#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/10/2010 23:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η μεγαλύτερη συγκέντρωση της ΟΝΝΕΔ τα τελευταία δέκα χρόνια



Και όμως οι νέοι πάνε σε πολιτικές εκδηλώσεις...

Το 4youth Festival 2010 έριξε σήμερα την αυλαία στην Αθήνα με εντυπωσιακή παρουσία νέων ανθρώπων που κατέκλυσαν από το πρωί όλους τους χώρους των εκδηλώσεων. Η Πλατεία Κλαυθμώνος υποδέχτηκε χιλιάδες κόσμου όλο το Σαββατοκύριακο στέλνοντας ένα εντυπωσιακό μήνυμα ελπίδας και συμμετοχής. Εκτιμάται ότι ήταν η μεγαλύτερη συγκεντρωση της ΟΝΒΝΕΔ την τελευταία δεκαετία

Κατά τον χαιρετισμό που απεύθυνε στο φεστιβάλ ο Αντώνης Σαμαράς εξαπέλυσε επίθεση στην κυβέρνηση και στην "συμμαχία των προθύμων" . Μίλησε επίσης για "εξαπτέρυγα και παπαγαλάκια της κυβέρνησης" που θέλουν να ενσπείρουν τον φόβο στο λαό για να δικαιολογήσουν την στήριξη του μνημονίου. Η ΝΔ καταψήφισε το μνημόνιο ακριβώς για να δώσει προοπτική στους νέους, είπε ο κ. Σαμαράς.

«Εσείς είστε η Ελπίδα. Και βρίσκεστε στο κέντρο του κόσμου μας, στο κέντρο της Πολιτικής μας. […] αν καταψηφίσαμε το Μνημόνιο, αν προχωρήσαμε πιο πέρα και προσφέραμε ολοκληρωμένη εναλλακτική πρόταση για διέξοδο από την κρίση, αλλά και για νέο μοντέλο Ανάπτυξης. Το κάνουμε για να έχετε προοπτική εσείς. Για να μείνετε στο τόπο σας. Για να μην ακολουθήσετε το δρόμο που πήρε η νεολαία της Πατρίδας μας σε άλλες δύσκολες εποχές. Για να έχετε μέλλον εδώ. […] εμείς εμπιστευόμαστε τη νεολαία στην πράξη: - Το δείξαμε όταν ανοίξαμε την εκλογή Προέδρου της Νεολαίας μας από τη βάση. Κι ήμασταν το μόνο κόμμα που το τόλμησε αυτό στην Ελλάδα. Το αποδείξαμε και με την υποψηφιότητα του Βασίλη Κικίλια για την Περιφέρεια της Αθήνας. Τον επιλέξαμε για υποψήφιο περιφερειάρχη, όχι απλώς γιατί είναι νέος, αλλά γιατί είναι το μήνυμα που θέλουμε να περάσουμε σε ολόκληρη την κοινωνία. […]



Ανδρέας Παπαμιμίκος, Πρόεδρος ΟΝΝΕΔ: «Σήμερα, κλείνουμε τον κύκλο των φεστιβάλ, αλλά ανοίγουμε έναν νέο. Ένα νεανικό κύκλο στο κέντρο του οποίου θα βρίσκεται η ΟΝΝΕΔ, ώστε να γίνει η ΟΝΝΕΔ η φωνή όλων των νέων, δίπλα στην προσπάθεια του Προέδρου μας Αντώνη Σαμαρά, που έδειξε εμπράκτως την εμπιστοσύνη του στους νέους στηρίζοντας την υποψηφιότητα του Βασίλη Κικίλια για την Περιφέρεια Αττικής και με τη συμμετοχή τόσων νέων στο ψηφοδέλτιο του σημερινού και αυριανού δημάρχου της Αθήνας Νικήτα Κακλαμάνη. [...] Αλλάζουμε στάση, λοιπόν, για να αλλάξουμε την πολιτική. Αν δεν το κάνουμε εμείς, δεν θα το κάνει κανένας. Και αν δεν το κάνουμε τώρα, δεν θα γίνει ποτέ. […]

Θα χρειαστεί να πάρουμε ρίσκα, να πούμε τα πράγματα με το ονομά τους, να ζητήσουμε τομές και ανατροπές, να συγκρουστούμε με κατεστημένες νοοτροπίες, να πάρουμε πρωτοβουλίες, που μέχρι χθες μπορεί να φοβόμασταν. Αυτός όμως είναι ο μόνος δρόμος, και εμείς πιστεύουμε στις ειρηνικές επαναστάσεις και τις δημιουργικές συγκρούσεις. […] Αυτοί που για 25 χρόνια φάνηκαν ανίκανοι να κερδίσουν τις ιδέες, το πάθος και τη φαντασία του κάθε Δαπίτη και της κάθε Δαπίτισσας στα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ, σήμερα προσπαθούν να καταργήσουν τη δράση μας. Μόνο εμείς όμως μπορούμε να φέρουμε την πραγματική αλλαγή…»

Το 4youth festival 2010 που διοργάνωσε η Οργάνωση Νέων της Νέας Δημοκρατίας, ολοκληρώθηκε με μουσική συναυλία που παρακολούθησε πλήθος κόσμου και μεταδίδονταν ζωντανά μέσω του 4youth.onned.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. blue nile avatar
    blue nile 04/10/2010 00:53:40

    Ο Παπαμιμίκος πάντως τον Κακλαμάνη είχε δεν είχε τον ανέφερε...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ blue nile 04/10/2010 00:57:30

      Kαι καλα εκανε.Αυτος ειναι ο υποψηφιος του κομματος στο δημο οπου εγινε η συγκεντρωση.

  2. perifanos deksios avatar
    perifanos deksios 04/10/2010 01:24:19

    ONNEΔ ΟΝΝΕΔ ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑ..
    Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΞΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΟΝΝΕΔ..
    ΟΤΑΝ Η ΟΝΝΕΔ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΙΠΟΤΑ

    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  3. straydog avatar
    straydog 04/10/2010 01:44:34

    Καλά όλα,αλλά το youth festival,internet corner,radio debate και λοιπές
    ανοησίες,ταιριάζουν στη νεολαία ενός,κατά τα λεγόμενά του,πατριωτικού κόμματος;Η μήπως η ΟΝΝΕΔ έχει αγγλόφωνο κοινό;Κατά λοιπά τα ελληνικά του ΓΑΠ
    πειράξανε τα ευαίσθητα ελληνοκεντρικά αυτιά σας...

    • Orestios avatar
      Orestios @ straydog 04/10/2010 02:00:17

      Πότε θα γίνει είπαμε το φεστιβάλ της νεολαίας ΠΑΣΟΚ?

  4. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 04/10/2010 01:56:49

    "Έναρξη διαγωνισμού foursquare “Γίνε ο Μayor του 4youth festival της Αθήνας και κέρδισε ένα iPod shuffle”
    "Σε όλη τη διάρκεια του Φεστιβάλ και μέχρι την έναρξη της συναυλίας, θα λειτουργούν περίπτερα Μη Κυβερνητικών οργανώσεων, fun park, stands εφημερίδων, χώρος τεχνολογίας – internet καθώς και θα εκπέμπει live το onned web-radio κ.α."
    Η χαρά της Διαμαντοπούλου είναι αυτά τα παιδιά. Ή πρόλαβε και τα έχει αφελληνίσει η Δραγώνα; Αντί να δακρύζετε διαβάζοντας κείμενα του ΦΚ δεν κοιτάτε τη νεολαία σας, που ποτέ δεν κατάλαβα τι σχέση έχει με την πατρίδα και τη γλώσσα μας;

    • Orestios avatar
      Orestios @ τηλέμαχος αναγνώστου 04/10/2010 01:59:31

      Η νεολαία ΠΑΣΟΚ μπορεί να μαζέψει δέκα νοματαίους?

      • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
        τηλέμαχος αναγνώστου @ Orestios 04/10/2010 02:07:57

        Όχι, και έχεις περισσότερη σχέση με το πασοκ απ' ότι εγώ. Σε αυτό που γράφω (και γράφει και ο προηγούμενος) μπορείς να απαντήσεις;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 04/10/2010 02:09:08

        χαχαχαχαχαχαχαχα
        Ότι πεις κι εσύ.
        (Να δώ τί άλλο θα ακούσω απόψε)

  5. diasapollon avatar
    diasapollon 04/10/2010 08:38:48

    Του αγίου...π...ανήμερα....

  6. metalhead avatar
    metalhead 04/10/2010 09:27:36

    μπου χα χα."αλλάζουμε σταση και πολιτική" και ψηφίζουμε κακλαμάνη.....μου φτιάξατε τη μέρα

  7. rs avatar
    rs 04/10/2010 09:30:35

    Ο Ψηνάκης ήταν εκεί;

  8. Σχολιαστής avatar
    Σχολιαστής 04/10/2010 10:45:56

    Και οι ΟΝΝΕΔίτες αφήνουν γένια τώρα;
    Ζήλεψαν του Κνίτες φαίνεται!

  9. Oliver avatar
    Oliver 04/10/2010 10:52:45

    Όσοι παραπάνω λένε για την "απαράδεκτη" χρήση αγγλικής ορολογίας από την ΟΝΝΕΔ και μιλάνε για "αφελληνισμό" κλπ προφανώς δεν έχουν καταλάβει σε ποιο αιώνα και ποια χιλιετία βρισκόμαστε, ούτε πως οι νέοι (η πλειοψηφία τουλάχιστον) έχουν φύγει δέκα χρόνια μπροστά από την υπόλοιπη κοινωνία. Για να τους φέρουμε κοντά μας θα πρέπει να μιλήσουμε στη γλώσσα τους, να αναπτύξουμε με αυτούς κανάλια επικοινωνίας και να τους "περάσουμε" μέσα από αυτές της ιδέες μας. Και αυτό ακριβώς κάνει πλέον η ΟΝΝΕΔ. Για τους υπόλοιπους υπάρχει η ελληνορθόδοξη και αντι-παγκοσμιοποιητική ΝΕ.Ο.Σ., καθώς και η πατριωτική ελληναράδικη Νεολαία ΠΑΣΟΚ.

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ Oliver 04/10/2010 13:33:27

      Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα! Η ΟΝΝΕΔ είναι δηλαδή παγκοσμιοποιητική νεολαία και ανθελληνορθόδοξη; Πάλι τα ίδια λάθη; Μη χαρίζεται τόσο εύκολα και επιπόλαια κόσμο στον Κωλοτούμπα της πολιτικής! Ή μήπως ξεχάσατε όσα ο ίδιος ο Πρόεδρος έλεγε για την "κοίτη του ποταμού" και για την εθνοκεντρική ιδεολογία της Παράταξης; Μη φοβάστε την καλοπροαίρετη κριτική!

    • man8os avatar
      man8os @ Oliver 04/10/2010 15:57:13

      Σε αυτο που λες κανεις λαθος. Η νεολαια δεν εχει Ελληνικο παραδειγμα, δεν εχει φυγει μπροστα. Αν τα πιστευεις πραγματικα, τοτε ξανασκεψου τα, αλλοιως διαλογισου μηπως σε εκπροσωπει ο Τσιπρας με τον ΑΑλαβανο.
      Η νεολαια χρειαζετε ενα παραδειγμα, που ναι μεν να ειναι νεοτερικο, αλλα να βασιζετε στον πολιτισμο μας οχι στην παγκοσμιοποιηση.

      • Oliver avatar
        Oliver @ man8os 04/10/2010 16:32:09

        Εσείς δεν έχετε καταλάβει μάλλον πως άμα δεν φέρεις τη νεολαία πρώτα κοντά σου, δεν θα μπορέσεις στη συνέχεια να τις περάσεις τις ιδέες σου. Δεν μιλάω για την "κοίτη", οι περισσότεροι εκ των οποίων νέων την αποτελούν είναι οργανωμένοι παραταξιακά, αλλά για νέους που μπορεί να συμφωνούν με τις ιδέες της κεντροδεξιάς αλλά δεν ζουν σε εποχές εμφυλίου και 1960-1970. Για παράδειγμα, τον πρωτοετή που θα γραφτεί στην σχολή, δεν γίνεται να τον ρωτήσεις αν ξέρει την πρόταση Σαμαρά για έξοδο από την κρίση ή τι έχει γράψει ο Παναγιώτης Κανελλόπουλος και μετά να τον γράψεις στη ΔΑΠ. Θα τον φέρεις πρώτα στους ευρύτερους "κόλπους" της παράταξης και μέσα από αυτήν θα τον εκπαιδεύσεις-καταρτίσεις (δεν μου αρέσει σαν όρος η "διαφώτιση") ώστε να γίνει συνειδητοποιημένο πολιτικά στέλεχος και μετά το πέρας της φοίτησης του να ασχοληθεί ενεργά με την ΟΝΝΕΔ και τη ΝΔ είτε σε επίπεδο τοπικών είτε άλλων οργανώσεων (π.χ. Επιμελητήρια).

      • Επαγρυπνών avatar
        Επαγρυπνών @ man8os 04/10/2010 16:37:41

        Ειναι αληθεια οτι με τσαμπα ποτα,μπολικη διαφθορα και μαυρο χρημα απο παρτυ,λαμογιες και συναλλαγες με καθηγητες θα γινει ενα αριστο στελεχος της ΝΔ.

        Οπως π.χ. ο κυριος ΟΝΝΕΔ Α.Ε.!!Αλλιως σιγα μην γινοταν προεδρος της ΟΝΝΕΔ!

      • man8os avatar
        man8os @ man8os 04/10/2010 16:43:13

        Ολιβερ,
        Ο/Η νεος/α που πηγαινει στην ΔΑΠ πηγαινει για πολλους λογους οπως παρτυ, κοριτσια, βοηθεια σε δυσκολα μαθηματα, για να κανουν παρεες. Σε αυτο δεν υπαρχει προβλημα. Αλλα υπαρχει προβλημα η επισημη ορολογια να μην οδηγει σε ενα Ελληνικο προτυπο. Δηλαδη αυτο που ερχετε να μπορεις να το διαμορφωσεις καλυτερα εαν το σχολειο δεν εκανε σωστα την δουλεια του, που παρεπιμπτοντος ειναι δουλεια του σχολειου αυτο και οχι των στελεχων της ΔΑΠ η οποιας αλλης νεολαιας.
        Εμεις ημαστε κοντα στους φοιτητες σε ολα,- μηπως εν πολλοις δεν χρησιμοποιουμε αυτην την γλωσσα? Αλλα αυτο πρεπει να διορθωθει η τουλαχιστον να αμβλυνθει ξιατι ειναι ανεπιτρεπτο στελεχη πατριοτικου κομματος να μην ξερουν να μιλησουν σωστα την γλωσσα τους, πολλοι χειροτεροι απο μενα που δεν ξερω να την γραψω....
        Αυτο θελει διορθωση και προσπαθεια, γιατι αΝ μας παρουν πρεφα που λενε, θα γελειοποιηθουμε σαν το ΛΑΟΣ.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ man8os 04/10/2010 16:56:35

        Εγώ δεν το κατάλαβα ποτέ αυτό με τα πάρτυ και τις σημειώσεις: Δλδ για ποιο λόγο να μπω σε ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ, ΦΟΙ-ΤΗ-ΤΙ-ΚΗ, ξαναλέω ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ παράταξη. Ούτε τη Γουατεμάλα θέλω να σώσω, ούτε τον Τάκη Αναρχάκη να απελευθερώσω.

        Θέλω να "τριφτώ" με συνομηλίκους μου που έχουμε τις ίδιες ιδέες, τα ίδια όνειρα, την ίδια τρέλα. Να με βοηθήσουν με ένα δύσκολο μάθημα με σημειώσεις, να με "ξεναγήσουν" στη νέα πόλη που βρίσκομαι μακριά από το σπίτι μου, να γνωρίσω τους φίλους που θα έχω μια ζωή, τους αυριανούς συναδέλφους, τους νοσταλγικούς έρωτες.

        Αν νομίζετε ότι η πολιτική και ο φοιτητής συνδιάζονται με την κλασική ξύλινη συνδικαλιστική φιλοσοφία γελιέστε. Και ναι, ανάμεσά μας υπήρχαν αφισοκολλητές, εκμεταλευτές, τυχάρπαστοι και τσανακογλύφτες. Αλλά υπήρχαν και παρέες, αγώνες, ξεφαντώματα, προβληματισμοί, τσακωμοί, φιλοδοξίες, τσάρκες και πορείες...

        Για όσους δεν έχουν ξεχάσει ακόμα τι σημαίνει να είσαι νέος και συνδέουν τη φοιτητική παράταξη με σουαρέ και πάρτυ με τσάι.

      • Επαγρυπνών avatar
        Επαγρυπνών @ man8os 04/10/2010 20:18:54

        Ολα τα παιδακια που μπαινουν στο πανεπιστημιο ειναι παιδακια και μαλιστα ψαρωμενα!Απο εκει και περα θελεις δεν θελεις καποιος θα ειναι ο νταβατζης σου στην παραταξη φιλαρακο ακομα και αν εσυ δεν τον ξερεις.Οτι γραμμη θα δωσει αυτην θα ακολουθησεις.Εσυ μπορει να περνας καλα στην δαπ κλπ αλλα πρεπει να κοιταξεις λιγο πιο μακρια και να δεις τι φιδια τρεφονται εκει μεσα.

        Εσυ δεν εχεις καταλαβει την σαπιλα ακομα?

    • Επαγρυπνών avatar
      Επαγρυπνών @ Oliver 04/10/2010 17:06:30

      Ξεχασες το βασικοτερο!Να σε χειραγωγουν διαφορα λαμογια και διεφθαρμενοι που την ειδαν αυτοκρατορες και υπουργοι!

      Στις εκλογες της οννεδ μαζευαν τα παιδια με το ζορι απο τα σπιτια τους για να πανε να ψηφισουν...Παπαμιμικο!

      Εδω περηφανευονται οτι ο αντωνης και το κομμα κρεμονται απο αυτους αφου κατεχουν τα κεντρα εκπαιδευσης νεοσυλλεκτων της ΝΔ.

      Αλλο παρεα και αλλο συμμορια διεφθαρμενων!

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Επαγρυπνών 04/10/2010 17:23:34

        Αν είσαι μπούλης από το σπίτι σου και ο θυρωρός σου θα σε χειραγωγήσει. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις τη σαπίλα και να τρέξεις μακριά, σημαίνει ότι σε έλκει η μπόχα της.

  10. Wolf avatar
    Wolf 04/10/2010 11:40:10

    Πολυ καλή δουλειά απο τα παιδιά της ΟΝΝΕΔ, αυτό το διήμερο στο Φεστιβαλ, της Κλαυθμώνος.
    Την παράσταση όμως, εκλεψε ο Πρόεδρος, για ακόμη μια φορά.

  11. chrisss avatar
    chrisss 04/10/2010 12:54:48

    Αστειότητες είναι τα όσα λές..μπερδεύεις τον πατριωτισμό, με κάτι δήθεν ελληναράδες..ήταν ένα festival που απευθυνόταν σε ευρύ φάσμα νεολαίων και η στόχευσή του ήταν τελείως διαφορετική από τα συγκινητικά ομολογουμένως και εξαιρετικά εύστοχα κείμενα του ΦΚ..εκτός και αν περιμένετε στα festival να μαζευόμαστε 10 άτομα να έρχεται ο αρχηγός να μιλάει 10 λεπτά, να χειροκροτάμε και να φεύγουμε..στο festival ήταν άνθρωποι όλων των ηλικιών και κυρίως νέα παιδιά, ακόμα και μικρά παιδιά..με αυτόν τον τρόπο κατάφερε μια πολιτική νεολαία να γίνει πιο προσιτή στον κόσμο και αυτός ήταν ο στόχος της διοργάνωσης..ο Παπαμιμίκος όταν και αν του καταλογίσει κανείς είναι μακράν ο πιο δραστήριος πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ, τουλάχιστον από τους τελευταίους, αυτούς που θυμάμαι, λόγω του ότι είμαι και λίγο μικρός..

    • straydog avatar
      straydog @ chrisss 05/10/2010 00:08:24

      Γιατί άλλαξε η αρχική φωτογραφία της ανάρτησης από την εκδήλωση της ΟΝΝΕΔ;
      Μήπως για να μη φαίνονται τα youthfstival,radio debate και
      λοιπές φαιδρότητες;Πονηρούληδες...

  12. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 04/10/2010 15:52:18

    Η ΟΝΝΕΔ και η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ ειναι οτι πιο διεφθαρμενο ατιμο και φασιστικο εχει να παρουσιασει σημερα η ελληνικη κοινωνια.

    Αυτες οι ψευτομαφιοζικες οργανωσεις θα αποτελεσουν την ταφοπλακα του αντωνη αν δεν τις σκορπισει αμεσα στους πεντε ανεμους.

    Η ΟΝΝΕΔ και η ΔΑΠ ειναι ο κρυφος ασσος του ΠΑΣΟΚ των κυβερνητικων ΜΜΕ και της ΝΤΟΡΑΣ.

    Κρατηστε αυτα που λεω και θα με θυμηθειτε.Θα πεσει πολυ κλαμα οταν πλησιασουν οι εκλογες.

    • spiros avatar
      spiros @ Επαγρυπνών 04/10/2010 16:37:39

      Διαφωνώ με την απολυτότητα και το όλον. Ότι υπάρχουν ΝΑΙ υπάρχουν Οι νέοι δεν πρέπει να επιβάλλονται σε κατευθύνσεις . Πρέπει να πείθονται. Και αυτό που έχει σημασία είναι η εκ μακρόθεν καθοδήγηση για την απόκτηση σωστής ιδεολογίας.

      • Επαγρυπνών avatar
        Επαγρυπνών @ spiros 04/10/2010 16:42:08

        Φιλε μου μια βολτα στα πανεπιστημια θα σε πεισει περι του αντιθετου.

        Ποια ιδεολογια?

        Την ιδεολογια της αρπαχτης?των παρτυ και της μινι φουστας?των περασμενων κομματικα μαθηματων?του lifestyle?Των ΜΚΟ οπως η ΟΝΝΕΔ Α.Ε.?του τραμπουκισμου?

        Και απο ποιους?Απο παιδακια που το μονο που σκεφτονται ειναι το σεξ το ποτο και το αραλικι?

  13. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 04/10/2010 16:37:07

    "Και όμως οι νέοι πάνε σε πολιτικές εκδηλώσεις…"

    Ναι, είναι Σεπτέμβρης και έχουμε ακόμα καιρό μέχρι τον Μάιο όπου θα πρωτοστατήσει η ΟΝΝΕΔ - ΔΑΠ (ακολουθούμενη και από τους....σοσιαλιστές) στην διοργάνωση των πολιτιστικών εκδρομών στην Μύκονο....

    Ε,ρε γλέντια... Ήταν και οι ΟΝΝΕΔιτικες ΜΚΟ εκεί;;

    • Επαγρυπνών avatar
      Επαγρυπνών @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 04/10/2010 17:14:59

      Ηταν παντως μια ΜΚΟ η οποια ειχε ως συνθημα

      Η ΜΟΝΗ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΩΝ ΡΑΤΣΙΣΤΩΝ!!

  14. TopGunZ avatar
    TopGunZ 04/10/2010 17:24:50

    Μερικούς στα φοιτητικά σας χρόνια πρέπει να σας είχε φάει η @γ@μία πάντως...

  15. tsilivithras avatar
    tsilivithras 04/10/2010 18:02:03

    Οι κομματικές νεολαίες και φοιτητικές παρατάξεις είναι ένα τεράστιο έγκλημα κατά της κοινωνίας και των νέων.
    Είναι μαζική λοβοτομή στο πιο ευαίσθητο κομμάτι μιας κοινωνίας, τους νέους της, που αποτελεί και το μέλλον αυτής.
    Δεν προσφέρουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΠΟΤΑ το οποίο να είναι πραγματικά απαραίτητο για την πολιτική ενηλικίωση ενός νέου ανθρώπου.
    Ότι προσφέρουν εξυπηρετεί αποκλειστικά και μόνο τα συμφέροντα του ΚΟΜΜΑΤΟΣ.
    Της πρασινο-μπλε-κόκκινης πλύσης εγκεφάλου δλδ.
    Οτιδήποτε ελάχιστα χρήσιμο μπορεί να βρίσκεται μέσα σε μια κομματική παράταξη, ο νέος μπορεί να το βρει και αλλού (πολιτική βιβλιογραφία και ιστορία).
    Οι νεολαίες τροφοδοτούν τα κόμματα με υπηρέτες εκ των οποίων μερικοί παίρνουν πρώτες θέσεις και κάποιοι περισσότεροι κάθονται στον εξώστη.
    ΟΛΟΙ όμως είναι ΜΕΣΑ στο θέατρο της εξουσιαστικής αλυσίδας περιμένοντας την σειρά τους.
    Ο λαός απέξω φυσικά.

    Ξεκινάει το mind conditioning από το σπίτι.
    Ο κομματικός γονιός μιλάει ανοιχτά έως προκλητικά ανοιχτά μπροστά στο νέο παιδί για κομματικές φιγούρες και παρατάξεις παρουσιάζοντας έτσι ως δεδομένο ότι πολιτική και κόμματα είναι ένα και το αυτό (είτε εσκεμμένα είτε διά της παραλείψεως).
    Το παιδί μεγαλώνοντας και ακολουθώντας το παράδειγμα του γονιού θεωρεί (κατά ένα μεγάλο ποσοστό) φυσιολογικό να «ενταχθεί» στην ίδια παράταξη με τον γονιό του…να ανήκει στον ίδιο «πολιτικό χώρο» όπως λένε χαριτωμένα.
    Να λατρεύει τον «σωτήρα» που κρατάει ο γονιός του μέσα σε πράσινη/μπλε/κόκκινη κορνίζα πάνω από το σεμεδάκι της τηλεόρασης.
    Από κει μέχρι το να βλέπεις ολόκληρα σόγια και χωριά και πόλεις να ψηφίζουν ΔΑΓΚΩΤΟ τον πράσινο ή τον μπλε κόκκο η απόσταση είναι πολύ μικρή.
    Μικρή και η απόσταση όπου ο αρχηγός της οικογένειας μοιράζει παραμονή εκλογών το ψηφοδέλτιο ΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ στα νέα μέλη (νύφες, γαμπροί, ενηλικιωθέντες κτλ). Όσο αστείο κι αν ακούγεται γίνεται ακόμα και όχι μόνο σε ακριτικά χωριά.
    Τα παιδιά των «κομματόσκυλων» πριν καν προλάβουν να μάθουν βασικά πράγματα για την ζωή και την πολιτική (πόλη-πολιτισμός) αποκτούν ένα ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ το οποίο δεν πρόκειται να αποχωριστούν ποτέ…ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ!!!

    Πόσες φορές δεν έχουμε ακούσει πολιτικό ανεξαρτήτου χρώματος να βάλεται ή να πιέζεται και «ασφυκτιώντας» (ο φουκαράς) να δηλώνει θρασύτατα την πίστη και αφοσίωσή του ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ!!!!!
    ……
    Όχι στην πατρίδα…όχι στην σημαία…στην ΠΑΡΑΤΑΞΗ…!!!!

    Κι είναι λογικό άλλωστε γιατί η παράταξη τον «ταίζει».Αυτή τον συντηρεί. Οι περισσότεροι από αυτούς χωρίς αυτήν θα ήταν ένα ΤΙΠΟΤΑ…άγνωστοι μεταξύ αγνώστων. Εύλογο συμπέρασμα όταν ΟΛΟΙ βγαίνουν πλουσιότεροι από την "πολιτική".
    Και πριν φτάσει στο σημείο να τον ταίζει την έχει ταίσει ο ίδιος όταν από μικρό παιδί/νέος άνθρωπος παραδίδει την ελευθερία σκέψης για να «κατεβάσει» το λογισμικό της παράταξης…Είναι ένας «στρατιώτης» της παράταξης όπως τους αρέσει να λένε.

    Βέβαια ποτέ κανένας δεν αντέδρασε όταν ακούει έναν πολιτικό να ομολογεί πίστη στην παράταξη…γιατί να το κάνει άλλωστε;;;…αφού το mind conditioning κάνει τους πάντες να θεωρούν πατρίδα και παράταξη το ίδιο…πολιτική και κομματισμό ένα και το αυτό…οπότε γιατί να μην δώσουμε και τα παιδιά μας εκεί μέσα;;;;
    Φοβερή λογική εεε;;;

    Δεν έχω γνωρίσει ποτέ στην ζωή μου νέο «παραταξιακό» που να μην είναι παιδί «κομματόσκυλου» (μικρού ή μεγάλου).
    Ούτε έχω γνωρίσει ποτέ μου παιδί μεγαλωμένο σε οικογενειακό περιβάλλον με ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ συζητήσεις (και όχι κομματικές) που από μόνο του μετά να πήγε να γραφτεί στην «νεολαία» της γειτονιάς του.
    Όσους γνωρίζω που πολιτικά είναι αντίθετοι με τους γονείς τους είναι επειδή εκείνοι τους επέτρεψαν να φορμάρουν ελεύθερη σκέψη πρώτα και μετά να επιλέξουν «παράταξη». Αντιθέτως δεν ξέρω ούτε έναν κομματόσκυλο που το παιδί του να είναι αντίθετο κόμμα (αδιάφορο ναι, αντίθετο όχι).

    Αν γνωρίζεις πολιτική ιστορία, ή αν σε ενδιαφέρει η πολιτική γενικότερα, ή αν η οικογένειά σου ήταν αρκετά σώφρον ώστε να ΜΗΝ σου επιτρέψει κομματικά «γυαλιά» τότε δεν έχεις απολύτως ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ να ενταχθείς σε νεολαίες και λοιπές αστειότητες.

    Τα κόμματα στην Ελλάδα είναι τεράστια παράσιτα που εξυπηρετούν το σύστημα εξουσίας και τα συμφέροντα των παρατάξεων και όχι της πατρίδας. Οι νεολαίες είναι τα «τσικό» τους. Ο κομματικός συνδικαλισμός είναι ο μοχλός πίεσης και ενίοτε η βαλβίδα αποσυμπίεσης.
    Τα κόμματα εγκληματούν εις βάρος της κοινωνίας τη στιγμή που οι νεολαίες τους καταστρέφουν το Πανεπιστήμιο και την ελευθερία των φοιτητών.
    Οι όποιοι έντιμοι πολιτικοί υπάρχουν είναι ελάχιστες προσωπικότητες με ακεραιότητα και ηθικό παράστημα που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο το σύστημα τους απορροφά ή τους ξεβράζει.
    Τα ίδια και χειρότερα είναι τα fraternities στην Αμερική που μεγαλώνουν «γερά παιδιά» λοβοτομημένα και έτοιμα να υπηρετήσουν το σύστημα εξουσίας.

    Εδώ που φτάσαμε, πόσα άλλα να κάνουν τα κόμματα σε αυτόν τον τόπο για να καταλάβουμε τον ρόλο τους;;;
    Πότε θα αποφασίσουμε να οριοθετήσουμε ΞΕΚΑΘΑΡΑ, ΔΙΑΦΑΝΩΣ και ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΑ το καθεστώς λειτουργίας των πολιτικών παρατάξεων;;;
    Πότε θα σταματήσουμε να παράγουμε φωτοτυπίες αποτυχημένων κομματικών «μοντέλων» περιμένοντας η συμπεριφορά τους να είναι διαφορετική;;;

    Sorry for the rant...

    • Επαγρυπνών avatar
      Επαγρυπνών @ tsilivithras 04/10/2010 20:22:52

      ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ!

      Αν θελει ο αντωνης υγιες και αξιοκρατικο κομμα πρπει να κανει οτι εκανε και ο ΓΑΠ!ΝΑ ΔΙΑΛΥΣΕΙ ΤΙΣ ΣΥΜΜΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ!

      Αλλιως ας εχει τον παπαμιμικο με τα σκανδαλα και τις ΜΚΟ να τον καμαρωνει στις εφημεριδες!

  16. ΝΕΜΕΣΙΣ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ avatar
    ΝΕΜΕΣΙΣ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ 04/10/2010 20:42:10

    Eπι της ουσιας που μας νοιαζει και πιο πολυ δε μαλιστα δε διαβασα και κατι !!!!

    Ειναι διατεθειμένος ο Σαμαρας της νΔουλας,της "συντηρητικης" παραταξης της χωρας να κατεβασει το κοσμο στους δρομους για να βρει το δικιο του και να σταματησει η γελειοποιηση των ΕΛΛΗΝΩΝ απο μια εκλεγμενη αλλα αντισυνταγματικη κυβερνηση ? Τουλαχιστον ας σκεφτει εκεινους που εχασαν το χρονο τους και πηγαν και το ψηφισαν.

    Αλλα το ξεχασα ειναι εκεινος που θα τιμησει την υπογραφη του ελληνικου κρατους και θα συνεχισει το μνημονιο αμα γινει κυβερνηση....
    Ε ρε φαρσοκωμωδια ειναι και ετουτος....
    κριμα πολυ κριμα... Παλι καταφερε ο συμμαθητης του Γιωργακη να τουμπαρει τους νΔουλες

    • Επαγρυπνών avatar
      Επαγρυπνών @ ΝΕΜΕΣΙΣ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ 04/10/2010 21:47:45

      Οσο περναει ο καιρος αυτο φαινεται!Η ΝΔ εξακολουθει να ειναι ενα διεφθαρμενο κομμα που δεν εχει αλλαξει καθολου με κομματοσκυλα λαμογια μηχανισμους και βυζαντινισμους!

      Αρκει να ριξει καποιος μια ματια στο ψηφοδελτιο του γκιουλεκα και θα καταλαβει!Μεχρι και την πριγκιπισσα σαλαγκουδη εβαλε!

      Μπορει τα δυο φιλαρακια-συγκατοικοι να μας την εσκασαν και εμεις να πιαστηκαμε κοροιδα!Ο χρονος θα δειξει!