#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/05/2010 12:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η μειοψηφία Χανίων αποχωρεί από τη ΝΔ



Όπως μεταδίδει πανηγυρικά το κρατικό ΑΠΕ – ΜΠΕ «παραιτήθηκαν χθες μαζικά από τη ΝΔ περίπου 400 μέλη του κόμματος στα Χανιά, κατά τη διάρκεια της διευρυμένης συνεδρίασης της Νομαρχιακής Επιτροπής του κόμματος..Νωρίτερα στην ομιλία του ο απερχόμενος πρόεδρος της ΝΟΔΕ Γιώργος Βούρβαχης κάλεσε τα μέλη του κόμματος να μην συμμετέχουν στις εκλογικές διαδικασίες της Κυριακής».

Παρόμοια αλλά μεμονωμένα περιστατικά σημειώθηκαν και σε άλλες νομαρχιακές της ΝΔ όπου διάφοροι αναξιοπαθούντες πολιτευτές αποχωρούν από τη ΝΔ για να δημιουργήσουν κλίμα ενόψει των εσωκομματικών εκλογών της Κυριακής για την ανάδειξη προέδρων τοπικών και νομαρχιακών οργανώσεων ανά την Ελλάδα και να βάλουν υποθήκη για το κόμμα της Ντόρας.

Βέβαια στα Χανιά η ΝΔ έχει 17.000 μέλη (στις εκλογές ψήφισαν 30.000) και σε όλη την Ελλάδα 965.000 (οι 800.000 που ψήφισαν και 165.000 που δεν ψήφισαν τον περασμένο Νοέμβριο), οπότε μόνο ειρωνικά χαμόγελα προκαλούν στην Ρηγίλλης οι προσπάθειες της Ντόρας να εμφανίσει τη ΝΔ διχασμένη λόγω της διαγραφής της.

Παρά τα πενιχρά αποτελέσματα μέχρι στιγμής η Ντόρα βαδίζει βάσει ενός εμφανούς σχεδίου: Σε πρώτη φάση θα αποχωρήσουν τα ανά την Ελλάδα στελέχη της Αγίας Οικογένειας που θα επιλέξουν να την ακολουθήσουν και σε δεύτερη θα κάνει ό,τι μπορεί για να χάσουν οι υποψήφιοι που θα έχουν το χρίσμα της Ν.Δ. στις εκλογές του Νοεμβρίου για την Τοπική Αυτοδιοίκηση.

Ποια είναι μη κοινωνική εμβέλεια του χώρου όπου κινείται η κ. Μπακογιάννη και εκ των πραγμάτων είναι καταδικασμένη να κινείται; Αποτυχημένοι πολιτευτές της ΝΔ που δίνουν γη και ύδωρ για να εκλεγούν, μικρομεσαίοι επιχειρηματίες που ψάχνουν όχημα για να κλείσουν καμιά δουλειά και ο παραδοσιακός  οικογενειακός κύκλος συγγενών και κουμπάρων

Άντε 1% σε όλη την Ελλάδα, όπως έχουμε ξαναπεί. Για φανταστείτε όμως να γίνουν διπλές εκλογές το Νοέμβριο , όπως θεωρείται πολύ πιθανόν πλέον; Που θα πάει ακόμα κι αυτό το 1% καθαρής κομματικής πελατείας;

Κατά τα άλλα ιδού και ένα διασκεδαστικό στιγμιότυπο από τον απεγνωσμένο αγώνα της Ντόρας κατά Σαμαρά. Σε εφημερίδα των Χανίων δημοσιεύτηκε πρόσφατα επιστολή στελεχών της Ν.Δ. με την οποία (όπως διαβάσαμε στον ΕΤ) εκφράζουν την έντονη δυσαρέσκεια τους για τους χειρισμούς του Αντώνη Σαμαρά και γίνεται λόγος για «πρωτοφανή φασισμό και σκοταδισμό που μετέρχεται η νέα ηγεσία της Ν.Δ. προκειμένου να επιτύχει ιδεολογική καθαρότητα».

Ποιοι την υπογράφουν;  Ανδρέας Μιχ. Μποτωνάκης - ιατρός ορθοπαιδικός, Αντωνία Μποτωνάκη- Παπαδομανωλάκη - φιλόλογος, Εμμανουήλ Δημ. Παπαδομανωλάκης - ιατρός ακτινολόγος, Δημήτριος Εμμ. Παπαδομανωλάκης - φοιτητής Ιατρικής, Σοφία Ανδρ. Μποτωνάκη - πολ. μηχανικός, Μαριάννα Ανδ. Μποτωνάκη - πολ. επιστήμων.

Οι καθ’ όλα ευυπόληπτοι Μποτωνάκηδες και Παπαδομανωλάκηδες, έξι συνολικά, μοιράζονται τον προβληματισμό της Ντόρας Μπακογιάννη για το μέλλον της Ν.Δ. ως Χανιώτες και ως άνθρωποι.

Εμείς πάντως θα πούμε ένα μεγάλο μπράβο στον  φίλο Μανούσο Βολουδάκη που είχε το θάρρος να πάει στη συνεδρίαση στα Χανιά παρόλο που ήξερε ότι θα τον αποδοκιμάσουν άσχημα επειδή στηρίζει Σαμαρά, όπως και έγινε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γιαννης αγιαννης avatar
    γιαννης αγιαννης 28/05/2010 12:12:03

    οι αποστατες και οι εφιαλτες δειχνουν το πραγματικο τους προσωπο..παλια μου τεχνη ..κοσκινο...απομονωστε και μαυριστε τους για παντα.....

  2. Σαος avatar
    Σαος 28/05/2010 12:16:07

    Δεν είναι καθόλου παράξενο αφού όλη η Κρήτη είναι "πράσινη". Και ο Μιζενσάρχης ο ακατονόμαστος-αποστάτης από τον χώρο αυτό έχει πολιτική καταγωγή και όχι από την λαϊκή δεξιά.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Σαος 28/05/2010 12:17:57

      Οχι ομως οι Κεφαλογιαννηδες.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ ψυχραιμια 28/05/2010 12:31:04

        Ντόρα δεν στηρίζει η Ολγα Κεφαλογιάννη;

  3. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 28/05/2010 12:19:41

    Επιτέλους!
    Να πάρουν μαζύ και τους φίλους τους.... http://www.lifo.gr/blogs/u4614/21383

  4. GreenHorses avatar
    GreenHorses 28/05/2010 12:33:51

    Στο καλό και να μας γράφουν όσοι φεύγουν.

    Υ.Γ. Στον αγύριστο.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ GreenHorses 28/05/2010 12:50:22

      ...θες να σου γράφει ο Σκυλακάκης κι η Ελσα Παπαδημητρίου;

    • μας δουλεύουν avatar
      μας δουλεύουν @ GreenHorses 28/05/2010 18:26:22

      Για το καλό σου σου συνιστώ να μην τους βρίζεις.
      Σου θυμίζω ότι όσοι πίνουν αίμα παίρνουν δύναμη από τον εξαποδώ.
      Αν τους ξανασιχτιρίσεις θεωρώ βέβαιο ότι θα σε πάρει τηλέφωνο η Θοδώρα στη γιορτή για χρόνια πολλά.
      Ξανασκέψου το.

  5. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 28/05/2010 12:43:46

    Ισως, να θυμίζαμε στους 800.000, ότι αυτή την Κυριακή ψηφίζουν νέους κι άφθαρτους, πατριώτες από τις τοπικές τους κοινωνίες;;;

  6. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 28/05/2010 12:51:33

    Κάτι τρέχει στα Χανιά, ίσως φταίει το ηφαίστειο στον Ψηλορείτη.
    h**p://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1141340&lngDtrID=244

  7. akatanomastos avatar
    akatanomastos 28/05/2010 13:05:49

    Δεν καταλαβαινω γιατι φευγουν??? Τι παρατυπιες εγιναν?? Δεν ψηφισαν τον Νοεμβρη?? Με ποιο προσχημα? Οτι ο Σαμαρας μικραινει την παραταξη?? Δηλαδη αν ηταν η Ντορα δεν θα την μειωνε?? Πριν φυγετε σκεφτειτε ποιος ηταν στις κυβερνησεις 5 χρονια και βασικο στελεχος!!Που δεν ηξερε τι "γινοταν" στο "εσωτερικο" της χωρας!! Που αφησε ολα να πανε στραβα βλεπε ζιμενς και τα ενταλματα!! Ρε μας δουλευετε?? Δηλαδη συμφωνουσατε με την Ντορα που ψηφισε υπερ του να κοπει ο μισθος σας?? Μαριονετες ε μαριονετες που σας κανουν οτι θελουν!!προδοτες δεν αξιζουν οχι μονο στη παραταξη αλλα ουτε και στο κομμα εχουμε χορτασει απο εφιαλτες απο αρχαιοτατων χρονων.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ akatanomastos 28/05/2010 15:49:09

      Η Αποστασία είναι συνώνυμη της οικογένειας αυτής. Το έχουν στα γονίδιά τους, στο DNA τους. Λαομίσητοι, διεφθαρμένοι και αδίστακτοι μια ζωή. Επιτέλους οξυγόνο..

