#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/10/2011 22:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η μικροψυχία του ΚΚΕ απέναντι στον Άρη

[caption id="attachment_126474" align="alignnone" width="575" caption="Ο Άρης στην κεντρική πλατεία της Λαμίας πριν από 77 χρόνια"][/caption]

Έχουμε γράψει κι άλλη φορά ότι ενώ  κόσμος καίγεται το ΚΚΕ,  ασχολείται ακόμη με το αν ο Ζαχαριάδης ήταν καλός κομμουνιστής, ή αν ο Αρης Βελουχιώτης έκανε ή όχι  σωστά που δεν υπέγραψε τη Βάρκιζα. Αυτά ενώ πλησιάζει νέα… Βάρκιζα, της πλήρους παράδοσης της χώρας στους ξένους δανειστές μας.

Θα μου πείτε κι εσύ γιατί ασχολείσαι μαζί τους;

Δεν άντεξα να μην  ασχοληθώ όταν διάβασα την εξής σημερινή είδηση

[caption id="attachment_126475" align="alignnone" width="575" caption="Και η κ. Παπαρήγα ύστερα από 77 χρόνια"][/caption]

Εκδήλωση για την επίσημη πολιτική αποκατάσταση του ηγετικού του ΕΛΑΣ, Αρη Βελουχιώτη, πραγματοποιήθηκε στην πλατεία Λαού της Λαμίας.

Εκατοντάδες μέλη και στελέχη του ΚΚΕ από την ευρύτερη περιοχή έδωσαν το «παρών» στην πολιτική αυτή εκδήλωση, ενώ, μεταξύ αυτών ήταν και η γενική γραμματέας της ΚΕ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα.

Ο κεντρικός ομιλητής της εκδήλωσης Τηλέμαχος Δημουλάς ανέγνωσε την απόφαση της πανελλαδικής συνδιάσκεψης του ΚΚΕ με θέμα την πολιτική αποκατάσταση του Άρη Βελουχιώτη σύμφωνα με την οποία δικαιώνεται πλέον ο πρώτος καπετάνιος του ΕΛΑΣ για τη θέση του που είχε πάρει για τη συμφωνία της Βάρκιζας και τη διαφωνία που είχε εκφράσει.

Σημείωσε ωστόσο, πως «η διαφωνία του Αρη με τη Συμφωνία της Βάρκιζας δε δικαιώνει τη στάση του απέναντι στη συλλογική θέση του Κόμματος και την παραβίαση από αυτόν της κομματικής πειθαρχίας [..] «η στάση του αυτή, που αποτέλεσε ρήξη με τη θεμελιώδη αρχή του δημοκρατικού συγκεντρωτισμού, δεν καθιστά δυνατή τη μετά θάνατο αποκατάσταση και της κομματικής του ιδιότητας».

Πληροφορώ τους άσχετους ότι "δημοκρατικός συγκεντρωτισμός" σε κόμμα - πρωτοπορία του προλεταριάτου, όπως το ΚΚΕ, είναι η πλήρης υποταγή κάθε αντίθετης άποψης στις αποφάσεις των ανωτέρων οργάνων, δηλαδή της Κεντρικής Επιτροπής για την οποία αποφασίζει το Πολιτικό Γραφείο, για το οποίο αποφασίζει ο Γενικός Γραμματέας, που ήταν τότε ο .... Ιωσήφ Στάλιν.

Έλεος βρε σύντροφοι. Τέτοια μικροψυχία; Τι θα σας πείραζε να κάνατε τον άνθρωπο μέλος του ΚΚΕ έστω και μετά θάνατον ;

Αδέξιος Δεξιός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/10/2011 22:26:53

    Τους δόξασε όσο κανένας άλλος, τον έφτυσαν εν ζωή, ωθώντας τον στον θάνατο, και 65 χρόνια αργότερα παραμένουν μικροπρεπείς.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/10/2011 22:29:09

    Αφιερωμένο στην μνήμη του
    h__p://www.youtube.com/watch?v=B1yHAohGPqg

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/10/2011 22:31:56

    Mε βαση τους κανονισμους του κομματος αυτου δεν μπορουσε να κανει αλλιως.

  4. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 09/10/2011 22:51:08

    KKE το απολυτο δεκανικι του συστηματος.
    Για να μην τρεφουμε αυταπατες....

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ Aris lalidis 09/10/2011 23:09:42

      Απο το ανωτέρω άρθρο το κατάλαβες αυτό ρε φίλε? Πόσο κόμπλεξ πια. Δεν είναι υποχρεωμένος να συμφωνείς με το ΚΚΕ αλλά γράψε κάτι σχτικό με το θέμα του ρεπορτάζ. Που κολλάει το δεκανίκι του συστήματος? Δεκανίκι του συστήματος το ΚΚΕ!!!! Τι θα διαβάσουμε ακόμα !!
      Όσο για το κείμενο του factorx δεν αξίζει σχολιασμό και μόνο απο την υπογραφή του κειμένου. "Ενας αδέξιος δεξιός". Γιατί πέρα του ότι είσαι δεξιός (άρα κανείς δεν θα περίμενε μία αντικειμενική άποψη για το θέμα) έχεις την ατυχία να είσαι και αδέξιος δεξιός.......

      Όσο για την αναφορά σου στον δημοκρατικό συγκεντρωτισμό σε πληροφορώ ότι λειτουργεί πολύ πιο δημοκρατικά απο ότι στα αστικά κόμματα του ΠΑΣΟΚ και της Ν.Δ που η απόφαση του ενός - του προέδρου- αποτελεί υποχρέωση απο κάθε βουλευτη που διαφωνεί και φτάνει μέχρι την διαγραφή του σε μερικά δευτερόλεπτα απο το κόμμα. Και όταν μάλιστα ο δημ συγκεντρωτισμός δεν περιλαμβλανεται στο καταστατικό αυτών των κομμάτων.

      • Greco avatar
        Greco @ Σπύρος 09/10/2011 23:19:18

        για να ειμαστε δικαιοι το πασοκ εφαρμοσε πιστα αυτον τον δημοκρατικο συγκεντρωτισμο, απο οταν ηταν στην αντιπολιτευση ακομη, με συνεπη (και δικτατορικο τροπο)

        γιαυτο θεωρηθηκε ως το πρωτο κομμα, και δη κυβερνητικο, που εφερε δικτατορικες μεθοδους σε περιοδους κοινοβουλευτικης δημοκρατιας

        η συνεχεια γνωστη....η πασοκιλα αλωσε και ολα τα υπολοιπα κομματα ---μεχρι και την ακρα δεξια---με συνεπεια σημερα να εχουμε βουλευτες κομπαρσους

      • Κώστας avatar
        Κώστας @ Σπύρος 09/10/2011 23:37:58

        Όταν είδα το θέμα, αποφάσισα να μην σχολιάσω, διότι παρόμοια θέματα έχουν οδηγήσει σε οξύτατες αντιπαραθέσεις στο παρελθόν, αν και ανήκω στην κατηγορία που επέπληξε σήμερα ο αξιότιμος κ. Παπαχελάς στο σημερινό του άρθρο, γράφοντας:
        " ακόμη και μια ακραία ομάδα φίλων της Ν.Δ. να τον ευλογεί ως σύμβολο... γενικώς"
        http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_2_09/10/2011_1296462

        Προφανώς ο Παπαχελάς αγνοεί πως τον Άρη δεν βλέπουν ως σύμβολο μόνο αστοί της Κεντροδεξιάς, αλλά και ο υπαρχηγός του ΕΔΕΣ Κομνηνός Πυρομάγλου που τον αποκαλεί στα βιβλία του "αδικοχαμένο αντιστασιακό" και δεν χάνει ευκαιρία να του πλέξει το εγκώμιο.
        Τέλος πάντων.
        Διάβασα το σχόλιο του Σπύρου και μόνο γι'αυτό αποφάσισα να τον ρωτήσω κάτι και αν θέλει μου απαντά.
        Υπερασπίζεται τον δημοκρταικό συγκεντρωτισμό.
        Ρωτάω λοιπόν το εξής: Ποιοί εξέφραζαν το 1941-44 τον δημοκρατικό συγκεντρωτισμό στο ΚΚΕ ή μάλλον πιο σωστά ποιοί τον προσωποποιούσαν; Ο Σιάντος και ο Ιωαννίδης. Αγράμματοι και οι δύο. Και γενικότερα , αλλά και τελείως αστοιχείωτοι ακόμη και από μαρξιστική κατάρτιση. Αυτούς να υπάκουγε ο Άρης, που κοιμόταν με τον Κλαούζεβιτς στο μαξιλάρι, Σπύρο; Αυτούς τους τενεκέδες; "Ο Σιάντος έχει στο κεφάλι του σκ..." , έλεγε ο Άρης και είχε δίκιο.
        Γι'αυτό το ΚΚΕ θα παραμείνει πάντα μια μανιχαιστική αίρεση που απλά εγκλωβίζει. Γιατί ζητάει , ομνύοντας στον δημοκρατικό συγκεντρωτισμό , υπακοή σε μηδενικά τύπου Σιάντου.

        • Nostos avatar
          Nostos @ Κώστας 10/10/2011 03:34:44

          +10000

        • Σπύρος avatar
          Σπύρος @ Κώστας 10/10/2011 13:56:57

          φίλε Κώστα, ο δημοκρατικός συγκεντρωτισμός δεν είναι ένα ιδεολογικό ρεύμα για να εκφράζεται απο κάποιους, έστω ηγέτες ενος κόμματος. Είναι κανόνας λειτουργείας ενός κόμματος όπως ηταν και το κόμμα νέου τύπου που ίδρυσε ο Λένιν και πάνω σε αυτό λειτουργούν μέχρι και σήμερα τα κομμουνιστικά κόμματα. Κανονισμός που περιγράφεται στο καταστατικό του κόμματος και η καταπάτησή του αποτελεί και αιτία διαγραφής. Δεν εξετάζω αν συμφωνείς ή όχι με αυτό (μπορεί και εγώ να διαφωνώ που ξέρεις). Αλλά σαν κανονισμός είναι υποχρεωμένο το κάθε μέλος το σέβεται και να τον τηρεί. Άλλωστε η συμμετοχή σε ένα τέτοιου νέου τύπου κόμμα θα γνωρίζεις ότι δεν είναι υποχρεωτική. Τώρα η εφαρμογή του η όχι δεν έχει να κάνει με το πόσο έξυπνος, μορφωμένος η ότι άλλο θέλεις είναι ο ηγέτης του κόμματος, και καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι δεν θα μπορούσε να είναι και αλλιώς γιατί τότε δεν θα μιλούσαμε για ενιαίο κόμμα αλλά για συνασπισμό τάσεων. Άλλωστε πριν την ώρα εφαρμογής του δημοκρατικού συγκεντρωτισμού έχει προηγηθεί συζήτηση σε όλες τις βαθμηδες του κόμματος και ψηφοφορία. Η επικρατούσα τελικά θέση - απόφαση με την εφαρμογή του Δ.Σ γίνεται η απόφαση του κόμματος και κάθε μέλλος του δίνει όλες τις δυνάμεις του για την επιτυχία της. Δεν ξέρω γιατί αυτό πρέπει να αποτελεί σώνει και καλά μια αντιδημοκρατική πράξη ή πολύ περισσότερο να σε κάνει να χαρακτηρίζεις το ΚΚΕ σαν μια μανιχαιστική αίρεση .

      • Aris lalidis avatar
        Aris lalidis @ Σπύρος 10/10/2011 18:57:22

        Σπυρο
        απο την Ελλαδα της Γκεσταπο μας γραφεις
        η απο το φεγγαρι ;

        • Σπύρος avatar
          Σπύρος @ Aris lalidis 10/10/2011 21:35:14

          Από την Ελλάδα της Τρόικας.

  5. giorgos avatar
    giorgos 09/10/2011 22:52:18

    Ο Άρης δόξασε το ΚΚΕ όσο και ο Νέρωνας την αρχαία Ρώμη. Άλλωστε και ο Νέρωνας ήταν ....... Μέγας
    Είναι αναγκαίο να προσδιορίσουμε σαν κοινωνία που θέλουμε να πάμε και τι πρότυπα θα προβάλουμε. Ίσως και τελικά οι Αλβανοί με τα καλάσνικωφ να ... δοξάζουν την Αλβανία ..........

  6. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 09/10/2011 23:10:25

    Το αν οι γραφειοκράτες αρχιερείς του ΚΚΕ πρέπει, ή όχι, να επανεγγράψουν το λείψανο του Θανάση Κλάρα στα κομματικά τους κιτάπια είναι κάτι που με αφήνει παγερά αδιάφορο ως θέμα προς συζήτηση.

    Αλλά η όλη επιχειρηματολογία τους είναι ένα θέμα που απλώς μας υπενθυμίζει με τον πλέον ανατριχιαστικό τρόπο πώς ακριβώς αντιλαμβάνονται την κομματική πειθαρχία τα κομμουνιστικά κόμματα: Ο κατ' ευφημισμόν δημοκρατικός συγκεντρωτισμός δεν είναι παρά μία (παρα)στρατιωτικού τύπου πειθαρχία στην κομματική ιεραρχία. Η οποία άπαξ και παγιωθεί αυτοαναπαράγεται.

    Αλλά απεκατέστησαν πλήρως τον ημιπαράφρονα σταλινικό Ζαχαριάδη, ο οποίος το πρώτο πράγμα που έκανε όταν γύρισε από το Νταχάου, όπου ήταν “κάπο”, ήταν να κατηγορήσει τον Σιάντο σαν πράκτορα των Άγγλων και να ζητά να τον καρατομήσει. Πάντως αυτός δεν παραβίασε τον “δημοκρατικό συγκεντρωτισμό”. Πώς θα μπορούσε άλλωστε. Ήταν η ενσάρκωση του “δημοκρατικού συγκεντρωτισμού”!

  7. Mandrinos avatar
    Mandrinos 09/10/2011 23:11:04

    Ο κόσμος καίγεται και το... ΚΚΕ χτενίζεται.

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ Mandrinos 10/10/2011 07:42:30

      Εκτός θέματος μια ζωή,δεν ζήτησε ποτέ το ΚΚΕ συγνώμη και δεν έκανε αυτοκριτική για τα εγκλήματα του!Εκμεταλεύτηκε την μεγαλοψυχία των Ελλήνων και δικαιώνει συστηματικά τους απάνθρωπους εγκληματίες, πράκτορες του ελεεινού Στάλιν!Η Ρωσία τους χαρακτηρίζει ανεπιθύμητους και εδώ τους ανεχόμαστε ακόμη!Είμαστε σίγουρα τρελοί!!!

    • Μεσσήνιος avatar
      Μεσσήνιος @ Mandrinos 10/10/2011 13:06:13

      To γεγονός ότι σε πρώην κουμ(μουνι)στικές χώρες (Ρουμανία, Βουλγαρία, Ουγγαρία, Πολωνία κλπ κλπ) ξερνούν μόνο και μόνο όταν αναφέρεσαι για το παρελθόν τους αυτό τα λέει όλα. Είμαστε η μόνη χώρα στην υφήλιο που έχει κόμμα με έμβλημα το σταλινικό σφυροδρέπανο. Από εκεί να καταλάβεις ότι είναι για γέλια οι τύποι του Περισσού. Εκτός από μία κλίκα που καλοπερνούσε στις χώρες αυτές όλος ο κοσμάκης πεινούσε και μόλις ανοίξανε τα σύνορα τη δεκαετία του 90 γέμισαν με καλλίγραμες ανατολικές κοπέλες οι δυτικοί οίκοι αντοχής.
      Δεν ισχυρίζομαι ότι και τα δυτικά τύπου κόμματα είναι καλύτερα. Όλοι καπιταΛΗΣΤΕΣ είμαστε, ας μην λέμε παχιά λόγια.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Mandrinos 11/10/2011 14:24:38

      Ὁ κόσμος καίγεται καί ὃλοι μας χτενιζόμαστε!

  8. aggelosview avatar
    aggelosview 09/10/2011 23:11:31

    Ο τρίτος γύρος θα έχει πολλούς θαυμαστές του με μπόλικη δόση έγχρωμης πολυπολιτισμικότητας. Ήταν μεγάλος εγκέφαλος. Αν τον άφηναν δε θα είχε αφήσει όρθιο τίποτα. Ο Ψαρρός που κατάλαβε τι επιδίωκε, τον πάτησε σα σκουλήκι.

    • sanderson avatar
      sanderson @ aggelosview 10/10/2011 00:01:25

      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Κανένα ελάχιστα ανθρώπινο κόμμα δεν θα αποκαθιστούσε ένα άτομο σαν τον κλάρα. Το ΚΚ φέρθηκε λογικότατα.

      Από τις πιο αποτυχημένες δημοσιεύσεις στο ΑΝΤΙ, αν μου επιτρέπετε.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ aggelosview 10/10/2011 00:53:22

      O Aβέρωφ, στο "Φωτιά και Τσεκούρι¨ παραθέτει σοβαρή μαρτυρία γνωστού και συμπατριώτη του, από το σπίτι του οποίου, σε χωριό της περιοχής Μετσόβου, είχε περάσει ο Κλάρας-Βελουχιώτης. Ο καπετάνιος είχε πει ότι για να έρθει ο σοσιαλισμός στην Ελλάδα, "πρέπει το μοσχάρι να κολυμπήσει στο αίμα".
      Προφανώς και η δική μου οικογένεια, ως δεξιοί, θα ήταν ανάμεσα στα υποψήφια θύματα.
      Το ΚΚΕ, αποκαθιστώντας Βελουχιώτη και Ζαχαριάδη, δείχνει με τον πλέον περίτρανο τρόπο ότι είναι μία αιμοδιψής σέχτα που στόχο έχει την επιβολή, με βίαια μέσα, ενός απάνθρωπου ολοκληρωτισμού, που θα συμπεριλαμβάνει ψυχιατρεία για αντιφρονούντες, γκουλάγκ και έλεγχο σκέψης για το σύνολο του πληθυσμού.
      Νομίζω ότι σε μία υγιή και πραγματική δημοκρατία, ένα τέτοιο κόμμα θα μπορούσε να τεθεί άνετα εκτός νόμου.
      Το ότι μπορεί με απάθεια ο ελληνικός λαός να ακούει τις χιλιωειπωμένες κοινοτυπίες της αρχηγού της σέχτας (Παπαρήγα), μάλλον θα πρέπει να συγκαταλεχθεί στα αίτια της σημερινής κρίσης.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ aggelosview 10/10/2011 00:56:41

      Στον 3ο γύρο, το 80% θα είναι σκουρόχρωμοι και μουσουλμάνοι, με το 20% να είναι ελληνικής καταγωγής καθοδηγητές. Καλό είναι ίσως να έρθει κάποια στιγμή, γιατί προς τα εκεί πάμε, ώστε να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα επιτέλους....
      Φαίνεται ότι το επιδιώκουν...

      • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
        τηλέμαχος αναγνώστου @ ΒΙΣ 10/10/2011 01:19:50

        Το ότι δεν είσαι καλά είναι παραπάνω από φανερό. Αλλά ξεπερνάς τον εαυτό σου όταν φτιάχνεις σχήματα ΚΚΕ-μουσουλμάνων για να ξεμπερδεύεις με τη μία με τους εχθρούς σου. Δεν μπορείς να ονειρεύεσαι ότι τους ξεπαστρεύεις έναν-έναν χωριστά, έστω και αν σου πάρει περισσότερο χρόνο, για να είναι και πιο πειστικό;

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ τηλέμαχος αναγνώστου 10/10/2011 01:49:10

          Τις αφίσες του ΠΑΜΕ "νομιμοποιείστε όλους τους μετανάστες" τις έχουμε δει.
          Τους Πακιστανούς στις πορείες του ΠΑΜΕ τους έχουμε δει.
          Δεν μας ξεγελάει η αιμοδιψής σέχτα σας.
          Τον 3ο γύρο τον επιδιώκετε εσείς και μόνο. Μυαλό δεν έχετε βάλει. Και επειδή δεν έχετε αρκετο κόσμο, θα βάλετε μέσα τους μουσουλμάνους.
          Δεν πειράζει, πάντως "σφάξε με αγά μου να αγιάσω" δεν θα ακούσετε...

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ τηλέμαχος αναγνώστου 10/10/2011 01:52:37

          Oσο για τα ξεπαστρέματα, είστε οι καταλληλότεροι. Πόσα εκατομμύρια φάγατε στα γκουλάγκ και τα ψυχιατρεία;
          Να θυμηθούμε και τους ομήρους των Δεκεμβριανών;
          Σε τί διαφέρετε από τον Χίτλερ;
          Το ΚΚΕ είναι φύσει εγκληματικό και ολοκληρωτικό μόρφωμα. Δεν είναι κόμμα, είναι ψευδοθρησκευτική και ανελεύθερη σέχτα που στόχο έχει την επιβολή της ιδεοληψίας της στην κοινωνία διά της βίας.
          Σε μία σωστή δημοκρατία, δεν θα είχε θέση.

          • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
            τηλέμαχος αναγνώστου @ ΒΙΣ 10/10/2011 02:03:28

            Ενώ η Χρυσή Αυγή θα ήταν πρώτο τραπέζι πίστα, έ;

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ τηλέμαχος αναγνώστου 10/10/2011 08:17:50

            Αίσχος κύριε Αναγνώστου. Κρεμάσατε μια ταμπέλα όταν ζοριστήκατε (αυτή του Χρυσαυγίτη) και καθαρίσατε (ή έτσι νομίζατε). Λυπάμαι που σας θεωρούσα και στοιχειωδώς σοβαρό συνομιλητή μέχρι στιγμής.

            Τις ομοιότητες με την Χρυσή Αυγή καλά θα κάνετε να τις αναζητήσετε στην δικιά σας νοσηρή ιδεολογία και όχι στου ΒΙΣ.

          • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
            τηλέμαχος αναγνώστου @ τηλέμαχος αναγνώστου 10/10/2011 09:22:35

            @ΚΜ
            Τουλάχιστον τον ενέταξα σε μια συλλογικότητα, που για να πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος ότι θεωρεί το ΠΑΜΕ και το ΚΚΕ ... αιμοδιψή σέχτα. Πιο λογικοί πρέπει να είναι απ' αυτόν, τιμή του κάνω.

  9. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 09/10/2011 23:12:23

    Ασχετα από τι πιστεύει καθένας, ο Αρης υπήρξε μεγάλη φυσιογνωμία που αναδείχθηκε σε συγκεκριμένη ιστορική συγκυρία. Η ιδεολογική πλατφόρμα που εξέφραζε, ηττήθηκε και πολιτικά και κοινωνικά.Τουλάχιστον έτσι απέδειξε η ίδια η ζωή στο κατόπι της.Το Κ.Κ.Ε. που τόσο πιστά υπηρέτησε ο συγκεκριμένος, απέδειξε τότε, και αποδείχνει και σήμερα ότι αδυνατεί πλήρως να αναλύσει επαρκώς τα κοινωνικά δρώμενα μένοντας εγκλωβισμένο σε στείρους και μονολιθικούς δογματισμούς και σε μια ιδεοληψία που αν μη τι άλλο προκαλεί τον κοινό νού. Πώς περίμενε κανείς να αποκατασταθεί "κομματικά" ο Αρης τη στιγμή που την προηγούμενη Κυριακή αποκαταστάθηκε ο σφαγέας του ελληνικού λαού Ζαχαριάδης; Πλάκα κάνουμε τώρα;Να θυμίσω ότι το Κ.Κ.Ε. ακόμη δεν έχει αποκαταστήσει Μπελογιάννη και Πλουμπίδη...Ετσι...Βολεμένοι με το 9% να συντηρείται η κομματική "μπίζνα".Υποκριτές...

    • kolokotronis avatar
      kolokotronis @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 09/10/2011 23:38:10

      Κύριε Κωνσταντίνε,
      από εσένα δεν περίμενα τέτοια ανακρίβεια.
      Γιά ποιόν λόγο να αποκαταστήσει τον Μπελογιάννη,
      αφού δεν διαγράφτηκε ποτέ;

    • parsifal avatar
      parsifal @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 10/10/2011 11:43:45

      Ετσι ακριβώς, 1ος νόμος της γραφειοκρατίας, η συντήρηση και η αναπαραγωγή της. Ενα 9 %, οι επιχειρήσεις του ΚΚΕ και το καλλιμάρμαρο του Περισσού (σύν την καρατική επιχορήγηση !) αρκούν.
      Δείτε και σε ποιές κοινωνίες, με τι πολιτισμικό και θρησκευτικό υπόβαθρο υφίστανται ακόμη σταλινικού τύπου ΚΚ η σε ποιές ξεφύτρωσαν παπαδοπαίδια - τρομοκράτες "για τον κομμουνισμό και την επανάσταση"...

  10. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 09/10/2011 23:25:08

    Αφού δεν αξίζει το κείμενό μου, γιατί ασχολείσαι;
    Πάντως καλύτερα "αδεξιος δεξιός", παρά "ευνουχισμένος γραφειοκρατικά αριστερός"

    με την ευκαιρία, πότε θα φτάσετε στον Μπελογιάννη; ¨η κάνει τζιζζζζζζζζ

    • kolokotronis avatar
      kolokotronis @ Αδέξιος Δεξιός 09/10/2011 23:35:02

      Σιγά το τζιζ, βρε φίλε, που τού βάζεις
      και πολλά ζζζζζζζζζζζζ !
      Ο Μπελογιάννης δεν διαγράφτηκε ποτέ από το ΚΚΕ.
      Αφού δεν το κατέχεις το θέμα,
      γιατί γράφεις ανακρίβειες;

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ Αδέξιος Δεξιός 10/10/2011 13:20:53

      Επειδή για δεύτερη φορά ανγνωρίζεις ότι είσαι ένας αδέξιος δεξιός σε ότι αφορά το τζιζζζζ για το θέμα Μπελογιάννη δικαιολογήσε αφού σου είναι λίγο δύσκολο να καταλάβεις την διαφορετικότητα των δύο περιπτώσεων. Απλά να σου υπενθυμίσω ότι ο Μπελλογιάννης ως μέλος του ΚΚΕ συνελήφθη, ως μέλος του κόμματος υπερασπίστηκε τον εαυτό του και τους συντρόφους του, ως μέλος του κόμματος εκτελέσθηκε και ως μέλος του κόμματος τιμήθηκε και αναγνωρίσθηκε η θυσία του όχι μόνο απο το κόμμα του αλλά και από όλη την κοινωνία ακόμα και απο δεξιούς οι οποίοι δεν είναι αδέξιοι.
      Όσο γιατι αχολήθηκα με το κείμενο σου δεν κατάλαβες ότι και μόνο η τοποθετησή μου "δεν αξίζει σχολιασμό" αποτελεί στην ουσία έκφραση αποδοκιμασίας ? Αν θες μπορείς να γράφεις στο τέλος του κειμένου σου ..παρακαλώ να γράψουν όσοι επιδοκιμάζουν και συμφωνούν, και να είσαι σίγουρος ότι δεν θα ασχοληθώ.

      Τέλος για το ...καλύτερα “αδεξιος δεξιός”, παρά “ευνουχισμένος γραφειοκρατικά αριστερός” αν για σένα δηλώνει τιμή να είσαι αδέξιος δεξιός... εμένα περισσεύει....!!!

  11. skopelosnews avatar
    skopelosnews 09/10/2011 23:27:17

    Για Το ΚΚΕ αυτός είναι και ένας από τους λογούς που δεν τον τίμησαν όπως θα έπρεπε
    Γιάννης Ιωαννίδης, ο υπαρχηγός του ΚΚΕ:

    Ο Άρης πάντα ήταν νταής, ωσότου να κάνει τη δήλωση. Όταν ένιωθε την πλάτη του εξασφαλισμένη, σ’ αυτά τα πράγματα πάντα ήταν εντάξει. Όμως πάντα είχε το αλήτικο στοιχείο πάνω του. Τον ξέραμε, είχε μια τάση προς την αλητεία. Μ’ αυτόν γνωριστήκαμε αργότερα όταν μπήκα στο Πολιτικό Γραφείο. Αυτούς τους ήξερε καλά ο Ζαχαριάδης από τη νεολαία. Κάτι τέτοιους τύπους τους μάζευε ο Ζαχαριάδης, γιατί μ’ αυτούς μπορούσε να κάνει και φασαρίες κτλ. Αυτός τους κρατούσε… Τον χρησιμοποιούσαμε σε ορισμένες παράνομες δουλειές. Να παρακολουθήσουν κανέναν για τον οποίον είχαμε υποψίες ότι είναι χαφιές για να τον πιάσουν στα πράσα. Η δουλειά αυτή ήταν μέσα στη φύση του, μέσα στο αίμα του… Τον πιάσαν, τον βάλαν φυλακή (1936), έκανε τη δήλωση και βγήκε. Τα έκανε δηλαδή μούσκεμα. Αυτός ο άνθρωπος τώρα, βρέθηκε στο βουνό, επικεφαλής του αντάρτικου. Μπορούσες να ‘χεις εμπιστοσύνη; Δεν μπορούσες…

  12. zap-zap avatar
    zap-zap 09/10/2011 23:30:08

    τώρα θα σου έλεγα τι του έκανε ο Ψαρρός αλλά άστο...:)

    (πάντως το ΚΚΕ σήμερα έχασε μίατεράστια ευκαιρία να αλλάξει πολύς κόσμος άποψη για αυτό, φαίνεται θέλουν απλά να κρατήσουν το μαγαζάκι τους..)

    • aggelosview avatar
      aggelosview @ zap-zap 10/10/2011 00:02:03

      Ο Άρης πάτησε τον Ψαρρό. Τι να έκανε ο Ψαρρός με 300 όταν τον κυνηγούσε όλος ο ΕΛΑΣ Στερεάς.

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ zap-zap 10/10/2011 07:49:51

      Γιατί δεν λέτε την αλήθεια,ο αιμοσταγής Άρης έσφαξε τον Ψαρό και το 5/42 ΣΕ,συζητάμε για τονχειρότερο δολοφόνο!Ανήκει στην κατηγορία εγκληματιών τύπου Πάσσαρη!!!

  13. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 09/10/2011 23:45:47

    Αφού το σταλινικό μόρφωμα συμπεριφέρθηκε και εξακολουθεί να συμπεριφέρεται στο σπουδαιότερο στέλεχος του με τέτοιο μικρόψυχο, κομπλεξικό και αναξιοπρεπή τρόπο φανταστείτε πώς θα φερθεί στους μη κομμουνιστές Έλληνες.

  14. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 09/10/2011 23:55:20

    Δεν ειναι καθολου τυχαιο που το ΚΚΕ στην παρουσα φαση αποκαθιστα τους υπερμαχους της ρηξης οπως ηταν ο Ζαχαριαδης και ο Βελουχιωτης.Το ΚΚΕ σκληρενει τη σταση του....

  15. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 10/10/2011 00:01:52

    η διαφωνία του Αρη με τη Συμφωνία της Βάρκιζας δε δικαιώνει τη στάση του απέναντι στη συλλογική θέση του Κόμματος και την παραβίαση από αυτόν της κομματικής πειθαρχίας

    Η ενσάρκωση της απανθρωπιάς και της κατάντιας μέσα σε μερικές λέξεις....

    Τα ανθρωποειδή που συνέταξαν το παραπάνω κείμενο ζουν σήμερα ανάμεσά μας. Για τα πρόβατα που ακολουθούν να ευχηθώ καλή τύχη.

  16. deldio avatar
    deldio 10/10/2011 00:09:00

    Προφανώς μικρόψυχη η στάση του ΚΚΕ απέναντι στον πρωτοκαπετάνιο του ΕΛΑΣ. Αφού η ιστορία δικαίωσε την πολιτική του εκτίμηση σε τόσο σοβαρό ζήτημα θα έπρεπε να τον αποκαταστήσει και κομματικά. Τ

  17. deldio avatar
    deldio 10/10/2011 00:11:51

    ...Συνεχίζω. Τώρα όσο για τα "κροκοδείλια" δάκρυα ορισμένων για τη σκληρή στάση του ΚΚΕ απέναντι στον Άρη, αυτό δείχνει και το μεγαλείο του ακόμη και απέναντι σε εκείνους που μέχρι τώρα τον αποκαλούν "κομμουνιστοσυμμορίτη" "εαμοβούλγαρο" κλπ

  18. Δημήτρης Παλούρας avatar
    Δημήτρης Παλούρας 10/10/2011 00:32:50

    Και όμως φίλε ΚΚΕε, η στάση του ΚΚΕ σήμερα είναι θλιβερά παρόμοια με εκείνη που τελικά οδήγησε στην κατ'ουσίαν εκτέλεση του καπετάνιου Άρη, προδομένου και εγκαταλελειμμένου από το ΚΚΕ. Θλιβερή αυτή η πτυχή της ιστορίας του ΚΚΕ... και πόσο δίκαιο είχε ο Άρης και πόσο άδικο η ηγεσία Σιάντου και μετέπειτα Ζαχαριάδη... Τι πάει να πει πολιτική αποκατάσταση του Άρη; Είχε δίκαιο! Και η ηγεσία του ΚΚΕ άδικο! Τότε πως μπορείς να αποκαθιστάς πολιτικά και τον Ζαχαριάδη (θύτη) και τον Άρη (θύμα)... Επιπλέον, (και πιο σημαντικό είναι ότι) δεν έμαθε τίποτα το ΚΚΕ μου φαίνεται, και σήμερα με την σεχταριστική πριμαντονίστικη πολιτική του οδηγείται σε νέα Βάρκιζα... Ο λαός δεν θα το συγχωρέσει...

  19. ΠυΘια! avatar
    ΠυΘια! 10/10/2011 01:02:42

    Σήμερα σκέφτηκα τη μάνα μου.
    Κρατώντας τα δυό παιδιά της στην αγκαλιά της ,βλέποντας το βιό της να …απαλλοτριώνεται απο τα “καλοπαιδα” του Αρη, απελπισμένη που δεν θαχε μπουκια να τα ταϊσει, με τον άντρα της να στέκεται σιωπηλός, με τα χέρια κρεμασμένα, με το βλεμμα άδειο κι ανήμπορο, τους κοιταζε στα μάτια και τα χείλια της, ισα που τ΄ ακούγαμε, σαλευαν για να βγει απ την ψυχή της…
    -Κακόν ψόφον νά ‘χετε! Κακόν ψόφον!
    Τον είχαν!
    Σημερα…
    Σιχαίνομαι την άθλια φυλή των “Συνεργατών”, που λέρωσε την ψυχή των Ελληνων από την μεταπολίτευση και μετά!
    Τα σιχάματα που εφεραν “σωτήρα” το αλήσκοντα των παγκοσμιων αγορών, το μαέστρο της Οικονομικής, αλλά, κυρίως, της Εθνικής εξόντωσης του Ελληνισμού.
    -Κακόν ψόφον να έχετε αΛητες του κόσμου! Κακον ψόφον!
    Το μόνο όπλο που έχω μαζί με την λύπη που ματώνει την ψυχήν μου, η κατάρα μου!
    Το Ωρσε της διπλης ηχηράς μουτζας. Σαν τότε που σήκωσε και τα δυο της χέρια να το κάνει, η μάνα μου! Οταν η πόρτα έκλεισε πίσω τους και οι φωνές και ποδοβολητά των αλογων τους εσβησαν…
    και έμεινε να την τρελλαίνει η προοπτική ενός χειμώνα χωρις δυο χουφτες καρπό!
    Αει στο γερο Διάολο!
    Ουστ!
    Κακον ψόφον! Αλήτισα,μνήμη!

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ ΠυΘια! 10/10/2011 01:56:00

      Ποσό αληθινό, πόσο ανθρώπινο. Υποκλίνομαι!
      Δεν είναι να χάνει κανείς τα λογικά του όταν συνειδητοποιεί ότι χιλιάδες ζωές αθώων ανθρώπων χάθηκαν για να αποδειχθεί η ορθότητα της πολιτικής άποψης ενός αγράμματου και άπλυτου αντάρτη.
      Έχω μια περιέργεια, ποιος είναι ο καθώς πρέπει συναγωνιστής του Άρη με τα γυαλιά που στέκεται δίπλα του στο μπαλκόνι?

      • Σταλινοτσολιαδες! avatar
        Σταλινοτσολιαδες! @ Agrofylakas 10/10/2011 18:16:28

        ο μπαμπας Σημιτης. Αυτος που λιγα χρονια μονο μετα αυτος ο κυνηγος των Γερμανων, αφου εκανε παρεα με τους υποτιθεμενους διωκτες τους, εστειλ και τα δυο παιδια του να σπουδασουν εκει! Χωρις τιον φοβο των εχθρων!
        Την πορεια του ενος την ζησαμε στο τομαρι μας!
        Ο άλλος εφτασε στα ανωτατα αξιωματα της Γερμανικης κρατικης Μηχανης!
        Αυτοι ηταν οι διωκτες, οι μη συνεργατες των Γερμανων! Και τωρα ετοιμαζονται με τα ξεπλυμενα πτωματα τους, τα προβατοτομαρα που τοσο καλα ντυνονται και ξεντυνονται, να ετοιμαζουν νεους ηλιθιους για τα εργα των αφενταδων τους! Το καλο ειναι οτι η ρατσα εκεινης της εποχης ειναι πολυ ανθεκτικη! Ακομα ζουν να μας θυμιζουν οσα το ..καμινι και η ...πολτοποιηση εξαφανισε!

        • Ποσα λεει μια Φωτογραφια... avatar
          Ποσα λεει μια Φωτογραφια... @ Σταλινοτσολιαδες! 10/10/2011 18:31:58

          "«Ο Γεώργιος Σημίτης πατέρας του πρωθυπουργού Κωνσταντίνου Σημίτη γεννήθηκε στον Πειραιά το 1899. Αφού σπούδασε στο πανεπιστήμιο Αθηνών, έγινε διδάκτορας το 1928 και το 1936, σε ηλικία 37 ετών εξελέγη υφηγητής του Εμπορικού Δικαίου. Κατά την διάρκεια του Μεταξικού καθεστώτος υπήρξε φιλοβασιλικός και θιασώτης της 4ης Αυγούστου, λόγω δε της φιλίας του με τον Μεταξά διορίσθηκε καθηγητής της Ανωτάτης Εμπορικής με συνοπτικές διαδικασίες. Κατά την διάρκεια της κατοχής διατέλεσε στενός συνεργάτης του αγαπημένου θείου της Μελίνας Μερκούρη, Γεωργίου Μερκούρη. Ο Τελευταίος ήταν αρχηγός του μόνου πολιτικού κόμματος του οποίου η λειτουργία επετρέπετο στην κατοχή: Του Εθνικοσοσιαλιστικού Κόμματος Ελλάδος. Τον Δεκέμβριο του 1943 ο Γ. Μερκούρης πέθανε αιφνίδια και ο Γ. Σημίτης διαβλέπων την επερχόμενη ήττα του άξονα μετεπήδησε στο ΕΑΜ.»

          Ο Πατέρας της Μελίνας Μερκούρη και αδελφός του Γεωργίου Μερκούρη έγγραψε ένα άρθρο αναφορικά με τον Γεώργιο Σημίτη στην εφημερίδα «Ριζοσπαστική Ηχώ» στις 12 Οκτωβρίου του 1944, ημέρα απελευθέρωσης των Αθηνών με τίτλο «Οι Καπάτσοι»:

          «Διά μίαν ακόμη φορά διέλαμψε η Ελληνική κουτοπονηριά, την οποία λογιοτίζοντες και μη, ονομάζομεν αθάνατον δαιμόνιον της φυλής. Ιδού λ.χ. όκνον της μαστίζουσης τον τόπον από μίας εικοσαετίας επιτηδιοκρατίας, επεζήτησε και επέτυχε να σφηνωθεί σωρηρόν και αδιακρίτως , εις όλας σχεδόν τας ανωνύμους εταιρίας και ιδιαιτέρως τας τραπεζικάς υπο τον εύηχον τίτλον του νομικού συμβούλου, με αποτέλεσμα να εισπράττει καθόλον το διαρεύσαν μέχρι της Κατοχής, αλλά και μετ΄ αυτήν, και ημείς δεν ηξεύρωμεν πόσα κατά μήνα, πάντως όμως πολύ περισσότερα των όσων, κατά το ισόχρονον διάστημα , εισέπραξε λόγω μισθού το σύνολον των απαρτιζόντων το ανώτατον ημών δικαστήριον, τον Άρειον Πάγον, δικαστών συνυπολογιζομένων και των υπαλλήλων των. Ήδη ο κ. Γεώργιος Σημίτης αλλάζει δια μιας πορείαν. Αντιλαμβάνεται ότι το καθεστώς της εμίσθου ραστώνης, του οποίου και χτες ακόμη ήτο αυτός υπέρ πάντα άλλον ο εκλεχτός, βαίνει βιαίως προς την δύσην του. Και ο υπερεξύπνος κ. Γεώργιος Σημίτης κάμνει τι; Απλούστατα: Εγκαταλείπε οικεία θελήσει, ως αφήνει να πιστεύεται, τα οχυρά του, θέλομεν να είπωμεν τας παντοειδείς θέσεις του, και μεταπηδά εις το στρατόπεδον, όθεν, καθώς τον συμβουλεύει η αλάθητος όσφρησης του, φαίνεται εγγίζουσα του κρατούντος οικονομικού συστήματος η ανατροπή. Γίνεται λοιπόν ο Κ. Γεώργιος Σημίτης –κρατηθείται καλώς εις το καθισμά σας-κοινοκτήμων... Ο κ. Γ. Σημίτης είναι κάθαρμα. Όπως καθάρματα κακού ποιού είναι και η συνομοταξία των υπερεξύπνων, όσοι αφού συνέφαγον και συνεκόπρισαν μέχρι σκασίματος επί δύο τρία έτη, ΕΝ ΣΦΙΧΤΩ ΕΝΑΓΚΑΛΙΣΜΩ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΤΗΤΗΝ,... Η ημέρα της εκκαθαρίσεως δεν είναι μακρυά».

          Λίγες μέρες αργότερα ο πατήρ Σημίτης εισέρχετο θριαμβευτής στην Λαμία στο πλευρό του Αρη Βελουχιώτη (πρωταγονιστούντος στο πάνθεο των σφαγέων) με τον βαρύγδουπο τίτλο του Γενικού Διοικητού της Ρούμελης."

          Αυτος ειναι ο γυαλακιας!

    • δημητρης avatar
      δημητρης @ ΠυΘια! 10/10/2011 15:21:29

      Κα μου εγω εκεινη την εποχη δεν ζουσα. Η οικογενειες των γωνιων μου καθε αλλο παρα φιλικη με το κκε ηταν και ειναι. Πρεπει ομως να σκεφτουμε οτι η εμπολεμη εκεινη εποχη δεν ηταν εξοδος για πικ-νικ ουτε απο την πλευρα του αρη ουτε απο την πλευρα των γερμανων και των συνεργατων τους. Εξαλλου ο αρης δεν εζησε στόν εμφυλιο και μπορουμε να πουμε οτι διαφωνουσε με τετοιο ενδεχομενο (...την υπογραφη μας στη βαρκιζα δεν επρεπε να τη βαλουμε αλλα τωρα που τη βαλαμε πρεπει να την τιμησουμε...). Ακομη μια που ιστορια δεν υπαρχει υπαρχουν μονο ιστορικοι ας ψαξουμε την περιπτωση προβοκατσιας εναντιον του αρη προσωπικα απο πλευρας κκε στην δολοφονια του ενδοξου και αδαμαντα ηγετη του 5/42 Δ. Ψαρρου που οι γνωριζοντες τα πραγματα απο κοντ ξερουν ποσο εκτιμουσε ο αρης. Τωρα για την συμπεριφορα των δυναμεων του αρη ηταν λιγο καλυτερη απο την συμπεριφορα των νικητων του εμφυλιου απεναντι στους ηττημενους. Και για το τελος ολοι εχθροι και φιλοι του αρη χεστηκαμε για την τυποις αποκατασταση απο το κκε του αρη. Το κκε ας ασχοληθει με τους ισολογισμους των εταιρειων του και με τα lexus που πληρωνουμε εμεις τα κοροϊδα οι φορολογουμενοι εργαζόμενοι.

  20. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 10/10/2011 01:43:02

    Πολύ ορθή, αλλά και ιδιαιτέρως επίκαιρη η αποκατάστασις του Αθανασίου Κλάρα, ώστε να κατανοήσουμε, ότι για τα αντιλαϊκά γουρουνόσκυλα κάθε είδους ισχύει ο βούρδουλας (συμπεριλαμβανομένης και της καθοδηγήσεως του ΚΚΕ, η οποία τον δολοφόνησε - Ίδε και Ιστορία του Νίκου Ψυρούκη).
    Ως γεννημένος και μεγαλωμένος στην Αθήνα αισθάνομαι επίσης όνειδος για την καταδίκη σε θάνατο από τους πολίτες της πόλεώς μου του Σωκράτους. Προσβλέπω σε αποκατάσταση του Μεγάλου αυτού Έλληνος, με την έμπρακτο τιμωρία των πρακτόρων της λερναίας ύδρας, οι οποίοι απεργάστηκαν την φυσική εξόντωσή του και εξακολουθούν να δρουν ανενόχλητοι ακόμη υπό το φως της Ακροπόλεως.

  21. Γιαννης Ν. avatar
    Γιαννης Ν. 10/10/2011 01:50:07

    Αϊ σιχτίρ πια με τον δολοφόνο , τον ληστή , τον εγκληματία , τον φονιά μικρών παιδιών που μας τον παρουσιάζετε και για ήρωα…….
    Αϊ σιχτιρ και με τους συμμορίτες φίλους του , τους μισέλληνες , τους απάτριδες που λεηλάτησαν όλη την Ελλάδα διέλυσαν την μη κομουνιστική εθνική αντίσταση για να επικρατήσει η κόκκινη τρομοκρατία. Που αντί να πολεμάνε τους Γερμανούς κυνήγαγαν πατριώτες στα βουνά και τους ένοιαζε μην κατέβει παρακάτω ο ΕΔΕΣ. Που βούτηξαν στο αίμα χωριά και πόλεις και τους δώσαμε μετά και σύνταξη αντιστασιακού .
    Αϊ σιχτιρ πια ………………………….

    • papasmurf avatar
      papasmurf @ Γιαννης Ν. 10/10/2011 04:55:08

      Σωστα σωστα ,ασε που οι μισοι απο δαυτους φοραγαν κουκουλες και οι αλλοι μισοι ηταν ντυμενοι γερμανοι!!!
      Τι να πεις;
      Οπως γραφει και ο Μισσιος μ@λ@κια να την κοβεις με το μαχαιρι....

  22. ΛΑΜΑΧΟΣ avatar
    ΛΑΜΑΧΟΣ 10/10/2011 03:55:56

    Για πέστε ρε συντρόφια ποιος σύντροφος σας κάρφωσε τον Μπελογιάννη? και πέστε μου ποιος Αξιωματικός μειοψήφισε στο στρατοδικείο ψηφίζοντας αθώος

    • TED avatar
      TED @ ΛΑΜΑΧΟΣ 10/10/2011 16:38:12

      Γ. Παπαδόπουλος

  23. ataktos avatar
    ataktos 10/10/2011 04:34:12

    Ο Άρης αποτελεί πρότυπο στάσης ζωής για κάθε αξιοπρεπή άνθρωπο.Κρίμα που στα σχολεία σπάνια αναφέρεται το όνομά του.
    Μαζί με το Στρατηγό Στέφανο Σαράφη, η Ελλάδα τους "χρωστά" αιώνια ευγνωμοσύνη γιατί βοήθησαν το λαό να σταθεί στα πόδια του σε πάρα πολύ δύσκολες εποχές.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ataktos 10/10/2011 12:09:06

      Οταν έρθει η ευλογημένη ώρα η Ελλάδα να γίνει μία μικρή Σοβιετία με τα νησιά της, συγγνώμη με τα γκουλάγκ της ήθελα να πω, θα διδάσκεται και ο Άρης, και ο Σαράφης, και ο Ζαχαριάδης και ο Βαφειάδης και ο Σιάντος και η Αλέκα και ο κάθε κομπλεξικός τσαγκάρης που προπαγάνδιζε το τιμημένο ΚΚΕ ενώ έπαιρνε τα μέτρα (ενίοτε και για την κάσσα, σε όσους ήταν "αντιδραστικοί"...) των πελατών του.
      Επίσης, θα διδάσκεται το εξαίσιο ποίημα που ο Ρίτσος έγραψε για τον Στάλιν. Κορυφαία στιγμή έμπνευσης, λέγεται μάλιστα ότι σκόπευε να το απαγγείλει στη Σουηδική Ακαδημία Επιστημών αν έπαιρνε το Νόμπελ.
      Τα παιδάκια που δεν θα το ξέρουν απ' έξω, θα εγκλείονται σε προσομοίωση γκουλάγκ για αναμόρφωση. Ο συγκεκριμένος χώρος θα είναι ένα ψυγείο, πάγου εννοώ διότι θα έχουμε επιστρέψει στην προ του 24ώρου ηλεκτρικού ρεύματος εποχή.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ataktos 10/10/2011 12:11:43

      Δηλαδή εγώ που δεν έχω ως πρότυπο ζωής τον Άρη και τον θεωρώ ιδιοφυή, πλην όμως ιδεοληπτικό, αλλά και εγκληματία, δεν είμαι αξιοπρεπής;
      Αν είναι οι κουκουέδες και οι τριγύρω τους να ορίζουν την αξιοπρέπεια, ευχαριστώ που θα καταταγώ στους εντελώς αναξιοπρεπείς...

      • μεταρρυθμιστής avatar
        μεταρρυθμιστής @ ΒΙΣ 10/10/2011 12:16:01

        @ΒΙΣ "Αν είναι οι κουκουέδες και οι τριγύρω τους να ορίζουν την αξιοπρέπεια, ευχαριστώ που θα καταταγώ στους εντελώς αναξιοπρεπείς…"
        Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.Τι περιμένεις όμως στη χώρα , όπου ως " δημοκρατική" παραταξη θεωρείται και το ΚΚΕ και οι λοιποί κομμουνιστογενείς, δηλαδή οι κύριοι πολέμιοι του δημοκρατικού πολιτεύματος.

  24. factorx avatar
    factorx 10/10/2011 05:44:33

    Ο ΑΡΗΣ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΕΜΟ
    (σ.σ. άραγε θα τραγουδήσει ποτέ κανείς η Αλέκα κάνει πόλεμο;)

    http://www.youtube.com/watch?v=B1yHAohGPqg&feature=related

    τραγουδά ο ΠΑΝΟΣ ΤΖΑΒΕΛΑΣ
    Στίχοι: Ναυσικά Φλέγκα - Παπαδάκη
    Μουσική: Αλέκος Ξένος


    Βαριαναστενάζουν τα βουνά, ο ήλιος σκοτεινιάζει
    Το δόλιο το Μικρό Χωριό και πάλι ανταριάζει

    Λαμποκοπούν χρυσά σπαθιά πέφτουν τουφέκια ανάρια
    Ο ‘Αρης κάνει πόλεμο με αντάρτες παλικάρια

    Ελα βρε άπιστε Ιταλέ, κοροιδο Μουσολίνι
    Να μετρηθούμε οι δυο μαζί να δεις το τι θα γένει

    Δεν έχεις γέρους και άρρωστους, μικρά παιδιά να σφάξεις
    Ούτε κορίτσια ντροπαλά ούτε χωριά να κάψεις

    Παπάδες για να τυρρανάς στη μέση στο παζάρι
    Εχεις μπροστά σου σήμερα, τον Καπετάνιο ‘Αρη

    Που γρήγορος σαν τον άνεμο σαν το γοργό το αγέρι
    φασίστες ξέκανε πολλούς με δίκοπο μαχαίρι


    Ιστορία
    Αναφέρεται σε μία μάχη στο Μικρό Χωριό Ευρυτανίας το 1942, που ήταν η πρώτη καταγεγραμμένη πράξη αντίστασης στους κατακτητές. Οι Ιταλοί για αντίποινα σκότωσαν ομήρους από το Μικρό Χωριό και από το Μεγάλο Χωριό.

  25. Pluto avatar
    Pluto 10/10/2011 05:46:36

    Ακόμα τσούζει ο Βελουχιώτης τα αστικά κόμματα....

    • Ignoramus avatar
      Ignoramus @ Pluto 10/10/2011 12:13:28

      και τους συνεργατες των ναζι χθεσινους και σημερινους

    • taxidriver avatar
      taxidriver @ Pluto 10/10/2011 13:47:16

      hχχp://www.scribd.com/doc/11837318/-

    • Παβλωφ! avatar
      Παβλωφ! @ Pluto 10/10/2011 19:24:43

      δεν τσουζει Ηλιθιε κανεναν ο καπετανΜιζεριας! σιχασια νοιωθουμε! Αηδια! Για το αμορφωτο αθυρμα που κυλισε στο Αιμα την πατριδα!
      Βλεποντας οτι και σημερα οι ιδιοι εργοδοτες ξεπλενουν τις βρωμιες τους για να ξαναστεισουν στους
      ιστορικα αμορφωτους ηλιθιους αστους τα ιδια δοκανα με τοτε!
      Δεν κρατανε τα κουφαρια στα θλιβερα τους κιβουρια, τα θελουν ξανα να μαγαρισουν οτι απεμεινε!

  26. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 10/10/2011 07:18:07

    Ο μεγαλύτερος επαναστάτης που γέννησε τούτος ο τόπος,αγνός πατριώτης που έδωσε τα πάντα για το καλό του λαού μας,αυτός ήταν και έτσι πάντα θα 'ναι στις καρδιές μας ο πρωτοκαπετάνιος μας ο ΑΡΗΣ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ!!! Είναι τουλάχιστον χυδαίο να προσπαθούν κάποια φασιστοειδή να σπιλώσουν τη μνήμη του και τουλάχιστον υποκριτική η ηγεσία του ΚΚΕ με τη στάση της απέναντι του...Ο Άρης ήταν και είναι τόσο ψηλά στη συνείδηση και στις καρδιές του λαού μας που δεν τον αγγίζουν ούτε ξένα,ούτε οικεία βέλη!

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ Μιχάλης 10/10/2011 13:18:07

      Ο μεγαλύτερος; Πέρασε και τον Κολοκοτρώνη δηλαδή; Κομματική τύφλωση στο φουλ...

