#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/02/2010 10:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κ. Κατσέλη ετοιμάζεται για την μεγάλη έξοδο



Δύο πράγματα συμβαίνουν στην κυβέρνηση σε ότι αφορά τη σχέση της με τις τράπεζες: Ή είναι εκτός τόπου και χρόνου και δεν γνωρίζει η αριστερά τι ποιεί η δεξιά, ή όλα έχουν κάποιο στόχο και σχέδιο το οποίο έχει φτιάξει ένα σατανικό μυαλό και εμείς δεν μπορούμε να καταλάβουμε. Και εξηγούμαστε:

 Την Κυριακή ο πρωθυπουργός κάλεσε ξαφνικά τους κρατικούς τραπεζίτες στο Μαξίμου για να συζητήσουν για τα προβλήματα ρευστότητας που όπως υποστηρίζουν οι τράπεζες έχουν τον τελευταίο καιρό και οδηγούν σε απρόβλεπτες καταστάσεις. Η σύσκεψη κράτησε μιάμιση ώρα και εκλήθησαν  μόνο οι εκπρόσωποι των «κρατικών» τραπεζών και προσκείμενοι στο ΠΑΣΟΚ, κ .Ράπανος και Ταμβακάκης (Εθνική Τράπεζα), Θ. Πανταλάκης (Αγροτική) και Κλέων Παπαδόπουλος (Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο). Κατά την διάρκεια της σύσκεψης ο κ. Παπανδρέου απηύθυνε έκκληση να μην προχωρήσουν οι Τράπεζες σε αυξήσεις επιτοκίων για να μην στραγγίξει εντελώς η αγορά και να βοηθήσουν στην ανάταση της οικονομίας.

 Δεν πέρασαν ούτε 12 ώρες και η υπουργός Οικονομίας, Λούκα Κατσέλη, που δεν προσεκλήθη στην σύσκεψη, εξαπέλυσε από το βήμα συνεδρίου επίθεση κατά των τραπεζών. Τι για τα 28 δις ευρώ που τα εκμεταλλεύτηκαν για να βελτιώσουν την κεφαλαιακή τους επάρκεια και όχι για να αποκαταστήσουν τη ρευστότητα των δανείων τους κατηγόρησε, τι για κέρδη από την αγορά ομολόγων τους είπε. Γενικώς τα έκανε μπάχαλο φτάνοντας τους τραπεζίτες στα όριά τους. Και αυτά φυσικά λίγα  24ωρα και από τη στιγμή που η ΕΚΤ «τράβηξε» το αυτί της κ. Κατσέλη για το νομοσχέδιο για τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά και οι τραπεζίτες της επιτέθηκαν σφόδρα.

 Φυσικά εμείς δεν είμαστε με το μέρος των Τραπεζών που ακόμη και σε περιόδους κρίσης βγάζουν τεράστια κέρδη. Και φυσικά η κ. Κατσέλη έχει ενδεχομένως δίκιο.

Όμως, εδώ έχουμε να κάνουμε με το θέμα της κυβέρνησης και που το πάει.

Ή η κ. Κατσέλη ετοιμάζει ηρωική έξοδο και το παίζει... Πασιονάρια του ΠΑΣΟΚ, ή η κυβέρνηση χρησιμοποιεί διπλή γλώσσα σε ένα ακόμη θέμα.

Πάντως, το σήριαλ με τις τράπεζες θα τραβήξει πολύ ακόμη, μέχρι και την απομάκρυνση της υπουργού, την οποία διακαώς επιθυμούν ορισμένοι τραπεζίτες αλλά και ο... άσπονδος φίλος της κ. Παπακωνσταντίνου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 02/02/2010 10:53:45

    Να μας γραφει. Να παει να γινει ηθοποιος.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2010 11:00:38

    Κρεβατομουρμουραει ο Αρσενης.. και δεν τον αντεχει !

    Αληθειες λεει η ταμπα τσαμπουκαλου.-

    ΠΠ

  3. kanis avatar
    kanis 02/02/2010 11:02:20

    Προφανώς, η κ. Κατσέλη έχει δίκιο!
    Προφανώς, δεν θα τό'βρει!

