31/01/2009 01:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η μεταναστευτική πολιτική μιας μη δημοκρατικής χώρας


_________________________________________________________________________________________
Έχω ξαναγράψει πως είναι οι διαδικασίες στις κατ' εμέ πολιτισμένες και κατά πολλούς άλλους Έλληνες «φασιστικές» χώρες: Όταν ήρθα στην Ισπανία πήγα στο Δημαρχείο να δηλωθώ (νόμος!) για να πάρω άδεια παραμονής και άδεια εργασίας (και ας είμαι πολίτης χώρας της E.E).Εκεί μου ζήτησαν:

1.) Αντίγραφο ποινικού μητρώου από την χώρα από την οποία κατάγομαι (Ελλάδα).

2.) Αντίγραφο ποινικού μητρώου από την χώρα από την οποία ήρθα στην Ισπανία (Γερμανία).

Τα δυο παραπάνω για να βεβαιωθούνε ότι δεν πήγα "κυνηγημένος" στην Ισπανία να ζήσω. Κατόπιν ήλεγξαν επιτόπου εάν έχω διεθνές ένταλμα σύλληψης από Europol η Ιντερπόλ.

3.) Με έστειλαν στο ΙΚΑ της Καταλονίας όπου έπρεπε να κάνω εξετάσεις για Ηπατίτιδα, Σύφιλη, AIDS, φυματίωση και λοιπές κολλητικές αρρώστιες.

4.) Έπρεπε να κάνω ένορκη δήλωση ότι εκείνη τη στιγμή δεν διώκομαι σε καμία χώρα για ποινικό αδίκημα και ούτε γίνεται αστυνομική / δικαστική ερευνά εις βάρος μου (και ας μην έχει γίνει ακόμη το δικαστήριο).

Εφόσον προσκόμισα όλα τα παραπάνω έπρεπε να βρω σπίτι να μείνω. Στο μεσοδιάστημα εμένα σε Ξενοδοχείο καθότι στην Ισπανία απαγορεύεται ενοικιαστής να νοικιάσει σπίτι σε αλλοδαπό, εφόσον δεν έχει άδεια παραμονής και εφόσον δεν πάει με τον υποψήφιο νοικάρη στο τοπικό αστυνομικό τμήμα όπου πρέπει να ελέγξει τον νοικάρη η αστυνομία και να δώσει συγκατάθεση!!! Η τιμωρία είναι κατάσχεση του διαμερίσματος!!!

Μου βγήκε η άδεια παραμονής (για έξι μήνες αρχικά) και άρχισα να ψάχνω σπίτι.
Βρήκα σπίτι και πήγα με τον ενοικιαστή στο πλησιέστερο τμήμα όπου η αστυνομία έλεγξε και εμένα και την άδεια παραμονής μου και έδωσε τη συγκατάθεση της.

Με αυτό το χαρτί πήγα ξανά στο δημαρχείο και κατόπιν πήρα άδεια εργασίας και πήρα και από την Εφορία ΑΦΜ.

Έως ότου βρω δουλειά έπρεπε να πληρώνω το ΙΚΑ από την τσέπη μου (90 Euro το μήνα) ώστε να είμαι ασφαλισμένος.

Κατόπιν αυτών μου συνέστησαν να διαβάσω μερικά χωρία του ισπανικού δικαίου (όσον αφορά τι είναι ποινικά αδικήματα, τι πλημμελήματα κτλ.) και με ενημέρωσαν ότι εάν αρχικά τον πρώτο χρόνο υποπέσω σε σοβαρό αδίκημα τότε θα απελαθώ σούμπιτος (sic) προς την χώρα από την οποία κατάγομαι (όχι σε αυτήν από την οποία πήγα εκεί) και θα παρακρατηθεί η τυχόν περιουσία μου (λογαριασμοί σε ισπανικές τράπεζες) από το ισπανικό κράτος!

Σημειωτέον ότι εγώ ήρθα Μετανάστης στην Ισπανία και όχι Λαθρομετανάστης (όπου οι διαδικασίες είναι πολύ πιο δύσκολες για να πάρεις άδεια παραμονής, σχεδόν αδύνατο).

Ρωτώ λοιπόν τους βαθιά δημοκρατικούς συνέλληνες: Στην Ελλάδα, ποιος από τους λαθρομετανάστες θα πέρναγε επιτυχώς την παραπάνω διαδικασία;

Λάκης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 31/01/2009 01:48:16

    Μα, και οι μισοί Έλληνες, θα "κοβόταν"...

  2. black fag avatar
    black fag 31/01/2009 01:59:19

    το να κάνεις εξετάσεις για ηπατίτιδα και aids κατόπιν υποχρέωσης αποτελεί χιτλερική παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων

    και επίσης στην ισπανία παντρεύονται άτομα του ίδιου φύλου και πίνεις μπάφους μες το δρόμο άνετα

    γι αυτό μη το ψάχνεις

  3. μανώλης avatar
    μανώλης 31/01/2009 02:47:41

    Φίλε Λάκη, ρίξε μια ματιά εδώ αν θέλεις να ξέρεις τα δικαιώματά σου σαν Ευρωπαίος Πολίτης.

    "ΒΑΣΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

    Ως πολίτης της ΕΕ έχετε το δικαίωμα να πηγαίνετε σε οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ένωσης χωρίς ιδιαίτερες διατυπώσεις, αρκεί να είστε κάτοχος έγκυρης ταυτότητας ή διαβατηρίου.

    Μπορεί να ελεγχθεί η εγκυρότητα των εγγράφων ταυτότητας, δεν μπορούν όμως να σας υποβληθούν ερωτήσεις σχετικά με τους σκοπούς και τη διάρκεια του ταξιδιού σας.

    Το δικαίωμά σας να ταξιδεύετε μπορεί να περιοριστεί μόνο για λόγους δημόσιας τάξης, δημόσιας ασφάλειας ή δημόσιας υγείας."

    (Και για το τελευταίο ερώτημά σου, ποιος είπε ότι στην Ελλάδα θέλουν νόμιμους μετανάστες;)

  4. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 31/01/2009 06:36:34

    Μια αλλη διασταση του θεματος της λαθρομεταναστευσης, στην οποια δεν εχει δοθει η επιβαλλομενη προσοχη απο ολους μας, ειναι οτι τελικως το μεγαλυτερο ποσο - αν οχι ολοκληρο - που καταβαλλει καθε λαθρομεταναστης για να φτασει στην Ελλαδα το πληρωνουμε εμεις, δηλαδη η χωρα και οι Ελληνες πολιτες.
    Αυτο συμβαινει επειδη τα κυκλωματα των μετακινητων αξιωνουν απο τους υποψηφιους μεταναστες να ορισουν στον τοπο τους συγγενεις τους οι οποιοι θα τους πληρωσουν ολοκληρο και πολλες φορες ακομη περισσοτερο το "κοστος". Ετσι καθε λαθρομεταναστης μολις φτασει στην Ελλαδα πρεπει να αρχισει να στελνει χρηματα στους συγγενεις του για να πληρωσουν την "οφειλη" στους μετακινητες, πραγμα που σημαινει οτι τελικα εμεις και τους "φορτωνομαστε" και =C Fληρωνουμε και τα εξοδα που κανουν για να φτασουν ως τη χωρα μας, με χρηματα μαλιστα που δανειζομαστε....
    Και κατι ακομη, προσθηκη στα οσα αναφερει ο Lakis για τα της Ισπανιας: Εμενα και τη συζυγο μου, οταν θελησαμε να παρουμε την πρασινη καρτα, η αρμοδια αμερικανικη υπηρεσια μας υποχρεωσε να υποβληθουμε, περα απο τις αλλες ιατρικες εξετασεις σε πολιτειακο νοσοκομειο που τις πληρ=C Fσαμε απο την τσεπη μας και σε τεστ για Aids σε ηλικια 75 ετων - βλεπετε, οι οργανωμενες πολιτειες δεν ειναι σαν τη δικη μας "μπαιστε σκυλοι κι' αλεστε κι' αλεστικα μη δινετε" που λεει ευστοχα ο ελληνικος λαος.

  5. Lakis avatar
    Lakis 31/01/2009 07:46:14

    @Manoli,
    allon na pas touristas sthn Ispania kai allon na theleis na zhseis kai na ergasteis ekei. Otan pas touristas fysika kai den se rwtane alla ean theleis na pas na meineis kai poly perissotero na breis doulia einai alles oi diadikasies (opos exw anagrapsei).

    @Anwnyme 4,
    eleytherh einai fysika h diakinhsh otan theleis na pas gia tourismo. Ftanei to diabathrio h h taytothta. Oxi omws an theleis na meineis ekei. Gia na meineis ekei kai na piaseis doulia xreiazesai OPOSDHPOTE adeia paramonhs kai ergasias.

    @Anwnyme 3,
    eixan/exoun katafygei sthn Ispania egklhmaties tou poinikou dikaiou (kai merika ellhnika frouta) alla to paizoun touristes! Den tous elegxei to kratos me thn ennoia oti menoun se ksenodoxeia h noikiazoun viles gia touristes braxyxronia kai meta allazoun pali polh. Otan meta tous stamathsoun sto dromo se kanenan elegxo tous syllambanoun.

    Egw egrapsa pws einai h NOMIMH DIADIKASIA gia na bgaleis adeia paramonhs kai adeia ergasias gia na gineis monimos katoikos Ispanias (opws egw).

  6. ataktos avatar
    ataktos 31/01/2009 08:32:49

    αλλα εμεις εχουμε "δημοκρατια" ε...

  7. komshiu avatar
    komshiu 31/01/2009 09:04:47

    O kathenas apo mas ta blepei ta pragmata apo thn skopia tou.

    Poto ego tora: Mipos araje, h Ellada thelei kai ta kanei ola auta? Mipos h epidothshs pou pernei apo thn EE einei megalhteres apo thn "zimia" pou "prokaloun" h lathrometanastes? Sthn diadikasia nomimopihsis, simasia exei na exeis lefta na plironeis, nomima e paranoma. Perisotera lefta plironis nomima sthn Ellada. Meta apo 15 Xronia kai akoma plironome kathe duo xronia gia ananeosi ths adias paramonis, ektos apo ta kathimerina san "ellinas" poliths. Etsi, "kai na theleis na agiaseis, den se afinoun"

  8. Lakis avatar
    Lakis 31/01/2009 09:16:46

    Ας μου επιτραπεί από τον "φακτορα" και τους λοιπούς αναγνώστες να γράψω αυτό που έπαθα πέρυσι στο υπουργείο "εκωτερικων" στην Αθηνα (άσχετο με το post) για να δηλώσω την αγανάκτηση μου:

    Πέρυσι ήρθα στην Ελλάδα για να αγοράσω ένα σπίτι στην Αθηνα. Ο Δικηγόρος μου είπε ότι για να μπορέσω να το αγοράσω πρέπει να βγάλω ΑΦΜ. Τον ρώτησα που μπορώ να το βγάλω και μου λέει ότι πρέπει να το βγάλω στον τόπο κατοικίας μου. Απαντώ ότι δεν μένω στην Ελλάδα και δεν έχω ζήσει ποτε στην Ελλάδα. Μου λέει τότε ότι πρέπει να το βγάλω στο χωριο εκεί που είναι ο τόπος καταγωγής μου και είμαι γραμμένος στα δημοτολόγια.
    Πριν ξεκινήσω για την Επαρχία καλού-κακού πήρα τηλέφωνο στην Εφορία και μου είπανε ότι αφού είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και αφού το ΑΦΜ είναι μονο για μια πράξη (αγορά σπιτιού) και όχι για να αναπτύξω επιχειρηματική δραστηριότητα η να πιάσω δουλειά τότε δεν χρειάζεται να πάω εκεί αλλα στην Αθηνα πίσω από το Πολυτεχνείο είναι ένα γραφείο που βγάζει “ΑΦΜ Κατοίκων Εξωτερικού”.
    Πάω λοιπόν εκεί πέρα σε αυτό το γραφείο και μου λένε να ξαναφύγω και να πάω με δυο άτομα Έλληνες με τα διαβατήρια τους για να τους δηλώσω ως “αντικλήτους”. Ξαναφεύγω λοιπόν και συνεννοούμαι με δυο ξαδερφάκια (ο ένας ήρθε από την Κόρινθο) να πάμε την άλλη μέρα.
    Πάμε την άλλη μέρα οι τρεις μας και η υπάλληλος μου λέει να ξαναφύγω και να έρθω επιπλέον και με ένα χαρτί από το Υπουργείο Εξωτερικών που να πιστοποιεί ότι είμαι μόνιμος κάτοικος Ισπανίας. Έχω αρχίσει να πρασινίζω στο πρόσωπο και ξαναφεύγω.
    Πάω στο υπουργείο Εξωτερικών και μου λένε ότι το συγκεκριμένο γραφείο λειτουργεί μονο μέχρι τις 12:00 και να πάω την άλλη μέρα. Δίωξης τα ξαδερφάκια μιας και την άλλη μέρα έπρεπε να πάνε για δουλειά το πρωί.
    Πάω λοιπόν την άλλη μέρα πρωί στις 08:00 ξανά στο Υπουργείο Εξωτερικών και χτυπάω την πόρτα σε αυτό το γραφείο αλλα δεν ανοίγει κανεις. Ξανακατεβαίνω κάτω και ρωτάω αν λειτουργεί το γραφείο και μου λένε ότι λειτουργεί αλλα κάπου θα έχει πάει ο υπάλληλος εντός του κτιρίου και να περιμένω στο διάδρομο. Ksanaanebainw επάνω και περιμένω στο διάδρομο. Μετά από καμια ώρα (!!!) εμφανίζεται ένας τύπος με τυρόπιτες στο χέρι (!!!). Έρχεται προς το γραφείο, ξεκλειδώνει και μπαίνει. Αφού λέω καλημέρα πάω να τον ακολουθήσω προς τα μέσα και γυρνώντας πίσω βάζει την παλάμη του στο στήθος μου και μου λέει “περιμένετε έξω κύριε να σας φωνάξω”!!!!!!!!!!!
    Λέω τώρα “άμα τον πλακώσω και τον στείλω στο ΚΑΤ θα ανεβούν τα security και θα μπλέξω και δεν θα πάρω και το χαρτί”. Οποτε κάθομαι έξω πράσινος…
    Μετά από κάνα τέταρτο ακούω από το γραφείο μια φωνή: “είστε ακόμα έξω εσείς?”!!!!!!!
    Εδώ να σημειώσω ότι λόγω μιας συνεστίασης που θα ακολουθούσε ήμουν κουστουμαρισμένος εκείνη την ημερα και γενικά ρε παιδί μου δεν δίνω την εντύπωση του ρεμαλιού.
    Τέλος πάντων μπαίνω.

    Ακολουθεί ο παρακάτω διάλογος και διαδικασία (διαβάστε και φρίξτε):

    ΕΓΩ: Καλημέρα. Χρειάζομαι μια βεβαίωση για να βγάλω ΑΦΜ κατοίκων εξωτερικού γιατί είμαι μόνιμος κάτοικος Ισπανίας.

    YPL: Και που το ξέρω εγώ (!!!).

    ΕΓΩ: Ορίστε το Διαβατήριο μου που έχει εκδοθεί από την ελληνική πρεσβεία στη Μαδρίτη. Ως γνωστόν δεν μπορεί η εκεί πρεσβεία να εκδώσει διαβατήριο εάν δεν της προσκομίσεις όλα τα δικαιολογητικά ότι μένεις εκεί μόνιμα (που μένεις, διεύθυνση κτλ.). Αν είσαι p.x τουρίστας και έχασες το διαβατήριο σου εκδίδει μονο ταξιδιωτικό έγγραφο.

    YPL: Δεν μου φτάνει αυτό.

    ΕΓΩ: Ορίστε και ένα χαρτί (ευτυχώς το είχα μαζί) από το δημαρχείο της πόλης στην Ισπανία που μένω που γραφει το νούμερο της άδειας παραμονής, το ισπανικό ΑΦΜ και την διεύθυνση μου.

    YPL: Αυτό είναι στα ισπανικά.

    ΕΓΩ: Τι άλλο θέλετε να κάνω?

    YPL: Αυτό πρέπει να πας (στον ενικό από εδώ και πέρα) στο Μοναστηράκι στο "μεταφρασθριο" του κράτους και να το μεταφράσεις.

