#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/01/2012 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κ. Ρεπούση ετοιμάζεται να ξαναγράψει ιστορία με την ΔΗΑΡ



Κλείνει τις συνεργασίες της με το ΠΑΣΟΚ η ΔΗΑΡ, η οποία ανακοίνωσε την συνεργασία της με τους «Ελεύθερους Πολίτες», ήτοι τον βουλευτή Βασίλη Οικονόμου, τον γνωστό δημοσιογράφο (από τα χρόνια της… Αλλαγής) Μάκη Γιομπαζολιά και τον πρώην βουλευτή Νίκο Γαλανό. Ταυτόχρονα η ΔΗΑΡ που έγινε πλέον ... ΔΙΑΡΙ,«συμπληρώνει» τα ψηφοδέλτιά της με τελευταία απόφαση ο γραμματέας του κόμματος Σπύρος Λυκούδης (εδώ και χρόνια από τους πλέον στενούς συνεργάτες του Κουβέλη) να καταλαμβάνει την εκλόγιμη θέση του ψηφοδελτίου Επικρατείας.

Όσον αφορά την συνεργασία με τους «Ελεύθερους Πολίτεςεπιτεύχθηκε με το βλέμμα στην επόμενη ημέρα του ΠΑΣΟΚ, καθώς οι Β. Οικονόμου, Γιομπαζολιάς και Γαλανός θέλουν να διαδραματίσουν ρόλο στις εξελίξεις στο ΠΑΣΟΚ. Γι’ αυτό μιλάνε για «ανασυγκρότηση του ευρύτερου  δημοκρατικού, προοδευτικού χώρου».

Κατά τα άλλα, χθες το μεσημέρι της Δευτέρας είχα ένα επαγγελματικό ραντεβού σε εστιατόριο της ... γνωστής οδού Βαλαωρίτου.

Μπαίνοντας μέσα, πέφτω πάνω στους γνωστούς  Καθηγητές ....Ηλία Νικολακόπουλο,  Λουκά Τσούκαλη και Φωτεινή Τσαλίκογλου.

Προχώρησα στο βάθος του καταστήματος και βλέπω σ’ ένα μεγάλο τραπέζι να πίνουν μπύρες και να χαχανίζουν ανέμελα ο Γραμματέας της Δημοκρατικής Αριστεράς Σπύρος Λυκούδης,  η του ...συνωστισμού της Σμύρνης,  Καθηγήτρια κ. Ρεπούση, ο επίσης Καθηγητής κ. Πανούσης, ο γνωστός από τις εμφανίσεις του στην τηλεόραση Θεόδωρος Μαργαρίτης και κάποιοι άλλοι ....άγνωστοι σ’ εμένα τουλάχιστον.

«Οι δεξιοί ή δεν έχουν πια λεφτά ή δουλεύουν τέτοια ώρα. Μόνο οι κρατικοδιαίτοι της .....Αριστεράς δείχνουν άνετοι!!!», σχολίασε δηκτικά και μάλλον μεγαλόφωνα ένας από τους πελάτες του μαγαζιού την ώρα που αποχωρούσε ο κ. Πανούσης.

Η κα Ρεπούση έμεινε τελευταία...Προφανώς θα κρατούσε τα  πρακτικά της ...συνεδρίασης για να γράψει ...ιστορία!

ΑΔ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dark Angel avatar
    Dark Angel 31/01/2012 08:31:26

    Πολύ σοβαρή "κυρία"...μέσα σ΄όλα...
    Υπάρχουν κάποιες πληροφορίες ότι η συγκεκριμένη "κυρία", θα εκτεθεί στην κρίση των συμπατριωτών μας της Θεσσαλονίκης, μιας πόλης με πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που κατάγονται από πρόσφυγες,που έγιναν πρόσφυγες από την άλλη "αδυναμία" του "δημάρχου" Μπουτάρι, τον Κεμάλ...
    Πως τα φέρνει η ζωή...;
    Αδέλφια της Μακεδονίας, "σταυρώστε" την...Αλλά μην συνωστίζεστε...

    • Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
      Κ.Σ.Μαυρόπουλος @ Dark Angel 31/01/2012 14:09:21

      Παρακαλώ για την έγκαιρη ενημέρωσή μας, ώστε να συγκεντρωθούν οι απαραίτητες ποσότητες καραμπογιάς [φούμο]

      Αυτός ο μάκης γιομπαζολιάς δεν είναι ο ίδιος που τα πρώτα χρόνια της "αλλαγής" μας έπρηζε με το: "πασόκ και λοιπές δημοκρατικέ δυνάμεις"?

