#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/11/2010 11:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η λύση είναι μία...αφήστε το ΠΑΣΟΚ ΕΔΩ και ΠΑΜΕ ΒΟΛΙΒΙΑ



Πως το ‘πε ο Γιώργος; Θα επιδιώξουμε να προστατεύσουμε τις θέσεις εργασίας; Εντάξει, η επιδίωξη είναι άλλωστε που μετράει.

Αν ανεβεί από τον Ιανουάριο το πετρέλαιο που να στείλουμε το λογαριασμό; Στο μέγαρο Μαξίμου, ή στον Σγουρό;

Εγώ άμα ήμουν Παπανδρέου μετά την απάντηση που δώσαμε στην Αυστρία μέσω ποδοσφαίρου θα έκανα υπουργούς τον Φωτάκη με τον Σαμαρά

Αν και με το επίθετο που έχει ο δεύτερος μπορεί να ασκήσουν βέτο οι συνεργάτες του πρωθυπουργού κ. Ντόρα και κ. Καρατζαφέρης

Τώρα που είπα Ντόρα σε ποιες περιοχές αναβιώνει το έθιμο “Ρογκατσάρια” κοντά στα Χριστούγεννα;

Παραπέμπονται οι άλλοι και τη γλίτωσε ο Ρουσόπουλος. Είχε την πνευματική βοήθεια του Εφραίμ

Αλλα, ρε συ Ρουσσόπουλε μην επιμένεις πολύ στα περί δικαίωσης γιατί και η υπομονή του Κυρίου έχει και τα όριά της



Στην ψηφοφορία για την υπόθεση του Βατοπεδίου στο ψηφοδέλτιο που χρησιμοποιήθηκε αντί για την απιστία του άρθρου 256 έχει γραφτεί η απιστία του άρθρου 390 του Ποινικού Κώδικα.

Αφού δεν τους παρέπεμψαν για συζυγική απιστία , πάλι καλά…

Εν τω μεταξύ, η κυβέρνηση της Βολιβίας ανακοίνωσε την εθνικοποίηση του συνταξιοδοτικού συστήματος στη χώρα και τη μείωση του ορίου ηλικίας συνταξιοδότησης στα 58 έτη.

Οπότε, Η λύση είναι μία...αφήστε το ΠΑΣΟΚ ΕΔΩ και ΠΑΜΕ ΒΟΛΙΒΙΑ

(στην πρώτη φωτό η Μις Βολιβία 2009 Dominique Peltier)

7.000 e- mails έστειλε, λέει,  ένας νεαρός υπάλληλος του αυστραλιανού υπουργείου Μετανάστευσης σε όλους τους εργαζόμενους του υπουργείου προκειμένου να βρει μια κοπέλα που είχε συναντήσει σε ένα πάρτυ.

Αν ήταν Έλληνας θα είχε στείλει ένα  e-mail σε 7.000 κοπέλες. “Υπάλληλος μόνος ψάχνει. Με τριάρι στο Γαλάτσι, επίδομα κομμένο 40% και όνειρο να γίνει συνδικαλιστής”.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/11/2010 11:07:00

    Για να βρουμε το ΠΑΣΟΚ του 1981.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/11/2010 11:48:41

    "δε θελω να ζω στη Χωρα της παπαρας". Ποιος το ειπε σημερα??

    ΠΠ

    • Enzo avatar
      Enzo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/11/2010 12:21:09

      καλο! ποιος το ειπε?

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Enzo 19/11/2010 12:45:00

        ΠΑΓΚΑΛΟΣ !!!!

        ΠΠ

        • Enzo avatar
          Enzo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/11/2010 13:22:59

          χαχαχα! καλα αυτος ειναι τρελος ετσι και αλλιως.
          παπαρα την εκανε αυτος ομως και τα φιλαρακια του 25 χρονια στην εξουσια.
          ποιους δουλευουν?

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/11/2010 17:29:24

          ...όταν έχεις γεμίσεις την παπόρα σου μπορείς να λές παπαριές.
          Εξάλου Π Α Γ ΚΑΛΟΣ είναι δεν πειράζει, όσο μιλά τόσο καλό κάνει.
          (είναι πρώτη φορά στα χρονικά που η ΝΔ είναι μπροστά στη Δυτική Αττική, ας είναι καλά ο ιθαγενής της παπάρας και αν δεν θέλει δεν τον κρατά κανείς με το ζόρι στο καλό)

  3. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 19/11/2010 12:01:22

    Δεν χρειαζεται να παμε τοσο μακρια για να απαλλαγουμε απο δαυτους....Τι Βολιβια, τι Βουλγαρια??Και εχει κατι μανουλια πολυ ανωτερα απο την κουκλαρα της φωτογραφιας...Και ολα σχεδον τζαμπα.Μια επιχειρηση στηνεται το αργοτερο σε δυο εβδομαδες, τα κοστη (σε σχεση με οτι ξερουμε εδω) ειναι της πλακας, ησυχη και ωραια ζωη.Και δυο βηματα η Ελλαδα.Στην Βαρνα και στα περιξ της θα γινει αυτο που προ αιωνος ειχε αποσυσταθει...Ανασυσταση της Ελληνικοτατης Ανατολικης Ρωμυλιας.Με ευθυνη των παντα ΑΞΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.Με την δικη τους προσπαθεια, μαγκια και πρωτοβουλια.Και χωρις την συνδρομη των πολιτικων.

  4. Έρεβος avatar
    Έρεβος 19/11/2010 12:46:44

    Η Βολιβία κάθεται πάνω σε ένα από τα μεγαλύτερα κοιτάσματα λιθίου του πλανήτη. Το λίθιο είναι το βασικό συστατικό των καινούργιων μπαταριών με τα οποία θα κινούνται όλα τα αυτακίνητα στο εγγύς μέλλον.

    Οπότε παίρνει και τον Μοράλες να υπόσχεται μειώσεις ηλικίας συνταξιοδότησης και εθνικοποιήσεις.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ Έρεβος 19/11/2010 13:02:02

      Κι εμείς σε χρυσορυχείο καθόμαστε αλλά……
      Γι΄ αυτό συμφωνώ με το σύνηθημα: «Η λύση είναι μία…αφήστε το ΠΑΣΟΚ ΕΔΩ και ΠΑΜΕ ΒΟΛΙΒΙΑ».

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Έρεβος 19/11/2010 13:06:40

      H Βολιβία κάθεται..τον Μοράλες δεν βλέπω να κάθεται!

      • zonitis avatar
        zonitis @ παγωτατζής 19/11/2010 14:14:29

        Και ο δικος μας σταματημο δεν εχει, μην το λες! Μονο με τον Ερτογαν στεκεται και ξαποσταινει. Στη σταση αυτη παιρνει τις μεγαλες αποφασεις

  5. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 19/11/2010 13:27:57

    Ο ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΙ Ο ΖΟΡΜΠΑΣ ΑΣ ΜΑΣ ΦΩΤΙΣΟΥΝ
    """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
    Εθνικοποιεί το ιδιωτικό συνταξιοδοτικό και μειώνει το όριο ηλικίας ο Μοράλες από τα 65 στα 58 ( ! )
    """"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
    http://s.enet.gr/resources/2010-11/morales-thumb-large.jpg


    Κόντρα στο ρεύμα των καιρών, η κυβέρνηση της Βολιβίας ανακοίνωσε χθες ότι συμφώνησε στις διατάξεις νομοσχεδίου για την εθνικοποίηση του συνταξιοδοτικού συστήματος στη χώρα και τη μείωση του ορίου ηλικίας συνταξιοδότησης στα 58 έτη.

    Το φιλόδοξο μεταρρυθμιστικό νομοσχέδιο, που θα σημάνει την διάλυση των δύο ιδιωτικών συνταξιοδοτικών ταμείων που διαχειρίζονταν το σύστημα επί χρόνια, πρόκειται να σταλεί το ταχύτερο στο Κογκρέσο, δήλωσε ο πρόεδρος Έβο Μοράλες.

    Το νομοσχέδιο αποτελεί προϊόν τεσσάρων ετών διαπραγματεύσεων με συνδικαλιστές.

    Πέραν της μείωσης του ορίου ηλικίας συνταξιοδότησης στα 58 από τα 65 χρόνια, οι μητέρες και οι εργαζόμενοι σε ορυχεία και μεταλλεία θα δικαιούνται συνταξιοδότησης σε μικρότερη ηλικία.

    "Χαράσσουμε νέα πολιτική για την αναδιανομή των εισφορών των εργαζομένων, σε αναζήτηση χαμηλότερου ποσοστού φτώχειας και περισσότερης ισότητας", δήλωσε ο Μοράλες, πρώτος ιθαγενής πρόεδρος της Βολιβίας, πρώην καλλιεργητής κόκας και συνδικαλιστής, που θεωρείται σύμμαχος του προέδρου της Βενεζουέλας Ούγο Τσάβες.

