#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/12/2011 11:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση της 6ης δόσης ολοκλήρωσε το έργο της



Ένα από τα βασικά στοιχήματα του κ. Λουκά Παπαδήμου ήταν αν θα μπορούσε να υπερβεί το "εκσυγχρονιστικό" του παρελθόν.

Γιατί ο άνθρωπος δεν ήρθε από τον ....Άρη.

Γνωστή η πολιτεία του και η διαδρομή του. Και στο σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου ήταν παρών-απών και για την  ένταξη μας στο ευρώ διαδραμάτισε κεντρικό ρόλο.

Το πρώτο στοίχημα που έχασε ο κ. Παπαδήμος  ήταν ότι δέχθηκε να προεδρεύει μιας πολυπληθούς κυβέρνησης αποτυχημένων υπουργών. Ο ...ομόλογός του στην Ιταλία, από την πρώτη μέρα, έδειξε τις προθέσεις του. Και είχε να κάνει με τον  Καβαλιέρε, όχι με τον ...ΓΑΠ.

Εν συνεχεία ο κ. Παπαδήμος ανέχθηκε να τον  καπελώνει ο κ. Παπανδρέου. Θυμάστε εκείνο το άτυπο υπουργικό συμβούλιο που συγκάλεσε, πριν από το επίσημο πρώτο του κ. Παπαδήμου;

Αργότερα, έβλεπε τους υπουργούς του να διαπληκτίζονται δημοσίως και απλώς "μέσω κύκλων διέρρευσε τη δυσφορία του"! Έτσι έκαναν οι πολιτικοί. Ο κ. Παπαδήμος κατά δήλωσή του δεν είναι πολιτικός. Πρέπει να μιλάει ανοιχτά στον ελληνικό λαό.

Χθές, ο κ. Παπαδήμος ...ξεπέρασε τον εαυτό του!

Πρώτον, διόρισε ένα γνήσιο τέκνο του "σημιτισμού" τον κ. Χαρδούβαλη, ως οικονομικό του σύμβουλο. Προφανώς, αυτούς ξέρει, αυτούς εμπιστεύεται.

Δεύτερον, τοποθέτησε έναν κομματικά ενταγμένο δημοσιογράφο, τον κ. Παντελή Καψή, ως υπουργό επικρατείας και κυβερνητικό εκπρόσωπο. Ο οποίος μάλιστα αρθρογραφούσε συστηματικά (και με απαξιωτικό τρόπο) εναντίον του Προέδρου της Ν.Δ. Από λόγους ευπρέπειας προς το πρόσωπο του κ. Σαμαρά και μόνο έπρεπε να είχε αποφύγει αυτόν τον διορισμό.

"Μα η Ν.Δ. γιατί δεν αντέδρασε;" θα αναρωτηθεί κάποιος.

Καλώς δεν αντέδρασε, επισήμως τουλάχιστον, επειδή ανεπισήμως γίνεται χαμός (δείτε εδώ).

Ας αφήσουν τον κ. Παπαδήμο να εκτίθεται...

Κατά τα άλλα πρωθυπουργός της 6ης δόσης (έτσι τον ονομάζουν έξω) ολοκλήρωσε κατά τα φαινόμενα την αποστολή του με την απόφαση του Eurogroup για την εκταμίευσή της.

Επειδή συμφωνία της 26ης Οκτωβρίου δεν υπάρχει και δεν θα υπάρξει σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις μετά την Σύνοδο Κορυφής της 9ης Δεκεμβρίου.

Μήπως είναι λοιπόν καιρός να μας χαιρετά η διορισμένη κυβέρνηση της 6ης δόσης;

Αδέξιος Δεξιός 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σίγουρος avatar
    σίγουρος 01/12/2011 12:06:50

    Γρηγορήσατε !!! Ο Παπαδήμος πριν φύγει θα επιχειρήσει την εκχώρηση της Εθνικής κυριαρχίας. Την πολιτική του σιγή θα διαδεχθεί πολιτική καταιγίδα!
    Γνωρίζουν οι εντολείς του πως ο επερχόμενος Σαμαράς στην εξουσία πρόκειται να απομακρύνει την υλοποίηση των σχεδίων τους για κυριαρχική υποδούλωση της Ελλάδας και πριν απομακρυνθεί θα τον διατάξουν να παίξει τα ρέστα του…

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ σίγουρος 01/12/2011 12:32:54

      Συμφωνω απολύτως, γιαυτό προτείνω να σταματήσουμε τις γκρίνιες σχετικά με τη συμμετοχή της ΝΔ στη μεταβατική κυβέρνηση και να στηρίξουμε τα στελέχη της στην προσπάθεια επισήμανσης των κινδύνων και αποτροπής τυχόν αντεθνικών ενεργειών - πιστεύω ότι η παρουσία στελεχών στο σημερινό σχήμα προσφέρει τη δυνατότητα έγκαιρης ενημέρωσης περί τα τεκταινόμενα (πριν να είναι αργά...)

  2. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 01/12/2011 12:20:06

    Στα τσακίδια και σε άλλα με υγεία!!! Α, και καλό μήνα φίλοι μου!!!

