#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/01/2012 21:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κ. Πρωθυπουργού δεν ομιλεί ελληνικά!



Φοβερό το δελτίο ειδήσεων του Mega σήμερα. Τρομερά ρεπορτάζ, αναλύσεις, ο καιρός, τα αθλητικά.

Όμως, το θέμα που έκανε εντύπωση και θα πρέπει να… χτύπησε 40άρια και βάλε ο διευθυντής του καναλιού, Χρ. Παναγιωτόπουλος, το άφησε για το τέλος.

Ήταν το συγκλονιστικό και άκρως συγκινητικό ρεπορτάζ της επίσκεψης της γυναίκας του πρωθυπουργού, κυρίας Σάννα Ιγκραμ στο Πρώτο Ογκολογικό Νοσοκομείο της χώρας, εκείνο που βλέπουμε κάθε φορά που πρέπει το Mega να παίξει την κ. Μ. Βαρδινογιάννη.

Πράγματι, σπουδαίο το έργο της και το νοσοκομείο είναι παράδειγμα για το πώς μπορεί να γίνει κάτι τόσο καλό με την προσπάθεια και την αρωγή όλων.

Εκείνο, όμως, που μας εντυπωσίασε ήταν που η Ολλανδέζα σύζυγος του πρωθυπουργού έκανε δηλώσεις στα… αγγλικά. Ούτε λέξη στην ελληνική γλώσσα, λες και το νοσοκομείο ήταν στην Αμερική.

Κι από την άλλη, πώς και τόσο ξαφνικά το μεγάλο κανάλι θυμήθηκε να παίξει τη σύζυγο του κ. Παπαδήμου; Δε μας φτάνει ο μεγάλος ηγέτης που διαπραγματεύεται στην Ευρώπη τα δίκαια των Ελλήνων, τώρα «ξέθαψαν» και τη σύζυγο;

‘Η μήπως κάποιοι στήνουν προφίλ φιλολαϊκό για τον κ. Παπαδήμο και βάζουν τη γυναίκα του μπροστά να δείξει πόσο ανθρώπινος είναι;

Ωραία περίπτωση. Μ’ ένα ρεπορτάζ το Mega χτύπησε δύο τρυγόνια. Και τρία θα λέγαμε αφού είδαμε και την  Όλγα Τρέμη να γελά στο φακό του καναλιού της.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. manos avatar
    manos 31/01/2012 22:04:45

    Συγνώμη, αλλά για ποιόν πρωθυπουργό μιλάμε?
    Γιατί αυτή την στιγμή η Ελλάδα δεν έχει πρωθυπουργό. Εχει έναν επίτροπο, καλεσμένο από μια κυβέρνηση που τα έκανε μαντάρα.
    Και τι ακριβώς έκανε η κυρία στο νοσοκομείο?
    Μήπως πήγε να δει τα ράντζα, τις ουρές, τον πόνο, το θάνατο, ή μήπως πήγε να μετρήσει τα 5εύρα που δίνουν μόνο οι Ελληνες πολίτες?
    Εκτός αν πήγε έξτρα γάζες, σουλφαμίδα, και ασπιρίνες.

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ manos 31/01/2012 22:28:32

      Μάνο συμφωνώ 100% με το πρώτο κομμάτι του σχολίου σου!
      Οσο για το συγκεκριμένο νοσοκομείο θέλω να πω τα εξής. Μακάρι να μη χρειαστεί κανείς να διαβεί την είσοδό του διότι αυτό θα σημαίνει ότι το παιδί του έχει καρκίνο, στα παιδάκια συνήθως διάφορες μορφές λευχαιμίας. Η κλινική έχει ανάγκη από τουλάχιστον 8 μονάδες αιμοπετάλια ημερησίως. Το γνωρίζω από πρώτο χέρι μιά και δίνω πλέον σε τακτική βάση. Είναι γεγονός ότι τους λείπουν κάποια πράγματα, αλλά οι άνθρωποι εκεί επιτελούν μοναδικό έργο. Ας τους στηρίξει ο καθένας μας και κυρίως τα άρρωστα παιδάκια με αυτό που δεν κοστίζει αλλά σώζει ζωές...

      • manos avatar
        manos @ σιδεράκιας 31/01/2012 22:34:00

        Θεωρούσα ότι η κυρία Βαρδινογιάννη ήταν άλλη μία κυρία της φιλανθρωπίας. Ομως πρέπει να παραδεχθώ ότι επιτελεί πραγματικό έργο και της αξίζουν συγχαρτήρια.
        Ο άλλος ο μαιντανός δεν χρειαζόταν ούτε τώρα ούτε ποτέ.

        • skeptiki avatar
          skeptiki @ manos 01/02/2012 10:40:45

          Η κα Βαρδινογιάννη έκανε 4-5!! τηλεμαραθώνιους και άλλες τόσες συναυλίες και εκδηλώσεις και με τα λεφτά του κόσμου και χωρίς έλεγχο του κόστους (δωρεά ΤΗΣ βρε ότι θέλει κάνει) υποστήριξε την ανέγερση της πτέρυγας όπου δουλεύουν γιατροί του ΕΣΥ, που πληρώνουμε εγώ κι εσύ και το ονόμασε Βαρδινογιάννειο. Για να ξεχωρίζουμε και τους μεγάλους δωρητές σε αυτή τη χώρα οκ?

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ skeptiki 01/02/2012 10:44:04

            !!!

          • juliet avatar
            juliet @ skeptiki 01/02/2012 11:23:32

            Πέστα,γιατί όλοι εθνικοί ευεργέτες με τον οβολό του ανώνυμου Ελληνα πολίτη και ανεξέλεκτα .

    • ΕπιΣκεψη! avatar
      ΕπιΣκεψη! @ manos 31/01/2012 22:56:05

      Η παρουσια της εκει, στο φιλανθρωπικο ενσταντανε με την "κυρια του κυριου", σημαινει:
      α. πως δεχεται τον ρολο της κ. πρωθυπουργου, που ο συζυγος της προκειται να ειναι για πολυ καιρο ακομα τετοιος,
      β. ή εγκαινιασε τον πολιτικο αγωνα του συζυγου της ως επικεφαλης φορεα που ,τουλαχιστον, ειναι υπο τις ευλογιες του "κυριου της αλλης κυριας"!
      Το παιχνιδι ανοιγει και οι ρολοι μοιραζονται!

  2. Orestios avatar
    Orestios 31/01/2012 22:05:01

    ΤΡΑΓΙΚΗ.....απλά

    • manos avatar
      manos @ Orestios 31/01/2012 22:25:36

      WOW, this is a hospital.
      No randza, no oures, no pain, no broken plumbing, no poor people.
      Geia sou Athina, Geia sou Ellanda.
      Ta lefta yparchoun, as little giorgos said.

      Wonderfull,

  3. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 31/01/2012 22:07:22

    Αντιθέτως, η σύζυγος του Παπάκωνσταντίνου, κα. Jacoline Vinke έχει γράψει έναν καλαίσθητο οδηγό ελληνικών ξενοδοχείων και σίγουρα αγαπά την Ελλάδα περισσότερο από το μισέλληνα σύζυγό της..

    Μια μικρή έρευνα στα βιογραφικά των σύγχρονων Ελλήνων πολιτικών, θα μας εκπλήξει από το πόσο πολλοί είναι παντρεμένοι με αλλοδαπές. Ουδέν μεμπτόν, αλλά ρε παλικάρια, κι οι Ελληνίδες έχουν χάρη..

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 31/01/2012 22:23:30

      Οι Ελληνίδες έχουν και μυαλό....

      • manos avatar
        manos @ ΕΥΑ 31/01/2012 22:26:55

        Και μουστάκι ....

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΕΥΑ 31/01/2012 22:36:56

        Δεν μπορώ ούτε και τολμώ να διαφωνήσω.

  4. αηνέρμος avatar
    αηνέρμος 31/01/2012 22:13:58

    Αυτό σε πείραξε που δε μίλησε Ελληνικά,η γυναίκα δεν ήξερε δε μίλησε,το θέμα είναι μη μας τη φορτώσουν προεκλογικά και την ανεβάσουν στο μπαλκόνι μαζί με τον κ.Παπαδήμο σαν αρχηγό κάποιου κόμματος,γιατί η εξουσία είναι γλυκιά και δε νομίζω να ξεφορτωθούμε εύκολα το διορισμένο πρωθυπουργό.Ο κ.Γιώργος Κοσταρίκας που μιλάει καλά τα ελληνικά όλες οι σατυρικές εκπομπές τον έχουν πρώτο θέμα.

