#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/04/2010 16:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η λέξη «δοσίλογος» δεν σημαίνει «αυτόν που δίνει τον λόγο του»



Αφού μας έδωσαν (με την έννοια του παρέδωσαν και με την έννοια του πρόδωσαν) στο ΔΝΤ, μας καλούν τώρα σε αγώνα για να βγούμε!!!

Ο κ. Παπουτσής φέρ' ειπείν: κάλεσε απ' τη Βουλή όλες τις υγιείς(!) δυνάμεις στο μεγάλο γνήσια πατριωτικό (!!) προσκλητήριο του Γεωργίου Παπανδρέου!

Οι άνθρωποι δεν παίζονται.

Αντιμετωπίζουν τις λέξεις ως να μην έχουν νόημα.

Δείχνουν σαν να πιστεύουν ότι η λέξη «δωσίλογος» λόγου χάριν μπορεί να σημαίνει «αυτόν που δίνει τον λόγο του».
Από τον ΣΤΑΘΗ στην «Ε»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 26/04/2010 16:48:16

    τέτοια, πολλά και σωστά έλεγε και λέει ο Στάθης… και τον έκοψαν από το ψηφοδελτίο χχιχιχιχι

  2. gatoulis avatar
    gatoulis 26/04/2010 16:53:45

    Πνιγομαι, θεέμου τη δυστηχία να γενηθείς σε αυτό τον τόπο.
    Να έχεις για συμπατριώτες σου ανθρώπους που ακόμα και τώρα που έπεσαν τα τείχη της πόλης στηρίζουν ΓΑΠ και Σαμαρά.
    Θαυμασμό για τον λαό της Αργεντινής που βγήκε στους δρόμους όταν μπήκαν στο ΔΝΤ και κέρδισε την ανεξαρτησία του από αυτό.
    Ανάξιοι απόγονοι ηρώων.
    ΔΟΥΛΟΙ

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ gatoulis 26/04/2010 19:08:44

      Άσε τα επικοινωνιακά γατάκι και μην βάζεις στο ίδιο σακί Σαμαρά και ΓΑΠ. Τα μάθαμε τα κόλπα σας...

    • μας δουλεύουν avatar
      μας δουλεύουν @ gatoulis 26/04/2010 19:24:07

      Να σου και τα γραφικά παιδάκια της Θοδώρας.
      Ο κόσμος τόχει τούμπανο και αυτοί κρυφό καμάρι.

    • diasapollon avatar
      diasapollon @ gatoulis 27/04/2010 09:23:18

      Μην τραβάς τα ρούχα σου γατούλι,τα λάθη πληρώνονται εδώ,ας πρόσεχες και να μην ψήφιζες Γιωργάκη.Όσο γιά τον Σαμαρά μην ασχολείσαι γιατί ο Αντώνης είναι η μόνη λύση γιά αυτή την στιγμή.Νιάου-νιάου-νιάου.

  3. Aggelos avatar
    Aggelos 26/04/2010 17:34:46

    " κάλεσε απ’ τη Βουλή όλες τις υγιείς(!) δυνάμεις στο μεγάλο γνήσια πατριωτικό (!!) προσκλητήριο του Γεωργίου Παπανδρέου!"

    ολα τα κομματοσκυλα και πρασινοφρουροι που βολευτηκαν στο δημοσιο τοσα χρονια εκτος?
    καλα ποιον δουλευουν?

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ Aggelos 26/04/2010 17:50:25

      Ολους εμάς ! Ακόμα αναρωτιέσαι ?

  4. iketis avatar
    iketis 26/04/2010 17:56:06

    Δεν έχομε την ιδίαν ΠΑΤΡΙΔΑ με τον υιόν της Βασιλομήτορος, ούτε βεβαίως με τον Πρίγκιπα Νικόλαον, όστις δηλώνει «μισός Αμερικανός»…. (ο άλλος μισός;;;;)

  5. Orestios avatar
    Orestios 26/04/2010 17:57:21

    Παπούτσι στον Παπουτσή. Δουλεύει τον κοσμάκη.
    Τα νέα μέτρα έρχονται και όλοι να γιουχάρουμε το GAP που κορόιδεψε τους Έλληνες.

  6. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 26/04/2010 18:05:18

    Δίνω τα ρέστα μου για κείμενα που επιχειρούν ετυμολογική ανάλυση. Υπηρετούν την γλώσσα, την αποκαθιστούν δομικώς, αποκαλύπτουν την λειτουργικότητα των νοημάτων της.
    Πράγματι οι δωσίλογος, περί ου η αναφορά, διαστρέφει τον όρο. Όμως δεν παύει να είναι με το σπαθί του κωλοσός. Σύντομα θα χρειαστεί να εκπέμψει για τα οπίσθιά του SOS.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Μποτίλια στο πέλαγος 26/04/2010 18:09:45

      lol

  7. otiprepei avatar
    otiprepei 26/04/2010 18:17:29

    Όπως τον βλέπω ρε παιδιά σε αυτή το φωτό έτσι μου έρχεται να ήμουν εκεί κι αυτός δίπλα σε ένα παράθυρο κι όπως σηκώνει τη ποδάρα του να του δώσω μια κλωτσά να φύγει σούμπιτος κάτω.

    • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο πέλαγος @ otiprepei 26/04/2010 18:24:59

      Η βία είναι κακό και απάνθρωπο πράγμα. Γιατί δεν του προσφέρετε ένα ποδήλατο;

      • aengus avatar
        aengus @ Μποτίλια στο πέλαγος 26/04/2010 19:54:14

        Ιδιοφυιές …

  8. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 26/04/2010 18:23:40

    Ρόμπα η κυβέρνηση.

    http://www.huffingtonpost.com/ann-pettifor/does-greece-have-a-tea-pa_b_551313.html

  9. Menippos avatar
    Menippos 27/04/2010 17:15:28

    Καλά, δε μπορείτε να μιλήσετε πολιτικά κι όχι κομματικά ορισμένοι.
    Ξηλώστε όλους αυτούς τους κάφρους, δοσίλογους, προδότες, κλέφτες, κιοτήδες, τεμπέληδες, δήθεν, βασιλικώτερους του βασιλέως, κρετίνους, ηλιθίους, κουτοπόνηρους, απατεώνες, λαοπλάνους, ψεύτες, ανεπρόκοπους, εξωγήινους, τυφλούς, ψευτοπαληκαράδες από τη βουλή. Είτε από τα δεξιά, είτε από την αριστερά, είτε από το κέντρο, είτε από τα άκρα τους (ναι, και το κέντρο έχει άκρα).
    Μην πλανάσθε από τις υποσχέσεις οιουδήποτε εκ των βουλή διαχειμαζόντων που, ως σύγχρονοι μνηστήρες, τρων και πίνουν απ' το βιος των απόντων (των πολιτών, που έχουν πάει γήπεδο και Τζούλια). Μη χάφτετε τις αερολογίες και τιποτολογίες αυτών των πολιτικών που μοναδικός σκοπός της ζωής τους είναι ν' ανέβουν στην εξουσία ελλείψει ικανού μεγέθους αναπαραγωγικών οργάνων κι επειδή τους κοροϊδεύανε τα παιδιά στο γυμνάσιο γιατί ήταν μαμούχαλοι.
    Μην πιστεύετε ότι για όλα φταίει η προηγούμενη τετραετία ή εικοσαετία ή τριακονταετία. Μην πιστεύετε ότι φταίει ο Κίσινγκερ ή τα Νεφελίμ.

    Φταίει μονάχα η ηλιθιότητα του ψηφοφόρου που πείθεται ότι φταίνε κάποια από ή όλα τα παραπάνω.

    Ψηφίστε κατά συνείδηση και με μοναδικό κριτήριο τη λογική.

  10. ΡΙΚΟΣ avatar
    ΡΙΚΟΣ 11/04/2011 12:59:10

    δοσιλογος σημενει αυτον που δινει λογο ........ χα χα γελασται μωρε ελληνες που πατε κατα δαιολου ετσι θα λεγε ο θεοδ.κολοκοτρονης ο εθνικος επαναστατης του 1821. ΖΗΤΩ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΧΟΥΝΤΑ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΕΙΝΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΖΗΤΩ . αντε μπουνταλαδες γρεκοι φαγωθηται μεταξησας ποιος θα ειναι νικητης και μετα θα τα πουλησεται σιγα σιγα ολλα και μετα θα εισται ΦΤΩΧΟΙ και ΔΟΣΙΛΟΓΟΙ με μια μεγαλοι κληρονομια μιζεραιας που θα αφησεται τιν καινουργαια γενια που ερχεται και ειναι εν ζωη.ΞΥΠΝΗΣΤΑΙ ΜΩΡΕ ΔΕΞΙΟΙ ΑΡΗΣΤΕΡΟΙ ΚΕΝΤΡΟΙΟΙ Κ.Τ.Λ.Π Κ.Τ.Λ.Π ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ ΜΩΡΕ ?????