#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/07/2010 16:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση το παίζει τώρα και ….αντιστασιακή κατά του ΔΝΤ



«Υπουργοί κατά Παπακωνσταντίνου και Πάγκαλος κατά τρόικας»

Να εμφανισθεί ότι κάνει ….αντίσταση κατά της Τρόικας επιχειρεί τώρα η κυβέρνηση καθώς αυξάνει η λαϊκή αγανάκτηση για τα μέτρα και το καθεστώς υποτέλειας στο ΔΝΤ,

Έτσι η Ελευθεροτυπία γράφει ότι κατά τη διάρκεια χθεσινής κυβερνητικής σύσκεψης για τον τρόπο παρακολούθησης της εφαρμογής του Μνημονίου, η οποία -όπως διαπιστώθηκε- παρουσιάζει καθυστερήσεις μεταξύ άλλων στους τομείς των φορολογικών εσόδων, των ασφαλιστικών εισφορών και των αποκρατικοποιήσεων, εκφράστηκαν υποτίθεται έντονες διαφωνίες για τον έλεγχο  που ασκεί η Τρόικα στην κυβ΄ρνηση

Επικαλούμενος την από τον νόμο ευθύνη που έχει ως υπουργός Οικονομικών για την τήρηση του Μνημονίου ο κ. Παπακωνσταντίνου είπε ότι πρέπει να συμμετέχει κι αυτός ή ο υφυπουργός Οικονομικών Φ. Σαχινίδης στις συσκέψεις της τρόικας με τον κάθε υπουργό, προκειμένου να έχει άμεση εικόνα της πορείας του Μνημονίου.

Όμως οι παριστάμενοι υπουργοί και ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης διαφώνησαν. Τον ρώτησαν σε τι θα ωφελεί η παρουσία του αφού θα είναι παρόντες οι ίδιοι στις συσκέψεις ενώ ορισμένοι είπαν ότι αυτό που ζητάει ακυρώνει τον ρόλο τους.

Σύμφωνα με πληροφορίες ο Θ. Πάγκαλος με αφορμή αυτή τη συζήτηση μίλησε κατά των εκπροσώπων της τρόικας με έντονο τρόπο. Φέρεται να είπε ότι δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή η οποιαδήποτε προσπάθειά τους να συνδιοικήσουν τη χώρα και να συμπεριφέρονται σαν μικροί πρωθυπουργοί, γιατί είναι απλοί υπάλληλοι, ενώ η τήρηση του Μνημονίου είναι δουλειά της κυβέρνησης. Οι πληροφορίες λένε ότι ο κ. Πάγκαλος αποκάλεσε τους εκπροσώπους της τρόικας... φον Φούφουτους!

Στη σύσκεψη συμμετείχαν εκτός των Θ. Πάγκαλου και Γ. Παπακωνσταντίνου οι υπουργοί: Γιάννης Ραγκούσης, Κατερίνα Μπατζελή, Τίνα Μπιρμπίλη, Λούκα Κατσέλη, Δ. Ρέππας, Χ. Καστανίδης, Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου, οι υφυπουργοί Γ. Πανάρετος, Γ. Κουτρουμάνης, Σ. Βούγιας, ο γραμματέας του υπουργικού συμβουλίου Σ. Λύτρας, ο σύμβουλος του πρωθυπουργού Η. Πολεμαρχάκις και ο πρόεδρος του συμβουλίου οικονομικών εμπειρογνωμόνων Γ. Ζανιάς. 

Ο κ. Πάγκαλος και κορυφαίοι Υπουργοί προσπάθησαν, σήμερα, να χαμηλώσουν τους τόνους, μετά τη συμβιβαστική λύση που βρέθηκε να γίνεται ο έλεγχος των Υπουργών στο γραφείο του κ. Παπακωνσταντίνου, παρουσία της τρόικας

«Δεν έχω κάνει ποτέ διαρροές από οργανωμένες συνεδριάσεις, οι οποίες δεν ήταν δημόσιες», διαβεβαίωσε ο κ. Πάγκαλος μιλώντας στον Real FM και προανήγγειλε την έκδοση επίσημης ανακοίνωσης σήμερα για το περιεχόμενο της επίμαχης συνάντησης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 21/07/2010 16:16:13

    Ας ερθουν και στα χερια. Αν τολμανε ας πουνε κατι στην τροικα.
    Αλλα δεν τολμανε...
    Ιδιαιτερα ο Παγκακος αντιπροεδρος, ο loverδος υπουργος και ο Παπακος.
    Μια απο τα ιδια λοιπον. Αλλα ρωταω ενα πραγμα. Γιατι διαλεξαν λαθος δρομο? Γιατι δεν εγιναν ηθοποιοι?

  2. ataktos avatar
    ataktos 21/07/2010 16:43:09

    αφού πέτυχε ..αναίμακτα την παράδοση του συντρ. Οτσαλαν .δημιούργημα τους ....ε τώρα παιχνιδάκι είναι ..εσωτερικό

  3. donaE avatar
    donaE 21/07/2010 16:45:31

    Τζαμπα μαγκες,στα σιγουρα.

  4. ataktos avatar
    ataktos 21/07/2010 17:26:18

    tiramola @SIA ..πάλι ...ένα παραμυθάκι απ το χωρίο μου ... για σας παιδάκια

    Μια μέρα ο τσοπάνης μάζεψε γύρω του όλα τα ζώα του μαντριού για να τους μιλήσει σοβαρά.
    «Αγαπημένα μου πρόβατα, λατρεμένα μου κατσίκια, τιμημένα μου σκυλιά. Ξέρετε όλα σας για την κρίση που επικρατεί. Το γάλα που παράγετε λιγοστεύει συνεχώς, και μου βγαίνει όλο και πιο ξινό. Το κατσιασμένο μαλλί σας μόλις σάς κουρέψω γεμίζει σκόρους. Το κρέας σας είναι σκληρό και άνοστο. Ενώ εκείνο το Ευρωπαϊκό γάλα… είναι όλο άρωμα και γλύκα… εκείνο το ινδικό μαλλί, είναι σαν μετάξι… εκείνα τα κινέζικα κρέατα… είναι δέκα φορές πιο φτηνά…
    Είμαι όμως ο τσομπάνης σας, από πάππο προς πάππο, και σάς αγαπώ απεριόριστα, γι’ αυτό και θα σάς σώσω. Δεν μπορώ να το κάνω αυτό μόνος μου, γιατί εκείνος ο άθλιος, ο ακατονόμαστος, ο άχρηστος, ο προηγούμενος τσομπάνης ντε, σάς είχε κακομάθει με τζάμπα σανό, κι έκλεβε ασύστολα στα στέγαστρα και στις ποτίστρες.
    Τόσα χρόνια όμως έχουμε περάσει τόσα και τόσα μαζί… χαρές, λύπες, αγωνίες, επιτυχίες… Είμαι υπεύθυνος για σας, και πρέπει οπωσδήποτε να σάς σώσω, το θεωρώ χρέος μου. Όσο δύσκολες κι αν είναι οι αποφάσεις που πρέπει να πάρω, δύσκολες τόσο για σάς, όσο και για μένα.
    Γύρω τα πρόβατα είχαν σαστίσει. ακόμα και τα συνήθως φωνακλάδικα και θρασεία τσομπανόσκυλα άκουγαν άφωνα και σκυθρωπά. Ο Τσομπάνης συνέχισε, πιο χαμηλόφωνα:
    Μέσα σε αυτήν την εξαιρετικά κρίσιμη κατάσταση, ένας μόνος τρόπος υπάρχει για να σώσω το Μαντρί, και θα το κάνω, όποιο κι αν είναι το κόστος. Το σκέφτηκα από δω, το σκέφτηκα από κει, μέχρι και έρπη έβγαλα, αλλά το αποφάσισα και δεν θα κάνω ε τίποτα πίσω, κι ας μην ξαναεκλεγώ ποτέ τσομπάνης:
    Θα σάς φέρω το λύκο…...

    • man8os avatar
      man8os @ ataktos 21/07/2010 17:47:50

      ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ
      ΑΜΕΣΩς ΜΕΤΑ ΕΓΙΝΕ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ...

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ man8os 21/07/2010 21:32:37

        Εκτός από μερικά που είχαν πιάσει τα μυαλά τους πράσινη μούχλα και αυτο-αλατίζονταν για να μη χαλάσουν το χατήρι του τσομπάνη.

    • Green St avatar
      Green St @ ataktos 21/07/2010 18:52:44

      ατακτε μπορώ να το δανειστώ σε παρακαλώ, είναι φοβερό το παράδειγμα σου.

  5. armageddon avatar
    armageddon 21/07/2010 18:05:29

    ΥΠΟΓΡΑΨΑΝΕ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ .ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΝΑ
    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ,ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΨΙΦΟΦΟΡΟΥΣ ΟΤΙ ΚΑΛΑ
    ΚΑΙ ΣΩΒΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΙ,ΦΟΒΟΥΜΑΙΝΟΙ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΓΙΑΟΥΡΤΩΣΟΥΝ.

  6. 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
    30ς δρομος για τον κορυδαλλο 21/07/2010 19:54:09

    οποιος υπουργος διαφωνει με την τροϊκα ας ψηφιζε οχι, μαζι με τη ΝΔ, να πτωχευαμε στις 19 μαϊου

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ 30ς δρομος για τον κορυδαλλο 21/07/2010 21:34:51

      Μπερδεύεσαι φίλε μου. Για τον κορυδαλλό είναι αυτοί που υποστηρίζεις. Εσύ είσαι για δρομοκαΐτειο. Κάνε την αλλαγή στο ψευδώνυμο σου.

  7. brancaleone avatar
    brancaleone 21/07/2010 20:00:27

    Kala krasia. Kai twra, klama i kyria.

  8. aengus avatar
    aengus 21/07/2010 21:58:52

    Ξεκαρδιστικό αφιέρωμα στον Punk-alos εδώ. Μην το χάσετε!!!!!

    http://punk-alos.blogspot.com/

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/07/2010 21:59:32

    Παγκαλιαδα. Αεναο ΠΑΣΟΚΙΚΟ Συστημα. ΓΑΠ ειναι αυτος. Οδυσσεας με την Πηνελοπη στο κλαρι, τι να πει ? Ολα ειναι μιλημενα πρασινα και σιγουρα.

    ΠΠ

  10. anonymos avatar
    anonymos 22/07/2010 01:28:52

    Αυτοί όταν θα πέσουν θα λένε ότι εγώ διαφωνούσα για να σώσουν το τομάρι τους αλλά δεν θα τους πιστεύει κανένας. Οι μέρες τους μτρήθηκαν πία.