  3. ΕΛΕΝΗ Τ. avatar
    ΕΛΕΝΗ Τ. 01/12/2011 12:32:47

    Κι εγώ θεωρώ πως η συμφωνία της 26ης απομακρύνεται, μόνο που δεν ξέρω αν αυτό που θα έρθει θα είναι καλύτερο ή χειρότερο. Σχετικά με τη συμφωνία, θα ήθελα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου κι αν κάποιος μπορεί, ας μου απαντήσει. Εδώ http://anti-ntp.blogspot.com/2011/11/efsf_11.html υπάρχει η σύμβαση στα αγγλικά κι ένα επίμαχο άρθρο , το σχετικό με το PSI, στα ελληνικά,στο οποίο αναφέρεται ότι θα εφαρμοστεί το αγγλικό δίκαιο. Υπάρχουν ερωτήσεις βουλευτών στη Βουλή για το αν θα ισχύσει τελικά αυτό το δίκαιο. Εμαθα ότι αυτό το κείμενο δεν είναι οριστικό και γι αυτό επιδέχεται διαπραγράτευσης. Αν είναι έτσι 1)γιατί τόσες εβδομάδες τώρα, οι ευρωπαίοι"φίλοι" μας ζητούν δεσμεύσεις ότι θα τηρηθεί η συμφωνία ως έχει (?) και 2)αν όντως επιδέχεται διαπραγμάτευσης γιατί η Νέα Δημοκρατία άφησε τον Παπαδήμο και τον Βενιζέλο να διαπραγματευθεί ένα τόσο σοβαρό ζήτημα?

  4. σίγουρος avatar
    σίγουρος 01/12/2011 12:47:20

    Χρήσιμες είναι οι 'γκρίνιες' καθώς προετοιμάζουν το έδαφος για τη ρήξη.

  5. avanti avatar
    avanti 01/12/2011 12:53:11

    Να προσθέσουμε ακόμη ότι ο Λουκάς Παπαδήμος ποιεί την νήσσα μέχρι τώρα αναφορικά με τις δηλώσεις του πολυτάλαντου κυρίου Πάγκαλου στο Channel 5..... δεν φτάνει το βαρύ φορτίο της χώρας έχουμε και τον Πάγκαλο να ανάβει φωτιές κάθε λίγο και λιγάκι, κάποιος πρέπει να τον μαζέψει πιά, δεν πάει άλλο.

  6. restart avatar
    restart 01/12/2011 13:03:12

    τι λετε ρε παιδια?
    "αρθρογραφούσε συστηματικά (και με απαξιωτικό τρόπο) εναντίον του Προέδρου" ο νεος κυβενητικος εκπρόσωπος?
    προκειτε για παρεξηγηση
    η οποια μαλιστα λυθηκε προσφατως με την αξιοποίησή του υιου του εκδοτου,
    ως συμβούλου του προέδρου.

    το πρασινο πασοκ φευγει
    το μπλε πασοκ ερχετε

    καληνυχτα ελλαδα

  7. andreas gr avatar
    andreas gr 01/12/2011 13:08:07

    Κακως βαρατε τον Παπαδημο,δεν ξυπνησε ενα πρωι και ειπε παω να γινω πρωθυπουργος για να περασει η μερα μου,καποιοι τον βαλανε σε αυτη τη θεση.Αυτους πρεπει να βαρατε.Ο καθενας μας σε μια τετοια κατασταση θα ηθελε διπλα του ανθρωπους που εμπιστευεται,γιατι δηλαδη πρεπει να μας κανει εντυπωση.Αυτοι που συνφωνησαν σε αυτο το σχημα αυτοι ειναι εκτεθημενοι απεναντι μας και αυτοι πρεπει να δωσουν εξηγησεις σε ολους μας.Αλλα επειδη δεν θα δωσουν ΜΑΥΡΟ.

  8. Απορία avatar
    Απορία 01/12/2011 13:09:26

    Αδέξιε Δεξιέ,
    έρχεται μια γριούλα, αμόρφωτη, ψηφοφόρος όμως και σου λέει:
    "καλά τα λες παλληκάρι μου αλλά εγώ ανοίγω τον ΣΚΑΙ και μου δείχνει στην κυβέρνηση "Αβραμόπουλους και Δήμες", δεν καταλαβαίνω γιέ μου και πάνω στο σαμάρι και βάρεμα το σαμάρι, πως γίνεται;"

    Εσύ τι της απαντάς;
    Για να ξέρω δηλαδή τι να λέω και εγώ...

    • Y. avatar
      Y. @ Απορία 01/12/2011 17:44:23

      ...απορία ψάλτου, βηξ

  9. zio7 avatar
    zio7 01/12/2011 14:00:49

    για τον Παπαδήμιο, ακούγονται φήμες για σχηματισμό νέας κεντροΔΕΞΙΑΣ παράταξης με αυτόν ηγέτη. Για να έχει ελπίδες κάτι τέτοιο, θα πρέπει να "εμφανίσει έργο", να τον εμφανίσουν σωτήρα, τι ωραίοι οι τεχνοκράτες κλπ.

    Για μένα, το μόνο σίγουρο είναι ότι στις επόμενες εκλογές, όποτε γίνουν, εκτός από το ότι θα είναι αδύνατη μια αυτοδυναμία, θα υπάρχουν νέα κόμματα στα ψηφοδέλτια που δεν υπάρχουν σήμερα.
    Εύχομαι και ελπίζω να μην χάσουμε και τρίτη φορά κομμάτι μας. Όπως εύχομαι και ελπίζω το μπατσοκ να έχει προλάβει να διαλυθεί σε 2-3 κομμάτια.

    Αλλά άλλο τι εύχεται και τι ελπίζει κανείς και άλλο η πραγματικότητα...

  10. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 01/12/2011 14:01:51

    Όχι άλλη γρίνια.

  11. john avatar
    john 02/12/2011 09:52:20

    Ο ΠΑΠΑΔΗΜΟΣ ΛΕΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ. ΤΗ ΜΙΣΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ ΕΓΩ ΘΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΩΣΩ.