#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/02/2010 23:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση στις Βρυξέλλες - ή "όποιος στη μάχη πάει για να πεθάνει..."



Μια ακόμη εβδομάδα των Παθών ξεκινά για την Ελλάδα και την οικονομία καθώς το Εκοφίν και το Γιουρογκρούπ θα αποφασίσουν Δευτέρα και Τρίτη για το πως θα μας... κρεμάσουν. Στην κυριολεξία αφού, σύμφωνα με πληροφορίες, ετοιμάζουν εισηγήσεις – σοκ για την ελληνική οικονομία προκειμένου να παράσχουν στήριξη, όπως λένε οι ίδιοι. Το κλίμα είναι ιδιαίτερα βαρύ για την Ελλάδα αφού φαίνεται να πηγαίνουμε στις Βρυξέλλες με τα χέρια κατεβασμένα. Η κυβέρνηση έχει επιλέξει μόνο ορισμένες λεκτικές αψιμαχίες με την Ευρωπαϊκή Ενωση κι αυτές για εσωτερική κατανάλωση. Διότι αν ο Γ. Παπανδρέου πιστεύει πραγματικά πως η ΕΕ άφησε τη χώρα στο έλεος των κερδοσκόπων, ή ότι γίνονται πειράματα σε βάρος της τότε πρέπει να πάει και να διεκδικήσει μια καλύτερη μοίρα για τη χώρα.

Ομως, στην κυβέρνηση φαίνεται να έχουν συμβιβαστεί με τη λογική του σίγουρα κρεμασμένου που το μόνο που μένει στους τεθλιμμένους συγγενείς είναι να τυπώσει τα κηδειόχαρτα, να βρει τον παπά που θα τον θάψει και να κάνει κι ένα καλό μνημόσυνο εν ευθέτω χρόνο.

Η Κομισιόν, στο πνεύμα του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, θα ζητήσει από την Ελλάδα αλλαγή του ΦΠΑ, είτε με ενιαίο συντελεστή για όλα τα προϊόντα είτε με αύξηση κατά 2% σε όποια έχουν σήμερα 19%.

Θα ζητήσει επίσης, επιπλέον αύξηση των φόρων, περαιτέρω περικοπές στις δημόσιες δαπάνες (επομένως ο 14ος  μισθός πάει περίπατο), πιθανότατα να ζητήσει και μόνιμο φόρο στα ακίνητα που έχουν παρανομίες (αυθαίρετα, ημιυπαίθριοι, σοφίτες).

Θα παραδοθούμε αμαχητί ή θα αντισταθούμε; Αυτό είναι το ερώτημα.

Δυστυχώς, όποιος πάει στη μάχη για να πεθάνει, δυστυχώς, στρατιώτη μου τον πόλεμο τον χάνει. Και η κυβέρνηση δεν φαίνεται να πάει στις Βρυξέλλες για να νικήσει...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 14/02/2010 23:38:05

    Μετά το φιάσκο της προηγούμενης εβδομάδας, ακολουθεί νέο φιάσκο.
    Η κυβέρνηση βάζει την Ελλάδα στην θέση που της αξίζει. Τί ειρωνία για το σύνθημα του GAP. Θα πάει το ίδιο στη Μόσχα να ξιφουλκήσει. Ε, ρε γλέντια!
    Τέτοια κάκιστη κυβέρνηση είχε χρόνια να περάσει από τη χώρα.

    Όταν θα επιστρέψουν θα ακούσουμε για ιστορικές νίκες και άλλα τέτοια?

  2. sakis.... avatar
    sakis.... 14/02/2010 23:54:22

    Συγνωμη παιδιά αλλά εγω δεν βλέπω καμιά αντίδραση για μάχη απέναντι σε αυτα τα μέτρα. Αν η ΝΔ ήταν κυβέρνηση τότε θα έψαχναν τρύπες να κρυφτούν οι πολιτικοί απο την οργή του λαού.
    Τώρα η αίσθηση που έχω είναι οτι μας... βομβαρδίζουν με απίστευτα φορολογικά μέτρα και εμείς συμπεριφερόμαστε σαν να μην έχει γίνει τίποτα.
    Όλοι νομίζουμε οτι τα μέτρα αφορούν τους διπλανούς μας...
    Ο Θεός ας βοηθήσει την Ελλαδίτσα μας

  3. Orestios avatar
    Orestios 15/02/2010 00:00:40

    Αληθεύει αυτό που γράφει ο Παπαϊωάνου για πρόταση από τον Ερντογάν να στείλει οικονομολόγους στην Ελλάδα? Ε, ρε γλέντια! Για αυτό μιλά για απώλεια εθνικής κυριαρχίας? χο!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Orestios 15/02/2010 08:22:05

      Θέλει να μας στηρίξει και ο Ερντογάν

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 15/02/2010 10:41:18

      Αρχαίε, έχει καλές προθέσεις. Για να μην υπάρξει συνωστισμός.

