#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/10/2013 12:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η μάνα που κλαίει τον Φύσσα και αυτές που κλαίνε τα παιδιά της Μαρφίν βγάζουν διαφορετικά δάκρυα;



Εντάξει, συμφωνούμε με τον ΣΥΡΙΖΑ και δεν υπάρχουν άκρα. Επίσης, η αξιωματική αντιπολίτευση δεν έχει καμιά σχέση με εγκληματίες και επιθέσεις ούτε με κατάλυση της νομιμότητας. Απλά να θυμίσουμε τα δύο γεγονότα που μένουν μέχρι σήμερα ατιμώρητα και τα οποία στοιχειώνουν την Ελλάδα;

Η υπόθεση της Μαρφίν. Τρεις υπάλληλοι της τράπεζας και το αγέννητο μωρό της μιας, πεθαίνουν από ασφυξία μέσα στο κτίριο που έχει τυλιχθεί στις φλόγες. Κουκουλοφόροι έχουν ρίξει μολότοφ μέσα στην τράπεζα και μάλιστα φωνάζουν ότι πρέπει να τους κάψουν ζωντανούς γιατί είναι όργανα του καπιταλισμού.

Η επίθεση, κατά τη αστυνομία καταδρομική από αδίστακτους ανθρώπους, έγινε κατά τη διάρκεια μεγαλειώδους πορείας απλών ανθρώπων που διαμαρτύρονταν για τα μνημόνια. Τρία χρόνια μετά οι δράστες μένουν ατιμώρητοι. Είναι αριστεροί ακτιβιστές; Είναι αναρχικοί; Είναι προβοκάτορες; Είναι Χρυσαυγίτες;

Κανείς δεν ξέρει. Το μόνο που ξέρει είναι ότι κλαίνε οι μανούλες των παιδιών.

Και πάμε στην υπόθεση στις Σκουριές. Ομάδα αγνώστων με στολές παραλλαγής κάνει στρατιωτικού τύπου επιχείρηση στο εργοτάξιο της Ελληνικός Χρυσός. Καίνε τα πάντα, δέρνουν τους φύλακες και τους ξεγυμνώνουν και δημιουργούν μια απίστευτη κατάσταση όπου από τύχη δεν είχαμε θύματα. Η δικογραφία που σχηματίζεται είναι σχεδόν 2.000 σελίδες, υπάρχουν κατηγορούμενοι που έχουν ταυτοποιηθεί με DNA, τηλεφωνικές συνομιλίες, μαρτυρίες ενώ είναι φανερή η στήριξη τοπικών στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ στις κινητοποιήσεις κατά των Μεταλλείων. Η ουσία είναι ότι η Ελλάδα γίνεται περίγελος καθώς από τη μια πεινάει και θέλει επενδύσεις και δουλειά κι από την άλλη κάνει τρομοκρατικές επιθέσεις κατά επιχειρήσεων.

Μήνες τώρα και αυτοί οι κατηγορούμενοι μένουν ατιμώρητοι και μόλις προχθές έγινε αίτηση για να οριστεί εφέτης ανακριτής λόγω της σπουδαιότητας της υπόθεσης.

Δύο υποθέσεις λοιπόν στις οποίες καταλύθηκε η νομιμότητα, η βία ήταν απίστευτη και υπήρξαν και θύματα. Ποιοι είναι οι θύτες είναι δουλειά της δικαιοσύνης να το βρει, ωστόσο, ποια είναι η διαφορά με τη βία των Χρυσαυγιτών; Έχει διαφορετικό χρώμα το αίμα που χύνεται όταν ο θύτης είναι ακροαριστερός και διαφορετικό αν είναι ακροδεξιός;

Η μάνα που κλαίει το Φύσσα και αυτές που κλαίνε τα παιδιά της Μαρφίν βγάζουν διαφορετικά δάκρυα; Ας σταματήσει επιτέλους αυτή η υποκρισία.

Ο χώρος της Αριστεράς έχει προσφέρει πολλά στην ιστορία του τόπου, ακόμη κι αν κάποιοι διαφωνούν. Αν θέλει, λοιπόν, να παραμένει πόλος νομιμότητας και δημοκρατικής ευαισθησίας οφείλει να καταδικάζει άμεσα και χωρίς αστερίσκους και υποσημειώσεις τέτοια επεισόδια, δολοφονίες ή… ακτιβιστικές επιχειρήσεις κατά του κακού κεφαλαίου.

Η διεκδίκηση δίκαιων αιτημάτων γίνεται στους δρόμους όχι στο… πεζοδρόμιο. Γίνεται ημέρα κι όχι νύχτα. Γίνεται με φωνές και τραγούδια κι όχι με ρόπαλα και μολότοφ. Γίνεται με τη δύναμη της λαϊκής πάλης κι όχι με 45άρια.

Αν, λοιπόν, το επόμενο χρονικό διάστημα δούμε κινήσεις της πολιτείας προς την κατεύθυνση της τιμωρίας των εγκληματιών των παραπάνω γεγονότων, η Αριστερά έχει μια χρυσή ευκαιρία. Να αποδείξει ότι κινείται εντός δημοκρατικών πλαισίων και δεν παίζει με τους νόμους και την τάξη. Να στηρίξει και να βοηθήσει το κράτος να βάλει φρένο σε εγκλήματα απ’ όπου κι αν προέρχονται. Και να εγκαταλείψει τη στείρα αντιπολίτευση αλλά και το χάιδεμα των αυτιών ορισμένων τραμπούκων που έχουν βαφτιστεί «αριστερός ακτιβισμός».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. hellasatt avatar
    hellasatt 12/10/2013 13:14:54

    H Δημοκρατία είναι ένα άθλημα και μάλιστα δύσκολο. Όλοι κρίνονται από τις επιδόσεις τους σε αυτό. Δυστυχως πολλοί απτυγχάνουν...

  2. Κεραμυδόγατος avatar
    Κεραμυδόγατος 12/10/2013 13:56:56

    1. Που έχει προσφέρει η επίσημη Αριστερά στην ιστορία του τόπου; Στο antinews μπήκα ή στο Ριζοσπάστη;
    2. Παρότι καμιά εκτίμηση δεν έχω στο ΣΥΡΙΖΑ, πολλά άρθα για άκρα βλέπεω, πολλές νύξεις από Δένδια....Και πριν γίνει η επιχείρηση "εξάρθρωσης" της ΧΑ είχαν προηγηθεί σε πολλά μέσα (antinews, ΒΗΜΑ, ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ) άρθρα τύπου "σταματήστε τους ανεβαίνουν" "κάντε κάτι". Μήπως ετοιμάζεται καμιά κατραπακιά στου Τσίπρα το κεφάλι;

  3. mara M. avatar
    mara M. 12/10/2013 13:59:36

    Kαι τα δυο γεγονότα είναι απόλυτα καταδικαστέα. Ποιοι έιναι όμως οι δολοφόνοι της Marfin που εσείς γνωρίζετε κι εμείς όχι. Πως προεξοφλείτε ότι έχουν σχέση με το ΣΥΡΙΖΑ. Αν το ξερετε να μας το πείτε. Οχι να το υπονοείτε.
    Η υπόθεση στις Σκουριές είναι τελείως διαφορετική. Εκεί η τοπική κοινωνία είναι αμυνόμενη και υπερασπιζόμενη τη ζωή της και τη ζωή των παιδιών της. Πως προεξοφλείτε ότι δεν θα υπάρξουν επιπτώσεις στη ζωή τους και την υγεία τους ακόμα και θάνατοι. Πρέπει να είστε πολύ προσεκτικοί γιατί αύριο μπορεί να δικαιωθούν όλοι αυτοί που μιλούν για την τεράστια μόλυνση του περιβάλλοντος και το ακατάλληλο νερό και τότε θα εκτεθείτε κι εσείς κι όλοι αυτοί που υπερασπίζονται αυτό το έργο αλλά δεν τους αφορά.

    • CHRIS avatar
      CHRIS @ mara M. 12/10/2013 15:21:14

      Ακόμα και αν εκτεθούν δεν πρόκειται να ζητήσουν συγνώμη. Γιατί αυτοί είναι.

    • Στρυμών avatar
      Στρυμών @ mara M. 12/10/2013 17:32:12

      Στο άρθρο δεν χρεώνεις κανένας στο ΣΥΡΙΖΑ τις δολοφονίες στη ΜΑΡΦΙΝ.Για δες όμως τις φωτό και τα συνθήματα στο ημερολόγιο - προσφορά της εφημερίδας ΑΥΓΗ για το έτος 2009;;; Όσο για τις Σκουριές , ποιος είναι αυτός που έκφράζει την μία και μοναδοκή γνώμη της κοινωνίας;; Όποιος μπορεί και τσιρίζει δυνατά , πετάει μολότωφ και σπάει αυτοκίνητα κ.α. δεν σημαίνει πως έχει και δίκιο. Αν και μεταξύ μας νομίζω πως όλοι γνωρίζουμε τι σημβαίνει με την άκρα αριστερά μετά την μεταπολίτευση , την τρομοκρατία της και τα δεκάδες θύματά της και φυσικά με τους "συμπαθούντες" προς όλα αυτά...Ας κοροϊδευόμαστε , λοιπόν , μεταξύ μας...

      • mara M. avatar
        mara M. @ Στρυμών 12/10/2013 22:25:44

        Αγαπητέ δεν μιλάω μόνο για το αρθρο.
        Φυσικά δεν τις χρεώνουν. Πως θα μπορούσαν άλλωστε; Απλά το υπαινίσσονται. Οσο για τις Σκουριές επιμένω σ'αυτά που γράφω παραπάνω.

    • Θόδωρος 17.06.2014 avatar
      Θόδωρος 17.06.2014 @ mara M. 12/10/2013 19:01:43

      Ποια είναι η "τοπική κοινωνία"?! Τα "συντρόφια" που μερικοί γίναν καθηγητές στο ΑΠΘ ελέω ΠΑΣΟΚ?
      Τι λέτε! Συνέλθετε!

      • mara Μ avatar
        mara Μ @ Θόδωρος 17.06.2014 12/10/2013 21:17:04

        Αν είναι να γίνω όπως εσείς προτιμώ να μην συνέλθω. Τα έχουμε ξαναπεί. Δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβανόμαστε.
        Καληνύχτα.

        • Θόδωρος 17.06.2014 avatar
          Θόδωρος 17.06.2014 @ mara Μ 13/10/2013 01:57:53

          Καληνύχτα.
          Καληνύχτα και στην "τοπική κοινωνία" στις Σκουριές..

          • Μπενίτο Μπενιζελίνι avatar
            Μπενίτο Μπενιζελίνι @ Θόδωρος 17.06.2014 13/10/2013 08:56:29

            Επίσης, καλά κρασιά Θόδωρε.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ mara M. 12/10/2013 19:50:14

      Τα επεισόδια των ημερών δε τα καταδίκασε ο Σύριζα πάντως. Αυτό είναι η ουσία. Και στις Σκουριές το νερό δεν έχει δηλητήριο με την τελευταία μέτρηση.

  4. Ωρίων avatar
    Ωρίων 12/10/2013 14:12:04

    Λες πάνω στην πρεμούρα τους να κάνουν τον Τσίπρα ήρωα?

    • ΜόνηΣτηΜέση Της Αρένας avatar
      ΜόνηΣτηΜέση Της Αρένας @ Ωρίων 12/10/2013 17:23:06

      Δε νομίζω πως θα κάνουνε τόσο μεγάλο λάθος! Έρχεται και η Προεδρία της Ε.Ε. Τι ωφελούν οι εσωτερικές ταραχές και οι διχασμοί; Αν ανάψει το σπίρτο, κανείς δε μπορεί να προβλέψει τις συνέπειες. Στο κάτω κάτω την υπόθεση της Μαρφίν την έχει αναλάβει η Δικαιοσύνη και επί τρία χρόνια(!) την ....ψάχνει. Δεν πρόκειται να αυθαιρετήσει για το ...χατήρι κανενός. Θέλω να πιστεύω.

  5. δημης avatar
    δημης 12/10/2013 14:20:31

    Απλά στην ΜΙΑ ΜΑΝΝΑ ..."έτυχε " να πέσει ο...προβολέας επάνω ... για ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΜΕΝΕΙ ΤΟ ΒΟΥΒΟ ΚΛΑΜΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ....
    Καί μή ρωτάτε ποιοί "χειρίζονται " τον προβολέα...

    • ΜόνηΣτηΜέση Της Αρένας avatar
      ΜόνηΣτηΜέση Της Αρένας @ δημης 12/10/2013 17:26:22

      Και που δεν πέφτει ο προβολέας, μέσα στη συνείδηση κάθε τίμιου Έλληνα, τα εγκλήματα κατά αθώων, δεν έχουνε ποτέ ελαφρυντικά, ούτε δικαιολογίες. Εμείς, δεν ξεχνάμε.

      • δημης avatar
        δημης @ ΜόνηΣτηΜέση Της Αρένας 13/10/2013 00:54:05

        +++++++++++++
        ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....

  6. SKAIs avatar
    SKAIs 12/10/2013 14:54:00

    Κανείς δεν μιλάειγια ΣΥΡΙΖΑ!!!!
    Απλώς ο ΣΥΡΙΖΑ ακόμα και σε τέτοιους φόνους περί άλλων τυρβάζει.
    Ούτε το παρακράτος φρόντισε να καταγγείλει τότε!

  7. patriotis avatar
    patriotis 12/10/2013 15:25:56

    Μάλλον ναι όπως πιστεύουν τα αριστεροειδή,Είναι θεωρώ η τελευταία ευκαιρία του σαμαρά να αποδείξει οτι δε σέρνεται απο την αριστερά τσακίζοντας του αναρχοφασίστες

  8. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 12/10/2013 15:31:49

    "η αξιωματική αντιπολίτευση δεν έχει καμιά σχέση με εγκληματίες "

    Μας δουλεύετε ρε παιδιά? Το ΕΠΙΣΗΜΟ ΟΡΓΑΝΟ του ΣΥΡΙΖΑ δέν έγραφε για κρεμασμένους μπάτσους στο Σύνταγμα?

    Αλήθεια ,γι'αυτό το δημοσίευμα της "Αυγής" γιατί δεν ασκείται δίωξη ,έστω και τώρα? Μόνο το παρελθόν της "χρυσής" Αυγής ψάχνουμε, της "κόκκινης" Αυγής όχι?

    Αλλη η

  9. GLAD avatar
    GLAD 12/10/2013 16:53:16

    Επειδή η έννοια της "προσφοράς" έχει μόνο θετικό χαρακτήρα , μπορείτε σας παρακαλώ να μας αναφέρετε έστω και επιγραμματικά τι έχει "προσφέρει" η αριστερά στην ιστορία και στην δημοκρατία της Ελλάδας ?

    • αναστασία avatar
      αναστασία @ GLAD 12/10/2013 18:19:03

      ...σοσιαληστρικές και κεντροδεξιές κυβερνήσεις...λίγο το έχετε

    • kapar13 avatar
      kapar13 @ GLAD 12/10/2013 19:02:07

      Ε, αφού το θέλεις και επιγραμματικά, η αριστερά έχει προσφέρει στην ιστορία και στην δημοκρατία της Ελλάδας το ΕΑΜ. Έτσι διεσώθη η τιμή όλου του γένους σε μια σκοτεινή περίοδο κατοχής από αυτούς που τώρα μας κάνουνε τους τιμητές και τους κήνσορες.
      Την ίδια στιγμή και λίγο αργότερα, όχι όλη αλλά ένα αρκετά μεγάλο μέρος της δεξιάς προσέφερε προδότες, ταγματασφαλίτες, κουκουλοφόρους, γερμανοτσολιάδες, κουκουλοφόρους, χίτες και μπουραντάδες.

      • GLAD avatar
        GLAD @ kapar13 12/10/2013 20:59:03

        Αν είσαι νέος , έχεις χρόνο μπροστά σου για να διαβάσεις ιστορία , να προσπαθήσεις να βρεις κι άλλες περιπτώσεις για να μου απαντήσεις και ίσως και να αλλάξεις και άποψη.
        Αν είσαι γέρος , μπορεί να μη έχεις πολύ χρόνο ακόμη για να μετανιώσεις .....

      • Aspetos avatar
        Aspetos @ kapar13 13/10/2013 10:18:25

        Δεν φταίτε εσείς, που είστε ανενημέρωτος...
        Φταίει η δεξιά, που έδωσε για μικροϊδιοτελή συμφέροντα ορισμένων, τα πάντα προς τα αριστερά, για να παριστάνουν κάποιοι τους ... κήνσορες σήμερα...

      • papadopoulos ilias avatar
        papadopoulos ilias @ kapar13 13/10/2013 15:39:35

        Η αριστερά δεν έχει ιστορία,έχει ποινικό μητρώο!!!

  10. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 12/10/2013 21:27:04

    Βεβαίως, γιατί ἡ ἀριστερά θέλει μπάχαλο, δέν θέλει νά κυβερνήση! :D