    ΕΓΩ: Καλώς

    Φεύγω με taxi και κατεβαίνω στο "μεταφρασθριο". Ευτυχώς εκεί σε μιση ώρα το ετοίμασαν και εδώ οφείλω να πω μπράβο. Ξαναγυρνάω με taxi γιατί είχα και την έννοια ότι στις 12:00 θα φύγει ο τύπος και θα κλείσει το γραφείο.
    Χτυπάω ξανά την πόρτα και μπαίνω.

    ΕΓΩ: Το μετέφρασα το χαρτί.

    YPL: Για δώστο να το δω (!!!).

    ΕΓΩ: Ορίστε.

    YPL: Τώρα λοιπόν χρειάζομαι και μια βεβαίωση από την ελληνική πρεσβεία στη Μαδρίτη ότι είσαι μόνιμος κάτοικος Ισπανίας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΕΓΩ: Πως θα το πάρω αυτό?

    YPL: Πάρε τηλέφωνο (να πάρω εγώ τηλ. δηλαδή) στην πρεσβεία να στο στείλουν με fax!!!!!!!!!!!!!!!

    ΕΓΩ: Θα πάρω αλλα μην μου πείτε μετά ότι χρειάζεστε το original.

    YPL: Όχι και το fax μου κάνει.

    ΕΓΩ: Μου δίνετε το τηλέφωνο της πρεσβείας?

    YPL: Μπες στην ιστιοσελίδα μας στο Internet και θα το βρείς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΕΓΩ: Συγγνώμη αλλα εσείς εδώ μέσα στο Υπουργείο δεν τα έχετε που είστε η προισταμενη τους αρχή?

    YPL: Κατέβα τρεις ορόφους κάτω να κοιτάξουν στους καταλόγους!!!!!!!!

    Βγαίνω έξω στο διάδρομο και παίρνω έναν φίλο στην Ισπανία που το βρήκε από τις πληροφορίες και μου το έστειλε με sms.

  9. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 31/01/2009 10:03:49

    Λάκη μου,

    δεν γίνεσαι καθόλου Γλυκούλης με όσα λες στον Πάκη και τον Μαρκογιαννάτση. ΘΑ πέσει η τηλεθεασή σου αγαπητέ.

    Λάκη μου ο Σημιτάκος με 80.000 ψηφαλάκια αδήλωτα βγήκε πρωθυπουργός ( με Τσουκάτο στρατηγό... ) κ εσύ απορείς για την μεταναστευτική πολιτικη στην Ελλάδα.

    75.000 ψηφοι ειναι το 1% του εκλογικού σώματος να σε ενημερώσω.

    Οπως με τους αγρότες έτσι και οι Λαθρο_Μετανάστες ειναι UNTOUCHABLES στην χώρα του ΑΡΚΑ.

    Σε συγχαίρω για το άρθρο σου και τις εκνευριστικές πληροφορίες.

    ΠΠ

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/01/2009 10:11:23

    Λάκη, 1-η κατάσταση που περιέγραψες είναι άκρως ενδεικτική. Έχουμε κατοχή και οι κατοχικές δυνάμεις είναι οι μπάστακες δημόσιοι υπάλληλοι μας.
    2-Θα πρέπει να βάλουμε στην όλη εξίσωση του θέματος των λαθρομεταναστών και τις δεκάδες χιλιάδες Τσετσένων κ.ά. που έφεραν τα 2 μεγάλα κόμματα στις εκλογές του 2000 (κυρίως) και που με αντάλλαγμα ένα συμπληρωμένο ψηφοδέλτιο στα χέρια τους άφησαν να "εξαφανισθούν" μέσα στη χώρα. Κανένας δεν μιλάει διότι και οι 2 το έκαναν. Τα τσάρτερ έρχονταν γεμάτα και έφευγαν άδεια.

  11. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 31/01/2009 10:12:34

    Λακη 19.

    επισόδειο τπυ ΑΜΑΝ μου θυμισες !!! χαχαχαχα συγγνωμη .

    http://www.youtube.com/watch?v=kyvn9r25tD0

    ελπιζω να σου εφτιαξα λιγο τη μερα.

    ΠΠ

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 31/01/2009 10:52:47

    H Iσπανία όπως και πολλές άλλες χωρες εχει οργανωμένο κράτος.Στην Ελλάδα κάτι τετοιο θεωρειται καταπιεστικό.Αλλωστε οι διανοουμενοι μας προβλέπουν ότι θα καταργηθουν τα κράτη -μάλλον όμως μόνο το δικο μας βαίνει προς καταργηση.

  13. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 31/01/2009 10:56:53

    @Lakis: Καλημέρα! Καλά, ρε, φίλε, διαβάζεις τουλάχιστον τις απαντήσεις στα σχόλια που γράφεις στο μπλογκ ή όχι;

    Πήγαινε στα σχόλια του "Πήξαμε από θεωρία, καιρός για προτάσεις" και πάρε το πρόγραμμα που αλλάζει τα γκρίκλις σε ελληνικά.

    Άντε, να σωθούμε, γιατί θα στραβωθούμε...

  14. Patriot avatar
    Patriot 31/01/2009 11:30:16

    Δεν ξέρω Ισπανία, αλλά μια βόλτα μέχρι την Στουτγκάρδη ή το Βερολίνο, κατά Κρόιτσμπεργκ μεριά, θα σας πείσει. Και κατά Ζυρίχη, άμα λάχει να πούμε.
    Come back to reality και αφήστε τα ιδεολογήματα. Το ΛΑΟΣ δεν τραβάει. Ακόμα και ο Πάκης το κατάλαβε. Η μετανάστευση είναι κάπως όπως τα βαρομετρικά συστήματα (βαρομετρικά χαμηλά ή αντικυκλώνες, διαλέχτε). Δεν σταματάει στα σύνορα.

  15. Patriot avatar
    Patriot 31/01/2009 11:37:56

    Και άντε να βρείτε μπετατζήδες μετά, άν, λέω άν αποφασίσετε να γίνετε μουτσάτσος και μουχέρας.

  16. Factorx avatar
    Factorx 31/01/2009 13:16:00

    Lakis τελευταία φορά που μεταφράζω τα Greeklish σου. Πετας τα αλαμπουρνέζικα και λεες θα τα μεταφρασουν οι ηλίθιοι; Αλλη δουλειά δεν είχαμε...

    Σου έστειλε το λινκ ο νηπιος γερων:

    http://services.innoetics.com/greeklish/

  17. olympiada (male) avatar
    olympiada (male) 31/01/2009 13:38:24

    Μανώλη είπες τη μεγαλύτερη αλήθεια. Κανένας δε μιλάει για νομιμοποίηση μεταναστών. Αντιθέτως βλέπεις κραυγές για "ανοιχτά σύνορα", ελεύθερη διακίνηση (το όνειρο του καπιταλισμού)κλπ. Το σύνθημα θα έπρεπε να είναι "νομιμοποίηση ΟΛΩΝ των μεταναστών". Αν όμως γινόταν αυτό, πως θα κονόμαγαν τα δις οι εθνικοί "δημοκράτες" εργολάβοι στο μεγαλύτερο πλιάτσικο που έγινε ποτέ σε Ευρωπαϊκό κράτος;
    Τώρα που τα έπιασαν βέβαια, βγάζουν κάποιες έγκριτες αναλύσεις για την εγκληματικότητα των λαθρομεταναστών κλπ κλπ.

  18. νικος avatar
    νικος 31/01/2009 13:57:17

    Εδώ είναι¨
    'μπείτε σκύλοι αλέστε κι αλεστικά μην δώσετε!'

  19. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 31/01/2009 15:11:28

    ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ? ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΘΑ ΕΧΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ?

  20. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 31/01/2009 18:59:32

    Φιλτατε Φακτορα, θα μου επιτρεψεις να προσθεσω ακομη μια διασταση στο θεμα των λαθρομεταναστων, που εχει μαλιστα και μακρυα ουρα - βλεπεις, απο την εναλλαγη αποψεων στο site σου προκυπτουν συνεχως νεα στοιχεια για το καθε ζητημα που συζητειται.
    Αυτη η νεα διασταση ειναι η διαφθορα και η παντος ειδους εγκληματικοτητα που μεταφερεται απο εξω προς τη χωρα μας μ τους λαθρομεταναστες. Η διαφθορα αγγιζει διπλωματικες μας υπηρεσιες σε χωρες που μας "τροφοδοτουν" με φουρνιες λαθρομεταναστων εφοδιασμενων με "κανονικα χαρτια", ελεγκτικες υπηρεσιες στο εσωτερικο της χωρας, "νταλαβεριζομενους" με οποιουσδηποτε τροπους και για οποιονδηποτε λογο με τους λαθρομεταναστες ειτε για να τους "βοηθησουν" να αποκτησουν καποιο ειδος νομιμοποιησης,20να βρουν δουλεια, να εξασκησουν το αρχαιοτερο επαγγελμα και πολλα αλλα αναλογα.
    Ολοι θυμομαστε τον φονο αστυνομικου μας στο προξενειο 'η την πρεσβεια μας στην Αλβανια - το θεμα τελικως "πνιγηκε" και αποσιωπηθηκε ακομη και η δικαστικη εκβαση αυτης της υποθεσεως.
    Ολοι πρεπει να θυμομαστε τις αναφορες που ειχαν γινει για εναν κλητηρα στην πρεσβεια 'η στο προξενειο μας σε βαλκCEνικη χωρα που ειχε (και εχει ακομη;) την εφεση να κινειται με πανακριβα αυτοκινητα..
    Ολοι πρεπει να εχουμε ακουσει καποτε για τη "ρωσικη μαφια" που μας στενλει ομορφες Ρωσιδες οι οποιες γεμιζουν τα καθε λογης μπαρ, καφετεριες και δεν συμμαζευεται. Το ιδιο πρεπει να εχουμε ακουσει και για τη "γεωργιανη μαφια" και το απλο ερωτημα ενος απλου πολιτη ειναι πως γινεται αυτες οι "μαφ9ες" να μας πλημμυριζουν με γυναικες εφοδιασμενες με "κανονικα χαρτια"; Που τα βρισκουν αυτα τα "χαρτια", εισβαλλουν οι μαφιοζοι στις δικες μας υπηρεσιες, συμπληρωνουν και σφραγιζουν τα "χαρτια" που χρειαζονται καθε φορα και μετα φευγουν σαν "κυριοι";
    Η υποθεση αυτη θυμιζει μια αναλογη σχετικα υποθεση με μεγαλο αριθμο ομογενων απο καποια αφρικανικη χωρα, οι οποιοι ειχαν καταφθB 1σει στην Ελλαδα με "χαρτια" του ελληνικου προξενειου που τους εμφανιζαν οτι ηταν μεταφορεις στη συγκεκριμενη χωρα και ετσι απεκτησαν εδω αδειες φορτηγων αυτοκινητων σαν να ηταν αυτοκινητιστες.
    Η "ουρα" για την οποια εγινε λογος στην αρχη ειναι διφυης:
    Πρωτον, σημαντικος αριθμος αστυνομικων μας απασχολειται αποκλειστικα με την παραβατικοτητα των λαθρομεταναστων (κλοπε=C F, ληστειες, ανθρωποκτονιες,εκβιασμοι δικων τους και δικων μας, διακινηση ναρκωτικων και γυναικων για εκπορνευση, διακινηση συμπατριωτων τους λαθρομεταναστων κλπ).
    Δευτερον, τους πληρωνουμε το φαγακι και τη στεγαση τους οταν συλλαμβανονται και καταδικαζονται και επι πλεον προχωρουμε σε προσθετες δαπανες με τα προγραμματα που εφαρμοζονται για να "ανανηψουν".
    Εχει απ' ολα, λ οιπον, ο μπαξες της λαθρομεταναστευσης και των λαθρομεταναστων.

  21. Προφήτης avatar
    Προφήτης 31/01/2009 22:04:20

    Lakis, μην τους χαλάς την αφγανόσουπα.

  22. LEON avatar
    LEON 31/01/2009 22:23:03

    Όξω παλιοφασίστες Ισπανοί...Ούστ ρέ!!
    Ζήτω ή Κομμούνα τών Αθηνών λέμε!!!!