  4. πολίτης avatar
    πολίτης 15/02/2010 00:01:15

    Συμφωνώ απολύτως. Δεν υπάρχει επαγγελματικός χώρος που να μη θίγουν τα μέτρα. Πέρα από μισθωτούς δημόσιου και ιδιωτικού τομέα, χθες στα δελτία είπαν ότι πιθανόν να καταργήσουν εντελώς το αφορολόγητο των ελευθέρων επαγγελματιών. Επίσης είπαν ότι στις άλλες χώρες αναρωτιούνται αν οι ¨Ελληνες αντιδράσουν και αν η αντίδραση θα μεταδοθεί και σε άλλους ευρωπαϊκούς λαούς. Είμαστε τα πειραματόζωα για να βγάλουν συμπεράσματα και για τους λοιπούς ευρωπαίους; Ας κάνουμς λοιπόν την αρχή. Α, και η δημοσκόπηση που δίνει 16% διαφορά; Γεμίσαμε μαζόχες; Ή μήπως ρωτάνε τους μετανάστες για την πρόθεση ψήφου;

  5. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 15/02/2010 01:15:57

    Στο πασοκ 2 μήνες μετά την εκλογή του γραμματέα μιλούν για την αλλαγή του και για υπουργούς που αθέτησαν τις υποσχέσεις του κόμματος.
    κατά τα αλλά ο λαός συμφωνεί!!.
    μπορεί κάποιος να πιστεύει τις δημοσκοπήσεις όταν η βενζίνη εχει φτάσει 1,40 ευρω.

    τόσο δεν κόστιζε ούτε όταν το βαρέλι είχε 140 δολάρια..
    μας δουλεύουν οι δημοσκόποι. .

  6. Titos avatar
    Titos 15/02/2010 08:52:38

    Δεν έχουμε καταλάβει ότι, εδώ και 20 χρόνια, η πραγματική κυβέρνηση της Ελλάδας βρίσκεται στις Βρυξέλες; Όταν, πριν 15 χρόνια περίπου, ο κ.Σιμίτης ανακοίνωνε την κυβέρνηση του, έβαζε πρώτον στην τάξη του υπουργό των Οικονομικών, επισημοποιούσε αυτήν την αλλαγή.
    Το μόνο που έμενε στους ντόπιους τοπάρχες, ήταν να οργανώσουν αυτήν την Χώρα (;)-Επαρχία της Ευρώπης, ώστε να γίνουμε ανταγωνιστικοί για να επιβιώσουμε.
    Την περίοδο 1993-2004 μπήκαν στην χώρα μυθώδη ποσά (80-100 τρις δρχ.) από τα κοινοτικά ταμεία. Αυτά τα ποσά έφταναν και περίσσευαν για να γίνει η Χώρα (;)-Επαρχία μία σύγχρονη και ανταγωνιστική δύναμη.
    Όλοι το γνωρίζουμε ότι αυτά τα λεφτά έγιναν κομμωτήρια, Σουβλατζίδικα και…. καταθέσεις στην Ελβετία.
    Αυτά εμείς έπρεπε να τα ξέρουμε. Ας προσέχαμε…… Τόσα χρονιά ανεχόμαστε τους ανέμους που έσπερναν το σύστημα ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, τώρα ήρθε η ώρα να εισπράξουμε τις ανάλογες θύελλες.

  7. popolaros avatar
    popolaros 15/02/2010 09:39:28

    «γίναμε εν πολλοίς και πειραματόζωα σε μια μάχη μεταξύ της Ευρώπης και των διεθνών αγορών».
    ----
    Γιατί κε ΓΑΠ, ενώ κατονομάζεις την Ε.Ε, δεν κατονομάζεις και τις 'διεθνείς αγορές';
    Γιατί δεν λες Νεα Υόρκη και Λονδίνο;;
    Δεν μπορείς να πεις κακή κουβέντα για την μαμά πατρίδα..μήπως;

  8. popolaros avatar
    popolaros 15/02/2010 09:42:50

    Και όσον αφορά τις επαναλαμβανόμενες ρήσεις του ρίψασπι ΓΑΠ περί "απώλειας εθνικής κυριαρχίας".
    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=10789&Itemid=139

