02/07/2009 15:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Η λαθρομετανάστευση απειλεί τη Δημοκρατία»


____________________________________________________________________________________________
Η αθρόα και παράνομη μετανάστευση στην Ελλάδα απειλεί την ελληνική Δημοκρατία με αποσταθεροποίηση, δήλωσε ο αντιπρόεδρος της Κομισιόν και αρμόδιος Επίτροπος για την παράνομη μετανάστευση Ζακ Μπαρό, ο οποίος επισκέφτηκε πρόσφατα τη χώρα μας, καθώς και τα κέντρα υποδοχής των παράνομων μεταναστών.

Τόνισε ωστόσο ότι η Κομισιόν θα ενισχύσει οικονομικά την Ελλάδα για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα της παράνομης μετανάστευσης. Παράλληλα, πρόσθεσε ότι χρειάζονται εντατικές διαπραγματεύσεις με την Τουρκία, όχι μόνο για να δέχεται τους λαθρομετανάστες που έχουν περάσει από το έδαφός της στην Ελλάδα, αλλά και για να αναλάβει η ίδια δράση ελέγχου και εξάρθρωσης των παράνομων κυκλωμάτων από τρίτες χώρες που διακινούν ανθρώπους από το έδαφός της

http://www.skai.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 02/07/2009 15:17:09

    Το καλό να λέγεται.

    Μπράβο στον Παυλόπουλο για τις τελευταίες επιτυχημένες ενεργειές τους.

    Από εδω και πέρα δουλειά και ευσυνειδησία για ένα μέγα εθνικό ζήτημα που αφορά το σύνολο της Ευρώπης. Εάς ελπίσουμε ότι η θερινή ραστώνη δεν θα επηρεάσει το έργο του ΥΠΕΣ-ΥΔΤ...

  2. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 02/07/2009 15:19:41

    Τούς πήρε 2. 000.000 μετανάστες γιά νά τό καταλάβουν,καί άν δέν τούς διώξουν,Κύριος οίδε ποιός θά τό εκμεταλλευθή γιά νά γίνη ή Δημοκρατία μας μακαρίτισσα.

  3. ataktos avatar
    ataktos 02/07/2009 15:28:42

    Dubai Expatriate- τώρα που σε δικαιώνει ένα ξένος περιμένω κάποιοι να σου που και την λέξει συγγνώμη …

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/07/2009 15:32:03

    Γιατί είμαι υπό μοντερέισον; Τι έκανα πάλι;

  5. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 02/07/2009 15:37:56

    @1 Dubai Expatriate σοβαρολογείς ή μας δουλεύεις?
    Λές μπράβο στον άνθρωπο που γέμισε την Αθήνα και ολόκληρη την Ελλάδα λαθρομετανάστες?

  6. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 02/07/2009 15:38:51

    Για όλους έχει η αχλάδα την ουρά...

    Εάς γίνει πρώτα κάτι θετικό και μετά θα τα βρούν μπροστά τους. Τους έχει πάει τρείς και μια (Στον εν Ελλάδι κατεστημένο) και κάνουν κάποιες κινήσεις.

    Μην νομίζουν όμως ότι με επιφανειακές προσεγγίσεις θα αγγίξουν το θέμα της λαθρομετανάστευσης. Έχει ανοίξει για τα καλά το θέμα (και χάρης ιστοσελίδες σαν αυτή) και δεν μπορούν να χώνουν τα προβλήματ απλέον κάτω από το χαλί.


    ίδωμεν...


    Υ.Γ Προσέξτε τη λέξη του Μπαρό, "Αποσταθεροποίηση", η μαγική λέξη της εποχής...

  7. Factorx avatar
    Factorx 02/07/2009 15:40:26

    @Strange Attractor: μας δουλεύεις;;;;;;;

  8. ataktos avatar
    ataktos 02/07/2009 15:42:33

    Dubai Expatriate- μην επιμένεις ,,αστό να πάει στο διάβολο..

