Ρύκιος 21/07/2013 11:32:34

      Δεν ξέρω πότε αλλά η ώρα πλησιάζει ....

    • Β.Κ.Σιάπκα avatar
      Β.Κ.Σιάπκα @ Ρύκιος 21/07/2013 12:48:42

      Δεν χρειάζεται να μπουκάρουν τα ΜΑΤ, αρκει να κατσουν στις εξόδους και να διαφυλάτουν την μη έξοδο της δημόσιας περιουσίας...
      Αλήθεια το ρεύμα ποιος το πληρώνει εδω και ένα μήνα;

  5. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 21/07/2013 10:48:56

    Κατάλαβα καλά οτι έκλεισε η ΕΡΤ των δυομισυ χιλιάδων για να ανοίξει η ΝΕΡΙΤ των... δυο χιλιάδων, συν αποζημιώσεις; Των ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΩΝ; Αυτό είναι το μείζον, απο κει και πέρα ας μεταδίδει η παλιά ΕΡΤ και στο Ρέυκιαβικ...

    • Aρχιμηδης avatar
      Aρχιμηδης @ Σωτ Μητραλ 21/07/2013 13:14:13

      Δεν κατάλαβες κύριε Μητραλέξη οτι το κλείσιμο της ΕΡΤ ήταν ένα εποικινωνιακό πυροτέχνημα για να καλυφθεί απεγνωσμένα η παταγώδης αποτυχία της υπόθεσης ΔΕΠΑ και του success story? Xωρίς ποτέ να υπολογιστεί κόστος , όπως πάντα γίνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις?
      Και με τον Καψή απόλυτα "έμπιστο" του Σαμαρά?

  6. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 21/07/2013 10:55:32

    Το" μαύρο ¨η ΝΔ ( η ενέργεια) , θα το κουβαλάει πολιτικά ... , και θα χρειάζεται πάλι την βοήθεια και τα καλά λόγια ¨ των αριστερών - προοδευτικών -δημοκρατικών και άλλων δυνάμεων ¨για να χτίσει το κοινωνικό-δημοκρατικό πρόσωπο της . ( ΤΟ παρελθόν μας διδάσκει)
    Μια ΕΝΕΡΓΕΙΑ χωρίς ¨πολιτική ευστροφία¨ , άλλα με την άσκηση εξουσίας .
    Σύντομα ένας, ένας , από βουλευτές ΝΔ θα ξεπλύνετε με το ¨εγώ δεν συμφώνησα με το τρόπο που έγινε ¨...κλπ
    Τώρα αυτά τα ΄ΠΡΟΝΟΜΙΑ - ευεργετήματα , ΠΑΡΟΧΕΣ , ...αντιδρούν , με μια μεγάλη διαφορά από όλους τους άλλους κλάδους ΕΧΟΥΝ ΦΩΝΗ ΚΑΙ ¨σχέσεις¨, ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ !!!
    Άλλωστε ¨αυτοτροφοδοτουμενα ¨ συστήματα ειναι ... και θα είναι , ζει το ένα απο το άλλο .

    ΚΑΙ όσο ο λαός βλέπει αυτό το κωμκο-τραγικό πράγμα ΔΤ , η τα προγράμματα των ιδιωτικών που είναι διαφήμιση με τίποτα πρόγραμμα , επενδύοντας σε 5 -10 , δημοσιογραφους για να ¨χειραγωγεί¨ η Ελιτ την Ελλάδα .... εξοργίζεται , περισσότερο !!!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ ΦΑΝΤΑΣΜΑ 22/07/2013 22:23:14

      Σιγά ... Τα φαντάσματα της αριστερής ηγεμονίας του παρελθόντος απειλούν με "αμαύρωση" του Σαμαρά. Πέρασε ο καιρός που φοβόμασταν μην μας πει κάπως η "αστυνομία σκέψης" της αριστεράς. Λάστ γίαρ

  7. Δαφνη avatar
    Δαφνη 21/07/2013 11:45:12

    Οι κυριοι αυτοι που μηνες εκαναν απεργιες και δουλευαν τον κοσμο για δηθεν δικαια αιτοιματα αποφασησαν να δουλεψουν .Ας προσεχαν.

  8. Eva avatar
    Eva 21/07/2013 11:49:00

    Εσείς μας είπατε οτι θα επαναπροσληφθούν 2000.
    Και οτι θα πάρουν και αποζημίωση.
    Δεν έχω καταλάβει τίποτα.
    Τώρα βέβαια απομένουν 500-600?
    Αυτούς δεν θα τους επαναπροσλάβει ο κ. Τσίπρας?

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Eva 21/07/2013 13:30:48

      Το πράγμα είναι γελοίο:

      1)Προκαλείται απίστευτη αναστάτωση με την προχειρότητα και την έλλειψη σχεδιασμού για την επόμενη μέρα όσον αφορά το κλείσιμο της ΕΡΤ.

      2)Το 1 απο τα 3 κόμματα της συγκυβέρνησης φεύγει.

      3)Η ΕΡΤ εξακολουθεί να εκπέμπει στην μισή και πλέον χώρα κανονικά.

      4)Θα επαναπροσληφθούν σχεδόν όλοι όσοι απολύονται τώρα!!!!! Μα τότε γιατί μπήκε στον κόπο η κυβέρνηση;;;;; Θα μείνουν απέξω μόνο καμία 500 αριά άτομα, που ίσως να έφευγαν έτσι κι αλλιώς με πιο ομαλό τρόπο σε λίγο καιρό, λόγω συνταξιοδότητσης κτλ....

      5)Όσοι απολυθούν και πιθανόν μετά προσληφθούν ξανά, θα πάρουν κανονικά αποζημίωση! Ωραία! Έχει υπολογίσει η κυβέρνηση μήπως της ερχόταν απο οικονομικής άποψης πιο φθηνά το να μην κάνει τίποτα ευθύς εξαρχής;

      6)Και βέβαια είτε τους ξαναπροσλάβει είτε όχι, μην περιμένει η κυβέρνηση αγαπούλες και χαδάκια απο την μελλοντική νεριτ ή ότι άλλο. Πολλοί δημοσιογράφοι θα γαβγίζουν σαν σκυλιά κατά της κυβέρνησης απο δω και πέρα ότι διορθωτικές κινήσεις κι αν κάνει. Και απότι είδαμε όχι μόνο εντός ελλάδος. Η δημοσιογραφική αλληλεγγύη επεκτείνεται και εκτός συνόρων όπως φάνηκε απο το πανευρωπαίκό κράξιμο....

      7)Άστοχες και οι αρχικές δηλώσεις κεδίκογλου για την ΕΡΤ. Θύμισε εποχές παγκάλου και ΓΑΠ που κατηγορούσε τους έλληνες ως ανίκανους, διεφθαρμένους κτλ. Ας μας έλεγε απλά ο κεδίκογλου: "Για να πάρουμε την δόση πρέπει να απολύσουμε τόσους". Θα το καταλαβαίναμε. Αντί για αυτό άρχισε μία προσπάθεια ηθικοποίησης της απόφασης και δαιμονοποίησης της ΕΡΤ. Κάποτε όταν ήμουν στον στρατό ένας ανώτερος αξιωματικός μας διέταξε να παρουμε κάτι πετρες να τις πάμε κάπου και μετά να τις γυρίσουμε στο αρχικό μέρος. Παράλογο ε; Επειδή ήμουν δόκιμος, δεν προσπάθησα να πείσω τους στρατιώτες μου ότι υπάρχει κάποια λογική στην διαταγή ή ότι υπάρχει μία ηθική διάσταση στον παραλογισμό. "Είναι μ....α, είναι παράλογο, αλλά είναι διαταγή", τους είπα κι αυτοί κατάλαβαν.

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Γιώργος Αχαιός 22/07/2013 22:27:18

        Εσύ θα το έκανες καλύτερα; Πώς θα αντιμετώπιζες την κομμουνιστική ανταρσία της ΠΟΣΠΕΡΤ; Ή τους φαντασιώμενους Μελιγαλάδες επαναστάτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά που κατέκλυσαν τον χώρο τις πρώτες ημέρες; Το μόνο που ακούω ως κριτική είναι ότι θα μπορούσε αντί για μαύρο να βάλει μια σειρά ντοκιμαντέρ να παίζει. Το κλείσιμο και η κατάργηση του ν.π. της ΕΡΤ ΑΕ ήταν ορθότατο. Μπράβο για την τόλμη του Σαμαρά. Ντροπή για το κιότεμα του Κουβέλη. Ο Βενιζέλος εποίησεν την ανάγκη φιλοτιμία. Στο τέλος θα βγουν τα συμπεράσματα, όταν ανοίξει ξανά και λειτουργήσει κανονικά.

        • Αιρετικός avatar
          Αιρετικός @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 23/07/2013 00:10:17

          Και αφού εμείς πληρώσουμε τα ¨σπασμένα¨...

  9. kostis avatar
    kostis 21/07/2013 12:17:24

    Η ΠΝΠ σε πειραξαν και σενα τωρα.. Αν δεν εχεις καταλαβει, εδω και 3 χρονια εχουμε πολεμο.. Με νεκρους, πεινασμενους, προσφυγες,κλπ. Και σε καιρο πολεμου μπορει και επιβαλλεται καμμια φορα να ανασταλουν ορισμενα αρθρα του συνταγματος (για απεργειες, και αλλα), οπως και επιτρεπεται η βια. Και οταν λεω βια, στην περιπτωση της ΕΡΤ θα επρεπε να ειχε γινει απο χθες.. Και μην σπευσουν ορισμενοι να με πουν φασιστα.. Μισω τον φασισμο , τον κουμουνισμο, και οτιδηποτε αλλο αυταρχικο το ιδιο..

    • Ελλην (ο ανωφελης) avatar
      Ελλην (ο ανωφελης) @ kostis 21/07/2013 13:35:49

      Λες οτι μισεις τον φασισμο και οτιδηποτε απολυταρχικο αλλα προτεινεις μετρα που δεν αρμοζουν σε μια αστικη δημοκρατια. Δεν νομιζεις οτι αυτο ειναι αντιφατικο ;

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Ελλην (ο ανωφελης) 22/07/2013 22:30:30

        Γιατί δεν αρμόζει το κλείσιμο ενός ν.π. που τουλάχιστον το 50% του προσωπικού του ήταν κομματικά ρουσφέτια και κηφήνες του δημοσίου, που δεν πατούσαν καν στη δουλειά τους; Και γιατί δεν είναι δημοκρατικό που θα ανοίξει με νέα μορφή και θα μοριοδοτηθούν οι περισσότεροι (πιο άξιοι) που θα επαναπροσληφθούν; Πετάμε ένα τσιτάτο περί αυταρχισμού και καθαρίσαμε. Αμ δε.

    • ΔΗΜΗΤΗΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΗΣ @ kostis 21/07/2013 13:59:34

      Εχεις πολυ μισος μεσα σου ψαξε βρες τα επεισοδια της ετ3 -το συμπαν που αγαπησα -θα σου κανει καλο, θα δεις επισης τι σημαινει ηθος. και βρες μια τετοια εκπομπη σε ολες της τηλεορασης του κοσμου δημοσιες και μη η ερτ πρεπει να μεινει ανοιχτη .

      • Eva avatar
        Eva @ ΔΗΜΗΤΗΣ 21/07/2013 14:10:47

        Το σύμπαν που αγάπησα
        και οι ανιχνεύσεις
        εννοείται οτι θα συνεχιστούν.
        Άντε λοιπόν να βγαίνουν σιγα σιγά έξω
        οι επαναπροσληφθέντες
        για να ξαναμπούν μέσα
        και να τελειώνουμε.

        • {Α}θανάσης avatar
          {Α}θανάσης @ Eva 21/07/2013 15:20:31

          Από που ακριβώς "εννοείται"?
          Πρόσεξε μην εκπλαγείς δυσάρεστα!

          • ΑπυθιΑ avatar
            ΑπυθιΑ @ {Α}θανάσης 22/07/2013 21:05:45

            Μην βλασφημείτε! Θα συνεχιστούν! Είπαμε αυτοκαταστροφικοί, αλλά έλεος! Με όριο.

    • tassos.κ avatar
      tassos.κ @ kostis 22/07/2013 18:00:54

      Και ρωτάω ποιος πολεμά ποιον γιατί από όσα γνωρίζω και από όσα έχω διαβάσει, δεν θυμάμαι κανέναν πολεμο να υπήρξαν θύματα μόνο από τη μία πλευρά. Εδώ μόνο από την πλευρά λου λαού. Άλλη μια παγκόσμια πρωτοτυπία κύριε που "μισείς" τον αυταρχισμό!!!!!

    • Ν. avatar
      Ν. @ kostis 23/07/2013 17:56:37

      Δέχεσαι ότι έχουμε πόλεμο και ότι επιτρέπεται η βία. Και από τις δύο πλευρές, προφανώς: αν όντως έχουμε πόλεμο, τότε δεν ισχύει το γνωστό των, υποθέτω, ομοϊδεατών σου, ότι η μόνη νόμιμη βία είναι η κρατική, γιατί αυτό θα ίσχυε μόνο σε συνθήκες κοινωνικής ειρήνης. Άρα, μαζί με την καταστρατήγηση του Συντάγματος, νομιμοποιείται (ακολουθώντας πάντα τη λογική σου) και η αντικρατική βία.
      Επίσης, δέχεσαι ότι υπάρχουν νεκροί, πεινασμένοι, πρόσφυγες, αλλά παίρνεις θέση εναντίον τους, αφού σε κάθε περίπτωση αυτοί δεν βρίσκονται από την πλευρά της κυβέρνησης. (Αναπόφευκτη σχηματικότητα, αφού εσύ μιλάς για πόλεμο, άρα για αντίπαλα στρατόπεδα.)
      Αν μη τι άλλο, είσαι σαφής.

  10. Aρχιμηδης avatar
    Aρχιμηδης 21/07/2013 13:10:10

    Περιμένετε λοιπόν σωτηρία απο ανθρώπους τόσο ανίκανους να δουν πέρα απ' την καρέκλα το μισθό και τα "εξτρά " τους?

  11. DIMX avatar
    DIMX 21/07/2013 13:46:58

    Γιατί ανησυχείτε δεν καταλαβαίνω αφού όλα τα γκάλοπ δείχνουν ότι είναι πρώτη η ΝΔ ?

  12. σκόλυμος avatar
    σκόλυμος 21/07/2013 14:09:00

    Γιατί η κυβέρνηση δεν χρησιμοποιεί το δημοψήφισμα; Εδώ που έχουν φτάσει τα πράγματα, θα είναι μια λύση έντιμη για όλους. Αν, π.χ., το αποτέλεσμα καλεί την κυβέρνηση να συνεχίσει, ποιος εργαζόμενος της ΕΡΤ θα μπορεί, πλέον, να πει όχι, αφού και οι ίδιοι το ζητούν και άρα θα αποδεχθούν την ετυμηογρία του; Από την άλλη, αν ο κόσμος θελήσει συνέχεια της ΕΡΤ αλλά με ανανέωση, η κυβέρνηση θα έχει εγγράψει μια δημοκρατικότατη και μη αμφισβητούμενη από κανέναν διαδικασία επίλυσης ενός θέματος και έχοντας τελειώσει με ένα πρόβλημα, που η ίδια δημιούργησε, θα πάει παρακάτω για τα λοιπά δύσκολα που την αναμένουν. Μια μικρή υπέρβαση εγωισμού χρειάζεται...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ σκόλυμος 22/07/2013 22:31:47

      Ωραία ιδέα. Σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις το υπέρ του κλεισίματος θα πάρει από 65 έως 70%.

  13. σκόλυμος avatar
    σκόλυμος 21/07/2013 14:16:07

    Και μια προσθήκη, παραλλάσσοντας υπεριπτάμενο μήνυμα στην ΝΕΤ: 34η ημέρα χωρές Τρίτο Πρόγραμα της ΕΡΑ. Και όσοι το ακούγαμε δεν έχουμε καν εναλλακτική λύση... Και ούτε, φυσικά, φωνή που να λαμβάνεται υπ' όψιν...

  14. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 21/07/2013 14:50:55

    Για κλασσική μουσική 24/7/365 πάνε εδώ: http://www.wnyc.org/. Χτύπα το Listen και μετά το WQXR. βέβαια θα ακούς ειδήσεις στα Αγγλικά αλλά τι να κάνουμε. Ούτως ή άλλως τα Ελληνικά έιναι υπό διωγμόν στην χώρα της φαιδρότητας και της τσαπατσουλιάς...

  15. σκόλυμος avatar
    σκόλυμος 21/07/2013 15:47:54

    Κύριε Αργεάδη,
    Ο σύνδεσμος είναι χρήσιμος, όταν είναι κάποιος στον υπολογιστή του σπιτιού του ή έχει τα σχετικά "γκατζετάκια" για WiFi πρόσβαση. Έχω χάσει την απλή, μικρή χαρά του να πάω π.χ. σε μια παραλία, να ξαπλώσω και να βάλω το ραδιοφωνάκι να μου μουρμουράει μια χαλαρωτική μουσική ΧΩΡΙΣ κάθε λίγο και λιγάκι διακοπή για μετάδοση διαφημίσεων, ειδικώς μιας φίρμας παιχνιδιών με σουξέ που διαρκούν ολόκληρα πεντάλεπτα. Ή όταν είμαι στο αυτοκίνητο, για μικρές ή μεγαλύτερες διαδρομές. Και δεν νομίζω ότι είναι δα και τόση πολυτέλεια να ζητάω κάτι τέτοιο. Πάντως, ευχαριστώ πολύ.

  16. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 21/07/2013 17:40:02

    Μπορείς να ακούς και από το κινητό σου, αν είναι "έξυπνο τηλεφωνο" είναι και MP3.

  17. περιμπανού avatar
    περιμπανού 21/07/2013 18:13:53

    Το δράμα είναι ότι δεν έχουν ούτε καν παρουσιάσει μελέτη για το τι δέον γενέσθαι!

  18. αρχιμηδης avatar
    αρχιμηδης 21/07/2013 20:48:28

    Αυτοί θα πάνε εφεδρεία και θα τους πληρώνουμε χωρίς να εργάζονται μέχρι να συνταξιοδοτηθούν...

  19. ΑπυθιΑ avatar
    ΑπυθιΑ 21/07/2013 21:07:16

    ΕΡΤ : Λάθος κίνηση, άγαρμπος χειρισμός, ανεπίτρεπτη προχειρότητα, ερασιτεχνική θρασύτητα, εγκληματική εμπλοκή και ασυγχώρητος εγκλωβισμός του κ. Α.Σαμαρά, από άσχετους.
    Πανικό, εμπάθεια,μικρόνοια και ανικανότητα, επιδεικνύουν οι επίδοξοι...αναμορφωτές!
    Εύχομαι να μην τους ακούσει αυτή τη φορά τους...''ειδικούς'' επί των ολικών καταστροφών, τώρα που θα του εισηγηθούν το ξαφνικό γιουρούσι, για να ολοκληρωθεί η αξεπέραστη ...επιτυχία.
    Η ανοχή, η υπομονή και η ψυχική ανωτερότητα απέναντι σ΄αυτούς που εναντιώνονται, είναι απόδειξη δύναμης, σιγουριάς και αυτοκυριαρχίας.
    Ο Πρωθυπουργός, οφείλει να παραδειγματίζει με την προσωπική του ηθική και να μην παρασύρεται από τους αμετροεπείς, βασιλικότερους του Βασιλέως!

  20. ΑπυθιΑ avatar
    ΑπυθιΑ 21/07/2013 21:13:21

    Μα γιατί να παραιτηθούνε οι πάνσοφοι;
    Σπάσανε τ΄αυγά και φτιάξαν ...κοκορέτσι!
    Αυτοί, είναι επιζήμιοι μάγοι. Δεν είναι απλά κάποιοι ανίκανοι,
    κρατικοδίαιτοι κηφήνες!

  21. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 21/07/2013 21:29:47

    Απλά θα ήθελα να ενημερώσω τους αγαπητούς κυρίους ότι η ΕΡΤ εκπέμπει κανονικότατα από την επίγεια ψηφιακή τηλεόραση και στα ΒΑ προάστια της Αττικής και μάλιστα έχουμε τη "χαρά" να βλέπουμε τα πονήματα των κυρίων της ΑΝΤΑΡCIA και σε High Definition...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 22/07/2013 22:33:15

      Ήρθε η ώρα της εφαρμογής του νόμου περί παρανόμων καταλήψεων δημοσίων χώρων. Ο Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου έχει το λόγο.

      • Αιρετικός avatar
        Αιρετικός @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 23/07/2013 00:13:07

        Μήπως ήρθε και η ώρα εφαρμογής του Συντάγματος (μετά τις ΠΝΠ δια πάσαν νόσον...) επιτέλους?

  22. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 21/07/2013 22:11:59

    Η ΕΡΤ ηταν το βαθυ παρακρατος της αριστερας -ενιοτε και της ακρας αριστερας- ηταν αυτη η φασιζουσα νοοτροπια του ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ και ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ... ειναι το βαθεια φασιστικο συστημα που αναλαμβανε να ξεπλυνει ακροαριστερους, κομμουνιστες ψευτοδημοσιογραφους με την πολυετη (βασιλικα αμοιβομενη ) προβολη τους στους δεκτες και οταν 'ξεπλενονταν' τοτε ανοιγαν τα φτερα τους (παντα με μισθους 20-50,000 ευρω μηνιαιως) για την λεγομενη ιδιωτικη τηλεοραση οπου και παλι αληθεια ηταν οτι αυτοι νομιζαν και βολευε ως αληθεια...
    Επισης ηταν το ολοκληρωτικο αποκρουστικο συστημα του οτι αν δεν ησουν ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ η ΑΚΡΟΑΡΙΣΤΕΡΟΣ τραγουδιστης, διασκεδαστης, ηθοποιος, σκηνοθετης, συγγραφεας κλπ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΚΑΜΜΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΠΡΟΒΟΛΗΣ και ετσι με βαση το αριστερο φαστοστρατηγειο του ΕΡΤερατος ειχαν αλωσει ολη την κοινωνια επιβαλλοντας την αποψη τους - την αισθητικη τους και κυριως εδιναν το απαραιτητο αριστερο τεμπο για συγχρονισμο τοη βηματος των ελληνων αριστερα...
    Εν ολιγοις για τους παραπανω λογους το συνολο της αριστερας (φασιστικης η ημιφασιστικης) εχει ξεσαλωσει και ειναι στα καγκελα με το ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ , ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ .
    Το κτηνος δεν το σκοτωνεις με παζαρια ουτε με συζητησεις , του φυτευεις μια σφαιρα αναμεσα στα ματια οποτε και αν εχεις τετοια ευκαιρια και το περνας στους εφιαλτες της Ιστοριες χωρις πολλα πολλα... ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ, ΜΕ ΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΓΚΡΕΜΙΣΕ ΤΗΝ ΑΘΛΙΑ ΒΑΣΤΙΛΗ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ΠΟΥ ΚΤΙΖΟΤΑΝ ΠΕΤΡΑ ΠΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΟΥΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ΜΕ ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΑΛΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΟΤΑΝ 'ΩΡΙΜΑΣΟΥΝ' ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ....

    Τωρα το τερας ψοφησε και βλεπετε ποιοι κλαινε γοερα και σκουζουν επανω στο αποσυνθεμένο πτωμα του, υπανθρωποι της αριστερας, κομματα της ακρας αριστερας, διαφορα γελοια αριστερα υποκειμενα που παρισταναν τους 'διασκεδαστες' τους 'ηθοποιους' με δυο λογια τους βασταζους επι (πολυ..) χρημασι για να περνανε την γραμμη τους....

    Ειναι βαθεια εγκληματικο να αφηνουν το αθλιο αυτο παρανομο σκυλολοι να εκπεμπει πειρατικα εστω και σε τμημα της χωρας την φασιζουσα νοοτροπια του, ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΣΥΝΟΠΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΝΑ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ΕΙΤΕ ΜΕ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΕΙΤΕ ΜΕ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΠΟΜΠΩΝ , ΚΟΨΙΜΟ ΡΕΥΜΑΤΟΣ (ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΡΙΜΝΑ) ΚΑΙ ΤΕΛΕΣΙΓΡΑΦΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΟΥΝ ΤΟ ΚΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΠΡΩΗΝ ΕΡΤ.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Νικηφορος Φωκας 22/07/2013 22:35:57

      Να αγιάσει το στόμα σου Νικηφόρε που το παρωνύμιο που επέλεξες ταιριάζει με την αληθινή επαναστατικότητα της κίνησης κλεισίματος του αριστερό-ακραίου λημεριού "ενημέρωσης" της ΕΡΤ. Δεν θα μας λείψει. Η καινούργια δημόσια τηλεόραση δεν θα είναι μονομερής αναγκαστικά πια.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Νικηφορος Φωκας 22/07/2013 22:36:23

      +1000

  23. tassos avatar
    tassos 21/07/2013 22:25:17

    τελικα μηπως η ανοχή δείχνει ενοχή;

  24. parsifal avatar
    parsifal 21/07/2013 23:25:11

    Είπαμε τέτοιες δουλειές τις κάνεις ολοκληρωμένα, σωστά και με ασφαλισμένη περίμετρο... Ετσι που το εκαμαν, τώρα είναι δύσκολο να ολοκληρωθεί. Το συντομότερο , το καλύτερο εστω με μερικές συλλήψεις και "απωθήσεις". Να τελειώνει το πανηγύρι που εχει στήσει το κουκλοθέτρο της μεταπολιτεύσεως στην Μεσογείων !
    Και να λειτουργήσουν το ταχύτερο τα Ραδιοφωνικά προγράμματα της ΕΡΑ, το "κενό" στο ραδιόφωνο κτυθπά πολύ χειρότερα απο το χαζοκούτι οπου η σκουπιδολάγνα νεολληνική κοινωνία ευρίσκει πλείστους οσους βρωμιάρηδες, γελοίους, ασήμαντους ενημερωτές, γελωτοποιούς και πορνοστάρ. Τρίτο πρόγραμμα δεν υπάρχει, τα ραδιόφωνα παίζουν βλαχομπαρόκ, τουρκολαικά και ναρκοπόπ ολημερίς...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ parsifal 22/07/2013 22:36:59

      σωστό

  25. roadrunner avatar
    roadrunner 21/07/2013 23:57:00

    ... «34η ημέρα από τότε που το ΣτΕ είπε να ανοίξει ξανά η ΕΡΤ»....
    Μια άλλη οπτική για την παραπάνω φράση :
    επί 34 συνεχόμενες ημέρες, ο τυχόν τηλεθεατής της πρώην ΕΡΤ,
    παρακολουθεί τη ζωντανή απόδειξη,
    ότι το κόστος λειτουργίας ενός κρατικού τηλεοπτικού καναλιού,
    (εφόσον τείνει στο μηδέν εκπέμποντας πειρατικά),
    θα έπρεπε να είναι κατα πάρα πολύ χαμηλότερο,
    από τους πακτωλούς των εκατομμυρίων, με τα οποία επιβάρυναν επί δεκαετίες,
    τον κρατικό προϋπολογισμό και τον Έλληνα φορολογούμενο.

  26. Μυρμιδών avatar
    Μυρμιδών 22/07/2013 00:40:06

    Καλά ρε παίδες δυο μήνες μετά ακόμα για την πάλαι ποτέ ΕΡΤ θα ομιλούμε;;;;;
    Η εταιρία έκλεισε. Τα ΜΑΤ να επέμβουν να βγάλουν τους καταληψίες έξω από το ραδιομέγαρο που αποτελεί κρατική περιουσία και κινδυνεύει από καταστροφές.
    Αμέσως να βγει προκήρυξη πρόσληψης ΝΕΩΝ εργαζομένων που θα στελεχώσουν τη ΝΕΡΙΤ. Καμία και αν γίνεται αρνητική μοριοδότηση των πρώην βυσμάτων της ΕΡΤ.
    Καψης, μεταβατικά στάδια, λαμόγια πρώην υπάλληλοι μπορούν να πάνε στο διάολο.
    Αν δεν ακολουθηθεί με ευλάβεια η προαναφερθείσα διαδικασία και με μαγειρέματα μηνών καλοκαιριάτικα πάνε να μας δουλέψουν στήνοντας ξανά το εμετικό αριστερό μαγαζάκι
    ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΦΑΠΕΣ!!!

  27. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 22/07/2013 01:36:47

    Πάντως προχθές που έψαχνα ένα κανάλι (μένω μέσα στη Χαλκίδα), πέτυχα με κάποια χιόνια την... ΝΕΤ να εκπέμπει κανονικά. Κι εμείς εδώ βλέπουμε τηλεόραση από την Πάρνηθα!

  28. 31ΜΚ avatar
    31ΜΚ 22/07/2013 09:24:52

    Κόψτε το ρεύμα και το νερό από την Αγία Παρασκευή και θα φύγουν όλοι.Αρκετά ασχοληθήκαμε .

  29. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 22/07/2013 22:18:08

    Επειδή η πλειοψηφία των μηνυμάτων λέει ότι ήταν λάθος χειρισμός μπορεί να μου πει κανείς πώς αλλιώς θα μπορούσε να γίνει; Και μην μου πείτε ανοησίες του στύλ αναδιάρθρωση με την ΕΡΤ ανοιχτή γιατί όπως ξέρετε επιτρέπονται μόνο 30 απολύσεις ανά μήνα σε επιχειρήσεις αυτού του μεγέθους. Περιμένω τα τζιμάνια ...

    Ο χειρισμός ήταν ο ενδεδειγμένος. Το κλείσιμο ήταν αναπόφευκτο από τη στιγμή που έχουμε να κάνουμε με κομμουνιστική ανταρσία της ΠΟΣΠΕΡΤ (περί αυτού πρόκειται).

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 23/07/2013 00:20:37

      Άντε να δούμε πως, πότε, με τι κόστος και με ποιούς θα την ξανανοίξουν (όπως οφείλουν) τα άλλα "τζιμάνια"...