    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=224627

    """"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
    Ούγκο Τσάβες Δεν καταντάμε Ελλάδα!
    """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

    Δήλωση Ούγκο Τσάβες (Ιούλιος 2010):

    Με ρωτάτε γιατί στείλαμε φυλακή όσα στελέχη μας κλέψανε; Γιατί κλέψανε!

    Και δεν τους τιμωρήσαμε εμείς αλλά οι θεσμοί. Μου λένε «γιατί άφησες να μπει φυλακή ο υπουργός άμυνας και δεν τον κάλυψες επειδή ήταν προσωπικός σου φίλος;». Μα... γιατί έκλεψε! Πρόδωσε την εμπιστοσύνη μας, την πίστη του λαού στη κυβέρνηση.

    Πρόδωσαν τον Λαό, τη Δημοκρατία, το Στρατό, την Πατρίδα, το Έθνος; Τιμωρούνται από τη Δικαιοσύνη! Αν τους αφήσεις θα διαφθείρουν κι άλλους. Γι' αυτό φυλακίστηκαν.

    Τιμωρώντας τη διαφθορά κρατάμε γεμάτα τα ταμεία και τη Παγκόσμια Τράπεζα, το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο και τη μαφία των τραπεζών μακριά απ' τα πόδια μας. Δεν καταντάμε Ελλάδα!

    """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
    Οι καταστάσεις είναι δύσκολες και πολύ κρίσιμες :

    Λαός - Στρατός Ενωμένος - Ποτέ ηττημένος. Για την Ελευθερία - την Δημοκρατία - Και το δικαίωμα ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ !

    Ας το ακούσουν , το σκεφτούν ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ , χωρίς να φοβόνται με τις αγκυλώσεις της πρόσφατης ιστορικής εμπειρίας της χώρας , οι ¨υπεύθυνες¨ πολιτικές δυνάμεις της χώρας , πέρα από τους μουρλαμένους οπαδούς των δικτατοριών - φασισμού και χουντισμού.

    Υπάρχουν και άλλες εμπειρίες. Ο Μακρυγιάννης και ο Ζορμπάς ας μας φωτίσει. Για ¨Σύνταγμα¨ - Ελευθερία και Δημοκρατία - πολιτική και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ .

    Λαός - Στρατός Ενωμένος

    Αύριο θα είναι ίσως πολύ αργά.

    Υ.Γ.
    Εξάλλου η Ελλάδα και όλη η ¨Ευρωπαϊκή Περιφέρεια¨ έχουν πολλά ΚΟΙΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ με την Νότια Αμερική στους Κοινωνικούς και Εθνικό-Απελευθερωτικούς Αγώνες . Βλέπε ενδιαφέρουσα ¨παλαιά¨ μελέτη του Ν. Π. Μουζέλη ( ανεξάρτητα από το γεγονός ότι ο συγγραφέας είναι στρατευμένος σήμερα στην ιμπεριαλιστική ¨Νέα Τάξη-πραγμάτων¨ ) :

    ¨Κοινοβουλευτισμός και Εκβιομηχάνιση στην Ημί-Περιφέρεια / Ελλάδα –Βαλκάνια-Λατινική Αμερική ¨ ( εκδόσεις ¨Θεμέλιο¨ , Αθήνα 1987 ).

  6. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 19/11/2010 14:23:40

    ΡΑΓΚΟΥΣΑΡΙΑ(ΚΑΡΝΑΒΑΛΙΑ) ΣΤΗΝ ΚΑΣΤΟΡΙΑ 6-8 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ.ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΓΕΡΑ,ΜΠΑΝΤΕΣ ΜΕ ΧΑΛΚΙΝΑ,ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΓΝΗΣΙΕΣ ,ΤΣΙΠΟΥΡΟ,ΛΟΥΚΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΚΡΑΣΙ.
    ΦΑΚΤΟΡΑ 'ΛΕΣ ΦΕΤΟΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ,ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΝΤΟΡΑ ΕΧΕΙ
    ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΡΑΓΚΟΥΣΙΑΡΕΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ?
    ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.

  7. ataktos avatar
    ataktos 19/11/2010 14:53:26

    τα παιδιά άρχισαν να χάνουν και την κομματική τους ιδιότητα http://respentza.blogspot.com/2010/11/blog-post_3990.html