14/10/2012 19:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση σήμερα κιόλας να καταργήσει το ρουσφέτι Βενιζέλου στις μεγάλες επιχειρήσεις

Έχουμε ... «κράξει» κατά καιρούς τον Ν. Φωτόπουλο και τους συνδικαλιστές του είδους του. Άλλωστε, ούτε σαν αισθητική αλλά και επί της ουσίας δεν ταιριάζουν στην Ελλάδα τέτοιοι εργατοπατέρες. Και φυσικά, μένουν αναπάντητες οι κατηγορίες για επιδοτήσεις που έπαιρναν προκειμένου να κάνουν συνδικαλισμό.

Ωστόσο, αν τα στοιχεία που παρέδωσαν την Παρασκευή στον εισαγγελέα σχετικά με το χαράτσι στα ακίνητα, είναι σωστά, τότε η ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ έχει προσφέρει ένα μεγάλο έργο. Μπορεί να αποκαλύψει αυτό που όλοι φανταζόμαστε. Ό,τι δηλαδή στην Ελλάδα κάποιοι είναι πιο… ίσοι από τους άλλους.

Ασφαλώς στη λίστα της ΓΕΝΟΠ με όσους πληρώνουν λιγότερα χρήματα για το χαράτσι, θα υπάρχουν και λάθη. Όμως, σίγουρα θα υπάρχουν και καραμπινάτα σκάνδαλα που πρέπει να ερευνηθούν από τον εισαγγελέα.

Επιχειρηματίες αλλά και μεγαλοϊδιοκτήτες ακινήτων που είχαν μπάρμπα στην Κορώνη εμφανίζονται να πληρώνουν χαράτσι το οποίο δεν αντιστοιχεί σ’ αυτό που έπρεπε να πληρώσουν. Χάνεται έτσι ένα μεγάλο ποσό για το κράτος την ίδια ώρα που εκατομμύρια Έλληνες βάζουν βαθιά το χέρι στην τσέπη.

Μια τέτοια περίπτωση που χρήζει έρευνας είναι το ρεπορτάζ του Πρώτου Θέματος το οποίο επικαλείται στοιχεία της ΓΕΝΟΠ σύμφωνα με τα οποία η οικογένεια Θόδωρου και Γιάννας Αγγελοπούλου, πληρώνουν για τη βίλα τους στη Φιλοθέη μικρότερο χαράτσι αλλά και ρεύμα το οποίο δεν είναι οικιακό αλλά… εμπορικό.

Η βίλα έχει επιφάνεια 4.695 τετραγωνικών μέτρων και σύμφωνα με τη ΓΕΝΟΠ αντί να είναι πληρώνει ρεύμα με βάση το οικιακό τιμολόγιο όπως όλοι, παίρνει ρεύμα από τη μέση τάση με το φθηνότερο εμπορικό τιμολόγιο Β1 που συνήθως δίδεται σε πολυκαταστήματα, βιοτεχνίες και νοσοκομεία. Η διαφορά που προκύπτει από τη χρήση του εμπορικού τιμολογίου Β1 σημαίνει μεγάλες απώλειες για τη ΔΕΗ. Έτσι η έκπτωση που έχει πετύχει η οικογένεια Αγγελοπούλου από το χαράτσι φτάνει τα 70.000 ευρώ. Κι αυτό γιατί πληρώνει χαράτσι 51.115 ευρώ αντί να πληρώσει χαράτσι 86.388 ευρώ το χρόνο. Κερδίζει δηλαδή περίπου 35.000 ευρώ το χρόνο...

Αυτή είναι μια καραμπινάτη περίπτωση που δείχνει πώς μεγιστάνες του πλούτου λειτουργούν σαν μπαταχτσήδες, και σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλες.

Είναι επίσης προφανές ότι αυτή η αθλιότητα, που καθυστερημένα απεκάλυψε ο Φωτόπουλος, αποτελεί κόλαφο για τον χειρότερο υπουργό Οικονομικών που είχε αυτή η χώρα. Τον Βενιζέλο.

Ο άνθρωπος που με το PSI κατέστρεψε τα ασφαλιστικά ταμεία και τους ιδιώτες ομολογιούχους που είχαν την ατυχία να εμπιστευτούν τον ελληνικό κράτος.

Ο άνθρωπος ο οποίος κρατούσε για παραπάνω από ένα χρόνο στο προσωπικό του γραφείο τη λίστα της Λαγκάρντ

Ο άνθρωπος ο οποίος με τα περίφημο χαράτσι φορολόγησε και τη ..καλύβα του φτωχού.

