Η μαύρη επέτειος
23/04/2014 06:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η μαύρη επέτειος

Σήμερα κλείνουν τέσσερα ολόκληρα χρόνια από την ημέρα που ο Γιώργος Παπανδρέου μας ανακοίνωνε την προσφυγή της Ελλάδας στον μηχανισμό στήριξης

Ήταν 23 Απριλίου 2010 και το Καστελόριζο γράφεται στην ιστορία όχι ως ένα όμορφο νησάκι αλλά ως τόπος μελλοντικού μαρτυρίου όλου του ελληνικού λαού.

Ο τότε πρωθυπουργός επέλεξε το γραφικό αυτό τοπίο, την όμορφη αυτή εικόνα πίσω του και μας ανακοίνωνε κάτι που τότε δεν είχαμε καταλάβει τι σημαίνει. Ήταν η αρχή των δεινών για μια απόφαση κακοσχεδιασμένη από την κυβέρνηση αλλά και εκβιαστική από τους Ευρωπαίους εταίρους. Το λιμάνι του Καστελόριζου έγινε λιμάνι της αγωνίας για εκατομμύρια Έλληνες και τέσσερα χρόνια μετά ακόμη έχουμε την εικόνα του Γ. Παπανδρέου να μας στοιχειώνει στον ύπνο μας και στον ξύπνιο μας. Εκείνο το διάγγελμα που ήταν η αρχή της περιπέτειας από την οποία ακόμη και τώρα προσπαθούμε να βγούμε αλλά ακόμη δεν τα έχουμε καταφέρει.

Ίσως εκείνη την ημέρα, που γιορτάζει και ο Άγιος Γεώργιος, να την κηρύξουμε και επισήμως ημέρα μνήμης. Θέλετε να την πείτε γκάφα ολκής; Θέλετε σχέδιο διάλυσης της χώρας και υποδούλωσης στις αγορές και τις ισχυρές χώρες; Όπως και να το πείτε αυτό που μένει είναι η βαθιά κρίση στην οποία μπήκε η χώρα και οι απίστευτες θυσίες στις οποίες υποβάλλεται. Και σίγουρα πολλοί Έλληνες θα θέλουν να σβήσουν από τη μνήμη τους εκείνο το διάγγελμα.

Με αφορμή τη συμπλήρωση των τεσσάρων χρόνων, ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου περιέγραψε στα «Νέα» τα όσα είχαν γίνει μία ημέρα αργότερα, στις 24 Απριλίου του 2010, στην Ουάσιγκτον, διαψεύδοντας κατηγορηματικά πως ο Στρος Καν είχε ζητήσει την αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους.

«Ο Στρος-Καν με κάλεσε σε συνάντηση στο γραφείο του την 24η Απριλίου 2010 στις 7 το πρωί παρουσία του Τρισέ και του Ρεν για να κλείσουμε τις λεπτομέρειες του προγράμματος. Εκεί, Τρισέ και Ρεν απέκλεισαν ρητά οποιαδήποτε συζήτηση για αναδιάρθρωση του χρέους. Ο Στρος-Καν συμφώνησε απολύτως», είπε ο κ. Παπακωνσταντίνου, διαψεύδοντας όσους υποστηρίζουν πως ο πρώην γενικός διευθυντής του ΔΝΤ είχε συστήσει την αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους στην ελληνική κυβέρνηση πριν ακόμα η χώρα μπει σε πρόγραμμα στήριξης.

Δείτε το βίντεο για να θυμηθείτε εκείνη την… ηλιόλουστη ημέρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. gikon avatar
    gikon 23/04/2014 07:11:15

    Να συλληφθεί κατεπειγόντως!

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 23/04/2014 08:47:33

    «Γιατί είπα στον Παπανδρέου για το...αρνάκι cretalive.gr | 22.04.2014 | 23:53 "Ακόμη ψάχνω να μάθω τα αίτια που εμείς δεν είχαμε να φάμε αρνάκι" είπε σήμερα ο Αργύρης , ο ταξιτζής, που χθες την...είπε στον Παπανδρέου την ώρα που εκείνος με τη σύζυγό του αναχωρούσαν από το αεροδρόμιο Ηρακλείου τελειώνοντας τις διακοπές του Πάσχα. Όπως έγραψε χθες το CRETALIVE όταν έφτασε ο Παπανδρέου με την Άντα στο αεροδρόμιο έγινε ο εξής διάλογος με τον Αργύρη: -Κύριε Γιώργο Εσείς τις διακοπές σας τις κάνατε .Εγώ όμως και όλοι αυτοί γύρω φέτος δε φάγαμε αρνάκι ! - Να ψάξεις να βρεις την αιτία γιατί δεν έφαγες αρνάκι , του απάντησε, ευγενικά, ο κ. Παπανδρέου. Εκεί κάπου για να μην οξυνθούν τα πνεύματα παρενέβη ο αερολιμενάρχης κ. Πλιάκας και με χιούμορ λέει στον ταξιτζή: «Αργύρη θύμισε μου του χρόνου να σου κάνω δώρο ένα αρνί»! παρενέβη ο αερολιμενάρχης και η στιχομυθία έληξε εκεί και το ζεύγος Παπανδρέου προχώρησε για να επιβιβαστεί στο αεροσκάφος. Σήμερα ο πρωταγωνιστής του 'επεισοδίου' μίλησε στο BHMA FM (Γ. Κακούσης- Δ. Πετρόπουλος) και περιέγραψε το περιστατικό: "Εγώ τον είδα να έρχεται και δεν κρατήθηκα" είπε ο κ. Αργύρης που τόνισε ότι ακόμη δεν μπορεί να καταλάβει πως οι πολιτικοί έχουν το...ηθικό να κάνουν διακοπές στα καλύτερα ξενοδοχεία και ο λαός να μην μπορεί να έχει τα βασικά. "του είπα για το αρνάκι και μου είπε να ψάξω να βρω τα αίτια. Ακόμη τα ψάχνω. Εντάξει ήταν ευγενικός, ήθελε κουβέντα, αλλά δεν τον αφήσανε να μου εξηγήσει" τόνισε ο οδηγός ταξί και επεσήμανε ότι "δυστυχώς και στην Κρήτη τα πράγματα είναι πολύ άσχημα πια. Δεν υπήρχε ούτε λάδι φέτος, ότι βγάλουμε από τον τουρισμό"!» *** O σεβασμός στο ανδρικό παντελόνι αυτού που το φοράει, είναι μεγάλη υπόθεση τελικά.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ η Dimi 23/04/2014 10:25:55

      Mηδενα προ του τελους μακαριζε...... Ολοι θα ξοφλησουν τα χρεη αυτης της ζωης και τα μεγαλυτερα χρεη ειναι αυτα που αφορουν σε λαους. Να φοβαται το "δεφτερι" του Θεου που εκει τιποτα δεν ξεφευγει.... Χρονια Πολλα, ο μεγαλομαρτυς να σκεπαζει την Ελλαδα.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Ρηνα 23/04/2014 21:44:06

