#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/04/2011 12:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση ρίχνει λάδι στην φωτιά της Κερατέας

[caption id="attachment_96977" align="alignnone" width="575" caption="Του Δ. Χαντζόπουλου από τα ΝΕΑ"][/caption]

Η αδυναμία της κυβέρνησης Παπανδρέου να διαχειριστεί κρίσεις είναι πλέον σε όλους γνωστή αλλά και επικίνδυνη καθώς η πρακτική που ακολουθεί είναι «αφήστε, θα περάσει». Με ότι βέβαια αυτό κι αν σημαίνει και που σημαίνει πολλά…

Το χειρότερο είναι πως με αυτό τον τρόπο το πρόβλημα διαιωνίζεται και πως αυτοί που τελικά την πληρώνουν είναι οι πολίτες (όπως πάντα άλλωστε).

Κορυφαίο παράδειγμα, η Κερατέα, όπου η κυβέρνηση ρίχνει λάδι στην φωτιά. Αντί να αντιμετωπίσει το πρόβλημα με ψυχραιμία και να λύσει την πολιορκία μέσω διαλόγου,  προαναγγέλλει νομοθετική ρύθμιση που θα φέρει σύντομα στη Βουλή με την οποία θα προβλέπονται κυρώσεις στους Δήμους (κτύπημα κάτω από τη μέση), «σε περίπτωση που αυτοί, με ευθύνη τους δεν ανταποκρίνονται σε θεσμοθετημένες περιβαλλοντικές απαιτήσεις (χωματερές, βιολογικοί καθαρισμοί κλπ) και παραβαίνουν την κείμενη Ευρωπαϊκή Νομοθεσία».  Την απάντηση αυτή έδωσε χθες γραπτώς (!) ο υφυπουργός Εσωτερικών Γιώργος Ντόλιος σε σχετική ερώτηση βλυλευτή.

Πριν από λίγους μήνες ο Γ. Παπανδρέου είπε: «θα δούμε που οδηγεί το τέλος του δρόμου».

Ήρθε η ώρα λοιπόν να του πω: εάν εκείνη τη στιγμή είναι ημέρα, δεν μου επιτρέπεται να το γράψω. Εάν είναι νύχτα τον ενημερώνω πως θα είναι «στο αεροδρόμιο» !!!

Αντικοινοβουλευτικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. skeptomenos avatar
    skeptomenos 16/04/2011 12:33:47

    Ένας νόμος, που θα απαγόρευε στα μέλη απελθούσας κυβέρνησης, την έξοδο από την χώρα για 3 μήνες, από την στιγμή που αναλαμβάνει η νέα κυβέρνηση,
    θα ήταν ωφέλιμος νομίζω για την πατρίδα.

  2. ροζ κουφέτο avatar
    ροζ κουφέτο 16/04/2011 12:44:10

    Να εφαρμοσθούν οι νόμοι απο όλους τους εμπλεκόμενους. Γι αυτό υπάρχει και το Ευρωπαικό Δικαστήριο.
    Απο την άλλη δεν σωστό να πληρωνουμε πρόστιμα στην ΕΕ και δη οι κάτοικοι της Αλεξ/λης ή της Κυπαρισσίας λ.χ.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/04/2011 13:01:48

    Το Αεροδρομιο Ελευθεριος Κορυδαλλος ενοεις !!........
    Μονο μην εχουμε καμια Μαρφιν..... απο παθος/λαθος/ατυχημα/προβοκατσια...

    ΠΠ

  4. giannis avatar
    giannis 16/04/2011 13:28:28

    Ποιος διάλογος ρε φίλε; Οι αυθαιρετάκηδες είπαν ότι δεν θέλουν σκουπίδια. Αν τώρα λέγεται ΧΥΤΑ ή ΧΥΤΥ ή δεν ξέρω πως αλλιώς δεν τους νοιάζει. Αυτοί δεν θέλουν σκουπίδια και ευχαρίστως θα μοιραστούνε το πρόστιμο μαζί με όλη τη χώρα.

    • +Νικόλαος ο Αττικός avatar
      +Νικόλαος ο Αττικός @ giannis 16/04/2011 13:59:30

      Και στο Βραχάσι (Ν.Λασηθίου) τό ίδιο περίπου κάνανε και τον ήπιανε κανονικά.
      Κανένα πισωγύρισμα γιατί θα υπάρξει κακό προηγούμενο και εν πάσει περιπτώσει η κυβέρνηση (ή όποια κυβέρνηση) δεν επιτρέπεται να εκβιάζεται.

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ +Νικόλαος ο Αττικός 16/04/2011 22:53:57

        Γιατί τότε δέχεται να την εκβιάζουν ο Μπόμπολας και ο Λάτσης;

  5. Orestios avatar
    Orestios 16/04/2011 13:31:42

    Μην αφήσουμε κανέναν να διαφύγει. Όλα θα γίνουν ημέρα και όπως προβλέπεται σε τέτοιες περιπτώσεις.

  6. Kostas D avatar
    Kostas D 16/04/2011 13:37:55

    ΕΕΕΤΣΙ ΜΕΡΑ..!!!! Και.....να τους "αναλαβει" ο λαος....

  7. skopelosnews avatar
    skopelosnews 16/04/2011 13:55:04

    Μα την κερατέα την θέλουν διότι η προσοχή του κόσμου είναι στραμμένη εκεί στα σκουπίδια δήθεν αυτό είναι το πρόβλημα της ΕΛΛΑΔΟΣ αυτή την στιγμή με λίγα λόγια τους εξυπηρετεί αυτή η κατάσταση πως τα δελτία θα είχαν πρώτο θέμα τα σκουπίδια και της μολότοφ 4 μήνες είναι δυνατόν .τώρα στο δεύτερο ερώτημα να κλείσουν τα σύνορα με νόμο να μην μπορεί να διαφεύγει κανένας για 6 μήνες .

  8. Επικούρειος avatar
    Επικούρειος 16/04/2011 14:04:52

    Η ιστορία είναι ο δικαιότερος και αυστηρότερος κριτής...
    Ίσως πρέπει να πέσουμε για να σηκωθούμε, τελικά.
    Εκτός απο πολιτική χρειάζεται και λαϊκή βούληση.Το Δίκαιο είναι
    μέσα στον καθένα απο εμάς. Επιμονή.

  9. λυσσανδορς avatar
    λυσσανδορς 16/04/2011 14:23:48

    Ολα γυριζουν στήν αρχικη τους θεση, ο ανικανος για να χειριστει
    τις εσωτερικες προστριβες πεταει το μπαλακι
    στους δικαστές(βλεπε τυφλη δικαιοσυνη..) ,ετσι απλα με τον καθε νεο νομο
    επαναπροσδιοριζει την υπεραπλουστεμενη μορφη
    δημοκρατικης ολιγαρχιας ,σε μια τηλεοπτικη μαζικη
    επικοινωνια οι εικονες της συγχυσης και της βιας
    επανδρωνουν το προσωπο της ομωτητας της κρατικης κλικας..
    ειναι ενας μικρος πολεμος μεσα σε μια χωρα που στεκεται ορθια
    και αυτοπροσδιοριζεται ελευθερη με ξενα κολυβα..
    με ξενες συνηθειες με ξενους διορισμενους αρχοντες..

  10. neotera avatar
    neotera 16/04/2011 14:28:36

    Ακου θα δώσουν λύση στο ζήτημα της Κερατέας... Δεν έγινε αντιληπτό ότι είναι εδώ για να δημιουργούν και να διογκώνουν τα προβλήματα του πληθυσμού, ΔΙΩΓΜΟ μας κάνουν. Αυτή είναι η αποστολή τους και απ' αυτό ποτέ δεν παρέκκλιναν ΟΛΟΙ. Κάποιο διάστημα δε, που ο κωστάκης ο επιπόλαιος πήγε να λειτουργήσει διαφορετικά έκαψαν όλη τη χώρα, επιστράτεψαν "επαναστάτες" που έκαιγαν και κατέστρεφαν με επαίνους απ' όλο το σύστημα Πασόκ, την τοτε αντιπολίτευση, τα μήντια ....
    O γιωργάκης και οι "υπουργοί" της Παγκόσμιας Διακυβέρνησης των Αθηνών συμπεριφέρονται με τον αέρα της επιτυχίας. Θα πείτε πιά επιτυχία ? Τεράστια η επιτυχια τους που κανείς και τίποτα δεν τους σταματά στη διάλυση της χώρας. Αυτός είναι ο διαχρονικός σκοπός τους κι όχι αν θα πετύχουν τα "σχέδια" ή τα πρόγραμματα στηριξης, τους όρους των οποίων ούτε καν διαπραγματεύονται ποτέ, αφού αποτελούν επιτυχία γι αυτούς από μόνα τους. Επί τούτου για να καταστρέψουν και να ρευστοποιήσουν έρριξαν την Ελλάδα σε καθεστώς ΔΝΤ και τώρα διστάζουν ανακόπτοντας ταχύτητα για να κάνουν μεγαλύτερη ζημιά μέσω των αγορών. Με την ευκαιρία απ' ότι μου 'λεγαν εξετάζουν σενάρια μήπως χαθεί ο έλεγχος που έχουν επάνω μας. Οι δε γυφτοπασόκοι βολευτές που γκρινιάζουν εκμεταλεύονται τη σύντομη στάση που φέρνει την κήρυξη ελεγχόμενης χρεωκοπίας προς ίδιο όφελος, ότι τάχα διαφοροποιούνται. Ταυτόγχρονο οι πιό θρασείς απ' τα πιρανχας αυτά, ακουσα εναν σημερα, περνούν μηνύματα στους ξένους εντολείς τους ότι δεν πρέπει να καθυστερούμε αν ήταν οι ίδιοι υπουργοί θα ήταν ακόμη πιό αποτελεσματικοί στο καταστροφικό τους έργο...