Αυτός, λοιπόν, ο νομικός, ο συνταγματολόγος, που ήθελε να σώσει την Ελλάδα, έδωσε απλόχερα σκανδαλώδεις εκπτώσεις στους έχοντες και κατέχοντες.

Σε μεγάλες επιχειρήσεις, εργολάβους του δημοσίου και  μεγάλα εκδοτικά συγκροτήματα.

Ο σχετικός κατάλογος προκαλεί οργή.

Και καλά από τον Βενιζέλο, όλα μπορεί να τα περιμένει κανένας.

Η σημερινή κυβέρνηση, έχει υποχρέωση, σήμερα κιόλας να καταργήσει αυτή τη σκανδαλώδη ρύθμιση.

Όχι αύριο, σήμερα….

Γιατί διαφορετικά δεν έχουν καμιά  ηθική νομιμοποίηση να κόβουν μισθούς και συντάξεις…

KΡ-ΑΨ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. evola avatar
    evola 14/10/2012 19:03:43

    Αντέδρασε κανένας ; Δεν νομίζω . Συνένοχοι!!!

  2. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/10/2012 19:09:07

    Η αντιπολίτευση τότε είχε συμφωνήσει στις εκπτώσεις για τις μεγάλες επιχειρήσεις για στηριχτούν μέσα στην κρίση, να μην χάνονται θέσεις εργασίας. Και σωστά κατά τη γνώμη μου. Γι' αυτό τώρα δεν μιλάει κανείς τους. Πολλά έχει κάνει ο Βενιζέλος αλλά εδώ υπήρχε συναίνεση

    • Θέμις avatar
      Θέμις @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/10/2012 19:43:20

      Και μαζί με τις μεγάλες επιχειρήσεις παρείχε την έκπτωση και στις κατοικίες των επιχειρηματιών, οι οποίες άλλωστε έχουν επιφάνεια εργοστασίου, ώστε να μη χαθούν θέσεις εργασίας οικιακών βοηθών!
      Το ζητούμενο είναι αν υπήρχε κι εδώ συναίνεση.

    • kokoras avatar
      kokoras @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/10/2012 19:53:49

      "να μην χάνονται θέσεις εργασίας".....αλλα χαθηκαν

      • Δρυς avatar
        Δρυς @ kokoras 14/10/2012 20:25:53

        Οι γνωστές δικαιολογίες... όπως και οι πρακτικές.

  3. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 14/10/2012 20:06:49

    Είμαι ένας από αυτούς που έχουν υποστεί διώξεις από κάτι σαν το Φωτόπουλο. Αλλά εδώ και κάμποσο καιρό όμως επισημαίνω , να εξετασθούν αυτά που λέει και να μην είμαστε προκατειλημμένοι με το πρόσωπο του αλλά να εξετάζουμε τις καταγγελίες του και πολλές φορές και τις ενέργειες του. Δεν είναι κατ΄ανάγκη όλες απορριπτέες!

  4. Τοξότης avatar
    Τοξότης 14/10/2012 20:23:45

    ......Η σημερινή κυβέρνηση, έχει υποχρέωση, σήμερα κιόλας να καταργήσει αυτή τη σκανδαλώδη ρύθμιση.

    Όχι αύριο, σήμερα….
    ΑΝΤΙ ΑΥΤOY
    ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΝΑ ΑΝΑΛΥΕΙ ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ ΛΑΓΚΑΡΝΤ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΦΥΛΛΟ.
    ΟΥΑΙ ΥΜΙΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ ΚΑΙ ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ

  5. Προκόπιος avatar
    Προκόπιος 14/10/2012 20:40:00

    Το ύφος, το στυλ, η φρασεολογία ο τσαμπουκάς του Φωτόπουλου είναι καταδικαστέα.Πρέπει όμως να ξεκολήσουμε από το ολέθριο ."Ποιός το λέει" ο Φωτόπουλος; Αυτός ο έτσι ,ο άλλιώς ,ο...Το ότι το λέει ο Φωτόπουλος χρήζει διερεύνησης. Δεν είναι άτομο εμπιστοσύνης. Από εκεί και πέρα .Εάν έχει δίκιο δεν θα το θάψουμε επειδή το είπε ο Φωτόπουλος.

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ Προκόπιος 14/10/2012 22:02:00

      Ο ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΒΑΘΥ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΗΚΑΜΕ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΔΑΚΙΤΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΓΕΝΟΠ(ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ 1 ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ). ΟΜΩΣ ΤΖΑΠΑ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΕ
      ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ, ΓΙΑΤΙ 1 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΕΚΛΕΨΕ, ΤΙΣ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΓΕΝΟΠ ΠΟΥ ΔΙΝΟΝΤΑΝ ΝΟΜΙΜΑ ΜΕΣΩ ΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΕΠΙ Ν.Δ. ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΚΑΙ ΔΟΘΗΚΑΝ) Ο ΡΙΖΟΣ ΡΙΖΟΣ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΤΙΣ ΑΝΑΚΑΤΕΨΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΚΕ, ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΗΜΗ ΟΚΔΕ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ. ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΟΥ ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ. ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΩΡΙΝΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΓΕΝΟΠ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΙΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΕΝΙΖΕΛΟ. Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΕΧΤΕΙ 2 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ 2 ΣΤΑΘΜΑ , ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ (ΑΡΘΡΟ 4 ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ). ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑ ΝΟΥ ΤΟΥ ΤΗΝ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ, ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΡΙΝΕ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΗΝ ΕΠΙΒΟΛΗ ΤΟΥ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ. ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ.

      • Padron avatar
        Padron @ ΝΙΚΟΣ 15/10/2012 00:37:14

        Φίλε Νίκο σε συγχαίρω γιατί το σχόλιό σου είναι πέρα για πέρα αληθές, και όσον αφορά το ποιόν του Φωτόπουλου, και του Ρίζου, αλλά και το συμπέρασμα για το ΣΤΕ.
        Καλό θα είναι πέραν της "αντιαισθητικής¨ για πολλούς εικόνα του Φωτόπουλου να αναδειχθεί η ουσία των καταγγελιών.

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/10/2012 21:17:14

    "Φορολόγησέ με. Αν με βρεις." (Ρέστης, πρόεδρος των εφοπλιστών.)

    Δεν τα λέει όλα, και για όλα, η παραπάνω δήλωση;

  7. θησεας avatar
    θησεας 14/10/2012 22:06:16

    1.σιγα μην το καταργησουν ! 2.ειναι δυνατον να εχεις τοσα λεφτα κ να εισαι τοσο γυφτουλας?για να γλυτωσεις 35000ε να γινεσαι ρομπα ! ισα μωρη βλαχα μου θες κ βιλα !

  8. θησεας avatar
    θησεας 14/10/2012 22:06:16

    1.σιγα μην το καταργησουν ! 2.ειναι δυνατον να εχεις τοσα λεφτα κ να εισαι τοσο γυφτουλας?για να γλυτωσεις 35000ε να γινεσαι ρομπα ! ισα μωρη βλαχα μου θες κ βιλα !

  9. θησεας avatar
    θησεας 14/10/2012 22:12:54

    Μανωλης.Μ οι υπολοιπες επιχειρησεις τι ειναι μ......ς ?δεν εχουν θεσεις εργασιας οι υπολοιπες ?δεν ειναι αθεμιτος ανταγωνισμος αυτο?πως μπορεις κ παιρνεις αυτη την θεση ?

  10. θησεας avatar
    θησεας 14/10/2012 22:12:55

    Μανωλης.Μ οι υπολοιπες επιχειρησεις τι ειναι μ......ς ?δεν εχουν θεσεις εργασιας οι υπολοιπες ?δεν ειναι αθεμιτος ανταγωνισμος αυτο?πως μπορεις κ παιρνεις αυτη την θεση ?

  11. Tsol avatar
    Tsol 14/10/2012 23:39:55

    Μου φαίνεται είστε όλοι εχθροί της ελλάδας, καλά είναι δυνατόν να αλλάξει αυτός ο νόμος?? Να σταματήσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί?? Να αυξήσουμε το κόστος των επιχειρήσεων?? Ούτε ευρώ σε χαράτσι κανείς βιομήχανος, διπλασιάστε το για όλα τα ακίνητα ιδίως αυτά που είναι πρώτες κατοικίες, έχουν λίπος αυτοί ας πληρώσουν, ιδίως αν είναι και δημόσιοι υπάλληλοι, ή στρατιωτικοί και ένστολοι... αυτοί είναι που κάθονται και πληρώνονται.
    Πέρα από την πλάκα όμως, όταν γίνονται τέτοιες αδικίες πρέπει να είσαι πολύ θρασύς για να βγαίνεις και να ζητάς από τον λαό να ματώσει για να σωθεί η πατρίδα και να μείνουμε στο ευρώ, βέβαια αν είναι να κάνεις καμιά θυσία και δεχτείς αδιαμαρτύρητα τις μειώσεις στα εισοδήματά σου είσαι πατριώτης, αν μιλήσεις όμως για αυτούς τους λαθραίους εισβολεις ταλιμπάν, το σάπιο πολιτικό σύστημα, είσαι φασίστας. Γενικώς άμα πληρώνεις είσαι πατριώτης, άμα ζητάς είσαι φασιστας. Ελλαδάρα αθάνατη.