  2. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 31/01/2012 08:35:35

    η ΔΗΜΑΡ είναι η χειρότερη αριστερά, αν είναι αριστερό και οχι νεοφιλελευθερο κομμα αριστερής (!) τοποθετησης!
    η ΔΗΜΑΡ είναι χειρότερη και από το Πασοκ του ΓΑΠ. (και ομως υπαρχει και χειροτερο Πασοκ).
    η ΔΗΜΑΡ ειναι το μασκαρεμενο Πασοκ του Σημιτη!!
    η ΔΗΜΑΡ ειναι η γιαγια στην κοκκινοσκουφίτσα...

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 31/01/2012 08:36:39

    Ὃλα τά καλά παιδιά μαζεμένα.

  4. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 31/01/2012 08:45:26

    Για γέλια και για κλάματα...

  5. Tassos avatar
    Tassos 31/01/2012 09:02:06

    Καραμανλής και Γιαννάκου μας φόρεσαν καπέλλο την Ρεπούση και τον Βερέμη. Αυτοί είναι ΠΙΟ μειωμένης εθνικής συνείδησης από Ρεπούση & σία. Αν θέλουν να με κάνουν μήνυση οι Γιαννάκου και κουρασμένος παρακαλώ το antinews να τους δώσει τα στοιχεία μου.

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ Tassos 31/01/2012 09:18:54

      δεν ξεχνούμε Τάσσο!!!!

      • καποιος avatar
        καποιος @ Ιοκαστη 31/01/2012 10:36:09

        Και τους εχουμε επιδοτησει αυτους και τις ομαδες τους με ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ευρω απο ΕΠΕΑΕΚ ΕΣΠΑ κλπ.
        η μειοδοσια τους δεν ειναι απο χομπι, εχουν γινει πλουσιοι

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Tassos 31/01/2012 10:14:24

      Ο Βερέμης έχει μακρύτερη ιστορία, χρόνια πρίν τον Καραμανλή. Ο Καραμανλής για σύμβουλο του είχε άλλον, τον Βαληνάκη.

      Όμως... Βαληνάκης, Βερέμης και Ροζάκης (υφυπουργός του Σημίτη) ανήκαν/ουν στο ίδιο μαγαζί: ΕΛΙΑΜΕΠ. Στο οποίο κατά τύχη βρίσκεται κι ο Λουκάς Τσούκαλης, στον οποίο αναφέρεται και το άρθρο...

      Οι κυβερνήσεις αλλάζουνε, το μαγαζί στέκει γερό.

      • juliet avatar
        juliet @ ΝΙΚΟΛΑΣ 02/02/2012 11:39:02

        Φίλε ,τελικά όλα είναι η βιτρίνα του καταστήματος!και αν είναι και γωνιακό η πελατεία σταθερή.

    • Enjoy Capitalism avatar
      Enjoy Capitalism @ Tassos 31/01/2012 10:36:19

      A! γειά σου Τάσο ! Ηταν στα πλαίσια της "ήπιας προσαρμογής" και του "μεσαίου χώρου"... Μην ξεχνάμε ότι ο Ραφηνάτος πήγε να "προσκυνήσει" στον Αι-Στράτη, αλλά ένα στεφάνι στον Γράμμο και στο Βίτσι δεν είχε τα καρύδια να στείλει... βλέπεις τερμάτιζε την πίστα στο gameboy !

  6. Aris. A avatar
    Aris. A 31/01/2012 09:21:39

    Καλά η χθεσινή εικόνα που είδα και εγώ στην τηλεόραση καταπληκτική.

    Το κουρασμένο μουστάκι του Κουβέλη δίπλα στον Οικονόμου που με τα γένια καμάρωνε σαν τον Βελουχιώτη και παραδίπλα ο ταλαιπωρημένος από την στήριξη της Αλλαγής Γιομπαζολιάς.

    Ο Κίμωνας Κουλούρης έλειπε.

  7. Kargia avatar
    Kargia 31/01/2012 09:37:22

    Για αυτούς που σκέφτονται να χαραμίσουν τον ψήφο τους στο Δυομισάρι...

  8. roadrunner avatar
    roadrunner 31/01/2012 10:15:54

    Η Μαριέττα, που υπερασπίζεται ακόμη με πάθος το βιβλίο Ρεπούση, είναι ακόμη στη ΝΔ , αν δεν κάνω λάθος.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ roadrunner 31/01/2012 15:51:39

      Έτσι είναι...αλλά αν σκεφτείς και τώρα τι γίνεται, ακόμα κι επί Γιαννάκου, το Υπουργείο καλύτερα λειτουργούσε...

  9. Απορία avatar
    Απορία 31/01/2012 11:04:12

    1000 ζωές να είχαν αυτοί οι άνθρωποι, 1000 φορές θα κατάστρεφαν την Ελλάδα.

    Μαύρο στην αποδεδειγμένη, πλέον, ξενοδουλεία, παρακμή, σαπίλα και διαφθόρα.

    Έλληνα μην μασάς στα νέα περιτυλίγματα, αξίζουμε μια καλύτερη Ελλάδα.

    Έλληνα φέρσου έξυπνα, ψήφισε με μυαλό και μνήμη.

  10. Pluto avatar
    Pluto 31/01/2012 11:30:00

    H Ρεπούση μπορεί να χρεωθεί στην Αριστερά όσο καί η Ντόρα στη Δεξιά.
    Η μεν έγραφε--με το αζημίωτο-- σχολικά εγχειρίδια καθ` υπόδειξιν του ΕΛΙΑΜΕΠ καί του Soros ,υποτάσσοντας την ιστορική γνώση καί αλήθεια στις σκοπιμότητες ομογενοποίησης των αγορών. Η δε ασκούσε--εκ πεποιθήσεως-- εξωτερική πολιτική της Ελλάδας με γνώμονα τις εντολές των Αμερικανών...
    Οσο για τον Κουβέλη είναι αξιοπρεπής άνθρωπος αλλά σχεδόν ό μόνος στη ΔΗΜΑΡ. Η οποία δεν είναι ούτε δημοκρατική ούτε αριστερή αλλά ένα μπουλούκι από πρώην Ρηγάδες που αντάλλαξαν τα όποια σκιρτήματα της νιότης τους με κρατική σίτιση, επί ΝΔ και ΠΑΣΟΚ ομοίως.Αλλοθι του συστήματος!Είναι τόσο αριστεροί ,όσο καί ο Καρατζαφέρης δεξιός....
    Μην επιμένετε να διαιρείτε σε δεξιά καί αριστερά τα λαμόγι@@@ ! Αλλωστε, το αριστερό ή δεξί εξαρτάται από την θέση αυτού που κοιτάζει ....

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Pluto 31/01/2012 14:20:26

      Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί ο Κουβέλης να είναι ο μόνος αξιοπρεπής στο κόμμα που ο ίδιος ίδρυσε, μόλις πρόσφατα!
      Τι τον εμπόδιζε να έχει και άλλους αξιοπρεπείς μαζί του και αντί για αυτό μάζεψε τη σάρα και τη μάρα;

      Δεν θα τον ψήφιζα, αλλά θα ήθελα να υπάρχουν "αξιοπρεπείς" φωνές στην πολιτική ανεξαρτήτως κόμματος και δυστυχώς ο Κουβέλης είναι απογοήτευση επ'αυτού.

  11. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 31/01/2012 11:58:59

    Προσγειωθείτε στην πραγματικότητα!
    Σε λίγο θα δείτε και νυν βουλευτές του ΠΑΣΟΚ να αποχωρούν και να προσχωρούν στον Κουβάλη!
    Οι επαγγελματίες της πολιτικής βλέπουν ότι οι έδρες που θα πάρει το ΠΑΣΟΚ είναι λιγώτερες από την "ζήτηση" και τρέχουν στον κουβέλη που οι δημοσκοπήσεις τον έχουν ψηλά και δεν έχει και πολλά "επώνυμα" στελέχη.
    ΚΟΥΒΕΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!
    Οταν έχεις ανθρώπους στυλ Γιομπαζολιά στα ψηφοδέλτιά σου, τότε τα εκσυγχρονιστικά προσωπεία πάνε περίπατο!
    Ολοι είστε ίδιοι, κηνυγάτε μόνο τα ποσοστά και τις κρατικές επιδοτήσεις (ρωτήστε και τον αρχηγό του ΛΑΟΣ)....
    Ο κόσμος πρέπει να ξυπνήσει. Η ΝΔ πρέπει να κάνει προσεκτική εκστρατεία. Δεν χρειάζεται η ΝΔ να χτυπήσει το ΠΑΣΟΚ πλέον. Με το πτώμα δεν αξίζει κανείς να ασχολείται το έχει ήδη τελειώσει ο κόσμος.
    Η ΝΔ πρέπει να εξηγησει ότι:
    1) Ο Κουβέλης με τους Γιομπαζολιάδες είναι ένας ακόμα παλαιοπολιτικός που η σιωπή της αντιπολιτεύσεως πήγε να τον κάνει σταρ (θυμίζει Αβραμόπουλος εποχής ΚΕΠ)...
    2) Το ΚΚΕ το "κόμμα των εργαζομένων", χρησιμοποιεί το καπιταλιστικό άρθρο 99 και απολύει τους εργαζόμενους στο Ριζοσπάστη ("Τυποεκδοτική") απλήρωτους για να προσλάβει ανασφάλιστους Πακιστανούς.
    Ο κόσμος πρέπει να καταλάβει καλά από το Σαμαρά την υποκρισία των (1) και (2) παραπάνω πρν κάνει τις επιλογές του και χαντακώσει την Ελλάδα με τη γιγάντωση της Αριστεράς εις βάρος της αυτοδυναμίας της ΝΔ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ GreekinEurope 31/01/2012 13:09:29

      Για τη "γιγάντωση της αριστεράς σε βάρος της αυτοδυναμίας της ΝΔ" μπορεί εν μέρει και να φταίει η ίδια η συμμετοχή της δεύτερης στην κυβέρνηση ΠαπαδήμΙου. Και, ειδικά αν ο τραπεζίτης αγνοήσει το βέτο Σαμαρά και προχωρήσει στο σφαγιασμό των μισθών και των εργασιακών δικαιωμάτων όπως του ζητούν οι πάτρωνές του (και όπως άφησε να εννοηθεί), τότε να δεις "γιγάντωση" που θα έχει η αριστερά...

  12. ΑΝΤΙΣΘΕΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΙΣΘΕΝΗΣ 31/01/2012 12:05:41

    Ginger genes!!
    Η κόμη της κας καθηγήτριας είναι χρώματος copper-like;
    Φέρνει κάπως απο Arthur and the Minimoys.
    Πάντως πρέπει να ομολογήσουμε ότι παραμένει καλή και ευειδής.
    Αυτά να βλέπει ο χαιρέκακος Ζουράρις.

    • Tassos avatar
      Tassos @ ΑΝΤΙΣΘΕΝΗΣ 31/01/2012 12:54:43

      Αμα σε πω με ποιά είναι ο Ζουράρις θα χάσεις πάσα ιδέα για το sex appeal του ανδρός.

  13. Rick the Greek avatar
    Rick the Greek 31/01/2012 14:08:54

    ΣΤΗ ΒΑΛΑΩΡΙΤΟΥ, ΛΟΙΠΟΝ...
    ΕΝΑΣ-ΕΝΑΣ ΤΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΜΟΥ, ΟΛΑ ΤΑ ΔΗΘΕΝ "ΚΑΛΑ" ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΗΘΕΝ "ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗΣ" ΔΙΑΝΟΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ ΤΗ ΧΩΡΑ (ΚΑΙ ΤΑ ΜΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΑΡΑΜΑΡΤΟΥΝΤΑ) ΣΤΟ ΧΑΟΣ!!!
    ΚΑΛΑ ΓΕΥΜΑΤΑ, ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ....

  14. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 31/01/2012 21:52:28

    Ο Κουβέλης και η ΔΗΜ.Αρ. είναι λαγός του ΠΑΣΟΚ! Όσο καταλαβαίνουν ότι το πλοίο γέρνει και μπάζει νερά ,"συνωστίζονται" στο κόμμα του Κουβέλη (το οποίο το κατεστημένο το "τρομπάρει" δημοσκοπικά) και φυσικά μόνον αριστερό (δηλ.φιλολαϊκό) κόμμα δεν είναι από τη στιγμή που στην ουσία ομνύει στο νεο-φιλελευθερισμό και σε κάθε ομιλία τους τα στελέχη του δικαιολογούν πλήρως τον Πάγκαλο ("μαζί τα φάγαμε","οι Έλληνες φταίμε διότι είμαστε φαύλοι" κλπ).
    Από πατριωτισμό δε...άσε καλύτερα...Δέστε τα στελέχη του και ειδικά όσους είναι καθηγητές Πανεπιστημίου...Μιλάμε για εθνομηδενιστές με βούλα!!!

  15. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 31/01/2012 22:14:54

    Διαβάζοντας όλα τα σχόλια, μπορώ να πώ με βεβαιότητα...
    Το "σύστημα πασοκ" σε πλήρη δραστηριότητα!

  16. ΚΑΤΙΑ ΜΑΝΤΑΔΑΚΗ avatar
    ΚΑΤΙΑ ΜΑΝΤΑΔΑΚΗ 01/02/2012 09:51:04

    ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΚΟΥΒΕΛΗ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΡΕΠΟΥΣΗ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ, ΤΗΝ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙΩΣΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΑΣ!! ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΔΗΜΑΡ.

  17. jz avatar
    jz 01/02/2012 22:47:31

    Κάθε κόμμα έχει και τις παλλακίδες του.

  18. anna avatar
    anna 02/02/2012 11:29:26

    Δεν έκανε καθόλου λάθος ο Κουβέλης! Αριστερός άνθρωπος είναι, αυτά λένε και οι συριζο-κουκουέδες. Μια χαρά του έκατσε η Ρεπούση. Αντε να τον ψηφίσετε κιόλας!