#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/04/2011 10:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η μετά Παπανδρέου εποχή άρχισε



Λοιπόν αυτός ο υπουργός Υγείας ανταγωνίζεται τον... Νταλάρα. Όπου ανοίξεις τηλεόραση ή ραδιόφωνο βρίσκεται μπροστά σου τον Ανδρέα Λοβέρδο. Κάθε μέρα και μια συνέντευξη τύπου, ατάκες φιλολαϊκές, σχέδια που ανακοινώνονται για περικοπές δαπανών, υποσχέσεις για νοικοκύρεμα των νοσοκομείων. Απ' όλα έχει ο μπαξές του κ. Λοβέρδου ο οποίος προφανώς αντιλαμβάνεται ότι πλησιάζει η μετά Παπανδρέου εποχή και ετοιμάζεται να πλασαριστεί σε καλή θέση στην κούρσα της διαδοχής.

Αλλιώς δεν εξηγείται όλος αυτός ο ορυμαγδός δηλώσεων και εμφανίσεων. Σε λίγο θα εμφανίζεται ως... γκεστ σταρ σε υπουργεία άλλων.

Έχουν περάσει έξι μήνες από τότε που έκανε συνέντευξη τύπου και ανακοίνωσε ότι στα τέλη Μαρτίου θα παραιτηθεί αν δεν κερδίσει το στοίχημα του νοικοκυρέματος των νοσοκομείων. Την Πέμπτη λοιπόν έκανε τον απολογισμό του. Μη φαντάζεστε ότι παραιτήθηκε, αυτά γίνονται σε άλλον πλανήτη. Στην Ελλάδα του ΠΑΣΟΚ όλα είναι υπέροχα, όλα έχουν λυθεί, οι στόχοι επιτυγχάνονται και οι υπουργοί μένουν στις θέσεις τους. Έτσι και ο κ. Λοβέρδος, σε μια έκρηξη αυταρέσκειας είπε ότι όλα πάνε καλά ενώ προανήγγειλε και νέες περικοπές 500 εκατ. ευρώ το χρόνο από τις τιμές των φαρμάκων.

Με τόσα ποσά που ακούγονται ότι κόβει η κυβέρνηση θα έπρεπε να έχουμε μειώσει το έλλειμμα 5 μονάδες και το χρέος να μην είναι 150% του ΑΕΠ.

Η αμετροέπεια έχει και όρια, κάποιος θα πρέπει να το πει στους υπουργούς της κυβέρνησης.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 01/04/2011 10:21:47

    ΓΕΛΟΙΟΙ ΤΥΠΟΙ ΣΕ ΚΑΚΟΓΟΥΣΤΟΥΣ ΡΟΛΟΥΣ , ΜΑΘΗΤΕΥΟΜΕΝΟΙ ΜΑΓΟΙ ΣΤΟΥ ΚΑΣΙΔΗ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.ΑΛΙΜΟΝΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΥΠΟΦΕΡΕΙ .

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/04/2011 10:55:26

    *Την άποψη ότι η πρόσφατη Σύνοδος Κορυφής των ευρωπαίων ηγετών στις Βρυξέλλες «έκανε λίγα» για να βοηθήσει την Ελλάδα, την Ιρλανδία και την Πορτογαλία εκφράζει το περιοδικό Economist. Ακόμη, υποστηρίζει ότι η Ελλάδα, η Ιρλανδία και η Πορτογαλία, θα πρέπει να κουρέψουν το δημόσιο χρέος τους νωρίτερα και όχι αργότερα, καθώς σήμερα ο κίνδυνος μετάδοσης έχει μειωθεί.

    *Το 2010 η τουρκική οικονομία αναπτύχθηκε κατά 8,9%, ενώ το δ΄ τρίμηνο του έτους αναπτύχθηκε κατά 9,2%. Η κυβέρνηση της χώρας προβλέπει ανάπτυξη κατά 4,5% φέτος................................................................................

    ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/04/2011 10:56:59

    *Διπλάσια, σχεδόν, ήταν τα κέρδη της ΕΥΔΑΠ το 2010 σε σχέση με το 2009 και διαμορφώθηκαν στο ποσό των 11,34 εκατ. ευρώ από 5,74 εκατ. ευρώ της προηγούμενης χρήσης καταγράφοντας αύξηση 97,56%. Ο κύκλος εργασιών ανήλθε σε 378,97 εκατoμμύρια ευρώ, παρουσιάζοντας ελαφρά μείωση 1,86% σε σύγκριση με το 2009 (386,17 εκατ. ευρώ).

    μιλαμε για............ EVIAN

    ΠΠ

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 01/04/2011 10:57:30

    «Επίταξη, προσφυγή στη δικαιοσύνη δεν θέλουμε να κάνουμε.» Και,
    «Πρέπει να σκεφτούμε ότι η επιμονή δεν συγκροτεί και απόδειξη ότι κάποιος έχει δίκιο.» ~ο νέος υπουργός ασθενείας, λιμού κι εξάντλησης και τέως «υπουργός ανεργίας» και κοινωνικής ανασφάλειας.

    Ο πονεμένος αποκοιμήθηκε, ο νηστικός, Οχι! ~Λαϊκη παροιμία

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 02/04/2011 08:35:42

      Ρωτήθηκε κάποτε το σαλιγκάρι: «πως καταφέρνεις και φθάνεις τόσο ψηλά;»
      «Με τα σάλια μου και τα κέρατά μου», είπε ο γυμνοσάλιαγκας.

  5. Kostas D avatar
    Kostas D 01/04/2011 13:31:27

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.....
    ΑΛΛΑ και αποκρουστικοτατη και ΜΙΖΕΡΗ φυσιογνωμια...

    • 3birdssitting avatar
      3birdssitting @ Kostas D 01/04/2011 16:52:53

      Συμφωνω και εγω.

      Ο Λοβέρδος ειναι η επιτομή του "μαχητικού" και "αγωνιστικού" Πασοκ. Αυτος προσωποποιεί τον "καλλιεργημένο" μεσοαστό εντος του πασοκ. Δειχνει πως θα μπορουσε να ειναι το πασόκ, εάν ηταν δεν ηταν τοσο λαϊκα λαϊκιστικο.

      Στους πολλούς πασοκους άρεσε διότι επένδυε με λόγιο υφος τον λαϊκιστικό λόγο του.

      Στην πράξη ειναι αρριβίστας και οππορτουνιστης που γλείφει απο βρει.

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/04/2011 13:32:23

    Ο ψευτοκομψευόμενος νεοταξίτης Dr. Mengele, αφού πρώτα επιχείρησε (ανεπιτυχώς) να βγάλει λεφτά για το υπουργείο με τα "καπνιστικά δικαιώματα" που άφησε να διαρρεύσουν (και τελικά δεν εφαρμόστηκαν), αφού ομολόγησε ξεδιάντροπα ότι δεν μπορεί να χτυπήσει το τέρας της κακοδιαχείρισης και της λαμογιάς στα νοσοκομεία, αφού άνοιξε... χωρίς να ανοίξει το επάγγελμα του φαρμακοποιού, έρχεται τώρα να επιβάλει το οργουελικό εξάμβλωμα της "εικαζόμενης συναίνεσης" στη μετατροπή των Ελλήνων σε ανταλλακτικά, όπως οι Ινδοί που αναγκάζονται να πουλάνε όργανα για να ζήσουν. ΑΥΤΟΝ θέλει να αναδείξει η διαπλοκή σε ακόμα υψηλότερα αξιώματα! "Καμαρώστε" τον!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Αυριανιστής 01/04/2011 14:15:29

      Ας έρθει να τα πάρει τα όργανα με το έτσι θέλω!

      Εδώ είμαστε και τον περιμένουμε!

      Και δεν έχουμε ΤΙΠΟΤΑ να χάσουμε, γι αυτό μπορεί να είναι σίγουρος!

  7. Rote Phane avatar
    Rote Phane 01/04/2011 15:08:37

    Παρ΄ολη την λυσσαλεα και σθεναρη αντισταση της ΝΔ με επικεφαλης την Βοζεμπεργκ, τον Αρουλη και τον Κο ΤΙΠΟΤΑ, εναντια στο μνημονιο ε;
    Κατεβηκαμε τωρα και κατω απο το 20%;
    Συνεχιστε ετσι και θα ειστε σε λιγο τριτο κομμα.
    Σε τα μας τωρα. Στγμενη δουλεια..

  8. Rote Phane avatar
    Rote Phane 01/04/2011 15:09:09

    @ στιμενη

  9. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 01/04/2011 15:59:31

    Οση πολιτική ευθυξία έχει δείξει ο υπουργός Οικονομίας κυρ Παπακωνσταντίνου ο οποίος είχε δηλώσει οτι θα παραιτηθεί αν ανακοινωθούν νέα μέτρα, άλλη τόση τσίπα έχει ο ξετσίπωτος κυρ Λοβέρδος. Είπαμε ο πολιτικός παχυδερμισμός των "αντιεξουσιαστών στην εξουσία" είναι καταγεγραμμένος στο dna τους . Είναι σαν να ζητάς δηλαδή απο ένα γουρούνι να μείνει καθαρό και να μην χώνει τη μουρη του στις λάσπες γίνεται;

  10. SAS avatar
    SAS 01/04/2011 17:25:47

    Απορώ πραγματικά πώς κοιτάν τον εαυτό τους στον καθρέφτη . Δεν μπορεί να είναι άνθρωποι με νοημοσύνη γιατί θα είχαν και στοιχειώδει ντροπή .

  11. YΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΣ ΑΝΕΜΟΔΕΙΚΤΗΣ avatar
    YΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΣ ΑΝΕΜΟΔΕΙΚΤΗΣ 01/04/2011 19:13:58

    Γιατί να παραιτηθεί ο καημένος;
    Mήπως γιατί έκοψε τα φάρμακα απο τα νοσοκομεία μαζί με τις γάζες για να είναι καλό παιδί στο Δ.Ν.Τ;
    Μήπως γιατί ξαφνικά ανακάλυψε οτι δεν του "κάνουν" είκοσι διοικητές νοσοκομείων και τους καρατομεί ; (άραγε τους πήρανε με το open gov και αποδείχθηκαν τενεκέδες ;)
    Mήπως γιατί ο γενικός του γραμματέας κ.Πολύζος , ελέγχεται -αν δεν διώκεται ήδη -για ατασθαλίες στις προμήθειες που έκανε ως Δ/ντής του Ωνασείου ,βάσει πορίσματος των επιθεωρητών Υγείας ;
    Mήπως γιατί τώρα θυμήθηκε ο δυστυχής να φτιάξει ειδική επιτροπή εμπειρογνωμώνων για να ασχοληθεί μεταξύ άλλων και με την αναθεώρηση του μνημονίου στον τομέα της υγείας ; (όταν τάλεγε η Ν.Δ αυτοί σφυράγανε δήθεν αδιάφορα ,αγνωώντας τη λέξη ενδοτισμός.Ποιός να τη μεταφράσει στα αγγλικά ;

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/04/2011 21:16:17

    Διαμηνύστε κύριοι τουλάχιστον στον ΕΘΝΙΚΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΩΝ να είναι ΠΙΟ ΣΕΜΝΟΣ και ΣΕΒΑΣΤΙΚΟΣ απέναντι σε αυτούς στους οποίους χρωστάει την ύπαρξή του αυτός και οι γιατροί του και οι άτυχοι που γιατροπορεύει!!!! και να χρησιμοποιεί ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΩΦΕΛΙΜΙΣΤΙΚΗ και ΥΛΙΣΤΙΚΗ φρασεολογία!!!
    Άκου "αξιοποιήθηκαν"!!!