  12. Νικόλας avatar
    Νικόλας 15/10/2012 00:29:11

    Συμφωνώ. Ας μη στεκόμαστε στο ποιος το λέει αλλά στην ουσία. Ό,τι κι αν έχει κάνει ο Φωτόπουλος πρέπει να διερευνηθούν οι καταγγελίες καθώς είναι βαρύτατες. Πού είναι τώρα η "αντισυστημική" αντιπολίτευση (ΣΥΡΙΖΑ/ΧΑ) να τους δω;

  13. KNWD avatar
    KNWD 15/10/2012 02:34:27

    Και ο πρόεδρος των εφοπλιστών ετοίμασε και τη νομοθετική διάταξη για να μη φορολογηθούν τα μαύρα τους στην Ελβετία, όπως αποκαλύπτεται σήμερα h**p://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=720728

  14. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 15/10/2012 07:51:39

    Πάντως, η σπουδή με την οποία επενέβησαν τα ΜΑΤ από την πρώτη στιγμή και διέλυσαν την κατάληψη του μηχανογραφικού, δείχνει σαφώς ότι η κυβέρνηση ήξερε ότι τα στοιχεία που έψαχνε ο Φωτόπουλος υπήρχαν.

  15. ERASMUS avatar
    ERASMUS 15/10/2012 09:04:15

    Τώρα ??? .. Γιατί τόσο καιρό δεν ήταν γνωστά αυτά τα στοιχεία ??? ... Μην τρελαθούμε ...Και στο κατω-κατω αν το ψαξουμε διαφορετικά.... Για να μειώσει ο Βωβος τα τετραγωνικά του εχει και κάτι υπογραφούλες πανω στο χαρτί .. Ποιος το ελενξε ... Ποιός το ενεκρινε ... Αυτά δεν εξαφανιζονται ως δια μαγίας .....Αν τις πιασουμε από την αρχή τις υπογραφούλες αυτές θα φτάσουμε στην ακρη του νηματος .... Υπό την απείλη διώξης ανοιγουν πολλλλλλλλλαααα στόματα ...............

  16. ΒΑΣΟΣ avatar
    ΒΑΣΟΣ 15/10/2012 10:55:51

    @Νικόλας
    Έλα μου ντέ! που είναι ο Συριζα ; φοβάται μην ταυτιστέι με το Φωτόπουλο;Φοβάται μην τα σπάσει με τα συμφέροντα εκδοτικά-επιχειρηματικά;

    Ο ΣΚΑΙ τον ξεφτύλισε τον Φωτόπουλο αλλά ενα λογ/σμο ΔΕΗ δεν παρουσίασε. Ούτε ποιος είναι ο ιδιοκτήτης του κτιρίου μας είπε.
    Τι διάολο ένας δημοσιογράφος δεν έψαξε; Δεν έμαθε; Γιατί τέτοια σιωπή;

    Εάν λέει ψέματα ο Φωτόπουλος να τον σκίσουν , αλλά όσο ο ΣΚΑΙ σιωπά μάλλον κάτι παίζει.

    • drider avatar
      drider @ ΒΑΣΟΣ 15/10/2012 12:53:13

      Ειδικότερα για το θέμα του ΣΚΑΙ, αποδεικνύεται ότι ο επίμαχος λογαριασμός δεν εμπεριέχει το χαράτσι, ενώ η εταιρία που ενοικιάζει το κτίριο στον σταθμό είναι θυγατρική της Καθημερινής. Παραθέτω το σχετικό δημοσίευμα στο the press project για να βγάλει καθείς τα συμπεράσματά του...

      h**p://www.thepressproject.gr/folder/29909/EETIDEGATE-ypothesi-SKAI

  17. θησεας avatar
    θησεας 15/10/2012 12:21:35

    αποτι διαβασα το κτιριο ειναι του Αλαφουζου κ οχι του ΣΚΑΙ...

  18. αβαρία avatar
    αβαρία 15/10/2012 17:44:07

    Για ψάξτε και την καταγγελία του δημοσιογράφου στον Σκάι που λέει ότι οι μεγαλοιδιοκτήτες ακινήτων που τα νοικιάζουν στο κράτος ("ημέτεροι γαρ") δεν πληρώνουν ούτε ενα ευρώ χαράτσι όπως οφείλουν. Εμείς που δεν μπορούμε να νοικιάσουμε τα ακίνητά μας στο κράτος γιατί δεν είμαστε "ημέτεροι", γιατί να πληρώνουμε?