18/11/2009 12:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κ. Μπακογιάννη ψάχνει απελπισμένα να βρει «δείγμα» που να την στηρίζει



Η ύστατη δημοσκοπική προσπάθεια της Ντόρας Μπακογιάννη να δείξει ότι διατηρεί τις ελπίδες της για την ηγεσία της ΝΔ καταγράφεται σήμερα από την Μέτρον Ανάλυσις που παραδοσιακά κάνει τις σφυγμομετρήσεις της.

 H δημοσκόπηση που παρουσιάστηκε πριν από λίγο για τον flash 96, είναι πανελλαδική, διενεργήθηκε Δευτέρα (16/11) και Τρίτη (17/11) και ρωτήθηκαν τηλεφωνικά 1204 άτομα.  

Στο ερώτημα ποιος είναι καταλληλότερος για την προεδρία του κόμματος,  το σύνολο των ερωτηθέντων απαντά: Αντώνης Σαμαράς 44%, Ντόρα Μπακογιάννη 28% και Π. Ψωμιάδης 14%. Οι ψηφοφόροι της ΝΔ απαντούν: Αντώνης Σαμαράς 41.4% Ντόρα Μπακογιάννη 40.8% και Π. Ψωμιάδης 9.5%..

Στο ερώτημα ποιον θα επιλέγατε για πρόεδρο της ΝΔ, το σύνολο των ερωτηθέντων απαντά: Σαμαρά 44.6%, Μπακογιάννη 27.8% και Ψωμιάδη 17.8%. Οι νεοδημοκράτες απαντούν: Σαμαρά 42.6%, Μπακογιάννη 39.7% και Ψωμιάδη 14.6%

Προσέξτε τώρα , πως μεταδίδει τα αποτελέσματα το http://www.nooz.gr/ που είναι ο διαδικτυακός τόπος του flash:

Εάν υπάρξει δεύτερος γύρος,  ο Αντώνης Σαμαράς προηγείται μεταξύ των ψηφοφόρων της ΝΔ  με 49% έναντι 46,4% της Ντόρας Μπακογιάνη.

Στο  δεύτερο γύρο, μεταξύ των γαλάζιων ψηφοφόρων που δηλώνουν ότι θα πάνε οπωσδήποτε να ψηφίσουν, η Ντόρα Μπακογιάννη προηγείται με 50% έναντι 49,2% του Αντώνη Σαμαρά.


Δείτε τώρα τι πραγματικά λέει το γκάλοπ:

 Το δείγμα ποιοι θα πάνε οπωσδήποτε να ψηφίσουν είναι 201 ψηφοφόροι. Αυτοί έδωσαν Σαμαρά 44,7 % και Ντόρα 39,8 %.

 Επειδή λοιπόν δεν τους έβγαινε, ξαναρωτάνε: Ποιοι από εσάς ψηφίσατε το 2009; Και βγάζουν το 50 – 49,2 υπερ της Ντόρας

 Με άλλα λόγια ψάχνουν απεγνωσμένα να βρουν ένα δείγμα που να βγάζει μπροστά την κ. Μπακογιάννη. Και οι πληροφορίες μας λένε ότι το δείγμα που την βγάζει μπροστά είναι γαλάζιοι ψηφοφόροι που ψήφισαν στις τελευταίες εκλογές και αριθμεί 150 άτομα, αμελητέο δηλαδή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 18/11/2009 12:58:14

    Σαν το παλιό καλό (αντι)σταλινικό ανέκδοτο:

    -Εμείς μόλις δεύτεροι, και ο αντίπαλος προτελευταίος και κάθιδρος...

  2. kanis avatar
    kanis 18/11/2009 13:09:39

    Ξέρει κανείς πόσα βαφτηστήρια έχει η οικογένεια Μητσοτάκη ;
    Περισσότερα από 150 ή λιγότερα;

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ kanis 18/11/2009 13:14:53

      Aκόμα τα μετράμε.
      150 μόνο στα Χανιά και συνεχίζουμε..

  3. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 18/11/2009 13:36:43

    Καλυτερα που κανουν τετοιες αλχημειες για να μη χαλαρωνουν οι Σαμαρικοι. Παμε για νικη αλλα χρειαζεται αγωνας μεχρι την τελευταια ώρα...

  4. kanis avatar
    kanis 18/11/2009 13:49:18

    Για κοιτάξτε την λίστα με τα εκλογικά κέντρα. Τα περισσότερα είναι σε δήμους. Είναι μικρά και μπορεί:
    1. Να αποτραπούν κάποιοι (ιδίως μεγαλύτερης ηλικίας) από το να ψηφίσουν, λόγω χρόνου αναμονής.
    2. Δημότες να μην θέλουν, να εκτεθούν σε δημοτικούς υπαλλήλους, ότι συμμετέχουν σε ψηφοφορία που αφορά συγκεκριμένο κόμμα!

    • emily avatar
      emily @ kanis 18/11/2009 14:08:16

      Μπορούν να πάνε σε γειτονικό δήμο να ψηφίσουν,δεν απαγορεύεται.

  5. αχαβαχ avatar
    αχαβαχ 18/11/2009 13:51:09

    Θέλει δέκα μονάδες διαφορά ο Σαμαράς. Αλλιώς δε θα δει άσπρη μέρα από το μητσοτακέικο.

  6. FotisAthan avatar
    FotisAthan 18/11/2009 13:53:07

    Ο Φαναράς ο μετρ της Μέτρον , μέ αλχημιστικές μετρήσεις πασχίζει ο ατυχής νά ανάψει φαναράκι ελπίδας στή Ντόρα.

  7. loretta avatar
    loretta 18/11/2009 14:17:26

    Ο διαχυτος πανικος των Ντορικων Μητσοτακικων φαινεται απο τις συνεχομενες αναφορες του ειλικρινεστατα (κατα δηλωσει του μαρεσει να λεω αληθειες και ας πονανε)Θεωδορου Κασιμη ..Σ.Βουλτεψη Γερασιμου Γιακουματου κτλ κτλ και καποιων μπλογκ οπως ο παπαροπολιτικος οπου σηκωνοντας σαν σημαια το παρελθον των αβραμοπουλου σαμαρα (σε σχεση με το οτι και οι δυο ειχαν κανει αλλα κομματα )κανουν το εξης παραλογο

    1)ΑΥΤΟΑΝΑΙΡΟΥΝΤΑΙ διοτι πολυ απλα και η θεοδωρα εχει επιλεξει διπλα της ατομα που προερχονται απο αυτους του χωρους...δες Σκυλακακη...Αρη Σπηλιωτοπουλου..Νικητα Κακλαμανη κλπ κλπ.


    2)ΕΥΘΕΩΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ γιατι κοινως μας λενε οτι δεν ΕΝΩΣΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ..ενω μεχρι προχτες διαρρήγνυαν τα ηματια τους στο ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ και στο ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ!!Υποκρισια σε ολο του το μεγαλειο...

    3)ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ κυριοτερο ολων ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΟΜΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΚΑΡΑΜΑΝΛΙΚΟΙ και ΟΙ ΜΗΤΣΟΤΑΚΙΚΟΙ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝ ΟΤΙ ΗΡΘΕ ΠΑΛΙ Η ΣΕΙΡΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ...προφανως ηταν κατι αυτονοητο για αυτους ..ομως τους την χαλασε Ο ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ο ΣΑΜΑΡΑΣ και Ο ΨΩΜΙΑΔΗΣ οταν ζητησαν και πηραν εκλογες απο την βαση.


    Γιαυτο σαν Νεοδημοκρατης ενα θα πω στους Κυριους αυτους (και κυριες φυσικα)ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΕΜΜΕΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΣΑΣ..ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΤΕ.

    ΤΟΤΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΥΡΙΕ ΚΑΣΙΜΗ? ΚΑ ΒΟΥΛΤΕΨΗ ΚΕ ΓΙΑΚΟΥΜΑΤΕ??? ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΒΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΕΜΑΣ?

    ΤΕΛΕΙΩΝΕΤΕ μαυτη την καραμελα γιατι το σιγουρο ειναι οτι στις επομενες βουλευτικες εκλογες θα σας τελειωσουμε εμεις οι ψηφοφοροι!!

  8. nikos avatar
    nikos 18/11/2009 14:40:36

    ...ακούστε όλοι Γιακουμάτοι,Βούλτεψες και Κασίμιδες φτάνει ως εδώ , μην σπέρνετε άλλο σπόρο διχόνιας και πιθανής διάσπασης . Πρέπει πολιτισμένα να δέχεστε την απόφαση των Νεοδημοκρατών όποια και να είναι,άφήστε πιά το καταραμένο 93 , κανέναν πλέον δεν ενδιαφέρει τι έγινε τότε . Γιατί αν σκευτούμε όλοι με όρους παρελθόντος τότε θα γίνουμε ένα μπάχαλο και χλεύη όλων. Εσείς οι άλλοι δεν πρέπει τώρα που μέρα με την μέρα αυξάνεστε και πληθύνεστε να βγαίνεται από την πόρτα σας και να τραγουδάτε το..καλοκαίρι άνοιξη θάναι..μην προκαλέσετε άθελάσας βαρύ χειμώνα στην παράταξη..

  9. XAPLAS avatar
    XAPLAS 18/11/2009 14:58:11

    Σαν μεγαλα πλεονεκτηματα της κ.Μητσοτακη αναφερονται το οτι δεν εφυγε ποτε απο το κομμα(του πατερα της) και το οτι εναι γυναικα. Αυτο μου θυμιζει τον πρωην προεδρο της Δημοκρατιας κ. Κ. Στεφανοπουλο του οποιου ως μεγαλυτερο προσον προβαλοταν η τιμιοτης...... Αληθεια, πως μπορεσαν ορισμενοι νεοδημοκρατες βουλευτες να ψηφισουν για προεδρο της Δημοκρατιας, εναν αποτυχημενο κομματαρχη, διασπαστη της Ν.Δ... ( Αλεφαντε, εσυ την πληρωσες!)

    • loretta avatar
      loretta @ XAPLAS 18/11/2009 15:09:56

      Το πιο ανοητο επιχειρημα που ακουσα ποτε ηταν αυτο..δηλ ως γυναικα..αυτοματως την βαζουν στην θεση του αδυναμου δηλαδη?? τι μας λενε....κριμα βρε ειναι γυναικα της κανουν πολεμο... λυπηθείτε την αδυναμη..προστατεψτε αυτην στο ονομα ολων των γυναικων? ????

      οχι κυρια μου ο πιο αξιος θα υπερισχύσει ΑΣΧΕΤΟΥ ΦΥΛΛΟΥ


      ΜΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ?? εκει που τους βολευει...απευθυνονται στη λογικη του ΑΔΥΝΑΤΟΥ ΑΛΛΑ...ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΙΣΧΥΡΟΥ ΦΥΛΛΟΥ??

      ε εγω δεν το τρωω αυτο και ειμαι γυναικα.

      • kanis avatar
        kanis @ loretta 18/11/2009 15:19:01

        Αν θεωρεί εαυτόν της ως "γυναίκα...αδύναμη" χρηζούσης λεπτεπιλέπτου μεταχειρήσεως κι αντιμετωπίσεως, ως εύθραυστο αντικείμενο , τι τις θέλει, τις αρχηγίες;

        • loretta avatar
          loretta @ kanis 18/11/2009 15:24:14

          αστα να πανε Κανις...ελλειψη επιχειρηματων πολλα θα ακουσουμε..!!

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ kanis 18/11/2009 15:51:18

          Ως πρόσφατα δεν πλασαριζόταν στις λίστες με τις ισχυρές γυναίκες του πλανήτη μανατζαραίες και υπουργές εξωτερικών και βομβαρδισμών;
          Τις οποίες τραπέζωνε;

          Τι έγινε ξαφνικά;

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ kanis 18/11/2009 15:55:57

          ... των οποίων τα "αγιογραφικά πορτραίτα ισχύος" φιλοτεχνούν και ρετουσάρουν σε τακτά χρονικά διαστήματα τα μμε στο πλαίσιο των καθηκόντων τους βεβαίως βεβαίως...

  10. KAISER avatar
    KAISER 18/11/2009 15:24:48

    Όλοιαυτοί οι γραφικοί Γιακουμάτοι,Βούλτεψες,Κασίμιδες, Κεδίκογλοι και Νικήτες πως εξηγουν το ότι ακόμα και στη μούφα δημοσκόπηση του Φαναρα ο Αντώνης είναι 16 μονάδες μπροστά απ την ''καλή'' τους στο σύνολο των ερωτηθέντων. Που είναι η διείσδυσή της στο μεσαίο χώρο; Όλοι αυτά τα καραγκιοζάκια ας καταλάβουν ότι έχουμε πολυ περισσότερο μυαλό απ το δικό τους. Ή μήπως διείσδυση είναι ο διορισμένος επί πατρός Μητσοτάκη και μετέπειτα αιωνίως αποτυχών νομάρχης Θεσσαλονίκης Κοσκινάς ο οποίος τρέχει από συγκέντρωση σε συγκέντρωση (δες τε τα πλάνα και θα καταλάβετε) . Στις Σέρρες και στη Λάρισσα τί γύρευε; Αυτός έπρεπε να λέγετε Σαράφης . Στις Σέρρες, στα Τρίκαλα στη Λαρισα .....
    Μα τόσο βλήματα είναι , εκεί έχει φτάσει η απελπισία τους;

  11. loretta avatar
    loretta 18/11/2009 15:32:39

    καλα ο κοσκινας ας παει για κανα σερφ στη λιμνη...μπας και συνελθει!!

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ loretta 18/11/2009 16:00:17

      Ναι, τον είδα κι εγώ. Που ξεφύτρωσε πάλι αυτός;
      Θα έχουμε δυναμική επανεμφάνιση. Αυτόν μας επιφυλάσσει, φαίνεται, η Ντόρα στην Θεσσαλονίκη. Τα άφθαρτα υλικά που μας έλεγε..

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ loretta 18/11/2009 16:19:55

      Τον Κοσκινά τον είχε κάνει κάποτε υφυπουργό γεωργίας ο Δρακουμέλ και κανόνισε και τον περίμεναν 500 κλακαδόροι στο αεροδρομιο θεσσαλονίκης τη πρώτη φορά που ανέβηκε αφού ορκίστηκε. Είχε υποσχεθεί διορισμούς και επιδοτήσεις. Είχε όμως ύφος 1000 καρδιναλίων (αν και μοιάζει με μουσκεμένο ποντικό). Μιλάμε για σούργελο. Άνευ αξίας.

      • Υ. avatar
        Υ. @ Strange Attractor 18/11/2009 22:39:28

        Μόνο? Ο Κωστάκης το ’04, τον έβαλε πρόεδρο στη Ζάχαρη.

        • markella avatar
          markella @ Υ. 18/11/2009 22:45:33

          Ευτυχως που η Ζαχαρη ειχε ξυπνιο και αστερι Δ/νοντα... γιατι το μαγαζι θα ειχε κλεισει!
          Γνωστες Μητσοτατικες τακτικες... Συμβουλια εν κρτυπτω...κλπκλπ

        • Υ. avatar
          Υ. @ Υ. 18/11/2009 22:52:15

          Και σκέψου ότι, με πλειοψηφικό ρεύμα ΝΔ και 167 το ’04, στη Β` έφαγε φούμο.

  12. stelios avatar
    stelios 18/11/2009 15:42:14

    Eγω ψηνομαι να παω να ψηφισω Σαμαρα μονο για να εξαφανιστει η Ντορα.
    Κανουν τεραστιο λαθος οσοι την ταυτιζουν με το Μητσοτακη,δε μπορει να τον φτασει ουτε στο δαχτυλακι του.
    Οσο φανατικους εχθρους κι αν εχει,υπηρξε μεγαλη μορφη που δεν κολωνε με 150 βουλευτες+τον Κατσικη να παιρνει μετρα που δεν τολμα το ΠΑΣΟΚ ουτε με το +10%.Απεναντιας η Ντορα ειναι ετοιμη να εξευτελιστει στην Κοντολιζα η τη Χιλαρυ μονο και μονο για να της χαμογελασουν και να λεει οτι την σηριζει η Πρεσβεια...