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/02/2010 11:16:38

    Αυτά για να βλέπουμε ποια είναι τα πραγματικά αφεντικά της χώρας.
    To νομοσχέδιο αυτό είναι ίσως η μόνη θετική ενέργεια της κυβέρνησης.
    Νομίζω το σύνολο της αντιπολίτευσης το στηρίζει.

  5. Φιλέλλην avatar
    Φιλέλλην 02/02/2010 11:19:39

    H Κατσέλη ειναι μια περίεργη περίπτωση. Όποιος ψάχνει με πολιτικά κριτήρια να βρει άκρη με τις πράξεις της θα αποτύχει. Οι λόγοι για τους οποίους αντιδρά έτσι η Κατσέλη είναι ψυχολογικοί. Η ίδια είναι υπέρμετρα φιλόδοξη μέχρι υστερίας, χωρίς όμως την απαιτούμενη συγκρότηση και εμπειρία για την θέση που κατέχει. Επίσης είναι ιδεοληπτική. Και αυτό εξηγεί πολλά. Είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι η ανάληψη του τομέα της οικονομίας από τον Παπακωνσταντίνου την έκανε να χάσει το έδαφος κάτω από τα πόδια της. Σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από αυτόν που γράφουν οι εφημερίδες. Θέλει η να τον διώξει (και να πάρει τη θέση του) ή να φύγει. Ο καημένος ο Αρσένης έχει σαλτάρει γιατί η κυρία πάσχει από κρίση μεγαλείου και δεν την βλέπει πια (σχεδόν) ποτέ. Επίσης συνεχώς του μουρμουρίζει. Απολύτως κωμικές καταστάσεις με επίκεντρο μια φιλόδοξη ιδεοληπτική μεγαλοκοπέλα. Και δυστυχώς - το πιο βασικό - εις βάρος της οικονομίας.

    • man8os avatar
      man8os @ Φιλέλλην 02/02/2010 11:28:07

      Και ανικανη...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Φιλέλλην 02/02/2010 23:19:03

      What a drag it is getting old.....

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2010 11:39:08

    Μικρος οταν πηγαινα στο χωριο, εβλεπα τον παππου να πιανει τα ζα.. και να τα φερνει στο τραπεζι με χαρα για να φανε τα εγγονια του..

    Κοπανουσε το κουνελι στο κεφαλι, εσφαζε κοτες-κοκκορες, εσφαζε αρνια - κατσικια, μαδουσε, και εγδερνε κλπ κλπ κλπ Ολη η οικογενεια ηταν χαρουμενη, ευτυχισμενη και περηφανη.. ολα φυσιολογικα.

    Σημερα π αισθανομαι εγω το ΖΩΟ του συγχωρεμενου του παππου μου ξερετε ποιος χαιρεται? Οι 7 οικογενειες οι ημεδαπες οι δανειστες μας και οι Τραπεζιτες ( οι μετοχοι τους!! ).

    Τρωγω οτι το ανθυγειινοτερο και βρωμερο και 8α τους κατσω στο στομαχι. Θα γινουν χορτοφαγοι.. κ αν θελουν ας εκθρεψουν κλονους για μαδημα. ΟΥΣΤ.

    ΓΑΠ.. η μαμα τι λεει παληκαρι μου για ολα αυτα ?? Ρε εκσυγχρονιστη Σημιτη θελεις και $$ για το ιδρυμα? δε σου φτασανε οι χορηγοι σου τοσα χρονια? δεν σ εχουν καμια υποχρεςση?? χαχαχα ( το αυτο ισχυει για ολους του ιδρυματουχους ) ρε θα σας μαδησουμε εμεις στον υπνο λεμεεεε

    ΠΠ

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2010 15:06:23

      Γιατι δεν υπαρχει εναλλακτικη λυση.Και μονο η χρησιμοποιηση του ορου "καπιταλισμος" ειναι ενας ανθρωπομορφισμος οπου ενα ουσιαατικο χρησιμοποιειται για να προσωποποιησει μια πολυπλοκη πραγματικοτητα στην οποια κατεληξε ο προηγμενος κοσμος μεσα απο μια διαδικασια trial and error που ανα πασα στιγμη μπορει να παει λαθος απο καποιο πολιτικο που κανει πολεμους ή κανει κακη διαχειριση και δεν ενδιαφερεται να "αποδειξει" τιποτα σε κανενα για το "συστημα".

    • Σον Πεν avatar
      Σον Πεν @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2010 15:32:00

      Γιατί αυτό που ζούμε δεν είναι αυτό που θεωρειται γνήσιος-καθαρος καπιταλισμος.
      Ο καθαρός καπιταλισμός εδράζεται στη συγκέντρωση κεφαλαίου,στην επανεπένδυσή του,στη δημιουργία νέων αγαθών και νέων θέσεων εργασίας.
      Σήμερα υπολογίζεται ότι από τα 100 ευρώ που συγκεντρώνονται επανεπενδύεται το 1.
      Και παρόλα αυτά τα διάφορα χρηματοοικονομικά προιόντα,παραγωγακ.λ.επιτρέπουν στους κατόχους των να θησαυρίζουν.
      Κάποτε υπήρχαν εισοδηματίες απο επενδύσεις σε μετοχές που αντικατόπτριζαν την παραγωγή αγαθών.
      Σήμερα υπάρχουν δισεκατομμυριούχοι που η επενδεδυμένη αξία της περιουσίας τους,είναι μη παραγωγικοί άυλοι τίτλοι.
      Κάποτε το να κραταει καποιος χρήματα στα χέρια του και να μην επενδύει ήταν χασούρα,σήμερα είναι ασφαλης.
      Αρα δε μιλαμε για καθαρό καπιταλισμό με θεσμισμενα αντικίνητρα στη μη επένδυση των συγκεντρωμένων κεφαλαίων,χωρις οφσορ κ.λ.π.
      μιλαμε για μια παρέκβαση,για εκτροπή για μια εν τέλει εκδοχη του,που θα την πληρώσει ακριβά.

  7. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 02/02/2010 11:41:53

    Μπορεί θεωρητικά η Κατσέλη να έχει δίκιο (υπερκέρδη των τραπεζών, κ.λπ.). Από την άλλη, κακά τα ψέμματα, φαίνεται ότι όντως υπάρχει δυσκολία ρευστότητας. Αν, έστω, μία μικρομεσαία τράπεζα αρχίζει να παρουσιάζει συμπτώματα ασφυξίας, αυτό θα δημιουργήσει πανικό, αλλά και θα λειτουργήσει ενδεχομένως ως ντόμινο. Ο νόμος για τους δανειολήπτες μπορεί θεωρητικά να είναι καλός, αλλά δεν είναι κατάλληλος για τη στιγμή αυτή, που υπάρχει στενότητα και οι τράπεζες δίνουν με φειδώ τα δάνεια (και θα τα δίνουν, τώρα με τον νόμο, με ακόμα μεγαλύτερη φειδώ). Επιπλέον, υπάρχει πάντα το υπαρκτό ρίσκο να εκμεταλλευθούν τον νόμο διάφοροι που ήθελαν το δάνειο όχι για μία υπαρκτή ανάγκη, αλλά για άνεση και ταξίδια και αγορές άσκοπες.
    Τις προβληματικές επιχειρήσεις που ο σύζυγός της επιχείρησε να διασώσει επί αλήστου μνήμης ανδρεοπαπανδρεϊκής αλλαγής, τις θυμόσαστε; Που έγιναν κρατικές για να βολευτούν και άλλοι "εργαζόμενοι" από πάνω;
    Εν ολίγοις, το πρόβλημα με την κυρία Κατσέλη είναι ότι είναι παραπάνω σοσιαλίστρια από ό,τι το απαιτούν οι ανάγκες των καιρών. Λάθος χρονική στιγμή -timing - για σοσιαλισμό (αν υποτεθεί ότι υπάρχει μια τέτοια χρονική στιγμή...).

  8. γεωργιος avatar
    γεωργιος 02/02/2010 12:16:26

    Οποιος τα βάζει με τις τράπεζες-δεξιός,αριστερός,κεντρώος,πολίτης,πολιτικός,δημοσιογράφος- γίνεται αδερφός μου για πάντα.

  9. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 02/02/2010 12:30:45

    Ένας ένας πηδάει από το καράβι...

  10. krasnajia zvezda avatar
    krasnajia zvezda 02/02/2010 13:10:58

    Υπάρχει κι ένας άνθρωπος που τα χώνει στους μεγαλύτερους νταβατζήδες (που σαι Μπαϊρακτάρη μου!!!!), τους τραπεζίτες, και τον αδειάζουν άπαντες συν-κυβερνητικοί και μη.Εντάξει, από πλευράς πολιτικής και επικοινωνιακής διαχείρισης, η Κατσέλη δεν είναι ό,τι καλύτερο. Δεν την βοηθάνε (ευθεία και όχι πισώπλατα μαχαιρώματα της ρίχνουν τα "συντρρόφια" της στο ΠΑΣΟΚ) και οι ΠΑΣΟΚοι. Εχει κάνει λάθη. Ομως, τι θέλουμε, να ενισχύσουμε μια μιετριότητα, τον άνθρωπο των τραπεζιτών -και όχι μόνον- τον Παπακωνσταντίνου; Εγώ θα πρότεινα να βγάλουμε την Κατσέλη από εκεί και να να βάλουμε Σημίτη, Παπακωνσταντίνου, Παπαδόπουλο, Ντόρα, χαχαχαχαχαχα. Ποιός το'πε;

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/02/2010 13:49:01

    H Κατσελη ειναι της κευνσιανης σχολης που βλεπει το ξεπερασμα της κρισης με αυξηση των δημοσιων δαπανων.Αυτο κανει και ο Ομπαμα σημερα.
    Μονο που εδω ειναι ΕΕ και ισχυουν συμφωνα σταθεροτητας και αλλα παρομοια.

  12. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 02/02/2010 13:53:02

    Nα τους χαρίσουμε τη Ντόρα.Σε αντικατάσταση της νυν μεγαλοκοπέλας. Μ΄ένα σμπάρο δυό τρυγόνια. Και θα τη διώξουμε από τη ΝΔ και θα τους ροκανίζει(στο ΠΑΣΟΚ) σαν Κούνελος (Κούβελος). Εξάλλου, είναι και σαν τη γρίππη. θα κολλήσουν όλοι. Και μια μέρα θα κηρύξει εκλογές ο Γιωργάκης.Και θα χάσει με -10%. Και μετά θα τεθεί θέμα αρχηγού. Και μετά θα βάλει για αρχηγός η Ντόρα και ο Χρυσοχοϊδης. Και ποιός θα βγεί........
    Μου φαίνεται δεν πάω καλά και μονολογώ φαντασίας πράγματα. Με πείραξε η έλλειψη ρευστότητας.Καλησπέρα σας!

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2010 13:56:47

    Για τον Ψωμιαδη ( ΑΣΠΙΣ ) θα μας πει κατι η Λουκα και τ αφεντικο της??

    Το χει τ ονομα..σιγουρα! κ ο αλλος ο μπαγλαμας εξω ειναι και κανει management χαλαρααα.

    Πως αλλαζει καποιος ονομα?

    ΠΠ

  14. Factorx avatar
    Factorx 02/02/2010 15:25:44

    "Το να ζητάς τη σύμπραξη των τραπεζών στη χρηματοδότηση της ανάπτυξης δεν μπορεί να αποκαλείται επίθεση. Το να παραθέτεις στοιχεία της Τράπεζας της Ελλάδας ονομάζεται τεκμηρίωση και όχι χτύπημα", αναφέρει σε δήλωση της η υπουργός Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας, με αφορμή δημοσιεύματα στο σημερινό Τύπο.

