#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/05/2010 16:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κ. Κατσέλη και η κυβέρνηση χρειάζονται reality check



Κυρίες και κύριοι, με συγχωρείτε, αλλά η κυβέρνηση χρειάζεται reality check. Μας είπε πρωί πρωί σε συνέντευξη της η κυρία Κατσέλη, ότι θα βγούμε από την ύφεση στα τέλη του 2011 (http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1820302).

Είπε και άλλα βαρυσήμαντα – που ξέρω ότι είναι παραμύθια - αλλά δίνω τόπο στην οργή γι αυτά.

Κυρία Κατσέλη μου, το spread είναι στα 550 bp, ο δείκτης του ΧΑ στα 1.539, ακόμα τώρα ξεκινάει πρόγραμμα που θα μοιάζει σαν το πρόγραμμα του Πολ Ποτ στην Καμπότζη, ίσως χωρίς τόσο πολλά αίματα. Mία τράπεζα έχει στραγγίξει, ίσως δύο, και είναι θέμα χρόνου το τραπεζικό να μην μπορεί πια να κρύβεται (και ας βγείτε να το διαψεύσετε…).

Θα επικαλεστώ την ομιλία του Προέδρου σας στην ΔΕΘ τον περασμένο Σεπτέμβριο:  «Εάν κόψουμε μισθούς, εάν βάλουμε φόρους, θα έλθει ο φαύλος κύκλος της ύφεσης». Κάτι θα ξέρετε από τα μακροοικονομικά (όσο μαρξιστικά κι εάν είναι), ότι κόψιμο μισθών + φόροι + διαθρωτικές αλλαγές + διεθνής ύφεση + περίεργα εθνικά + καλομαθημένοι με κεκτημένα + εξαγριωμένοι παλαιοί, φτερούγες και άλλοι = απρόβλεπτο, επικίνδυνο και εκρηκτικό κοκτέιλ.

Καταλαβαίνω ότι όταν ο Σύμβουλος Τύπου μιας Υπουργού, θέλει να δώσει το αφεντικό του συνέντευξη σε μία σοβαρή εφημερίδα, τι να κάνει η εφημερίδα;  Βάζει την συνέντευξη.

Όλη μου την συμπάθεια προς την εφημερίδα, και στην Υπουργό, καλά κρασιά, και προβλέπω ότι μέχρι το τέλος του 2011, πολλοί που είναι σήμερα χαμογελαστοί σε πρωτοσέλιδα, θα είναι εκτός Ελλάδος.

Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 25/05/2010 16:07:01

    Aν θυμάμαι καλά, που μάλλον θυμάμαι,τον Δεκέμβριο έλεγε ότι θα βγούμε από την κρίση το δεύτερο εξάμηνο του 2010.

    • Pikaia Gracilens avatar
      Pikaia Gracilens @ Κώστας Ροδινός 25/05/2010 16:13:45

      Τι να πρωτοθυμηθουμε. Ειναι τοσα πολλα. Η μπουρδολογια στην Ελλαδα ειναι για ενδημικη. Τυφλα τα πτυχια μου και τα 27 χρονια ξενιτιας. Πολιτκος παπαρας επρεπε να γινω. Με μια εξεταστικη και τερμα. Θα ειχα λυσει το προβλημα της ζωης μου....

    • zackii avatar
      zackii @ Κώστας Ροδινός 25/05/2010 17:05:08

      Και ο Παπαντωνίου το 1994 έλεγε ότι το 2004 οι Έλληνες θα έχουν μηνιαίο μισθό όσο και οι Ευρωπαίοι

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ zackii 25/05/2010 17:16:44

        Η θεωρία των προσδοκιών είναι γνωστή, αλλά υπάρχει και η θεωρία της αποχαύνωσης, ή επιστήμη της αναισθησιολογίας...

      • Pikaia Gracilens avatar
        Pikaia Gracilens @ zackii 25/05/2010 17:33:14

        Ο Παπαντωνιου ηταν μαζι με τον Αλογοσκουφη στο LSE πριν απο μερικες βδομαδες και με απεραντο στομφο και γεματος υπερηφανεια εδηλωσε οτι τα swap με την Γκολντμαν ηταν νομιμοτατα οτι οσο ηταν υπουργος ολα πηγαιναν καταπληκτικα και πως το Ελλειμμα ηταν χαμηλοτερου του γερμανικου. Υστερα απο ολα αυτα τα υπερηφανα, την ειπε και στον γερμανο καθηγητη οικονομικων διπλα του... Απο θρασος περισσευουμε, απο αρχ..ια ομως?