    Έχουν και οι σκοτωμένοι δικαιώματα σε σεβασμό και οι συγγενείς τους!!!

    Λογικά, εμπειρικά από μαρτυρίες και διαισθητικά το προσέγγισα το θέμα, αλλά κοιτάζοντας τη σελίδα του Εθνικού Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων βεβαιώθηκα και επίσημα.
    Ο στόχος τους είναι ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑ οι νεκροί από τα τροχαία.
    ΤΟ ΕΤΟΙΜΟ POOL.
    Τώρα θα έχω άδικο να αναρωτηθώ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΤΡΟΧΑΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ;
    ________________________________________________________
    Από την ιστοσελίδα του ΕΟΜ

    * Έχουμε το υψηλότερο ποσοστό θανάτων από τροχαία ατυχήματα, αλλά είμαστε η τελευταία χώρα της Ευρώπης όσον αφορά τη δωρεά οργάνων, με αποτέλεσμα σήμερα οι μεταμοσχεύσεις να βρίσκονται σε οριακό σημείο

    * Το 1997 έγιναν 1.892 θανατηφόρα ατυχήματα στην Ελλάδα με 2.141 νεκρούς και το 1998 έγιναν 1.980 θανατηφόρα ατυχήματα με 2.229 νεκρούς

    * Το 1997 αναφέρθηκαν 77 πτωματικοί δότες από τους οποίους αξιοποιήθηκαν μόνο οι 38 κυρίως λόγω αρνήσεως των εγγύτερων συγγενών. Το 1998 αναφέρθηκαν 74 πτωματικοί δότες και αξιοποιήθηκαν οι 57. Οι 17 πτωματικοί δότες δεν αξιοποιήθηκαν λόγω αρνήσεως των εγγύτερων συγγενών ή ιατρικών αντενδείξεων

    ______________________________________________________

    ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ ΚΥΡΙΟΙ !!!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 01/04/2011 21:19:38

      Και μη μου πείτε ότι λυπάστε για τα ΤΡΟΧΑΙΑ!!! κύριοι του ΕΟΜ!

      ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΑΣ!!!!

      (... δύο αρνητικές πρωτιές...)

      και καλά...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 01/04/2011 21:33:44

      διορθώνω:

      ΤΟ ΕΤΟΙΜΟ ΝΕΑΝΙΚΟ POOL!

      Για να ξέρουμε για τι μιλάμε εδώ πέρα!

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/04/2011 21:37:24

    και το λινκ με τον ευθύ συσχετισμό των ΤΡΟΧΑΙΩΝ με τις ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΙΣ και τον σαφή ΥΠΑΙΝΙΓΜΟ ότι δεν "ΑΞΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ" όλα τα πτώματα που θα μπορούσαν να "ΑΞΙΟΠΟΙΗΘΟΥΝ"

    http://www.eom.gr/article_detail.asp?e_cat_id=12&e_article_id=52

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/04/2011 21:40:16

    ΑΛΤΡΟΥΪΣΤΕΣ ΜΟΥ ΕΣΕΙΣ ΟΛΟΙ !!!

    ΙΣΟΣΚΕΛΙΣΤΕΣ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ!!!... ... ...

    • Rote Phane avatar
      Rote Phane @ αλλενάκι 02/04/2011 14:32:08

      Μεγαλη μπουκια φαε, μεγαλη κουβεντα μη λες.
      Ακουσε με. Κατι ξερω και εγω.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Rote Phane 02/04/2011 15:59:37

        Φίλε Rothe Phanne, αντιλαμβάνομαι πολύ καλά, τι εννοείς, αλλά δε βλέπεις και συ ότι πλέον οδηγούμαστε σε μια κοινωνία όπου η ζωή του ενός θα πατά στο θάνατο του άλλου στην κυριολεξία;
        Επί πτωμάτων καί όχι Θανάτω Θάνατον Πατήσας...

  15. Υγειονομικος ανεμοδεικτης avatar