  9. άστεγος avatar
    άστεγος 15/02/2010 10:17:43

    Οι μεγάλες χώρες της Ε.Ε. όπως και οι αμερικανοί ξέρουν πολύ καλά πόσο ανίκανος είναι να διαπραματευθεί μαζί τους ο ΓΑΠ.
    Ξέρουν ότι η οικονομική του ομάδα είναι άπειρη και επίσης ότι ο ίδιος, μη γνωρίζοντας καθόλου οικονομικά, δεν έχει λύσεις πρακτικές και αποτελεσματικές για την Ελληνική Οικονομία.
    Θα επιβάλλουν λοιπόν όποιο πρόγραμμα λιτότητας θέλουν, αδιαφορώντας για το κοινωνικό κόστος σε φτώχεια και ανεργία.
    Δυστυχώς, επιλέξαμε ένα πρωθυπουργό που δεν μπορεί να αντιμετωπίσει την παγκόσμια κρίση για λογαριασμό τς χώρας.
    C'est la vie.

  10. από την εφημερίδα Le Monde avatar
    από την εφημερίδα Le Monde 15/02/2010 10:41:12

    http://www.lemonde.fr/societe/article/2010/02/15/le-sommet-sur-les-retraites-s-ouvre-dans-un-climat-de-mefiance_1305797_3224.html#ens_id=1305816
    Les Français, qu'ils soient actifs ou sur le point de le devenir (lycéens et étudiants), estiment en moyenne qu'ils ne prendront leur retraite qu'à 62 ans, indique un sondage BVA pour "La Matinale de Canal+". Ils ne sont plus que 11 % à penser qu'ils pourront la prendre avant 60 ans. La proportion de ceux qui anticipent qu'ils devront même travailler jusqu'à, voire au-delà de 65 ans, est importante : 40 %. Les 15-24 ans, qui sont à peine ou pas entrés dans la vie active, sont proportionnellement les plus nombreux à l'imaginer (49 % contre 17 % chez les 50 ans et plus).

  11. donaE avatar
    donaE 15/02/2010 11:03:54

    Μπορειτε να φανταστειτε τον μπαμπα του ΓΠ;
    Θα ειχε αποχωρησει απο την ΕΕ και θα τον ψαχνανε.
    Ποιος Γερμανος ελεγε 'παρτε τον απο μπροστα μου δεν αντεχω να τον βλεπω';

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ donaE 15/02/2010 11:11:21

      Δεν ειναι τοσο σιγουρο αγαπητη μου.Ο ΑΓΠ πουλαγε τσαμπουκα γιατι εφραζε την εξοδο του Συμφωνου της Βαρσοβιας στη Μεσογειο και τσιμπαγε λεφτα απο τους Γερμανους που εβλεπαν το ρωσικο στρατο στη πρωτευουσα τους και τη χωρα τους χωρισμενη.
      Ο ΓΑΠ σημερα δε φραζει τιποτα και μαλλον ειναι περαστε κοσμε για τους λαθρομεταναστες.

  12. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 15/02/2010 11:17:58

    οπως στρωσαμε θα κοιμηθουμε αγαπητοι Ελληνες.

    • kanis avatar
      kanis @ Νιόνιος-διονύσης 15/02/2010 12:29:02

      Λαλάκη

      ...όπως μας έστρωσαν, θέλεις να πεις!

    • kanis avatar
      kanis @ Νιόνιος-διονύσης 15/02/2010 12:36:28

      ...δεν θυμάμαι, να επένδυσα εγώ στα κολπάκια του Μέντοφ, ούτε και σε άλλα αρρωστημένα ομόλογα, ούτε να γνωρίζω καν που βρίσκεται το χρηματηστήριο, ούτε να με ρωτήσανε... πως θα επενδύσουν τα οποιαδήποτε κρατικά κεφάλαια!!!!

      Αντίστοιχα, όλοι αυτοί οι "ξυπνιοι" επενδυτές, ακούνε "Κορυδαλλός" και σου λένε τι ωραίο πουλί που είναι!!!!!

  13. Γ Καισάριος avatar
    Γ Καισάριος 15/02/2010 11:59:29

    Τι θα πρέπει να γίνει για να φτιάξει η κατάσταση:


    http://www.market-talk.net/index.php/id/8128

  14. ataktos avatar
    ataktos 15/02/2010 12:01:15

    Η ελαχίστη ενημέρωση από την βιβλική καταστροφή στο Στρατώνι βρίσκετε στο http://antigoldgreece.wordpress.com/2010/02/15/disaster/ η περιοχή ανακηρύχτηκε σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης http://respentza.blogspot.com/2010/02/blog-post_8117.html

  15. nov11- avatar
    nov11- 15/02/2010 12:25:45

    1.Οι έλληνες δεν αντιδρούν με τις εξαγγελίες συνηθισμένοι στον ατομικισμό(τακτική στην οποία τον οδήγησαν όχι άσχετα βέβαια από το όφελος των εκάστοτε κυβερνόντων) αλλά όταν θα μπει ο λογαριασμός στο σπίτι.Τότε δεν αποκλείεται ένας γνήσιος Δεκέμβρης.
    2.Στην πραγματικότητα δεν είναι ενημερωμένοι ουσιαστικά αλλά μόνο από παραμάγαζα.
    3.Τα κόμματα είναι απαξιωμένα όπως και οι οργανώσεις εσκεμμένα για μην ελέγχονται αυτοί που κυβερνούν και απλά τα χρησιμοποιούν ως όχημα για το προσωπικό τους συμφέρον.
    4.Οι πολιτικοί δυσανάλογοι αρνητικά των εκάστοτε αναγκών(οι ικανοί δεν είχαν μέλλον-τακτική απαξίωσης)
    5.Η αριστερά είναι:
    i)διασπασμένη
    ii)αποστεωμένη
    iii)δεν εμπνέει
    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
    Ο ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΟΝ ΧΕΙΡΑΓΩΓΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΔΗΓΕΤΟΥΝ.
    ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ
    ΑΝΕΧΕΙΑ!!!
    ΦΥΣΙΚΑ ΟΙ ΥΠΑΙΤΙΟΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΝ ΤΩΝ ΚΟΡΟΙΔΩΝ

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ nov11- 15/02/2010 14:44:05

      Δυστυχώς έχεις δίκιο. Όσο δε βρίσκεται κάποιος να μας ενώσει, δε θα μπορούμε να αντιδράσουμε. Αν υπήρχει κάποιος που να εμπνέει εμπιστοσύνη και αγωνιστικότητα δε θα με ένοιαζε η προέλευσή του, η κομματική. Αλλά κανείς δεν αναλαμβάνει. Είμαστε έρμαια των ΜΜΕ. Αλήθεια, να βλέπατε το πρωί εκείνο το θλιβερό δίδυμο Καμπουράκη-Οικονομέα, να αγανακτούν δήθεν για τα χάλια που άφησε η ΝΔ. Αμετανόητοι!!!

  16. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/02/2010 15:46:29

    Ο Γιούνκερ πάντως το είπε πεντακάθαρα: "Αν οι αγορές δεν πειστούν από τα μέτρα της ελληνικής κυβέρνησης, θα απαιτηθούν κι άλλα".

    Λες και επρόκειτο ποτέ να πειστούν οι αγορές. Άρα, προφανώς έδωσε στις "αγορές" το σύνθημα, προκειμένου να πετάξει το μπαλάκι από τα χέρια της ΕΕ: "δείξτε στους απείθαρχους Έλληνες ότι δεν πειστήκατε, ώστε να αναγκαστούν να πάρουν πιο σκληρά μέτρα και να βγούμε εμείς λάδι".

    Όπως είπε κι ο Νιόνιος πιο πάνω, όπως στρώσαμε (σ.σ. τόσα χρόνια) θα κοιμηθούμε, αγαπητοί Έλληνες...

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/02/2010 16:04:37

    ΠΠ : "Δυστυχως Επρασινισαμεν"

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/02/2010 16:04:37

    ΠΠ : "Δυστυχως Επρασινισαμεν"

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/02/2010 16:11:58

      από το πολύ στήριξη... χαχαχαχα

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/02/2010 16:14:19

      Ο Πουτιν θα τον κοπανησει... ειμαι σιγουρος. Δε μασανε αυτοι απο πρασινοπαπαριες. Θετε $$ . ΝΑΙ σας δινουμε, ΑΛΛΑ.. κλπ κλπ

      ΠΠ

  19. stathis avatar
    stathis 15/02/2010 19:27:56

    " Ως ποτε παλληκαρια 8α ζουμε στην σκλαβια....." Δεν βαρεθηκατε 30 τοσα χρονια με αυτους ? ? Ε ! Τωρα ανοιχτε τα μπουτακια σας και για καναν ξενο...Γατες ελληναραδες !

  20. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 15/02/2010 19:39:28

    Η αριστερά κανονικά θα έπρεπε να είναι αυτή την στιγμή η πιό ευνημένη παράταξη....όλοι είναι δυσαεστημένοι και όχι μόνο...απεγνωσμένοι θα έλεγα....θα έπρεπε οι μονάδς των δημοσκόπων να "πέφτουν σαν τρελές υέρ αριστερών......"θα έπρεπε"..........κάτι συμβαίνει ΚΑΙ εδώ.....Κάτι βρωμάει ΚΑΙ ΕΔΏ.......Όχι δεν τους λέω εγώ συνυπεύθυνους....απλώς μιά υποψία....
    ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΗΣΟΥΜΕ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ..........