  13. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 18/11/2009 16:49:08

    Γελαει ολο το Ιντερνετ απο το πρωι με τις αλχημειες Φαναρά και ντόρας. ΤΟ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΕΙΚΟΥ εβαλε τα μεγαλα μεσ. Ολοι στο ποδι, εμειναν 11 ημερες και εχουμε πολεμο. Η κυρια δεν νοιαζεται για ενοτητα κλπ. Το τομαρι της θελει να σωσει. Και θα κανει τα παντα. Αφηνουμε λοιπον τις ευγενειες και αγωνιζομαστε με παθος. Απο τη μια υπαρχει ο Αντωνης και απο την αλλη υπαρχει ΒΡΩΜΑ ΚΑΙ ΔΥΣΩΔΙΑ. Αυτη ειναι η αληθεια δυστηχως...

  14. mpaxalo avatar
    mpaxalo 18/11/2009 22:33:05

    Προσέξτε τι γράφει το FIMOTRO (που το γυρνάει κι αυτό) :

    Στη δημοσκόπηση της METRON ANALYSIS που δημοσιεύσαμε και πιο συγκεκριμένα στην κάρτα που έχουμε αναρτήσει (πατήστε κλικ) διευκρινίζετε ότι σε 150 άτομα που θα πάνε να ψηφίσουν και είναι ψηφοφόροι της ΝΔ, η Μπακογιάννη παίρνει 43,7% και ο Σαμαράς 43,6%! Η ερώτησή μας είναι η εξής : Πώς πετυχαίνετε με... 150 άτομα διαφορά 0,1%, δεδομένου ότι στα 150 άτομα διαφορά μιας ψήφου σημαίνει διαφορά 1/150=0,67%; Έτσι 65/150=43,33% και 66/150=44%. Μήπως μας δουλεύετε κύριε Φαναρά;
    Σ.Σ. : Φανταζόμαστε ότι δεν θα μας μιλήσετε για σταθμίσεις, γιατί -σε αυτή την περίπτωση- ως προς τι σταθμίσατε το δείγμα (αφού δεν έχει ξαναγίνει τέτοια διαδικασία στη ΝΔ) και πώς προέκυψε και πάλι διαφορά 0,1% στα 150 άτομα;

  15. nagia avatar
    nagia 19/11/2009 00:23:36

    ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ: ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ Β' ΓΥΡΟΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΨΗΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΤΟ ΑΣΚΗΣΑΝ ΣΤΟΝ Α' ΚΑΙ ΜΟΝΟ Ε-Κ-Ε-Ι ΠΟΥ ΤΟ ΑΣΚΗΣΑΝ

  16. Nikos captain avatar
    Nikos captain 19/11/2009 01:02:01

    Οτι και να κάνει η ΑΥ Μητσοτακομπακογιαννοκουβέλου θεοδώρα η μεγίστη το παιχνίδι το έχει χαμένο.
    The game is over.

  17. Georg avatar
    Georg 19/11/2009 02:52:49

    anonymous, τι είναι αυτά που λες; αφού είσαι ώριμος άνθρωπος, τώρα μπορείς και πρέπει να συμβάλλεις στην επιρροή των εξελίξεων...
    να πας να ψηφίσεις, να εκφράσεις έμπρακτα τη γνώμη και την επιθυμία σου...
    η ψήφος αυτή είναι πολύ σημαντική...το λες και μόνος σου στο μήνυμά σου, το αναγνωρίζεις, το έχεις ήδη πολύ καλά καταλάβει και διαισθανθεί.
    Πήγαινε να ψηφίσεις, στήριξε τον Αντώνη Σαμαρά, διότι ο αγώνας τούτος είναι δίκαιος, είναι έντιμος και είναι αγώνας ουσίας, αγώνας για τις ιδέες, για την ίδια την εθνική μας ταυτότητα του αύριο, αγώνας για τα παιδιά μας, αγώνας ενάντια σε κάθε λογής κατεστημένο που αφορά σε ονόματα, κληρονομικά δικαιώματα και χρίσματα, βολεμένους και βολεψάκηδες, αγώνας ενάντια στο θάνατο-στο τέλος των ιδεών και της ιδεολογίας, αγώνας για την Ελλάδα, αγώνας για τις αρχές, αγώνας των άξιων και των αξιών...
    και εσύ έχεις αξίες και είσαι άξιος...επίσης είσαι αρκετά σκεπτόμενος.
    δώσε μου τη χαρά να ξέρω ότι ίσως συνέβαλα στο να πάει στην κάλπη ένας έντιμος, σκεπτόμενος και άξιος άνθρωπος...