  9. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 02/07/2009 15:51:52

    7 Factor,

    Μπορεί να μή τον συμπαθώ και τόσο
    [τον Stranger on Tractor]
    αλλά είμαι σίγουρος πως σου λέει την αλήθεια.
    Και εμένα προχτές για μερικές ώρες
    έτσι με έβγαζε...

  10. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 02/07/2009 15:52:45

    Και εμένα μου το είχε βγάλει κάποιες φορές παλιότερα.

  11. Factorx avatar
    Factorx 02/07/2009 15:55:11

    @Αγγούρι: ναι αλλλα δεν φταίμε εμείς. Αφου κάποια στιγμή μπαίνετε σημαινει οτι δεν σας έχουμε βάλεισ ε μοντερεσιον. Γιατί λοιπόν τα σχετικά ερωτήματα; Το πρόβλημα ειναι με τον ΟΤΕ και μέχρι να αλλάξουμε σερβερ υπομονη και καλοπιστία

  12. pepe45 avatar
    pepe45 02/07/2009 16:16:21

    Πληροφορήθηκα την δήλωση του Επιτρόπου απο το ιστολόγιο σας.
    Όποιος τόλμησε στο παρελθόν να διατυπώσει παρόμοιες απόψεις χαρακτηρίστηκε απο ξενόφοβος και ρατσιστής έως εθνικιστής και ακροδεξιός.
    Είναι μήπως και ο Επίτροπος ρατσιστής και ακροδεξιός ή μήπως εμείς έχουμε πάρει διαζύγιο με την κοινή λογική και χρειαζόμαστε μονίμως κάποιον ξένο διαιτητή στις υποθέσεις μας?

  13. Lavazza avatar
    Lavazza 02/07/2009 16:33:24

    @5 Αγγουρι,

    ο Παυλόπουλος τους έμπασε και τύποι σαν τον Βαλλιανάτο, τον Τσίπρα, τον Αλαβάνο, πλαισιωμένοι από δημοσιογραφικό συερφετό (στυλ Τρέμη, Τσίμα, Οικονομέα) και τον άκρως ευαισθητοποιημένο "καλλιτεχνικό κόσμο", τους νταντεύουν...

  14. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 02/07/2009 16:38:55

    @13 εντάξει αυτοί είναι της ιδεολογίας τους, ο άλλος ο Παυλόπουλος που μας λέει οτι ανήκει στο κόμμα των δεξιών νοικοκυραίων γιατί τους νταντεύει?
    Δηλαδή τα καλά πράγματα απο την αριστερά τα απορρίπτουμε μετα βδελυμίας, τα κακά τα ασπαζόμαστε με το παραπάνω.

  15. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 02/07/2009 17:31:46

    @13 Lavazza: Γιατι αγνοεις το ΚΚΕ; Το τι μηχανευονται οι γραικυλοι για να υποστηριξουν και να μας "φορτωσουν" μονιμως τα τριαμιση εκατομμυρια λαθρομεταναστες, απο τους οποιους αντλουν νεα μελη, δεν περιγραφεται.
    Φιλος μου γνωστοποιησε ενα μηνυμα που εστειλε σε επωνυμο συντακτη του "Ριζοσπαστη", ο οποιος ειχε γραψει ολοκληρο αρθρο, ξεκινωντας απο τη ρηση δηθεν καποιου Αφγανου, που ελεγε οτι η φυγη οφειλονταν στο γεγονος οτι ξενοι στρατοι ειχαν καταλαβει τη χωρα του, αν φυσικα αυτο δεν ηταν εγκεφαλικο εφευρημα, για να δικαιολογηθουν τα αδικαιολογητα.
    Ο φιλος μου, λοιπον, ελεγε οτι και η Ελλαδα ειχε καταληφθει απο αλλους (Ιταλογερμανοβουλγαρους) αλλα εμεις δεν φυγαμε απο τη χωρα, μειναμε εδω. Πεινασαμε (300.000 Ελληνες πεθαναν στην κατοχη απο την πεινα), ματωσαμε, αλλα σιγα - σιγα αρχισαμε να αντιστεκομαστε. Ματαιωσαμε τις προθεσεις των Γερμανων να στειλουν Ελληνες στο ανατολικο μετωπο, πολεμησαμε με την Εθνικη Αντισταση τους κατακτητες και τους βρωμερους ντοπιους συνεργατες τους (ταγματασφαλιτες, Τσαουσαντωνηδες και λοιπους) και συμβαλαμε, κατα το μετρο των δυναμεων μας, στη συντριβη του φσισμου και του ναζισμου. Κι' αυτο επρεπε να κανουν και οι Αφγανοι και ολοι οι αλλοι με αναλογες αποψεις, να μεινουν στον τοπο τους και να πολεμησουν για την εθνικη ανεξαρτησια τους.
    Ο φιλος μου λεει οτι δεν υπηρξε ουτε φωνη, ουτε ακροαση. Αλλα απο ποιους να περιμενει απαντηση, απο αυτους που ξεπουλησαν την Εθνικη μας Αντισταση για να εξυπηρετησουν τα συμφεροντα των Σοβιετικων και τωρα πανε να μας εξοβελισουν σαν εθνος με τα εκατομμυρια των ξενων που υποθαλπουν ξεδιαντροπα;