  5. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 31/01/2012 22:16:36

    Είναι αφύσικο για ένα άτομο που ζει για δεκαετίες σε μία χώρα και είναι παντρεμένο με πολίτη αυτού του κράτους, να μην μιλάει την γλώσσα απταίστως.

    Όταν όμως μιλάμε για την σύζυγο του πρωθυπουργό είναι κάτι απαράδεκτο. Η σύζυγος έλληνα πρωθυπουργού είτε κάνει δηλώσεις στα ελληνικά είτε δεν κάνει καθόλου.

    Ας πάρει παράδειγμα από τον Νεύτωνα που απότι φαίνεται τα αγγλικά τα μιλούσε όσο χρειαζόταν για να συννενοείται με τους υπόλοιπους στο νησί... για πιο σοβαρά πράγματα, πιο σοβαρές γλώσσες.

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Γιώργoς Αχαιός 01/02/2012 07:20:14

      Γιώργο. γιατί να τα μιλάει σε μία χώρα που η ελίτ από παλιά και τώρα ο λαός ντρέπονται για τον εαυτο τους και τη γλώσσα τους. Και υπάρχει άλλη χώρα με τόσες λατινοκερόλικες ταμπέλες;

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Νίκος Αργεάδης 01/02/2012 09:04:38

        "λατινοκρεόλικες" ήθελα να γράψω.

  6. ΜΠ avatar
    ΜΠ 31/01/2012 22:21:37

    Ένιωσα όταν το είδα, ότι ζω σε τριτοκοσμική Χώρα....
    Κρίμα για την κα Μαριάννα, να επισκιάζεται το πολύτιμο έργο της με τέτοιου είδους προβολή...

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ ΜΠ 31/01/2012 22:32:20

      πραγματικά το έργο της είναι τεράστιο.Δεν θα δαιμονοποιήσουμε το επιχειρείν και τον πλούτο.Ακόμα και αν κρυφοκοιτάει την προβολή και την διαφήμιση,έχει προσφέρει πολλά.Οσο για την κυρία του Λουκά,τι να πω...

  7. atheo avatar
    atheo 31/01/2012 22:33:49

    Αυτη σας πειραξε.η μαργαριτα μιλουσε καλυτερα?
    Η γλωσσα παντως δεν εχει και τοση σημασια αν εχεις να πεις κατι στη καρδια του κοσμου.
    Αυτο περιμενουμε απο τον Σαμαρα και οχι τα μισολογα με τον Παπαδημο
    ΥΓ περιμενω να δω αν αποψε θα ανεβασετε το σχολιο μου.το τελευταιο καιρο οταν τα ριχνω στον Σαμαρα ψιλολογοκρινονται

  8. Φερώνυμος avatar
    Φερώνυμος 31/01/2012 22:36:27

    Θυμάστε τα Ελληνικά της κας Μάργκαρετ;

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ Φερώνυμος 01/02/2012 18:22:26

      Έλα ντε. Σόι παέι το βασίλειο. Πρόβλημα υπάρχει με όσους δεν σκέφτονται ελληνικά, όχι με αυτούς που δεν τα μιλάνε.

  9. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 31/01/2012 22:38:38

    - Ευχαριστώ, κύριοι· δεν είμαι να καθίσω να κάμω τωκ, και δύσκολο σ’ εμένα να κάμω τωκ ρωμέικα.
    - Τι λέει; είπε συνοφρυωθείς ο καπετάν Θύμιος ο Κουρασάνος· δε θέλει να κάμει τόκα μαζί μας;
    Ο ξένος ήκουσε, κι έσπευσε να επανορθώσει την παρανόησιν.
    - Με συμπάθειο, κύριε· είπα, να κάμω τωκ, να κάμω κονβερσατσιόνε, πώς το λένε;
    - Θέλει να πει, δυσκολεύεται να κάμει κουβέντα στη γλώσσα μας, είπεν εννοήσας ο καπετάν Ιμβριώτης.
    - Α! ναι, κουβέντα, είπεν ο ξένος· ξέχασα τα λόγια ρωμέικα.

