24/05/2009 02:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η μεταμόρφωση του Ομπάμα.


______________________________________________________________________________________________
Συνεχίζοντας στα χνάρια των Κένεντι και  Κάρτερ, ο Πρόεδρος Ομπάμα φαίνεται να ολοκλήρωσε  και αυτός τη «μεταμόρφωσή» του. Ξεκίνησε ως ένας χαμηλών τόνων, φιλειρηνιστής, μαύρος καθηγητής συνταγματικού δικαίου, προχώρησε σε μεθοδικό οργανωτή κοινοτικών εκδηλώσεων στο Σικάγο και κατέληξε ενθουσιώδης συνήγορος «στοχευμένων εκτελέσεων, στρατηγικών αποκεφαλισμού και βομβαρδισμών δια τηλεχειρισμού...» Καμία έκπληξη φυσικά για τους γνωρίζοντες πρόσφατη Αμερικανική ιστορία. Είτε πρόκειται για το Βιετνάμ είτε για το Αφγανιστάν, οι προτάσεις των στρατηγών τις οποίες συνήθως ακολουθούν οι νέοι Πρόεδροι είναι πάντα οι ίδιες.  Ίδια είναι σχεδόν πάντα και τα καταστροφικά αποτελέσματα. Κινητοποίηση εκατοντάδων χιλιάδων στρατιωτών σε διεθνή μέτωπα και οδυνηρό  πολιτικό κόστος στις ΗΠΑ.

Διαβάστε τη συνέχεια εδώ: Ο Ομπάμα στα χνάρια των Κένεντι και Κάρτερ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 24/05/2009 02:28:10

    Η "αλλαγή, στην οποία μπορούμε να πιστεύουμε" αφορά μάλλον το χρώμα του δέρματος.
    Ξεχάσατε τα παιχνίδια του Κλίντον (Δυτικά Βαλκάνια, Σομαλία)

  2. Lavazza avatar
    Lavazza 24/05/2009 07:24:43

    Όταν φωνάζαμε πολλοί εδώ μέσα οτι η ΗΠΑ δεν υπάρχει περίπτωση με καμίας "απόχρωσης" πρόεδρο να αλλάξει πολιτική (και δει εξωτερική), σπεύδαν μερικοί να μας χαρακτηρίσουν φασίστες του Μπους και της νέας τάξης πραγμάτων (δυστυχώς και αναγνώστες εδώ πέρα μας χαρακτήρισαν έτσι)...

  3. Lavazza avatar
    Lavazza 24/05/2009 08:39:45

    Άσχετο με το ποστ αλλά μου έκανε εντύπωση:

    Σχετικά με τη λειτουργία υποκαταστημάτων της τουρκικής τράπεζας ZIRAAT BANKASI που υπάρχουν στη Θράκη.

    Στα τζαμιά κάθε Παρασκευή με τον ψευτομουφτή Μετέ σε ρόλο καθοδηγητή, γίνεται τραπεζική ενημέρωση! Αφού πρώτα ο ψευτομουφτής τους τονώσει τον τουρκισμό τους λέγοντας "Η μητέρα πατρίδα στηρίζει τους ομοεθνείς και ομόθρησκους", τους πληροφορεί ενδελεχώς για τα τραπεζικά προϊόντα της συγκεκριμένης Τράπεζας!!!
    Ο Μετέ έχει προφανώς προμηθεύσει με τα ονόματα των μουσουλμάνων της Θράκης την συγκεκριμένη τουρκική τράπεζα, η οποία επικοινωνεί (από τα κεντρικά στην Τουρκία!!!) μαζί τους για να τους προωθήσει τα τραπεζικά της προϊόντα.
    Η ZIRAAT BANKASI λοιπόν δίνει ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΠΡΟΝΟΜΙΑΚΑ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΑ ΔΑΝΕΙΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ! ΑΤΟΚΑ μέχρι 10 χρόνια, προκειμένου όλοι οι μουσουλμάνοι της Θράκης να αποκτήσουν το δικό τους κεραμίδι!
    Προϋπόθεση; Να έχουν έστω και έναν συγγενή μόνιμο κάτοικο Τουρκίας!

    Τη χασούρα της Τράπεζας ποιός την πληρώνει;;;

    Το τουρκικό κράτος;;;

    Οι δικές μας Τράπεζες τί κάνουν;;;

    Καταρχάς δεν είναι παράνομο να δίνει μια Τράπεζα δάνεια ΆΤΟΚΑ με κριτήριο τη θρησκεία και το να έχεις συγγενή που είναι μόνιμος κάτοικος Τουρκίας;;;

    Δεν αντιτίθεται στους νόμους της Αγοράς;;;

  4. orab avatar
    orab 24/05/2009 10:03:49

    Omos kai stis epomenes ameriknikes ekloges tha katsete kai tha xeniktisete. Eseis ekei kato sto Ellanda myalo de vazete (eiste arage afeleis i ilithioi?)

  5. boubou avatar
    boubou 24/05/2009 10:06:41

    Καλά , πάντως ο τζων Κένεντι έφυγε νωρίς!!
    Ο δε ρόμπερτ Κένεντι (Ιδιαίτερη Συμπάθεια του Α. Παπανδρέου)
    έφυγε πολύ νωρίς, δεν πρόκαμε καν να γίνει πρόεδρος.

  6. boubou avatar
    boubou 24/05/2009 10:22:15

    Ασχετο με το ποστ
    Άκουγα τον Κακαουνάκη Σήμερα το πρωι, και τα έλεγε "τσεκουράτα". Κάτι για χρηματοδοτήσεις κομμάτων ΠΑΣΟΚ , ΝΔ και λοιπών "Δημοκρατικών" δυνάμεων κλπ. Επίσης ανέφερε και ονόματα πιθανών χρηματοδοτών.
    Φάκτορ, επειδή σου αρέσουν τέτοια , να κάτι ενδιαφέρον για ποστ, και άσε τον Ομπάμμμα να δεί καμμιά "ασπρη" μέρα

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2009 10:55:05

    καλημερα
    και ο ΓΑΠΠ ο αντιγραφεας του Μπαμα θα κανει το ιδιο
    «στοχευμένων εκτελέσεων, στρατηγικών αποκεφαλισμού και βομβαρδισμών δια τηλεχειρισμού… των ΒΑΡΒΑΡΩΝ»

    εγω καλου κακου εκλεισα θεσηη σε καταφυγιο με 2μ τοιχο τσιμεντο και μολυβδο σαντουιτς σε πορτοπαραθυρα.

    ΠΠ

  8. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 24/05/2009 11:12:54

    Εστιάζω στην προσπάθεια των Αμερικανών να χώσουν στο ΝΑΤΟ ότι έμψυχο υλικό - Κοσοβάρους, Σκοπιανούς, Αλαβανούς, Κράτες κ.λ.π - διατίθεται για να υπάρχει η δυνατότης μειώσεως των πεζοναυτών που πάνε ζωντανοί εκει επιστρέφουν σε φέρετρα.

    Το ίδιο θα γίνει και στο μαλακό υπογάστριο της Ρωσίας. 'Όπου μπορούν και ό,τι αρπάξουν.

    Τα ανθρωπάκια των Βαλκανίων το έχουν σκεφθεί ποτέ απο αυτήν την οπτική γωνία;

    ΠΕΛΙΑΣ

  9. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 24/05/2009 12:01:55

    Δεν καταλαβαίνω γιατί ορισμένοι απορούν, φωνάζουν ή πέφτουν από τα σύννεφα? (ελπίζω μόνο όχι πάνω στα κεφάλια μας)

    Έτσι ήταν είναι και θα είναι πάντα, η φιέστα και οι γιορτές γιορτές, η δουλειά δουλειά.
    Ο κ Ομπάμα δηλαδή θα εφάρμοζε το Διεθνές Δίκαιο, θα συνεργαζόταν με ομολόγους και θα έλυνε τα προβλήματα?
    Το ...ισοζύγιο θα κοίταγε, την Αμερικάνικη Κοινωνία που μεγάλωσε και ευημερούσε με δανεικό αέρα και στον υπόλοιπο κόσμο, θα έκανε ότι και ο ...Κένεντυ πχ στο Βιετνάμ.
    Δεν υπάρχουν εχθροί και φίλοι, δουλειές υπάρχουν και όποιος απλά συμμαχεί είναι ...Ελλάδα, όποιος κοιτά και τον εαυτό του Τουρκία αν θέλει κάποιος μέτρο σύγκρισης.

    ΥΓ

    Το μεγαλύτερο ανέκδοτο είναι οι απορίες και οι αιφνιδιασμοί των Ελλήνων, λες και στη χώρα μας δεν υπήρξε και δεν θα υπάρξει ουδεπόποτε ανακολουθία ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΩΝ ΕΞΑΓΓΕΛΕΙΩΝ με ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ.
    ...εμείς τουλάχιστον θα έπρεπε να ξέρουμε από τα βιώματα της σύγχρονης Ελλάδας...

  10. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 24/05/2009 12:20:52

    Μεταμόρφωση υπάρχει για τους παραμυθιασμένους.

  11. boubou avatar
    boubou 24/05/2009 13:13:40

    @9 Ιθαγενής
    Σωστός, και υπάρχει και η αντίστοιχη ταινία του Oliver Stone Θαρρώ, με τον Tom Cruise όπου παραμιθιάζεται από τον Ρόμπερτ Κένεντυ και τελικά καταλήγει ανάπηρος

    @10 αγανάκτηση
    Τι παραμυθιασμένος Ο Γιωργάκης?? , αυτό και αν είναι υβρις ¨:-))?><"

  12. giankoulas avatar
    giankoulas 25/05/2009 00:12:50

    den gnorizete tin ameriki. Kai einai lupiro na grafete atekmiriota pragmata, gia na min po tipota allo. to eisitirio einai pia polu ftino. Gia peraste mia bolta na anoiksei to kefali sas

  13. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 25/05/2009 09:00:15

    @12 τι εννοεις; δεν ειναι ετσι τα πραματα; για πες μας εσυ που τα ξες καλυτερα λογω χαμπουργκερ μαλλον.