02/09/2008 21:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κ. Αμανατίδου που δεν είδε τίποτα

 

____________________________________________________ 

Η κ Ε. Αμανατίδου, ψηφοσυλλέκτης βουλευτής του ΣΥΝ, ενώ παραδίδει μαθήματα αγωνιστικού φρονήματος από το MEGA, μαζί με τον κ. Οικονομέα. Όπου μας είπαν ότι κακώς το ΠΑΣΟΚ τα έβγαλε τώρα που ανεβαίνει το λαϊκό κίνημα εναντίον του Αλογοσκούφη και της κυβέρνησης Καραμανλή. Γι αυτό και το κόκκινο χρώμα στο κάτω μέρος της εικόνας. Είναι η κόκκινη σημαία που ανεμίζει ο κ. Οικονομέας που δεν φαίνεται στην φωτογραφία.

Η οποία κ. Αμανατίδου, που λέτε, μας είπε ότι όλη την ώρα κοίταζε το κομπιούτερ και δεν πήρε χαμπάρι τίποτα. Ξέρει όμως ότι το ΠΑΣΟΚ υπερβάλει. Επειδή δεν έκαναν και τίποτα το κακό οι συνάδελφοι της. Απλώς όταν έβλεπαν κάτι «στραβό», μια μουντζούρα, ένα + αντι του σωστού Χ, πήγαιναν και έβρισκαν τον…. βουλευτή να το διορθώσει. Μήπως όμως στα «στραβά» συμπεριλαμβανόταν και κανένα «όχι» συντρόφισσα; Κι άσε τον κανονισμό της Βουλής να γράφει ότι μόνο ο Πρόεδρος της Βουλής δικαιούται να καλέσει τον βουλευτή να διορθώσει. Άλλωστε ως γνωστόν, οι αριστεροί είναι εναντίον των αστικών κανονισμών, γενικώς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kwstas Andwniou avatar
    Kwstas Andwniou 02/09/2008 21:22:13

    oso kai na xtyrieste to olo 8ema einai patata kai to xserete Thn pathsan sto pasok alla kai polloi edw sth blogosfera
    Se oles tis psifofories to idio mpaxalo epikratei apla kapios evale triklopodia sto pasok kai merikous dimosiografous

  2. mimis domazos avatar
    mimis domazos 02/09/2008 21:32:30

    wraios eisai esu re Antwniou.
    Mas les diladi oti epidi einai ola mpaxalo otan kapoios to katagelei kanei patata.
    Wraio to poiima to pretenteri kai tou Kouri alla twra oi kwloi sfigoun. De tha perasoun ola etsi. Gia tin vouli milame oxi yia ton silogo aporwn korasidwn!

  3. Σπύρος avatar
    Σπύρος 02/09/2008 21:36:53

    Σέ τί υπερβάλλει η κυρία Αμανατίδου,ειλικρινά δέν το καταλαβαίνω....
    Φυσικά και τά μέτρα Αλογοσκούφη είναι το μείζον θέμα τής εποχής εντός Ελλάδας.
    Και αυτός ο δόλιος ο κανονισμός τής Βουλής έχει παραβιαστεί εκατοντάδες φορές ένθεν κακείθεν.
    Επομένως τον πολίτη τον αφορά η κατάργηση τού αφορολόγητου ορίου,πού θρασύτατα αποφάσισε ο Αλογοσκούφης,πολύ περισσότερο απο το θέμα-΄βόμβα΄πού ανέδειξε το ΠΑΣΟΚ...
    Μάλλον ο ΄Τσάρος΄έχει αγάπες και στό άλλο μεγάλο κόμμα τής Χώρας φαίνεται.

  4. godfrey avatar
    godfrey 02/09/2008 21:37:30

    κ.κ. διαχειριστές, γιατί δε διαγράφετε τα frangoxiwtika;

  5. Poly Anonymos avatar
    Poly Anonymos 02/09/2008 21:39:37

    Οι δημοσιογράφοι (των καναλιών, αλλά όχι μόνο) δεν ζαλίζονται από τις κωλοτούμπες?

    Ότι θα έβλεπα το Μega να λειτουργεί ως "Αντώναρος", και μάλιστα χειρότερα από τον πρωτότυπο, δηλαδή ως "μαϊμού" αναπληρωτής Κυβερνητικός Εκπρόσωπος, ελλείψει Ρουσσόπουλου, ομολογώ ότι δεν το περίμενα. Κακώς βέβαια.

    Από την άλλη τι να πεις και για κάποια rodent blogs που ενώ κατά τα λοιπά κάτι έχουν να συνεισφέρουν το κάτι τις τους, τις τελευταίες ημέρες έχουν αναλάβει εργολαβία υπεράσπισης Βουλγαράκη και ΝΔ?

    Τι στα κομμάτια γραμμάτια υπογραφούν και εξοφλούν όλοι?

    Αηδία.

  6. machiavelli avatar
    machiavelli 02/09/2008 22:21:47

    1. O Πρετεντέρης απεφάνθη: δεν υπήρξε νοθεία. ΄Αρα τι το ψάχνετε;
    2. Οι λαμπηδόνες της δημοσιογραφίας εγκαλούν το ΠΑΣΟΚ για το timing της δημοσιοποίησης - λες και το ΠΑΣΟΚ θα τους ρωτούσε πρώτα. Τι ενδιαφέρον κι αυτό ρε παιδιά;
    3. Λίγο πολύ ήξεραν ποιοί θα ψήφιζαν μερικά άρθρα κατά. 151 γαρ + Κουκοδήμος κι έστω μία διαρροή θαρχόταν όλο το μαγαζί τούμπα επικοινωνιακά.
    Λοιπόν τους σταμπαρισμένους τους έβγαζε ο Αγοραστός στην άκρη - εν συνεχεία τους έδωσε στην
    Ψευδορκία (πώς στο διάολο τη λένε;) προς αντικατάσταση (μη μου πείτε ότι πιστεύετε ότι ήτανε μοναδικά τα ψηφοδέλτια).
    Εν συνεχεία η Ψευδορκία η οποία κατά πως έδειξαν τα πράγματα δεν φημίζεται και για το υψηλό ΙQ της τα παρέδωσε όλα μαζί (παληά και καινούργια) στον Αγοραστό. Τα παληά σε ρολλό και τα καινούργια flat έτοιμα για το scanner. Τι να κάνει ο Αγοραστός; έρριξε τα παληά στην τσέπη διότι αν τα πέρναγε από το scanner διπλοψηφία γαρ - άστα να παν στο διάολο.

  7. factorx avatar
    factorx 02/09/2008 22:24:12

    @Σπύρος. To Θέμα είναι (θα τα πούμε και στη συνέχεια) οτι όλο το σύστημα έπεσε να σώσει τον Καρασμανλή, αφού πήρε τα μετρα που θα σώσουν το σύστημα τους. Δεν θα πάθαινε τίποτα το ...λαικο κίνημα εναντίον των μετρων ουτε οι άλλες αποκαλύψεις αν καταδικαζόταν ο αυταρχισμός και ο τυχοδιωκτισμός των κυβερνώντων. Αλλωστε ο Αλογοσκούφης υπαναχωρησε λίγο. ΚΙ αυριο μέρα είναι. Το θέμα της "νοθείας" δεν ηταν ενα θέμα που θα γκρέμιζε την κυβερνηση. Μπορούσε όμως να τσακίζει το ίματζ του Καραμανλή και γι αυτό επέσαν όλοι να βοηθήσουν. Ο ΣΥΝ ενήργησε με βάση τα ποσοστά του και τίποτα άλλο.Δυστυχως

  8. dinos avatar
    dinos 02/09/2008 22:52:51

    Φάκτορα, η ιδέα της καταγγελίας είναι απλή:
    αν μια ομάδα δεν διστάζει να κάνει αυτά που κάνει μπροστά στις κάμερες στην βουλή (και τα οποία αρνήθηκαν τραυλίζοντας οι πρωταγωνιστές), μπορεί να φανταστεί κανείς τι κάνει πίσω από τις κάμερες, στην οικονομική πολιτική κτλ. Απλά τα παπαγαλάκια κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν, χρησιμοποιώντας γελοία επιχειρήματα.

  9. Factorx avatar
    Factorx 02/09/2008 22:59:12

    Σωστό dinos. Ακριβώς. Τι έγινε με άλλα νομοσχέδια πιο κρίσιμα; Θυμάστε που διαφωνούσε ο Κυριάκος και άλλοι βουλευτές με συγκεκριμένα άρθρα της μεταρρύθμισης;

  10. rs avatar
    rs 02/09/2008 23:06:38

    Πέρα απο το μπάχαλο, το αλαλούμ και τον ευτελισμό {μήπως είναι και ο μοναδικός;} της διαδικασίας, "άνθρακες ο θησαυρός".
    Αυτοί εκεί στο ΠΑΣΟΚ έχουν χαθεί στο...πέλαγος της απελπισίας.
    Το μόνο που κατάφεραν ήταν να προκαλέσουν "τρικυμία στο ποτήρι"... των Αθηνών.

  11. dinos avatar
    dinos 02/09/2008 23:22:53

    Είναι σαν να συλλαμβάνεται κάποιος επ' αυτοφόρω να κάνει νυχτερινή διάρρηξη σε σπίτι και η υπερασπιστική γραμμή να είναι:
    1)''Ο συλληφθείς δεν είχε κανένα λόγο να ληστέψει καθώς έχει ικανό κομπόδεμα. Για ποιο λόγο να κλέψει; Είναι τελείως παράλογο.''(Το διακύβευμα ήταν ανύπαρκτο.)
    2) ''Πρέπει να ήμουν τρελός για να έκλεβα την ώρα που οι ένοικοι κοιμούνται. Είναι προφανές ότι θα ξυπνούσαν. Απορρίπτω την κατηγορία.'' (Η διαδικασία καταγραφόταν από τις κάμερες.)
    3) ''Δεν δικαιούνται να μιλούν οι ένοικοι. Εξάλλου έχουν καταδικαστεί για φοροδιαφυγή!'' (Μιλάτε εσείς με τα έγχρωμα ψηφοδέλτια).

    κτλ.
    Μιλάμε για γιγάντια επιχειρήματα που βρίσκουν γόνιμο έδαφος μόνο σε κάφρους...

  12. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 02/09/2008 23:26:49

    παντος η Αμανατιδου "κυρια" δεν λεω ....
    παντα τετεια ....

  13. Neodmitos avatar
    Neodmitos 02/09/2008 23:30:23

    H υπόθεση Φάκτωρ Χ είναι αστεία και το ξέρεις. Παραβιάσεις του κανονισμού τέτοιου είδους είναι έθιμο στην ελληνική Βουλή. Νοθεία είναι αδύνατον να γίνει κάτω από τις κάμερες και μπροστά σε 2 αντιπολίτευόμενους βουλευτές και η κυρ.Αμανατίδου μιλάει σωστά. Το ΠΑΣΟΚ αν μπορεί ας κάνει ουσιαστική αντιπολίτευση και να μην πετάει πυροτεχνήματα επικοινωνιακά. Είναι για κλάματα αυτή η τακτική.

  14. sokrates avatar
    sokrates 02/09/2008 23:38:39

    Νοθεία αδύνατον να γίνει αλλά το τραύλισμα τραύλισμα...(της Φεβρωνίας και του Αγοραστού)

  15. sweet revenge avatar
    sweet revenge 03/09/2008 01:04:25

    @ Neodmitos
    Νοθεία μπροστά σε 2 αντιπολιτευόμενους βουλευτές;
    Για το "αντιπολιτευόμενους", να είμαστε σίγουροι100% Νεόδμητε;

  16. anonimos avatar
    anonimos 03/09/2008 02:12:35

    ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΟΥΡΓΕΛΑ ΤΟΥ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΥ...ΟΛΟΙ ΚΡΥΦΟΠΑΣΟΚΟΙ.ΟΛΟΙ ΑΝΕΝΤΙΜΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ.

  17. Poly Anonymos avatar
    Poly Anonymos 03/09/2008 09:12:25

    Δεν είναι κρυφοπασόκοι. Με την εξουσία είναι. Την πάσης φύσεως. Βλέπουν εξουσία και ξερογλείφονται. Επαναστατικές πράξεις, δεν λέω...

  18. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/09/2008 13:50:20

    anonimous @poly anonymos -ειδες ελληναρα να μην ειναι Με την εξουσία ???????????
    τοτε προκειτε για τρελο ι παιδι .

  19. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 03/09/2008 14:29:09

    Αφορά όλους μας.
    1. Το συμβάν έχει τις ακόλουθες παραμέτρους
    -Για άλλη μία φορά αποδεικνύεται ότι οι βολευτές κάνουν ότι θέλουν χωρίς να σέβονται τίποτα και κανέναν.
    -Η δικαιολογία ότι ήταν "αταξία", μας υποτιμά όλους μας.
    -Το ότι δεν συμβαίνει πρώτη φορά να υποβαθμίζεται και να απαξιώνεται το κοινοβούλιο με τέτοιες ή παρόμοιες πρακτικές, είναι αλήθεια που δεν επιφέρει αμφιβολίες και αφορά όλους.
    -Το ότι το ΠΑΣΟΚ το εμφάνισε με σκοπό να επιτεθεί στην κυβέρνηση είναι φανερό, άλλο αν για μία ακόμη φορά το χειρίστηκε ............
    -Το ότι πολλοί, και από εδώ μέσα, το υποβαθμίζουν ή/και το εξυψώνουν σαν θέμα κατά το δοκούν είναι γεγονός.
    -Το ότι επίσης στρέφουν το ενδιαφέρον της συζήτησης μόνο στα οικονομικά μέτρα εμένα μου λέει ότι συνηθίσαμε στην γενικότερη υποβάθμιση της νοοτροπίας μας και των όποιων αξιών υπάρχουν και το μόνο που μας νοιάζει είναι η τσέπη μας.
    Όταν θα διαπιστώσουμε ότι η τσέπη μας περιορίζεται μόνο στο να μας ταϊζει, να μας ντύνει και να μας ικανοποιεί τις........καταναλωτικές μας ανάγκες, και πέραν τούτου ουδέν, τότε ίσως καταλάβουμε ότι η ζωή έχει και άλλα σημαντικά πράγματα να μας πει.