    (Παπαδιαμάντης, Ο Αμερικάνος)

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Τιγράνης 01/02/2012 07:14:31

      Να εξηγήσω και το τι εννοούσε ο καπετάν Θύμιος με το "τόκα": Στα αρβανίτικα, "τόκα" είναι η συμφωνία και μάλιστα επί κτηματικών, αντί συμβολαίου. Προφανώς, ο καπετάν Θύμιος είχε μάθει τη λέξη από τίποτα υδραίους ή σπετσιώτες ναυτικούς και πίστεψε ότι ο Αμερικάνος τους θεωρούσε αφερέγγυους!

  10. Jimakos avatar
    Jimakos 31/01/2012 22:43:33

    Μιλάτε για τη χώρα που παρέχει υπηκοότητα στον οποιονδήποτε, χωρίς να εξετάζει αν γνωρίζει να ομιλεί και να γράφει την επίσημη γλώσσα; Για τη χώρα που δεν υπάρχει επιγραφή, επωνυμία που να μην είναι στα Αγγλικά και μόνο στα Αγγλικά; Ο επίτροπος μας μάρανε... Γελάνε μαζί μας...

  11. Θέμις avatar
    Θέμις 31/01/2012 22:46:02

    She 's the First Lady. Λογαριασμό θα μας δώσει τί γλώσσα θα μιλάει;
    Αλλά και ο σύζυγός της εξαιρετικός στη συνέντευξη τύπου που ξεκινούσε φράσεις με well και συνέχιζε με so!!

  12. Σ.Ε avatar
    Σ.Ε 31/01/2012 23:02:40

    Μα γιατί σας εκπλήσσει που μίλησε αγγλικά;Αυτή δεν είναι η γλώσσα η κ.Διαμαντοπούλου πρότεινε για επίσημη;

  13. Γιώργος 33 avatar
    Γιώργος 33 31/01/2012 23:03:36

    Αφού στηρίζει τον άντρα της ο Σαμαράς εσείς τι θέλετε;

  14. tzager avatar
    tzager 01/02/2012 00:15:44

    Γιατί.. σκέφτεστε να της δώσετε πιστοποιητικό Εθνικοφροσύνης..???

    Είδαμε και τη Δήμητρα, τη Δαφνούλα, τη Νατασούλα και την Άντα...

  15. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 01/02/2012 00:46:20

    Τι εθνικότητος είναι η κυρία?

    • siakkas avatar
      siakkas @ Χαρίλαος 01/02/2012 02:18:49

      Ολλανδέζικα, γεννήθηκε Ταϊλάνδη, μεγάλωσε κ έζησε πολλά χρόνια στην Αμερική.
      Το "όνειρο" του πρώην ελληνόφωνου πρωθυπουργού για τους κατοίκους αυτού του "χώρου".

      • Χαρίλαος avatar
        Χαρίλαος @ siakkas 01/02/2012 08:49:25

        Δεν εννοώ τι υπηκοότητος, τί εθνικότητος είναι...
        Μήπως είναι σαν τον άλλον "Ολλανδό ζωγράφο" Isaak Israel? Ταξίδευα με KLM πριν μερικά χρόνια και διάβασα αυτό το όνομα και γελούσα...
        Μια τεκμηριωμένη απάντηση θα έλυνε αρκετές απορίες...

  16. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 01/02/2012 02:37:55

    Οση διαφορα εχει ο Αντωνης απο τους αλλους ελληνες πολιτικους, αλλη τοση εχει και η Γεωργια με τις.....διαφορες κυριες !

    • tak avatar
      tak @ Ο Χαζος του χωριου 01/02/2012 20:05:32

      Αν εννοείς τη συγκεκριμένη Γεωργία, αυτή είναι σπουδαίος άνθρωπος!

  17. Δημ avatar
    Δημ 01/02/2012 06:06:55

    To σχολιο του manos τα ειπε όλα. Μας δουλευουν λεγοντας οτι θα μας βαλουν επιτροπο για τον προυπολογισμο, και ολοι, οψιμα, δυσανασχετουν, "ξεχνωντας" οτι η "απειλή επιτροπου", απλως νομιμοποιει τον σημερινο επιτροπο ως πρωθυπουργο.
    Οσο για την επισκεψη της κυριας στο νοσοκομειο, ανεκαθεν συνεβαιναν αυτοι οι εναγκαλισμοι επιτρόπων με την αρχουσα ταξη της εκαστοτε αποικίας. Αλλωστε, και οι οικογενειες των επιτρόπων αξιζουν μια κοινωνική ζωή της προκοπης. Από την αυλή του Οθωνα και τους διαχειριστες του σχεδίου Μαρσαλ μεχρι τον κουμπάρο του Λαυρέντη.