        Χρόνια Πολλά! αντεύχομαι, Ρήνα μου. Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει ο Γιώργος Ανδρέας Παπανδρέου, ο “με τη βούλα” για φακές υποθηκευτής της Ασυλίας της Ελλάδας και του μέλλοντος των αγέννητων γενεών Ελλήνων; (κάθε Ελληνόπουλο, στη κοιλιά της μάνας του, και πριν καν δει το φως του ήλιου, είναι σήμερα χρεωμένο με $29,094.07= €21,039.9696 (πηγές: Εconomist: “Ρολόϊ Παγκόσμιου Δημόσιου Χρέους και Bloomberg: “Mετατροπέας Συναλλάγματος”). Eπί ημερών της αλήστου πρωθυπουργίας Γιώργου Ανδρέα Παπανδρέου, το χρέος για κάθε αγέννητο Ελληνόπουλο, ήταν± $40,000 = ± €28,926.8152.. Και μόνο για το ατιμώρητο έγκλημά του αυτό, ολημερίς, γονυπετής, οφείλει να ευχαριστεί τον Ελληνικό Λαό που μέχρι σήμερα δεν τον έχει πάρει με τις πέτρες). Και, μαθητευόμενος μάγος και, υφάρπαγας της εξουσίας με υποσχέσεις στους αθεράπευτα αμνήμονες ιθαγενείς για λεφτά που Ουδέποτε υπήρξαν, και, τουρκολάτρης “για να κοιμάται ήσυχος”, και λαθρολάτρης και ψηφοθήρας για “Ισόβια Πράσινη Σοβιετία”, και γεννήτορας της ελληνικής κρίσης (“Crisis is a Greek word”), και μοιραίος Τιτανικός του εαυτού Του, και Υπόγειος εγκλωβιστής της Ελλάδας στη μέγγενη του χολερικού χρέους ΔΝΤ (δήλωση του Επικεφαλής ΔΝΤ και πολλά υποσχόμενου υποψηφίου για τη Γαλλική Προεδρία 2012, συνεργάτη, συνεργού, συνενόχου και φίλου Του, Στρος Καν, ο οποίος «τον έδωσε» στο γαλλικό κανάλι5. Και ο οποίος Στρος Καν, δεν πρόλαβε να τελειώσει καν τις ύβρεις κατά των Ελλήνων: “Οι 'Ελληνες βρίσκονται µέσα στα σκατά. Και µάλιστα πολύ βαθιά” και o.. σαβουρο-Ντομινίκ, βγήκε από τη σουϊτα Sofitel Νew Υork, συνοδεία με.. βραχιόλια στα χέρια και ανιχνευτή στα πόδια. Για να μην αναφερθούμε στη μεγάλη πίκρα των 6 εκατομμυρίων δολλαρίων στεγνό καθάρισμα του λεκέ στο δαντελωτό γιακαδάκι της καμαριέρας. O Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου, λοιπόν, έχει δηλώσει στο Σουηδικό ραδιόφωνο P1 (απόσπασμα) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: DASKALOGIANNIS: …“όταν τελείωσα το σχολείο σε ηλικία 18 ετών, είχα πάει σε 8 διαφορετικά σχολεία σε όλο τον κόσμο, στις ΗΠΑ, την Ελλάδα, τη Σουηδία, τον Καναδά.” [Συνεπώς, δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι ο Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου, αισθάνεται και είναι Άπατρις χωρίς Ρίζες]. …“τη μεγαλύτερη διαφορά την έζησα ανάμεσα στο Ελληνικό και το Σουηδικό σχολείο φυσικά. Πολλά από αυτά που κάνω είναι εμπνευσμένα από το χρόνο μου εδώ, η Σουηδία με έχει διαμορφώσει. Η Σουηδία δεν είναι μόνο ένα νησί που πέρασα στον δρόμο μου προς την Ιθάκη. Η Σουηδία είναι ένα κομμάτι από εμένα. Όταν ήρθα εδώ σε ηλικία 16 ετών, και είχε αποξηραμένο αίμα χοίρου με σάλτσα μαρμελάδα γιά μεσημεριανό γεύμα στο σχολείο Vigbyholmeskolan, σκέφτηκα πως μπορεί να είναι αυτό δυνατόν. Πρέπει να είναι μία πολύ φτωχότερη χώρα από τη δική μας. Ποιανού θα ερχόταν η σκέψη να φάει αποξηραμένο αίμα χοίρου γαρνιρισμένο με μαρμελάδα; αλλά σήμερα το αγαπημένο μου είναι Ρέγγα με Ξινόγαλο (Σουηδική συνταγή). Από την ημέρα που η Σουηδία προσχώρησε στην Ευρωπαϊκή Ένωση, έχω ανακαλύψει πάλι τη Σουηδική γλώσσα, για παράδειγμα ΌΤΑΝ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΤΙΣ ΠΟΛΥΩΡΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΥΠΟΥΡΓΩΝ, ΤΟΤΕ ΑΛΛΑΖΩ ΣΤΟ ΣΟΥΗΔΙΚΟ ΚΑΝΑΛΙ, ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΚΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ, ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΟΥΣ ΌΡΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΓΛΩΣΣΑ. Στην Ελληνική πολιτική με περιγράφουν συχνά ως ένα Σουηδό, γιατί οι άνθρωποι με θεωρούν ασυνήθιστα ήσυχο και επιφυλακτικό στον τρόπο. Όπου κι αν πάω θυμάμαι πάντα ότι ένα μέρος του εαυτού μου θα παραμείνει πάντα Σουηδικό. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ, ΠΟΥ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΟΡΟΣ ΤΙΜΗΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ».. Κοντολογίς Ρήνα μου, οι Έλληνες πληρώνουμε τα χούγια που απέκτησε ο Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου, στην (ελλείψει ηλιοφάνειας), Λοβοτομημένη Σουηδία. Στη Σουηδία όπου, μεγαλώνουν τα πρώτα στον κόσμο προσχολικής ηλικίας ΑΦΥΛΑ (gender neutral) παιδιά. Στη Σουηδία όπου, απαγορεύονται οι όροι: Αγόρι, Κορίτσι, Αυτός, Αυτή. Στη Σουηδία όπου, ισχύει το ουδέτερο ΑΥΤΟ. Και ΌΛΑ τα νήπια φορούν ποδιές ουδέτερου χρώματος ΓΚΡΙ, καθώς για όλα τα παιδάκια ισχύει Ισότητα (Egalia) έτσι ώστε όταν αυτά μεγαλώσουν να διαθέσουν τον εαυτό τους όπως αυτά θέλουν, λέει. Στο antinews.gr έχουμε επανειλημμένα ανεβάσει αυτό το αλγεινό κοινωνικό θέμα. Τα δύσμοιρα αυτά παιδιά, μαθαίνουν παραμύθια για γαζέλες που μεγαλώνουν αυγά κροκοδείλων!!! Δεν μαθαίνουν βεβαίως, ότι οι γαζέλες είναι το υπ’ αριθμόν 1 ντελικατέσεν των κροκοδείλων.. Αυτές τις μουρλές καταστάσεις και όχι μόνο (ιδέ, χαύνεςφυτεμένες στα μπαλκόνια μας, «λύτρωση μέσω της ευθανασίας» των ασθενών μας, «δωρεά» των οργάνων τους με.. «εικαζόμενη συναίνεση» των νεκρών μας. Ευτυχώς, τσαλακώθηκε μόλις τόλμησε να τα εφαρμόσει όλα αυτά τα παρανοϊκά, στην Ελλάδα, με κόστη όμως αξιακά, ηθικά, οικονομικά, τεράστια, δυσβάστακτα και πρωτόγνωρα για την Ελληνική Κοινωνία. Τελικά, Τίποτα δεν είναι τυχαίο σ’ αυτή τη ζωή. Για Όλα! Για τα Πάντα!, υπάρχει το Αίτιο και το Σύμπτωμα..

  3. Athinaios avatar
    Athinaios 23/04/2014 11:47:02

    Απαραιτητη προυποθεση για πολιτικη σταθεροτητα και ομαλοτητα ειναι ο ΓΑΠ και ο υπουργος των οικονομικων του να πανε στο ειδικο δικαστηριο. Μονο ετσι θα ηρεμισει ο λαος..................................

  4. ΒΙΛ avatar
    ΒΙΛ 23/04/2014 12:43:49

    Πού θα ήμασταν τώρα αν δεν είχαμε μπει στο μηχανισμό στήριξης;

    • Π.Κ. avatar
      Π.Κ. @ ΒΙΛ 23/04/2014 13:59:41

      Μήπως πρέπει να νιώθουμε και υποχρέωση στον ΓΑΠ??? Καλό θα ήταν να γίνει εκείνη η περιβόητη εξεταστική.

    • airman avatar
      airman @ ΒΙΛ 23/04/2014 18:01:48

      Σωστά, εκεί αναφερόταν όταν έλεγε "λεφτά υπάρχουν"! Μόνο που στο διάστημα που πέρασε από τον Οκτώβριο του 2009 μέχρι το Καστελόριζο, έγινε ό,τι έπρεπε ώστε να μπούμε με τα μπούνια!