#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/06/2011 01:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κόρη του Μάνου Λοϊζου ζητά από το ΠΑΣΟΚ να μην χρησιμοποιεί το «Καλημέρα ήλιε»



Ανοιχτή Επιστολή στον Πρωθυπουργό, και την Κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ

Κυρίες και Κύριοι της Κυβέρνησης και του ΠΑΣΟΚ.

Γνωρίζω εκ των προτέρων, ότι αυτή η κίνησή μου είναι συμβολική, εν τούτοις η συνείδησή μου, και η αξιοπρέπειά μου ως ενεργού πολίτη μου επιβάλλει να σας γνωστοποιήσω τα εξής:
Ο πατέρας μου Μάνος Λοΐζος αγωνίστηκε με τον δικό του τρόπο, για αξίες όπως η Ελευθερία, η Δημοκρατία, και η Κοινωνική Δικαιοσύνη. Προσπάθησε να υπηρετήσει μέσω της τέχνης του, τα οράματα και τις αξίες ενός καταπιεζόμενου Λαού, ο οποίος με πολύ κόπο, αίμα και δάκρυα αγωνίστηκε για την Δημοκρατία, την οποία τόσο βάναυσα του την στερούσαν.
Αφού αυτός ο Λαός κατοχύρωσε με πολλούς αγώνες τα στοιχειώδη Δημοκρατικά δικαιώματα τα οποία στην Ευρώπη είχαν κατακτηθεί χρόνια πριν, έρχεστε σήμερα και όπου Δικαιώματα βάζετε ευκαιρίες.
Τα Δικαιώματα στην εργασία, την υγεία, την Παιδεία, την ποιότητα ζωής, τον πολιτισμό, τα έχετε κάνει ένα απέραντο fast track έξυπνων επενδύσεων, ξεπουλώντας όχι μόνο τον Δημόσιο πλούτο αυτή της χώρας, αλλά και την ίδια την ανθρώπινη ύπαρξη.
Τόσα χρόνια σας ακούω να χρησιμοποιείτε το "Καλημέρα Ήλιε" στις Κομματικές σας συγκεντρώσεις.
Παλιότερα, απλά με ενοχλούσε αισθητικά καθώς και με πλήγωνε, εξαιτίας αφενός της υποκρισίας σας, -διότι οι δικές σας αξίες επέβαλαν και έναν βαθιά εξουσιαστικό τρόπο ζωής, και δημιούργησαν σκλάβους αντί για ελεύθερους ανθρώπους, και ενεργούς πολίτες- και αφετέρου διότι οι δικές σας αξίες δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με αυτό που προσπαθεί να πει το συγκεκριμένο τραγούδι.
Τώρα όμως πλέον εξοργίζομαι, γιατί δείχνει ότι δεν έχετε καταλάβει τίποτα από τους αγώνες του Λαού και των εργαζομένων, πράγματα τα οποία ενέπνευσαν τον πατέρα μου, και του έδωσαν και μια αντίστοιχη στάση ζωής στην καθημερινότητά του ως πολίτη, και στις σχέσεις του με τους συνανθρώπους του.
Το τραγούδι αυτό καλημερίζει τον Ήλιο, την ελπίδα, την αλληλεγγύη, και την προσμονή ενός ολόκληρου Λαού, για Δημοκρατία και Ελευθερία.
Εσείς όμως, είστε υπεύθυνοι για την πιο βαθιά, πνευματική, αξιακή, ηθική, και πολιτισμική καταχνιά που θα μπορούσε να έχει ποτέ αυτός ο τόπος.
Ως εκ τούτου, σας απαγορεύω ρητά και κατηγορηματικά, να χρησιμοποιείτε έργο ή μέρος του έργου του Μάνου Λοΐζου, σε οποιαδήποτε κομματική σας εκδήλωση ή δραστηριότητα.
Βέβαια ίσως να απαντήσετε ότι το έργο του Μάνου Λοΐζου ανήκει στον Λαό. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο όμως και η συγκεκριμένη πράξη εκ μέρους μου.
Ο Ήλιος άλλωστε, είναι δικός μας, και όχι δικός σας.
Δεν μπορεί κανείς να μας τον πάρει. Και δεν θα μας τον πάρει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TopGunZ avatar
    TopGunZ 28/06/2011 01:39:42

    Ώρα να βγει και κανά εγγόνι του Orff να τους απαγορέψει και την Carmina Burana. Κατανοώ και επαινώ την κόρη του μεγάλου μας συνθέτη.

  2. ενας παλιος γνωριμος avatar
    ενας παλιος γνωριμος 28/06/2011 01:41:31

    ο Παναγιωτακόπουλος επιτρέπεται να τό σιγοσφυρίζει τουλάχιστον; Ο Λιάνης και ή sister του; ε! ... τί λές; Ο Αθανασάκης έστω; Μήπως ό μεγάλος ....Κουλούρης; ...τά άλλα παιδιά τόυ πράσινου ήλιου (σου);
    Μπά μάλλον μόνον ό ΦΩΤΌΠΟΥΛΟΣ βλέπω να τό δικαιούται..
    Πάρ' τόν ήλιο σου χρυσή μου σπίτι σου, μαζί με τα άλλα παιδιά πού τόν δικαιούνται.
    Εμείς έτσι και αλλιώς από τό 1981 στο σκοτάδι ζούμε,δεν τόν έχουμε ανάγκη....

  3. Επικούρειος avatar
    Επικούρειος 28/06/2011 02:03:49

    «Καλημέρα ήλιε»!
    Καληνύχτα λαέ!

  4. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 28/06/2011 03:34:38

    Αν η επιστολη εινα αληθινη , μαγκια σου και δικαιομα σου.!!!!!
    Για να δουμε, θα το πουν, εστωωωω και στα πισω-πισω, τα ΜΜΕ.;;;;;;;;
    Δεν το νομιζω.......!!!!
    ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΑΥΡΙΟ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΞΕΙ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΟΥΤΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ .....ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΝΤΕΧΕΙ.!!!!! ΑΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΤΡΑΠΟΥΝ, ΝΙΩΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΚΥΨΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.!!!!!

  5. κοινη λογικη avatar
    κοινη λογικη 28/06/2011 07:47:18

    Χαρη, ο κοσμος θα το τραγουδησει οταν κατεβεις κι εσυ στην πλατεια κι αρχισεις με τον πρωτο στιχο. Δεν ειναι οι αλλοι που θα τους ξεσκεπασουν, ειμαστε ολοι που θα τους διωξουμε

  6. ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ 28/06/2011 08:17:06

    Να πω ένα μεγάλο μπράβο στην κόρη του Μάνου Λοΐζου .Όμως η ηγεσία του σημερινού ΠΑΣΟΚ δεν έχει την Παιδεία να καταλάβει το νόημα της επιστολής της κόρης, δυστυχώς για όλους μας .

  7. adidrust avatar
    adidrust 28/06/2011 08:37:17

    έξω στις πλατείες (και μέσα στις καρδιές)
    καλημέρα ήλιε, καλημέρα!

  8. Αστος avatar
    Αστος 28/06/2011 10:13:24

    Σιγα τα ωα, θα το αντικαστησουν με το "Born in the USA" η' κατι παραπλησιο λεγοντας "ηταν καιρος για αλλαγη".

  9. ψήφος κατα υποσεινήδητο avatar
    ψήφος κατα υποσεινήδητο 28/06/2011 11:00:00

    "δημκρατία" ? κομμουνιστής ή μαοϊκός ήταν ο Μάνος

    • lampros avatar
      lampros @ ψήφος κατα υποσεινήδητο 28/06/2011 11:43:11

      Ναι, και ως γνωστόν οι κομμουνιστές δεν έχουν κάνει τίποτις για την δημοκρατία...

  10. mitikas avatar
    mitikas 28/06/2011 11:58:33

    Πέφτουν ένα-ένα τα κάστρα(και τα συμβολικά) της παντοκρατορίας ΠΑΣΟΚ που σημάδεψαν την ελληνική κοινωνία σχεδόν σαράντα χρόνια....

  11. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 28/06/2011 17:25:19

    Μπραβο !!!

  12. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 28/06/2011 22:46:11

    Θα είναι περήφανος ο Πατέρας σου, για σένα.

  13. βασίλης avatar
    βασίλης 28/06/2011 23:36:25

    Τέτοια περίφανη σταση θα πρέπει εστω και την τελευταία στιγμή να επιδείξη
    ο Αξιότιμος Κ Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας με την μόνη δυνατότητα
    που έχει αυτή την στιγμή για να σωθεί η αξιοπρέπεια αυτού του λαού και ολόκληρη η χώρα απο το γενικό ξεπούλημα. Κάποτε Κ Πρόεδρε στα Ηπειρωτικά
    Βουνά γράφτηκαν σελίδες δόξης και εθνικής υπεριφάνειας σ΄ολο τον κόσμο.
    Γίνετε λοιπόν ενα τέτοιος ΗΡΩΙΚΟΣ ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ και αυτή την χώρα και τον
    λαό της και να είστε σύγουρος οτι ο λαός που είναι δίπλα σας τόσο καιρό
    θα σας κάνει ηρωα το άλλο δευτερόλεπτο και θα μείνετε ηρωας σε όλες τις
    καρδιές των ελλήνων σε ολα τα πλάτη και μήκη του κόσμου.

  14. ΑΧΘΟΣ avatar
    ΑΧΘΟΣ 29/06/2011 00:52:08

    Ετσι και αλλοιώς το πρασινο ειναι το χρώμα της μούχλας εκει ηταν η φυσική του καταληξη του Πασόκ. Τωρα παει γαντι και με το θρησκευτικό χρωμα των ελληνοποιημενων πακιστανών οπαδών του.
    Τι δουλεια εχει με τον Ελληνικό Ηλιο του Ριτσου και του Ελυτη.

  15. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 29/06/2011 01:23:59

    ΣΥΓΧΑΡΙΤΗΡΙΑ .ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