    • Γιαννης Ν. avatar
      Γιαννης Ν. @ Μιχάλης 10/10/2011 23:13:16

      Ο μεγαλύτερος επαναστάτης που γέννησε τούτος ο τόπος,αγνός πατριώτης που έδωσε τα πάντα για το καλό του λαού μας,αυτός ήταν και έτσι πάντα θα ‘ναι στις καρδιές μας ο πρωτοκαπετάνιος μας ο ΑΡΗΣ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ!!!
      Καταπληκτικό: ληστής , βιαστής , δολοφόνος είναι το πρότυπο σου . ΜΠΡΑΒΟ !!!!!
      άντε να βρεις και άλλους εγκληματίες να προσκυνάς .
      Όσο για το λαό , τράβα να ρωτήσεις τους συγγενείς των χιλιάδων θυμάτων του αρχιεγκληματία στην Ελλάδα (όχι στην Ιταλία ή στην Γερμανία)
      Γιατί αυτό το φασιστόμουτρο σκότωσε πολύ περισσότερους Έλληνες από Γερμανούς αλλά κατά τα άλλα έκανε αντίσταση.....

  27. Dragon avatar
    Dragon 10/10/2011 09:14:56

    Είναι ντροπή όσοι τιμούν εκείνους που χόρευαν γύρω από το κομμένο κεφάλι του να χύνουν κροκοδείλια δάκρυα για τη στάση του ΚΚΕ απέναντι του. Φαίνεται ότι η φράση του Φλωράκη "Παινεύουν τους πεθαμένους για να θάψουν τους ζωντανούς" θα είναι για πάντα επίκαιρη.
    Ο Άρης είτε τον αποκαθιστά μερικώς το ΚΚΕ, είτε πλήρως, ήταν, είναι και θα είναι ο σπουδαιότερος λαϊκός ηγέτης του προηγούμενου αιώνα.

  28. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 10/10/2011 10:52:03

    Περί "Δημοκρατικού Συγκεντρωτισμού" (που αναφέρεται στην ανάρτηση):
    http://en.wikipedia.org/wiki/Democratic_centralism

    Για τον Άρη και τα περί μικροψυχίας του ΚΚΕ απέναντί του, δεν θα σχολιάσω.

  29. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 10/10/2011 11:07:58

    Εγώ θα ήθελα να πω τα εξής λίγα σχετικά με τον Άρη Βελουχιώτη και τα σχετικά με την αποκατάστασή του από το ΚΚΕ μετά από 65 χρόνια από το θάνατο του, με αφήνουν αδιάφορο.

    Πιστεύω ότι η αληθινή ιστορία του Άρη, ακόμη δεν έχει γραφεί και ότι αυτό που μέχρι σήμερα θεωρούμε σαν ιστορία, κυριαρχείται από την προκατάληψη εκείνης της εποχής και συνεχίζει να γράφεται με βάση τα κριτήρια των νικητών και των ηττημένων.

    Πρέπει όμως πέρα από την όποια προκατάληψη, να αποδεχθούμε ότι ο Άρης Βελουχιώτης ήταν μια προσωπικότητα που ξέφευγε από τα συνήθη μέτρα και οι πράξεις του κατά τη διάρκεια της κατοχής των ανυψώνουν στη σφαίρα του μυθικού.

    Αυτός, ένας άσημος κομμουνιστής, που βαρυνόταν μάλιστα με την κατηγορία του δηλωσία, έγκλημα καθοσιώσεως για μέλος του ΚΚΕ, που ως εκ τούτου τον αντιμετώπιζε πάντοτε με καχυποψία, κατόρθωσε να οργανώσει εκ του μηδενός το αντάρτικο του ΕΑΜ, δηλαδή τον ΕΛΑΣ, μια πολύ ισχυρή στρατιωτική οργάνωση του «βουνού» με κάθετη δομή στρατηγείων, ομάδων μεραρχιών, μεραρχίες, συντάγματα, τάγματα, λόχους κλπ. Ήταν ένα έργο που συντελέστηκε σε σημαντικά σύντομο χρόνο και το εκτέλεσε ένας άνθρωπος με αδάμαστη θέληση και με φοβερή οργανωτική ικανότητα, απόφοιτος όχι κάποιας στρατιωτικής ακαδημίας, αλλά του σχολείου του πεζοδρομίου.

    Και ο Άρης Βελουχιώτης ήταν ο πρώτος ή τουλάχιστο από τους πρώτους που βγήκαν στο βουνό!!! Όταν όλα τα ‘σκιαζε η φοβέρα και τα πλάκωνε η σκλαβιά. Και ακόμη θα πρέπει να παρατηρήσουμε, ότι εκείνη τη στιγμή που ο Άρης, στα τέλη του 1941, έβγαινε στο βουνό για να οργανώσει την ένοπλη αντίσταση στον κατακτητή, το αστικό καθεστώς και το μεγαλύτερο μέρος των εκπροσώπων του, δηλαδή η μεγαλοαστική και μεσοαστική τάξη, η αστυνομία, η δικαστική εξουσία, οι αξιωματικοί του στρατού, είχαν ήδη συμβιβαστεί με το Γερμανό κατακτητή και κάποιοι με τον Α’ ή Β’ τρόπο συνεργάζονταν μαζί του, ή λούφαζαν και προσπαθούσαν να διαχειριστούν τη προσωπική τους κατάσταση, ή την ατομική τους μιζέρια.

    Και αυτή την πρωτοπορία του Άρη, ουδέποτε το αστικό καθεστώς μπόρεσε να την αποδεχθεί και να την συγχωρήσει.

    Τις όποιες ακρότητες του Άρη Βελουχιώτη και των ανδρών του κατά τη διάρκεια του απελευθερωτικού αγώνα, δίκαιες ή άδικες δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, αφού σε έναν τέτοιο αγώνα όλα είναι δυνατά και δικαιολογημένα μάλιστα κάτω από τις συνθήκες που επικρατούσαν στην Ελλάδα εκείνη την εποχή, όπου η μεγαλοαστική τάξη, καθώς και οι μεγάλοι κάτοχοι της αγροτικής γης εκμεταλλεύονταν άγρια τις αδύναμες τάξεις με αποτέλεσμα το ταξικό μίσος να είναι έντονο και δίκαιο εν πολλοίς, το αστικό καθεστώς τις χρησιμοποίησε (τις ακρότητες) μετά την απελευθέρωση, ως άλλοθι για να καλύψει τις δικές του πομπές, προδοσίες και ανομίες κατά τη διάρκεια της κατοχής.

    Κατηγορήθηκε λοιπόν ο Άρης Βελουχιώτης ως σφαγέας και προδότης και αναγορεύθηκαν οι συνεργάτες του κατακτητή, οι άνθρωποι με το σβησμένο πρόσωπο, οι μαυραγορίτες, οι άνδρες των ταγμάτων ασφαλείας και πολλοί άλλοι ως πατριώτες και αντιστασιακοί.

    Για μένα ο Άρης Βελουχιώτης, είναι μια μυθική προσωπικότητα σαν αυτές που παρουσιάζονται μια φορά στα 100 χρόνια, που με τις ενέργειές τους χαράζουν δρόμους για το μέλλον και αποτελούν το παράδειγμα για τις επόμενες γενιές.

    Θα μπορούσε να παρουσιαστεί μια τέτοια προσωπικότητα σήμερα, που η πατρίδα διαλύεται, καταστρέφεται και υποδουλώνεται και οι άνθρωποι με τα σβησμένα πρόσωπα υψώνουν και πάλι το δάκτυλο στους Έλληνες πολίτες;

    • Ignoramus avatar
      Ignoramus @ Αρματιστής 10/10/2011 13:33:19

      +100000000000

    • Χαζούλης avatar
      Χαζούλης @ Αρματιστής 10/10/2011 17:04:30

      Πολύ καθαρή και εύστοχη προσέγγιση. ++++

  30. niko avatar
    niko 10/10/2011 11:16:59

    το κκε και η αριστερα ζει στον κοσμο της. Εχουν μαζικά ψυχώσεις εμφυλιακές σοβαρα ψυχολογικά τραύματα που τους κάνουν να ζουν σε άλλες εποχές και να καταντούν γραφικοί.
    Ποιός χέστηκε για την σφαγεα αρη παπαρα στην σημερινή εποχή ? Μονο οι δεινόσαυροι του κκε που μαζι με τους παπαδες επιμενουν στον μεσσιανισμό και περιμένουν την ανασταση του βυζαντινού κράτους οι μεν και την ανασταση του μπολσεβίκικου κράτους οι δεν. Και οι εβραίοι το ιδιο περιμένουν.
    Ολοι οι σφαγείς του ελεύθερου κόσμου το ίδια είναι και τα ίδια πρεσβεύουν

  31. Ανοιξιάτικος avatar
    Ανοιξιάτικος 10/10/2011 11:57:17

    Σαπούνια μια ζωή! Τέλος!

  32. ΣΠΑΝΟΜΑΝΩΛΑΔΟΓΙΑΝΝΟΚΩΣΤΑΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΣΠΑΝΟΜΑΝΩΛΑΔΟΓΙΑΝΝΟΚΩΣΤΑΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 10/10/2011 12:00:03

    ΑΝΑΣΥΝΤΑΣΕΙ ΤΟ Κ.Κ.Ε ΤΙΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.

    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΚΑΝΕΙ.

    Η ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΤΑΞΗ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΔΥΣΕΙΑ ΤΗΣ.

    ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΟΧΕΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΕΣ.

    ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΑΦΑΓΑΝ ΤΟ ΣΟΚ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΟΥΣ.

    ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ.

    Η ΑΝΟΧΗ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗΣ Ν.Δ. ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ.

    ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.

    ΜΕΝΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.

    ΤΟ Κ.Κ.Ε ΘΑ ΚΛΗΘΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΟΧΘΗΣ. ΚΑΙ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΑΓΕΣ.

    ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ.

    • taxidriver avatar
      taxidriver @ ΣΠΑΝΟΜΑΝΩΛΑΔΟΓΙΑΝΝΟΚΩΣΤΑΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 10/10/2011 13:48:36

      hxxp://www.scribd.com/doc/11837318/-

  33. Γιαννης3 avatar
    Γιαννης3 10/10/2011 12:13:01

    Εχω την εντυπωση(μπορει να κανω και λαθος) οτι στη φωτογραφια του αρθρου διπλα του ειναι ο Σημιτης(ο μπαμπας) και εκει ειχε πει ο σφαγεας οτι τα συνορα της Ελλαδας ειναι μεχρι τον Ολυμπο.Αυτο το υποκειμενο αιματοκυλησε την Πελοπονησο,την Στερεα και την ορεινη Θεσσαλια,κατι ξερουν στο ΚΚΕ(εγκληματα που ειτε δεν θελουν να φορτωθουν ειτε εγιναν) και το περνανε στα απαλα γιατι ο κοσμος δεν ξεχναει.

    The truth is out there......

    • Ignoramus avatar
      Ignoramus @ Γιαννης3 10/10/2011 13:50:02

      εγγονι γερμανοτσολιαδων και εσυ;

      • Γιαννης3 avatar
        Γιαννης3 @ Ignoramus 10/10/2011 15:11:48

        'και εσυ?' Οχι δεν εχω καμια σχεση με εσενα.

        • Dragon avatar
          Dragon @ Γιαννης3 10/10/2011 16:27:12

          Υποκείμενο ο Άρης; ανιστόριτος ή γερμανοτσολιάς;

          • Dragon avatar
            Dragon @ Dragon 10/10/2011 17:27:02

            Ανιστόρητος ή γερμανοτσολιας;

          • sanderson avatar
            sanderson @ Dragon 10/10/2011 22:10:37

            Αντικείμενο τότε;

          • Dragon avatar
            Dragon @ sanderson 10/10/2011 23:21:02

            Εσύ απάντησες; Γερμανοτσολιάς

  34. redteam avatar
    redteam 10/10/2011 12:13:56

    Καλό είναι να ασχολείται και το Antinews με τον μεγάλο Αεη Βελουχιώτη. Γιατί δείχνει:
    1) Τη μικροψυχία μερικών (όπως και του ΚΚΕ άλλωστε)
    2) Την ανιστόρητη σκέψη άλλων (δεν ξέρουν καν τι συνέβη τότε γιατί δεν ασχολήθηκαν ποτέ με την ιστορία της Ελλάδας)
    3) Τη μεγαλοσύνη του Αρη που μέχρι και σήμερα όπως ο Τσε Γκεβάρα είναι στα χείλη όλων όσων παλεύουν για Εθνική Ανεξαρτησία και λεφτεριά της πατρίδας

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ redteam 10/10/2011 13:39:52

      Τον μουσουλμάνους λαθρο-εποίκους σε ποιο πλαίσιο τους βάζεις; Ποιο ποσοστό επί του ελληνικού (συγγνώμη, επί του γηγενούς) πληθυσμού πρέπει να καταλαμβάνουν ώστε να μιλάμε για "εθνική ανεξαρτησία";
      Διότι όταν κάποιος αριστεριστής μιλάει για "εθνική ανεξαρτησία", με κάνει να υποψιάζομαι υποκρισία...
      Θεωρώ ότι για τους Ελληνες πατριώτες εθνική ανεξαρτησία με την Αθήνα να έχει καταληφθεί από εχθρικό αφροασιατικό ισλαμικό πληθυσμό, δεν υπάρχει.
      Η ανεξαρτησία συμπεριλαμβάνει την απαλλαγή από τον άτυπο στρατό κατοχής.

  35. μετάφραση avatar
    μετάφραση 10/10/2011 12:54:42

    Ο πρωτοκαπετάνιος του ΕΛΑΣ και τα τιμημένα παλικάρια του που υπερασπίστηκαν την τιμή της πατρίδας ενάντια στους κατακτητές και τους συνεργάτες τους ΠΡΟΔΟΘΗΚΑΝ ΓΙΑΤΙ Ο ΕΛΑΣ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΚΕ.
    ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΔΙΑΛΥΕΙ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΙΝΗΣΗ ΥΠΟ ΠΛΗΡΗ ΕΛΕΓΧΟ!
    ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΟΝ ΗΡΩΙΚΟ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΣΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΘΕΛΑΝ ΛΕΥΤΕΡΗ!!!

  36. Θ avatar
    Θ 10/10/2011 13:03:59

    Λούκα, Σταφυλά και Πόπη
    στην υγειά του Βελουχιώτη!!!!
    Ένα μνημείο δεν χρειάζονται κι όσοι σκοτώθηκαν
    απ’ τον Άρη; ή πρέπει να τιμηθεί γιατί παγίδεψε
    τον Ζαχαριάδη να υπογράψει άρθρο στον “Ριζοσπάστη”
    Τυρίμου – Μανιαδάκη, ή πάλι γιατί έβγαλε τον Μανωλέα
    βουλευτή στον Πειραιά!

  37. Θ avatar
    Θ 10/10/2011 13:16:21

    Ήταν ο Μελιγαλάς, ρατσιστικής υφής σφαγή
    Μοραϊτών από Ρουμελιώτες;? –όπως του Πάνου Κολοκοτρώνη απ’ τους Καραϊσκάκηδες και Μακρυγινναίους-
    Αλλά εμείς:
    Λούκα, Σταφυλά και Πόπη
    στην υγειά του Βελουχιώτη!!!!
    Ένα μνημείο δεν χρειάζονται κι όσοι σκοτώθηκαν
    απ’ τον Άρη; ή πρέπει να τιμηθεί γιατί παγίδεψε
    τον Ζαχαριάδη να υπογράψει άρθρο στον “Ριζοσπάστη”
    Τυρίμου – Μανιαδάκη, ή πάλι γιατί έβγαλε τον Μανωλέα
    βουλευτή στον Πειραιά!

  38. trooper avatar
    trooper 10/10/2011 13:35:06

    ο Σωκράτης κώνειο, ο Γέρος φυλακή, του Άρη του έκοψαν το κεφάλι για να το χλευάζουν οι δοσίλογοι...

    τρομερή ράτσα είμαστε τελικά....

  39. Θύμιος avatar
    Θύμιος 10/10/2011 13:46:21

    Ήταν ο Μελιγαλάς, ρατσιστικής υφής σφαγή
    Μωραϊτών από Ρουμελιώτες;? -όπως του Πάνου Κωλοκοτρώνη απ’ τους Καραϊσκάκηδες και Μακρυγινναίους-
    Αλλά εμείς:
    Λούκα, Σταφυλά και Πόπη
    στην υγειά του Βελουχιώτη!!!!
    Ένα μνημείο δεν χρειάζονται κι όσοι σκοτώθηκαν
    απ’ τον Άρη* ; ή πρέπει να τιμηθεί γιατί παγίδεψε
    τον Ζαχαριάδη να υπογράψει άρθρο στον “Ριζοσπάστη”
    Τυρίμου – Μανιαδάκη, ή πάλι γιατί έβγαλε τον Μ. Μανωλέα
    βουλευτή στον Πειραιά!
    Βγάλτε τον Τσίπρα, να φέρετε τον Βασιλιά!

  40. Θύμιος avatar
    Θύμιος 10/10/2011 13:48:26

    Ήταν ο Μελιγαλάς, ρατσιστικής υφής σφαγή
    Μωραϊτών από Ρουμελιώτες;? -όπως του Πάνου Κωλοκοτρώνη απ’ τους Καραϊσκάκηδες και Μακρυγινναίους-
    Αλλά εμείς:
    Λούκα, Σταφυλά και Πόπη
    στην υγειά του Βελουχιώτη!!!!
    Ένα μνημείο δεν χρειάζονται κι όσοι σκοτώθηκαν
    απ’ τον Άρη* ; ή πρέπει να τιμηθεί γιατί παγίδεψε
    τον Ζαχαριάδη να υπογράψει άρθρο στον “Ριζοσπάστη”
    Τυρίμου – Μανιαδάκη, ή πάλι γιατί έβγαλε τον Μ. Μανωλέα
    βουλευτή στον Πειραιά!
    Βγάλτε τον Τσίπρα, να φέρετε τον Βασιλιά!
    * παρά τιμάμε -μ’ άγαλμα του Κιαφούλη;- τον σαμποταριστή της εθνικής ενότητας & αίτιο της ήττας, κάθε λαϊκού κινήματος -της αριστεράς ή μη- (δες Ηλία Πετρόπουλο & αναφορά του σε Άγγελο Ελεφάντη).

  41. μετάφραση avatar
    μετάφραση 10/10/2011 14:14:56

    Τρομερή ράτσα είμαστε τελικά....... να έχουμε απαιτήσεις να στηθεί μνημείο και στους δοσίλογους που οι γερμανοί όταν πήγαν να τους ακολουθήσουν στην οπισθοχώρηση γύρισαν τα όπλα εναντίον τους λέγοντας....' πίσω ωρέ..εσείς προδώσατε τους πατριώτες σας , δεν θα προδώσετε αύριο εμάς;;' Έτσι γύρισαν πίσω και άνοιξαν τα πανό με τα welcome....και τα can..can....
    ΓΙΑΤΙ ΩΡΕ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΟΣΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΤΩΡΑ;;;;;
    ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΖΗΤΟΥΝ ΜΝΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ;;;;;;;;;;

  42. dimitris Χ avatar
    dimitris Χ 10/10/2011 14:37:06

    Η αιωνια ντροπη του ΚΚΕ δεν μειωνεται στο ελαχιστο απο τις προσπαθειες τους μετα απο 66 χρονια να (ξανα)αλλαξουν την Ιστορια .
    Τιμη και δοξα στον πρωτοκαπετανιο Αρη Βελουχιωτη .
    Δυστυχως τωρα οπως και τοτε φαινεται οτι οι Γερμανοτσολιαδες θα επικρατησουν και παλι εως οτου η φωνη του Γερου του Μορια «Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους» ξανακουστει και παλι στην Ελλαδα , γιατι μονο ετσι σωζονται οι πατριδες ...

  43. deldio avatar
    deldio 10/10/2011 15:45:48

    Δίπλα στον Άρη, αυτός με το κοστούμι και τα γυαλιά, είναι ο Πέτρος Κόκκαλης. Ναι, ο πατέρας του Σωκράτη-Ρόκο!

    • Γιαννης3 avatar
      Γιαννης3 @ deldio 10/10/2011 16:11:23

      Σωστος,ο εκ δεξιων του ειναι ο μπαμπας του αλλου μεγαλου ΕΛΛΗΝΑ ο Σημιταρος........

      • Dragon avatar
        Dragon @ Γιαννης3 10/10/2011 16:28:47

        Νομίζω ότι είναι συγκλονιστική αποκάλυψη ότι οι πατεράδες του Σημίτη και του Κόκκαλη ήταν στο ΕΑΜ. Επίσης, η πορεία των παιδιών τους αποτελεί τεράστια κατηγορία για τον Άρη.

        • johndoctor avatar
          johndoctor @ Dragon 10/10/2011 18:05:35

          Άλλο ο Άρης και άλλος ο Κοκκαλής και Σημιτής...
          Τα παιδιά αυτών των ατόμων ήταν και ειναι ΔΟΣΥΛΛΟΓΟΙ του συστήματος αδερφέ ο Άρης ποτέ δεν ήταν υποκριτής και το πλήρωσε με την ζωή του...

          • Greco avatar
            Greco @ johndoctor 10/10/2011 18:24:42

            σιγα τη συγλονιστικη αποκαλυψη ρε φιλε...

          • Dragon avatar
            Dragon @ Greco 10/10/2011 23:22:52

            Προφανώς δεν έγινε αντιληπτό,λόγω γραπτού λόγου, το ειρωνικό του σχολίου.

  44. johndoctor avatar
    johndoctor 10/10/2011 18:04:04

    Λάθος κίνηση του ΚΚΕ να αποκαταστήσει τον Άρη πολιτικά, ο μεγάλος επαναστάτης Άρης δεν έχει ανάγκη απο αποκαταστάσεις, ο κόσμος τον έχει μέσα στην καρδιά του...Το ΚΚΕ μου δείχνει το τελευταίο διάστημα ότι δεν έχει καμία λογική την στιγμή που χάνονται μισθοί, συντάξεις, εργασιακά δικαιώματα την στιγμή που ο Ελληνικός λαός ψάχνει λύσεις και απαντήσεις εναντίον της προτωφανής επίθεσης σε όλα τα επίπεδα το ΚΚΕ αντί να μιλήσει για αντίσταση στα έργα και όχι στα λόγια αποκαθιστά τον Άρη και καλά...
    Τι να πω...

  45. Θ avatar
    Θ 10/10/2011 18:49:38

    “Τρομερή ράτσα είμαστε τελικά……. να έχουμε απαιτήσεις να στηθεί μνημείο και στους δοσίλογους που οι γερμανοί όταν πήγαν να τους ακολουθήσουν στην οπισθοχώρηση γύρισαν τα όπλα εναντίον τους λέγοντας….’ πίσω ωρέ..εσείς προδώσατε τους πατριώτες σας , δεν θα προδώσετε αύριο εμάς;;’ Έτσι γύρισαν πίσω και άνοιξαν τα πανό με τα welcome….και τα can..can….
    ΓΙΑΤΙ ΩΡΕ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΟΣΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΤΩΡΑ;;;;;
    ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΖΗΤΟΥΝ ΜΝΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ;;;;;;;;;;”

    i. φιλαράκι, ο Άρης μόνο από σπόντα σκότωσε "δοσίλογους" , σκότωσε όποιον νόμιζε ότι διαφωνεί μαζί του ακόμα και κομμουνιστές, ενώ δέχτηκε γύρο του τέως ταγματασφαλίτες & ιταλοϋπήκοους (δες Βαγγέλη Γιαννόπουλο, διένεξη με Κατριβάνο & Κεδίκογλου), και βέβαια και ληστές.
    ii. δύπλα στο Άρη είναι ο Τσιριμόκος (κατά Πανούση Χατζιβιάτης).
    iii. Γωνία Νικ. Χριστοφοράκου & Πετρ. Κόκκαλη* , φύτρωσε η Siemens Intrakom.
    iv. Όλη την Τασκένδη την βάλαμε στι Ν.Α.Τ., τους Σκοπιαναίους που πολέμησαν ή με τους ή με τον Δημοκρατικό Στρατό ή και με τους δυό, γιατί είχε άδικο ο Bush, που ήθελε να τους φέρουμε πίσω;
    * στο σπίτι του Κόκκαλη (Πετρ.) πέθανε ο Σάντος, πριν “εξομολογηθεί” στον Ζαχαριάδη που μόλις είχε γυρίσει απ’ το Νταχάου, κι όλα είχαν γίνει “ερήμην” του.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Θ 10/10/2011 21:04:26

      Την Τασκένδη την έβαλε στο ΝΑΤ, το τότε υγιέστατο ταμείο που τροφοδοτείτο από τις εισφορές των ναυτικών μας. Μπήκαν, λοιπόν, όσοι είχαν πάρει τα όπλα εναντίον της νόμιμης κυβέρνησης για να κάνουν την Ελλάδα Σοβιετία, υπακούοντας σε διαταγές τσαγκάρηδων και καπνεργατών που κάτι κάπου είχαν διαβάσει από Μαρξ και Λένιν και κάτι κάπως κατάλαβαν από μαρξισμό, άνθρωποι που μετά βίας ήξεραν γραφή και ανάγνωση...
      Και το ΝΑΤ βούλιαξε με όλους τους "πολιτικούς πρόσφυγες" να παίρνουν σύνταξη (ο παππούς μου τους αποκαλούσε τότε, με κάποια δόση υπερβολής, "κατσαπλιάδες" και "κονσερβοκούτια").
      Ποιος το έκανε αυτό; Μα φυσικά ο Ανδρέας Παπανδρέου, ο πραγματικός πατέρας της καταστροφής της Ελλάδας. Το πρώτο ταμείο που κατέστρεψε ήταν το ΝΑΤ.
      Σήμερα περνούσα από Ίλιον, τέως Νέα Λιόσια. Οι κατά καιρούς λαμπροί πασοκοδημαρχαίοι της περιοχής έχουν φροντίσει να την προικίσουν με:
      - Οδό Ανδρέα Παπανδρέου
      - Πλατεία Γιώργου Γεννηματά
      - Δημοτικό Κινηματογράφο Μελίνα Μερκούρη.
      Ολο το πολιτισμικό απόθεμα της Αλλαγής παρόν σε ένα και μόνο Δήμο της χώρας! Στις υγείες των δημοτών...

  46. Παβλωφ! avatar
    Παβλωφ! 10/10/2011 19:10:12

    Τό ΚΚΕ ίδρυσε ένα πολιτικό φορέα τό «ΕΑΜ (Εθνικό Απελευθερωτικό Μέτωπο)» καί έναμιση χρόνο μετά τήν είσοδο των Γερμανών στήν Ελλάδα ίδρυσε τό στρατιωτικό σώμα πού ονομάστηκε «ΕΛΑΣ (Εθνικός Λαϊκός Απελευθερωτικός Στρατός)». Ο ΕΛΑΣ γρήγορα ανδρώθηκε, δεδομένης της άριστης οργάνωσης πού διέθεταν οι κομμουνιστές, ύστερα από τόσα χρόνια καταπίεσης καί διώξεων από τή δικτατορία του Μεταξά, αλλά καί λόγω της σιδηράς πειθαρχίας πού υπήρχε στό Κόμμα. Ανυπακοή ισοδυναμούσε μέ θάνατο. Ο πρώτος στόχος του ΕΛΑΣ ήταν η εξόντωση όλων των εθνικιστικών ομάδων αντίστασης, κάτι πού τό κατάφερε, μέ σκοπό νά είναι η μόνη κυρίαρχη ένοπλη οργάνωση. Επόμενος στόχος ήταν η επάνδρωσή του μέ νέους μαχητές. Ο τρόπος ήταν απλός καί βρώμικος. Κτυπούσαν ένα ή δύο Γερμανούς στρατιώτες σέ ένα χωριό, καί όταν οι Γερμανοί προέβαιναν σέ αντίποινα κατά του άμαχου πληθυσμού του χωριού, οι "ήρωες" Ελασίτες παρατηρούσαν τίς εκτελέσεις σάν απλοί θεατές καί περίμεναν τά αγνά χωριατούπουλα, πού τό έσκαγαν από τό χωριό, γιά νά τά πείσουν νά πυκνώσουν τίς τάξεις του ΕΛΑΣ. O ΕΛΑΣ των 100 χιλιάδων μαχητών - όταν οι δυνάμεις των Γερμανών υπολογίζονταν στό ήμισυ - ...δεν μπορούσε νά βοηθήσει τούς απλούς χωριάτες πού στήνονταν στόν τείχο. Ο Νίκος Γκατζογιάννης (Nicholas Gage), αυτόπτης μάρτυρας της καταστροφής του χωριού του από τούς Γερμανούς, βεβαιώνει ότι, όχι μόνο οι πολυάριθμοι Ελασίτες δέν εμπόδισαν τούς βαρβάρους νά κάψουν τό χωριό του, καί τήν χιλιόχρονη εκκλησιά του, αλλά ρίχνοντας κάτι ντουφεκιές στόν αέρα, έδωσαν αφορμή στό Γερμανό διοικητή νά εκτελέσει τούς ομήρους. Σημειώνουμε ότι τό χωριό του Γκατζογιάννη, ο Λιάς λεγόταν "Μικρή Μόσχα" λόγω της παντοδυναμίας των Ελασιτών. Τρίτος στόχος της Αριστεράς, ήταν όχι η εκδίωξη του κατακτητή, αλλά ή αρπαγή της εξουσίας, μετά τήν αποχώρηση των Γερμανών. Εαν ο ΕΛΑΣ ήθελε, μπορούσε μέ τό τεράστιο όγκο στρατού πού διέθετε, τά εκατομμύρια χρυσές πού είχε αποκτήσει από τούς Αγγλους καί καί τόν βαρύ οπλισμό πού άρπαξε από τούς Ιταλούς, - μετά τήν συνθηκολόγηση - να καταφέρει βαρύτατα πλήγματα κατά του εχθρού. Δέν τό έκανε γιατί περίμενε....

    Ο Ευάγγελος Αβέρωφ, στό βιβλίο του "Φωτιά καί Τσεκούρι", γράφει:
    Κατά τα τέλη του 1942, ένας ταγματάρχης, ο Κωστόπουλος, οργάνωσε στη Δυτική Θεσσαλία, στους πρόποδες της Πίνδου, μια ομάδα αντιστάσεως, μικρή αλλά καλά στελεχωμένη από αξιωματικούς. Η ομάς αυτή κάλεσε από την Αθήνα, για να αναλάβη την αρχηγία, ένα συνταγματάρχη, ο οποίος έχαιρε καλής φήμης, αλλά που, λόγω της συμμετοχής του στο βενιζελικό κίνημα του 1935, είχε απομακρυνθή από το Στράτευμα. Ονομαζόταν Σαράφης. Αυτός, ενθαρρυνθείς από απεσταλμένο της Κυβερνήσεως του εξωτερικού, απεδέχθη την πρόταση, και πήγε στη Θεσσαλία. Η οικογένεια του γράφοντος διηυκόλυνε το δύσκολο ταξίδι του, κι έτσι, εν πλήρει γνώσει της αληθείας, μεταδίδονται εδώ οι ιδέες που ενέπνεαν τον Σαράφη όταν έφθανε μεταξύ των ανταρτών του. Ήταν, πριν απ' όλα, υπέρ του οξύτερου δυνατού αγώνος κατά του κατακτητού. Αυτό, για να κτυπηθή ανηλεώς ο εχθρός, αλλά και για να μην κατέχη στην αντίσταση τη μεγαλύτερη θέση ο ΕΛΑΣ, που υπό τον έλεγχο του Κ.Κ.Ε., κόμματος όχι εθνικού, καταντούσε επικίνδυνος για τη Χώρα. Πίστευε τέλος ότι, όταν θα τελείωνε ο πόλεμος, έπρεπε να γίνη δημοψήφισμα για το καθεστώς, με την ελπίδα ότι θα κατηργείτο η Συνταγματική Βασιλεία, την οποία θεωρούσε απαράδεκτη, και ότι θα εγκαθιδρύετο πάλι η Δημοκρατία..

    Αλλά λίγο μετά την άφιξή του στη Θεσσαλία, και έπειτα από μια θερμή υποδοχή, ο Σαράφης και η μικρή ομάς του κυκλώθηκαν από πολύ υπέρτερες δυνάμεις του ΕΛΑΣ. Όσοι άνδρες του δεν κατόρθωσαν να διαφύγουν ή δεν δέχθηκαν να καταταγούν αμέσως στον ΕΛΑΣ εκτελέσθηκαν. Ο Σαράφης, αιχμάλωτος, απεστάλη προς νότον, στο Στρατηγείο του Άρη, όπου για μερικές ημέρες έμεινε φυλακισμένος υπό ταπεινωτικές συνθήκες. Βγήκε από τη φυλακή του για να αναγγείλη ότι είχε δεχθή την πρόταση που του είχε γίνει: να αναλάβη τα καθήκοντα του Στρατιωτικού Αρχηγού του ΕΛΑΣ. Δεν φαίνεται καθόλου ότι τον είχε οδηγήσει στην απόφαση ο φόβος, γιατί ήταν γενναίος άνδρας. Η σύντομη όμως παραμονή του με την ομάδα Κωστοπούλου, η κύκλωση και οι εκτελέσεις των ανδρών του, το ταξίδι του στο λημέρι του Άρη Βελουχιώτη, τον είχαν φαίνεται πείσει ότι οι σκέψεις του είχαν του λοιπού ξεπερασθή: έπρεπε ή να πεθάνη κανείς ή να πολεμήση στις τάξεις του ΕΛΑΣ. Προτίμησε τη δεύτερη λύση. Και έδωσε έτσι στον ΕΛΑΣ εκείνο που του έλειπε: ένα καλό επιτελικό αξιωματικό, ένα όνομα εκτιμώμενο από μέγα μέρος του τακτικού Στρατού, προθήκη που οδηγούσε στη σκέψη ότι ΕΑΜ / ΕΛΑΣ δεν σήμαινε κατ' ανάγκην Κ.Κ.Ε.

    Η Κεντρική Επιτροπή των Αθηνών δεν έχασε την ευκαιρία. Ένας από τους καλυτέρούς της, ο Ανδρέας Τζήμας, μέλος πεπειραμένο του Κ.Κ.Ε., έφυγε για το βουνό. Τον Μάιο του 1943 ο ΕΛΑΣ διοικείτο από τριμελή Επιτροπή πρώτης σειράς: Σαράφης-Στρατιωτικός Αρχηγός, Άρης-Καπετάνιος, Τζήμας-Πολιτικός Επίτροπος. Τα αποτελέσματα δεν άργησαν να διαπιστωθούν. Εντός ολίγων μηνών, οι ένοπλες ομάδες έπαιρναν τη μορφή ενός οργανωμένου στρατού, η μαχητικότης τους ηύξανε, οι αντίπαλες ομάδες εξαφανίζονταν ή περιόριζαν τη δράση τους σε μικρότερες περιοχές. Οι επιθέσεις εναντίον τους εκαλύπτοντο με δύο δικαιολογίες: συνήθως με τη ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ, δευτερευόντως με τη δικαιολογία ότι οι άλλες ομάδες είχαν επιτεθή πρώτες. Οι δικαιολογίες ήταν κάποτε ακριβείς αλλά κατά κανόνα εντελώς αβάσιμες. Ούτε οι αρετές των άλλων, πιστοποιημένες από πείρα πολλών ετών, ούτε όσα ανέφεραν οι επί τόπου ξένοι αξιωματικοί, κάνουν πιστευτές αυτές τις κατηγορίες.