  8. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 28/05/2010 13:08:32

    Δύο σόγια κάναν ανακοίνωση. Πολύ πλάκα έχουν αυτά τα ντοράκια.
    Αντε, να φύγουν οι κολλητοί της από το κόμμα για να διαλυθεί το παραμάγαζο που ευθύνεται για πολλά από τα δεινά της ΝΔ.

  9. Misha avatar
    Misha 28/05/2010 13:11:51

    Μην υποτιμάτε τις αντιδράσεις του βρυκολακόσογου.
    Είναι ικανοί να ανακινήσουν μέχρι και ζήτημα ανεξαρτησίας της Κρήτης για να επιβιώσουν πολιτικά.

    • Κώστας, Χανιά avatar
      Κώστας, Χανιά @ Misha 29/05/2010 17:28:03

      Γι'αυτό να είσαι σίγουρος. Ήδη η προπαγάνδα έχει ξεκινήσει στα ορεινά χωριά της Κρήτης, εκεί όπου οι παπούδες των σημερινών "βοσκών" (πλην όμως "εθνοανταρτών") πολεμούσαν στο πλάι του Βενιζέλου για την Ένωση!!
      Τα ωραία δεν τα έχουμε δει ακόμα!!!

  10. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 28/05/2010 13:21:06

    ΠΕΡΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΑΒΑΝΤΙΝΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΩΡΑΚΙ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΙΕΜΕΝΣ. ΜΟΝΟ Η ΜΕΣΣΗΝΙΑ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΝΔ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΙΒΕΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.

  11. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 28/05/2010 13:33:31

    Οι Βροντάτσηδες τσε οι Φουρτουνάτσηδες,ήντα κάνουνε?

    • ζαβλακωμενη avatar
      ζαβλακωμενη @ ΣΟΝ ΠΕΝ 28/05/2010 14:00:07

      Δυστυχως , εδω στα Χανια , οι τοπικοι αρχοντες ειναι φιλοι-κουμπαροι-πελατες-συγγενεις της οικογενειας Μητσοτακη . Δεν ειναι παραλογο,αν σκεφτει κανεις οτι ειναι τοπος καταγωγης του επιτιμου και οτι εχει προσφερει αρκετα σ' αυτον οταν ηταν πρωθυπουργος (που εξελεγει με τη ΝΔ βεβαια) . Επισης , δυστυχως , ο Καραμανλης δεν φροντισε τα Χανια ουτε με εργα , ουτε με ευρωπαικα κονδυλια , αλλα ουτε και στηριξε οσο θα επρεπε το μοναδικο νεο βουλευτη του νομου που δεν ειχε πισω του την "οικογενεια" αλλα ουτε και "πελατες" οπως οι παλιοτεροι βουλευτες . Εγω ψηφισα τη Ντορα , ως γυναικα και Χανιωτισσα , ομως τωρα αποστρεφομαι την τακτικη της . Δυστυχως νιωθω πια μονη σ' αυτη την πολη οπου το να εισαι δεξιος δεν ειναι συνηθισμενο , ποσο μαλλον και εναντιον της οικογενειας...

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ ζαβλακωμενη 28/05/2010 15:06:28

        Στα Χανιά λογικό. Εσύ ξέρεις καλύτερα. Αλλά πιο κάτω;

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ ζαβλακωμενη 28/05/2010 15:51:45

        Η Κρήτη δεν είναι μόνο οι χασισέμποροι των Ζωνιανών και τα πρόβατα των Μητσοτακαίων. Υπάρχουν και περήφανοι άνθρωποι που δεν θέλουν να έχουν σχέση με την οικογένεια του κόμη δράκουλα. Σε αυτούς να ανοιχτεί ο Αντώνης και να δημιουργήσει νέα στελέχη στην κρήτη. Αρκετά με Μαρκογιαννάκηδες, Αυγενάκηδες και άλλους συνηγορους εγκληματιών...

  12. σερτης avatar
    σερτης 28/05/2010 13:35:23

    στη μεσσηνια η νδ παίρνει 50.000 ψήφους και σε ολόκληρη την κρήτη 100.000......κοιτάξτε τα στοιχεία του υπες.....αυτές οι 100.000 αντιστοιχούν στο 1,2%...........και βέβαια δε θα φύγουν ολοι.....καμια 50.000 να φύγουν....δηλδή 0,6%

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ σερτης 28/05/2010 13:37:57

      Και πολλούς λες. Δηλαδή η Ντόρα κατευθύνει τους μισούς δεξιούς κρητικούς; Σαν πολλή αξία δεν της έχουμε δώσει;

  13. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 28/05/2010 13:52:38

    Σαμαράς, Κακλαμάνης, Στεφανόπουλος, Συμπιλίδης στις εκλογές του 1993 έπιασαν 4,88% με την Πολιτική Άνοιξη :P

    Φάκτορα ξέρω πως πρέπει να γράφεις αυτά που γράφεις χάριν εντυπώσεων, ελπίζω όμως να μην τα πιστεύεις...

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ ανώνυμος 28/05/2010 14:19:06

      Να πάνε στο καλό οι Εφιάλτες και όλα τα βαρίδια. Έτσι απλά,ΤΕΛΟΣ.

  14. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 28/05/2010 14:06:27

    ΣΕΡΤΗ ΚΟΝΤΑ ΣΤΙΣ 50.000 ΠΗΡΕ ΤΟ 2009 ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΦΟΥ ΠΑΣΟΚΟΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣ ΣΑΜΑΡΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ.

    • σερτης avatar
      σερτης @ Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 28/05/2010 14:21:37

      συμφωνώ σε αυτό που λες...
      στη μεσσηνια ο σαμαράς είναι αγαπητός και πλέον όλοι τον παραδέχονται

  15. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 28/05/2010 15:59:09

    Αὐτό πού γράφει ὁ/ἡ Misha,τό ἔχω καί ἐγώ φοβηθεῖ.

  16. Κώστας Μανίκας avatar
    Κώστας Μανίκας 28/05/2010 16:31:23

    Οι κινήσεις Μπακογιάννη είναι πλέον από σπασμωδικές έως ανάξιες λόγου. Θα ήθελα κι εγώ να συγχαρώ το φίλο Μανούσο Βολουδάκη για τη γενναία στάση του!!

  17. tzager avatar
    tzager 28/05/2010 17:20:45

    Όταν στα Χανιά στις αρχές της δεκαετίας του '90 υπήρχε σύγχρονο αεροδρόμιο, περιφερειακός δρόμος 2,5 + 2,5 λωρίδων με διάζωμα και φωτισμό, βιοτεχνικό πάρκο, λιμνοδεξαμενές για τη διαχείρηση των υδάτινων πόρων, ναυταθλητικό κέντρο και πλήστα άλλα ζωτικά έργα υποδομής, στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας πλήν Αττικής η κατάσταση ήταν απλώς τριτοκοσμική!

  18. lewnidas avatar
    lewnidas 28/05/2010 18:00:26

    μα ποσο ηλιθιοι ειναι! 800.000 κοσμος ψηφισε οτι δεν την θελει. ποσο πιστευουν οτι θα την ανεβασουν τα ΜΜΕ?

  19. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 28/05/2010 18:20:16

    Που πάτε βρε καραμήτροι;
    Η γκαμήλα είναι κουτσή.

    • akatanomastos avatar
      akatanomastos @ μας δουλεύουν 28/05/2010 18:28:56

      χχαχα καλο!!!

    • anonymous avatar
      anonymous @ μας δουλεύουν 28/05/2010 18:34:41

      οστεοπώρωσις...

  20. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 28/05/2010 18:52:35

    Πολλά λόγια για δημιουργία εντυπώσεων. Η Νέα Νέα Δημοκρατία δεν έχει ανάγκη από το γνωστό για το "θεάρεστο έργο" της οικογένειας. Είμαστε τόσο ψύχραιμοι και δυνατοί που ό,τι και να προσπαθήσουν να "περάσουν" τά άνομα συμφέροντα και διεφθαρμένα κέντρα, δεν μας πτοούν. Αντώνη Σαμαρά σε φοβούνται,τρέμουν με τις προοπτικέςτης παράταξής μας. ΜΠΡΟΣΤΑ.

  21. diasapollon avatar
    diasapollon 29/05/2010 00:14:55

    Στο καλό και στο διάολο και ακόμη πάρα πέρα.Αρκετά η αγία οικογένεια έχει βλάψει την παράταξη και την χώρα.Μακριά από τους προδότες,τους χούχλιδες και τους Νενέκους.

  22. KOSTAS avatar
    KOSTAS 29/05/2010 22:47:52

    ΣΤΟ ΚΑΛΟ,ΝΑ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΤΕ. ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΛΕΙΨΕΤΕ ΠΑΝΤΩΣ..