#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/02/2010 22:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κ. Μπακογιάννη αντελήφθη ότι είναι «εν μέρει ανεπιθύμητη» στη ΝΔ



Σε συνέντευξη της στο αυριανό ΒΗΜΑ η κυρία Ντόρα Μπακογιάννη δηλώνει, μεταξύ άλλων, ότι νιώθει «εν μέρει ανεπιθύμητη» στη ΝΔ.

Αναλύοντας, εξάλλου, τα αίτια της μεγάλης ήττας της από τον Αντώνη Σαμαρά αναγνωρίζει προσωπικά λάθη και επισημαίνει ότι χρεώθηκε την αντίδραση των πολιτών απέναντι στην οικογενειοκρατία και στα λάθη της κυβέρνησης Καραμανλή.

Χρειάζεται πράγματι τεράστια διανοητική προσπάθεια για να αντιληφθεί κανείς τώρα αυτό που ο κόσμος της ΝΔ κατάλαβε πριν από σχεδόν τρεις μήνες.

Ημεροδήκτης

Υ.Γ : Κατά τα άλλα και επειδή θα ακουστούν και θα γραφτούν πολλά με αφορμή αυτήν την συνέντευξη («νέο κόμμα» κλπ) η γνώμη μου είναι ότι αυτό που επιχειρεί να κάνει η κ. Μπακογιάννη είναι να συγκρατήσει τους οπαδούς της που διαρρέουν συνεχώς προς την πλευρά Σαμαρά

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 13/02/2010 23:12:33

    Τίποτε δεν θα καταφέρει. Ακριβώς το αντίθετο κάνει. Αν δηλώνεις μόνος σου "εν μέρει ανεπιθύμητος", τότε είναι σαν να λες σε όλους "μη μου κάνετε παρέα γιατί μπορεί να γίνετε κι εσείς ανεπιθύμητοι".

    Στο τέλος θα της κλείνει το τηλέφωνο κι ο Κυριάκος και θα της λέει "μην με δουν ότι μιλάω μαζί σου"!

  2. kanis avatar
    kanis 13/02/2010 23:35:31

    Δηλαδή παραδέχεται, ότι έχει τον ανθρωποδιώχτη !
    Αυτή τώρα, θεωρείται πολιτική δήλωση σε περίοδο κρίσης;

    • edelleng79 avatar
      edelleng79 @ kanis 13/02/2010 23:45:34

      kanis....σε περίοδο κρίσης;

      μάλλον έχει περάσει προ πολλού "περίοδο κρίσης" λόγω ηλικίας
      και ακόμη εχει ..παρενέργειες!

      Εμείς τι φταίμε όμως,να μας κάνει τα νεύρα κρόσια;
      δεν τις χορηγούν λίγες ορμόνες να μας απαλλάξει απο την παρουσία της;δε φτάνει τόσο κακό που εχει κάνει στην παράταξη;

  3. Spyros avatar
    Spyros 13/02/2010 23:40:14

    Απλώς δεν αφήνει κανέναν να την ξεχάσει

  4. Loretta avatar
    Loretta 13/02/2010 23:46:21

    εκεινο δε που με εκανε να σκασω στα γελια ειναι η αναφορα της οτι δεν ειναι επιθυμητη απο ενα μικρο μερος της βασης...χαχαχαχα ΘΕΟΔΩΡΑΑΑ ακομα αλαζόνα?? Ε συνεχισε ετσι...και δεν θα μεινει ουτε ενας που να σε συμπαθει...ουτε και ο κυριακος!!

  5. donaE avatar
    donaE 13/02/2010 23:47:20

    'ανεπιθυμητη'...Χαζα γυναικεια,τα κανουμε ολες.Δεν με ενοχλει η θηλυκη συμπεριφορα αλλα να ειναι συνεπης.

  6. popolaros avatar
    popolaros 13/02/2010 23:48:41

    Άντε και πρωθυπουργός της Κρητικής Δημοκρατίας.

  7. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 14/02/2010 00:10:07

    Κτύπα ξύλο!

  8. GK avatar
    GK 14/02/2010 00:14:38

    Προφανώς και είναι ανεπίθυμητη από την νεόκοπη ηγετική ομάδα και τη μεταλλαγμένη "ΝΔ", όχι όμως από τη μεγάλη διαχρονική ΝΔ. Η διαχρονική δημοφιλία της άλλωστε έχει αποδειχθεί πολλάκις με τις επανειλημμένες πρωτιές ως βουλευτής Α Αθηνών, δήμαρχος Αθηναίων με 61%, με την ψήφο του 40% στις πρόσφατες εκλογές απέναντι στο συνασπισμό των τέως προδοτών της παράταξης συνεπικουρούμενων από τον κομματικό μηχανισμό, αλλά και στην τελευταία δημοσκόπηση που προηγείται μακράν όλων των συναδέλφων της εντός ΝΔ.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ GK 14/02/2010 03:08:34

      "Η διαχρονική δημοφιλία της άλλωστε έχει αποδειχθεί πολλάκις με τις επανειλημμένες πρωτιές....με την ψήφο του 40% στις πρόσφατες εκλογές απέναντι στο συνασπισμό των τέως προδοτών της παράταξης"

      Αυτό μου θυμίζει λίγο το ανέκδοτο με τον Μπρέζνιεφ που βγήκε άξια δεύτερος και ο Αμερικανός πρόεδρος καταιδρωμένος προτελευταίος...τρέχανε οι δυο τους...;)

    • κοψοχέρης avatar
      κοψοχέρης @ GK 14/02/2010 08:46:18

      Μυαλό δεν βάζουν τα τσιράκια της Θοδώρας, όλα τα άσπρα τα βλέπουν μαύρα και όλα τα μαύρα άσπρα.
      your loss.

    • nick avatar
      nick @ GK 14/02/2010 13:07:42

      Το γκρεμισμα απο την ιδια την βαση της Ν.Δ. ολων των "τζακιων" της συμφορας και της ανικανοτητας στην που ειχαν συνασπισθη πισω απο την αρχιδιαπλεκομενη, εγινε με παταγο... Αν εισαι ενας απο αυτους φιλε, παρτο αποφαση ,τελειωσατε... Εστω και αν σας συνεβει καπως αναπαντεχα...

  9. Kώστας avatar
    Kώστας 14/02/2010 00:21:39

    H συνέντευξη-εκτός από δημοσιογραφική επιτυχία-είναι και σημειολογικά σημαντική.
    Θυμίζει τις ισχυρές διασυνδέσεις της κ.Μπακογιάννη με το Συγκρότημα και τους ισχυρούς που έχουν πάρει μερίδιό του ή φΙλοδοξούν να το κάνουν
    Θυμίζει την παράδοση που έχει το Συγκρότημα, να θέλει με το ζόρι να καθορίσει τις εσωκομματικές εξελίξεις:
    -1965:οι οπαδοί της Ενωσης Κέντρου αγανακτισμένοι καίνε τις εφημερίδες του Συγκροτήματος, που αληθώριζε προς τους αποστάτες. Μετά έβαλαν μυαλό.
    -1997:φωτογραφία Κ. Καραμανλή δίπλα στη προβατίνα Ντόλυ
    -2007:απροκάλυπτοι χλευασμοί εναντίον του Γ. Παπανδρέου και εξοργιστική στήριξη στον Ε. Βενιζέλο
    -2009-2010: συνεχή προπαγανδιστικά αρνητικά δημοσιεύματα για τον Αντώνη Σαμαρά και ξεδιάντροπη υποστήριξη της ενσάρκωσης του πολιτικού αριβισμού, που λέγεται Ν.Μπακογιάννη.

    Επί της ουσίας: αυτό το "εν μέρει" λίγο understatement είναι. Ένα "με βλέπουν σχεδόν όλοι και εμένα και το μπαμπά μου και αηδιάζουν" θα ήταν πιο κοντά στην πραγματικότητα.
    Ο Α. Σαμαράς πρέπει να κάνει υπομονή. Η κ.Μπακογιάννη έχει αχαλίνωτη ροπή προς την ίντριγκα, τη διαπλοκή και την υπονόμευση, Σε λίγο θα φύγει μόνη της. Μαζί με τους ελάχιστους φανατισμένους πολιτικάντηδες που την ακολουθούν ως θλιβεροί Σάντσο Πάντσα.
    Εμπρός για ένα νέο ΦΙΔΗΚ![" Οι περισσότεροι «αποστάτες» βουλευτές θα ιδρύσουν δικό τους κόμμα, το «Φιλελεύθερον Δημοκρατικόν Κέντρον» (ΦΙΔΗΚ) τον Δεκέμβριο του 1965 με αρχηγό τον Στεφανόπουλο." ].
    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1_%CF%84%CE%BF%CF%85_1965

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Kώστας 14/02/2010 00:24:21

      το Κ στο τέλος του ΦΙΔΗΚ ελιναι απαραίτητο;

    • Γ.Μ.Π. avatar
      Γ.Μ.Π. @ Kώστας 14/02/2010 00:25:22

      ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΦΙΔΗΚ ΤΟΥ 65 ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΠΟΛΑ ΤΟΥ 93 ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΠ ΤΟΥ 2000. Η ΔΕ ΝΤΟΡΑ ΔΕ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΚΤΡΩΜΑΤΑ. ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΑΘΕΙΑ!!!!