  11. Kostas avatar
    Kostas 16/04/2011 16:29:36

    Αυτό δε μπορεί να γίνει, έχει προβλεφθεί κάτι τέτοιο ότι θα το προσπαθούσαν τακράτη μελη και απαγορεύεται από την κοινοτική νομοθεσία

  12. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 16/04/2011 16:49:15

    Η αντίσταση στην Κερατέα βασίζετε στην τροφοδοτησή της από τον απλό κόσμο (συνταξιούχους ,εμπόρους ,δ.υπαλλήλους .ιδ.υπαλλήλους κ.λ.π. φυσικά υπάρχουν και κάποια ταραχοποιά στοιχεία ,τα οποία όμως εάν δεν υπήρχε αυτή η παλαική υποστήριξη όλων των κατοίκων της Κερατέας ,σίγουρα τόσο καιρό και μετά από τον ανηλεή πόλεμο των εκδοτικών συμφερόντων θα είχε εκφυλιστή ,με αποτέλεσμα την αποτυχία της .
    Το ζητούμενο για τα συμφέροντα είναι το πώς θα πετύχουν να αποστασιοποιηθεί ο απλός κόσμος από την αντίσταση .Κατά την αποψή μου μόνο με ένα τρόπο με αθώο αίμα ,παραλίγο να χυθεί προχθές το βράδυ όταν άγνωστα άτομα επιτέθηκαν με βόμβες μολότωφ εναντίον σπιτιού όπου διέμενε ζευγάρι αστυνομικών με τα τέσσερα παρακαλώ ανήλικα παιδιά τους .Άραγε να ήταν πρόβα τζενεράλε .

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Αντάμ Παπαντάμ 16/04/2011 22:56:56

      Κάτι τέτοιο. Κι ενώ δεν υπάρχει τίποτα που να συνδέει τα δύο γεγονότα, το MEGA έβγαλε την είδηση με το γνωστό προπαγανδιστικό τρόπο.

  13. σκουπιδιαρης avatar
    σκουπιδιαρης 16/04/2011 19:10:50

    Τα τριαξονικα αρχισαν να μεταφερουν τις ψαροκασελες και τις ντιβανοκασελες στον ΧΥΤΑ Κερατεας

  14. Ήρεμος avatar
    Ήρεμος 16/04/2011 19:39:59

    Με τα χαρτζιλίκια (30-50 ευρά έκαστος, ανάλογα την προσφορά "χεριών") στα λαμόγια των εξαρχείων τι γίνεται? Γιατί δεν αναζητείται από αυτούς που πρέπει, το ποιοι διαθέτουν και διαχειρίζονται το μαρούλι και έτσι υπάρχουν κάθε μέρα 20-30 άτομα να πετάνε μολότωφ? Γιατί ακόμα και στα βίντεο που ανεβάζουν οι καταπατητές, φαίνεται ότι με τα ματ "παίζουν μπάλα" οι γνωστοί - άγνωστοι, ενώ οι κάτοικοι χαζεύουν από τις βεράντες των μεζονετών τους.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Ήρεμος 16/04/2011 22:58:54

      Αμ τους μισθοφόρους Ουτσεκάδες με τα αντιαεροπορικά στους στύλους της ΔΕΗ που τους βάζεις. Ρε τσατσόνια, πείτε τίποτα πιο έξυπνο..

  15. βασίλης avatar
    βασίλης 16/04/2011 20:17:55

    Να μας πει η Κ Μπατζελή τι έλεγε προεκλογικά για την Κερατέα και τι λέει τώρα.
    Πότε ο Κ Ραγκούσης εγινε παντογνόστης.

  16. θοδωρης avatar
    θοδωρης 16/04/2011 20:49:08

    Το σύνθημα δίνουν τα μπομπολαφουζοκάναλα και η κυβέρνηση προχωρά.

    Που ειναι ο διάλογος και οι επιστημονικές μελέτες ? τι ειπε προχθές ο επίτροπος που ήρθε ?

    ουτε στην Κερατέα ούτε πουθενά, περιβαλλολογική διαχείριση που στοιχίζει 4 φορές φθηνότερα (το ξέρατε ?)

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ θοδωρης 16/04/2011 23:00:57

      Πέστα στο Μανδραβέλη... και θα σε κατηγορήσει για προδοσία της εθνικής προσπάθειας απεγκλωβισμού από την πολιορκία των διεθνών κεδοσκόπων. Πως και γιατί το μυαλό του θα το ξέρει..

  17. κοινό γκνού avatar