  2. Orestios avatar
    Orestios 25/05/2010 16:14:59

    Καλά, η κυβέρνηση μάλλον μαστουριάζει ομαδικώς.
    Τώρα που έρχεται η νέα βουτιά στην κρίση, βλέπουν ανάκαμψη.

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ Orestios 25/05/2010 17:47:33

      xaxaxaxaxa +1

      Α ρε Ορέστιε με τις ατακάρες σου!

  3. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 25/05/2010 17:06:47

    Talk is cheap, λένε στο χωριό του πρωθυπουργού μας.

  4. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 25/05/2010 17:06:58

    Νοστράδαμος calling, αρχαίε;

  5. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 25/05/2010 17:27:07

    Κυριε Ροδινε, ειστε φανεται πολυ κοντουλης. Και αρα δεν μπορειτε ν α δειτε τις οικονομικες εξελιξεις απο το υψος που βλεπει η κυρια Λουκα μας. Μπορει βεβαιως, σε μια δεδομενη στιγμη η γυναικα να μην φορουσε τα γυαλια της και το 2011 να το ειδε σαν 2010. Σπουδαια τα λαχανα, κανετε ολοκληρη φασαρια για ενα ετος, που στο κατω κατω της γραφης ειναι ενα πολλοστημοριο μπροστα στην αιωνιοτητα, στην οποια σκοπευει η καλυτερη και η εντιμοτερη κυβερνηση που ειχε ως τη στιγμη αυτη η Ελλαδα. Εκανε καποιο λαθος στους 7 - 8 μηνες που ειναι στην εξουσια ή ειπε ψεματα στον ελληνικο λαο? Ολα στον τοπο βαινουν λιαν καλως, το ΔΝΤ ειναι εδω με το θαυμασιο προγραμμα του, που επιτελους θα μας ξελασπωσει και οι πολιτες για πρωτη φορα στη ζωη τους "χορτασαν " τοσο πολυ αληθεια ωστε δεν χρειαζονται πλεον ουτε το καθημερινο φαγητο! Μαλιστα...

  6. Aggelos avatar
    Aggelos 25/05/2010 17:36:51

    εδω η λουκα θαυμαζε την οικονομικη πολιτικη του ανδρα της Αρσενη τη καταραμενη καταχρεωμενη δεκαετι του 80 ..τι λεμε τωρα?

  7. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 25/05/2010 17:41:48

    Το χειρότερο δεν είναι αν τα λέει και τα πιστεύει αυτά που λέει...
    Το χειρότερο είναι που δεν υπάρχει ένας (1) με γεννητικούς αδένες που εκκρίνουν τεστοστερόνη να τις πει τι ανοησίες προσπαθεί να μας κάνει να πιστέψουμε; Απλά: Καλή μου , λέτε ανοησίες. Αλλάξτε δίσκο στο πικάπ, γιατί γρατζουνάει τα αυτιά μας...Ήμαρτον. Ούτε ένας(1)!

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΒΡΑΧΟΣ 25/05/2010 17:44:45

      Την ακούει το GAP και αγαλιάζει

  8. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 25/05/2010 20:13:55

    Είναι απλό. Το 2011 βγαίνουμε από την ύφεση και το 2012 μπαίνουμε στον Αρμαγεδδώνα. Το 2013 τελειώνουν όλα, μαζί με το ημερολόγιο των Μάγια.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Professor Moriarty 25/05/2010 20:42:05

      Το ημερολόγιο των Μάγια μιλάει για ξεκίνημα καινούργιου κύκλου, με το τέλος του παλιού, αν δεν κάνω λάθος.Η αλήθεια είναι ότι ο κόσμος, χρειάζεται μία καινούργια αρχή, προς ένα καλύτερο μέλλον.Το θέμα είναι το κόστος...

  9. Χαμενος avatar
    Χαμενος 25/05/2010 21:36:17

    Είναι περισσότερο θέμα προοπτικής. Έχουμε βασικά δυο παράλληλους κόσμους που εφάπτονται και ο καθένας έχει την δική του πραγματικότητα. Από την μια οι Έλληνες πολίτες, και από την άλλη κάποιοι δόκιμοι ελίτ που πασχίζουν να επιβιώσουν στην δικιά τους πραγματικότητα. Ελλείψει στεγανών και ηχομόνωσης περνάνε κάποιες φωνές που δεν απευθύνονται σε μας, εξού και η παρανόηση. Γιατί με τα σημερινά δεδομένα η άλλη πλευρά έχει καλές πιθανότητες να δει ανάπτυξη το 2011. Αυτό βεβαία δεν μας άφορα και είναι αδιακρισία μου που το σχολιάζω, αλλά οφείλεται στο ότι είμαι Έλληνας πολίτης. Αν ήμουν ελίτ δεν θα ασχολιόμουνα με την άλλη πλευρά.