    • kanis avatar
      kanis @ Kώστας 14/02/2010 00:32:15

      O Kυριάκος θα την ακολουθήσει;
      Η ερώτηση αφορά έρευνα, γύρω από την εξέληξη του γονιδίου της αποστασίας.

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Kώστας 14/02/2010 00:37:12

      Τί λόγο είχε η Ντόρα να συμμετέχει στην ΠΟΛΑΝ; Και το ΚΕΠ πολύ θα ήθελε να το προσεταιριστεί το 2009, απλά δεν της κάθησε ή ήταν ακριβό το τίμημα. Ας μην επικαλούμαστε τα άσχετα!

    • Γ.Μ.Π. avatar
      Γ.Μ.Π. @ Kώστας 14/02/2010 00:43:29

      ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ. Η ΜΗΠΩΣ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ????!!!!

    • kanis avatar
      kanis @ Kώστας 14/02/2010 00:53:41

      Αυτονόητο είναι, το τι πιστεύει η βάση της ΝΔ για την Ντόρα!
      Οι εσωκομματικές εκλογές, που ανέδειξαν το Σαμαρά, το κλεισαν το θέμα αυτό!
      Οποιος έχει δυσκολίες ως προς την αποδοχή...χρήζει πλέον ψυχιάτρου κι ουχί συνεντεύξεων, που μόνο χλευασμό προκαλούν!!
      Γκεγκε;

    • Kώστας avatar
      Kώστας @ Kώστας 14/02/2010 00:54:15

      Σωστά, δε συμμετείχε. Συμμετείχε όμως στο πριόνισμα του Μιλτιάδη Εβερτ. "Συμμετείχε" όμως στην μετατροπή του κράτους σε τροχονόμο του υπόδικου Καραβέλα.
      -"Συμμετείχε" στην υποστήριξη του εκτρώματος Ανάν. Κάτω στην Κύπρο κυριολεκτικά την "λατρεύουν":
      "Αναβρασμό, οργή και οξύτατες αντιδράσεις έχει προκαλέσει στην Κύπρο το σενάριο υπουργοποίησης της Ντόρας Μπακογιάννη και τοποθέτησής της στο υπουργείο Εξωτερικών.
      Το πρόβλημα φυσικά των Κυπρίων δεν είναι η είσοδος της δημάρχου Αθηναίων στην κυβέρνηση. Είναι αυτονόητο. Το πρόβλημα της συντριπτικής πλειοψηφίας του κυπριακού λαού -και όχι μόνο του 76% που ψήφισε ΟΧΙ στο Σχέδιο Ανάν- είναι οι γνωστές θέσεις της Ντόρας υπέρ του «ναι» στο διχοτομικό έκτρωμα και η επιχείρηση επιβολής αυτών των θέσεων με εκβιαστικά μέσα."
      http://www.paron.gr/v3/new.php?id=3920&colid=37&catid=34&dt=2009-09-13


      -"Συμμετείχε" στο πάρτυ της Ζίμενς:http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=106137
      -"Συμμετείχε" στις εκλογές της ΟΝΝΕΔ τη δεκαετία του 80 και εισέπραξε "αποθέωση":http://www.youtube.com/watch?v=y-uDkM77onE

      Και στο τέλος-τέλος συμμετείχε και στις εκλογές της 29ης Νοεμβρίου. Με τα περισσότερα ΜΜΕ να την στηρίζουν(ΜΕGA, Συγκρότημα Λαμπράκη,Αλτερ,Καθημερινή) και το αποτέλεσμα γνωστό. Και μετά άρχισε το ψέμμα πως οι άνθρωποι του Καραμανλή τάχατες στήριξαν Σαμαρά. Σε ιθαγενείς απευθύνεται; Όλοι εδώ είμαστε και θυμόμαστε καλά. Ολοι οι βουλευτές της Β Αθηνών τη στήριζαν(πλην Παναγιωτόπουλου). Και η πλειοψηφία της κοινοβουλευτικής ομάδας.Και στο τέλος-τέλος θυμόμαστε καλά πως ο κόσμος που με πείσμα στήθηκε στις ουρές δεν χειραγωγείτο από κανένα κομματικό ινστρούχτορα. Ήθελε να ξεσπάσει και ξέσπασε.
      Η κ. Μπακογιάννη να το πάρει απόφαση. Είναι αντιπαθής όχι απλά σαν πρόσωπο , αλλά κυρίως σαν πολιτική φιλοσοφία=ίντριγκα, υπονόμευση, φατριασμός, φαυλότητα, ψευδολογίες.
      Ας την φιλοξενούν όσο θέλουν τα πανίσχυρα ΜΜΕ στην προσπάθεια υπονόμευσης της ΝΔ. Είναι και ο τελευταίος θλιβερός ρόλος που θα διαδραματίσει στην πολιτική της σταδιοδρομία.

  10. Παντακης Γιωργος avatar
    Παντακης Γιωργος 14/02/2010 01:02:56

    Ενας "στρατιωτης" που εργαζεται ποτε δεν ειναι...ανεπιθυμητος εκτος και δεν υπακουει στον Αρχηχο....
    Βρασιδα....την καραμελα και την φτηνοπροπαγανδα της ΠΟΛΑΝ αστην ο κοσμοσ της Ν.Δ....εχει αποψη και το εδειξε.

  11. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 14/02/2010 01:06:57

    Ουαί τοις ηττημένοις!!

  12. Παντακης Γιωργος avatar
    Παντακης Γιωργος 14/02/2010 01:13:55

    Ενας "στρατιωτης" που δουλευει ποτε δεν ειναι....ανεπιθυμητος ολα τα αλλα ειναι Μητσοτακεικα.

  13. Tasos avatar
    Tasos 14/02/2010 01:26:10

    Ναι, είσαι ανεπιθύμητη. Σήκω και φύγε.

  14. kanis avatar
    kanis 14/02/2010 01:42:09

    Ο Σαμαράς βίωσε με σεμνότητα την άδικη δίωξη που υπέστη. Γιαυτό και τον καλοδεχτήκαμε, τον ακούσαμε, μας έπεισε...
    Δεν το θυμάμαι, να κάνει πρωτοσέλιδα τύπου "θιγμένης γκόμενας" ή να μετατρέπει το ΥΠΕΞ σε γραφείο προσωπικών του δημοσίων σχέσεων,να παραμερίζει διπλωμάτες για να βάλλει πρόσωπα της οικογένειας στη θέση τους, κλπκλπκλπ

    Πάμ παρακτω λοιπόν κι ηραμήστε την.
    Η χώρα έχει προβλήματα σοβαρά.
    Δεν μπορούμε να τρώμε χρόνο, για τα καπρίτσια μιας αποτυχημένης μεγαλοκοπέλλας!

  15. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 14/02/2010 02:05:51

    ανεπιθύμητη και βγάζουμε και καντήλες.

  16. ARISTOMENIS VIGILANT avatar
    ARISTOMENIS VIGILANT 14/02/2010 08:20:03

    ΟΥΤΕ Ο ΞΕΝΟΣ ΠΑΡΑΓΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΟΝΤΑΡΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ.
    ΟΛΗ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΟΥΤΕ ΓΛΥΦΙΝΤΖΟΥΡΙ ΣΕ ΠΑΙΔΙ...
    ΜΟΝΟΝ Ο ΕΓΓΟΝΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΑΓΚΑΣ..

  17. άστεγος avatar
    άστεγος 14/02/2010 08:50:54

    Όχι μόνο να φύγει αλλά να πάρει μαζί της και όλους τους αποτυχημένους με τους οποίους είχε περικυκλώσει τον Κ.Κ., να τελειώνουμε με δαύτους.
    Εάν δεν τους διώξει τώρα ο Πρόεδρος η πορεία μας θα είναι μία ζωή ταγκό (δύο βήματα μπρός ένα πίσω).

    • «Κασανδρα» avatar
      «Κασανδρα» @ άστεγος 14/02/2010 13:43:05

      :-*

      Αμήν και πότε

  18. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 14/02/2010 08:59:25

    Τ'άμαθες τα νέα πατέρα;Η Ντόρα νιώθει εν μέρει(;;;;;;;)ανεπιθύμητη εκεί που είναι.Λες ν'άρθει κατά δώ;Αν το κάνει,θ'άχω δύο αχινούς στις μασχάλες μου.Αυτήν .....και τον 'άλλο', τον κολλητό της.Δεν με βλέπω καλά πατέρα.Ανησυχώ κι ας με στηρίζουν με νύχια και με δόντια τα βοθροκάναλα και τα συγκροτήματα.Ανησυχώ πολύ πατέρα.Ακόμα και κόμμα να φτιάξει,ποιός με διαβεβαιώνει ότι δεν θα μου φύγουν πολλά απ'τα προβατάκια μου;Ευτυχώς πατέρα,που με παρηγορεί το σημερινό Gallop της σοφής κι αντικειμενικής εταιρίας δημοσκοπήσεων.Σωστά κατάλαβες πατέρα.Ναί,της εταιρίας που μελετά μ'εμβρίθεια την Libido των ιθαγενών,εν όψει εκλογών.

  19. effie B. avatar
    effie B. 14/02/2010 09:01:40

    Αντι να ντρεπεται και αυτη και ολο το σκυλολοι που διελυσαν την Ελλαδα, την ευτελισαν και την καταξευτελισαν διεθνως, εχει και το θρασος να λεει οτι αισθανεται"εν μερει ανεπιθυμητη". Τελειως ανεπιθυμητη ειναι και να το καταλαβει... Την εχει ξεπερασει η εποχη της και μαλλον το εχει αντιλειφθει. Καιρος να απομακρυνθει με ελαφρια πηδηματακια και να αφησει τον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ να μαζεψει τα ασημαζευτα. Γερο βαρος του φορτωσαν και εχουν το θρασος να μιλουν με "βαρυγδουπες" συνεντευξεις. Να γινει το συνεδριο και να ξεκαθαρισει η "κοπρος του Αυγεια" με ολους αυτους, να τελειωνουμε μια και καλη. Ελεος πια με το θρασος τους!!!!!

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ effie B. 14/02/2010 09:46:47

      Ο Καραμανλής διέλυσε και κατεξευτέλισε την Ελλάδα, πρώτα απόλα ο Καραμανλής μετά η Ντόρα.
      Στον μεγάλο που είχε όλη την εξουσία πάνω απο όλους απο Ντόρες και Σαμαράδες γιατί του δίνεις συγχωροχάρτι και φορτώνεις όλο το κακό σε μιά υπουργό;

    • «Κασανδρα» avatar
      «Κασανδρα» @ effie B. 14/02/2010 12:46:05

      Ελα τώρα δουλευόμαστε για την υπουργό, δεν βλέπεις δεν διαβάζεις όποια πέτρα και να σηκώσεις.

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/02/2010 09:20:29

    Το βασικό πρόβλημα με την Ντόρα είναι ότι δεν τραβάει. Ιδεολογικά είναι κόρη του μπαμπά. Τα περί "φιλελεύθερης" πολιτικής τα ακούω βερεσέ (δίνει κάκιστο όνομα στην λέξη "φιλελεύθερος"). Όλοι οι πολιτικοί ροκανίζουν αυτόν που θεωρούν αντίπαλό τους αλλά η ίδια μάλλον το παράκανε (έε.. είχε και τον μπαμπά που έχει την πανεπιστημιακή έδρα στο θέμα).

    Αν μερικοί βγάζουμε σπυριά με το νεοελληνικό πολιτικό ήθος, το εκπροσωπεί, νομίζω. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τα παρατάει, ή αν πιστεύει ότι μπορεί, ας κάνει δικό της κόμμα. Δεν μπορεί, γιατί έχει αξία μόνο σαν μπαλαντέρ ή διασπαστικός μηχανισμός είτε στην Ε.Κ., τότε, ή στην ΝΔ ή σε όποιο κόμμα βρεθεί.

  21. effie B. avatar
    effie B. 14/02/2010 09:49:10

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ:

    Ο Αντώνης Σαμαράς, η στρατιά του Μπρανκαλεόνε και η «νέα μεταπολίτευση»

    Tου Στεφανου Kασιματη / kassimatis@kathimerini.gr

    Υπάρχουν δύο ειδών τραγωδίες στη ζωή, έλεγε ο Τζορτζ Μπέρναρντ Σο. Η μία είναι να μην πραγματοποιηθεί ποτέ η επιθυμία της καρδιάς σου. Η άλλη είναι να πραγματοποιηθεί. Οι συνομιλητές του Αντώνη Σαμαρά, που συμφωνούν με τον αφορισμό του Ιρλανδού συγγραφέα, θα σας πουν ότι ο πρόεδρος της Ν.Δ. διατρέχει τον κίνδυνο να καταλήξει στη δεύτερη κατηγορία...

    Πρώτα απ’ όλα, επειδή ο ίδιος έχει πλήρη επίγνωση ότι ανεδείχθη στην ηγεσία της Ν.Δ. ακριβώς κατά την περίοδο που το σύστημα καταρρέει εκ των έσω και προς τα έσω. Χρησιμοποιεί μάλιστα έναν όρο της μηχανικής (κλάδου της φυσικής), που υιοθετήθηκε στην πολιτική ανάλυση από τους μελετητές της κατάρρευσης του σοβιετικού μοντέλου: την «ένρηξη», δηλαδή την αντίθετη διαδικασία της έκρηξης. «Χρεοκόπησε το σύστημα της μεταπολίτευσης», πιστεύει ο Α. Σαμαράς και εννοεί «το τέλος του οικονομικού μοντέλου που αναδιένειμε τα δανεικά των προηγουμένων γενεών στις επόμενες», όπως επίσης «το τέλος του πολιτικού συστήματος που συγκέντρωνε την εξουσία στην υδροκέφαλη κορυφή, κατακερμάτιζε τις αρμοδιότητές της παντού και έφτιαχνε αυτοδιοικητικά συστήματα χωρίς πόρους». Για όλους αυτούς τους λόγους, υποστηρίζει ότι χρειάζεται «μια νέα μεταπολίτευση, χρειάζεται αλλαγή υποδείγματος».

    Στην εικόνα αυτή, ας προστεθεί και η διαπίστωση ότι η Ν.Δ. έχει μπροστά της μια έρημο να διασχίσει και, τότε, οι επιλογές του Σαμαρά ως προς την πολιτική που σχεδιάζει να εφαρμόσει ακούγονται λογικές: Απορρίπτει τη «δομική αντιπολίτευση» που εισήγαγε το ΠΑΣΟΚ στη δεκαετία του 1970, δηλαδή την τυφλή άρνηση κάθε πλευράς της κυβερνητικής πολιτικής· απορρίπτει ομοίως και την τεμπέλικη «στρατηγική του ώριμου φρούτου», την επινόηση του Γιάννη Λούλη, την οποία (για προφανείς λόγους...) ακολούθησε ακρίτως η Ν.Δ. από τα μέσα της δεκαετίας του 1990. Ο Σαμαράς επιλέγει να αντιπαρατεθεί στην κυβέρνηση με ένα μείγμα στήριξης και σύγκρουσης, μέσα από το οποίο θα διαμορφωθεί σταδιακά η ατζέντα της Ν.Δ.

    Ωραία όλα αυτά και, οπωσδήποτε, δείχνουν άνθρωπο που αντιλαμβάνεται τη δυσκολία του ρόλου του και δεν αντιμετωπίζει το καθήκον του με επιπολαιότητα. Ηγείται όμως ενός κόμματος, του οποίου η στελέχωση από απόψη ποιότητος θυμίζει την... Armata Brancaleone - για όσους θυμούνται την έξοχη κωμωδία του Μάριο Μονιτσέλι με τον Βιτόριο Γκάσμαν. Περιστοιχίζεται από ανθρώπους των οποίων η εικόνα στην τηλεόραση σε κάνει αμέσως να αλλάζεις κανάλι. Οσο για την κοινοβουλευτική ομάδα, αυτή, κατά την γλαφυρά διατύπωση ενός στελέχους, «είναι λουμπεναριό», κατά την διατύπωση ενός άλλου, «ρεμπέτ ασκέρ». Είναι χαρακτηριστικό αυτό που συνέβη μόλις την περασμένη Πέμπτη: Η Ν.Δ. υπέβαλε αίτημα ονομαστικής ψηφοφορίας για τη ρύθμιση με την οποία αυξάνεται η φορολογία των καυσίμων. Οταν το προεδρείο διάβασε τα ονόματα των 18 που είχαν υπογράψει το αίτημα, αρκετοί εξ αυτών απουσίαζαν, με αποτέλεσμα η πρόταση να απορριφθεί. (Να μην ξεχάσω, τέλος, την διόλου αμελητέα απειλή της Ντόρας, η οποία τον περιμένει στη γωνία, όπως η ίδια λέει ευθέως στους συνομιλητές της...)

    Εντούτοις, υπάρχει και ένας άλλος κόσμος, του οποίου η φωνή δεν διαπερνά τον κλοιό που έχουν φτιάξει γύρω από τον Σαμαρά οι συνήθεις κόλακες και διάφοροι πονηροί, που ποντάρησαν στο τελευταίο άλογο και τώρα γυρεύουν να εξαργυρώσουν την επιταγή. Ο κόσμος αυτός υποστήριξε τον Σαμαρά πέρυσι στις 29 Νοεμβρίου, τείνει όμως να απογοητευθεί από τους συμβιβασμούς, που απειλούν το όραμα της «νέας μεταπολίτευσης» και στους οποίους φαίνεται να ενδίδει ο πρόεδρος της Ν.Δ. Η ανησυχία του κόσμου αυτού συμπυκνώνεται στα λόγια διακεκριμένου νομικού, ο οποίος διετέλεσε και βουλευτής: «Κάποιος πρέπει να πει στον Σαμαρά ότι, όπως έδειξε με το παράδειγμά του ο Κωνσταντίνος Καραμανλής το 1974, ο ηγέτης, όταν μάλιστα έχει περάσει μέσα από την έρημο, δεν χρωστάει τίποτε και σε κανέναν!» Το ζήτημα είναι να βρει τον τρόπο να το δείξει κιόλας...
    -----------------------------------------------------------------------
    Ο ΑΝΤΩΝΗς ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΤΗΝ ΕΡΗΜΟ ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΣ. ΓΥΡΙΣΕ ΠΙΣΩ ΔΥΝΑΤΟΣ. ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ. ΟΜΩΣ ΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΟΡΓΗ ΜΑΣ ΚΑΤΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΩΚΤΙΚΑ-ΠΟΛΙΤΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΑΦΗΝΟΝΤΑΙ ΝΑ ΧΤΙΖΟΥΝ ΟΖΟΥΣΕΣ ΦΩΛΙΕΣ ΓΥΡΩ ΤΟΥ....

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ effie B. 14/02/2010 20:38:02

      Ο Στέφανος Κασιμάτης είχε στηρίξει με νύχια και με δόντια τη Ντόρα πριν τις εσωκομματικές εκλογές. Ο ίδιος είχε αποκαλέσει φοβικό τον Σαμαρά αμέσως μετά τις εκλογές του Οκτωβρίου, λέγοντας πως συνομιλητές του λένε πως φοβάται μην φάει κανένα...παπούτσι ανεβαίνοντας στο βήμα, γενικώς. Τώρα, του δίνει συμβουλές για πιο αποτελεσματική αντιπολίτευση. Ιδεολογικά ο Κασιμάτης είναι αμιγής αριστεροφιλελεύθερος-ελευθεριακός, από τους πιο αμιγείς εκπροσώπους του...είδους. Οι συγκεκριμένοι βγάζουν καντήλες με τον Σαμαρά, τον αποκαλούν "αριστοκράτη Καρατζαφέρη" (Σωμερίτης). Βέβαια, ο Κασιμάτης είναι πολύ καλύτερος από τον Σωμερίτη και περισσότερο αντικειμενικός από την φαρμακωμένη μούμια του Κολωνακίου.

      Λάβετε ωστόσο όλα τα παραπάνω δεδομένα υπ' όψη σας. Όσο για μένα, δεν ξέρω τι να διαλέξω από τις παραινέσεις του Σ. Κασιμάτη προς Σαμαρά...

      Το ότι ο Σαμαράς πρέπει να κάνει ένα γερό ξεκαθάρισμα, άλλως ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ, στη ΝΔ, είναι πάντως σίγουρο. Να βρει νέους ανθρώπους, με ήθος, μόρφωση και ικανότητες, που να εκπροσωπούν τον πατριωτικό χώρο και να τους αναδείξει.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ effie B. 15/02/2010 22:19:04

      Πράγματι το νούμερο ΕΝΑ πρόβλημα της ΝΔ αυτή την ώρα είναι το μέτριο έως κακό έμψυχο πολιτικό δυναμικό της. Δεν υπάρχει σοβαρή και αξιόπιστη ομάδα που να παράγει πολιτική. Σε ένα ομαδικό άθλημα όπως η πολιτική, δεν αρκεί να έχεις καλό αρχηγό.

  22. effie B. avatar
    effie B. 14/02/2010 09:54:01

    Προς Κεραυνο

    Συμφωνω απολυτως μαζι σου, δεν τον ανεφερα γιατι το κειμενο σχολιαζε την Ντορα.
    ....Ο Καραμανλής διέλυσε και κατεξευτέλισε την Ελλάδα, πρώτα απόλα ο Καραμανλής μετά η Ντόρα....
    Ετσι οπως ακριβως το γραφεις: δευτερη στη σειρα...

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ effie B. 14/02/2010 10:02:36

      Προηγούνται άλλοι για δεύτεροι στην σειρά Ρουσόπουλοι, Παυλόπουλοι, Αλογοσκούφηδες ...

    • ΣΟΦΙΑ avatar
      ΣΟΦΙΑ @ effie B. 14/02/2010 12:01:29

      Κάνετε τεράστιο λάθος για τον Καραμανλή! Ντροπή μας να απαξιώνουμε έτσι τον άνθρωπο που κυνηγήθηκε και λασπώθηκε όσο κανένας άλλος από τη διαπλοκή, τον άνθρωπο που κατάφερε μέσα σ' αυτό το βρώμικο σύστημα να φέρει τη Ν.Δ. δύο φορές στην εξουσία! Έκανε λάθη, δε λέω,όμως ας αναλύσουμε και λίγο τους λόγους που έκανε αυτά τα λάθη!Και όσο τρώμε τις σάρκες μας, τόσο θα βρίσκουν χώρο οι νταβατζήδες της διαφθοράς να κάνουν τα παιχνίδια τους! Έλεος πια με τον Καραμανλή! Τον φοβούνται οι Πασόκοι. Εμείς;

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ effie B. 14/02/2010 12:20:57

      ΣΟΦΙΑ κάνεις μεγάλο λάθος δέν είμαι Νεοδημοκράτης, ψήφισα ΠΑΣΟΚ για να φύγει ο Καραμανλής απο την εξουσία όπως κάλλιστα θα ψήφιζα Νέα Δημοκρατία άν κυβερνούσε και με το ΠΑΣΟΚ ένας αντίστοιχα κακός πρωθυπουργός. Ο Καραμανλής ρήμαζε την Ελλάδα για 5 χρόνια και είχε την απόλυτη ασυλία απο όλους τους Έλληνες το σύνολο των ΜΜΕ ακόμα και απο τους οπαδούς του ΠΑΣΟΚ απο το 2000, αυτό του έδωσε θάρρος να κάνει ανενόχλητος την δουλειά του. Τα αποτελέσματα τα βλέπεις έφτασε την Ελλάδα στα όρια της χρεωκοπίας, στα χέρια του ΔΝΤ και έφυγε σάν λαγός παραδίδοντας τα αγκάθια σε έναν άλλο άνθρωπο που για πολλά χρόνια αυτός και οι οπαδοί του υποτιμούσαν στον χειρότερο βαθμό και έβριζαν.

  23. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 14/02/2010 09:59:20

    Μπά;;;;Αλλαξε ρότα η Καθημερινούλα;;;;;;Τι άλλο θα δούμε;Γιατί το σίγουρο είναι πως ακόμα δεν τ'άχουμε δεί όλα.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Σπάρτακος 14/02/2010 10:07:37

      Σπάρτακε επειδή είσαι πονηρεμένος -κι εγώ ξινή- συνδύασε την ρότα της Καθημερινούλας με την σημαία που στολίζει την ιστοσελίδα της ΝουΔούλας --ή μάλλον με το πώς της σημαίας...- και θα σου λυθούν οι αποριούλες...

  24. artemis avatar
    artemis 14/02/2010 10:29:36

    και για τα αποτελεσματα του βαρομετρου της καθημερινης (πασοκ 48% νδ 31%) η ντορα φταιει???

  25. άστεγος avatar
    άστεγος 14/02/2010 11:21:14

    Η Θοδώρα έχει την εντύπωση πως ο λαός νοιάζεται για τη γνώμη και τα συναισθήματά της.
    Είναι πραγματικά απελπισμένη αφού προσπαθεί τώρα να εμπλέξει και το υπέργηρο πατέρα της την εξέλιξη της καριέρας της.
    Πού καταντάει ο άνθρωπος όταν δεν έχει επίγνωση των προσωπικών του ορίων!
    Πχ. έχει ποτέ αναρωτηθεί εάν θα είχε προχωρήσει στην πολιτική εάν δεν ήταν θυγατέρα του Μητσοτάκη;
    Άσε μας κορίτσι μου με τις φαντασιώσεις σου.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ άστεγος 15/02/2010 22:21:16

      Σαν απατημένη γκόμενα της showbiz που δίνει συνέντευξη σε μεσημεριανάδικο μετά το πολύκροτο διαζύγιο για να ξαναβγει στην επιφάνεια συμπεριφέρεται η μεγαλοκοπέλα της Αραβαντινού.

  26. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 14/02/2010 12:22:01

    Αρτεμίδιον,μάλλον δεν τ'όπιασες σωστά τι θέλει να πεί 'το ποιητή'(δηλ.η Καθημερινούλα).Ψάξτο λίγο κοριτσάκι μου.Μετά την αείμνηστη,Ε.Βλάχου,το εφημεριδόνι παραδέρνει.Ανεμοδούρα έχει γίνει.Ανάλογα με το άν σκαλίζουν 'κάποιοι' τις παληές μας αμαρτίες(κι είναι και πολλές παναθεμά τες).Πάντως,γιά να μην πολυψάχνεσαι:Σαμαρά ΔΕΝ στηρίζει.Το αυτό ισχύει και γιά σένα συμπαθεστάτη,ΚΒΣ και φυσικά όχι 'ξινή'.

  27. «Κασανδρα» avatar
    «Κασανδρα» 14/02/2010 12:48:24

    Βρέ ουστ κάποιος να σουτάρει επιτέλους το Μητσοτακέικο από το κόμμα, για να αποσύρει το επίτιμος από το δράκουλα επιτέλους.

    ΟΥΣΤΤΤΤΤΤΤ

    • «Κασανδρα» avatar
      «Κασανδρα» @ «Κασανδρα» 14/02/2010 13:00:37

      εδώ η συνέντευξη στο Βήμα

      http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=315205&dt=14/02/2010

  28. Γιαννης avatar
    Γιαννης 14/02/2010 13:45:11

    Καλό το σφουγγάρι Αντώνη αλλά πρέπει να ρίξεις και καμιά φάπα σε αυτούς που σε υπονομεύουν. Ας το χωνέψουν επιτέλους. Τελείωσαν! Η Ν.Δ. δεν είναι ανώνυμη εταιρία όπως επιθυμεί η Αγία Οικογένεια!


    Απολαύυστε τους στο επίσημο group της Ντόρας στο Facebook:

    "Φύγε Ντόρα απο τους... χλιμίτζουρες της ΝΔ"


    "ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΛΙΜΙΤΖΟΥΡΕΣ,ΑΠΛΩΣ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ ΕΙΝΑΙ"


    "Σωστοί ολοι σας μόνο με Ντόρα αυτη η πολυπαθη παραταξη,θα εχει μέλλον......Ο καλαματιανός ειναι συνεταιράκι τού φλούφλη παπανδρέου.....!!!"
    "Δε θα αφήσουμε κανέναν να βάλει τη Ντόρα στη γωνία!"


    http://www.facebook.com/DoraBakoyannis

    • «Κασανδρα» avatar
      «Κασανδρα» @ Γιαννης 14/02/2010 15:08:20

      Στο αγύριστο, αμήν και πότε.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Γιαννης 15/02/2010 22:22:54

      Πάντως είναι απίστευτο το ΤΙ ΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΙΣΟΣ εμπνέει αυτή η γυναίκα στο λαό!!!!Πραγματικά καμμένο χαρτί της πολιτικής..

  29. ataktos avatar
    ataktos 14/02/2010 13:50:54

    Είμαστε μια ευτυχισμένη γενιά ....Ζούμε και παρακολουθούμε το τέλος μιας εποχής...

  30. Άφατος avatar
    Άφατος 14/02/2010 14:17:23

    Ότι είναι ανεπιθύμητη στην ελληνική κοινωνία γενικότερα δεν το 'χει καταλάβει; Αυτό που έχει σημασία είναι ότι η ίδια ως πολιτικό πρόσωπο δεν έχει καμία βαρύτητα, κάτι που παρά την αντιπάθεια που βγάζει δεν μπορεί να πει κάποιος για τον πατέρα της. Ό,τι κι αν ανέλαβε το έκανε με γνώμονα την προσωπική της πορεία, βλ. δήμο Αθηνών και Υπ. Εξ και τα αποτελέσματα που έφερε ήταν αμελητέα.

  31. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/02/2010 14:22:14

    "Οι τοίχοι έχουν αυτιά και τα αυτιά μας τοίχους"

    ΠΠ

  32. popolaros avatar
    popolaros 14/02/2010 15:01:06

    Ντόρα, μπορείς να πάρεις τον Yorgo και να πάτε στα ξένα.
    Εκεί που ανήκετε.

  33. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 14/02/2010 15:25:34

    Πάψτε επιτέλους να ασχολείστε με την Ντόρα...Ο πρόεδρος έχει την δικιά του ηγετική ομάδα με Μανώλη, Δασκαλάκη, Ζαγορίτη, Αρβανιτόπουλο, Παπακώστα, Μιχαλιλιάκο κλπ. Τι αξία έχει η Ντόρα μπροστά σε αυτούς τους ογκόλιθους της πολιτικής;

    • artemis avatar
      artemis @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 14/02/2010 15:32:12

      το γιγαντα μαρκοπουλο ξεχασες αγαπητε.... που θελει τρεις ντορες στην καθισια του

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 14/02/2010 15:38:48

      εξ άλλου το είπε και η ίδια: πικρίες και προσωπικές αρζέντες δεν έχουν θέση στην πολιτική

    • ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
      ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 14/02/2010 15:43:00

      artemis..έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά για τον Μαρκόπουλο άκουγα ότι είναι σε δυσμένεια λόγω των θεμάτων με ΕΟΤ κλπ. Εύχομαι σύντομα να ξαναβγεί μπροστά. Η χώρα τον έχει κι αυτόν ανάγκη.

    • ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
      ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 15/02/2010 14:34:36

      QQ μάθε ορθογραφία πρώτα και μετά μίλα.

  34. Quicky avatar
    Quicky 14/02/2010 16:45:55

    Και πολύ άργησε να το καταλάβει...ΟΥΣΤ!

  35. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 14/02/2010 18:44:26

    Αγαπητέ Κεραυνέ, είναι τουλάχιστον στρουθοκαμηλισμός να πιστεύεις ότι για όλα τα δεινά της χώρας φταίει ο Καραμανλής.Η διακυβέρνηση της χώρας στο διάστημα της μεταπολίτευσης από τη Ν.Δ. ήταν διάλειμμα για να μπορεί να ανασυγκροτήσει το ΠΑΣΟΚ τις δυνάμεις του και για να βρίσκει άλλοθι για την καταστρεπτική πολιτική που εφαρμόζει εδώ και δεκαετίες στη χώρα! Τα επικοινωνιακά του παιχνιδάκια τελειώνουν! Ξυπνάμε και ξυπνάμε άσχημα!!

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ ΣΟΦΙΑ 14/02/2010 19:28:45

      Δέν λέω οτι για τα πάντα φταίει ο Καραμανλής αλλά είναι αναγνωρισμένο απο όλους οτι όταν έφυγε παρέδωσε μιά Ελλάδα υπερβολικά χειρότερη απο αυτήν που ανέλαβε. Άσε που όταν ανέλαβε όλοι έλεγαν οτι το ΠΑΣΟΚ είναι οριστικά τελειωμένο δέν θα ξαναβγεί ποτέ.
      Νά λοιπόν που έπεσαν όλοι όσοι το έλεγαν έξω.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΣΟΦΙΑ 14/02/2010 19:46:28

      Μήπως μεσολάβησε και μια διεθνής κρίση ένα μόνον χρόνο πριν φύγει; Κατά την οποία η Ελλάδα πήγε πίσω πολύ λιγότερο από παραδοσιακές οικονομικές υπερδυνάμεις του πλανήτη, όπως η Αγγλία και οι Η.Π.Α.; Από ποιον "είναι αναγνωρισμένο" αυτό που λες; Εγώ ξέρω ότι παρέλαβε μια Ελλάδα χωρίς Εγνατία και την παρέδωσε με Εγνατία (το ΠΑΣΟΚ είχε φτιάξει τις πεδιάδες και από τα ορεινά, μόνον την Καστανιά. Ας μην μιλήσουμε για την παράκαμψη Καβάλας). Παρέλαβε μια Θεσσαλονίκη χωρίς ελπίδα για μετρό και το μετρό φτιάχνεται, είναι ήδη στη μέση. Αν δεν είχαν εμποδίσει κάποιοι μηδενιστές, θα είχε ξεκινήσει και η υποθαλάσσια. Ιονία οδός, Ε65, σήραγγα Τεμπών, όλα αυτά πήραν μπρος. Η απορροφητικότητα των κοινοτικών κονδυλίων έσπασε κάθε ρεκόρ. Η ανεργία είχε πέσει στο 7%, το χαμηλότερο ποσοστό από το 1989 (ας μην πούμε ότι η ΝΔ την άφησε το 1981 στο 2,1%...). Σημαίνων οικονομικός παράγοντας μου έλεγε το 2003 ότι δεν γινόταν καινούργια έργα γιατί οι "δικές τους" εταιρίες ήταν απασχολημένες με τα εκτελούμενα και ήθελαν να τελειώσουν πρώτα τα υπάρχοντα για να μπορέσουν να αναλάβουν άλλα, μην τυχόν και τα πάρει κανένας ανταγωνιστής. Προκηρύχθηκαν οι επεκτάσεις της Αττικής οδού από το Σουφλία, προϋπολογισμού 5,7 δις με αυτοχρηματοδότηση, παρακαλώ, που θα άλλαζαν τον οδικό χάρτη της Αττικής και θα γινόταν η Αθήνα μια σύγχρονη ευρωπαϊκή πρωτεύουσα. Ήταν το πρώτο πράγμα που έκανε η Μπιρμπίλω, ακύρωσε τις επεκτάσεις της Αττικής οδού, που θα γινόταν χωρίς να πληρώσει ούτε ένα ευρώ το ελληνικό κράτος! Θέλουμε ανάπτυξη, να η ανάπτυξη! Θέλουμε λεφτά, να λεφτά!

      Ο Καραμανλής Κεραυνέ μου έφερε 10 δις ευρώ καταθέσεις μέσα στην περίοδο της κρίσης, όταν οι εφοπλιστές μας έπαιρναν τα λεφτά τους από την... Ελβετία και τα έφερναν στην Εθνική και το... Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο! Ναι, στο παραδοσιακό μας ΤΤ του γνωστού κουμπαρά. Μόλις ανέλαβαν οι εγκληματίες ερασιτέχνες μίλησαν για ποθεν έσχες στις καταθέσεις και φύγαν σε ένα βράδυ 5 δις ευρώ, μέχρι τέλος Δεκεμβρίου ήταν 11 δις και δεν ξέρω κι εγώ πού εφτασε το τελικό νούμερο (το κρύβουν για να μην φτιάχνουν αρνητικό κλίμα).

      Θέλει να έχεις πολύ πασοκικό θράσος για να εγκαλείς τον Καραμανλή για την οικονομία, όταν το ΠΑΣΟΚ έχει καταφέρει σε 4 μήνες να φέρει τόση καταστροφή όσο κανένας άλλος στη σύγρχονη ιστορία σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΣΟΦΙΑ 14/02/2010 20:01:14

      Πέστα επώνυμε, γιατί το θράσος περισσεύει στους ΠΑΣΟΚους. Αντί να κρύβονται όχι μόνο γιατί αρνήθηκαν να συνεισφέρουν σε καιρό κρίσης αλλά και γιατί με τις επιλογές του GAP και της παρέας του βρισκόμαστε υπό την κηδεμονία τρίτων, έχουν το θράσος να μιλούν κατηγορόντας τους πάντες. Η εθνική τραγωδία στην οποία μας οδήγησε το GAP είναι κορυφαία αντεθνική πράξη.

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ ΣΟΦΙΑ 14/02/2010 20:03:55

      Επώνυμε άν είναι δυνατόν να μας βάζεις τους 4 μήνες μπροστά και να αμελείς 6 ολόκληρα χρόνια την ίδια στιγμή που ο Καραμανλής προεκλογικά τον Σεπτέμβριο μας έλεγε θρασύτατα και ειλικρινέστατα οτι η οικονομία είναι κατεστραμμένη και για 3 τουλάχιστον χρόνια ακόμα θα σας υποβάλλω σε σκληρή λιτότητα. Για να το λέει ο ίδιος απο μόνος του μπροστά σε ολόκληρο τον λαό φαντάσου πώς θα σκεφτόταν την πραγματικότητα απο μόνος του. Αλλά ο λαός δέν είναι χαζός σας έδωσε πολύ σκληρή απάντηση που όπως φαίνεται απο τις τωρινές δημοσκοπήσεις δέν αλλάζουν καθόλου.
      Το γεγονός οτι μόνο ο Μαρκόπουλος στην Εύβοια σπατάλησε μόνο μιά βδομάδα πρίν τις εκλογές με εντολή Καραμανλή 870.000 ευρώ φαντάσου τί γλέντι σπατάλης είχε γίνει σε πανελλαδικό επίπεδο. Δέν μας δώσατε ακόμα καμιά εξήγηση σχετικά με την μαύρη τρύπα 20 δίς ευρώ σε αδικιολόγητες σπατάλες την τριετία 2006 - 2009. Η παγκόσμια κρίση θα μπορούσε υπο άλλες συνθήκες να αφήσει την Ελλάδα ανεπηρέαστη γιατί επηρεάζει σημαντικά μόνο τις χώρες που εξάγουν προιόντα κάτι που δέν κάνει η Ελλάδα.
      Αλλά το αποκορύφωμα του θράσους σου είναι να μας λές οτι έκανε έργα ο Καραμανλής απο την στιγμή που τον Μάρτιο του 2004 τα πάντα ήταν τελειωμένα για τους Ολυμπιακούς αγώνες εκτός απο μερικές βιαστικές διορθώσεις. Τα βρήκε όλα έτοιμα το μόνο έργο που αναγκάστηκε να κάνει ήταν ο Μαλιακός λόγω του πολύνεκρου δυστυχήματος που έγινε επι των ημερών του όλα τα άλλα τα άφησε στην τύχη τους.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΣΟΦΙΑ 14/02/2010 20:22:18

      Καλά που μου θύμησες το Μαλιακό, το καλύτερο κομμάτι του ΠΑΘΕ που σχεδιάστηκε, χαράχθηκε, μελετήθηκε, προκηρύχθηκε και κατασκευάστηκε σε πέντε μόνον χρόνια και χωρίς την καλύτερη μορφολογία εδάφους.

      Το Μάρτιο του 2004 είχε τελειώσει το 80% των έργων για τους Ολυμπιακούς! Από το 1997 που είχε πάρει η Γιάννα τους Ολυμπιακύς, μέχρι το Μάρτιο του 2004, 80%. Από το Μάρτιο μέχρι τον Αύγουστο του 2004, το υπόλοιπο 20%. Για κάνε τις αναγωγές, γιατί εγώ δεν ξέρω τόσο καλά μαθηματικά. Ίσως αν δεν άλλαζε η κυβέρνηση να μην κάναμε καν Ολυμπιακούς.

      Θυμάστε όλοι την αγωνία μόλις είχε αλλάξει η κυβέρνηση για το αν θα καταφέρει να φτιάξει το στέγαστρο του Καλατράβα; Που ακόμη πειραματιζόντουσαν και υπήρχε κίνδυνος όχι μόνον να μην γίνει, αλλά μείνει το ΟΑΚΑ τελείως άχρηστο λόγω της εκκρεμότητας του στεγάστρου;

      Η Βάρης-Κορωπίου την ξεκίνησε και την τελείωσε ο Σουφλιάς με μια ανάσα από Μάρτιο σε Αύγουστο! Που την είχαν εγκαταλείψει οι ανίκανοι σωτήρες του ΠΑΣΟΚ στην τύχη της!

      Μιλας για τα 28 δις; Αυτά που έλεγε ο αρχηγός σου ψευδόμενος και συκοφαντώντας ότι τα χάρισε στους τραπεζίτες η κυβέρνηση και γιατί δεν δίνει ένα στους αγρότες; Ακόμη πιστεύεις εκείνο το παραμύθι και τώρα που έγινε κυβέρνηση;

      Είστε αξιολύπητοι, αλλά δυστυχώς την πληρώνουμε κι εμείς ως χώρα μαζί σας. Αυτό είναι το κακό. Δεν ντρέπεστε λίγο για το κακό που κάνετε και στους υπόλοιπους Έλληνες με το να υποστηρίζετε τόσο τυφλά το ΠΑΣΟΚ;

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ ΣΟΦΙΑ 14/02/2010 20:44:07

      @ Κεραυνός: Ο Παπανδρέου είχε ή όχι ενημερωθεί κατ' ιδίαν πρίν από τις εκλογές από τον Προβόπουλο; Απλή ερώτηση και η απάντηση είναι "ναι", είχε δημοσιευτεί στον τύπο.
      Με βάση αυτό το γεγονός, δίνω 4 εκδοχές:
      http://a-ergodes.blogspot.com/2010/02/blog-post_12.html

      Για τις ευθύνες του ανδρεοπαπανδρεϊκού ΠΑΣΟΚ, ας μην συζητήσουμε καλύτερα, τη δεκαετία του '80 ντρέπονται να την θυμούνται και οι τότε γενειοφόροι πρασινοφρουροί...

  36. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 14/02/2010 20:07:41

    Ορέστιε δέν σε παρεξηγώ καθόλου απο παλιά σε θυμάμαι απο τον Σεπτέμβριο πρίν τις εκλογές να προεξοφλείς τον ΓΑΠ σάν αποτυχημένο πρίν αναλάβει, τώρα μας λές για τους 5 μήνες. Ο λύκος την γούνα του δέν την αλλάζει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κεραυνός 14/02/2010 20:33:06

      Επισημαίνω εδώ και πολύ καιρό την ανεπάρκεια αυτού του ανθρώπου, αλλά και τις πρακτικές του. Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις πόσο αποτυχημένος είναι? Πάλι κρύβεται. Σαν τον λύκο που δεν αλλάζει τη γούνα του. Απορώ πόσο κομματικά τυφλωμένος είσαι και δεν το βλέπεις.

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ Κεραυνός 14/02/2010 20:34:34

      έ όχι και αποτυχημένος ο ΓΑΠ... Πέτυχε να φταίει η Γκόλντμαν Σαξ για την κρίση. Δεν χρειάστηκε να πει "δυστυχώς επτωχεύσαμεν", το έλεγαν πρώτα τα ελλινηικά μπλόγκς και μετά ο ξένος Τύπος. Επιτυχία!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κεραυνός 14/02/2010 20:41:26

      Κεραυνέ μου, αυτό που λες σημαίνει ότι νομίζεις ότι ο ΓΑΠ έχει πετύχει. Για πες τώρα κι εμάς τι έχει πετύχει μέχρι στιγμής.

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Κεραυνός 14/02/2010 20:49:45

      Επώνυμε εγώ δίνω πίστωση χρόνου για τον ΓΑΠ έναν χρόνο μετά έλα να με ρωτήσεις τον Οκτώμβριο του 2010 τί έχει πετύχει.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κεραυνός 14/02/2010 21:01:06

      Άρα ομολογείς ότι δεν έχει πετύχει τίποτα μέχρι στιγμής.

  37. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 14/02/2010 20:12:01

    Για τα 28 δίς στις τράπεζες που τα ξεκοκαλλίσανε οι τραπεζίτες εν μέσω της μεγάλης κρίσης γιά δώστε μου Ορέστιε και Επώνυμε μιά απάντηση.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κεραυνός 14/02/2010 20:34:08

      ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Ορίστε η απάντηση εξυπνάκια. Που μόνο αν είσαι αφελής θα υποστηρίξεις ένα τόσο κενό επιχείρημα.

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ Κεραυνός 14/02/2010 20:39:18

      Κεραυνέ είσαι βλαξ και άσχετος. Για ρώτα πόσα από τα 28 δις υπήρξαν. Ούτε τα έδωσαν ούτε τα πήραν. Λόγια για να μην πας να σηκώσεις τα λεφτά σου

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Κεραυνός 14/02/2010 20:46:02

      yangoolas αντί για βρισιές τράβα στην Μαβίλη να παρηγορήσεις τον τεθλιμένο αρχηγό σου που κάνει όνειρα οτι τάχα θα μας ξανακυβερνήσει.

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ Κεραυνός 14/02/2010 21:02:42

      έχεις δίκιο, συγγνώμη για τις βρισιές. Αλλά ενημερώσου, τα 28 ήταν τελικά πυροτέχνημα.

  38. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 14/02/2010 20:40:31

    Επώνυμε άν άφησε κάποιες ατέλειες το ΠΑΣΟΚ όπως στην Βάρης - Κορωπίου όπως σωστά λές ο Καραμανλής έδωσε τα ρέστα του να τις καλύψει για να γίνουν οι Ολυμπιακοί αγώνες και να κερδίσει αυτός την δόξα. Αλλά μόνο για 2 μήνες μόλις τελείωσε το πανηγύρι άφησε τα πάντα στην τύχη τους.
    Τα 28 δίς τα χάρισε ο Καραμανλής μέσω Παπαθανασίου στους τραπεζίτες που τα έφαγαν μόνοι τους σε χρόνο ρεκόρ πρίν τον Οκτώμβριο απο κεί και πέρα τί περίμενες να κάνει ο Παπανδρέου;
    Τα δήθεν επιχειρήματα σου και τα δικά σου και το Ορέστιου δέν με ενδιαφέρουν ο λαός σας έδωσε την απάντηση και θα σας την ξαναδώσει όταν χρειαστεί, οι δημοσκοπήσεις όπως βλέπεις εξακολουθούν να είναι για σάς κόλαφος. Όπως έγραψα παραπάνω το ΠΑΣΟΚ δέν ήταν τέλειο έκανε και αυτό τεράστια λάθη γι'αυτό το 2004 το είχαν όλοι τε΄λειωμένο αλλά ο Καραμανλής απέδειξε οτι υπάρχουν και πολύ χειρότερα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κεραυνός 14/02/2010 20:44:31

      Ποια ήταν τα χειρότερα τώρα που έκανε ο Καραμανλής, για πες μας συγκεκριμένα τα λάθη του να τα δούμε ένα-ένα να συζητήσουμε.

      (Για τα 28 δις, ας σου πω έστω και την ύστατη ώρα, Κεραυνέ μου, ότι τα 5 ήταν μόνον μετρητό σε αυξήσεις κεφαλαίου με προνομιούχες μετοχές που θα τις πλήρωναν οι τράπεζες με 10% τόκο και που θα τα επέστρεφαν οι τράπεζες εξαγοράζοντας τις προνομιούχες μετοχές όταν θα ήθελαν. Τα υπόλοιπα 23 δις ήταν εγγυήσεις. Από το σύνολο των 28 δις, πήραν τελικά τα 13 και τα 15 είναι ακόμη ανέγγιχτα. Αν τους τα "χάριζε" γιατί δεν τα πήραν όλα; Και γιατί κάποιες τράπεζες ήδη σπεύδουν να τα επιστρέψουν;).

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κεραυνός 14/02/2010 20:48:00

      Επιμένεις στο επιχείρημα για τα 28 δις και γίνεσαι περισσότερο αναξιόπιστος. Όπως σου τόνισε και ο yangoolas τα λεφτά αυτά είναι άυλα.
      Το μόνο που υπάρχει είναι μια αποτυχημένη διακυβέρνηση από έναν παντελώς ανίκανο, που μέσα σε 5 μήνες κατάφερε να μας γυρισει στα χρόνια μετά τον πόλεμο. Εκτόξευσε τον δανεισμό της χώρας, έκανε κόλπα με ξένες εταιρίες, παρέδωσε την εθνική κυριαρχία και έβαλε έναν λαό να αλληλοτρώγεται. Αν αυτό λέγεται επιτυχία, τότε γιατί χαίρονται όλοι εκτός από τους Έλληνες? Και πως λέγεται αυτός που κάνει χαρούμενος όλους πλην των Ελλήνων? Μειοδότης μήπως?

  39. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 14/02/2010 20:55:45

    Ορέστιε το ποιός μας γύρισε στα χρόνια πρίν τον πόλεμο ας κάνουν εξεταστική επιτροπή στην βουλή για την οικονομία και θα το δούμε.

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Κεραυνός 14/02/2010 21:20:00

      Ο Ανδρέας Παπανδρέου κρίθηκε πολλές φορές απο τον Ελληνικό λαό, είναι πεθαμένος εδώ και 15 χρόνια καιρός είναι να πάψουμε να ασχολούμαστε μαζί του.
      Εδώ κρίνουμε την κατάσταση που βρήκε ο Καραμανλής το 2004 σε σχέση με την τωρινή.

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ Κεραυνός 14/02/2010 21:30:28

      Και ο Εφιάλτης πεθαμένος είναι, και ο Ισαάκιος Άγγελος, και οι κουκουλοφόροι της Κοκκινιάς και ο ΑΓΠ. Για τους πρώτους, πίσσα στα κόκκαλά τους. Για τον ΑΓΠ κρατάω μια πισινή μήπως και κάνω λάθος και η πισσα είναι ήπια. Τον λαοπλάνο _ορνόγερο πληρώνουμε. Το όραμα της _υζούς, το Νίτρο (θυμάσαι αφιερώματα σε _υζιά και _ώλους?, μια συνέχεια είναι).

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Κεραυνός 14/02/2010 21:48:03

      Η μεγάλη διαφορά του Ανδρέα Παπανδρέου απο τον Καραμανλή τον ανιψιό τον φίλο σου είναι οτι ο Ανδρέας Παπανδρέου έκλεβε αλλά σκορπούσε και μεγάλο μερίδιο απο τα κλεμμένα στον κόσμο. Αντίθετα ο Καραμανλής όσα έκλεψε τα κράτησε όλα για την παρέα του.

  40. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 14/02/2010 20:59:36

    Ο Σαμαράς πάντως Ορέστιε που του κόβει λίγο περισότερο απο σένα άσχετα με το εάν θεωρείται ο αγαπημένος διάδοχος του Καραμανλή τον βούλωσε και συναίνεσε. Άν ήθελε και ήταν έτσι όπως τα λές μπορούσε να κάνει εκλογές και να τον ρίξει αλλά προτίμησε διαφορετική τακτική.

  41. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 14/02/2010 21:01:23

    Αν, Κεραυνέ, χαίρεσαι ακόμα που βγήκε το ΠΑΣΟΚ, πολύ φοβάμαι ότι δεν έχεις αντιληφθεί ακόμη τι παίζεται! Το κακό είναι ότι στην συντριπτική του πλειοψηφία ο λαός φαίνεται να μην έχει συνειδητοποιήσει τι θα ακολουθήσει. Καθοριστικό ρόλο παίζουν τα πράσινα ΜΜΕ, που κοντεύουν να κάψουν τον εγκέφαλό μας! Αλλά στο ξαναλέω: Ξυπνάμε και ξυπνάμε άσχημα!!!

  42. yangoolas avatar
    yangoolas 14/02/2010 21:06:40

    Για την οικονομία φταίνε:

    Οι περιορισμοί στο συνάλλαγμα το 50-60
    Η αδυναμία διαχείριση διαδοχής στο ελληνικό κεφάλαιο
    Η Χούντα που έγινα έρεισμα για το Πασόκ
    Το Πασόκ του ΑΓΠ
    Η ιδιότυπη ερμηνεία του "φιλελευθερισμού" α λα Μητσοτάκη
    Το Πασόκ του ΑΓΠ
    Το Πασόκ του φον Σημίτη του Μεγαλομάγειρα
    Η αδυναμία του ΚΚ
    Οι πρώτες 130 μέρες του ΑΓΠ

    Όπου έχεις απορία, ρώτα.

  43. yangoolas avatar
    yangoolas 14/02/2010 21:07:16

    ΑΓΠ, ΓΑΠ, ίδιο πράγμα...

  44. Orestios avatar
    Orestios 14/02/2010 21:09:30

    Μετά από ένα κρεσέντο ανευθυνότητας το GAP προ έτους ζητούσε την ανατροπή. Από τον Οκτώβρη, μείωση του ΑΕΠ κατά 2,6% υπό κυβέρνηση ανατροπής. Δανεισμός με επαχθής όρους, εθνικός εξευτελισμός, επίθεση σε όλες τις κοινωνικές ομάδες, αύξηση της ανεργίας, αποκάλυψη των ψευδών του, και πολλά άλλα.
    Εξεταστική στη Βουλή? Όχι αγαπητέ. Μπορεί να τα έφαγε γλυκά αλλά θα τα ξεράσει ξυνά.
    Αν εσύ σκέφτεσαι να αυτοκλτονήσεις πολιτικά και ό αντίπαλός σου σου λέει ναι το βλέπεις σαν στήριξη?

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Orestios 14/02/2010 21:25:14

      Τώρα που πέρασε και το θέμα του προέδρου περίμενε να φτάσει το 2013 τότε θα απολαύσουμε το ξέρασμα, μέχρι τώρα τουλάχιστον βλέπω άλλους να ξερνάνε.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 14/02/2010 21:36:28

      Να φοβάσαι τις ανατροπές. Όταν θα ακούγονται χτύποι στην πόρτα του Μαξίμου, δεν θα είναι ο ταχυδρόμος. Θα είναι οι πέτρες.

  45. Orestios avatar
    Orestios 14/02/2010 21:12:00

    Συμφωνώ. Ο κόσμος πιστεύει ότι όλα είναι καλά και μάλιστα κατατροπώσαμε τους "κακούς" ευρωπαίους. Χάρη στο GAP πάντα! Η περίοδος της μακάριας αδιαφορίας τελειώνει οσωνούπω και τότε.....δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι.

  46. QQ avatar
    QQ 14/02/2010 21:46:28

    πλακωσαν και τα ορφανά της δρακουλιάρας

  47. QQ avatar
    QQ 14/02/2010 21:54:06

    κοιτα μπουλη της ντόρας δεν εχουμε καμια τετοια προθεση απλα οταν προκαλείς φεριζεις και αντιδρασεις.

    Στα στακιδια και μαζι και την φιλευλεθερη παρέα της, και μην πάρεται τηλωφωνικά κέντρα siemens στο νέο κόμμα.

    Για πες μας και την ηγετική ομάδα της κόρης του δράκουλα;
    Νικηταράς, Σκυλακάκης, Κιλτιδης, Αρούλης, και τα αποπέδια του Μάνου. οαου!!!

    Καλύτερα να μασας παρά να μιλάς.

  48. QQ avatar
    QQ 14/02/2010 21:56:18

    είναι που δεν την στηρίζουν τα ΜΜΕ στουπ να το στασίδη

  49. yangoolas avatar
    yangoolas 14/02/2010 21:56:42

    Μόλις είπες τον ορισμό του σοσιαλησμού και των σοσιαληστών. Και πάλι ανενημέρωτος είσαι. Τα λεφτά του ΚΚ του β' είναι από την προηγούμενη γενιά (αλλά που να ξέρεις τέτοιες λεπτομέρειες)

    Αν τα ομόλογα είναι όπως τα ξέρω, έκλεψαν και έφαγαν επί ΚΚ του β'. Εκπόρνευσαν και εξευτέλισαν επί ΑΓΠ και επί Σημίτη. Για τον ΓΑΠ, θα δείξει. Για την ώρα γλυτωσε το "δυστυχώς επτωχέυσαμεν" (το λέει παπατζίδικα: μας στηρίζουν". Όπως "σκύψε να σε στηρίξω" χαχαχαχα.

  50. remali avatar
    remali 14/02/2010 22:10:04

    η ισπανικη υπηρεσια πληροφοριων διερευνα αν η ισπανικη οικονομια και το ευρω επεσαν θυμα επιθεσης κερδοσκοπων και ξενων μεσων μαζικης ενημερωσης (El Pais)

  51. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/02/2010 22:21:12

    Αχ αυτοί οι κερδοσκόποι... Αν έχεις λόγο να πιστεύεις ότι κάποιο χαρτί που έχεις θα πέσει, το πουλάς σήμερα, και αν ντε και καλά το θές στο χαρτοφυλάκιό σου, το αγοράζεις μεθαύριο. Αν είχες δίκιο, έβγαλες λεφτά. Αν είχες άδικο έχασες. Αν πούλησες χωρίς να το έχεις (short selling) και δεν σου βγει, καταστρέφεσαι (εσύ ο κερδοσκόπος).

    Συνομωσίες και τέτοια δεν περνάνε εδώ, τα νούμερα είναι μεγάλα.

    Κερδοσκόπος είναι ο επενδυτής με τον σύντομο επενδυτικό ορίζοντα. Χωρίς τους "κερδοσκόπους" χάνεται η πληροφόρηση και είναι λιγότερο αποτελεσματική η αγορά. Χασοσκόπο, δεν έχω συναντήσει μέχρι σήμερα.

  52. Orestios avatar
    Orestios 14/02/2010 22:26:24

    Στην Ισπανία ο Θαπατέρο ακολουθεί την ίδια καταστροφική πολιτική. Κυνηγά φαντάσματα.
    Και εκεί κρύβεται από τα προβλήματα του λαού, όπως ο δικός μας. Οι σοσιαλιστές πάντα έβλεπαν εχθρούς, όταν τα πράγματα έβαιναν άσχημα, αλλά ποτέ την δική τους ανικανότητα, που ήταν η πραγματική αιτία για την άσχημη εξέλιξη των πραγμάτων.
    Ας καλέσουν τους GhostBusters καλύτερα. Αυτοί κάτι θα βρουν. Και μετά μην ξεχάσουν οι δικοί μας να ζητήσουν την "τεχνογνωσία".

  53. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 15/02/2010 09:24:52

    Μακρόθεν αισθητή η όζουσα αποφορά της πράσινης χολής.Λοβοτομηθέντες και μωροί,άφρονες και κορυβαντιούντες,την ανοχήν των νουνεχών εκμεταλλευόμενοι,προσεγειώθησαν εις γαίαν ξένην πρός αυτούς.Και γι αυτό ασχημονούν.Αφετε αυτούς εν τη δεινή πλάνη των.Αφάνταστα διασκεδαστικοί,στην απέλπιδα προσπάθειά τους να προκαλέσουν.Συγγνωστή η ανημπόρια τους να στηρίξουν μ'άλλους τρόπους τον 'μαγεμένο ποδηλάτη'.Τι να πεί κανείς;Των οικιών υμών....υμείς άδετε!!!!!!!

  54. effie B. avatar
    effie B. 15/02/2010 15:44:34

    και μετα ξυπνησες.....
    Ο,τι ναναι....