    Το ΚΚΕ διακήρυτε ανοικτά τους σκοπούς του: «κάθε προσπάθεια της αντίδρασης θα συντρίβονταν αμείλικτα με όλα τα μέσα του ΕΑΜ». Ο αγώνας διεξάγονταν για να ανακουφισθή και ΝΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ Η ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ, τελική δε και τελεσίδικη κατάληξή του θα ήταν η ΕΓΚΑΘΙΔΡΥΣΗ ΤΗΣ ΛΑΪΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ σε στενή συνεργασία με όλες τις βαλκανικές χώρες υπό την αιγίδα της Μόσχας.
    Πρέπει νά αναφέρουμε τή στάση των Αγγλων σε σχέση με την ελληνική αντίσταση. Οι Αγγλοι πάντα δούλευαν καί δουλεύουν υποχθόνια καί ύπουλα. Ετσι καί τότε, αντί να ενισχύουν τίς υγιείς εθνικιστικές ομάδες μέ εξοπλισμό καί εφόδια ενίσχυαν ... τόν ΕΛΑΣ, παρότι μέ τίς άριστες μυστικές υπηρεσίες πού διέθεταν ήξεραν τούς σκοπούς του. Ολες οι χρυσές λίρες καί τά πολεμοφόδια πού έριχναν μέ αλεξίπτωτα φρόντιζαν νά πέφτουν στά χέρια των κομμουνιστών. Ταυτόχρονα υπονόμευαν κάθε προσπάθεια γιά να βρεθεί ένας ηγέτης νά αναλάβει νά ενώσει όλες τίς εθνικές οργανώσεις καί νά τίς διοικήσει. Μάταια ο πρίγκιπας Παύλος προσπαθούσε νά τούς πείσει να του επιτρέψουν νά έρθει στήν κατεχόμενη Ελλάδα καί να αναλάβει αυτό τό έργο. Οι Άγγλοι συνειδητά ενίσχυσαν τούς κομμουνιστές αντάρτες ώστε νά υπερισχύσουν έναντι των εθνικιστών. Ο Γιάννης Τσιγάντες πού ήρθε νά συντονίσει τήν αντίσταση των πατριωτικών οργανώσεων προδόθηκε στούς Ιταλούς καί στήν προσπάθεια του νά ξεφύγει, σκοτώθηκε στίς 14 Ιανουαρίου 1943, στην οδό Πατησίων. Οι αντικομμουνιστικές οργανώσεις ουδέποτε θά αποκτούσαν ηγέτη. Φρόντισαν οι Εγγλέζοι γι'αυτό. Αλλά πρωτίστως φρόντιζαν καί οι κομμουνιστές, αφού σύμφωνα μέ τόν ιστορικό Γεώργιο Λεονταρίτη, οι εαμίτες ήξεραν τό καταφύγιό του. Ποιοί τηλεφώνησαν στούς Ιταλούς; Τί έκανε ομάδα αριστερών, πού βρίσκονταν εκείνη την ώρα, κοντά στό σημείο εκτέλεσης του Τσιγάντε; Γιατί δέν βοήθησε;

    Οι περισσότερες εθνικιστικές αντιστασιακές οργανώσεις δημιουργήθηκαν στήν Πελοπόννησο. Ολες είχαν εξοντωθεί μέχρι τό 1944, από τούς αριστερούς, οι οποίοι βέβαια φρόντιζαν προηγουμένως, νά διαδίδουν ότι συνεργάζονταν με τόν κατακτητή. Ολοι οι δολοφονημένοι έφεραν τόν τίτλο του προδότη η του συνεργάτη ή του φασίστα. Επειδή η άποψη των αυτοπτών μαρτύρων έχει μεγαλύτερη από τήν δική μου, παραθέτω πολλές παραπομπές από βιβλία τους. Ακολουθεί αναφορά του καθηγητή Κωνσταντίνου Ψήφη:
    Στο δήμο Φαρών Αχαΐας είναι τρία χωριουδάκια, Μπούμπα, Κούμανι, Φλώκα σε μικρή απόσταση μεταξύ τους.
    Εδώ η επιτροπή ΕΑΜ Αχαΐας εγκατέστησε στρατόπεδα που ενέκλειε τους συλλαμβανόμενους από την περιοχή Αχαΐας, καθώς και ανθρώπους που φιλοξένησαν συμμάχους Άγγλους από τις περιφέρειες Ηλείας και Καλαβρύτων. Αλίμονο σε όποιον τύχαινε να είναι σπιτονοικοκύρης Άγγλου στρατιωτικού. Η κατηγορία «εχθρός του λαού» και «πράχτορας» ήταν αρκετή για εγκλεισμό στο στρατόπεδο, βασανιστήρια και εκτέλεση. Λέγεται ότι στα τρία στρατόπεδα δολοφονήθηκαν 300(!!!) άτομα, μεταξύ των οποίων ο Ιωάννης Πολίνης, δικηγόρος Πατρών, και τα δυο αδέρφια Παναγ. και Κων/νος Φλογερός που είχαν μύλο. Στρατοπεδάρχες υπηρέτησαν κατά καιρούς ο Ζαχαρίας Ζαχαριάδης από το Ικόνιο της Μικράς Ασίας με βοηθούς εκτελεστές τον Απόστολο Συνούρη. Παναγιώτη Σπυρόπουλο, Καλυβωκά και μερικούς άλλους. Γενικός ανακριτής και ανώτερος επόπτης των τριών αυτών στρατοπέδων ήταν ο Βρασίδας Μακρής από τα Λαγκάδια Γορτυνίας. Τόσες βαρβαρότητες και. φόνοι έγιναν, ώστε το ΚΚΕ διέγραψε τον Βρασίδα Μακρή και τον Παναγιώτη Σπυρόπουλο για εγκληματική διαστρέβλωση της κομματικής γραμμής.

    Το Μοναστήρι Αγίου Γεωργίου στον Φενεό.
    Εξαιτίας των όσων συνέβησαν εκεί το ονόμασαν «Ματωμένο Μοναστήρι». Βρίσκεται επί του όρους Χελμού, κοντά στο βάραθρο του Φενεού. Εδώ συγκεντρώνονταν οι αντιφρονούντες Αργολίδος και Κορινθίας. Άρχισε να λειτουργεί κατ αρχήν ως φυλακή όταν το κατέλαβε η ΟΠΛΑ στις 10 Μαρτίου 1943 και το «απελευθέρωσε» από τους μοναχούς, εκτελώντας τους μαζί με τον ηγούμενο τους Ναθαναήλ, εκτός από ελάχιστους. Τους κρατούμενους, οι δολοφόνοι μετά 2-3 ημερών κράτηση τους οδηγούσαν στο βάραθρο: Τρύπα Φενεού, 6 χιλιόμετρα από το μοναστήρι, και άλλους μεν τους εκτελούσαν χτυπώντας τους στο κεφάλι με τον κωδωνοκρούστη (γλωσσίδι της καμπάνας), άλλους τους έσφαζαν και τους έριχναν στο βάραθρο. Κάποιοι δε ριφθήκανε ημιθανείς! Οι ντόπιοι κάτοικοι μιλούν για κάποιον σφαγέα Πρόβα ο οποίος παρηγορούσε τα θύματα του ότι «είναι καλό μαχαίρι και δεν θα καταλάβουν τίποτα»!, πρόσταζε δε να πάρουν τέτοια θέση ώστε να μην λερωθεί από τα αίματα τους!! Δεν κατόρθωσα να διασταυρώσω από άλλες πηγές την πληροφορία αυτή. Αδυνατώ να πιστέψω τον αριθμό των εκτελεσμένων εκεί. Μεταξύ αυτών ο ιερέας Χαρλαύτης με τα δύο παιδιά του, ο ιατρός Αριστείδης Παπαδημητρίου, η Στάικου Βασίλω 30 ετών από το Βαλτέτσι με τα 4 κορίτσια της, 11 έως 18 ετών. Κάθε χρόνο γίνεται από τους συγγενείς μνημόσυνο των νεκρών και πρέπει να παρευρίσκεται το επίσημο κράτος. Με ποιο δικαίωμα κάποιοι τους κατηγορούν για «εορτές μίσους» την στιγμή που αυτοί κάνουν μνημόσυνα σε ήρωες τους υπεύθυνους για τόσους φόνους: Δυστυχώς είναι πολύ προκλητικοί και αυτοί εμποδίζουν την λήθη. Στρατοπεδάρχης κατ αρχάς ήταν κάποιος Καπετάν Χανιώτης, μετά ο αξιωματικός του ΕΛΑΣ Καπετάν Σερμπένης με βοηθούς εκτελεστές τους Καπετάν Σίμο, Σπουργίτη κ.τ.λ.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Παβλωφ! 10/10/2011 21:10:26

      Στο Κορωπί Αττικής οι Ελασίτες επιτέθηκαν στο γερμανικό απόσπασμα την ώρα που εγκατέλειπε την κωμόπολη, συντεταγμένο, τον Οκτώβριο του 1944. Η επίθεση δεν είχε κανένα νόημα, ή μάλλον είχε: Οι Κορωπιώτες ήταν φανατικοί δεξιοί και βασιλόφρονες.
      Οι Γερμανοί γύρισαν πίσω και έκαψαν την κωμόπολη. Θύμα τους ήταν και γιαγιά φίλου μου, που έμεινε σπίτι της, ενώ φρόντισε να φυγαδεύσει τα παιδιά της μόλις ξεκίνησε το κακό. Οι Γερμανοί τη σκότωσαν ενώ διάβαζε την Αγία Γραφή και προσευχόταν, μέσα στο σπίτι της.
      Αυτή ήταν μία ωραία...."αντιστασιακή" πράξη του ΕΛΑΣ: Να χτυπήσει το απόσπασμα του εχθρού ενώ εγκατέλειπε συντεταγμένα την κωμοπολη και την Ελλάδα γενικά.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Παβλωφ! 10/10/2011 21:16:15

      Για στρατόπεδο του ΕΛΑΣ στην ορεινή Αρκαδία, σε μοναστήρι, άκουσα από ηλικιωμένη, δεν γνωρίζω αν ζει, που είχε εγκλειστεί εκεί μαζί με τη μητέρα της. Μου έλεγε φριχτά πράγματα.
      Τα έγραψε και ο Βαλτινός στην Ορθοκωστά και πήγαν να τον φάνε, ακόμα και στην "Αυγή" ("ανανεωτική Αριστερά"....). Του καταλόγησαν ότι αθώωσε τα Ταγματα Ασφαλείας, ενώ ο Βαλτινός έγραψε το αυτονόητο, ότι δηλ. τα Τάγματα Ασφαλείας σε μεγάλο βαθμό επανδρώθηκαν από ανθρώπους που είχαν δει τα σπιτικά τους να δοκιμάζονται από τον ΕΛΑΣ. Αντικομμουνιστές ήταν κατά κύριο λόγο και όχι φιλογερμανοί.
      Αυτά για να γνωρίζουμε τι είχε προηγηθεί της Μακρονήσου...

    • Γιαννης Ν. avatar
      Γιαννης Ν. @ Παβλωφ! 10/10/2011 23:38:03

      ΜΠΡΑΒΟ !!!! !!!

  47. chris christaras avatar
    chris christaras 10/10/2011 19:11:03

    ανθρωποι σαν τον Αρη δεν εχουν αναγκη απο καμια κοματικη δικαιωση, τους δικαιωσε η ιστορια και ο λαος. Πητε σε εναν ελληνα σημερα οτι ο Αρης ηταν προδοτης , θα σε κοιταξει καπως... Αυτη ειναι δικαιωση , ολα τα αλλα ειναι για εντυπωσεις και ψηφαλακια.Οσο για το ΚΚΕ δεν εχει καμια σχεσει πια με το παρελθον του , ειναι ενα αποληθωμα χωρις αναφορες , χωρις προτυπο, χωρις οραμα εξ ου και η αναγκη αποκαταστασης του Αρη . Αργησατε συντροφοι ακομα μια φορα , η ιστορια σας βγαζει αλλαζονικα την γλωσσα.

  48. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 10/10/2011 19:19:19

    Να αποκαταστήσουμε και το Θεόφιλο Σεχίδη από τη Θάσο, αντιστασιακός ήταν κι αυτός, Έλληνες σκότωνε.

  49. Θ avatar
    Θ 10/10/2011 19:19:39

    “Τρομερή ράτσα είμαστε τελικά……. να έχουμε απαιτήσεις να στηθεί μνημείο και στους δοσίλογους που οι γερμανοί όταν πήγαν να τους ακολουθήσουν στην οπισθοχώρηση γύρισαν τα όπλα εναντίον τους λέγοντας….’ πίσω ωρέ..εσείς προδώσατε τους πατριώτες σας , δεν θα προδώσετε αύριο εμάς;;’ Έτσι γύρισαν πίσω και άνοιξαν τα πανό με τα welcome….και τα can..can….
    ΓΙΑΤΙ ΩΡΕ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΟΣΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΤΩΡΑ;;;;;
    ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΖΗΤΟΥΝ ΜΝΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ;;;;;;;;;;”


    i. φιλαράκι, ο Άρης μόνο από σπόντα σκότωσε "δοσίλογους" , σκότωσε όποιον νόμιζε ότι διαφωνεί μαζί του ακόμα και κομμουνιστές, ενώ δέχτηκε γύρο του τέως ταγματασφαλίτες & ιταλοϋπήκοους (δες Βαγγέλη Γιαννόπουλο, διένεξη με Κατριβάνο & Κεδίκογλου), και βέβαια και ληστές.
    ii. δύπλα στο Άρη είναι ο Τσιριμόκος (κατά Πανούση “Χατζιβιάτης”).
    iii. Γωνία Νικ. Χριστοφοράκου & Πετρ. Κόκκαλη* , φύτρωσε η Siemens - Intrakom.
    iv. Όλη την Τασκένδη την βάλαμε στo Ν.Α.Τ., τους Σκοπιαναίους** που πολέμησαν ή με τους Βούλγαρους ή με τον Δημοκρατικό Στρατό ή και με τους δυό, γιατί είχε άδικο ο Bush, που ήθελε να τους φέρουμε πίσω;
    v. Αφού πάντα θέλαμε να γίνουμε “Ανατολική Χώρα”, τώρα που γινόμαστε ή μας κάνουν, γιατί μας κακοφαίνεται.

    * στο σπίτι του Κόκκαλη (Πετρ.) πέθανε ο Σάντος, πριν “εξομολογηθεί” στον Ζαχαριάδη που μόλις είχε γυρίσει απ’ το Νταχάου, κι όλα είχαν γίνει “ερήμην” του.
    ** απ’ αυτούς προέρχονταν, αυτοί που σκότωσαν τον Πάνο Κολοκοτρώνη, πολέμησαν όμως στο Μεσολόγγι, -γιαυτό δεν τους ήθελε στην Ελλάδα ο απόγονός του, που είχε σταλεί στην Μακεδονία με τον Παύλο Μελά-.

  50. Μαρια avatar
    Μαρια 10/10/2011 19:32:55

    Δεν ξερω αν αυτο το τραγουδι για τον Αρη ("Του Αρη") ειναι γνωστο στην Ελλαδα (εγω μενω στην Αμερικη), αλλα εμενα μου αρεσε πολυ.

    http://www.youtube.com/watch?v=dCDyYvyr-Qw&list=FLZJl7owO_xSf0NPr6iXK_0w&index=8

  51. Θ avatar
    Θ 10/10/2011 20:14:20

    * δεν υπήρξαν πολλοί "δοσίλογοι", τουλάχιστον όχι στρατιές, υπήρξαν άνθρωποι που κάναν διάφορες αντικοινωνικές πράξεις για λεφτά, δεν υπήρξε αξιομνημόνευτος αριθμός Ελλήνων που να πίστεψε στο Ράιχ. Αυτού που αναφέρεις τους σκότωσαν οι Γερμανοί ως διπλούς πράκτορες (των Εγγλέζων). Οι γηραιοί ηγέτες του Κ.Κ.Ε. βρίσκονταν στην φυλακή, και το κόμμα διασπασμένο, απ’ τον Μεταξά. Πως διέφυγαν; (αναρωτιέται ο Στίνας -Ε.Α.Μ. Ε.Λ.Α.Σ. Ο.Π.Λ.Α.-), τον ίδιο τον απελευθέρωσε ο δεσπότης Καρυστίας. Μόνον η Μεταξική αστυνομία ή οι Γερμανοί μπορούσαν να τους απελευθερώσουν. Ο ”Άρης” ήταν βέβαια δηλωσίας. Την Αντίσταση {-που δεν σκότωσε δα, και πολλούς Γερμανούς- ούτε είχε κανένα στρατηγικό αποτέλεσμα. Το στρατηγικό αποτέλεσμα του Γοργοπόταμου, ήταν να υποταχθούν στην Κυβέρνηση της Μέσης Ανατολής (μεγάλος ο Γκουτχάουζ).} την τηλε κατεύθυναν οι Γερμανοί, για να μην στασιάσουν τα στρατεύματα κατοχής, που οι Ιταλοί πράγματι στασιάσαν.
    ** στο σπίτι του Κόκκαλη (Πετρ.) πέθανε ο Σάντος, πριν “εξομολογηθεί” στον Ζαχαριάδη που μόλις είχε γυρίσει απ’ το Νταχάου, κι όλα είχαν γίνει “ερήμην” του.
    *** απ’ αυτούς προέρχονταν, αυτοί που σκότωσαν τον Πάνο Κολοκοτρώνη, πολέμησαν όμως στο Μεσολόγγι, -γιαυτό δεν τους ήθελε στην Ελλάδα ο απόγονός του, που είχε σταλεί στην Μακεδονία με τον Παύλο Μελά-.

  52. Θύμιος avatar
    Θύμιος 10/10/2011 20:29:55

    Απάντηση
    “Τρομερή ράτσα είμαστε τελικά……. να έχουμε απαιτήσεις να στηθεί μνημείο και στους δοσίλογους που οι γερμανοί όταν πήγαν να τους ακολουθήσουν στην οπισθοχώρηση γύρισαν τα όπλα εναντίον τους λέγοντας….’ πίσω ωρέ..εσείς προδώσατε τους πατριώτες σας , δεν θα προδώσετε αύριο εμάς;;’ Έτσι γύρισαν πίσω και άνοιξαν τα πανό με τα welcome….και τα can..can….
    ΓΙΑΤΙ ΩΡΕ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΟΣΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΤΩΡΑ;;;;;
    ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΖΗΤΟΥΝ ΜΝΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ;;;;;;;;;;”

    i. φιλαράκι, ο Άρης μόνο από σπόντα σκότωσε “δοσίλογους” , σκότωσε όποιον νόμιζε ότι διαφωνεί μαζί του ακόμα και κομμουνιστές, ενώ δέχτηκε γύρο του τέως ταγματασφαλίτες & ιταλοϋπήκοους (δες Βαγγέλη Γιαννόπουλο, διένεξη με Κατριβάνο & Κεδίκογλου), και βέβαια και ληστές.
    ii. δύπλα στο Άρη είναι ο Τσιριμόκος (κατά Πανούση “Χατζιβιάτης”).
    iii. Γωνία Νικ. Χριστοφοράκου & Πετρ. Κόκκαλη* , φύτρωσε η Siemens – Intrakom.
    iv. Όλη την Τασκένδη την βάλαμε στo Ν.Α.Τ., τους Σκοπιαναίους** που πολέμησαν ή με τους Βούλγαρους ή με τον Δημοκρατικό Στρατό ή και με τους δυό, γιατί είχε άδικο ο Bush, που ήθελε να τους φέρουμε πίσω;
    v. Αφού πάντα θέλαμε να γίνουμε “Ανατολική Χώρα”, τώρα που γινόμαστε ή μας κάνουν, γιατί μας κακοφαίνεται.