  16. Νίκος avatar
    Νίκος 02/07/2009 18:44:00

    Τα Τουρκικα σχεδια κυριαρχιας και τελικης διαλυσεως της Ελλαδας στηριζονται σε δυο κυριως αξονες:
    1. Σε αδηριτη στρατιωτικοδιπλωματικη μεγγαινη (αιτια πολεμου, υπερπτησεις κλπ) και
    2. Στην συστηματικη προωθηση μουσουλμανων λαθραιων απο τα διατρητα συνορα.
    Οι δυο αυτοι αξονες χρειαζονται αλληλους για εφαρμογη του τελικου σχεδιου. Και το ολο εγχειρημα στηριζεται στην αρχη του Σουν-Τζου που λεει "Το μεγαλύτερο κατόρθωμα δεν είναι να πολεμήσεις και να νικήσεις σε όλες σου τις μάχες. Το μεγαλύτερο κατόρθωμα είναι να κάμψεις την αντίσταση του εχθρού, χωρίς να γίνει μάχη".
    Ακριβως αυτο γινεται τα τελευταια 40-50 χρονια.
    Η πολιτική των "μηδενικών προβλημάτων" του Τούρκου υπουργού Εξωτερικών Αχμέτ Νταβουτόγλου (Δαυιδόγλου) και των "πασάδων" του βεβαίως, έχει την πλήρη υποστήριξη και της κυβέρνησης Καραμανλή ασφαλώς. Μην το παραβλέπουμε διόλου αυτό! Η αδράνεια εκ μέρους μας, είναι ό,τι το καλύτερο θα μπορούσε να ελπίζει και να επιζητά η άλλη πλευρά.

  17. Νίκος avatar
    Νίκος 02/07/2009 18:44:51

    ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/07/2009 19:28:21

    Το ενδιαφερον ειναι οτι ο Μπαρο ανησυχει για την αποσταθεροποιηση της ελληνικης δημοκρατιας (δηλαδη μαλλον για την ανοδο του ΛΑΟΣ).H πιθανη διαλυση της Ελλαδος δεν τον αφορα.

  19. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/07/2009 20:06:10

    καλά τους ξέρουμε τους Ευρωπαίους όλο λόγια συμπόνοιας είναι στο "φτωχό συγγενή",
    τι τους νοιάζει αυτούς, καλύτερο "σινικό τείχος" από εμάς που θα βρουν

    να μην επαναληφθεί μόνο η ιστορία που σταμάτησαν οι οθωμάνοι στη Βιέννη, εκεί είναι το σύνορο