  18. anetos avatar
    anetos 01/02/2012 07:22:45

    Απλά κατινιες ... οι υπόλοιπες αυτό μιλάγανε ήταν “ελληνικά” ?????

  19. juliet avatar
    juliet 01/02/2012 08:09:30

    Καλημέρα ,καλό μήνα
    το να μη μιλά ελληνικά δικαίωμά της ,άτομο πολυεθνικό είναι, αδιάφορο. Το να κουβαλάς όμως τις κάμερες μαζί σου για να χαΐδέψει ένα παιδάκι είναι υποκρισία.Ο σύζυγος θα πολιτευτεί ;και φτιάχνει προφίλ;
    Βγήκε και ένα συμπέρασμα ο κ.πρωθυπουργός στο σπίτι του τι γλώσσα μιλάει;
    Σε ποιά χώρα βρίσκομαι ; από τον αμερικανότραφη πρόεδρο του σοσιαλισμού στον έλληνα εντολοδόχο των διεθνών τραπεζικών συστημάτων ,γράφω έλληνα γιατί λογικά τόπος γέννησης αναφέρεται η Ελλάς ,για κανέναν άλλο λόγο.

  20. Fanis avatar
    Fanis 01/02/2012 08:15:58

    Η κ. Πρωθυπουργού δεν ομιλεί ελληνικά
    ==
    Σιγα την ειδηση!!

    Γιατι δηλαδη η .."κ.προεδρου" ομιλει ελληνικα??

    Και για να μην ξεχνιομαστε :
    Η "κ.τσαντ" (μαμυ του μπραβογιοργο) ομιλει ..ελλινικος?
    Μπα! εγω την ακουσα να λεει :"μαι τζωρτζ,ειναι καλο παιντι και κυτταξει ολα τα καλα αντρωπος"!! Απταιστα Ελληνικα ,συμφωνειτε??

    Και καλα να μην ξαχασουμε και το "μπραβογιοργο":

    Ο "ελληνα λαος," "πασει θεου" "αξιοπουστας" θα παει ,ολοι μαζι στις καλτσες..
    Γιατι χρειαζεται αλλη πυξιδα..

    Γιατι με λενε ηλιθιο? κανουμε και εμεις ..τα σαρδαμ μας!!!!
    Φτου ...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Fanis 01/02/2012 10:17:00

      Το "αξιόπουστας" μάλλον του βγήκε του ΓΑΠ από τα καλιαρντά που έχει ακούσει από τον κολλητό του, τον Γρηγόρη Βαλλιανάτο.

  21. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 01/02/2012 08:26:07

    Το τι γλώσσα μιλάει έκαστος, ποσώς με ενδιαφέρει.
    Σχετικά είχα αναφερθεί σε ανύποπτο χρόνο - Οκτώβριος, 2010 - και για τον ίδιο τον Γεωργάκιο τον Μικρό, που ολοφάνερα σκέπτεται σε μέτρια Αγγλικά και προσπαθεί να τα εκφέρει σε κακο-μαθημένα ελληνικά :
    http://tinyurl.com/6zhgnsl
    http://tinyurl.com/5ta55du
    Το ζήτημα είναι τι κάποιος ή κάποια αισθάνεται στην καρδιά του για έναν τόπο και τους κατοίκους του.
    Και αυτοί οι άνθρωποι, είτε ΜΙΣΟΥΝ την Ελλάδα όπως ο προαναφερθείς Πρίγκηψ είτε αδιαφορούν για αυτήν και τον πληθυσμό της και ενδιαφέρονται αποκλειστικά για το επόμενο οφίτσιο ισχύος και εξουσίας που ελπίζουν να τους ανατεθεί από τους εργοδότες τους, όπως ο νυν πρωθυπουργός...

  22. smash avatar
    smash 01/02/2012 08:27:16

    Η Βαρδινογγιάνη ήταν φίλη της Μουμπάρακ και μάλιστα πολύ καλή.

  23. Γιάννης Σύρρος. avatar
    Γιάννης Σύρρος. 01/02/2012 08:53:46

    Και γιατί παρακαλώ να μιλάει ελληνικά; Τι είμαστε, ρατσιστές; Στο όνειρο του κάθε Παπαδήμου, ασφαλώς και είναι μία παγκόσμια οικονομία, που συνοδεύεται απαραίτητα από: Μία παγκόσμια γλώσσα, ένα παγκόσμιο πολιτισμό, μία ΄παγκόσμια φυλή.
    Κάτι τέτοιοι τύποι λοιπόν, όχι μόνο διαλέγουν αλλοδαπές (που συνήθως σημαίνει άγριες χυλόπιτες από τις ελληνίδες) αλλά κυρίως δεν μπαίνουν στον κόπο να τις ελληνοποιήσουν, αφού δεν πιστεύουν σε οτιδήποτε εθνικό...

    • Fanis avatar
      Fanis @ Γιάννης Σύρρος. 01/02/2012 09:23:03

      Κάτι τέτοιοι τύποι λοιπόν, όχι μόνο διαλέγουν αλλοδαπές
      ==
      Χα!
      Αδελφε λαθος!
      ΔΕΝ ΔΙΑΛΕΓΟΥΝ αυτοι οι ..τυποι! Δεν εχουν αυτη την ..δυνατοτητα!!
      Φρικη!
      Η αληθεια ειναι οτι αυτες κανουν την αναγκη φιλοτιμια και ..ζευγαρωνουν με αλλοδαπους /γκασταρμπαιτερ ..
      Γιατι αλλιως ειναι "εν δυναμει γεροντοκορες" στη χωρα τους!!

      • Χαρίλαος avatar
        Χαρίλαος @ Fanis 01/02/2012 12:13:32

        Εκτός αν είναι απο συγκεκριμένη εθνότητα οπότε διαλέγουν ποιός μπορεί να τους φανεί χρήσιμος και τον διπλαρώνουν... Μπορεί να γίνεται και με προξενιό... μιά και έχουν και περίσσεια θηλυκών...

    • juliet avatar
      juliet @ Γιάννης Σύρρος. 01/02/2012 11:13:06

      Γιάννη μου,
      καλές οι αλλοδαπές αλλά το έντερο από την Ψωροκώσταινα τέντωσε!
      Παιδί ακουγα τη νόνα μου που μιλούσε με τις άλλες για κάποιον που είχε πάει στην Αμερική για 6 μήνες και όταν εγύρισε και τον κάλεσε μια γειτόνισσα της είπε''κυρια Μαριάνθη δεν μπορώ γιατί είναι πετρώδης ο δρόμος σας''!Ολοι αυτοί αν δεν τους αναδείκνυε το σύστημα τι πιστεύεις ότι θ΄ήτανε;πήραν και μια αλλοδαπή -μερικές φορές μπορεί να είναι καλύτερη από την Ελληνίδα-και έγιναν παγκοποιημένα όντα.
      Καλό μήνα!

  24. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 01/02/2012 10:03:36

    "Πρωθυπουργού" δεν είναι, καθότι ο "άντρακλας" δεν είναι Πρωθυπουργός αλλά ένας δοσιλογεύων Μαριονέτος, όσο για το "Κυρία" επιτρέψτε μου να διαφωνήσω κάθετα, οριζόντια, διαγώνια και επίσης στην τέταρτη διάσταση.

  25. P.M avatar
    P.M 01/02/2012 10:20:45

    RE PEDIA MAS DOYLEYOYN FORA KABANA KAI EMEIS KOIMOMASTE TN IPNO TOY DIKEOY......KALA MAS KANOYN ....AFOY MPOROYN AKOMA KAI TRONE ME HRISA KOYTALIA KAI MALISTA TORA TRONE OLOI......EIMASTE AXIOI TS MIRAS MAS ........RE TOSA SKANDALA TOSES MIZES AP TN EPOXI ME TA PAMPERS KAI TO TSOVOLA DOSTA OLA.. META TA "KPS" ME TA ERGA POY TA LEYTA KATALIXAN STS TSPES TOYS ANTI NA GEINOYN ERGA... META TO HRIMATISTIRIO....META OI OLYMPIAKOI AGONES EKEI EFAGE KAI OI KOYTSI MARIA ....POS EIHE PEI KAI OI KYRIA SYZIGOS TOY FYNTANIDI ...O LAOYTZIKOS..... META TA IPOVRIHIA OMOLOGA VATOPEDI MANTELIS TSOYKATOS HRISTOFORAKOS VATOPEDI CDS D.N.T TORA KAI OLI ATIMORITOI KAI APOLAMVANOYN KIOLAS .....MPRAVO POY DEN TS EXOYME VALEI MESA TOSO KAIRO.......
    KAI EGO AN DEN PLIROSO TO HARATSI THA MOY KOPSOYN TO REYMA....MPRAVO MPAFOGIORGO KALA TA KATAFERES .....

  26. avanti avatar
    avanti 01/02/2012 12:17:51

    Καλά πως κάνετε έτσι, δεν μιλάει καλά τα Ελληνικά η γυναίκα και είπε να μιλήσει λίγο στα Αγγλικά για να μην την κάνουν βούκινο (σιγά μην την γλύτωνε). Για τα έργα της (ζωγραφική) δεν έχετε να πείτε τίποτα? Ντροπή! Τόσο εμπνευσμένα έργα..... ειδικά εκείνο το New York, το Frankfurt, η σύνθεση!! με τέτοιο σύντροφο, εμπνέεται η γυναίκα, τα δίνει όλα για όλα στην τέχνη της! Αμα έχεις τσουβάλια λεφτά, γίνεσαι και ζωγράφος!

  27. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 01/02/2012 12:20:46

    "...κάνε το καλό και ρίξε το στο γιαλό..." Μαριάννα μου, βαρεθήκαμε να σε βλέπουμε ντυμένη ως μουρλομπεμπέκα, τσιτωμένη από τα μποτόξ κλπ. κλπ. Δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ακόμη ότι τα "old money" δεν θα σε κάνουν ποτέ παρέα;
    Σου αναγνωρίζω βεβαίως, τη προσφορά - έστω και με ξένα κόλυβα - σου στονα γίνει αυτό το νοσοκομείο, αλλά το άλλο σχετικό νοσοκομείο του ΕΣΥ γιατί δεν τελείωσε ποτέ;

    • avanti avatar
      avanti @ ΑΡΚΑΣ 01/02/2012 12:33:05

      Χθες ντύθηκε η " Μπάρμπι στο νοσοκομείο" ήταν σοβαρό το ντύσιμο, γιατί τα λες αυτά....

  28. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 01/02/2012 12:35:35

    Δέν έχω πρόβλημα να είναι η γυναίκα ξένη.

    ΕΧΩ πρόβλημα ,αμα είναι η ΜΑΝΑ ξένη...

    Γιατί , απλά , ότι είναι η μάνα σου, είσαι κι' εσύ.

  29. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 01/02/2012 13:13:13

    Να σημειωθει δε οτι ολα τα 'φιλανθρωπικα' εργα της εν λογω κυριας ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΗ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ να καταβαλει στο ΔΗΜΟΣΙΟ...

    Δηλαδη ΜΕ ΞΕΝΑ ΚΟΛΥΒΑ ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ...

    Φιλανθρωπια και εθνικη δωρεα εχουμε ΜΟΝΟΝ οταν αυτος που την κανει χρησιμοποιει τα δικα του χρηματα ΚΑΙ ΟΧΙ αυτα που μαζευει απο αλλους Ελληνες η απο τα λεφτα που ΕΚΠΙΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ τους...

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Νικηφορος Φωκας 01/02/2012 13:39:09

      Σωστό αλλά κάτι είναι και αυτό. Άλλοι δεν κάνουν τίποτα...

  30. juliet avatar
    juliet 01/02/2012 13:22:29

    Στέλιο ,είσαι λάθος
    αν η μάνα είναι Ελληνίδα τύπου Παναρίτη είσαι εντάξει; γιατί γεννήθηκε στην Ελλάδα;
    Η αγάπη στη χώρα που γεννιέσαι ή στη χώρα που έτυχε από καταστάσεις να βρεθείς είναι υποχρέωση ίδια.Στη πρώτη είναι δικαίωμα εκ γενετής στη δεύτερη είναι επιλογή .Τα παιδιά σου τα μεγαλώνεις με σεβασμό στη χώρα που βρέθηκες και νοσταλγία στη χώρα που γεννήθηκες.
    Να φοβάσαι τους ντόπιους πεινασμένους που χόρτασαν ψωμί και ντρέπονται να πούνε την καταγωγή τους.
    Μπορεί να μη είσαι μόνο ότι είναι η μάνα σου αλλά ότι είναι και ο πατέρας σου.:)

  31. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 01/02/2012 13:24:51

    Βρε μπας και είναι αυτή ο επίτροπος που έλεγε η Μέρκελ,(under cover που λένε) γι΄αυτό αρχίζει τις επισκέψεις να δεί τί γ'ίνεται στο poor Ελλάδα;

  32. juliet avatar
    juliet 01/02/2012 13:32:23

    Avanti
    καλό μήνα,πόσο το κόβεις να στοίχιζε το μοντελάκι;Σαν να μου φάνηκε ότι η κυρία τραπεζίτου δεν πάει κομμωτήριο ,τσιφούτης ο τραπεζίτης; ..λες να της βάφει και το μαλλί;έτσι γίνονται τα λεφτά .
    Εχω μια απορία ,τον πίνακα τον ζωγράφισε εκεί; γιατί την είδα που ζωγράφισε ένα χαμόγελο.Καταξοδεύτηκε.Γλυκά ,παιγνίδια για τα παιδιά δεν είχε;αλλά ξέχασα ο σύζυγος υπέστη περικοπές και δεν τα βγάζουν πέρα.Στα τσακίδια ...φτιασιδομένα ανθρωπάκια.

    • avanti avatar
      avanti @ juliet 01/02/2012 14:25:35

      Καλημέρα και καλό μήνα Juliet αν και δεν το βλέπω...... το στομάχι μας θα γίνει κόμπος, τα νεύρα μας τσατάλια.... Τι να πω για την κα τραπεζίτου? Τίποτα. Διάβασα ότι έχει πολλά - πάρα πολλά λεφτά η οικογένειά της, ένα χωριό ολόκληρο στην South Africa! Καταλαβαίνεις τώρα γιατί την ερωτεύτηκε (τρελλά υποθέτω) ο εκτελεστής, συγνώμη πρωθυπουργός μας ήθελα να πω... Φαίνεται πως πάντα έβαζε πολύ ψηλά τον πήχυ και να που σήμερα έφτασε στο ανώτερο αξίωμα..... Η σύζυγος είναι απλά μιά γυναίκα της διπλανής πόρτας που ήθελε το καλύτερο για τον σύντροφό της και απλόχερα του έδινε την στήριξή της(!!), ένα πράγμα όπως η μητέρα μάργκαρετ σαν να λέμε στον πρωτότοκο γιό της.....

      Δυστυχώς αυτά τα φτιασιδωμένα ή αφτιασίδωτα ανθρωπάκια σήμερα ορίζουν τις ζωές μας και τις ζωές πολλών ανθρώπων, και είναι βαρύ το χρέος μας να επαγρυπνούμε και να αφυπνίζουμε συνειδήσεις....

  33. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 01/02/2012 13:43:02

    Απ'το να μη μιλά ο Παπαδήμος...

  34. Tonia G. avatar
    Tonia G. 01/02/2012 13:52:44

    Τελικά τίποτα δεν έχει αλλάξει... Από τη Ρωμαιοκρατία (Δυτική + Ανατολική Ρώμη), στη Τουρκοκρατία, μετά στη Βαυαροκρατία, μετά στη Γερμανική Κατοχή, μετά στη Αμερικανοκρατία και τώρα στη Ευρωκυριαρχία. Α και μη ξεχάσουμε και τη Ρωσοκρατία και μετέπειτα Σοβιετοκρατία που πρότειναν όσοι διαφωνούσαν με τα προηγούμενα καθεστώτα.
    Μήπως τελικά δεν φταίνε οι άλλοι, αλλά ΜΟΝΑΧΑ ΕΜΕΙΣ, που μάλλον χωρίς Προστάτες ή Επικυρίαρχους ή λαϊκα "Νταβατζήδες" δεν μπορούμε ούτε να διανοηθούμε την ύπαρξη μας;

  35. aetos avatar
    aetos 01/02/2012 19:50:50

    Για πιο προθυπουργό λένε. Κάποιος επιτροπος των τραπεζών διοιική αυτή την στιγμή την Ελλάδα με τους οσφυοκάμπτες.