    * δεν υπήρξαν δα, και πολλοί “δοσίλογοι”, τουλάχιστον όχι στρατιές, υπήρξαν άνθρωποι που κάναν διάφορες αντικοινωνικές πράξεις για λεφτά, δεν υπήρξε αξιομνημόνευτος αριθμός Ελλήνων που να πίστεψε στο Ράιχ. Αυτούς που αναφέρεις τους σκότωσαν οι Γερμανοί ως διπλούς πράκτορες (των Εγγλέζων). Οι γηραιοί ηγέτες του Κ.Κ.Ε. βρίσκονταν στην φυλακή, και το κόμμα διασπασμένο, απ’ τον Μεταξά. Πως διέφυγαν; (αναρωτιέται ο Στίνας -Ε.Α.Μ. Ε.Λ.Α.Σ. Ο.Π.Λ.Α.-), τον ίδιο τον απελευθέρωσε ο δεσπότης Καρυστίας. Μόνον η Μεταξική αστυνομία ή οι Γερμανοί μπορούσαν να τους απελευθερώσουν. Ο ”Άρης” ήταν βέβαια δηλωσίας. Την Αντίσταση {-που δεν σκότωσε δα, και πολλούς Γερμανούς- ούτε είχε κανένα στρατηγικό αποτέλεσμα. Το στρατηγικό αποτέλεσμα του Γοργοπόταμου, ήταν να υποταχθούν στην Κυβέρνηση της Μέσης Ανατολής (μεγάλος ο Γκουτχάουζ).} την τηλε κατεύθυναν οι Γερμανοί, για να μην στασιάσουν τα στρατεύματα κατοχής, που οι Ιταλοί πράγματι στασιάσαν.
    ** στο σπίτι του Κόκκαλη (Πετρ.) πέθανε ο Σάντος, πριν “εξομολογηθεί” στον Ζαχαριάδη που μόλις είχε γυρίσει απ’ το Νταχάου, κι όλα είχαν γίνει “ερήμην” του.
    *** απ’ αυτούς προέρχονταν, αυτοί που σκότωσαν τον Πάνο Κολοκοτρώνη, πολέμησαν όμως στο Μεσολόγγι, -γιαυτό δεν τους ήθελε στην Ελλάδα ο απόγονός του, που είχε σταλεί στην Μακεδονία με τον Παύλο Μελά-.

  53. Μεσσήνιος 10 avatar
    Μεσσήνιος 10 10/10/2011 21:32:22

    Από τα σχόλια που διάβασα πιό πάνω γιά τον εν λόγω Έλληνα της Ρούμελης, εύκολα μπορώ να κάνω τις εξής διαπιστώσεις:
    -ασχέτως ποιόν και τι υποστηρίζουμε, οι Έλληνες ακόμη δεν ξέρουμε ή δεν μπορούμε να συζητήσουμε,

    - οι περισσότεροι σχολιαστές, που φαίνονται να είναι κομμουνιστές, θα μπορούσαν άνετα να σφάξουν πάλι, ΣΗΜΕΡΑ, άλλους Έλληνες,

    - οι περισσότεροι φαίνονται να μην γνωρίζουν τα γεγονότα της Κατοχής, της αντίστασης και του Άρη Βελουχιώτη, του Κόκκαλη* ή του Γεωργίου Σημίτη*

    Όποιος θέλει να μάθει με λεπτομέρειες τη δράση του Άρη Βελουχιώτη στην Πελοπόννησο το 1944 -ως επικεφαλής του ΕΛΑΣ Πελοποννήσου, αλλά και ως ατόμου του ιδίου μαζί με τον καλόγηρο Παπα Ανυπόμονο και τον σύμβουλό του πατέρα Σημίτη- μπορεί να διαβάσει το βιβλίο του καθηγητή Ιωάννη Μπουγά, "ΜΑΤΩΜΕΝΕΣ ΜΝΗΜΕΣ 1940-1945".

    Η πορεία του άρχισε στην Αχαϊα μετά τη δολοφονία του Ψαρρού απέναντι, και συνεχίσθηκε στο προσωπικό του Στρατόπεδο Κρατουμένων στα Τρόπαια, την καταστροφή του Βαλτετσίου και γενοκτονία των κατοίκων του, την Καλαμάτα με το λυντσάρισμα και κρέμασμα 19 ατόμων στους φανοστάτες της πλατείας και δολοφονία εκατοντάδων στις όχθες του Νέδα, στον Μελιγαλά γιά τον οποίο δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω τίποτα, στους Γαργαλιάνους με την προσωπική σφαγή νεαρού στο γόνατο του ποδιού του, στην Πύλο με το λυντσάρισμα 21 προκρίτων, στην Τρίπολη με την συμφωνία με Κανελλόπουλο γιά τα ΤΑ, και κατέληξε στην Πάτρα με θριαμβευτική ομιλία και μετά ουζοποσία και τον "κατήφορο".

    Τέτοιοι ήρωες ωσάν τον Άρη φαίνεται ότι μας αξίζουν. Είδατε μήπως κανένα ηγετικό πρόσωπο της σημερινής Ελλάδος να παρουσιασθεί από χθές και να προσπαθήσει να νουθετήσει το ΚΚΕ ότι με αυτά και αυτά ΠΡΟΚΑΛΕΙ τη μνήμη πολλών άλλων ανθρώπων.

    (*) ο Πέτρος Κόκκαλης ως Υπουργός Υγείας της ΠΕΕΑ είχε "ιδιαιτέρα" στην Πλάκα την σύζυγο του Γεωργίου Σημίτη, έτσι και αυτός εγκατέλιψε την Αθήνα και πήγε στη Ρούμελη. Τότε ο Σιάντος έστελνε τον Άρη στην Πελοπόννησο, και ο Κόκκαλης του έδωσε τον Σημίτη σύμβουλο και έτσι βρέθηκε ο μπαμπάς Σημίτης με τον Άρη στον Μελιγαλά και στους Γαργαλιάνους στις σφαγές και εκεί συναντήθηκε και με τον Μπελογιάννη που ήταν ήδη στην Μεσσηνία και ήταν επίσης παρών σε όλες τις σφαγές της Μεσσηνίας του 1944. Ο πατήρ Σημίτης ήταν τόσο βασιλικός που τον γυιό του τον Κώστα επρόκειτο να τον βαφτίσει ο ίδιος ο Γεώργιος Β'. Λόγω γρίππης όμως δεν μπορούσε να πάει και έστειλε τον αδελφό του Νικόλαο και τον βάφτισε. Γι αυτό ο Κώστας Σημίτης ομιλούσε πριν λίγα χρόνια με .........τόσο καλά λόγια γιά την βασιλικλή οικογένεια της Ελλάδος.

  54. Greco avatar
    Greco 10/10/2011 22:02:40

    κατι τετοια καναν τα παλικαρια του ελας
    παντα στη λογικη του ταξικου πολεμου που τους διεταζε το κομμα

    παλι καλα που βρεθηκε και ενας Ζερβας, αλλιως σημερα θα μασταν...

  55. Dragon avatar
    Dragon 11/10/2011 00:49:41

    Οι ταγματασφαλιτες θεωρούνται Ελληνες; Αν ναι, τότε θα πρέπει τον ΓΑΠ να μην τον ξαναπειτε ούτε δοσιλογο ουτε γερμανοτσολια. Μια χαρά Ελληνας είναι σαν τους ταγματασφαλιτες. Και αυτός να σώσει την πατρίδα προσπαθεί......

    • johndoctor avatar
      johndoctor @ Dragon 11/10/2011 02:22:08

      Μια ζωή αδερφέ μας κυβερνάνε δοσύλλογοι και Ταγματα ασφαλείας
      Γιατί μήπως ο Παππού του ΓΑΠ δεν ήταν γέννημα θρέμμα ταγματασφαλίτης?
      Η μήπως ο Ανδρέας? που διάλυσε τον κοινωνικό ιστό...

  56. Μεσσήνιος 10 avatar
    Μεσσήνιος 10 11/10/2011 04:45:02

    dragon, johndoctor,

    Με τα σχόλιά σας δείχνετε ότι σας ταιριάζει το: "ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΒΡΟΝΤΑ"!

    Σχολιάζετε ανθρώπους (και "ανθρώπους") γιά τους οποίους, και οργανώσεις γιά τις οποίες, δεν φαίνεται ότι γνωρίζετε ΤΙΠΟΤΕ. Έχετε ακούσει μόνο κάτι από εδώ και από εκεί και κάνετε σχόλια. Έ, δεν γίνεται συζήτηση έτσι. Ούτε γιά τον Άρη έχετε ιδέα, ούτε γιά τα ΤΑ, ούτε τι έκαναν, ούτε τι δεν έκαναν.

    Εγώ σας έδωσα τις πηγές και την περίληψη, και αν θέλετε να μάθετε ανοίξτε τες. Αλλοιώς συνεχίστε τα μηδενικά σας σχόλια βασισμένα στο ΠΑΘΟΣ, στην ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΣΑΣ, και σε μισόλογα που έχετε ακούσει ή διαβάσει κάπου.

    ΥΓ/ Ζητώ συγγνώμη που αναφέρω τα δικά σας συγκεκριμένα "ονόματα". Δεν έχω τίποτε ιδιαίτερο με σας, και θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ως παραδείγματα τα ονόματα πολλών άλλων σχολιαστών. Χρησιμοποίησα τα δικά σας, μόνον επειδή ακολούθησαν το μοναδικό δικό μου σχόλιο.

  57. Παβλωφ! avatar
    Παβλωφ! 11/10/2011 07:18:54

    οχι ρε μποτιλια "υπο την Ακροπολη!"
    Πανω στα ιερα της τειχη, δρουν!
    Αδιαντροποα! Αναισχυντα!Εμφιλιοπολεμικα!

    http://redflyplanet.blogspot.com/2011/06/blog-post_8000.html
    Απολαυσε τους και καμαρωσε τους!

  58. Dragon avatar
    Dragon 11/10/2011 07:32:58

    Αφού υπογραφεις ως μεσσηνιος θα ξέρεις φαντάζομαι περισσότερα για ΤΑ Πελοποννήσου. Είχαν ανώτατο στρατιωτικό διοικητή το Βάλτερ Σιμανα; Τι ρόλο έπαιξαν τα ΤΑ ασφαλείας στο ολοκαύτωμα των Καλαβρύτων; Συμμετείχαν ή όχι; Είχαν ή όχι ενεργό ρόλο με συμμετοχή και του δικτάτορα Παπαδοπούλου; Για πες μας για τη δράση τους στη Μεσσηνία και όχι μόνο. Ήταν ή όχι οι πολλές επιχειρήσεις τους κοινές με τους Γερμανούς; Οι Γερμανοί σκότωναν σαν αντίποινα Ελληνες και όταν υπήρχαν θύματα από ΤΑ; Είναι πολυ εύκολο να πιστεύεις ότι ο άλλος δεν ξέρει και αν θεός πηγές των εγκλημάτων των ΤΑ ξέρεις ότι είναι ατελείωτες. Κι αν δεν εμπιστεύεσαι τους Ελληνες διάβασε τι έγραψε ο Seckendorf και ο Μαζαουερ

  59. Θ avatar
    Θ 11/10/2011 08:16:26

    ο Γιάννης Ιωαννίδης, ο υπαρχηγός του ΚΚΕ:

    Ο Άρης πάντα ήταν νταής, ωσότου να κάνει τη δήλωση. Όταν ένιωθε την πλάτη του εξασφαλισμένη, σ’ αυτά τα πράγματα πάντα ήταν εντάξει. Όμως πάντα είχε το αλήτικο στοιχείο πάνω του. Τον ξέραμε, είχε μια τάση προς την αλητεία. Μ’ αυτόν γνωριστήκαμε αργότερα όταν μπήκα στο Πολιτικό Γραφείο. Αυτούς τους ήξερε καλά ο Ζαχαριάδης από τη νεολαία. Κάτι τέτοιους τύπους τους μάζευε ο Ζαχαριάδης, γιατί μ’ αυτούς μπορούσε να κάνει και φασαρίες κτλ. Αυτός τους κρατούσε… Τον χρησιμοποιούσαμε σε ορισμένες παράνομες δουλειές. Να παρακολουθήσουν κανέναν για τον οποίον είχαμε υποψίες ότι είναι χαφιές για να τον πιάσουν στα πράσα. Η δουλειά αυτή ήταν μέσα στη φύση του, μέσα στο αίμα του… Τον πιάσαν, τον βάλαν φυλακή (1936), έκανε τη δήλωση και βγήκε. Τα έκανε δηλαδή μούσκεμα. Αυτός ο άνθρωπος τώρα, βρέθηκε στο βουνό, επικεφαλής του αντάρτικου. Μπορούσες να ‘χεις εμπιστοσύνη; Δεν μπορούσες…

  60. dimitris Χ avatar
    dimitris Χ 11/10/2011 10:59:19

    Σε αυτή τη χώρα που δεν υπάρχουν τίτλοι ευγενείας, ο ύψιστος τίτλος τιμής για τον Έλληνα είναι αυτός τού αντάρτη. Του πατριώτη που παίρνει το όπλο και βγαίνει εθελοντικά στο βουνό να πολεμήσει τον κατακτητή. Όπου κι αν ανήκε, είτε στον ΕΛΑΣ και τον Άρη, είτε στον ΕΔΕΣ και τον Ζέρβα είτε στο 5/42 και τον Ψαρρό, ο αντάρτης είναι άκριτος. Αυτός έδινε τη ζωή του και όχι οι άλλοι που εκ του ασφαλούς τους κάνανε και τους κάνουν ακόμη κριτική.
    Όσο για τον Βελουχιώτη, το αρχαϊκό τέλος του είναι ακόμη μία απόδειξη ότι η ζωή, σε όλα τα σημεία του πλανήτη, ανταμείβει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, τους χαρισματικούς που θα εκφράσουν το όραμα μιας ελευθερίας χωρίς όρια. 'H, όπως έγραψε ο επίγονός του, Tσε Γκεβάρα, «όλοι εμείς οι απροσάρμοστοι είμαστε καταδικασμένοι να σκοτωθούμε, καταρώμενοι μια εξουσία που τελικά στηρίζουμε με το θάνατό μας».*

    Διονύσης Χαριτόπουλος
    Αθήνα, Σεπτέμβριος 2003

  61. ΓΙΩΡΓΟΣ Β. avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ Β. 11/10/2011 11:30:24

    ΚΟΜΝΗΝΟΣ ΠΥΡΟΜΑΓΛΟΥ ΥΠΑΡΧΗΓΟΣ ΤΟΥ ΕΔΕΣ...
    "ΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΟΜΑΔΟΣ Ο ΔΑΙΜΟΝΙΟΣ ΑΥΤΟΣ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗΣ ΚΑΤΩΡΘΩΣΕ ΜΕ ΦΛΟΓΕΡΑ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΑ ΚΗΡΥΓΜΑΤΑ ΝΑ ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΑΙΓΕΙΡΗ ΤΟΝ ΛΑΟΝ ΤΗΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ.ΠΑΝΤΟΥ ΕΓΕΝΕΤΟ ΔΕΚΤΟΣ ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΝ ΩΣ ΗΓΕΤΗΣ ΕΝΟΣ ΑΓΝΟΥ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΚΤΗΤΩΝ.ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΩΝ ΟΡΕΙΝΩΝ ΕΚΕΙΝΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝΤΕΣ ΖΩΣΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΝ ΤΗΣ ΛΕΒΕΝΤΙΑΣ ΤΩΝ ΚΛΕΦΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΡΜΑΤΟΛΩΝ ΕΣΠΕΥΔΟΝ ΝΑ ΤΑΧΘΟΥΝ ΥΠΟ ΤΑΣ ΣΗΜΑΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΡΕΧΟΝΤΑΣ ΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΠΑΣΑΝ ΥΛΙΚΗΝ ΚΑΙ ΗΘΙΚΗΝ ΕΝΙΣΧΥΣΙΝ..." Δ.ΓΑΤΟΠΟΥΛΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ ΣΕΛ.645

    ΔΙΑΤΑΓΗ ΤΟΥ ΑΔΟΛΦΟΥ ΧΙΤΛΕΡ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ ΧΕΡΜΑΝ ΝΟΙΜΠΑΧ 29/10/1943
    "ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΕ ΤΟΝ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΙΝΔΥΝΟ ΜΕ ΕΝΙΑΙΟ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟ ΤΡΟΠΟ ΟΡΓΑΝΩΝΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΑΝΤΙΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΝΤΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΜΜΟΡΙΩΝ.."Χ.ΦΛΑΙΣΕΡ ΣΤΕΜΜΑ ΚΑΙ ΣΒΑΣΤΙΚΑ ΤΟΜΟΣ Β ΣΕΛ.357

    Ο ΟΡΚΟΣ ΤΟΥ ΤΑΓΜΑΤΑΣΦΑΛΙΤΗ...

    "ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΤΟΝ ΑΓΙΟΝ ΤΟΥΤΟΝ ΟΡΚΟΝ ΟΤΙ ΘΑ ΥΠΑΚΟΥΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΙΣ ΤΑΣ ΔΙΑΤΑΓΑΣ ΤΟΥ ΑΝΩΤΑΤΟΥ ΑΡΧΗΓΟΥ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΑΔΟΛΦΟΥ ΧΙΤΛΕΡ.ΑΝΑΤΕΘΗΣΟΜΕΝΟΣ ΜΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΚΑ ΘΑ ΥΠΑΚΟΥΩ ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ ΕΙΣ ΤΑΣ ΔΙΑΤΑΓΑΣ ΤΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΜΟΥ.ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΩΣ ΔΙ ΜΙΑΝ ΑΝΤΙΡΡΗΣΙΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΜΟΥ ΤΑΣ ΟΠΟΙΑΣ ΔΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΘΕΛΩ ΤΙΜΩΡΗΘΗ ΠΑΡΑ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΑΡΧΩΝ..."

    http://ethnikoi.org/tagmata.html

  62. Εκηβόλος avatar
    Εκηβόλος 11/10/2011 14:16:27

    Στη θέα του κομμένου κεφαλιού του ανακουφίστηκαν τα κοράκια της Δεξιάς και της Αριστεράς.Αθάνατε Άρη.Τιμή και δόξα σε σένα και στην Ελλάδα που τόσο σε πλήγωσε.
    http://www.youtube.com/watch?v=dCDyYvyr-Qw

  63. Μεσσήνιος 10 avatar
    Μεσσήνιος 10 11/10/2011 15:23:21

    dragon

    Επιμένετε τώρα με φήμες και με φθηνή προπαγάνδα άλλων εποχών, όπως και οι επόμενοι.

    Ειδικά γιά τα Καλάβρυτα, όπως και γιά την παλιόχουνη της Μεγαλόπολης, το Διαβολίτσι, τα Τσουκαλέικα Μεσσηνίας, τους 117 στο δρόμο Τρίπολης Σπάρτης, και τόσα άλλα θύματα των Γερμανών, ο τελευταίος που θα έπρεπε να έχει λόγο -αν υπήρχε λίγο ήθος- θα ήταν Έλληνας κομμουνιστής , υποστηρικτής του ΕΛΑΣ και του ΕΑΜ. Αυτοί ευθύνονται το ίδιο με τους Γερμανούς γι αυτά τα θύματα. Ο φόνος αιχμαλώτων Γερμανών στραατιωτών γινόταν ΑΚΡΙΒΩΣ γιά να υπάρξουν θύματα μεταξύ των Ελλήνων!

    Τα ΤΑ Πελοποννήσου ήταν Δυνάμεις Χωροφυλακής και Προστασίας του Δημοκρατικού Λαού από την κομμουνιστική λαίλαπα και εγκληματικότητα που είχε αρχίσει από το καλοκαίρι του 1943 με δεκάδες Στρατόπεδα Συγκέντρωσης και Θανάτου -Φενεός, Τρόπαια, Χαλβάτσου, δεκάδες μοναστήρια, κλπ.- και η οποία είχε ξεσπάσει πάνω στις Πατριωτικές Αντιστασιακές Οργανώσεις της Πελοποννήσου πριν από το 5/42 του Ψαρρού. Αυτός ο Κατοχικός Εμφύλιος του ΚΚΕ του θέρους και του φθινοπώρου του 1943 με θύματα πολλές εκατοντάδες αντάρτες αυτών των οργανώσεων (γνωστότερα θύματα οι δεκάδες αξιωματικοί με επικεφαλής τους ΣΦΑΓΜΕΝΟΥΣ λοχαγό Θεοχαρόπουλο, ταγματάρχη Χρήστο Καραχάλιο, και Βρεττάκο) έστειλε τους αξιωματικούς και άνδρες στα ΤΑ γιά προστασία και αντίδραση στην κομμουνιστικοποίηση της Ελλάδος.

    Όλα τα περιγράφει η πηγή ποθυ σας έδωσα πιό πάνω: "Ματωμένες Μνήμες 1940-45".
    Αυτά και ελπίζω σε λίγη έντιμη αντιμετώπιση της Ιστορίας και των ανθώπων που την έγραψαν. Φθάνουν οι τιμές σε άτομα ..υποστάθμης, άτομα αυτόχειρων εγκλημάτων. Ότι και να λέει κανείς γιά τους δεξιούς -όπου υπάρχουν ακόμη- δεν προβάλλουν γιά ήρωα τον Μαγγανά όυτε τον Σούρλα.

    • Dragon avatar
      Dragon @ Μεσσήνιος 10 11/10/2011 18:43:36

      Φίλε Μεσσήνιε,
      απόρω πως είναι δυνατόν να μιλάς για δημοκρατικούς πολίτες που πήγαιναν στα ΤΑ ορκιζόμενοι υπακοή στο Χίτλερ. Να σου θυμίζω επίσης ότι ο δημοκρατικός λαός που αντιστεκόταν συσπειρονώταν στο ΕΑΜ.
      Αυτή ήταν η μεγαλύτερη (με τεράστια διαφορά από κάθε άλλη) πολιτική αντιστασιακή οργάνωση.

      Αναφέρεσαι στα αντίποινα χρησιμοποιώντας το καλύτερο επιχείρημα που θα μπορούσες για να υποστηρίξεις τη γνώμη μου. Όλοι αυτοί που αναφέρεις ως εκτελεσθέντες ήταν στο ΕΑΜ και στον ΕΛΑΣ. Και αν θες σου θυμίζω κι άλλους που εκτελέσθηκαν ως αντίποινα σε δολοφονίες Γερμανών. Οι 200 της Καισαριανής. Οι 41 στον Πασαββά. Οι 106 στο Κούρνοβο. Και πολλοί άλλοι. Άρα το επιχείρημα ότι οι "δημοκρατικοί πολίτες" πήγαιναν στα ΤΑ για να σωθούν από τα αντίποινα δεν ισχύει γιατί οι Γερμανοί εκτελούσαν αυτούς που δεν ήταν στα ΤΑ. Αντίθετα, εκτελούσαν παρέα με τα ΤΑ τους δημοκράτες πατριώτες που μπροστά στην ελευθερία της πατρίδας θυσίαζαν και τη ζωή του.ς Τα Τάγματα Ασφαλείας ήταν προδότες της πατρίδας και το να τους υπερασπίζεσαι το μόνο που κάνει είναι να κηλιδώνει τους δεξιούς πατριώτες που αντιστάθηκαν στον κατακτητή και δεν ορκίστηκαν στο Χιτλερ.
      ΥΓ οι 117 στο δρόμο Τρίπολης - Σπάρτης ήταν 118. Εκτελέσθηκαν στη θέση Μονοδένδρι.

  64. Κωνσταντινόπουλος Γεώργιος avatar
    Κωνσταντινόπουλος Γεώργιος 11/10/2011 17:37:59

    Ο Άρης έπρεπε να αποκατασταθεί συνολικά. Ήταν γνήσιος πατριώτης. Τώρα όσο για το timing αυτό δεν ήταν της ώρας. Ο ελληνικός λαός έχει πολλά προβλήματα και πρέπει να ασχολείται με την άνοδο της αντίστασης στην τρόικα και την πολιτική της κυβέρνησης. Όχι με άλλα, περασμένα.

  65. δξ avatar
    δξ 11/10/2011 19:17:45

    φιλε Dragon νομιζω πως αδικα προσπαθεις , να σου θυμισω το παρακατω :
    Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που βλέπουν. Αυτοί που βλέπουν όταν τους δείξεις και αυτοί που δεν βλέπουν.
    Λεονάρντο Ντα Βίντσι

  66. Μεσσήνιος 10 avatar
    Μεσσήνιος 10 11/10/2011 22:04:53

    Σίγουρα δεν ήταν στις προθέσεις μου να ανοίξω διάλογο με κομμουνιστές ή θιασώτες του σφαγέα της Πελοποννήσου Άρη Βελουχιώτη.

    Δημοκρατικοί Έλληνες ήταν όσοι αντιστέκονταν σστους οπαδούς της κομμουνιστικής δικτατορίας (ΕΑΜ, ΕΛΑΣ, ΟΠΛΑ, ΔΣΕ).

    Συνεχίστε να ευλογείτε τον Άρη! " Όμοιος, ομοίω αεί πελάζει"!

    • Dragon avatar
      Dragon @ Μεσσήνιος 10 11/10/2011 23:55:27

      Μου αρέσει να κλείνουν το τάβλι..............

  67. Λαπίθης avatar
    Λαπίθης 11/10/2011 23:53:38

    Με εξαίρεση τις υβριστικές αναφορές οι υπόλοιπες, αν και υποκειμενικές -και πως μπορούσε να συμβαίνει αλλιώς-είναι αξιοπρόσεκτες. Κάποιες μάλιστα είναι και πολύ ενημερωτικές. Όλες σεβαστές. Αλλά μόνο σεβασμό δεν βρίσκω στην απόφαση του ΚΚΕ για την αποκατάσταση της μνήμης του Άρη. Ισορροπίες προσπαθεί να κρατήσει η νεοσταλινική ηγεσία του για να δικαιολογήσει την ταυτόχρονη αποκατάσταση του Ζαχαριάδη. Και εξισώνει τον αγωνιστή Άρη με το σταλινικό κούτβη που μαζί με τους δοσίλογους και κάποιους θλιβερούς πολιτικούς τους πάτρωνες έσυραν τους έλληνες σε αδελφοκτόνο πόλεμο υπηρετώντας τις εντολές των αφεντικών τους. Να φέρουν τον βασιλιά, να υποδουλώσουν το Λαό. Και η τότε ηγεσία του ΚΚΕ συνέπραξε σ΄αυτό το έγκλημα. Υλοποίησε συνειδητά μέρος των αποφάσεων της Γιάλτας για τις γεωπολιτικές στρατηγικές που είχαν αποφασισθεί από μια άλλη τρόϊκα. Γι αυτό και κυνήγησε κάθε ανυπάκουο αγωνιστή του ΕΑΜ και του ΕΛΑΣ. Και τους εξόντωσε όλους για να κρύψει τις πομπές της από την απουσία της στο αντάρτικο της κατοχικής περιόδου. Οι ηγέτες του δεν μπορούσαν να συλλάβουν στο μυαλό τους την μαζική ένοπλη αντίσταση στην ύπαιθρο ως δυνατότητα και καθήκον δράσης και δεν το χώνεψαν που τα γεγονότα τους ξεπέρασαν και τους ακύρωσαν. Αν ψάχνετε για αποδείξεις επισκεφτείτε το μουσείο των Κορυσχάδων. Ούτε ένας από τους μεγαλοσχήμονες ηγέτες του ΚΚΕ εκείνης της εποχής δεν απεικονίζεται στα σκίτσα και τις φωτογραφίες εκείνης της εποχής αντάρτης στα βουνά της Ρούμελης. Τυχαίο; Μάλλον όχι. Άντε τώρα μπροστάρισα αναντικατάστατη συντρόφισα Αλέκα και λεβέντες νενέκοι σωματοφύλακές της προχωρίστε και στην εξίσωση του Κολιγιάννη με τον Μπελογιάννη, αφού τυχαίνει να συντεριάζουν οι καταλήξεις των επωνύμων τους. Αλλά κάποτε εξηγήστε μας γιατί μέσα στη δίνη της τωρινής οικονομικής κρίσης και στη δεινή θέση που βρίσκονται οι έλληνες, εξαιτίας της πολιτικής των δυο αστικών κομμάτων Πασόκ και ΝΔ, εξακολουθούν να σας γυρίζουν την πλάτη;

  68. Γιωργος avatar
    Γιωργος 06/06/2012 15:15:05

    Καλησπέρα σε όλους.Καταρχήν αυτό που έχω να τονίσω είναι ότι διαφωνώ πέρα για πέρα με το άρθρο.Απο τα σχόλια και μόνο διακρίνω απο ακροαριστερές μέχρι ακροδεξιές τοποθετήσεις.Κάπου σε κάποιο σχόλιο είδα την εξής τοποθέτηση που μου άρεσε πάρα πολύ,μιλάμε για την γνωστή και ιστορική φράση που είχε πει ο Καπετάν Γιώτης (Χαρίλαος Φλωράκης) ''παινέυουν πεθαμένους για να θαψουν ζωντανούς.Πάνω σε αυτή την κουβέντα θα στηριχτώ για να αναπτύξω τα επιχειρηματά μου.Ζούμε σε ένα σύστημα το οποίο λέγεται καπιταλισμός,αυτό το σύστημα καθώς και η ονομασία του δεν είναι μια ιδιοφυής εφέυρεση του Μάρξ και των κομμουνιστών αλλά ούτε και του ίδιου του ΚΚΕ.Βάση αυτής της παγκόσμιας πραγματικότητας,που την αναγνωρίζουν ως τέτοια, μέχρι και οι ίδιοι οι αστοί που δεν την αρνούνται απλά προσπαθούν να την αποκρύψουν απο τους λαούς,έχει γεννηθεί μια ιστορική τάξη η οποία καλείται να παίξει έναν συγκεκριμένο,ιστορικο,επαναστάτικο και καταλυτικό ρόλο.Αυτή είναι η εργατική ταξη.Αυτή η τάξη άρχισε να δείχνει τον επαναστατικό της προσανατολισμό πριν ο Μάρξ γράψει την πρωτοπόρα θεωρία του σοσιαλισμού-κομμουνισμού.Όταν ο Μάρξ έγραψε αυτή την θεωρία αυτομάτως έδωσε ένα όπλο στην ανθρωπότητα (συμπεριλαμβανομένων και αυτων που σχολιάζουν εδώ μέσα )ένα όπλο,τους έδωσε το εργαλείο το οποίο θα τους δώσει τα κλειδιά της οικονομίας.Φέυγω απο τις γενικολογίες και θα γίνω ποιό συγκεκριμένος.Ομολογώ πως αηδίασα και απο το άρθρο αλλά και απο τα σχόλια των περισσοτέρων,όχι επειδή διαφωνούν με τα πιστέυω μου,αλλά επειδή κυρίως αγνοούν την ιστορία.Ξέρετε υπάρχουν κάποια γεγονότα τα οποία ο αρθρογράφος όσο και να προσπαθήσει είναι αδύνατον να τα αγνοήσει,υπάρχουν γεγονότα (που οι διάφοροι ακροδεξιοί και ίσως και ακροαριστεροί ακόμα και αναρχικοί που ίσως να έχουν σχολιάσει εδώ )που δεν μπορούν να κρυφτούν γιατί η ιστορία τα έχει καταγράψει.Πρίν γράψει ο καθένας κάτι κατά του ΚΚΕ αλλα και του παγκόσμιου κομμουνιστικού κινήματος ωφείλει να ξέρει α)την θεωρία του και β)την ιστορία του.Κάθε ένας που βλέπει τους αγώνες ενος κινήματος,ενός κόμματος αλλά και ενός ατόμου ξεκομένους απο την δομή της κοινωνίας αλλά ακόμα και απο τις διεργασίες που γίνονται μέσα σε αυτήν,είναι σαν να αρνείται να δει την πραγματικότητα,με λίγα λόγια φοράει παρωπίδες.Ξεκινάω απο το εξής γεγονός.Το ΚΚΕ δεν τιμάει τον Στάλιν επειδή είχε ωραίο μουστάκι και επειδή τα έλεγε ωραία σαν τον Πανο Καμμένο.Τον τιμάει και τον αναγνωρίζει σαν έναν μεγάλο ηγέτη γιατί στήριξε τον υπαρκτο σοσιαλισμό μέχρι το τελος του και επειδή ο κομμουνιστής αναγνωρίζεται ως τέτοιος όταν πεθάνει,ο Στάλιν μέχρι την τελευταία του πνοή πολέμησε για τα κομμουνιστικά ιδανικά.Εδώ αξίζει να δούμε τα εξής γεγονότα που δεν τα γράφω εγώ η το ΚΚΕ αλλά τα έχει γράψει η ιστορία.Αυτά είναι οι 20.000.000 νεκροί σοβιετικοί,οι οποίοι νεκροί προέρχονται απο την Μάχη του Κούρσκ,απο την Μάχη της Μόσχας,απο την Μάχη του Λένινγκραντ απο τον ηρωϊσμό της Αθάνατης Φρουράς και βέβαια να μην ξεχάσουμε τον γιγάντιο άθλο της εργατικής τάξης πίσω απο την Συββηρία και τα Ουράλια Όρη...για όσους ξέρουν ιστορία ξέρουν ότι δεν είναι τα γκούλαγκ για να προλάβω τους κακοπροαίρετους.

  69. Γιωργος avatar
    Γιωργος 06/06/2012 15:19:13

    Υπάρχει ένα άλλο γεγονός που κανένας ακροδεξιός δεν έχει την δύναμη να το αναιρεσει γιατι η ιστορία το έχει γράψει.Τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο τον κέρδισε με το αίμα της η Σοβιετική Ένωση όπου μέσα στις φωτιές του πολέμου βοήθησε μια σειρά απο χώρες να απελευθερωθούν,κάποιες άλλες το έκαναν απο μόνες τους μιας και ο Κόκκινος Στρατός αποδείχτηκε ανίκητος.Πολλοί μιλάνε για τον κόκκινο φασισμό και τον εξισώνουν με τον ναζισμό.Βέβαια μια τέτοια άποψη τους εκθέτει στην ίδια την ιστορία γιατί αγνοούν αυτομάτως ότι ο Κόκκινος Στρατός όταν τελικά βγήκε νικητής είχε όλη την πολυτέλεια και την δύναμη να κάνει ότι δεν έκαναν οι ναζι,δηλαδή να καθυποτάξει όλη την γη κάτω απο την μπότα του,πράγμα που ποτέ δεν έγινε μιας και η λήξη του Β Παγκοσμίου Πολέμου έγινε με την γερμανική παράδωση των όπλων στις 9 Μάη του 45.Εξάλλου καλό θα ήταν οι κάθε είδους αναρχικοί αριστερούληδες και ακροαριστερούληδες να λάβουν το εξης υπόψην τους.Όταν τα λάβαρα του ναζισμού τα πέταξε ο Κόκκινος Στρατός μπροστά απο το Μαυσωλείο του Λένιν ηγέτης αυτου του τιτανιου αντιφασιστικού αγώνα ήταν ο Στάλιν και όχι ο Τρότσκι και βέβαια σε αυτο τον αγώνα μπροστάρηδες ήταν οι κομμουνιστές και όχι οι αναρχικοί .