#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/01/2011 15:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κ. Μπακογιάννη λάμπει δια της απουσίας της απο το πόρισμα για την Ζήμενς



Μπορεί το όνομα της Ντόρας Μπακογιάννη να απουσιάζει από τα πορίσματα της εξεταστικής επιτροπής για τη Siemens, δεν έλειψε όμως από καμία συζήτηση των ημερών, καθώς έγινε talk of the town, με έκδηλο τον θαυμασμό όλων. Γιατί, μπορεί  ο Μιχάλης Χριστοφοράκος, να έδινε εκατομμύρια ευρώ, όπως έχει παραδεχθεί, για να λαδώνει πολιτικούς, αλλά στην  πιο στενή του φίλη δεν έδωσε τίποτα, εκτός από κάποια δωράκια ανάξια λόγου, για εκείνη και την οικογένειά της.

Βοά, ωστόσο, η Ιπποκράτους ότι κάποιοι στο ΠΑΣΟΚ δεν επιθυμούσαν το όνομά της στο πόρισμα, καθώς αυτό θα δυσχέραινε, πιθανή μελλοντική κυβερνητική συνεργασία, η οποία είναι ένα από τα πολλά plan (A, B,C,D…) του ΠΑΣΟΚ, που βρίσκεται, προς το παρόν, στο ράφι.

Είναι χαρακτηριστικό το απόσπασμα από τον Βηματοδότη της Κυριακής: «Αμέτρητοι ήταν οι μήνες που το όνομα της κυρίας Ντόρας Μπακογιάννη συνδεόταν σε δημοσιεύματα με το σκάνδαλο της Siemens. Ωστόσο, η πρόεδρος της «Δημοκρατικής Συμμαχίας» λάμπει σήμερα διά της απουσίας της από το πόρισμα του ΠαΣοΚ και της ΝΔ. Η Νέα Δημοκρατία ήταν αναμενόμενο να «ξεχάσει» την Ντόρα (και η Ντόρα τη ΝΔ...) αφού, όπως λένε οι «θεωρητικοί των συνωμοσιών», ουδείς εκ των δύο πλευρών θα ήθελε να πεταχτούν σκελετοί από τις ντουλάπες της παράταξης. Αλλά το ΠαΣοΚ;

Μου λένε ότι ο κ. Σήφης Βαλυράκης ανέλαβε να διασφαλίσει ότι το όνομα της πρώην ΥΠΕΞ θα παρέμενε εκτός και για να το καταφέρει δεν δίστασε να εμπλακεί σε έντονη φραστική αντιπαράθεση με πράσινο βουλευτή που επέμενε να διαφωνεί….».

Οι πληροφορίες από το ΠΑΣΟΚ , πάντως, θέλουν τον Χάρη Παμπούκη και τον Νίκο Αθανασάκη να έχουν κάνει επαφές με μέλη της εξεταστικής  πριν από τις οριστικές αποφάσεις.

Επίσης, μία από τις απαντήσεις που (ακόμα) περιμένει η Εξεταστική για τη Siemens ,  είναι για το αίτημα που έχει αποσταλεί στις αρμόδιες βρετανικές αρχές μέσω της Τράπεζας της Ελλάδας για το άνοιγμα των λογαριασμών της περιβόητης  Μάγιο.  Το αίτημα έχει αποσταλεί από τις αρχές του περασμένου καλοκαιριού, αλλά  ακόμα τίποτα…

Αλέξανδρος Σγουρός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 25/01/2011 15:51:22

    Οι οικογένειες της μεταπολίτευσης είναι αθώες περιστερές.
    χαχαχαχαχαχαχαχα

  2. man8os avatar
    man8os 25/01/2011 15:53:51

    ομερτα!!!!

  3. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 25/01/2011 16:16:40

    Μα το λέει η Ντορίτα κάνετε οτι δεν ακούτε, τα δύο μεγάλα κόμματα έχουν ευθύνες, είχε σχέση πότε η Ντορίτα ο Κούλης και Μπαμπάς με μεγάλα κόμματα;

  4. ΛαΜπώ avatar
    ΛαΜπώ 25/01/2011 16:59:48

    Λάμπώ, Λάμπώ!
    δια της απουσίας μου, Λάμπωωωωώ!
    Δεν ξέρω τίποτα εγώ για Μίζενσσσ!
    Μονο λάμπωωωώ....

    Εγώ η Μα-λά-μωωωωωωωώ!!!!!

    Χορός
    -Πως τη κοπάνησε άραγε ο Κα-ρα-βέλας;;
    -Που πήγε θέ μου ο Χρίστοφορά-κος;;;
    -Πότε ξεπλήρωσε το σύστημα, ο Κυ-ριά-κος;;;
    κΛέει ο γά-τος!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΛαΜπώ 26/01/2011 01:08:56

      ROFL

      Θαύμα!