    Και προσθέτει: Το να παρουσιάζεις το Πρόγραμμα Σταθερότητας και Ανάπτυξης και τις προτάσεις του για τη μείωση του συνολικού πιστωτικού κινδύνου στην οικονομία και τη διασφάλιση κεφαλαιακής επάρκειας των τραπεζών αποτελεί προτεραιότητα και κοινή γραμμή πλεύσης όλου του οικονομικού επιτελείου για τη δημοσιονομική εξυγίανση, την αναθέρμανση της οικονομίας και την παραγωγική αναδιάρθρωση της χώρας.

  15. bugtrottel avatar
    bugtrottel 02/02/2010 16:29:48

    Φυσικά και έχει δίκιο η κ. Κατσέλη.
    Για πέστε μου όμως εσείς που αναρωτιέστε. Οι Τράπεζες απο που δικαιούνται να αυξήσουν τα επιτόκια; Επειδή το δημόσιο δανείζεται με μεγάλα επιτόκια, πρέπει και οι τράπεζες να δανείζουν με τοκογλυφικά επιτόκια; Δεν έχουν ίδια κεφάλαια , τα οποία μάλιστα σε περιόδους κρίσεων αυξάνουν; Πως επηρεάζει η έλλειψη ρευστότητας του κράτους, τις τράπεζες; Αυτές έχουν το δικό τους απόθεμα και πήραν και προίκα 28 δις.. Τώρα τι θέλουν. Να δανείσουν το τσάμπα χρήμα των φορολογουμένων, απο εκεί προέρχονται τα 28 δισ, στους φορολογούμενους πάλι, με ληστρικά επιτόκια; και αναρωτιέστε μωρέ αν έχει δίκιο η k.Υπουργός. Δεν βλέπετε το παιχνίδι που παίζετε.
    Να φέρει και άλλη ρύθμιση στη Βουλή με την οποία να απαγορεύεται διαφορά μεγαλύτερη του 1.5% μεταξύ επιτοκίων παροχών και επιτοκίων καταθέσεων.
    Αει στον αγύριστο κύριοι τραπεζίτες. Πνίξατε την οικονομία της χώρας και εννοώ την υγιή, γιατί αυτή που εφαρμόζεται εσείς πάσχει απο εγγενή σύνδρομα , αυτά του τοκογλυφισμού.

    • krasnajia zvezda avatar
      krasnajia zvezda @ bugtrottel 02/02/2010 17:13:38

      Οποιος τα βάζει με τους τραπεζίτες τον τρώει η μαρμάγκα. Τους έχουν εξαγοράσει άπαντες. Κατ'αρχήν τους εκάστοτε οικονομικούς υπουργούς (και να μην έχουν εξαγοράσει κάποιους από αυτούς, τους κλείνουν το στόμα με άνωθεν -Μαξίμου- εντολές), πάρα πολλούς βουλευτές, οικονομικές δομές, επαγγελματικές Ενώσεις, δημοσιογράφους (ε, ρε και να βγεί ποτέ το πέϊ ρόλ των Τραπεζών- ποιά ΕΡΤ ρε, ποιά Ζημενς ρε, ποιά Ιντρακόμ ρε!!!) κ.ο.κ. Οπως οι έχοντες τα θησαυροφυλάκια ελέγχουν την κοινωνίαμ, έτσι ελέγχουν και τους θεσμούς τους.

      Ο ΜΟΝΟΣ που έκανε γκέλα στους Ελληνες τραπεζίτες (σε λίγο θα μας βγεί και αντιστασιακός -δεν ξέρουμε βέβαια από πίσω τι έκανε με δαύτους) ήταν ο "μάγος" της οικονομίας Αλογοσκούφης. Αυτός, έβαλε τα Γκόλντεν Μπόϋς του Λόντον να φάνε ό,τι είχε απομείνει σε ρευστό. Το χρήμα των Ταμείων (ομόλογα). Οι τραπεζίτες βέβαια (Πειραιώς), ως αντίπαλο λόμπυ στα γκόλντεν μπόϋς -και ως μοναχοφάηδες βέβαια- του έβγαλαν το σκάνδαλο στη φόρα.

      Ο κλέπτων του κλέπτοντος δηλαδή. Αναδιανομή -προς όφελος των ισχυρών- του πλούτου με
      -το σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου
      -το σκάνδαλο των ομολόγων.
      και τώρα με το πιάσιμο του κώλου που θα κάνουν στο όνομα της οικονομικής κρίσης και του "βουλιάζουμε", "είμαστε περικυκλωμένοι"... ο Ανίβας προ των πυλών ρεεεεεεεε

  16. stelios avatar
    stelios 02/02/2010 16:35:56

    bugtrottel,
    μαλλον δεν εχεις την παραμικρη ιδεα για το πως λειτουργουν οι Τραπεζες απο το 1930 και μετα.
    Παρ'ολα αυτα δεν βαζεις καν το μυαλο σου να δουλεψει και να αναρωτηθει:
    Αφου καταφερνουν και αισχροκερδουν με την διαφορα επιτοκιων,γιατι ΔΕΝ δανειζουν τοτε οπως τους κατηγορει η αγραμματη καθηφητρια?
    Τα κραταν κρυμενα σαν τον Σκρουτζ για να τα βλεπουνε?
    Το κρατος ΔΑΝΕΙΖΕΤΑΙ με τοκογλυφικα επιτοκια(τα οποια εγω και συ θα πληρωσουμε)και δεν περισσευει ρευστο για την αγορα,αυτη ειναι η αληθεια που νομιζει οτι μπορει να κρυψει η κυρα καθηγητρια νομιζοντας οτι απευθυνεταισε Μαου-Μαου.

  17. bugtrottel avatar
    bugtrottel 02/02/2010 18:49:51

    Aν έτσι νομίζετε, έτσι θα είναι. Περαστικά σας. Kαι ιδίως του "stelios".
    Μια τράπεζα για να λειτουργήσει πρέπει να έχει ίδια κεφάλαια απο τους μετόχους της. Αυτοί γιατί χρειάζονται δανεικά (ΜΕ ΨΗΛΌ ΕΠΙΤΌΚΙΟ) απο το δημόσιο για να εξακολουθούν να είναι μεγαλομέτοχοι;. Όποιος δεν γνωρίζει, τουλάχιστον αναρωτιέται ή προβληματίζεται.
    Γνωρίζεις ρε "τάχα μου μη ειδικέ", ότι οι τράπεζες δεν δίνουν δάνεια, αλλά εκδίδουν εύκολα πιστωτικές κάρτες , απο τις οποίες έτσι και κάνεις ανάληψη μετρητών σε χρεώνουν με 17% επιτόκιο; Εκμεταλλευόμενες τη διαφορά του επιτοκίου χορηγήσεων και καταθέσεων, ύψους 15 %. Αυτό ισχύει μόνο στην Ελλάδα, και για τους θεράποντες ειδικούς της οικονομίας (δβζ.τοκογλύφους).
    Μην υποδεικνύεις σε άλλους γνώσεις που δεν έχεις ή που σε προσέτρεψαν να παρουσιάσεις.Αλήθεια είσαι πουθενά μέτοχος;

  18. WB avatar
    WB 02/02/2010 19:28:56

    Η Κατσέλη τα ρίχνει στα κατεστημένα και ταυτόχρονα επιχειρεί ανάπτυξη και δικαιοσύνη στην κατανομή βαρών. Ατσαλα ισως.
    Αλλά το προσπαθεί. Το να επιχειρούν Δούκας, Παπαθανασίου και οι υπολοιποι να δικαιολογήσουν την άθλια κατάσταση που περέδωσαν και ταυτόχρονα να προσπαθούν να βγούν και από πάνω ε... άντε ούστ..... Ο δε άθλιος Παπαντωνίου όπου σταθει και όπου βρεθεί (ακόμη αι στη συνάντηση του με τους Financial Times)τα ρίχνει στην κυβέρνηση. Σε μια στιγμη που ότι και αν πιστεύει κανείς προέχει να βγούμε από την κρίση. Διάολε πια....

  19. tony avatar
    tony 02/02/2010 19:58:20

    Ανόητη ερώτηση ίσως.
    Άλλα πως είναι δυνατόν μια επιχείρηση να έχει υπερκέρδη και πρόβλημα ρευστότητας?
    Εγώ πάντως εικοσιπέντε χρόνια εμπορευόμενος,δεν το δέχομαι με τίποτα.Δεν γίνεται ψέματα μου λέει για τα υπερκέρδη.Σέ μια στεγνή αγορά οι τράπεζες κάνουν υπερκέρδη?
    Πως?
    Λογιστικές παπάρες είναι αυτά.
    Οι τράπεζες και τα χρηματιστήρια ειναι ενας μηχανισμος συμπληρωματικός της παραγωγής.
    Δεν υπάρχει παραγωγή τι λόγο ύπαρξης έχουν οι τράπεζες?
    Για να πληρώνουν μισθούς και συντάξεις?
    Αυτό δεν είναι δουλειά τράπεζας αυτό είναι δουλειά ταχυδρόμου.Μέχρι πότε θα έχουμε τράπεζες χωρίς παραγωγή?

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ tony 02/02/2010 20:08:31

      Σωστά τα λες. Να σου πω μόνον για το πρόβλημα των τραπεζών. Τα υπερκέρδη τα φετεινά προέρχονται από το ότι πήραν πάμθηνο χρήμα από την ΕΚΤ και το διοχεύτευσαν σε ομόλογα του δημοσίου και άλλες επενδύσεις σταθερής απόδοσης, που τους απέδωσαν πάρα πολλά χρήματα. Το πρόβλημα ρευστότητας, από την άλλη, προέρχεται από το ότι δεν θα βρίσκουν αρκετό χρήμα για να δανείσουν. Έρχεται και το δημόσιο και τους στριμώχνει να πάρουν κι άλλα ομόλογα, όμως αν πάρουν αυτοί μόνον ομόλογα, ποιος θα δανείσει την αγορά; Διπλή λοιπόν η πίεση στη ρευστότητα.

  20. bugtrottel avatar
    bugtrottel 02/02/2010 20:33:50

    @@ κια και διττά "ρια"

  21. tony avatar
    tony 02/02/2010 21:08:19

    Δηλαδή δανείστηκαν φτηνά για να δανείσουν το κράτος το οποίο με τη σειρά του πήρε τα λεφτά και πλήρωσε υπαλλήλους που δεν παρήγαγαν τίποτα.Και με αυτό τον τρόπο έκαναν υπερκέρδη.Άλλες επενδύσεις σταθερής απόδοσης.Ακίνητα?
    Δεν το καταλαβαίνω.
    Έρχεται και το δημόσιο και τους στριμώχνει να πάρουν κι άλλα ομόλογα.
    Αυτό το καταλαβαίνω.Οι υπάλληλοι που δεν έβγαλαν τα λεφτά τους ήρθαν να ξαναπληρωθούν.
    Να σου πω τι άλλο κατάλαβα?Μια μεγάλη συμμορία βάζει τις τράπεζες μπροστά για να τρώει τα λεφτά της ΕΚΤ και να τα μοιράζεται υπό την μορφή μισθών.
    Πήραν εμπόρευμα από την ΕΚΤ και αντί να το πουλήσουν το δώσανε για να κρατήσουν το χρεοκοπημένο κράτος.Και τώρα δεν έχουν εμπόρευμα για να πουλήσουν.
    Έτσι ακριβώς έκλεισε και η δική μου επιχείρησή.Πούλησα πλήρωσα το κράτος και μετά δεν είχα εμπόρευμα για να ξαναπουλήσω.
    Τώρα με κυνηγάει και το κράτος και οι προμηθευτές.

  22. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 02/02/2010 21:12:47

    Bye-bye Κατσέλω και μην χολοσκάς.Επονται τα μπατζελομπίρμπιλα.Ερχονται να σου κάνουν παρέα,εκεί,εκεί στη Β' Εθνική.Bye darling.