  20. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 02/07/2009 20:15:08

    Tα μαθατε τα νεα, ωρε Ελληνες; Οι λαθρομεταναστες δεν ευθυνονται ουτε για την ανεργια, ουτε και για την εγκληματικοτητα.
    Ταδε εφη, με υφος που δεν επιδεχεται και την παραμικρη αμφισβητηση, η κυρα του Περισσου. Η οποια αποφανθηκε επισης, σαν να ειναι ο Παπας της Ρωμης 'η το Διεθνες Γραφειο Εργασιας, οτι οι ξενοι και οι Ελληνες εργατες δεν εχουν να χωρισουν τιποτε, ουτε την ανεργια, ουτε το ψωμι που πηραν και εξακολουθουν να παιρνουν οι πρωτοι απο το στομα των Ελληνων εργατων, τιποτα, απολυτως.
    Η κυρα του Περισσου περιορισθηκε αιδημονως στους Ελληνες εργατες. Τους υπολοιπους Ελληνες δεν τους λογαριαζει 'η, μαλλον τους γραφει στα παλαιοτερα των υποδηματων της, ειπαμε, "νομος ειναι το δικαιο του εργατη" και με αυτον και αλλους παρομοιους φανφαρονισμους καθως και με τους "σκληρους αγωνες" του ΚΚΕ, οι Ελληνες γενικα, συμπεριλαμβανομενων και των εργατων, φυσικα, εφθασαν στο σημειο μηδεν. Δοξαστε την, καθως και το κομμα της, το απολιθωμα του Σταλινισμου.

  21. ataktos avatar
    ataktos 02/07/2009 20:38:36

    Νίκο- και η τεράστιες «επενδύσεις» με την Εγνατία του Σημίτη και Πάγκαλου ,ΚΚβ τι πρόκειται να γίνουν τζίφος …

  22. Νἰκος avatar
    Νἰκος 03/07/2009 01:41:25

    Ατακτε,
    Τιποτα δεν θα γινει τζιφος. Ομως, ταιριαζει η σκεψη σου με την αλλη που ελεγε "αν δεν αναγνωρισουμε τα Σκοπια θα βρουν αλλου διεξοδο" ή "ας κανουμε μερικες επενδυσεις και να δεις πως θα συμμορφωθουν". Τελος, οι εισαγωγες ειναι πιο πολλαπλασιες απο τις εξαγωγες, ακομα και ανταλλακτικα για τα Φ16 θελουν να εισαγουν τα τεμπελοσκυλα του Αθηναϊσταν που μας καταστρεψαν. Την Εγνατια θα την χρησιμοποιουν Ιταλοι, Βουλγαροι, Σκοπιανοι, και αλλοι τοσοι.

  23. Σαος avatar
    Σαος 03/07/2009 13:10:20

    @Ξενητεμενος

    Και τι νομίζεις ότι ξέρει η Αλέκα από εργατιά; Οxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx! Οι έλληνες και ξένοι εργάτες δεν είχαν να χωρίσουν τίποτα μέχρι που οι ξένοι εργάτες άρχισαν να γίνονται πολλοί (περισσότεροι απ' όσους μπορούσαν να απορροφηθούν), να ρίχνουν τα μεροκάματα και, σε τελική φάση, να προκαλούν απολύσεις ελλήνων. Επειδή στην ευρύτερη οικογένεια μου το μεγαλύτερο ποσοστό είναι μεροκαματιάρηδες και αρκετοί από αυτούς (μεταξύ και αυτών ήταν και ο πατέρας μου) ήταν στην οικοδομή ξέρω από πρώτο χέρι την κατάσταση. Άσε που τώρα βλέπεις ξένους χωρίς πτυχία να ασχολούνται και σε τομείς που δεν θα έπρεπε όπως υδραυλικά-θερμουδραυλικά, ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις κτλ κτλ...

  24. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 03/07/2009 18:47:51

    @ 23 Σάος,

    ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΑΛΒΑΝΟΥ ΕΡΓΑΤΗ!

  25. leontas avatar
    leontas 03/07/2009 20:13:59

    15 χρονια πριν ειχαμε πεσιμο απο τους Αλβανογυφτους....τωρα μας την πεφτουν τα μουσουλμανομεμετια....η ελλαδα παντα γυρω της βαρβαρους ειχε και θα εχει...κοιταξτε γυρω μας και δειτε τι γειτονες εχουμε...δεν μασαμε ομως...ο Παυλοπουλος πρεπει να δικαστει για εγκληματα κατα της κοινωνιας....Μεταναστες....Εγληματικοτητα....