  5. 30/6/1993 avatar
    30/6/1993 25/01/2011 17:06:24

    Δυστυχώς , όμως , ούτε η ΝΔ τόλμησε να συμπεριλάβει την Ντόρα και τον Κυριάκο στο πόρισμά της. ΓΙΑΤΙ?
    Αυτό δεν συγχωρείται για κανένα λόγο. Στα θέματα εντιμότητας δεν χωράνε δεύτερες σκέψεις, σκοπιμότητες ή ευγένειες. Η εντιμότητα και η διαφάνεια δεν μπορούν να μπαίνουν σε κανενός είδους πολιτικής ζυγαριάς. Από τις πράξεις -και μάλιστα από τις δύσκολες αποφάσεις κρίνεται η αλήθεια των λεγομένων.

  6. Περδικιδης Βασιλειος avatar
    Περδικιδης Βασιλειος 25/01/2011 17:10:44

    ΔΑΝΕΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΟΤΑΝ (ΦΥΓΑΔΕΥΤΗΚΕ; ) ΕΞΗΛΘΕ ΤΩΝ ΣΥΝΟΡΩΝ Ο κ.ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΣ;;;

  7. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 25/01/2011 17:14:52

    ΜΠΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΓΙΑ!!!,ΟΠΩΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΗΣ,Η ΑΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΛΕΒΟΥΝ.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/01/2011 22:16:35

    Παντου υπαρχει μια μυθος...... ο μπαμπας το 90 εδωσε ψηφιακα, και αργοτερα Ξυστο... και Τσιμεντο γιναν ολα.... χαχαχααααα

    ΠΠ

  9. victoria avatar
    victoria 26/01/2011 00:32:14

    Είδε κανείς την εκπομπή του Χαρδαβέλλα για τον Ειρηναίο (πρώην Ιεροσολύμων); Ειπώθηκε πως η Μπακογιάννη έκανε παρέμβαση στην κυβέρνηση του Ισραήλ ώστε να αναγνωρισθεί ο διάδοχός του (και άρα να εκδιωχθεί ο Ειρηναίος).
    Κάτι έχω ξαναδιαβάσει σχετικά, κι εδώ κάποιο σκοτεινό ρόλο έχει παίξει ή ιδέα μου είναι;

    • irida avatar
      irida @ victoria 26/01/2011 09:20:20

      victoria, τα εκκλησιαστικά είναι πολύ δύσκολο κομμάτι. ειιδκά τα των ιεροσολύμων!! Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο φαίνονται..ούτε μια Μπακογιάννη μπορεί να κάνει άμεση παρέμβαση. Εκεί εμπλέκονται άλλοι πιο ισχυροί και το θέμα είναι πολυπλοκότατο. Δεν διατυπώνεται με μια απλή πρόταση. Κι ακόμα ακόμα αν η Ντόρα ευθύνεται για τα διενά της χώρας ας της γίνει πρόταση να αποσυρθεί μπας και πάει μπροστά ο τόπος. Αλλά θα πάει; Αμφιβάλλω πολύ!! Ο τοπος θα πάει μπροστά άμα αποκτήσει σκεπτόμενους πολίτες που δεν απλοποιούν τα πράγματα και δεν στοχοποιούν πρόσωπα ως υπεύθυνους αφηνοντας κάθε φορά απέξω τον εαυτό τους και τις επιλογές τους

  10. irida avatar
    irida 26/01/2011 09:15:37

    Πέρα από την εκφρασμένη αντιπάθεια πολλών εδώ μέα για τη Ντόρα, δικαίωμά τους φυσικά, έχω να παρατηρήσω κάτι που με εντυπωσιάζι. Ενώ όλοι γνωρίζουμε πως πολλά από οσα κυκλοφορούν ως ειδήσεις ή κατασκευάονται ή παραποιούνται αποδέχονται πολλοί από τυς σχολιαστές εύκολα όλα όσα σερβίρονται!! Απορώ για να είμαι ειλικρινής. Προσωπικά περνάω από κόσκινο τ πάντα, της λογικής μου το κόσκινο εννοώ, και προσπαθώ να δω τα αποκάτω μια και τα αποπάνω που σερβίρονται είναι τα εύκολα!!Δεν γνωρίζω την ευθύνη της Ντόρας για το θέμα. Έμαθα όμως να μην αποδέχομαι αβασάνιστα όλα όσα μου σερβίρουν ειδικά άμα τα σερβίρουν άτομα με βεβαρυμένο παρελθόν όπως είναι πολλοί από το δημοσιογραφικό κόσμο. Κι άμεσα διαπλεκόμενοι και εκτλώντς συμβόλαια με το αζημίωτο!! Ονόματα δεν θα παραθέσω ο κάθε σκεπτομενος μπορεί να κρίνει και να δει. Για μένα δεν υπάρχουν καλοί ή κακοί απόλυτα. Τα πράγματα συνήθως έχουν πολλές παραμέτρους. Ας τις αναζητήσει ο καθένας αντί να γυρεύει απολυτους αρχηγούς εκτός συστηματων(κάτι που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ).